Wereld der bemande ruimtevaart biedt geen romantiek maar koele calculatie Bezoek aan aards voorportaal van de hemelruimte Tussen leven en dood D EEN RETOURTJE MAAN, ALSTUBLIEFT" Twee militairen omgekomen Andijvie la crème V oorportalen Hersenpan Opleidingscentrum ANTWOORD Spinaziespinazie la crèmeandijvieen nu andijvie a ia crème. Helemaal nieuw voor Nederland. En ongelooflijk lekker. Andijvie, vers van het land, gewassen, gesneden en bereid met een romig sausje. Zó klaar! Waarschijnlijk wordt dit nèt zo beroemd als spinazie la crème. Dat hangt helemaal van uw goede smaak af aangegeven. ONGEWILDE OORLOG DINSDAG 17 DECEMBER 1968 (Van onze correspondent, mr. H. L. Leffelaar) NASSAU BAY Nassau Bay, op 25 kilometer van de Amerikaanse stad Houston, is niet meer dan een reeks benzinestations en fantasieloze motels aan weerszijden van NASA- weg, die enkele kilometers verder dood loopt op de drassige kust langs de Golf van Mexico, die hier de Baai van Galveston heet. In deze om geving, die de sporen verraadt van koortsachtige nieuwbouw, wonen Amerika's astronauten in comfor tabele, maar nauwelijks overdadige bungalowachtige huizen. Hun kinderen gaan naar school in ge houwen die nog nooit in de schaduw van bomen hebben gestaan, want de aanplant is jong. Hun vrouwen winkelen in cen tra die met hun verdiepingloze super- marktes en drugstores niet omhoog rei ken, maar zijwaarts de vlakten in. En toch, waar niet lang geleden cow boys en veedieven de vlakke prairies van Texas regeerden, regeert nu de koude precisie van fysici en technologen die hun blik niet op de horizon, maar op de planeten hebben gevestigd. Hun domein is een betrekkelijk klein complex van gebouwen, die door hun eendere vorm geving alleen van elkaar verschillen in grootte. Ze zijn lichtgrijs geverfd met donkerder grijze vlakken en staan op ga zons van stug, hard gras. Een enkel wachthuisje blokkeert de inrit naar het bemande ruimtevaartcen trum en de controle is verrassend infor meel, niet meer dan een onderzoek van de lijst met namen van bezoekers die verwacht worden. Contrasterend met Amerika's voorliefde voor reclamebor den, richtingaangevers, aanwijzing en uitleg, is het gebouwencomplex verwar rend anoniem. Geen van de constructies verraadt zijn identiteit. De bezoeker be vindt zich onverwacht in het aardse voor portaal van de hemelruimte. Dit bemande ruimtevaartcentrum is één van vier zulke voorportalen. De an dere zijn het „Kennedy Space Center" op Kaap Kennedy in Florida, het natio nale startblok voor de hemel, het Mar shall Space Flight Center in Huntington (Alabama) waar de raketten die de be mande capsules vervoeren worden uitge dacht en vervaardigd, en het Goddard Communications Center in het plaatsje Goddard in Maryland, waar de miljoenen gegevens, signalen, en ook het gekeu vel van de astronauten wordt opgevan gen en doorgegeven. En howel geen van deze afdelingen zonder de ander zou kunnen bestaan, is de onderlinge concurrentie en trots niet minder dan die tussen nationale voetbal clubs. „Goed", zegt een technicus van het Texas Centrum. „Op de Kaap (Kennedy) mogen ze de vogel dan wel lanceren, maar als hij één meter van de grond af is, dan is het onze raket, en vanaf dat ogenblik heeft de kaap niets meer te vertellen". Het doet de technici van de kaap geen plezier dit te moeten beamen. Wanneer straks, op 21 december, de Apol- lo-8 die ene meter van zijn vlucht van bijna een miljoen kilometer heeft afge legd, neemt het in tientallen computers verpakte brein van deze fabuleuze vaart alle contact met de astronauten, en alle verantwoordelijkheid over. De hersenpan voor dit brein is een van het daglicht afgesloten kamer in het mid den van een van de anonieme gebouwen. Bij het betreden ervan maakt een auto matisch heen en weer bewegende drem pelschuier de schoenzolen van iedere bezoeker stofvrij, om de klinische atmos- feer waarin de computers hun werk moeten doen niet te verontreinigen. De kamer lijkt op een breed en ondiep bio scoop-theater waar in plaats van stoelen, rijen contact- en controle-consoles staan, ieder voorzien van een klein televisie scherm waarop de gewenste gegevens en instructies worden geprojecteerd, ieder uitgerust met tientallen knoppen scha kelaars. Aan een met een rode band geschil derde console zit de lijfarts van de astro nauten. Op zijn scherm krijgt hij gelijk tijdig de hartklopdiagrammen van de drie ruimtevaarders te zien. Vooraan in het midden zit tijdens de vlucht een collega astronaut, die in mondeling contact staat met de capsule. Men heeft er geen com municatie-expert voor genomen om het contact persoonlijk en informeel te hou den. Waar zich in een bioscoop het doek be vindt, is hier een langwerpig scherm, hoog aan de muur, drie meter lang en on geveer anderhalve meter hoog. Links daarop staat de aarde afgebeeld, rechts de maan. Van seconde tot seconde is dit In het bemande ruimtevaartcentrum in Texas leren de astronauten in een zo volledig mogelijk nagebootste omgeving een capsule naar de maan te sturen. het venster op het heelal en op het tra ject dat de Apollo-8 op zijn buitenwereld- se vaart aflegt. Op de donkere achter grond is de capsule, tergend langzaam voortbewegend, waar te nemen als een lichtrose vlek die door middel van ge gevens, binnenkomende bij de drie volg- stations elders in de wereld (in Gold- stone, Califomië, Madrid en Canberra), per computer op de millimeter nauwkeu rig wordt verplaatst. Tijdens de jacht door de ruimte wordt deze duister verlichte kamer, waar de oplichtende televisieschermen het helder ste schijnsel verspreiden, een vertrek buiten de wereld. Het menselijk verstand concentreert zich op een punt, honderd duizenden kilometers buiten de damp kring. De menselijke stem die hier ont vangen wordt, verwijdert zich met iedere lettergreep honderden meters verder de kosmos in. DEZE UREN waarin de wereld zich verplaatst in het lot van drie medemen sen, zijn de laatste van honderden et malen waarin het bemande ruimtevaart centrum zich voorbereidde op de vlucht. Voordat zij in de laatste fase voor hun vertrek naar Kaap Kennedy vertrekken, brengen de astronauten in Texas hun op- leidingstijd door in de andere gebouwen van dit complex. Ieder van hen zit in totaal een duizend uur in een nage bootste capsule, waarin het oriëntatiever mogen wordt uitgeschakeld door volledige afsluiting van de buitenwereld. Hierin ontvangen zij instructies om bepaalde ma noeuvres te volbrengen die zij straks in de ruimte moeten uitvoeren. Experts vol gen hun verrichtingen op een televisie scherm. In een ander gebouw leren zij hoe zij hun capsule moeten koppelen met een ander ruimtevaartuig. Om hier de illusie van echtheid te vervolmaken is de stel lage waarop de namaakcapsule is beves tigd, door middel van luchtdruk in een zwevende toestand gebracht zodat ook het geluid van het heen en weer glijden langs de rail wegvalt. Het hoge vertrek is bovendien van binnen zwart geverfd. Elders, in een rond, met zwaar beton gefundeerd gebouw bevindt zich de cen trifuge. Het is een aan een lange arm bevestigde grote stalen bol die ruimte biedt aan één persoon. Hiermee wordt het effect bereikt van de toenemende zwaartekracht die de astronauten onder vinden wanneer zij in hun Apollo-capsule door de Satumusraket van de aarde wor den afgerukt. De centrifuge werd onlangs ook voor medische doeleinden gebruikt, toen een man met een kogel in zijn sche del niet meer te opereren was, omdat het lood zich aan het verplaatsen was in de richting van een kritiek deel van de her senen. Hij werd in de centrifuge rond geslingerd, waarbij de kogel zich naar de minder gevaarlijke buitenkant van de hersenen werkte. TENSLÓTTE is er het quarantainesta tion waar de astronauten die straks de maan zullen betreden, zestien dagen na hun terugkeer geïsoleerd zullen blijven om te voorkomen dat zij eventueel van de maan meegebrachte voor de aarde do delijke bacteriën kunnen verspreiden. Zij zullen na hun landing in de Oceaan hun capsule niet eerder mogen verlaten, dan nadat het aan boord is gebracht van het vliegdekschip en gekoppeld is aan een lange gesteriliseerde tunnel, die eindigt in een container. In deze container, waar in zich enkele artsen zullen bevinden, worden zij vergezeld en overgebracht naar Texas om dan nog ruim twee weken in het quarantainestation door te brengen, voordat zij de buitenwereld mogen be treden. Die wereld is de wereld van het be mande ruimtevaartcentrum in Nassau Bay waar de volle maan op heldere nachten boven de prairie geen romantiek meer ontlokt, maar koele calculatie. De bemanning van de Apollo-8 (van links naar rechts Frank Borman, James Lovell, William Anders) in de bol van de centrifuge waarin zij worden getest op hun weerstand tegen de extra zwaartekracht die zij zullen ondervinden bij het verlaten van de aarde. In het begin waren we het er allen over eens dat we de volgende ochtend vroeg meteen moesten aanvallen met bommenwerpers en straaljagers en de bases voor luchtdoelraketten moes ten vernietigen. Maar weer hield de president ons tegen. „Ik maak me nog geen zorgen over deze eerste maatregel", zei hij. „Ik ben alleen bang dat wij allebei verdere maatre gelen zullen nemen tot er geen maat regelen meer te nemen zullen zijn". Die uren in die vergaderzaal op die zaterdagmiddag in oktober zullen nooit meer uit onze herinnering kun nen worden weggewist. Als nooit te voren waren we ons bewust van de betekenis en de verantwoordelijkheden van de macht der Verenigde Staten, de macht van de president, de verant woordelijkheid die we hadden voor de mensen over de gehele wereld; men sen die nooit van ons hadden gehoord, nog nooit van ons land hadden ge hoord, of van de mannen die in dat vertrek zaten en over hun lot beslis ten. Die een beslissing moesten nemen waaruit zou voortvloeien of zij zouden blijven leven of moesten sterven. We vallen morgen niet aan, zei de presi dent. We proberen het nog eens! Het ministerie van Buitenlandse Za ken ontwierp een concept-antwoord van president Kennedy aan Kroesj- tsjev. Het was een antwoord op de argumenten in Kroesjtsjevs laatste brief, en er werd in gesteld dat we de raketten niet uit Turkije zouden terug trekken en dat hierover niet onder handeld kon worden. Ik was het niet eens met de in houd en toon van de brief. Ik stelde voor en werd hierin gesteund door Ted Sorensen en anderen) dat we de laatste brief van Kroesjtsjev zouden negeren en zouden antwoorden op het voorstel gedaan in zijn aanbod aan John Scali, namelijk dat de Sovjet raketten en de aanvalswapens onder inspectie en bekrachtiging van de Ver enigde Naties zouden worden terugge trokken, als de Verenigde Staten van hun kant, met de rest van het weste lijk halfrond, beloofden Cuba niet bin nen te zullen vallen. Hier werd over geargumenteerd. Er heerste felle on enigheid. Iedereen was gespannen; sommigen waren de uitputting nabij; allen waten teneergeslagen en be zorgd. President Kennedy was verre weg het kalmst. Toen we tenslotte el kaar niet meer schenen te bereiken stelde hij wat geërgerd voor dat omdat ik zo sterk volhield dat het ant woord van het ministerie niet bevredi gend was Ted Sorensen en ik ons uit de vergadering zouden terugtrek ken om in zijn kantoor een ander ant woord op te stellen, zodat hij tot een besluit kon komen. We gingen weg en schreven in het kantoor van de presi dent een ontwerp-antwoord. Vijf en- veertig minuten later legden we het aan hem en aan de rest van de groep voor. Hij bestudeerde het, verbeterde bet hier en daar, liet het typen en tekende het. Kroesjtsjevs „aanbod" werd geac cepteerd: „Geachte Premier, Ik heb uw brief van 26 oktober zeer zorgvuldig bestudeerd en de verkla ring van uw verlangen om tot een direkte oplossing van het probleem te geraken met blijdschap vernomen. Het eerste dat echter moet gebeuren is het stilleggen van de werkzaamheden aan de aanvals-raketbases op Cuba. Alle wapeninstallaties op Cuba die voor een aanval gebruikt zouden kun nen worden moeten buiten werking worden gesteld onder doeltreffend toe zicht van de Verenigde Naties. Aannemende dat dit direkt gebeurt, heb ik mijn vertegenwoordigers in New York instructies gegeven waar door zij gedurende het week-end in samenwerking met de plaatsver vanger secretaris-generaal en uw ver tegenwoordiger een schikking voor DEN HAAG. De 21-jarige dienst plichtig soldaat J. Batting uit Veendam is maandag bij Schide (West-Duitsland) tijdens een oefening om het leven geko men. Ais chauffeur van een AMX-perso- neelsvoertuig probeerde hij het ijs van een beek over te steken. Het ijs bezweek echter en de bestuurder van het voertuig werd zodanig gewond dat hij korte tijd later overleed. Zijn bijrijder kwam met de schrik vrij. De militairen waren inge deeld bij het 42ste pantser infanterie ba taljon in Seedorf. De 21-jarige soldaat A. van Mekeren is in Detmold (West-Duitsland) omgeko men, toen de benzine, waarmee hij een vuurtje wilde maken, ontplofte. Volgens de politie hadden de soldaat en een kame raad in een truck een vuurtje willen sto ken om zich warm te houden. ADVERTENTIE Iglo maakt nü verschil tussen andijvie! prijs: 450 gram 1.60 andijvie a la crème een permanente oplossing van het pro bleem kunnen uitwerken, naar de richtlijnen voorgesteld in uw brief van 26 oktober. Zoals ik uit uw brief las, zijn de grondslagen van uw voorstel len die over het algemeen naar mijn mening aanvaardbaar zijn de vol gende: 1. U zoudt erin toestemmen de wa peninstallaties van Cuba terug te trek ken onder behoorlijk toezicht van de Verenigde Naties; een begin maken met het geven van behoorlijke waar borgen, om verdere invoering van der gelijke wapeninstallaties op Cuba te beëindigen; 2. Wij, van onze kant, zullen erin toestemmen onder passende voor schriften van de Verenigde Naties, die de uitvoering en voltooiing van deze beloften verzekeren a) onmiddellijk de nu in werking zijnde quarantaine of te heffen, en b) een garantie te verstrekken dat er geen invasie op Cuba zal worden ondernomen. Ik vertrouw erop dat an dere volkeren op het Westelijk Half rond bereid zullen zijn ook zo te han delen. „Als u uw vertegenwoordiger derge lijke instructies geeft, dan zie ik niet waarom we deze regelingen niet zou den kunnen treffen en ze binnen enke le dagen aan de wereld zouden kunnen mededelen. Het resultaat van een der gelijke regeling waardoor de spannin gen de wereld worden verminderd, zou ons in staat stellen samen te werken tot een algemene regel met betrekking tot „andere bewapeningen", zoals u in uw tweede brief voorstelt. Ik zou graag nogmaals willen verklaren dat de Verenigde Staten zeer geïnteres seerd zijn in een vermindering van de spanningen en in het beëindigen van de bewapeningswedloop; en als uw brief betekent dat u bereid bent een ontspanning te bespreken tussen de Navo en het Warschau-pact, dan zijn wij graag bereid met onze bondgeno ten alle nuttige voorstellen te overwe gen. „Maar de eerste voorwaarde, en laat me dat nogmaals nadrukkelijk stellen, is het stilleggen van het werk aan de raketbases op Cuba en maat regelen om dergelijke wapens buiten werking te stellen, onder internationa le garanties. Een voortduren van deze bedreiging of een verlenging van deze discussie betreffende Cuba door deze problemen te verbinden aan de grotere vragen over Europese en wereldveilig heid, zouden stellig leiden tot een ver scherping van de Cuba-crisis en een ernstig risico gaan betekenen voor de wereldvrede. Om deze redenen hoop ik dat we snel tot een overeenstemming kunnen komen, volgens de lijnen in de ze brief en in uw brief van 26 oktober „JOHN F. KENNEDY" De president gaf onze commissie opdracht om negen uur die avond op nieuw op het Witte Huis bijeen te ko men. Terwijl de brief werd uitgetikt en voor verzending gereed werd ge maakt, zaten we samen in zijn kan toor. Hij spraa over majoor Anderson en over het feit dat altijd de besten sterven. De politici en ambtenaren zit ten thuis te orakelen over grote prin cipes en vraagstukken, zij nemen de besluiten en dineren met hun vrouwen en kinderen terwijl jonge mensen ster ven. Hij sprak over de verkeerde cal culaties die tot een oorlog leiden. Oor log komt zelden opzettelijk. De Rus sen willen evenmin oorlog als wij. Zij willen geen oorlog met ons en wij niet met hen. En toch, als zich er gebeur tenissen voordoen als nu in de laatste dagen, dan overspoelt die strijd die niemand wenst en die niets tot stand brengt de mensheid en vernietigt alles. p Hij wilde zeker zijn dat hij alles ge daan had wat binnen zijn macht lag. al het bereikbare, om een dergelijke ramp te voorkomen. De Russen kre gen iedere gelegenheid om een vreed zame oplossing te zoeken waardoor hun nationale veiligheid geen gevaar liep en zij zich niet openlijk hoefden te vernederen. Hij maakte zich niet alleen zorgen over de Amerikanen, of in de eerste plaats over oudere generaties in welk land dan ook. De gedachte die hem nog het meest kwelde en die het vooruitzicht van een oorlog nog ver schrikkelijker maakte, was het doods- visioen van de kinderen overal ter we reld de jonge mensen die geen rol speelden, die niets in te brengen had den, die zelfs niets wisten van een machtsconferentie, maar wier levens zouden worden uitgedoofd net als die van alle anderen. Ze zouden nooit meer een kans hebben een beslissing te kun nen nemen, bij 'n verkiezing hun stem uit te brengen, zich nooit naar een kan toor kunnen haasten, nooit een revolu tie kunnen leiden om hun eigen lots bestemming mede te bepalen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13