In provincies geen té nauwe banden tussen KVP, AR, CHU Spoed met voorontwerp van wet ambulancevervoer Vijfduizendste semafoon aangesloten Hulpactie voor „Walrus razendsnel op gang dagelijks 'n goede portie vlees Agenda voor Haarlem en de ECHT TAPIJT T0PVL0ER Groep van Achttien besprak de brief CH-radicalen zijn tegen blokvorming Weer protest tegen nieuwe leuze van „Veilig Verkeer" Automuseum bezig met verhuizing Dr. Drees niet voor een progressieve concentratie Q Meer buien I rif' DINSDAG 17 DECEMBER I96& 2 Burgemeester Matser vraagt ontslag BIJ EEN ECHTE VLOERENSPECIALIST MEER KEUS EN BETERE VOORLICHTING! EUROPEES TAPIJT CENTRUM Neergestort (Vervolg van pagina l) Onrust J 1 I I'* i. Haarlem V el sen-IJ muiden Beverwijk H eemskerk GEKOOKTE SCHELVISROLLEN d [j 1! el (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Groep van Achttien het overlegorgaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U., wil beslist niet dat er bij de Provinciale Statenverkiezingen in 1970 al te nauwe banden worden gelegd tussen de drie grote christelijke partijen. In de brief van de drie partijvoorzitters over de samenwerking bij de Statenverkiezin gen, die gisteren door De Achttien is be sproken, is een passage ingelast waarin uitdrukkelijk wordt gezegd dat fusies, fe deraties of overkoepelende organen uit den boze zijn. Dr. Veerman, voorzitter van de A.R.P., zei gisteravond na de vergadering: „Je moet als partij .elf- standig blijven". Uit de brief, die namens de partijbe- (Van onze correspondent) ARNHEM. Burgemeester Matser van Arnhem heeft eervol ontslag per 1 juli 1969 gevraagd. De heer Matser, die in juni volgend jaar de 65-jarige leeftijd bereikt, is reeds geruime tijd ziek. Hij werd in 1946 burgemeester van Arnhem, na eerst een jaar het burge meesterschap te hebben waargenomen. Onder zijn bewind is de Gelderse hoofd stad nagenoeg hersteld van de schade van de laatste wereldoorlog. sturen naar de afdelingen zal worden ge stuurd, is ook het rijtje voorbeelden ge schrapt van mogelijkheden om samen te werken. Dat werd te schoolmeesterachtig gevonden. „Wij schrijven niets voor. Wij laten het voor rekening van de provinciale en ge meentelijke organen", aldus dr. Veer man. Wél wordt de nadruk erop gelegd en dat is vooral gebeurd op aandrang van de K.V.P. dat als er wordt sa mengewerkt er ook een gemeenschappe lijk program zal dienen te zijn. Als dat gebeurt ligt het volgens dr. Veerman ook voor de hand dat de K.V.P., A.R. en C.H. in zo'n geval een gezamenlijke ver kiezingscampagne voeren. De Groep van Achttien zal op 10 fe bruari en op 10 maart weer bijeenkomen. Dan hoopt men dat rapporten over onder nemingsstructuur, welzijnsbeleid en ge bruik van economische macht klaar zul len zijn. Ook worden dan resultaten ver wacht van de werkgroep, die het interim rapport van De Achttien nader moet uit werken. Een eindrapport is niet op korte termijn te verwachten. Dr. Veerman zei, dat daar toch geen direct effect van te verwachten zou zijn, omdat de partijen voorlopig nog aan hun huidige program ma's zijn gebonden. CHU radikalen tegen De kerngroep van radikalen in de Chris- telijk-Historische Unie heeft zich in een in Arnhem gehouden bijeenkomst afwij zend opgesteld tegenover de brief van de partijvoorzitters van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. over politieke samenwerking bij de Provinciale Statenverkiezingen in 1970. Volgens de kerngroep gaat de strekking van deze brief te veel in de richting van (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het voorontwerp van wet dat het ambulancevervoer regelt, is naar de betrokken adviescolleges ge zonden met het verzoek uiterlijk over twee maanden hierover advies uit te brengen. Dit heeft staatssecretaris Krui- singa van Sociale Zaken en Volksgezond heid meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid Cornelissen (K.V.P.) De bewindsman deelde verder mee, dat om te vermijden dat in de toekomst vertraging zal voorkomen bij het in zetten van een ambulance, de rijksweg Utrecht-Den Bosch bij Culemborg in blok- ADVERTENTIE Koningstraat 116 Beverwijk ken wordt verdeeld. Bij eventuele onge lukken kan dan ter nadere aanduiding van het ongeval het blok van de weg worden genoemd. Om te zorgen, dat zo snel mogelijk hulp kan worden geboden aan verkeersslachtoffers is een auto van het Rode Kruis als reservewagen in pa raatheid gebracht. vorming van een christen-democratisch blok, hetgeen, aldus de groep, pertinent strijdig is met het C.H.-beginselprogram, waarin splitsing van het Nederlandse volk naar godsdienstige overtuiging afge wezen wordt. Over het nieuwe ontwerp-program wordt opgemerkt dat de kerngroep veel in dit program terugvindt van de chris- ten-radikale gedachte. De groep wil be trokken worden bij de definitieve vorm geving van het program. Bij de uitvoering van het program zal beslist overleg met de Politieke Par tij Radikalen noodzakelijk zijn. De kern groep meent dat de politieke situatie in Nederland vraagt om garanties, dat dit program zal worden uitgevoerd en dat de C.H.U. vroegtijdig zal moeten laten weten met welke partijen zij wél en met welke zij dit program niet kan uitvoeren. De groep houdt vast aan het stembusak koord. Dit zijn de resten van de Thunder- streak van de vlieg basis Eindhoven, die gisterochtend ten zuiden van Tiel neer stortte. Zoals gis teren is gemeld, heeft de Belgische piloot zich met zijn. schietstoel kunnen redden. (Van onze correspondent) ENSCHEDE De gemeenteraad van Enschede zal bij het Verbond van Veilig Verkeer protesteren tegen de jongste actie van het verbond: „Eén op één en maxi maal vier". De raad en ook burgemeester Vleer wa ren verbaasd over deze nieuwste slogan De burgemeester betwijfelde of zij bevor derlijk zou zijn voor een veilig verkeer. De verhuizing van het Automuseum een trailer met drie van de fraaiste van Driebergen naar Leidschendam wagens op de nieuwe plaats van is in volle gang. Dinsdag arriveerde bestemming. Op de voorgrond een FN, daarachter een Grégoire. UTRECHT Ruim vier jaar na de of ficiële indienststelling van de Nederland se semafoondienst is de 5000ste aanslui ting tot stand gekomen. De 5000ste se mafoonabonnee is aannemer M. Meysen uit De Meern. De semafoon maakt o.a. artsen, dieren artsen, technici, journalisten voortdurend bereikbaar op alle plaatsen waar zij zich bevinden. De semafoon is in principe een radio ontvanger met drie signaallampjes. De oproeper kan door de verschillende com binaties van deze drie lampjes aan de opgeroepene tevoren overeengekomen mededelingen overbrengen. Een ge sprek voeren via de semafoon is niet mogelijk; de opgeroepene moet zich via de gewone telefoon met de oproeper in verbinding stellen. De semafoon wordt ook gebruikt bij de radio-medische dienst van Soheveningen- Radio. Via Scheveningen-Radio wordt vaak medisch advies gevraagd voor ziek ten en ongevallen aan boord van schepen. Die adviezen werden dan vanuit een Haags ziekenhuis verstrekt, maar omdat de dienstdoende arts daar vaak een spe cialist was, moest wel eens lang op ant woord worden gewacht. Thans zijn twee oud-scheepsartsen in geschakeld, die om de week de radio-me dische dienst van Scheveningen-Radio waarnemen. Is er een accuut geval, dan wordt de dienstdoende arts per semafoon opgeroepen. Meestal kan hij binnen en kele minuten de gevraagde adviezen naar Scheveningen-Radio doorgeven. Eén van deze artsen is dr. W. Steensma in Aer- denhout. Dit jaar ontvingen beide semafoon scheepsartsen 250 alarmeringen en verstrekten zij 562 maal adviezen. De se mafoons, nu nog vrij groot en 4,5 kilo zwaar, krijgen over enkele jaren een zak formaat met een gewicht van 750 gram. Voor een marineschip uitvaart wordt een schema van de te maken reis opge maakt, waarin precies staat aangegeven op welke tijden het zich voor controle met de wal in verbinding zal stellen. Uit gestippeld was, dat de commandant van de „Walrus", luitenant ter zee eerste klasse B. Simons, zich gistermiddag om 15.30 liur het tijdstip waarop hij zou dui ken, voor het eerst en vervolgens elk uur zou melden. Op het afgesproken tijd stip bleef zijn controlesein echter uit. Een uur lang riep het communicatiecentrum van Londonderry hem met grote frequen tie op. Toen er om tien vóór vijf nog geen antwoord was, werd alarm geslagen. Op dit sein treedt de NAVO-standaard- procedure voor maatregelen bij onder zeebootongelukken in werking. Dit houdt in dat allerlei hulpschepen worden be mand en vaargereed worden gemaakt, reddingsvliegtuigen worden geprepareerd voor de start en dat schepen die varen in de omgeving van de vermoedelijke plaats van het vermiste schip wordt gevraagd attent te zijn. Om tien vóór zes steeg de spanning ten top. Nog steeds bleef elk levensteken van de „Walrus" uit. De commandant van de onderzeebootschool, die is gevestigd aan boord van h.m.s. „Sea Eagle", besloot het hoogste alarmsein „sub-sunk" uit te ge- ven" Vijf onderzeeboten, waaronder de „Tonijn", twee oppervlakteschepen van de Britse marine en een groot aantal Britse en Nederlandse reddingsvliegtuigen kwamen daadwerkelijk in actie. Boven- lien werden nog zes oppervlakteschepen van de Royal Navy gereed gemaakt. La ter zou de Nederlandse marineleiding grote lof uitspreken voor deze snelle en daadkrachtige actie. De onrust, die tot dan toe alleen in marinekringen had geheerst, greep snel om zich heen toen de Britse persbureaus, onmiddellijk gevolgd door het Nederland se, het bericht begonnen te verspreiden. De BBC onderbrak er een radio-uitzen ding voor. In Den Helder, waar men nog rekening hield met een storing in de radioverbin ding, werden de officieren van de onder zeedienst niettemin al voorbereid op de zware taak de familieleden van de 79 bemanningsleden te gaan inlichten. Groot was de ontsteltenis toen, nog voor dit had kunnen gebeuren, de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV om tien over half zeven, tegen, het uitdrukkelijk ver zoek van de marine in, meende het nieuws niet langer onder zich te kunnen houden en de correspondent in Londen aan het woord liet komen om het te vertellen. Om twaalf minuten over zeven snelde het verlossende woord door de ether Commandant Simons had om precies ze ADVERTENTIE UTRECHT. „Ik geloof niet in een progressieve concentratie die in het par lement een meerderheid kan krijgen. Zelfs het tot stand komen van zo'n con centratie acht ik dubieus." Aldus maan dagavond dr. W. Drees in Utrecht op een bijeenkomst die in het kader van het poli tiek café was georganiseerd door de Fe deratie van jongerengroepen binnen de P.v.d.A., Politeia en de politieke actie groep Cru. Volgens dr. Drees hebben D'66 en de P.v.d.A. veel meningsverschillen op het gebied van staatsrecht, dat met het oog op de komende grondwetswijzigingen steeds belangrijker wordt. Ook betwijfelt hij de deelneming van de Anti-Revolutio naire Partij aan een progressieve concen tratie. Diverse enquêtes hebben namelijk uitgewezen dat het percentage partijle den die een samenwerking met de P.v.d.A. voorstaan bij de A.R. nog kleiner is dan bij de K.V.P. en C.H.U. Het opne men van de C.P.N. in een progressieve concentratie acht dr. Drees een misken ning van de verhoudingen zoals die thans in ons land bestaan. Hij had verder bezwaar tegen bepaalde studentenacties. ""•W'wvv i- - ••.•••A'v"- yvVV' i SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonsplein) Dins dag 20.15 u.: Cabaret „Harlekijn" met Herman van Veen. MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat) woensdag 19.30 uur: concert Christelijke Oratoriumvereniging „Door zang vriend schap" o.l.v. Jan Pasveer- Waalse Kerk (Begijnhof), woensdag 19.30 u.: Openbare kerstspeelavond (Vereniging voor Huismuziek). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dag van de wraak", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Tarzan con tra de barcunakrijgers", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Een lange zwoele nacht", 18 j. Luxor, 14 en 20 u.: „The bridge on the river Kwai", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De val slaat dicht", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Bron der wellust", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De over spelige vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 17de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 uur. Vleeshal (Grote Markt): „Planorbium", kinetische ijzerplastieken en etsen van Frans Verpoorten Tot en met 19 januari. Tot en met 5 januari: Wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakono- wicz. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholto, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos, Tal- Ion. Dagelijks geopend van 11 tot 17 u. Zondag 14 tot 18 u. Tot en met 22 decem ber. Galerie Zijlstraat: Schilderijen van Ag nes van den Brandeler en klein-plastieken van Karei Gomes. Dagelijks van 12 tot 17 u.; maandag-, woensdag en vrijdag avond 20 tot 21.30 u. en zondags van 14.30 tot 17 u. Tot en met 21 december. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot en met 31 december, tekeningen van Harry Prenen. Geopend dagelijks 10 tot 18 en 20 tot 24 u.. zondag 14 tot 18 uur. Electric Centre (Bakenessergracht): In geborg Lesenei met schilderijen, tekenin gen en monotypes; Hans Bishoff en Ton Smits met cartoons. Tot 21 december. Ge opend dagelijks behalve maandag en woensdag van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u. Huys ter Cleef (Frankestraai 33): Ex positie van werken van Bob Brobbel Dagelijks geopend. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4 A. Heemstede): Expositie van weef- en naaldkunst van Bodil Blokker-Veggerby en Yvonne Harren-Govers, alsmede beeldhouwwerk van Wim Jonker. Geo pend op werkdagen van 9 tot 17 u., al leen dinsdag van 9 tot 12.30 u., zondags gesloten. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 uur. Zaterdag van 9 tot 12 uur. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, woensdag 14 en 20 u.: Raadsvergadering (Begroting). Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanade, (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, dagelijks Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u. Dansen met The 5 Atomics. DINSDAG 17 DECEMBER City Theater, 20 u.: „Angelique en de sultan". WOENSDAG 18 DECEMBER City Theater, 20 u.: „Angelique en de sultan". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 17 DECEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 u.: „Peyton Place". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hoe ver sier ik zo'n meisje". Stadskantoor, Pres. Kennedyplein: Ex positie van een collectie „American Pop art"; geopend van 8.30 tot 12.30 en 13.30 tot 17.30 u. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie van schilderijen en tekeningen van Jurriaan van Hesselingen; geopend van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize Schey- beeck, Velserweg 2: Geopend van 19.30 tot 21.30 u.; voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. Regina Caeli-kerk, Hilbersplein 1, 20 u.: Kerstconcert door Hoogoven Harmonie, Beverwijks Katholiek Koor en gemengd koor „Zang en Vriendschap". WOENSDAG 18 DECEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 u.: Peyton Place". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hoe ver sier ik zo'n meisje". Stadskantoor, Pres. KennedypleinEx positie van een collectie „American Pop art"; geopend van 8.30 tot 12.30 en 13.30 tot 18 u. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie schilderijen en tekeningen van Jurriaan Hesselingen; geopend van 9 tot 18 u. DINSDAG 17 DECEMBER Cinema Marquette, 20 u.; „Bertrand in on(t)roerend goed". ven uur, ook alweer volgens afspraak, de noodontvanger voor onderwater-commu nicatie ingeschakeld om te horen of er nog bijzondere berichten waren. Tot zijn verbazing vernam hij, dat hij zelf ver mist werd en dat grootscheepse reddings operaties inmiddels op gang waren ge komen. Onmiddellijk dook hij op en meldde zich in Londonderry. Het was toen twaalf over zeven. Drie minuten la ter kreeg ook de Nederlandse marine het bericht dat hij terecht was. Naar de oor zaak van het misverstand, dat zoveel on nodig tumult veroorzaakte, zal een on derzoek worden ingesteld. ADVERTENTIE met kerrie en ananas Zet 4 opgerolde filets van 200 gram in een ingevette pan.l Voeg wat zout en citroensap toe 1 en zoveel water, dat de vis niet1 onder staat. 10 min. laten broeien. Smelt 50 g boter en voeg al roerende 45 g boter en zoveel visnat toe tot gladde massa ontstaat. Neem saus van het vuur en voeg naar smaak] kerriepoeder toe, daarna 2 schijven fijn gesneden ananas. Roer het geheel goed door en verdeel het over de rollen. Garneren" met peterselie en paprikapoeder.Neem j er eens rijst bij met gemengde salade. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. AA/VVUVWVVVMAMWVWMA/MVVVVVWWVWVVVVVtfVVUVVVU «VVWWVUVWVVVM/WWVVWVVVWVWVVWWVWVtft/WVfWWUWWWMf Het KNMI deelt mee: Ons land bevindt zich in oceanische lucht, waarin de temperatuur in de afge lopen nacht plaatselijk slechts een enke le graad onder het vriespunt is gedaald. In Oost-Europa en in grote delen van Scnadinavië handhaaft .ich de vorst, in Zweden zelfs tot min 15 graden. In het komende etmaal zal de kern van een depressie via Engeland naar ons land trekken. Daardoof zal de buienac tiviteit bij ons groter worden. In het tem- peratuurverloop wordt weinig verande ring verwacht. VOORUITZICHTEN Af en toe buien, mogelijk met natte sneeuw en weinig verandering in tem peratuur. Voor donderdag: zon: minder dan 30 percent, minimum temperatuur: om streeks normaal, maximum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 percent, kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum 00 5 temperaturen TJ-M £3 01 3 binnen- en buitenland S3 i, c5 Amsterdam geh. bew. Z 3 1 2 De ent licht bew. ZZO 4 o 2 Deelen onbew. OZO 4 0 0.4 Eelde half bew. Z 3 0 0.1 Eindhoven onbew. ZO 4 2 0.3 Den Helder geh. bew. Z 3 1 3 Rotterdam geh. bew. z 5 1 4 Twente onbew. zo 4 1 0 Vlissingen geh. bew. z 4 2 1 Z.-Limburg onbew. ZZO 5 1 1 Aberdeen regen O 5 0 4 Athene zw. bew. zo 12 8 4 Barcelona regenbui zw 16 10 0.3 Belgrado Berlijn zw. bew. OZO 0 -4 0 Boi deaux zw. bew. z 8 3 11 Brussel geh. bew. z 4 1 3 Frankfort geh. bew. no 1 -1 0.4 Genève onbew. w.st. 5 3 1 Grenoble zw. bew. zzw 8 4 0 Helsinki geh. bew. z 0 -2 0 Innsbruck licht bew. w 10 -2 0 Kopenhagen geh. bew. zo 2 1 0 Lissabon half bew. w 16 13 3 Locarno geh. bew. O 3 0 10 Londen regen ZO 5 0 10 Luxemburg mist zzw 2 0 5 Madrid motregen wzw 11 8 8 Malaga half bew. wzw 19 12 0 Mallorca München sneeuw wzw -3 -7 2 Nice zw. bew. nnw 8 5 7 Oslo geh. bew. no -1 -2 0 Parijs geh. bew. z 6 1 5 Rome regen w 12 12 23 Stockholm geh. bew. OZO 2 0 0 Wenen sneeuw OZO 8 2 3 Zürich sneeuw ZO 8 0 2 WOENSDAG 18 DECEMBER Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 07.34 uur, onder 14.42 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 19 december 19.19 uur. Eerste kwartier 26 december 15.14 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN DINSDAG 17 DECEMBER Hoog water 0.58 uur en 13.20 uur. Laag water 9.03 uur en 21.19 uur. WOENSDAG 18 DECEMBER Hoog water 1.51 uur en 14,11 uur Laag water 10.00 uur en 22.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2