Bondsregering stelt mogelijk klacht tegen de NPD uit i Franse premier Couve de Murville geeft studenten waarschuwing 1 Kerstboomlicht in Praag Hevige strijd in Biafra Bisschoppen in Italië geven parochianen van don Mazzi waarschuwing Ammoniakgas in de ruimte ontdekt als tjonge Dreigement tegen Kiesinger van Von Thadden Belangstelling in Bonn voor boek over neo-nazïs John Kennis St.-Bernardhonden worden lui Spionageproces in Groot- Brittannië Beschuldigingen van Garrison tegen CIA Rumor zal positie van werknemers verbeteren Tevredenheid over lonen en prijzen Verzetsstrijders uit West-lrian in Djakarta telegrammen DINSDAG 17 DECEMBER 1968 3 Scherpe critiek Smoking-, rokkostuums, enz. Bontwerken W aarschuwing Plechtigheid verstoord Cholera in Pakistan eist 1200 levens Opperste gerechtshof in VS vernietigt instructie van generaal Hershey Na ruim drie jaar in Columbia staat van beleg opgeheven Onrust Bomexplosies in Mexico «ff (Van onze correspondent) BONN Adolf von Thadden, de voorzitter van de neo-nazistische NPD, heeft tijdens een persconferen tie in Hannover gedreigd een boekje over het nazi-verleden van kanselier Kiesinger open te doen, wanneer deze zou proberen de NPD verboden te krijgen. Aanvankelijk zou vandaag worden be slist of de Bondsregering een klacht tegen de NPD bij het hoogste gerechtshof in Karlsruhe zal indienen. Dit gerechtshof waakt tegen schendingen van de grond wet. Een regeringswoordvoerder liet gis teren echter weten, dat het nog niet zeker is dat dit besluit vandaag genomen zou worden. Al maanden wordt een eventueel ver bieden van de NPD op grond van het feit, dat zij staatsgevaarlijke activiteiten zou ontplooien, overwogen en weer ver worpen. Inmiddels worden besprekingen ge voerd over de oprichting van een nieuwe rechtse partij. In Starnberg in Beieren werd op een bijeenkomst over deze plan nen beraadslaagd. Tot de deelnemers be hoorden onder anderen de uitgever van de „National- und Soldatenzeitung", Ger hard Frey. Sinds jaar en dag kunnen Frey en Von Thadden die hoofdredac teur van het officiële NPD-orgaan is elkaar niet uitstaan. Frey verwijt Von Thadden, dat deze niet radicaal genoeg is. Aan de conferentie in Starnberg namen ook twee geroyeerde bestuursleden van de afdeling-Bonn van de NPD deel. Ze hadden geweigerd hun steun te geven aan de kandidatuur van een oud-NSDAP-er uit Bad Godesberg, die volgend jaar voor de NPD in de Bondsdag wil. De beide bestuursleden waren daarop door Von Thadden persoonlijk uit hun ambten ont zet. Zij hebben nu in een kort geding tegen deze, naar hun mening met de par tij reglementen strijdige maatregel, ge ageerd. Het was vorige week woensdag een ongelukkige dag voor Von Thadden toen van de hand van ex-bestuurslid en worst fabrikant-miljonair Florian Winter uit Tegernsee een boek verscheen. Winter was 1 november 1966 uit de partij gezet, nadat hij eerst zelf had opgemerkt, dat hij er „niet voor verantwoordelijk wilde zijn, dat ons land nog eens door goddeloze fa natici beheerst en in het ongeluk gestort wordt." Hij had hoge bestuursfuncties bekleed en gold, als rooms-katholiek, voor de NPD in het donkere Beieren als een goedvro- me voorpost. In zijn boek „Ich glaubte an die NPD" schrijft Winter nu, dat een latent anti-semitisme in de NPD steeds meer op de voorgrond treedt. Ook zou de NPD uit Zuid-Afrika financiële bijstand krijgen. De Zuidafrikaanse en Duitse neo nazisten zouden elkaar regelmatig ont moeten, waarbij dan onofficieel de „Heil Hitler-groet" gebracht wordt. Florian Winter suggereert tevens in zijn boek, dat de centrale ledenkartotheek van de NPD door Von Thadden tegen hoge betaling in handen van Oostduitse veilig heidsorganisaties zou zijn gespeeld. Een ander ernstig verwijt van Winter is, dat de partij intern allerminst democratisch wordt geregeerd. In een kort geding wist Von Thadden gedaan te krijgen, dat Winter bepaalde beweringen uit zijn boek moest schrap pen. Toch staat er volgens Winter nog genoeg in om „duizenden goed-gelovigen r ADVERTENTIE Speciaalzaken verhuur Jacquetkostuums (ook io grijs en lichtgrijs). Voor HUWELIJK, JUBILEUM. RECEPTIE, ENZ. Stijl en snit, die u staat en zit Voor dames: verhuur edelbont HAARLEM. Ged. Oude Gracht 51 Tussen V&D en het postkantoor Tel. 023-21999 AMSTERDAM. Singel 462 Bij de Leidsestraat Tel. 020-233680 OOK EIGEN FILIALEN TE: ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT GRONINGEN EINDHOVEN ARNHEM NIJMEGEN BRUSSEL ANTWERPEN GENT LUIK COUPON gratis ETIQUETTE-boekje STRAAT PLAATS Opsturen aan: «Firma John Kennis, Singel 462. Amsterdam 1 BERN (AFP) „De St. Bernard- honden worden lui en zijn niet meer de onbetwiste meesters in het opsporen van lawineslachtoffers". Dit heeft een deskun dige in het Zwitserse Andermatt gezegd, Ze zijn volgens hem te zwaar en te ver wend. De tijd van de St. Bernardhond met een tonnetje alcohol om de nek lijkt dan ook voorbij Duitse en Belgische herders schijnen het opsporingswerk beter te doen. te waarschuwen". Zo leest men bijvoor beeld, dat Von Thadden zich bij tijd en wijle alleen met „sigaretten, alcohol en pervitine" op de been kan houden, in wel ke toestand hij volledig afwezig is en „glazig uit de ogen kijkt". Ook zou Von Thadden vroeger morfine hebben ge bruikt. Het boek van Florian Winter blijkt een groot succes te zijn. In de boekwinkels voor de Duitse parlementariërs in het Bondsdaggebouw was een eerste flinke stapel althans binnen korte tijd geheel uitverkocht. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag is zondag op het oude stads plein de kerstboom ontstoken. DORTMUND (AFP). Een veertigtal studenten heeft de plechtige opening van de universiteit van Dortmund, die werd bijgewoond door president Lübke, ver stoord. Het kwam tot een handgemeen tussen betogers en genodigden. De politie zette de studenten buiten de deuren. ALDERSHOT (Reuter). In Alder- shot is het proces begonnen tegen de 20- jarige Britse fotolaborant Clive Bland die ervan wordt beschuldigd geheime docu menten over de ontwikkeling van vlieg tuigen en raketten aan de Russische am bassade te hebben geleverd. Bland heeft toegegeven dat hij 18 sep tember de Russen geheimen verstrekte, toen hij op Farnborough werkte waar de onderzoekingen worden verricht. NEW YORK, (Reuter). Officier van Justitie Jim Garrison uit New Orleans acht het waarschijnlijk dat de moorden op president John Kennedy, diens broer Robert en de negerleider dominee Martin Luther King „door een en dezelfde macht", namelijk de Amerikaanse ge heime dienst, zijn georganiseerd. In ieder geval was de CIA „sterk be trokken" bij twee van de moorden, ver telde hij het blad „Evergreen Review". Hij wilde daarmee niet zeggen dat „het bevel van de top kwam". Wel hield „op z'n minst een belangrijk bestanddeel van de centrale inlichtingendienst zich nu be zig met het uitroeien van alle nationale leiders die gekant zijn tegen bestendiging van de koude oorlog en tegen onze avon turen in Azië", aldus Garrison. ROME. (Reuter). Premier Mariano Rumor heeft het Italiaanse parlement toegezegd, dat zijn coalitieregering de bu reaucratie zal bestrijden, het onderwijs zal hervormen en de positie van de werk nemers zal verbeteren, o.a. door een ver ruiming van de werkgelegenheid. De eerste-minister die aan het hoofd staat van een kabinet van christen-demo craten, socialisten en republikeinen, waar schuwde dat een toeneming van onrust en geweld de vrijheid en de democratie kan bedreigen. Hij kondigde aan dat er geijverd zal worden voor opheffing van „ondraaglijke ongelijkheden" op sociaal gebied. LAGOS. (AP) De Nigeriaanse lucht macht heeft hevige luchtaanvallen op mi litaire doelen in Oemoeahia en andere strategische punten in Biafra gedaan. Biafraanse troepen zijn de stad Owerri weer binnengetrokken. Deze plaats werd door de Nigerianen in september ver overd. De stad is vrijwel geheel omsin geld, aldus Westerse cameramannen van de televisie die een bezoek brachten aan het front bij Owerri. De cameramannen uit Zweden, Frank rijk en West-Duitsland zeiden dat de Bia fraanse troepen de stad van vier kanten hebben ingesloten en dat verbitterde straatgevechten aan de gang zijn. DACCA (AFP). In Madaripoer Oost-Pakistan zijn alleen al in novem ber 890 mensen gestorven aan cholera. In dezelfde maand stierven in Khoelna ruim 300 mensen aan deze ziekte. WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse Opperste Gerechtshof heeft maandag een uitspraak van lagere recht banken vernietigd, waarbij het recht van militaire selectiebureaus was erkend om van dienst vrijgestelden alsnog opkomst- plichtig te maken, als zij hadden deelge nomen aan protestmanifestaties tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Het hoogste gerechtshof in Washington richtte zich hiermee tegen een instructie van het hoofd van de militaire recrute- ringsdienst, generaal Lewis Hershey, die in oktober 1967 had bepaald, dat ge noemde bureaus geen uitstel mochten verlenen aan hen die tegen de Vietnamese oorlog ageren. BOGOTA. (Reuter) President Car los Lleras Restrepo van Columbia heeft de staat van beleg opgeheven, waaronder het land drieëneenhalf jaar is geregeerd. De staat van beleg was op 21 mei 1965 door de toenmalige president Leon Va lencia afgekondigd op het hoogtepunt van de studentenonlusten in Bogota Het staatshoofd kon toen bij decreet regeren en mensen zonder vorm van proces in arrest houden. De president had in 1965 te maken met een Congres waarin zijn tegenstanders de meerderheid vormden. VATICAANSTAD (AP en Reuter) De Italiaanse bisschoppen hebben een ernsti ge waarschuwing gericht tot de paro chianen van don Mazzi, de pastoor in Florence die door kardinaal-aartsbis schop Florit ontslagen is wegens zijn cri tiek op de kerk. De bisschoppen wijzen op „de grote verantwoordelijkheid die men op zich laadt als men de eenheid durft te ver breken waarvan Christus gezegd heeft dat ze een onmiskenbaar kenmerk van zijn volgelingen is". Don Mazzi heeft zoals bekend zijn critiek op de kerk niet wil len intrekken. Hij wordt in zijn verzet tegen kardi- :Van onze correspondent) PARIJS. Tijdens een televisietoe spraak waarbij hij nu eens duidelijk zijn best deed zijn stoïcijnse onbewogenheid te overwinnen of althans te maskeren en aan zijn Groenlandse temperament toch nog een atoompje menselijke warm te te onttrekken, heeft Frankrijks pre mier Maurice Couve de Murville gister avond de studenten gewaarschuwd nu niet nogmaals te vervallen in de exces sen uit de maanden mei en juni waarvan het land, zo herinnerde hij, de gevolgen nog altijd niet te boven is gekomen. De eerste minister sprak op zijn toch nog altijd wel wat koele toon ook nog over de prijzen en de salarissen waar over hij een voorzichtige voldoening liet blijken. De prijzen, zo gaf hij toe, waren de regering de afgelopen maand wel een beetje uit de hand gelopen, maar nu zou de controle dan toch echt eens krachtig worden aangepakt. De produktie blijft stijgen en de vluchtkapitalen en devie zen blijven eveneens in „belangrijke hoe veelheden" toe- of terugstromen naar Frankrijk. Het was echter overduidelijk dat de premier voor het moment toch het sterk ste verontrust wordt door de hernieuwde agitaties in de studentenwereld en ook on der de middelbare scholieren. De rege ringschef liet weten dat geen enkele be zetting van enige universiteit meer geduld zou worden en dat de middelbare scholie ren hun actieve belangstelling voor de po litiek nu maar eens moesten matigen of la ten varen. Zie daar een punt, waarover nu geen enkele twijfel meer hoeft te bestaan zo onderstreepte Couve. Dat de premier bepaald enige reden voor verontrusting had is eveneens zeker. In Marseille moest de politie afgelopen dagen aanrukken om een rel in de medi sche faculteit de kop in te drukken. In Lyon bezetten de studenten in de letteren een andere collegezaal en in Parijs maak ten ze een voortijdig einde aan een pro motie-zitting waarbij de vermaarde pro fessor in de sociologie Raymond Aron voor fascist werd uitgescholden. Bovendien kwamen in Parijs en in Nan terre gisteren Weer een 1500 studenten op straat in actie om te protesteren tegen de arrestatie en het verhoor van een vrouwe lijke studiegenote die van medeplichtig heid aan een recente aanslag met kneed- bommen beschuldigd wordt. Voor het ogenblik is echter nog altijd niet van een krachtig en massaal revo lutionair vuur sprake, zoals Frankrijk in mei en juni van dit jaar heeft gekend. Het zijn eerder vele kleinere vuurhaard- jes die smeulen en soms ook even op vlammen. Temidden van al die onzekerheden en dreigementen is de positie van premier Couve wel verre van benijdenswaardig te noemen. President De Gaulle heeft in zijn laatste rede verordonneerd dat de studenten nu maar beter weer aan het werk kunnen gaan in plaats van revolu- tietje te spelen. naal-aartsbisschop Florit gestijfd door zijn parochianen die voor hun pastoor betoogd hebben en aandringen op het af treden van Florit. Florit heeft verklaard, dat hij niet van plan is de opstandige priester die hij eerder deze maand schorste te straffen. In een gebaar van verzoening, zei hij dat don Mazzi uit zijn parochie in Iso- lotto verwijderd werd voor een periode van meditatie. „De bruggen tussen ons zijn niet ver woest, maar onze verdere betrekkingen moeten ingegeven worden ddoor 'n maxi mum aan barmhartigheid en wederzijds begrip". Vier verzetsstrijders uit West-lrian zijn in de Indonesische hoofdstad Djakarta door president Soeharto ontvangen. Hier ontvangen zij een presentje van een adjudant van Soeharto. BERKELEY (Reuter) Californische geleerden hebben bekendgemaakt, dat zij het bestaan van ammoniakmoleculen in de kosmische ruimte tussen ver verwij derde sterren in de Melkweg hebben ont dekt. Het is de eerste maal dat een betrekke lijk ingewikkelde moleculaire verbinding in de kosmische ruimte is geïdentifi ceerd. De geleerden van de universiteit van Californië hebben bij dit onderzoek onder leiding Van de nobelprijswinnaar Charles Towne een radiotelescoop van zes meter doorsnee en zeer gevoelige ont- vangstapparatuur gebruikt. Momenteel meent men dat het leven is ontstaan door samenvoeging van der gelijke moleculen in de tijd dat de aar de gevormd w?rd. Scheikundigen den ken dat deze moleculen de mogelijkheid ontwikkeld hebben om zich te vermenig vuldigen en hun eigen genetische infor matie door te geven, waardoor het leven de organismen zijn geworden. De sterrenkundigen hebben de tempera tuur van de ontdekte moleculen geschat op 215,5 graden Celsius onder nul. Het ammoniak is ontdekt in verscheidene gas- en stofwolken in de Melkweg. MEXICO (Reuter). Bij een bomex plosie in een autobusstation in Guadala jara, de op één na grootste stad van Mexi co, zijn negen mensen gewond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Een explosie in de hoofdstad Mexico veroorzaakte grote schade in een politierechtbank. ADVERTENTIE „Leve het marxisme-leninisme" staat onder meer op de muur van de universiteit van Nanterre ge kalkt. Studenten van deze grote Franse universiteit hebben gisteren gevochten met de politie, nadat zij hadden ontdekt dat politiemannen het gebouw hadden omsingeld. i t,v. 3 Hormonenen. In Italië is opwinding ont staan door een televisieuitzending waarin is gezegd dat tachtig percent van de kalveren in Italië met vrouwe lijke hormonen worden behandeld om ze sneller te doen groeien. Dat zou bij mannen die het vlees eten potentiever- lies kunnen veroorzaken. Uitgaansverbod. In de hoofdstraat van Hebron, in het door Israel bezette deel van Jordanië, zijn de afgelopen nacht twee politiemannen vanuit een hinder laag beschoten en gewond. Er is een uitgaansverbod ingesteld. Brief. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka heeft een brief gepubliceerd van de Tsjechische historicus Milan Hübl aan de voormalige Tsjechische vice- premier en economische hervormer dr. Ota Sik, die nu in Basel is. In de brief staat dat er geen proces tegen Sik aanhangig is gemaakt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3