V ormingscentrum wordt een fraai „IJmond complex fib Synode: „Niet juist radiowerk nog langer stil te leggen" Heemskerkse consument wil grotere winkelconcentratie Kerstspel van John Arden Prominente amateurs uit Beverwijk met „De kunst van het goede regeren" UST VERENIGINGSNIEUWS BIT DE IJMOND IHOh Neem nü een kwartaalabonnement! S Siiiï Voorlopig klein sportveld Diefstal in kiosk opgehelderd Onderzoek koopgewoonten Kritiek op Vrouw aangereden op zebrapad EHBO-examens voor de jeugd Driewieler over de kop IJmuider Courant prijzen Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 januari gratis DINSDAG 17 DECEMBER 1968 5 V elsen-IJmuiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk IJMOND Nog ongeveer twee maanden scheiden zich van de offi ciële ingebruikneming van het nieuwe Vormingscentrum „IJmond", het moderne gebouwencomplex aan de Heirweg te Velsen-Noord, ontwor pen door de gemeente-architect H. A. Peters en gebouwd door het aannemersbedrijf Gebr. Tuin in t Zand. Dit complex kon worden ge realiseerd omdat de bekende zo genoemde levensschool van de „Dr. Alfons Ariëns-stichting" in Beverwijk en het Kennemer Vormingsinstituut in IJmuiden met dit gebouw een twee-eenheid konden bereiken, waar bij elk de eigen levensbeschouwelijke richting in de theorie kan handhaven maar daarnaast samen in de prak tische vakken de betreffende lokalen van dit complex gaan gebruiken. Marktberichten Wijk aan Zee Ja dames ook voor u Dameskapsalon Beroep ds Toornvliet in zomer aan de orde Vervolg van pagina l (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL Met de benoe ming door de Particuliere Synode der Gereformeerde Kerken in Noord-Hol land van ds. L. J. Boeyinga als radio predikant in Bloemendaal is voorzien in de vacature die ontstond door het ontslag aan ds. G. Toornvliet. Kort nieuws (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Onder auspiciën van de Raad van Kerken in Beverwijk- Heemskerk zullen rond Kerstmis in de Vredevorstkerk en in „De Opgang" de eerste opvoeringen in Nederland worden gegeven van John Ardens kerstspel „De kunst van het goede regeren". Arden is een nog betrekkelijk jong Engels auteur hij werd in 1930 geboren die al enige belang wekkende toneelspelen heeft geschreven. Onder meer het knappe anti oorlogsstuk „Sergeant Musgrave's dance", dat verleden jaar nog door de Haagse Comedie werd gespeeld met Ko van Dijk in de hoofdrol. En aan het begin van dit seizoen heeft het Nieuwe Zuidelijke Toneelgezelschap „Globe", de voortzetting van „Ensemble", zijn komedie „De jongste dag" op het repertoire genomen, met Ton Lutz als regisseur. Het reeds genoem de kerstspel werd door Arden speciaal geschreven voor de gemeente van Brent Knoll in Somerset, waar het gedurende de kersttijd in de kerk van St. Michael zijn première beleefde. DINSDAG 17 DECEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Praatavond Aquarium vereniging Velsen. Petrazaal, Spaamestraat, IJmuiden- Oost, 20 u.: Kerstbijeenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. IJmuiden-Oost. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 u. WOENSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg, 19.30 u.: Einduitvoe ring door leerlingen van de Muziekschool Velsen. Velser Zwemvereniging, in het Velser- bad, Briniostraat, 19.30 tot 21.30 u.: polo (training en wedstrijden). Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Sant- poort-N., Spaamberg, Wüstelaan 79; 14.30 tot 17.30 u.; r.k. openbare leeszaal, Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaertstraat 13, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945 te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DINSDAG 17 DECEMBER Veilingkantine, Parallelweg. 20 u.: tuin- bouwstudieclub. Verenigingsgebouw „Wijkerbaan", Pres. Kennedyplein 3 a. 20 u. klaverjasdrive A.N.M.B. Het Groene Huis, Raamveld. 17.30- 19.30 u.: volksdansen vanaf 14 jaar. Vrijetijdscentrum „De Slof", Raam veld 2. 20 u.: klaverjassen „Schoppen negen". Promenade, Meerstraat. 19.30 u.: Bever- wijkse damclub. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde openb. bibliotheek. Arends- weg 61: volwassenen 19-21 u. WOENSDAG 18 DECEMBER Verenigingsgebouw „Wijkerbaan", Pres. Kennedyplein 3 a. 20 u.: kienavond NVV- vrouwen. Het Groene Huis, Raamveld. 19.30-20.30 u.: beatballet, 20.30-21.30 u.: modem bal let. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10-11.45 (dames), 12.15-13.30, 14-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 u.; 18-19 u.: zwemver. OEZA. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd: 14.30-17 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 u., jeugd 14.30- 17 u.; Amstelstraat 44; volwassenen 14.30 17 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. DINSDAG 17 DECEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28. 20-21 en 21-22 u.: damesgymnastiek. Handenarbeidcentrum. Schulpweg. 20 u.: modelbouwclub Kennemer Staten. WOENSDAG 18 DECEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinckstr. 28. 10-12 u.: kleuteroppas, 19.30-22 u.: disco theek voor tieners' 20 u.: volleybal dames. Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 u. DINSDAG 17 DECEMBER Verenigingsgebouw „De Vrijburcht" Vrijburglaan. 19.30 u.: kerstavond voor zieken en invaliden door Raad van Ker ken en Rode Kruis. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5. 18.45-19.45 u.: jongensclub (13-15 jaar). Buurthuis „De Zandkraai", Handel straat 93. 20 u.: disco-avond. WOENSDAG 18 DECEMBER Buurthuis „De Zandkraai", Handel straat 93. 9-12 u.: kinderoppas, 13.30- 18 u.: bejaardensociëteit. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5. 10-12 u.: koffie-uurtje voor volwassenen, 18.45-20 u.: instuif (13-15 j.), 20-22 u.: in stuif voor 16 jaar en ouder, 20-22 u.: to neel-cabaretgroep voor volwassenen. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruysdaelstraat 1 a: jeugd 14.30-17 u. Deze twee-eenheid wordt het best ge karakteriseerd door de toegepaste zelfde bouw, zij het in spiegelbeeld met daar tussen als opvallende afscheiding en ook met wat hoger uitlopende bouw een gym nastieklokaal door de beide centra in toerbeurt te gebruiken. De Dr. Ariënsstichting heeft thans nog de beschikking in Beverwijk aan de Brink over houten noodlokalen, die tien jaar lang zijn gebruikt om een groot deel van de werkende jeugd uit de IJmond pedagogisch te begeleiden. Ditzelfde doet zich nu nog voor bij het Kennemer Vor mingsinstituut in IJmuiden, waar de jon gelui worden opgevangen in houten nood- lokalen aan de Willibrordstraat en het Mavem-lokaal aan de Smidt van Gel derstraat, hoek Wijkerstraatweg. De centrale ligging van het nieuwe ge bouwencomplex van het Vormingsinsti tuut IJmond heeft men met opzet in Vel- sen-Nood gekozen, ten eerste omdat hier op deze plek tussen Heirweg en Wijker- meerweg, het middelpunt werd gevonden van een wervingsgebied voor de in aan merking komende jongelui. Het gebouw bestaat uit twee vleugels, geheel symme trisch opgezet met daartussen, zoals ge zegd, een gymnastieklokaal. Elke vleu gel beschikt over een stafkamer, een di rectiekamer en administratieruimte. Daar aan verbonden zijn twee handvaardig heidslokalen, twee stofvrije ruimten en twee groepslokalen. Een ontmoetingscen trum van twaalf bij elf meter staat ten dienste van drieërlei mogelijkheden te weten eetzaal, spelzaal en ontvangst ruimte. Aan weerskanten van de ontmoe tingsruimte is er een kamer voor de con cierge en een spreekkamer. Beide afde lingen beschikken over een judozaal. Voorts heeft het complex een grote hal, keuken, toiletten en douchecellen. Elke vleugel heeft een lengte van vierenzestig meter en een diepte van achttien meter. Gebruik is gemaakt van geprefabriceer de elementen, gedragen door een staal constructie. De groepslokalen worden ge bruikt voor bezinnings- en informatieac tiviteiten, terwijl de handenarbeidruimten er zijn voor de ruwere handenarbeid met produkten van staal en/of steen. Crea tiviteit met klei en andere gemakkelijk te behandelen stoffen kan plaatsvinden in de stofvrije ruimten. Men hoopt het gehele gebouwencomplex, waarvan de af bouw door de plotseling ingevallen win ter niet wordt belemmerd omdat alles „onder dak" en winddicht is en zelfs de verwarming al dienst doet in het gehele complex misschien al eind januari of om streeks half februari te kunnen openen en in gebruik nemen. Dit zal zowel voor de huidige gebouwen van de Dr. Ariënsstichting als voor het Kennemer Vormingscentrum een totale verhuizing gaan betekenen. Doch dat be tekent tevens, dat voor een zeer belang rijk deel nieuw meubilair zal moeten wor den aangeschaft omdat in de beide vor mingscentra de laatste jaren uiteraard, in afwachting van de nieuwbouw, weinig nieuws kon worden aangeschaft. De hujdige behuizingen leenden zich vanzelfsprekend niet tot een goede prak tische uitvoering van de lesprogramma's. In 1956 werden de beide vormingscentra ten behoeve van de werkende jeugd ge sticht en de pedagogische leiding hiervan heeft voor deze jongeren, maar niet min der voor de betrokken bedrijven haar nut afgeworpen. Tenslotte zij nog vermeld dat men ook aandacht heeft voor een sportveld bij dit nieuwe centrum. Gevraagd was een veld ter grootte van ongeveer twaalfhonderd vierkante meter. Dit plan is echter voor lopig afgewezen. Wel is toestemming ver leend voor een veld van de helft der ge vraagde grootte. Dit achten de beide cen tra echter te klein voor gezamenlijk ge bruik. VELSEN Zoals wij reeds meldden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een kleine honderd pakjes sigaretten en vijftig dozen sigaren gestolen uit de kiosk aan het Plein 1945 in IJmuiden Twee ruiten waren vernield. Een voorbij ganger had twee mannen hard weg zien lopen, maar de politie kon'de daders toen niet meer achterhalen. Maandagavond kreeg de politie echter weer een tip, dat twee knapen zich ver dacht ophielden bij de kiosk. De beman ning van een surveillancewagen hield de jongens staande. Het bleken een 16-jarige leerlinghandzetter en een 17-jarige leer ling-drukker uit Haarlem te zijn, die ieder drie dozen sigaren in hun zakken hadden. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat de jongens op 13 december een kaartavond hadden gehouden ten huize van een vriend, een 16-jarige leerling drukker uit IJmuiden. Na het kaarten waren zij de straat op gegaan en om streeks twee uur waren zij enigermate onder invloed van sterke drank thuis ge komen. De IJmuidende vriend, die inmid dels ook is verhoord, bekende de diefstal in de kiosk. De leerling-handzetter uit Haarlem, een broer van de Haarlemse drukker, schijnt enigszins vrij-uit te gaan, De andere twee jongemannen zijn inge sloten. Het onderzoek duurt nog voort. BEVERWIJK De noteringen van maandag 16 december aan de groente veiling „Kennemerland" waren: andijvie 56-92, sla 10-25, groene kool 12-32, boeren kool 28-41, rode kool 22-38; selderijknol len 15-52, breekpeen 20-44, prei 20-65 spruiten 75-140, uien 12-30, witlof 115-142, ADVERTENTIE WOENSDAG 18 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4 a: geopend van 14.30-17 en 19-21 u. Zoals bekend, was er tussen de Parti culiere Synode en de radiopredikant een conflict ontstaan naar aanleiding van de zondagbijeenkomsten in Haarlem van ds. Toornvliet nadat deze was geschorst op grond van meningsverschillen met de sy node over de aard van het evangelisatie werk. Indien ds. Boeyinga deze taak aan vaardt, zal hij Rijswijk gaan verlaten. Sinds 1959 dient ds. Boeyinga, die in 1922 werd geboren, de geref. kerken van Rijswijk. In 1949 werd hij door zijn va der, die predikant in Sassenheim en eni ge tijd in Haarlem is geweest, in zijn eerste gemeente in Fijnaart (N.-B.) be vestigd. In 1952 nam hij een beroep aan naar 's-Gravenzande, welke gemeente hij in 1959 verliet voor Rijswijk. Gezien de situatie rond het ontslag van ds. Toornvliet wil de thans benoemde ra diopredikant zich niet uitlaten over de aspecten van zijn toekomstige werkkring. Ds. Toornvliet heeft zich na zijn ont slag door de Particuliere Synode beroe pen op de Generale Synode der Gerefor meerde Kerken. Deze komt echter pas in de zomer van 1969 bijeen. Men heeft het niet juist geacht het evangelisatiewerk via de radio zolang stil te leggen. Onderscheiding. De voorzitter der Konin klijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de heer H. Schaper, heeft maandag in Den Haag aan de heer H. K. Pennarts de Prijs voor lucht- en ruimtevaartpublicisten 1968 uitgereikt. De heer Pennarts heeft van november 1946 tot 1 december, de luchtvaartre dactie van de Handels- en Transport- courant in Rotterdam verzorgd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het Sociografisch Bureau van de gemeente Heemskerk heeft het rapport gepubliceerd van het onderzoek naar de koopgewoonten, dat vanaf maart 1968 gehouden werd. Daaruit blijkt onder meer dat de consument vraagt om verdergaande concentratie van winkels. Ook wil men meer gezelligheid. En vooral is er crStiek op de prijzen die de middenstand berekent. Wij geven hieronder de voornaamste conclusies van het rapport, waarop wij na der hopen terug te komen. Een opvallen de conclusie is dat de consument de gro te gaten in de bebouwing als zeer hinder lijk ondervindt bij het winkelen. „Dit kan blijvende schade veroorzaken in het koop gedrag van de consument, die in dit ver band kiest voor kopen elders", aldus het rapport. Men wil verder weer een halteplaats van het openbaar vervoer in het centrum, dat daardoor beter bereikbaar moet wor den vanuit de omliggende woonwijken. Dit geldt vooral voor de mensen in Oos terwij k en Zuidbroek. Uit de enQuête is gebleken dat men een zeer critisch geluid laat horen ten aanzien van de prijzen in de Heemskerkse win kels. Men wil meer branches in het cen trum vertegenwoordigd zien en behalve speciaalzaken worden dan vooral ge noemd magazijnen voor confectiekleding, supermarkten en warenhuizen van be perkte omvang. Er blijkt ook gebrek te zijn aan buurt- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een 67-jarige vrouw uit Velsen-Zuid is maandagavond om kwart over zes aangereden op de voetgangers oversteekplaats in de Parkweg bij de Driehuizerkerkweg. Een bestuurder van een personenauto, een 23-jarige inkoper uit Haarlem, merkte haar te laat op, poogde nog te remmen, maar raakte haar Per kilogram: tarbot 6.40-4.90, grote tong auto slipte en de vrouw werd daarna nog geraakt door de rechterachterzijde van de auto. Zij is met een hersenschudding en een sleutelbeenfraktuur door de On- gevallendienst naar het Antoniuszieken- huis gebracht. winkels. Het zijn vooral de mensen van de wijken Assumburg en Poelenburg, die hierop de aandacht vestigen. Zoals bekend zijn de consumenten in Oosterwij k en Zuidbroek meer gericht op Beverwijk dan op het centrum van Heemskerk. Maar ook wensen deze bewo ners een uitbreiding van het winkelcen trum aan het Europaplein. Dit komt voor namelijk door het gebrek aan goede ver bindingen. Door bovengenoemde oorzaken wordt de afvloeiing van koopkracht naar elders in aanzienlijke mate bevorderd. De af vloeiing wordt ook gestimuleerd door de algemene stijging van de inkomens, dje leidt tot wijzigingen in het bestedingspa troon, en door de groeiende vrije tijd, die uitnodigt tot een dagje uit of, zoals het rapport het noemt, „recreërend win kelen". (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Maandag zijn in het verenigingsgebouw ,,De Vrijburcht" aan de Vrijburglaan de jeugdexamens voor de EHBO afgenomen. De arts C. J. Nie- len, mevrouw L. Kramer en de heer P. H. J. Hillebrink hebben 18 jeugdleden van de EHBO-vereniging PIM getest op hun kennis van eerste hulp verlening. Het jeugddiploma werd behaald door de dames R. Dijk, T. Dijs, J. de Mink, I. Nagelkerke, R. Pannekeet, J. Sanderse, door de heren B. Colijm, K. Dorst, J. Dijkstra, L. van Heijst, R. Naastepad, H. Nagelkerke, R. Pennekeet, J. Sanderse, K. Schoen en P. van Wijngaarden. Drie kandidaten moesten worden afgewezen. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Maandagmiddag om on geveer kwart over twaalf is de driewie- lige personenauto van een bejaard echt paar uit Uitgeest op de provinciale weg door een verkeerde manoeuvre over de kop geslagen en totaal vernield. Het echt paar heeft hierbij de nodige builen en schrammen opgelopen. De 66-jarige bestuurder van de drie- wielige auto heeft blijkbaar een voor hem rijdende motorbakfiets te laat opgemerkt en is toen waarschijnlijk te schielijk naar links uitgeweken. voor de beste haarverzorging Wij ontvangen u graag in onze nieuwe salon LANGE NIEUW STRAAT 181 Voor uw afspraken telefoon 11166 Na 6 uur telefoon 13672 Het manuscript van dit spel kwam bij toeval in handen van de heer Jacques Davidson uit Beverwijk, in de kringen van het amateurtoneel allerminst een on bekende. Hij werd bij lezing bijzonder geboeid en tevens getroffen door de origi nele en verantwoorde wijze, waarop het kerstgebeuren door John Arden was ge dramatiseerd. De heer Davidson besloot dan ock het stuk te vertalen, waarna hij pogingen in het werk stelde dit kerst spel ergens te laten opvoeren. Voor deze plannen verleende mevrouw T. Oliviersen-den Dikker haar bemidde ling, waarop de Raad van Kerken bereid werd gevonden enige opvoeringen moge lijk te maken. Voor de regie werd de heer Leo Boeree uit Velsen aangetrok ken en wat de spelers betreft wist men een aantal goede krachten enthousiast te maken, dat in verscheidene helaas niet meer bestaande toneelverenigingen reeds van voldoende talent voor een dergelijke artistieke onderneming had blijk gegeven. Zo wordt de rol van Herodes vervuld door Jacques Davidson, terwijl Diny Ver- hagen-Davidson de waardin van de her berg speelt. Andere bekende namen in de rolverdeling zijn onder meer Reinier Pletting, Rinus Smit en Henk van Lint. Onder leiding van de heer L. Boeree wordt al gedurende enige weken inten sief gerepeteerd, waarbij de regisseur er naar streeft de voorstellingen een Regisseur Leo Boeree (geheel links) tijdens de repetities van John Ardens kerstspel. Breugheliaans karakter te verlenen. Kos tuums en kapwerk worden verzorgd door bekwame medewerkers van Serné en Michels, terwijl Willy Haak tekent voor de muziekadviezen. Een en ander stelt belangwekkende op voeringen in het vooruitzicht, welke zijn vastgesteld op zondag 22 december, 19 uur in de Vredevorstkerk en dinsdag 24 en woensdag 25 december, 21 u. telkens in „De Opgang". Erzullen voor deze kerst voorstellingen geen toegangsprijzen wor den geheven, ofschoon de organisatoren er wel op vertrouwen dat de' bezoekers na afloop iets in de kosten zullen willen bijdragen. De ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 2 januari a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5