Retourtje maan, alstublieft (II) Er wordt op Kaap Kennedy 24 uur per dag gewerkt Dr. Masurel: Hongkonggriep is van een goedaardig soort KNIPSELKRANT Drie astronauten slapen rustig in Cocoa Beach Is hoger gastarief juist berekend? DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 13 Een droge huid bloeit op Informeel Apollo-8 400 maal om aarde Een Kamerlid heeft vragen ge steld over een 35-jarige studente, die bij een betoging voor de Mexi caanse ambassade door de politie was opgepakt. Hij wilde weten of zij studeerde, of zij een beurs ont ving en of zij al eerder met de politie in aanraking was geweest. In DE VOLKSKRANT merkt Hopper hierover onder meer op: Kamerlid vraagt: Pornografie Geen fusie Interpellatie Wanneer door het gure winterweer het zo noodzakelijke vocht sneller aan de huid wordt onttrokken dan de vocht- kanaaltjes dit kunnen aanvoeren, ont staat het gevaar van rimpeldroogte. Een van nature droge huid heeft in deze tijd extra zorg nodig. Maak er een gewoonte van dagelijks wat „Oil of Olaz" over gezicht en hals uit te strijken. Door haar vochtinbrengende eigenschappen wordt de huid soepel en zacht en ontwikkelt zich een ge zond en fris uiterlijk. Het laat geen spoortje vettigheid op de huid achter en is daarom tevens een ideale basis voor make-up. Olie van Olaz - ver krijgbaar bij drogisten en parfume rieën - vormt de best denkbare be scherming tegen rimpelvorming. Margaret Merril (Van onze correspondent, mr. H. L. Leffelaar) KAAP KENNEDY Omstreeks zes uur in de middag zitten gewoon lijk drie mannen aan de bar van de „Piperspub" in het „Holiday Inn"- hotel van Cocoa Beach. De barkeeper bejegent hen met het speciale soort respect dat kroegbazen alleen hebben voor vaste klanten die, hoewel zij zich niet familiair laten behandelen, het aanzien van de zaak verhogen. Want deze drie mannen zijn de astronauten die straks met de Apollo-8 de spec taculaire retourvlucht naar de maan zullen maken. Frank Borman, James Lovell en Wil liam Anders bevinden zich sinds een paar weken op Kaap Kennedy. Iedere dag rij den ze de vijftien kilometer van hun hotel naar de kaap en brengen er de dag door met voorbereidingen van hun vlucht. Ze confereren met de technici die belast zijn met de start van de raket, ze zitten uren lang geconcentreerd in een donkere hal waar de vlucht naar de maan wordt na gebootst, en tenslotte brengen ze even- vele uren door in hun 25 kilo wegende wit-zilveren ruimtevaartpakken voor re petities en generale repetities in de cap- •ule bovenop de spits van de raket. IEDERE handeling die zij straks moeten verrichten, hebben zij honderden malen geoefend. Ondanks de wetmatige disci pline van hun bestaan, zijn ze verrassend informeel en weinig zelfbewust. Ze geven de voorkeur aan gelijke burgerkleding: een sporthemd met korte mouwen en een makkelijke broek. Daarmee verschijnen ze in restaurants en op vergaderingen. Over hun werk zijn ze onderling allang uitgepraat, en als goede technici die niet op de dingen vooruitlopen, speculeren zij ook niet over wat hun te wachten staat. Kaap Kennedy is het nationale start blok voor de hemel. Het is een gebied van ongeveer 40.000 hectare, waar het enige dat nog aan de andere wereld doet denken, het vervallen houten winkeltje van de kruidenier Merrifield is, die sinds zijn zaak door de regering werd opge kocht al jaren elders handel drijft. Het is een moerassige streek met veel vogels, ratelslangen, en kleine krokodillen. Er zijn bomen, het slootwater langs de wegen is brak, en alles wat zich boven de struiken verheft zijn raketten, lan- ceertorens, of de zwart-wit geschilderde vuurtoren die zoveel gemeen heeft met de vorm van een raket, dat toeschouwers in de eerste jaren van Amerika's flirta- tie met het heelal, vaak geduldig bleven v/achten todat het langwerpige luchtba- ken zou worden afgevuurd. Langs de kust van de lauwe Atlanti sche Oceaan staan de in onbruik geraakte starttorens van vorige vluchten: het eer ste eenmansschot van Alan Shephard (mei 1961), de eerste eenmansvlucht om de aarde van John Glenn (februari 1962) Dat waren de dagen van de „Mercury". Toen kwamen de tweemans vluchten in de Gemini. En nu zijn het de Apollos. De Apollo-8, zo goed als klaar voor zijn lancering op 21 december, staat op platform-39, driehonderd meter van de zee. Alles er omheen, auto's, de giganti sche bollen waarin vloeibare zuurstof is opgeslagen, de mensen erdoor terugge bracht tot de grootte van mieren. Het verstand dat zich wil bezinnen op wat hier gebeurt, stokt, en geeft zich over aan verbijstering. De Saturnus-V-raket die de Apollo-cap- sule naar de maan zal brengen, is 110 meter hoog en weegt bijna drie miljoen kilogram. Van dit gewicht wordt 95 per cent in beslag genomen door brandstof die 96 trein-tankwagons zou kunnen vul len. De tanks waarin de brandstof voor de eerste etappe van de vlucht, waarbij in tweeënhalve minuut een hoogte van 64 kilometer moet worden bereikt met een snelheid van 9600 kilometer per uur, zijn groot genoeg om drie verhuiswagens er naast elkaar in te laten parkeren. EEN REKENAAR die de stootkracht van de Saturnus-V tot begrijpelijke ver houdingen terug wilde brengen, produ ceerde het beeld van een auto die met deze energie 34 jaar lang met een snel heid van 95 kilometer per uur door zou kunnen blijven rijden. Die auto zou dan 18 miljoen kilometer hebben afgelegd, 400 maal om de aarde. Het brandstofverbruik van de Saturnus gedurende de eerste 150 seconden van de lancering is niet minder dan vijftien ton per seconde. De eerste sectie met de startmotoren (eerste trap) wordt op 64 ki lometer hoogte afgestoten, waarna de tweede trap de capsule tot een hoogte moet brengen van 190 kilometer met een snelheid van 22.000 kilometer per uur. Daarna wordt ook deze afdeling losge- soten, en neemt de derde trap het werk over. Van deze laatste sectie hangt het le ven van de astronauten af. Wanneer de Waar een zich serieus nemend Kamerlid al geen vragen over stelt! Het gruwelijkste van het hele verhaal is nog, dat het betreffende Kamerlid drs. Th. Joekes is, van de V.V.D., de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, vroeger bekend staand als de liberalen. Het idee, dat de universitaire studie beperkt zou moeten blijven „tot de genen die voor de studie de meest ge schikte fysieke leeftijd bezitten". Slaat dat op de sit-ins, het wegslepen door de politie, het knuppelen en de daar voor benodigde fysieke weerstand? Nee, dat slaat op de statistieken, die hebben uitgewezen, dat je het beste studeert als je bijvoorbeeld twintig bent, en minder best als je 35 bent. Dat zal wel waar zijn, en groot medelijden met studenten die vanaf hun 19de stu deren en op hun 35ste nog niet klaar zijn zou ik ook niet opbrengen, maar hoeveel mensen zijn er niet die „op de meest geschikte fysieke leeftijd" niet konden studeren omdat er bijvoorbeeld geen geld voor was (vader melkboer) of omdat er getrouwd moest worden, of omdat men het ouderlijk huis uit wilde en dus een baantje moest of dacht te moeten nemen, etc. En afge zien daarvan: hoe oud is Joekes zelf? Hij is op 1 september 1928 in Den Haag geboren. Hij is nu dus 45 jaar en was op zijn 35ste ongetwijfeld al uitgestudeerd. Sterker nog, aan zijn vragen te oordelen, is hij sinds 1958 zelfs gestopt met nadenken. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de heer Oele (P.v.d.A.) heeft de minis ter van Economische Zaken gevraagd of hij wil bevorderen, dat in het bijzonder bij de hogere gastarieven matiging in de doorberekening van de BTW wordt be tracht. Hij informeert naar de invloed van de invoering van de BTS op de door de Gas unie berekende prijzen voor de ver schillende verbruikerscategorieën en vraagt welke gemeentelijke en regionale gasbedrijven met ingang van het volgend jaar de gastarieven met vier percent zul len verhogen. Voorts wil de heer Oele weten hoe de minister deze verhoging verklaart, nu in een publikatie van zijn ministerie de verwachting is uitgesproken dat de gasprijzen met 1 tot 3 percent zou den stijgen. „Is de indruk juist dat het merendeel van de gasbedrijven de aftrek van omzetbelasting op geleverde goede ren en diensten volgens het oude systeem maar hebben vergeten en derhalve de volle vier percent in rekening hebben ge bracht", vraagt de heer Oele tenslotte. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „De Hongkong-griep is een doodgewone griepsoort, die zich elke paar jaar voordoet in een epidemie. Als regel geldt voor elke griepepidemie één dode per huisartsenpraktijk, in Neder land ongeveer 2000. Ten opzichte van vo rige epidemieën is dat niets bijzonders volgens de statistieken van de laatste twintig jaar. Bovendien zijn de sterfge vallen aan Hongkong-griep waarschijn lijk mensen, die een paar maanden later tóch overleden zouden zijn aan iets an ders". Dit is het geruststellende commentaar van dr. N. Masurel, hoofd van het Neder lands Influenzacentrum van de Wereld gezondheidsorganisatie en hoofd van het influenzacentrum van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. „Bij iedere griep epidemie ook deze Hongkong-soort rangschikken we in Nederland onder de goedaardige wordt 10 percent van de bevolking ziek. Dat komt neer op 1,3 mil joen mensen. Dat lijkt een sensationeel aantal, maar volgens de statistieken is dat normaal", aldus dr. Masurel. Mensen, die zich de komende tijd niet goed voelen, grieperig zijn en koorts krij gen, moeten een paar dagen „uitzieken" en zich vooral niet forceren door weer snel aan de slag te gaan. Met een algehele goede conditie door voldoende nachtrust en behoorlijke voeding komt men de be smetting sneller te boven", aldus dr. Ma surel. Twee-Kamerleden hebben reeds vragen gesteld over het vaccin ter bestrijding van de Hongkong-griep, die tot nu toe in ons land pas twee mensen heeft getrof fen, beiden uit één gezin. De Kamerleden willen weten of het vaccin, dat geprodu ceerd wordt bij Philips-Duphar in Am sterdam, wel tijdig bij de bedreigde groe pen terecht kan komen. Wanneer de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dit niet het geval acht, aldus de Kamerleden, is dat dan geen aanleiding om dit soort vaccins in het vervolg in het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te laten bereiden, zo luidden de vragen van deze Kamerleden, die behoren tot P.v.d.A., K.V.P., C.H.U., A.R.P., V.V.D., D'66 en P.S.P. In België is een slachtoffer van de Hongkong-griep overleden, een baby van een vierling, die in augustus in Brussel is geboren. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft de griepepidemie in de Verenigde Staten een ramp genoemd. In New York hebben in de afgelopen twee weken ongeveer 500.000 personen één op elke 16 inwo ners griep gehad. Volgens de statistie ken zijn in de eerste week van december in Amerika 700 personen overleden aan griep of andere ademhalingskwalen, 200 meer dan normaal voor deze tijd van het jaar. VRIJE VOLK-verslaggever Jaap Koopmans constateert dat sinds de pornografie in Denemarken niet meer bij de wet verboden is de verkoop van mierzoete damesromans stijgt. „Menige kiosk, oorspronkelijk gericht op de ver koop van pornografie, verkoopt op dit moment verhalen over verpleegsters die goede sier maken met een arts; de verhalen die ophouden waar de eerste kus wordt gegeven". Kortom: toegestane pornografie is gewoon niet meer opwindend. Als een Nederlandse parlementariër voorstelt om ons een hoop moeite te besparen en de pornografie nu einde lijk eens vrij te geven, dan dient hij te weten dat hij zich de woede van de pornografiehandelaar op de hals haalt. De oplettende ambtenaren zullen hun tijd weer aan werkelijke ongerechtig heden besteden. De liefhebber van exhibitionistische erotiek en wat daar voor doorgaat zal de vooruitstrevende parlementariër ook al niet dankbaar zijn. Dus: handhaaf het verbod toch maar. Dan kunnen we tot in lengte van da gen met bonzend hart door het sleutel gat kijken. Als u de deur opentrapt is de aardigheid er vanaf. Dat heeft Denemarken bewezen. TROUW schrijft over de vakcen trales: De enquête van het NKV over wat er onder de leden leeft over de con- fessionaliteit van de vakbeweging, heeft interessant materiaal opgeleverd. Het hoofdpunt betreft het samengaan of beter een samenstelling der drie vakcentralen. Meer dan de helft van de leden spreekt zich daar positief over uit. Niettemin blijft een belang rijke minderheid het bestaan van katholieke organisaties noodzakelijk of wenselijk achten. De leiding van het NKV heeft zich ten opzichte van dit probleem verstan dig opgesteld. Men wil het initiatief nemen tot een serieus en open overleg met anderen over een verdergaande samenwerking. Bij dat gesprek kun nen ook organisaties, die niet bij een der drie vakcentralen aangesloten zijn, betrokken worden. Letterlijk wordt hierbij dan gesteld, dat „vooralsnog wordt uitgegahn van de erkende eigen zelfstandigheid". Men wil „verstan dige geleidelijkheid" betrachten. Juist deze week heeft ook het CNV zich over een samengaan der drie vak centralen uitgelaten. De koers is hier nog duidelijker: de christelijke vak beweging wil zelfstandig blijven en vanuit die positie zo mogelijk nog nau wer samenwerken met anderen. W« weten dus nu hoe de zaken er bij staan. De heer Kloos van het NVV kan zijn fusiekruistocht van de laatste jaren wel staken. Het is nooit goed of het deugt niet, zegt DE GELDERLANDER van de interpellatie van de heer Nypels (D'66) over de vestiging van Shell in het Moerdijkgebied. Het werd tijdens het debat al uit de Kamer opgemerkt. D'66 had zeer zeker een interpellatie niet achterwege ge laten, wanneer Shell aan onze neus voorbij zou zijn gegaan. Dan zouden onze zuiderburen bijvoorbeeld of Duitsland veel meer faciliteiten bie den dan onze regering. Het doet verder ook weinig consequent aan, dat de heer Nypels zich met zijn fractiege noten in een vroeg stadium reeds kant tegen de voorgenomen vestiging, maar nu nu blijkt dat de publieke opinie best blij is met deze belangrijke „mo tor", ook maar blij is. Het is nooit goed of het deugt niet. ADVERTENTIE motoren op het kritieke ogenblik weige ren, zullen zij aan de aantrekkingskracht van de baan (die één-zesde minder is dan die van de aarde) niet kunnen ontsnap pen en gedoemd zijn er een eeuwig rond cirkelende kunstmatige satelliet van te worden. Om deze reden heeft de fysi cus dr. Ralp Lapp, die een groot aandeel in de constructie van de H-bom had, de vlucht van Apollo-8 onverantwoord ge noemd zolang er geen tweede raket klaar staat om de in het heelal gestrande be manning te redden of in leven te houden. Platform-39, waarvan de Saturnusrakel De Apollo-8 en zijn Saturnusraket (110 meter hoog) van boven af ge zien. zich zal verheffen, is een in de grond gegraven gebouw. De raket staat er boven een „vuurgeul" van 20 meter diep en 50 meter lang. De wanden ervan bestaan uit speciaal verharde baksteen, waar over tijdens de lancering, wanneer de motoren van de eerste sectie hun bulde rende zee van vlammen braken, ter af koeling miljoenen liters water worden uitgestort. Aan de twee uiteinden van de vuurgeul zijn omhooglopende betonnen hellingen aangebracht die de vlammen niet zijwaarts het land op, maar de lucht in moeten stoten. Sinds de dood van de drie astronau ten in januari 1967, toen hun Apollo- capsule van binnen verbrandde, hebben technici een ontvluchtingssysteem uitge dacht dat de ruimtevaarders binnen en kele seconden in staat moet stellen hun vaartuig te verlaten. Het „ontvluchtings paneel" werd groter gemaakt en aan de grendels werd speciale aandacht be steed. Ze kosten ruim duizend dollar per stuk. In deze laatste dagen voor de lancering op 21 december wordt op Kaap Kennedy vierentwintig uur per dag gewerkt. Op de werktoren met zijn talrijke platforms langs de raket en zijn Apollo-8 branden zowel overdag als 's nachts honderden lampen die, naarmate zij hoger zijn, steeds meer op sterren lijken. Aluminium gehelmde technici in witte werkpakken kruipen als chirurgen in en uit de sec ties van de raket. Eén losse moer kan mislukking en tra gedie betekenen. Maar in hun hotelkamers in Cocoa Beach slapen de drie mannen die de wereld omstreeks Kerstmis in de ban zullen houden van wat eeuwenlang het domein der goden was. Technici gedurende voorbereidingen voor de Apollo-8 in de zogenaamde „afvuurkamer". In deze kamer staan twaalf rijen computers. Elke com puter controleert een aantal van de acht miljoen raketonderdelen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13