CONFLICT V.S.- Regering wil niet af van parades HET WEER Regering geeft twee miljoen voor Biafra PPR schrijft AR af Marketakis vrijwillig naar Straatsburg Bejaarde man onder wagen meegesleurd Kerstschip voor Biafra vertrekt bijna leeg uit ons land Brederode AQUARIA Kwade Ky wellicht voor overleg naar huis Pueblo-bemanning spoedig vrij Na twee gesprekken Bomalarm hield vliegtuig op Wetsontwerp op het stakingsrecht bij Raad van State Burgemeester van Bloemend aal valt provincie aan Democraat Shriver VN-gedelegeerde ekfïX9&ertinaa BEATRIX BLOEMSIERKUNST 59e JAARGANG NUMMER 39 DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 Operatie-Van der Veen" kostte f90.000 Prinses Christina thuis Vannacht weer vorst Opgeblazen dictator 99 Automobiliste merkte niets ZIE ONZE LUIDSPREKERS Dat lekkere brood heet mmm KING CORN BROOD I ddm Amu WWWl.Ul.,.1.1.11^ MEESTERBAKKER WINKEL LOEMPIA'S MAX KOELEMIJ Het woord is aan Noord-zuid-verbinding ZWIER HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT «f DINER DE NOEL BREDERODE UW GASTHEER Waar eens bij jachtpartijen hoorngeschal de gasten van de heer van Brederode begroette, daar bent u tijdens de feest dagen een graag geziene gast in Hotel-Café-Restaurant „Brederode" te Santpoort. DINER DANSANT nog enkele tafels beschikbaar Restaurant a la carte plate service cocktailbar Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9 12 30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437 chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389 na kantooruren 02560 5726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewqks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Onderdirecteur: H. van Looij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Haex (Defensie) voelt ei niets voor parades, zo als gisteren gehouden bij de commando overdracht door de bevelhebber der land strijdkrachten, af te schaffen. Hij meent dat van een dergelijke manifestatie een positieve werking uitgaat, omdat de bur ger daarbij een beeld krijgt van de beste ding der belastinggelden en de gevechts- waarde van het leger. In antwoord op mondelinge vragen van de socialist Wieldraaijer zei de staatsse cretaris vanmorgen in de Tweede Kamer, dat de gisteren gehouden parade niet al leen ten doel had de waardering uit te drukken voor luitenant-generaal F. van der Veen maar ook een belangrijk oefen aspect had. De operatie, die in totaal 90.000 gulden heeft gekost, waarvan tien duizend gulden aan de parade is wegge gaan, had voor zeker negentig percent betrekking op verrichtingen, die ten doel hadden de geoefendheid van het eerste legerkorps te vergroten. Vanwege de grote waardering van per soon en werk van de scheidende chef van de generale staf is deze oefening aan diens afscheid gekoppeld. „Dank zij de inspanningen van de scheidende bevel hebber konden grote besparingen in de exploitatiekosten van het leger worden bereikt, waardoor aanschaf van nieuwe materieel mogelijk werd." NEW YORK, (AP). Het ziet ernaar uit, dat geheime besprekingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Korea in Panmoendjon een formule hebben opge leverd, die een spoedige vrijlating van de 82 bemanningsleden van het Amerikaan se spionagevaartuig „Pueblo" mogelijk maakt. Dit meldt de „New York Times" vandaag. Binnenkort aldus de ,New York Times', zullen de onderhandelaars opnieuw bij eenkomen. Noord-Korea heeft steeds een verontschuldiging van de Verenigde Sta ten geëist voor de schending van de Noordkoreaanse wateren op 23 januari 1968. DEN HAAG Prinses Christina is vanmorgen uit Montreal op Schiphol ge arriveerd voor een kort verblijf in Neder land. De koningin was ter verwelkoming aanwezig. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13 Van Dag tot Dag -3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Knipselkrant 13 Kunst 17 Radio en tv 17 Ferdinand 13 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers - 8 Deze krant bestaat uit: vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de kustprovincies plaatselijk een bui. Aanvankelijk weinig wind, draaiend naar zuid tot zuidwest en toenemend tot ma tig. Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ky, die adviseur van de Zuidvietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs is zei: ,Ik moet niet alleen mijn vijanden, maar ook mijn zogenaamde vrienden bestrij den". Ky zal wellicht voor overleg naar Saigon terugkeren. Verslaggevers hadden Ky gevraagd wat hij dacht van de recente verklaring van vooraanstaande Amerikanen in de rege ring en het Congres en vestigden in het bijzonder de aandacht op de verklaring van de democratische senator George Mc-Govern en de minister van Defensie, Clark Clifford. Mc-Govern heeft Ky „die kleine opge blazen dictator die zich amuseert in de dure wijken van Parijs", genoemd. Clifford schoof veel van de schuld op Saigon omdat het kibbelt over onderhan delingsvoorwaarden in Parijs terwijl de Amerikanen in Vietnam op de slagvel den sneuvelen". De meningsverschillen tussen de V.S. en Zuid-Vietnam hebben gisteren de pogingen geblokkeerd om een begin te maken met de vier partijen-conferentie. De leiders van de twee delegaties kwamen gisteren niet bijeen. Bijna dagelijks hebben ze dit wel gedaan sinds de aankomst van de Zuidvietnamese delegatie op 8 december. Henry Kissinger, de belangrijkste advi- De Amerikaanse delegatieleider bij de Vietnamese vredesbesprekingen in Parijs, Averell Harriman (links) geejt de Zuidvietnamese vice-presi dent Ngoeyen Cao Ky een hand tijdens een galareceptie van de Zuid- vietnamezen. Rechts van Ky diens echtgenote. PARIJS (Reuter, AFP en AP) „Ik zou willen dat onverantwoordelijke Amerikanen hun mond houden. Ongeacht wat zij zeggen of wat zij denken. Zij kunnen mfj niet van gedachten doen veranderen door mij te beledigen". Dit zei gisteren de Zuidvietnamese vice-president Ngoeyen Cao Ky gis teren in Parijs. Hij beklaagde zich woedend over de „tegenwerking die hij van de Amerikanen ondervindt". seur op het gebied van de buitenlandse politiek van de toekomstige Amerikaanse president Richard Nixon, vindt dat de VS en Noord-Vietnam besprekingen moeten beginnen over .wederzijdse troepenterug trekkingen. Hij wil het aan Zuid-Vietnam en het Nationale Bevrijdingsfront overlaten om de interne structuur van Zuid-Vietnam te bespreken, ongeacht wat er op de vredes besprekingen in Parijs gebeurt. De Verenigde Staten juichen het besluit van het Zuid-Vietnamese Bevrijdingsfront (Vietcong) toe om drie Amerikaanse ge vangenen vrij te laten. Maar zij bestu deren nog de voorwaarden van het voor stel, waarin onder meer gesproken wordt over een samenkomst met Amerikaanse commandanten op kerstdag. Cambodja zal twaalf Amerikaanse militairen, die sinds juli gevangen wor den gehouden, vrijlaten. DEN HAAG. De regering heeft be sloten nogmaals twee miljoen gulden be schikbaar te stellen voor hulpverlening aan de bevolking van Biafra. Dit heeft minister Luns van Buitenlandse Zaken vanochtend in de Tweede Kamer mee gedeeld. Hiermee komt het totaal van de hulpverlening op 14,2 miljoen gulden. DEN HAAG. „Wij willen een pro gressieve concentratie en kunnen ons dus niet binden aan een partij die steeds vaster komt te zitten in een christelijke concentratie". Dit heeft het bestuur van de Politieke Partij Radikalen meegedeeld aan het bestuur van de Anti-Revolutio naire Partij nadat delegaties uit beide partijen tweemaal een gesprek met elkaar hadden gehad. „Voor zeer vele leden van de P.P.R. speelt de christelijke inspiratie ook een grote rol, maar zij willen juist aan poli tieke overeenstemming de voorrang ge ven. Zij willen niet, dat het christendom wordt gebruikt om mensen uit elkaar te houden, die het politiek eens kunnen worden", zo wordt in de brief gezegd. „Ons is nu duidelijk geworden, dat voor u samenwerking met de K.V.P. en de C.H.U vooralsnog van een hogere orde is dan samenwerking met bijvoorbeeld P.v.d.A., D'66 of de P.P.R. Naar het oordeel van de P.P.R. is het een illusie te menen, dat vooruitstreven de krachten in de A.R.P erin zullen sla gen de K.V.P.de C.H.U. plus de behou dende stroming in de A.R.P. zelf mee te krijgen naar een vooruitstrevende poli tiek. Dat lukt hoogstens gedurende een beperkte periode, zo meent het bestuur van de P.P.R Zelfs een bereidheid van de A.R.P. om vóór de verkiezingen uit te spreken met wie zij wil gaan samenwer ken kan voor de P.P.R. niet voldoende zijn, als de A.R.P. een coalitie met de K.V.P. en de C H.U. voorop stelt. De ont wikkelingen rond de brief van de drie christelijke partijen over samenwerking heeft bij de P.P.R. niet de indruk kun nen versterken dat de A.R.P. nog onaf hankelijk kan opereren, aldus het P.P.R.- bestuur. Zo verliet gistermiddag de Griekse vluchteling Marketakis met pet het vliegveld van Stockholm voor de reis naar Londen. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Pandelis Marketakis, de uit Straatsburg ontsnapte Griek, die in Stockholm spoorloos verdween, en in de Griekse ambassade bleek te zijn, heeft de Zweedse hoofdstad gistermiddag om streeks vier uur per vliegtuig verlaten. Hij werd begeleid door de Griekse zaak gelastigde in Stockholm. Marketakis is naar Londen gebracht. Hij is direct na aankomst overgestapt in het vliegtuig naar Parijs. Het was niet mogelijk hem te spreken te krijgen. Het is de bedoeling, dat Marketakis naar Straatsburg vliegt om daar voor de Euro pese Commissie voor de Rechten van de Mens te getuigen. Vandaar zal Marketa kis doorvliegen naar Athene. Bij zijn vertrek uit Stockholm heeft Marketakis uitdrukkelijk verklaard, dit uit eigen vrije wil te doen. Dit wordt echter sterk in twijfel getrokken door de Zweedse autoriteiten. Kort voor het vertrek uit Londen van het vliegtuig naar Parijs stemde Marke takis in met een persgesprek, dat plaats (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering hoopt op korte termijn een wetsontwerp op het stakingsrecht bij de Tweede Kamer in te dienen. Het ontwerp ligt op het ogenblik bij de Raad van State. Minister Polak (Justitie) zei vanmorgen in antwoord op monde linge vragen van mevrouw Singer-Dek- ker (P.v.d.A.) dat hij de vice-voorzitter van de Raad van State heeft gevraagd spoed met de behandeling van het ont werp te maken. Hij gaf mevrouw Singer toe dat een wettelijke regeling van het stakingsrecht zeer gewenst is in verband met de overgang naar vrije loonvorming. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Gisteravond reed een 57-jarige automobiliste in Hilversum door de hoofdstraat van het centrum, terwijl een 72-jarige man onder haar auto, be klemd tussen het chassis en het wegdek, werd meegesleurd. De andere automobilist dwong de vrouw te stoppen. De bejaarde man bleek zeer ernstig gewond te zijn. De politie staat voor het raadsel, hoe het mogelijk is dat de automobiliste niets heeft gemerkt. Hoe wel het tamelijk druk was heeft niemand gezien hoe de man onder de auto is ge komen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Actie Kerstschip Biafra van de Israëlische vredespiloot Abi Nathan, de stichting Terre des Hom mes en de Stichting Luchtbrug Biafra is wat Nederland betreft geen succes ge worden. De Noorse vrachtboot Forra (laadver mogen 3500 ton) die voor het vervoer van voedsel, medicamenten en andere goederen naar Biafra gecharterd is, zal zaterdag vrijwel leeg uit de Amsterdam se haven vertrekken. De Nederlandse industrie en het Ne derlandse bedrijfsleven hebben zich stuk ken minder vrijgeving getoond dan de organisatoren verwachtten. Er is onge- veer 200 ton bijeengebracht. Dit is met 300 ton medicamenten en voedsel die mor gen uit Engeland naar Amsterdam wor den overgebracht, vooralsnog de gehele lading van het kerstschip. Het schip doet echter op weg naar Sao Tome nog Ierland en de Verenigde Sta ten aan, waar ook inzamelingsacties ge houden zijn. Hoeveel daar bijeen is ge bracht is op het hoofdkwartier van de Actie Kerstschip Biafra nog niet bekend. Ook de geldelijke bijdragen van parti culieren zijn niet meegevallen. Tot nu toe is 150.000 gulden binnengekomen. Er is nog minstens 100.000 gulden nodig. Het charteren van het schip heeft ongeveer een kwart miljoen gekopt. Op het hoofd kwartier van de actie komen echter nog steeds giften binnen. Men is ervan over tuigd dat het benodigde bedrag gehaald zal worden. De actie Kerstschip Biafra is enkele we ken geleden opgezet ondanks een ver zoek van het Nationale Biafra-comité, dat ongeveer 13,5 miljoen gulden voor hulp aan Biafra bijeen heeft gebracht, te wachten met een nieuwe inzameling tot plannen voor een nieuwe grote actie uit gewerkt zouden zijn. De voorzitter van het Biafra-comité, mr. G. E. van Wal- sum, zei ons dat deze nieuwe grote actie waarschijnlijk in de eerste week van janu ari zal worden gehouden. vond via de Griekse zaakgelastigde in Kopenhagen, Zacharakis, die als tolk op trad. Marketakis liet weten dat hij opnieuw in Straatsburg wilde verschijnen om zijn eerder afgelegde getuigeverklaring in te trekken, dat hij in Griekse gevangenis sen gemarteld was. „Hij heeft de ver klaringen afgelegd omdat hij in Straats burg door communisten was ontvoerd en deze dingen heeft gezegd onder bedrei ging van twintig revolvers. Hij zal nu verklaren dat er in Griekenland niet ge marteld wordt en dat het ook hem niet is overkomen", aldus Zacharakis Het vliegtuig waarmee Marketakis naar Parijs zou vliegen, werd op de Londense luchthaven opgehouden. De politie ont ving een anoniem telefoontje dat zich een bom aan boord bevond. Marketakis en de andere passagiers bleven de nacht over in Londense hotels. Zij zouden vanochten naar Parijs vertrekken. ADVERTENTIES onze specialiteit 1, Kennemer automatiek Velserduinplein 6, IJmuiden, telefoon 14000 Tolstoi: Al het kwaad komt hiervan, dat men ten onrechte gelooft dat er situaties bestaan waarin men zonder liefde met de mensen mag handelen. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller heeft in de vanmorgen begonnen begrotingsbehandeling van zijn gemeen te scherpe critiek geoefend op de pro vinciale plannen ten aanzien van de noord zuid-verbinding, (de aansluiting van de Westelijke Randweg op de provinciale weg van Zuid-Holland bij De Zilk). De critiek van de burgemeester gold het feit, dat wat de loop van de weg betreft drie plannen aan het gemeentebe stuur zijn voorgelegd, doch dat het plan de weg langs de Leidsevaartweg te la ten lopen, hetgeen onlangs in een open bare vergadering ter sprake kwam, uit de krant vernomen moest worden. „Dit is voor ons aanleiding geweest tot een vrij scherpe brief", aldus de burge meester, waaraan hij toevoegde dat wan neer de weg inderdaad langs de Leidse vaartweg zou worden aangelegd, elke uitbreiding van Vogelenzang kan worden afgeschreven. Eerder in de vergadering repte de bur gemeester over de werkwijze van de Pro vinciale Planologische Dienst die hij in verband met de tijd, die de goedkeuring der plannen vraagt, „bijkans benauwend" noemde. Hij zei te neigen tot de veronder stelling dat de P.P.D. in deze te veel op de gemeentestoel gaat zitten. NEW YORK (AFP) De Amerikaan se ambassadeur in Parijs, Sargent Shri ver, heeft de functie geaccepteerd van permanent gedelegeerde bij de Verenig de Naties, hem aangeboden door de ko mende president Nixon. Dit is gisteren in VN-kringen van ge zaghebbende zijde vernomen. Nixon had de dag tevoren bij zijn bezoek aan de Verenigde Naties al bevestigd dat die post aan een democraat zou worden ge geven. De officiële benoeming wordt nog deze week verwacht. ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden TeL 142 08 N AT U RA LISTEN Haarlem - Zandvoort Tel. 0 23-11269 Velserenderlaan 3 - Santpoort t.o. de Ruïne - Tel. 0 2560-8012 Melon Jambon d'Ardenne Meloen met Ardenne ham Consommé Pompadour Heldere soep met garnituur van kreeft, truffel, kip en selderij Paupiettes de Sole Manon Tongfilets gevuld met verse zalm in witte wijnsaus met garnituur van asperges, worteltjes en peterselie aardappeltjes Selle de Chevreuil a la Diane Compote fine, Haricots verts Pommes Berny Reerug met fijne compote, Franse boontjes, kleine purée aardappeltjes gepaneerd met amandelen Bombe de Noël IJs fantasie Friandaisses Demi tasse

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1