Mlphonaar Opstandige Franse studenten kunnen hun beurs verspelen VAN NIEL fSssm „Mijn man praat met satellieten Natte voeten in Venetië commentaar op actuele zaken grammofoon- Waarschuwing van minister van OnderwijsFaure Politiemannen verdwenen Geen beslissing over verbod NPD Elf-jarige gaat in hoger beroep Op 5 maart wordt in West-Berlijn president gekozen Tsjechoslowaakse metaalarbeiders dreigen met staking Huwelijksleed bij ruimtevaart DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 3 Geslaagde en mislukte overval op vliegveld van Londen KRUISWEG 47-49 TEL. 11532 Broer van Eisenhower overleden i minimum i kaas uit het vuistje de r van razend lekker èn voedzaam Vertrouwensmotie voor Italiaanse regering 99 KAAP KENNEDY (AP) Zoals gewoonlijk wanneer de voorberei dingen voor een belangrijke lancering in de ruimte hun climax naderen, controleert mevrouw Frances Morley de voorraad papieren zakdoeken op haar kantoor. Ze heeft die nodig voor de huilende vrouwen die bij haar komen om raad, omdat hun huwe lijken in de periode van grote ruimte activiteit onder zware spanning komen. Hoog percentage V erve ling Jonge mensen ramm Met het akkoord in de bedrijfstak me taal is het loonfront in beweging geko men en is het sein gegeven tot een forse loonsverhoging over de hele linie. De bouwvakken staan al klaar om eisen op tafel te leggen die ongeveer gelijk zijn aan die, welke door de vertegenwoordi gers van de metaalbonden van de werk gevers zijn afgedwongen. Aangezien de loonsverhogingspauze, die de regering een jaar geleden in de zin had, geheel en al van de baan is, kan worden gerekend op een soort loonronde die in opeenvolgende segmenten door onderhandelingen in de verschillende bedrijfstakken zal worden doorgetrokken. Het gevolg daarvan laat zich gemakke lijk raden. Prijsverhogingen, die vergele ken bij de duurte-toeneming tengevolge van de B.T.W. zeer fors zullen zijn. Niet alleen omdat de hogere lonen in de prij zen zullen worden doorberekend waar dat mogelijk is, maar ook omdat die ho gere prijzen de zelfstandige beroepen zul len noodzaken ook hun tarieven op te trekken. Elke vermindering van inkom sten door prijsverhogingen wordt ver haald op de klant, de cliënt of de patiënt, waarmee gezegd wil zijn dat uiteindelijk het gelag betaald wordt door degenen die op geen enkele wijze de mogelijkheid hebben hun inkomsten aan de gestegen levenskosten aan te passen: de gepen sioneerden, de neringdoenden die prijs- gebonden artikelen verkopen, de ambte naren die met zeer karige loonsverho gingen worden afgescheept, degenen die van een lijfrente moeten leven, enzovoort. Misschien vormen deze groepen apart niet zulke enorme contingenten, maar bij elkaar genomen heeft men hier toch een aanmerkelijk grote groep „inflatie-slacht offers", die op geen enkele tegemoetko ming kunnen rekenen. Ook al blijven zij van loonsverhoging verstoken en al kun nen zij hun hogere kosten van levenson derhoud niet doorberekenen aan anderen, toch moeten ook zij de hogere belastingen en de hogere treintarieven betalen, val len zij onder de huurverhoging en wor den zij door vaak ingrijpende gemeente lijke belastingverhogingen in hun „wel vaart" aangetast. Men maakt vaak de fout dat men een loonsverhoging over de hele linie van het arbeidsfront beschouwt als een totale op trekking van de koopkracht en de draag} kracht. Dat is natuurlijk niet zo, en zeker niet wanneer de ovérfiéid nalaai rriaatl regelen te treffen waardoor de hogere lonen niet tot een rigoureuze prijsver hoging leiden. Men moet ook niet verge ten dat de kosten van levensonderhoud van een niet-loontrekkende toch al vele malen hoger liggen door de hogere uit gaven voor sociale zekerheid en medische verzorging. De premies van particuliere pensioensverzekeringen en ziektekosten verzekeringen worden langzamerhand on betaalbaar. Het kan natuurlijk geen ge zond economisch-financieel uitgangspunt zijn, dat loon- en prijsverhogingen kun nen worden afgewenteld op de betrekke lijk kleine groep die overblijft, wanneer alle andere groepen hun verhoogde on kosten op een of andere manier hebben goedgemaakt door hun arbeid of hun dienstverlening kostbaarder te maken Dat de overheid in dit opzicht een re gelende taak heeft, kan toch moeilijk worden ontkend, zelfs door hen die prin cipieel de „vrijheid van lonen en prijzen prediken. Werkelijke maatschappelijke vrijheid bestaat slechts bij de gratie van doeltreffende regelingen ter bescherming van ieders persoonlijke stukje welvaart, veiligheid en recht. lAAAnA#VWXAAA^A#WVWWVWWWVVWWWVWVWVW ^txaaaaaaaaaaaaa^vwsaaaaiwwwvwwxaa^ww^aaaaa/ LONDEN, (Reuter en AFP) Terwijl rechercheurs van Scotland Yard zich in de handen stonden te wrijven van vol doening over de goede vangst die zij net hadden gedaan door drie bandieten bij een overval op Londen Airport in de val te laten lopen, stopten andere dieven el ders op hetzelfde vliegveld hun zakken vol met diamanten, stofgoud en dollars tot een waarde van bijna 900.000 gulden. De wel gelukte diefstal gebeurde in een loods van de Pan American Airlines. Doordat alle aandacht op de andere over val was gericht hadden de dieven bij de Pan American het gemakkelijk. ADVERTENTIE In de bondgenootschappelijke verhou ding tussen Zuid-Vietnam en de Verenig de Staten beginnen bedenkelijke scheu ren zichtbaar te worden, die de voort gang van het vredesgesprek in Parijs nog meer vertragen of zelfs tot stilstand bren gen. Die scheuren zijn ook in het verleden wel eens aan de dag getreden, toen er alleen nog maar gevochten en niet onder handeld werd, doch in die gevechtssitua tie is het nooit tot ernstige verwijdering tussen de twee bondgenoten gekomen. Die verwijdering dreigt nu wél, waar bij moet worden aangetekend dat zij niet voor iedereen onverwacht komt. De belangen van de Verenigde Staten en die van Zuid-Vietnam lopen steeds verder uiteen, naarmate een bruikbare formule voor de toekomst moet worden opgesteld. De vredesbesprekingen in Parijs hebben weliswaar een wapenstilstand tot direct doel, maar zijn toch veel wijder van strekking: na de wapenstilstand moet een overeenkomst worden bereikt, die Noord- Vietnam, het zuidelijke bevrijdingsfront en Zuid-Vietnam tevreden stelt en tege lijk de Verenigde Staten enige garantie geeft ten aanzien van de toekomstige sta tus en intenties van Vietnam. Het is duidelijk dat de Zuidvietnamese regering probeert alle beslissingen te ver schuiven tot president Nixon aan het bewind zal zijn gekomen. Haar vertrou wen in de regering-Johnson is sterk ge slonken, nu deze de handen vrij gekre gen heeft omdat zij geen verkiezingen meer behoeft te vrezen. Een herwinning van het prestige der Democratische Partij op langere termijn had kunnen worden ingeluid door een suc cesvolle oplossing van het Vietnamese vraagstuk in die zin, dat de Amerikaan se moeders niet behoeven te vrezen dat hun zoons van zestien over enkele jaren weer in de Vietnamese modder zullen doodbloeden. Men kan dit een gevoels kwestie vinden maar voor een moe der is een dergelijke gevoelskwestie on geveer de belangrijkste die in het leven bestaat. En aangezien de openbare me ning in de Verenigde Staten zeer sterk wordt beïnvloed door sentimenten, kan men aannemen dat de Democratische Partij het zeer op prijs zou stellen wan neer de regering Johnson al het mogelijke zou doen om althans de indruk achter te laten dat zij alles voor de vrede heeft gedaan- jujü. nsn „Alles doen" voor de vrede betekent echter, dat de Zuidvietnamese wensen niet worden vervuld. Vandaar dat de Zuidvietnamese regering de thans zitten de en straks afscheid nemende regering in Washington steeds minder vriendelijk bekijkt en zelfs openlijk vijandig beje gent. In Saigon vindt men de duizenden gesneuvelde Amerikanen blijkbaar geen excuus voor drastische vredespogingen. IW<WAe.l\AIWWWWWWW>IWWWAA«WWWWWWWW>IMWW VWW/tfVWWSftWWWWWWWMMIMIIMWMWWWWW PARIJS (Reuter en AFP) Het Franse ministerie van Onderwijs heeft de opstandige studenten van de universiteit van Nanterre gewaar schuwd, dat zij hun studiebeurs en het gebruikelijke uitstel van militaire dienst op het spel zetten, als zij zich liever aan agitatie dan aan de studie wijden. Aan deze universiteit in het westelijke deel van Parijs wor den geesteswetenschappen gedoceerd. Sinds vorige week donderdag leidt een groep militante studenten daar een staking. Het genoemde ministerie deelde mee, dat vanaf vandaag de politie niet meer BONN, (Reuter) De Westduitse re gering heeft nog geen beslissing geno men over het wel of niet verbieden van de extreem-rechtse nationaal-democra- tische partij (NPD), ondanks het aan dringen hierop van minister van Bin- nelandse Zaken, Ernst Benda. Regeringswoordvoerder Günther Diehl zei na afloop van het kabinetsberaad over de kwestie dat Bende toestemming heeft gekregen voorbereidingen te treffen voor het aanvragen van een verbod van de N P D. bij het constitutioneel gerechtshof in Kahrlsruhe. Hieruit valt volgens Diehl te concluderen dat het kabinet „ernstig twijfelt aan de grondwettigheid van de partij". (Van onze correspondent) LONDEN. De advocaat van het 11- jarige meisje Mary Flora Bell, dat we gens het vermoorden van twee kleine jongetjes tot „levenslange detentie" werd veroordeeld, heeft hoger beroep tegen het vonnis aangetekend. In de Britse pers is niet alleen tegen het vonnis geprotesteerd, maar ook tegen het feit dat twee jonge kinderen, Mary en haar vrijgesproken vriendinnetje Nor- ma Bell, alsof zij volwassenen waren in èen volledig moordproces hébben moéten terechtstaan. Volgens de Britse wet komt iedereen boven de tienjarige leeftijd in aanmer king om op normale wijze te worden be recht. In vele andere landen volgt men met jonge kinderen echter een veel hu manere methode. Het is bovendien gebleken dat er in heel Groot-Brittannië geen voor een pa tiëntje als Mary Bell geschikte psychia trische inrichting kan worden gevonden. Reden waarom de formule „levens lange detentie" werd gebruikt. degenen zal controleren die het universi teitsterrein willen betreden. De politie had deze controle, die bedoeld is om te voorkomen dat niet-studenten de univer siteitsgebouwen binnenkomen, van het fa- culteitspersoneel overgenomen, toen dit door studenten was mishandeld. Het mi nisterie liet echter weten dat de politie weer in actie zal komen, zodra dit nodig wordt geoordeeld. Intussen is een studente, Regine Marti nez, die in verband met een aantal aansla gen met kneedbommen in hechtenis was genomen, op vrije voeten gesteld. Zij was bevriend met Andree Destouet, een uit Toulouse afkomstige studente die ook in Nanterre studeert en die dinsdag officieel in staat van beschuldiging is gesteld. Zij zou gepoogd hebben een bank op te blazen waarbij zij werd gewond. De twee vrien dinnen zouden, volgens de politie, relaties hebben in anarchistische kringen. Ook in andere Franse universiteitsste den is het onrustig, maar in tegenstelling tot de gebeurtenissen in mei van dit jaar schijnt nu de meerderheid van de studen ten niet bereid te zijn de militante min derheid te steunen. De regering heeft la ten weten dat zij met alle middelen een herhaling van de onlusten van een half jaar geleden zal voorkomen. Onze correspondent in Parijs meldt: De Franse minister van Onderwijs de libe rale Edgar Faure schijnt zijn collega's tijdens een ministerraad die gisteren on der leiding van president De Gaulle werd gehouden met succes te hebben gewezen op de grote gevaren die een harde poli tiek van repressie openden voor een ver- ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 - Speciaalzaak sinds 1883 BONN, (DPA). In West-Duitsland is bekendgemaakt dat de presidentsverkie zing op 5 maart in West-Berlijn zal wor den gehouden. Kandidaten voor de opvolging van de tegenwoordige president Lübke zijn de christen-democratische minister van De fensie Schroder en zijn socialistische ambtgenoot van Justitie Heinemann. Het besluit zou al eerder zijn genomen als niet een niet met name genoemde westerse mogendheid bezwaren had laten horen tegen de keuze van West-Berlijn als plaats voor de verkiezing wegens de kans op maatregelen van de kant van Oost-Duitsland. PRAAG, (AFP). Vakbondsleiders uit de Tsjechische metaalindustrie, circa 900.000 arbeiders vertegenwoordigend, hebben op een gisteren begonnen congres besloten „dat zij een stakingsparool zul len uitgeven als Smrkovsky of enige an dere leider van zijn functies wordt ont heven". De afgevaardigden hekelden in scherpe bewoordingen de terugkeer naar een po litiek „achter gesloten deuren". Zij vroe gen zich af, of belangrijke internationale overeenkomsten konden worden gesloten namens het volk, zonder dat dit ervan op de hoogte werd gesteld. SCOTTSDALE, (AP) Earl Eisen hower, de 70-jarige broer van de voor malige Amerikaanse president Dwight Eisenhower, is vandaag in zijn huis in Scottsdale gestorven. dere uitbreiding in de richting van een herhaling van de mei-gebeurtenissen De harde maatregelen konden inder daad alleen maar van kwaad tot erger leiden, vooral omdat de linkse studenten zeker niet helemaal ongelijk hadden te protesteren tegen de 'onservatieve ele menten onder de professoren die trachtten de nieuwe onderwijswet van minister Fau re op een zijspoor te zetten. De regering tapt dus nu kennelijk weer uit een ander en mogelijk verstandiger vaatje. Minister Faure, die zijn ambitieuze on derwijswet, ondanks de vrijwel algemene stemmen die hij in het parlement ach ter zijn project had weten te verenigen, voortijdig zag sneven, hoopt nu in plaats van door geweld de lyceïsten en studenten met maatregelen tot rede te brengen waardoor ze direct in hun studies worden getroffen. ADVERTENTIE IS ■w In de Italiaanse stad Venetië moeten de bewoners door de hoge water stand tot hun enkels door het water waden. Op vele plaatsen was het verschil tussen straat en kanaal niet meer te zien, zoals hier onder de bekende Rialtobrug. ROME (AP). De nieuwe Italiaanse regering van premier Mariano Rumor heeft zijn eerste parlementaire motie van vertrouwen gekregen, een mandaat van de senaat om met volledige bevoegdhe den te regeren. Het aftellen voor de Apollo-8 is nu op de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Ken nedy aan de gang en duizenden mensen zijn er rechtstreeks bij betrokken. De grootste belangstelling is natuurlijk op de astronauten gericht, maar de uiterste spanning drukt ook zwaar op het andere personeel, op de gehele bevolking van het ruimtecentrum. Mevrouw Morley is de directrice van de gezinsdienst van het centrum. Elke keer als er een lancering plaatsvindt, ont staan er moeilijkheden in de gezinnen. Haar voornaamste taak is het om de ge zinnen te midden van de voortdurende druk en angst van de maanhaven bijeen te houden. Psychiaters spreken van een „ruimte- syndroom". Een vrouw van een ruimte vaarder gebruikte eenvoudiger woorden en zei: „Mijn man praat met de satellie ten, maar niet tegen mij." Dominee Kenneth Williams van de episcopale kerk van St. Marcus, zegt: „We leven overal ter wereld in een tijd van veranderende normen, maar dit is heel duidelijk onder de druk van het ruimte- tijdperk. Tegen deze grote spanning, ten zij het zeer ongewone mensen betreft, zijn de huwelijken niet bestand. Zij be- ginnen liefdesverhoudingen met anderen en daarna haten zij zichzelf." Het bureau van de gezinsdienst zegt, dat het aantal echtscheidingen in Kaap Kennedy het hoogste is van het land, bij na het dubbele van het nationale gemid delde. Het neemt elk jaar met zeven per cent toe. Het bureau heeft deze cijfers verstrekt bij het aanvragen van geld om meer hu welijksconsulenten in dienst te nemen. In hetzelfde rapport wordt gezegd, dat de maanhaven 5100 alcoholici telt. Dit is één percent meer dan in enige andere streek in de Verenigde Staten, met uit zondering van Washington. Ondanks de druk en de sociale proble men die daardoor ontstaan, leeft de grote meerderheid van de ruimtegemeenschap volmaakt gelukkig. Materieel gesproken heeft een ruimte- ingenieur voldoende materiële middelen om zijn vrouw gelukkig te maken, maar aan de andere kant is hij een man van sterk logisch denken, meer ingesteld op elektronische machinerie, grafieken en logaritmetafels dan op mensen. Zijn in gewikkeld werk is geen opgewekte con versatie voor vrouw en kinderen. Zijn levenskameraden begrijpen het niet en hem ontbreekt de tijd en de zin om het uit te leggen. Dit heeft tot gevolg, dat zijn vrouw zich als een vreemde gaat voelen. Een lange tijd, als de man bezig is met de voorbereiding van een lancering zien zijn vrouw en kinderen hem zelden. Tus sen de lanceringen in, als er niet veel te doen is, neemt de verveling de overhand, omdat man en vrouw het contact verlie zen. Dr. Burton Podnes, directeur van het centrum voor geestelijke gezondheid, zegt „De raket-mannen hebben weinig tijd voor hun gezin. Sommige vrouwen wor den tenslotte depressief en brengen hun tijd door met kaarten en drinken. De vol gende stap kan zijn overspel." Iemand van de Amerikaanse organisa tie voor Maatschappelijke Gezondheid heeft de nachtclubs van de basis bezocht om na te gaan hoeveel prostituees er in het ruimtecentrum werken. Hij ontdekte er vrijwel geen enkele, omdat de markt bedorven is door het aanbod van „gratis liefde". Er is een groot aantal vrouwen beschikbaar, en de gecommercialiseerde sex is minimaal. De gemiddelde leeftijd in het district Brevard van het ruimtecentrum is 26 jaar en de meeste huwelijksmoeilijkheden be treft jonge mensen. De mannen bewegen zich van de ene ruimtetaak naar de an dere en hebben zelden vaste voet in het gezin. Dikwijls ontbreekt het hun aan de stabiliserende invloed van duurzame vriendschap en aan actieve deelneming aan de zaken van de gemeenschap. En als de nood stijgt, zijn er geen hechte vrienden of familieleden om te helpen. De meeste goede huwelijken zijn natuur lijk wel bestand tegen de conflicten, ver leidingen en de spanningen. Zo zei Rosemary Cully, de vrouw van John Cully, de leider van het aftellen van de Saturnus V-raket die de Apollo-8 in de ruimte zal brengen: „Er is nooit een kans om op adem te komen. Nauwelijks is er een raket ver trokken, of een andere wordt al weer het platform opgereden. De spanning is vooral groot als er mannen in het ruim tevaartuig zijn. Hij vertrekt soms maan dag van huis en komt pas donderdag terug. Andere vrouwen vragen me, hoe ik dit uithoud, maar ik vind het nu toevallig leuk. Mijn man wordt zo opgewonden door een grote lancering, dat hij er tien jaar jonger uitziet." Overleden. Op 68-jarige leeftijd is in de Sovjet-Unie overleden generaal Vladi mir Ivanov, een Russische deskundige op het gebied van de luchtafweer. Weer fietsen. Een politiebureau in een van de drukste wijken van de Japanse hoofdstad Tokio heeft deze week tien witgelakte rijwielen ter beschikking ge kregen opdat vlugger opgetreden kan worden bij een oproep tijdens de spits uren in het verkeer. Gesneuveld. Meer dan 9000 mensen zijn in de oorlog in 1965 tussen India en Pa kistan gesneuveld. Dit heeft de Indische minister van Defensie in het parlement meegedeeld. Kernbomvoorraad. De Chinese Volksre publiek heeft waarschijnlijk een voor raad van 120 kernbommen. Dit heeft de Indische minister van Defensie, Swa- ran Singh, in het parlement gezegd. Bloedbad. Zeven mensen, onder wie drie kinderen zijn met bijlen en speren ge dood door leden van een bergstam in de zuidelijke Philippijnen, die zich als zangers hadden vermomd. Bezoek. President Johnson en zijn echt genote zullen werden uitgenodigd om 'n officieel bezoek te brengen aan Israel. Hormonen-affaire. De justitie in de Itali aanse provincie Bologna heeft een ver volging ingesteld tegen negentien perso nen, die ervan verdacht worden mest- kalveren met hormonen te hebben be werkt. Ook in andere delen van Italië is een onderzoek aan de gang. De zaak kwam aan het rollen door een televisie uitzending. Speck. Richard Speck, de Amerikaanse ter dood veroordeelde moordenaar van acht jonge verpleegsters, heeft uitstel van executie gekregen. Zijn raadsman zal in beroep gaan bij het Amerikaan se Hoge Gerechtshof. Arrestaties. Een Iraakse oud-premier, dr. Abdel Rahman sal Bazzas en een ge pensioneerde generaal-majoor, Abdel Aziz al Oquaily, oud-minister van De fensie, zijn gearresteerd op beschuldi ging van spionage. „Vervooruitziend". De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Willy Brandt is gisteren 55 jaar geworden. Van kanselier Kurt Georg Kiesinger kreeg hij een verrekijker ten geschen ke. „Om u te helpen bij uw vervoor. uitziende buitenlandse beleid". Linkse studenten hebben hem een valhelm ge schonken als bescherming tegen de „buitenparlementaire demonstraties" die zullen worden gehouden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3