Grote spanning onder de Carlisten FRANCO ZET CAREL HUGO UIT SPANJE 1 Prinses Irene mag blijven Regeling voor ambtenarer die moeten verhuizen HET WEER CAO-akkoord Klein-metaal Defect in Apollo verholpen Steinbeck overleden Vier doden bij autobotsing iBrod overleden Havenstaking in de V.S. In weekeinde regen Synode waarschuwt tegen ds. Toornvliet I feestelijke UST VANDAAG IN ERBIJ: Ivoor lancering bevredigend Tijdwinst voor Euratom Sauna uitgebrand Glaasje-op-actie: 42.000 controles, 68 gevallen Amateurvoetbal is afgelast Brief aan kerken BEATRIX BLOEMSIERKUNST vchtv gezinsbank 59e JAARGANG NUMMER 41 ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 Feestelijk taSelen met Kerstmis Kerstfeest wordt steeds meer uitgehold Jos de Klerk's solistisch debuut Uit met Kerst Amerika luidt vrijheidsklok Soestdijk verrast p:|v: Plaatselijk mist 1 Het woord is aan... Afspraak Zie verder pagina 2 Veel bidden Redder van Kafka's manuscripten Bomalarm op vliegveld van New York Zie verder pagina 10 ZWIER Zie verder pagina 2 ZIE ONZE LUIDSPREKERS HERENMODE Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12 30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437 chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389. na kantooruren 02500-0726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewqks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1.07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Onderdirecteur: H. van Looi} m MADRID (AFP) De regering- Franco heeft vrijdag officiëel gebro ken met de Carlisten door Prins Carel Hugo van Bourbon Parma te gelasten het land te verlaten en diens vader, prins Xavier, de Carlistische troon pretendent, opnieuw te verbieden zich op Spaans gebied te bevinden. Waar nemers in Madrid menen, dat deze maatregelen de officiële aanwijzing van prins Juan Carlos, de zoon van Don Juan, als Spaans troonopvolger kunnen inluiden. Prins Carel Hugo is per auto naar Frankrijk gereisd. Hij nam bij Hendaye aan de Atlantische kust zijn intrek in een hotel. Tot laat in de nacht heeft hij daar beraad slaagd met een tiental Carlisten, die uit Pamplona waren gekomen. Tegen over de pers wilde hy niets zeggen Vandaag wordt de prins in Parijs verwacht. Onze correspondent meldt uit Spanje De uitwijzing treft niet prinses Irene. Zij verblijft in de villa in de Spaanse hoofd stad waar het echtpaar sinds het voor jaar van 1967 woont. Gisteravond kre gen wij haar thuis aan de telefoon. Zi; wilde geen verklaringen afleggen. Het is nog niet bekend wanneer zij zich bij haar man zal voegen. Het echtpaar had, te zamen met de schoonfamilie van prin ses Irene, het kerstfeest thuis in Madrid zullen vieren. Waarschijnlijk zal dit nu gebeuren in het ouderlijk huis van prins Carel Hugo in de Rue Poincarré in Pa rijs. Prins Xavier bevindt zich volgens een Carlistische zegsman in Marid „bij vrienden". Op paleis Soestdijk is het bericht over de uitwijzing als een verrassing geko men. Men onthield zich van elk commen taar. Het kabinet vernam het bericht tij dens zijn vrijdagse vergadering. De rege ring heeft aan de ambassadeurs in Ma drid en Parijs, alsmede aan de Spaanse ambassadeur in Den Haag om ophelde- i ring gevraagd. Nu de uitwijzing alleen CY7YY/Yrili tl'icYl t de prins betreft, kan overigens van de IT CCi u V UUl Nederlandse regering geen enkele stap worden verwacht. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In het georganiseerd overleg is gisteren overeenstemming be reikt over de personele regeling voor de rijksambtenaren, die bij de spreiding van rijksdiensten zijn betrokken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,7, 8 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 7, 8 Uit stad en omgeving4,5, 6 Kerkdiensten 6 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 10 Beeldverhalen10 Aangestipt 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs11 Sport 13 Erbij15-27 Ferdinand 18 Luidsprekers 24 Deze krant bestaat uit: achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Vannacht opklaringen en plaatse lijk mist, met temperaturen om het vriespunt. Weinig wind. Mor gen vanuit het zuidwesten toene mende bewolking gevolgd door regen. Tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toene mende wind tussen zuid en zuid west. Opnieuw stijging van tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. James Lovell, Frank Borman en William Anders (van links naar rechts) wachten na alle medische controles op het moment dat hun reis om de maan met de Apollo-8 kan beginnen. Von Eötvös: Onze ervaringen worden pas volwaar dig wanneer wij ze niet meer nodig hebben. DEN HAAG Partijen, betrokken bij de CAO'S voor de metaalnijverheid (kleinmetaal), zijn tot overeenstemming gekomen over een CAO met een looptijd van één jaar. Afgesproken is onder meer dat de lo nen en salarissen met ingang van 1 janu ari zullen worden verhoogd met vijf per cent en met ingang van 1 juli aanstaan de nogmaals met twee percent. Boven dien is een uitbreiding van de vakantie met één dag overeengekomen. De Spaanse regering beschuldgt prins Carel Hugo ervan, dat hij zich tegen een afspraak in, de laatste maanden zeer intensief met de binnenlandse Spaanse politiek heeft bezig gehouden. Hij was bezig met een politieke tournee door de provincie Zaragoza. In een scherpe dis cussie met de militaire gouverneur van Zaragoza die hem de beschuldiging overbracht heeft hij met klem ont kend dat over zijn politische activiteit een afspraak met de regering was ge maakt. Hij reisde van Zaragoza gister middag naar Madrid en vandaar in een auto met chauffeur naar de grens. Kort voor zijn vertrek heeft hij zijn Carlistische volgelingen gevraagd de rust te bewaren. Dit verzoek kost de ru moerige en hartstochtelijke Carlisten de grootste moeite. Er heerst vooral in noord- en oost-Spanje, waar hun aanhang het grootst is, een zeer gespannen sfeer. De strijdkrachten in deze gebieden zijn in staat van paraatheid gebracht. Het staat nog niet geheel vast of deze speciale regeling alleen voor deze ambte naren zal gelden. Tijdens de langdurige besprekingen is er van de zijde van de bonden voor gepleit ook bij andere ver plaatsingen binnen de rijksdienst de re geling van toepassing te verklaren. Hier over zal het gesprek begin januari wor den voortgezet. De regeling ziet er als volgt uit: In beginsel is het uit oogpunt van dienstbelang noodzakelijk dat de amb tenaar met de dienst mee verhuist Zijn er erkende bezwaren ontleend aan persoonlijke of gezinsomstandig heden (hetgeen voor ambtenaren van zestig jaar en ouder zonder meer wordt aangenomen) dan wordt eervol ontslag verleend en wachtgeld toe gekend, indien geen andere passende werkzaamheden kunnen worden opge dragen. Voor arbeidscontractanten geldt een soortgelijke regeling. In de materiële nadelen van een verplaatsing wordt tegemoet ge komen op basis van de bepalingen van het „Verplaatsingskostenbesluit 1962" Het daarin vermelde minimumbe drag van 855,60 voor de zogenaam de herinrichtingskosten wordt ver hoogd tot 1026. Er wordt een speciale „spreidings toelage" toegekend: 2500 voor ge huwden en ongehuwden met 'n eigen huishouding, 1250 voor de overige ongehuwden. Deze toelage wordt uit gekeerd in drie jaarlijkse termijnen: 1250 625) voor het eerste jaar, 750 325) voor het tweede jaar, en 500 250) voor het derde jaar. Het personeel, dat in dienst is getreden na de beslissing tot ver plaatsing van de dienst en de bekend making daarvan, krijgt de toelage niet. I Aan de te verplaatsen ambtenaren zal zoveel mogelijk hulp en medewer king worden verleend bij het vinden van passende huisvesting in de nieuwe standplaats. KAAP KENNEDY (Reuter en AP). Op Kaap Kennedy was vanmorgen alles in gereedheid gebracht voor de lancering van de Apollo-8. De drie ruimtevaarders Frank Borman, James Lovell en Wiliam Anders stonden om half drie Amerikaanse tijd op en aten hun laatste gekookte maal tijd die zij in de komende week krijgen. De weersvooruitzichten waren bevredi gend. Ook het defect dat gisteren werd geconstateerd bleek niet van invloed te zijn op het lanceringstijdstip dat gehand haafd bleef op negen minuten voor twee 's middags. Bij de controle bleek gisteren namelijk dat de vloeibare zuurstof in de tanks van de „Apollo-8"-cabine niet zuiver was. Vloeibare zuurstof is een van de energie- bronnen voor de voortstuwing van het ruimteschip. De zuurstof-voorraad moest vervangen worden. De drie ruimtevaarders krijgen op hun I maanvlucht geen pillen mee om een einde aan hun leven te maken, voor het geval een terugkeer naar de aarde onmogelijk zou zijn. Over wat er met hen zal gebeu- DALFSEN Bij een verkeersongeval I op rijksweg 31 tussen Zwolle en Dalfsen zijn vrijdagavond vier mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 21-jarige René Dirk Rotman uit Nieuw amsterdam, zijn 18-jarige broer Dirk en hun 16-jarig zusje Lammie. Een vriendin van de jongelui, de 21-jarige Dina Jeuring uit Noord-Barge (gem. Emmen) kwam eveneens om het leven. Het ongeval gebeurde toen hun auto I frontaal in botsing kwam met een vracht auto, die na te zijn geslipt op de linker' weghelft terecht was gekomen. Enkele uren tevoren had op de rijks- I weg Zwolle-Meppel, nabij De Lichtmis een frontale botsing plaatsgevonden, die het leven kostte aan de 67-jarige D. H. Sligman uit Rouveen en zijn eveneens 67-jarige echtgenote. De bestuurder van de tegenligger werd ernstig gewond. TEL AVIV Gisteren is hier op 84- jarige leeftijd overleden de Praagse NEW YORK. De Amerikaanse schrij ver John Steinbeck is vrijdag op 66-jarige leeftijd in zijn Newyorkse woning over leden. Steinbeck, een van Amerika's bekend ste auteurs, leed aan een hartkwaal. Hij stierf vrijdagmiddag om halfzes plaatse lijke tijd. Steinbeck kreeg in 1962 de Nobelprijs voor litteratuur. Hij schreef een groot aantal bestsellers. Tot zijn bekendste werken behoren „Of mice and men' (1937), „Grapes of wrath" (l939), „Can- ,eelula oveneaen ue j-raaKse nery Row" (1945), „The wayward bus" ^hri?vpr Max Brod HH is vooral bekend (1947) en „East of Eden" (1952). I Toor zUn vriendscha^ met KafL Deze vroeg hem op zijn sterfbed zijn niet-ge- publiceerde werk te verbranden. Brod deed dit niet, waardoor alle grote romans van Kafka voor het nageslacht bewaard bleven. Met de publicatie sprong Max I Brod wat vreemd om. Hij verzorgde de ze niet wetenschappelijk, maar paste ze aan de bedoelingen van Kafka, zoals hij die zag, aan. Ook zijn biografie van zijn stadgenoot vertoont diezelfde neiging tot I HAARLEM. Het amateurvoetbal I interpretatie, die naar de huidige opvat- voor morgen is in zijn geheel afgelast. I tingen de schrijversfiguur Kafka nogal Over het al dan niet doorgaan van wed- heeft verduisterd, strijden in het betaalde voetbal wordt 1 Brod was zijn hele leven fel zionist. In waarschijnlijk pas morgenochtend be-1 ^39 emigreerde hij naar Israel, slist. ren in dat geval, wilden ruimtevaart deskundigen in Kaap Kennedy zich niet uitlaten. „Ik vermoed dat zij veel zullen bidden", zei het hoofd van de opleiding van de astronauten Slayton, die zelf ruimtevaarder is geweest. Het programma voor de reis om de maan ziet er in de komende dagen als volgt uit Zaterdagom 13.51 uur lancering. Circa 15.00 uur, tijdens de tweede baan om de aarde zal de raketmotor van de derde Saturnus-trap worden aangezet om de Apollo-8 naar de maan te stu ren. Zondag en maandag navigatie-experi- menten en observatie van de maan tijdens de heenreis. Dinsdag om ongeveer acht uur 's mor gens kan de Apollo aan de eerste om loop om de maan beginnen. NEW YORK AFP) In de havens aan de Amerikaanse oostkust zijn 75.000 havenarbeiders in staking gegaan, enke le uren voordat hun collectieve arbeids overeenkomst afliep. De vakbond de „International Long shoremen's Association" (ILA) heeft dit besluit genomen op grond van het feit, dat er in het overleg over een nieuwe CAO geen voortgang is gemaakt BRUSSEL Na moeizame discussies, die tot diep in de nacht hebben geduurd, I is de Europese ministerraad er in ge slaagd de overlevingskansen van Eura tom althans voor een half jaar open te houden. De ministers zijn het namelijk eens geworden over een gemeenschappelijk program voor wetenschappelijk onderzoek in 1969, waarmee rond 24 miljoen dol lar gemoeid zal zijn, en een aanvullend program tot ongeveer een zelfde bedrag. Aan dit aanvullende program zal Frank rijk echter niet deelnemen. De ministers hebben zich voorts voor genomen om voor 1 juli van het komende jaar een nieuw vmeer-jarenprogram voor wetenschappelijk onderzoek op te stel len. Daarbij zal ook worden onderzocht in hoeverre de euratomcentra te Ispra (Italië), Mol (België), Karlsruhe (Duits land) en Petten (Nederland) ingescha keld kunnen worden bij niet-nucleair we tenschappelijk onderzoek. DEN HAAG Een sauna-inrichting aan de Keizerstraat in Scheveningen is vannacht uitgebrand. De brandweer schat de schade op 180.000 gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een defect aan de gasverwarmings installatie. (Van onze correspondent) UTRECHT De onverwachte landelij ke controle-actie op rijden onder invloed, die de hele maand al in de lucht hing, heeft vannacht plaatsgehad. Uit negen van de twaalf districten waren vanoch tend de resultaten bekend. Die negen districten leverden 68 gevallen van dron ken rijden op (vorig jaar 42 in 12 dis tricten). Bovendien werd 70 keer een rij verbod opgelegd. In de negen districten werden op 500 vaste posten door 1320 politiemannen 42.000 controles verricht. Behalve wegens rijden onder invloed werd in 970 geval len proces verbaal opgemaakt wegens het niet in orde hebben van de autopapieren, in 205 gevallen wegens gladde banden en in 577 wegens slechte verlichting. Opval lend was dat 1966 keer geconstateerd werd dat de bestuurder van een auto niet gedronken had en zijn passagier wel. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Voor zondag wordt zacht weer verwacht. Een oceaandepressie die snel naar het vaste land trekt, zal regen en wind brengen. De Engelse weerdienst verwacht voorlopig regen en wind, maar nog vóór half januari een volgende vorst periode. In het noorden en westen van Neder land werd vanmorgen vijf tot tien milli meter regen gemeten. Vanavond om precies acht uur bereikt de zon de laagste stand, zodat dit week einde de kortste dagen van het jaar brengt. Het is tevens het begin van de kalenderwinter, echter zonder winter weer. NEW YORK (AFP) De zesenveertig luchtvaartmaatschappijen die van het vliegveld Kennedy bij New York gebruik maken, hebben het verzoek gekregen de komende dagen bijzondere voorzorgs maatregelen te treffen en de bagage van hun passagiers aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Een onbekende heeft namelijk telefonisch gedreigd vóór kerstmis drie vliegtuigen op te blazen. Stichting 1940-1945. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940-1945 heeft de heer H. J. Kersten op diens verzoek om ge zondheidsredenen met ingang van 1 ja nuari 1969 eervol ontslag verleend als hoofddirecteur. Tot directeur benoem de het hoofdbestuur mr. H. J. van de Meerendonk, thans adjunct-directeur. (Van onze sportredactie) ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 1 42 08 ADVERTENTIES ^0 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Noordhollandse ge reformeerde synode heeft een uitvoerige brief geschreven aan de gereformeerde kerken in de provincie waarin zij de ker ken waarschuwt voor de handelingen van ds. G. Toornvliet en van de stichting „Een woord voor de wereld", die als actie comité voor ds. Toornvliet optreedt. De synode schrijft dat rond de dominee iets gaande is van een los-van-de-kerk-be- weging. Het is vooral ten aanzien hier- van dat de synode een ernstige waarschu wing geeft. Met betrekking tot de benoeming van ds. L. J. Boeyenga als nieuwe radio- evangelisatiepredikant merkt de synode op dat de kerken het radio-evangelisatie- werk doen en dat de synode zich dit niet uit handen laat nemen of laat vertragen door: „Zo onbroederlijke en onkerkelijke woorden en daden van hem, die tot voor kort haar functionaris was." „De arbeid van de radio-prediking en van de normale contacten met de luis teraars is daar te kostbaar voor," aldus de synode. De synode geeft als haar overtuiging dat de moeilijkheden zijn terug te voeren tot het feit dat „de samenwerking met ds. Toornvliet binnen het raam van een geordend kerkelijk leven allerlei wrijf- vlakken bleek te vertonen." HERENMODE Marktplein hoek Lange Nieuwstraat Kapsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden Tel. 11166 (ook zonder afspraak) Na 6 uur telefoon 13672

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1