Prins Car el Hugo uitte steeds openlijker critiek op het regime-Franco Vele Carlistische protesten 1 Gewapende roofoverval op bank in Amersfoort Bisschop van Den Bosch wil gesprek met ex-priesters Ds. Toornvliet voor Haarlem en de IJmond Regen ECHT TAPIJT T0PVL0ER N.S. konden drukte aan GROEIENDE AANHANGVOORAL ONDER JONGE Referendum over de vrede Kettingbotsingen op rijksweg 1 Doop prins Johan Friso in teken van kerst Vrouw doodt haar twee kinderen en zichzelf i II ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 2 (Vervolg van pagina l) BIJ EEN ECHTE VLOERENSPECIALIST MEER KEUS EN BETERE VOORLICHTING! EUROPEES TAPIJT CENTRUM Koningstraat 116 Beverwijk Politieke activiteit Vreemdeling automatische antwoordgevers vanaf f.430,- met opnameapparatuur f.610,- (020)386686/123392 dag en nacht service Vervolg van pagina l vij Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Arts te Iaat gehaald: voorwaardelijke straf e dé S 9 a 9 ëS Langs de route van de prins naar de grens stonden volgens carlistische oogge tuigen onderdelen van het Spaanse leger opgesteld, uitgerust met lichte wapens. De prins werd gevolgd door enkele auto's met carlistenleiders. In alle plaatsen waar de stoet doorkwam, kwamen er aanhan gers bij. Dicht bij de grens was zo een lange rij ontstaan, ondanks het feit dat de politie herhaaldelijk had getracht het contact tussen de wagens te verbreken. Van carlistische zijde regent het pro testen bij de regering. In deze regering zitten enkele ministers die met het carlis- me sympathiseren. Van de 354 parle mentsleden zijn circa 40 carlist. De na tionale carlistenleiders hebben door hun steun aan Franco tijdens de burgeroor log nog steeds veel invloed. Zij beschik ken nog altijd op grond van toen ver kregen rechten over een soort eigen leger, oe „requetes". Het zijn deze requetes ge weest, die als carlistische stoottroepen tussen 1936 en 1939 de hete kolen uit het vuur van de burgeroorlog van generaal Franco hebben gehaald. Ook in het offi ciële Spaanse leger bevinden zich onder de hoge officieren veel aanhangers van prins Carel. Het is een vraag, die velen zich thans in Spanje stellen, of deze lie den, die in het verleden herhaaldelijk hun vechtlust hebben getoond, zich thans (Van onze correspondent) DEN HAAG In deze kersttijd doet de heer J. J. L. van Zuylen van de natio nale stichting Nederland-Vredeland weer van zich spreken door een referendum, geadverteerd in vijf omroepgidsen de NCRV alleen verleende geen medewer king en enkele dagbladen. Het is een volksstemming, waaraan al len vanaf achttien jaar kunnen deel nemen. Hoofdmotief is te komen tot een plan inzake geleidelijke omschakeling naar gebruik van mensen, materiaal en geld van de defensie-begroting voor mens lievende acties, in het bijzonder voor de vrede. Het referendum „sluit" op 10 ja nuari. rustig zullen houden. Het carlisme heeft vele malen beweerd over meer dan één miljoen militante aanhangers te beschik ken. In aantal overtreffen zij het 600.000 man tellende Spaanse leger. Vandaag wordt een officieel communiqué van de leiding van het carlisme verwacht. In Madrid meent men te weten dat hierin opnieuw tot rust zal worden opgeroepen, dat een scherp protest tegen de uitwij zing zal worden aangetekend en dat een proces tegen de Spaanse regering zal worden aangespannen. Prinses Irene heeft de verplichte schei ding van haar man aanvaard als een van de risico's van haar verblijf in het dicta toriale Spanje. Zij is herhaaldelijk met deze risico's geconfronteerd. Vele malen heeft zij haar echtgenoot moeten vervan gen op politieke congressen van het car lisme, omdat zijn aanwezigheid daar on- getwijfeld reacties van generaal Franco zou hebben opgeroepen. De laatste maanden echter is de acti viteit van prins Carel, met prinses Irene aan zijn zijde, ongekend groot geweest. In de toespraken die hij heeft gehouden, kwam zijn critiek op het regime van Franco steeds openlijker naar voren. Jongstleden zondag was hij met zijn va der aanwezig op een carlistische meeting in Logrono in Noord-Spanje. Nog maar enkele weken geleden werden hij en zijn vrouw uitgeroepen tot „Catedratico hono ris causa" (ere-hoogleraar) aan de hoge school voor management in Barcelona. In Zaragoza heeft hij alle dagen van deze week politieke congressen van het car lisme voorgezeten. Wanneer hij en prin ses Irene in deze stad op straat versche nen, werden zij het middelpunt van grote volksmenigten. De actie van de prinses voor de Bia- fraanse vluchtelingen in Libreville en het bezoek dat zij enkele weken geleden met haar man aan de sjah van Perzië bracht, bezorgden het echtpaar zeer veel publi citeit in de Spaanse dag- en weekbladen. Dit alles moet zeer tot het ongenoegen van generaal Franco zijn geweest die zich in zijn oude hoofd heeft gehaald dat de kleinzoon van Alfons de Dertiende de laatste Spaanse koning de dertigjarige prins Juan Carlos die met de Griekse prinses Sofia is getrouwd, hem als koning over Spanje op moet volgen. Prins Carel Hugo had zijn illusies op dit punt de laat ste jaren al bijna geheel verloren. Hij stelde zich ten doel een politieke rol in het land te blijven spelen om zodoende bij te dragen tot een openbreken van het bewind. Hij slaagde daar de laatst^ tijd steeds meer in. Zijn aanhang groeide, vooral onder de jonge Spanjaarden. Her haaldelijk kon men prins Carel vinden in de rumoerige universitaire milieus. Tenslotte is deze activiteit Franco kenne lijk te erg geworden. Ondanks herhaalde verzoeken van de carlisten aan het Spaanse ministerie van Justitie, heeft prins Carel Hugo nooit de Spaanse nationaliteit gekregen. Deze ver zoeken werden nooit afgewezen. Zij wer den slechts terzijde gelegd. De prins heeft nog steeds de Franse nationaliteit. Prin ses Irene bezit de Nederlandse. In het bevel tot uitwijzing is de prins tot onge wenste vreemdeling verklaard. In een rede over de wijze, waarop de Spaanse regering met de monarchie om springt, moet hij in Logrono het verhaal hebben verteld van een paard, dat op last van een staatscommissie tot kameel werd gemaakt. In het Spaans kent het woord „camello" twee betekenissen, die van kameel, maar ook van „bedrog". Te voren had hij het regime ervan beschul digd met het zwaard in de hand de natie een ijzig stilzwijgen op te leggen. „Daar om heeft Spanje zijn stem verloren." Pers zweeg Tot gisteravond laat zweeg de Spaanse pers in alle talen over het gedwongen ver trek van de prins uit Spanje. Spaanse journalisten die probeerden bij het mi nisterie van voorlichting nadere inlich tingen te krijgen, werden onverrichter- zake weggestuurd. Een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken onthulde echter, dat de Spaanse grens niet helemaal voor prins Carel gesloten is. Er zou de mogelijkheid bestaan dat hij mocht terugkeren, wanneer hij alsnog een verklaring zou ondertekenen, waarin hij belooft zich niet langer met de bin nenlandse politiek van het land bezig te houden. Aangenomen wordt, dat zelfs wanneer dit bericht waar zou zijn, de prins niet bereid is een dergelijk stuk te ondertekenen. BAARN Op rijksweg I hebben zich vrijdagavond tijdens het spitsuur twee kettingbotsingen voorgedaan nabij de ge meente Eemnes. Het verkeer heeft hier door ruim twee uur vast gezeten. De eerste kettingbotsing ontstond toen een vrachtauto pech kreeg en door het ontbreken van een vluchtstrook en een berm op de weg moest blijven staan. Een uur lang ging dat ondanks file-vorming goed, tot een automobilist de rij auto's te laat zag, hard moest remmen en daar door kantelde na eerst twee auto's ge ramd te hebben. Kort daarop reden nog eens drie auto's op elkaar. Er ontstond een zeer grote ravage. Slechts één per soon werd licht gewond. Reeds eerder is de vader van prins Ca rel, Xavier verboden het Spaanse grond gebied te betreden. Dit was tien jaar na het einde van de Spaanse burgeroorlog, toen Xavier er herhaaldelijk en in het openbaar op aandrong de monarchie in Spanje daadwerkelijk te herstellen. De laatste jaren verbleef Xavier enkele ma len per jaar een paar uur op het vlieg veld van Madrid, waar hij dan carlisten leiders ontving. Zondag is hij voor de bij eenkomst in de Noordspaanse stad Logro no, waar hij samen met zijn zoon werd gehuldigd door duizenden carlisten, clan destien de Portugees-Spaanse grens over gekomen. Het is niet uitgesloten, dat ge neraal Franco deze overtreding van de oude en bijna invalide Xavier, diens zoon in de schoenen heeft geschoven. AMERSFOORT Vrijdagavond om streeks negen uur (tegen sluitingstijd), heeft een met een pistool gewapende, omstreeks 35 jaar oude man, een roof overval gepleegd op het bijkantoor van de boerenleenbank aan de Van Randwijk laan in Amersfoort. Hij eiste geld van de cassière, die de man 5 a 6 duizend gulden overhandigde en hem wijs maakte dat er niet meer geld aanwezig was. De man geloofde dit, stopte het geld in een groene kunstlede ren boodschappentas, en wandelde het bankgebouwtje uit. Behalve de caissière was er ook een kassier in het gebouw aanwezig. UTRECHT De doopdienst van prins Johan Friso in de Utrechtse Domkerk zal plaatshebben op 28 december. De dienst zal voor een belangrijk deel nog in het teken van Kerstmis staan. De verschil lende onderdelen van de liturgie worden steeds afgewisseld met oratoria en kora len uit het Weihnachtsoratorium van Bach. Prinses Beatrix en prins Claus hebben deze muziek zelf uitgekozen. De overvaller (1,75 meter lang, smal pos tuur, bril, groene hoed, donkere shawl, winterjas, handschoenen) is lopend ge vlucht in de richting van de Hogeweg, een van de uitvalswegen van Amersfoort, Hoewel onmiddellijk in de polderrijke om geving en op de rijkswegen rond Amersfoort door de politie een onder - zek werd ingesteld, bleef de man vrij dagavond onvindbaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een 47-jarige vrouw, die reeds lang in overspannen toestand verkeerde, heeft vrijdag in Den Haag haar 12-jarig zoontje, haar 10-jarig doch tertje en zichzelf om het leven gebracht. Vandaag zal sectie worden verricht. De politie denkt aan vergiftiging als doods oorzaak. De vrouw leefde sinds september ge scheiden van haar echtgenoot, een 53 jarige schilder. Het heeft lange tijd ge duurd voordat de politie hem van de tra gedie op de hoogte kon stellen. Na het bericht was de man een gebroken figuur. Tegen hem wordt geen enkele verdenking gekoesterd. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Mgr. Bluyssen van Den Bosch heeft dezer dagen meer dan 150 uitnodigingen laten uitgaan naar ex-priesters, die in zijn bisdom hebben gewerkt of daaruit afkomstig zijn, om met hen een gesprek te hebben over de nieuwe structuur die het kerkelijke ambt in de toekomst moet krijgen. Het is de eerste keer dat een bisschop op zo grote schaal en op dit niveau een dergelijk overleg entameert. Het gesprek dat op 4 januari in Den Bosch plaats zal hebben, is aangevraagd door een werkgroep van ex-priesters die onge veer twee jaar geleden besloot iets te gaan doen aan de „beeldvorming" van wat zij noemen „de niet-hiërarchische priester" In eerste instantie verkregen zij van mgr. Bluyssen dat hij in het mededelin genblad van zijn bisdom een brief publi ceerde, waarin hij positief stelling nam ten aanzien van de ambtsverlating. Hij benadrukte met name dat veel priesters het ambt verlaten omwille van voor hen onuithoudbare kerkelijke structuren. Reeds veel „niet-hiërarchische pries ters" hebben de bisschoppelijke uitnodi ging aanvaard. ADVERTENTIE Be synode stelt dat de dominee op een terloopse manier „prestige-kwestie" en „persoonlijke geraaktheid" als oorzaken van het conflict suggereert. Wat de sy node echter vooral hoog zit is dat de do minee zich er toe leent om op te treden voor samenkomsten welke door de stich ting „Een woord voor de wereld" worden georganiseerd. Deze samenkomsten wor den ook gehouden op tijden dat in de betreffende plaatsen de gemeenten haar erediensten houden. Tot uit de verre om trek worden de mensen opgeroepen bij ds. Toornvliet het volle evangelie te be luisteren. „Hierbij wordt bij meer dan een ge legenheid eenvoudig het geordend kerke lijk leven doorbroken en worden mensen die in eigen woonplaats de volle gelegen heid hebben om het Woord te horen en geestelijke bijstand te ontvangen, nadruk kelijk opgeroepen om zich rond ds. Toorn vliet te verzamelen", aldus de synode. Het commentaar van ds. Toornvliet luidt: Dit stuk is mijns inziens een ca mouflage-poging om ware achtergronden te verdoezelen. De synode heeft onrecht vaardig gehandeld door mij ontslag te verlenen. In mijn verweerschrift heb ik aan de hand van de authentieke stukken de onjuistheid van de besluiten aange toond. Zonder enige argumenten heeft de synode mijn bezwaarschrift „met veront waardiging" afgewezen. Het ergste is echter dat terwijl ik hoger beroep heb aangetekend bij de generale synode de synode van Noord-Holland dit doorkruist door de benoeming van een opvolger en op deze wijze de generale synode bij voorbaat klem zet. Dit heeft een schok gegeven in gereformeerd Nederland, niet alleen bij de velen die achter ons werk staan maar ook bij de vele anderen die deze gang van zaken ongehoord vinden". v i "-<• v {fiS i Schouwburg Stadsschouwburg, (Wilsonsplein). Za terdag 20.15 u.: Toneelgroep Theater: „Hendrik IV". Zondag 14 u.: Toneelgroep Theater: „Hendrik IV" (Respectievelijk deel 1 en 2). Maandag 20.15 u.: Toneel groep Studio: „O 0". Illeinkunsttheater, (Geb. St. Bavo). Za terdag 20.30 u.: Cabaret „Haarloheim" (met als gast schoolcabaret Triniteits- lyceum). Muziek Concertgebouw, (L. Begijnestraat), maandag 20 u.: Volkskerstzangavond o.l.v. Pieter de Jong. Bioscopen Cinema Palace. 14, 19 en 21.15, tevens zondag 16.15 u.: „Het uur van de wolf", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15, tevens zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u.: „Het bloedspoor in de heuvels", 14 j. Zaterdag nachtvoor stelling 23.30 u.: „De fantastische geschie denis van Dr. Fu Manchu", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15, tevens zondag 16.15 u.: „Wacht tot het donker is", 18 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Duel in Silvercreek", 18 j. Zondag 11 u.: „Va dertje Langbeen", a.l. Luxor, 14 en 20 u.: „Peyton Place", 18 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Ok tober", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15, tevens zon dag 16.15 u.: „Pas op je tellen", a.l. Zon dag 11 u.: „De Wereldzee", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u., zondags 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Schaamteloze erotiek", 18 j. Studio, zaterdag 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „II demonio", 18 j. Maandag 14.15, 19 en 21.15u.: „Citizen Kane", 14 j. Zondag 11 u. „De levensroman van Johann Strauss", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelimg van werken uit de Haarlemse school van de 17de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) Tot en met 31 december, tekeningen van Harry Prenen. Geopend dagelijks 10 tot Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 uur. Vishal (Grote Markt): Jaarlijkse ex positie De Groep. Openingstijden zie Vleeshal. Vleeshal (Grote Markt); „Planorbium" kinetische ijzerplastieken en etsen van Frans Verpoorten. Tot en met 19 januari. Tot en met 5 januari: wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakono- wicz. Tot en met 19 januari „Soul Expres sion", schilderijen en grafiek van Pieter Zwaanswijk. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholto, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos, Tal- lon. Dagelijks geopend van 11 tot 17 u. Zondag 14 tot 18 u. Tot en met 22 decem ber. Galerie Zijlstraat: Schildeiijen van Ag nes van den Brandeler en k'ein-plastieken van Karei Gomes. Dagelijks van 12 tot 17 u.; maandag-, woensdag- en vrijdag avond 20 tot 21.30 u. en zondags van 14.30 tot 17 u. Tot en met 22 december. 18 en 20 tot 24 u., zondags 14 tot 18 u. Electric Centre (Bakenessergracht): In geborg Lesener met schilderijen, tekenin gen en monotypes; Hans Bishoff en Tom Smits met cartoons Tot 31 december. Ge opend dagelijks behalve maandag en woensdag van 14 tot 17 er 20.30 tot 24 u. Huys ter Cleef (Frankestraat 33): Ex positie van werken van Bob Brobbbel. Dagelijks geopend. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4 A. Heemstede): Expositie van weef- en naaldkunst van Bodil Blokker-Veggerby en Yvonne Harren-Govers, alsmede beeldhouwwerk van Wtm Jonker. Geo pend op werkdagen van 9 tot 17 u., al leen dinsdag van 9 tot 12.30 u., zondags gesloten. Duysterghast, (Boulevard P. Loot, Z'- voort). Expositie van olieverven, gou aches, pastels van Henn Kley. Alleen zaterdag en zondag van 14-16 uur. Duysterghast. (Boulevard P. Loot, Zandvoort). Expositie van olieverven, gouaches en pastels van Henri Kley. Al leen zaterdag en zondag 14-16 uur. Diversen Waagtaveeme, (hoek Damstraat-Spaar- ne), zaterdag 20 u.: Hootenappening Cobi Schreijer ontvangt jonge zangers. Poppentheater Merlijn, (Hasselaerspl.). Maandag 14.30 u.: „Het Blauwe Water". Stadsdoelen (Gasthuisstraat), zondag 19.30 u.: Volksdansen. Hervormde Kerk, Wilhelminaplein, Heemstede, zaterd. 20 u.: Kerstconcert Heemsteeds Kamerorkest. Sporthal (v.d. Moolenstraat, Zand voort). Maandag 19.45 uur: Weihnachts oratorium door het N.Ph.O. en Toonkunst Oratoriumkoor Zandvoort. R.-k. Kerk (Prof. Eijkmanlaan, Haar lem), zondag kerstconcert Haarlems mannenkoor „Zang en Vriendschap". R.-k. Kerk (Valkenburgerplein, Heem stede), zondag 19.30 u. Volkskerstzang avond. R.-K. Kerk (Korte Kleverlaan, Bloe- mendaal). Zaterdag 19.30 u. Volkskerst zangavond. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Maandag 20 u. Volkskerstzang. Hotel Esplanade, (Zandv.): Dans- en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, da gelijks. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. ZATERDAG 21 DECEMBER City Theater: 19 en 21.30 u. „Bande- lero". Stadsschouwburg: 20 u. ,,De hel van Macao". ZONDAG 22 DECEMBER City Therter: 14-30 u. „Mini, mini, hip, hip!"; 19 en 21.30 u. „Bandelero". Stadsschouwburg: 15 u. „Het gouden zwaard"; 20 u. „De hel van Macao" MAANDAG 23 DECEMBER City Theater, 20 u.: „Bandelero". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 to-t 16.30 uur. ZATERDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Marrakesh", 23.30 u. „De slachter van Baltimore". Luxor Theater, 20 u.: „Spartacus". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie tekeningen en schilderijen van Jurriaan van Hesselingen; geopend van 9 tot 18 u. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 11 uur: bijeenkomst ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe centrum van de Stichting Evangelie en Industrie. ZONDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater: 14.30 u. „Noodlan ding in de frontlinie", 16.30, 19 en 21.15 u. „Wacht tot 't donker wordt". Luxor Theater: 14 u. „Ali Baba en de 40 rovers", 16.15 en 20 u. „Spartacus". MAANDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater: 19 en 21.15 u. .wacht tot 't donker wordt". Luxor Theater, 20 u.: „Spartacus". Statenhuis, Verserweg 12: 15 u. school- damtoernooi Beverwij kse Damclub. ZATERDAG 21 DECEMBER Cinema Marquette. 19 en 21.15 u.: ,,Ber- trand in on(t)merend goed". ZONDAG 22 DECEMBER Cinema Marquette: 14 u. „Maciste, de zoon van Hercules", 16 u. „Straaljagers in de aanval", 19 en 21.15 u. „Bertrand in on(t)roerend goed". MAANDAG 23 DECEMBER Cinema Marquette, 20 u.: „Bertrand in on it) roerend goed". Dr. Prinsenhal, Maerlelaan: 20 u. Kerst concert met medewerking van Hoogo venharmonie, Heemskerkse koren, Heemskerkse schooljeugd en een ensem ble Volksmuziekschool. De Nederlandse Spoorwegen hebben vrijdag het grote reizigersaanbod (in totaal ruim 800.000) zonder veel moeite kunnen verwerken. Er was veel extra-materieel ingelegd. Vele honderden wintersport^angers zijn in de loop van de dag met speciale internationale treinen vertrokken. Er reden drie treinen van de Berg landexpres, één van de Holland-lta- lië-expres en één van de Austria- expres. Ook hier deden zich geen vertragingen voor. UTRECHT. Der* Utrechtse rechtbank heeft vrijdag een 49-jarige fabrieksarbei der veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. De rechtbank verklaarde de man, die in de eerste week van juni vorig jaar te laat de dokter alar meerde zodat zijn vrouw stierf, licht ver minderd tot verminderd toerekeningsvat baar. De vrouw van de arbeider overleed nadat zij een dag tevoren een overdose ring aan slaapmiddelen had ingenomen. ^AA/VVV\AAAAAAAIWWUWW(A/inA/WWW«IWVVWVWVWVWWVU WWWWWWIA/WWWW^«WW\AA/WWM»/MV\ft!% 4 Het KNMI deelt mee: In de nacht van vrijdag op zaterdag passeerde een frontensysteem met regen, hier en daar voorafgegaan door sneeuw, ons land. Plaatselijk viel daarbij ruim tien millimeter neerslag. De wind ruimde na de frontpassage naar Zuidwest. Daar mee stroomde zachte oceanische lucht binnen, zodat de temperaturen belapgr rijk hoger werden dan vrijdag. Dit front wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die de komende nacht) over ons land trekt, waardoor de temperatu ren weer tot om het vriespunt kunnen dalen, en er ook mist gevormd kan wor den. Intussen trekt een nieuwe frontale storing op de oceaan naar het noordoos ten naar de Britse eilanden, zodat zon dag de bewolking en regenkansen in ons land weer toenemen. De wind wakkert opnieuw aan tot krachtig, en aan de kust mogelijk tot hard en krimpt naar Zuid tot Zuidwest. De temperaturen zullen we derom gaan stijgen. VOORUITZICHTEN Zacht weer met enkele regenperioden. Voor maandag: Zon: minder dan 30 percent; minimum temperatuur: meer dan 2 graden boven normaal; maximum temperatuur: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pet.; kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum- c temperaturen c binnen-en buitenland Vs Amsterdam De 3ilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Z.-Limburg Rotterdam Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn 3ordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsimd Innsbruck Kopenhagen Lissabbon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich regenbui zzw regen wzw regen zzw regen zzw regen zzw regen zw geh. bew. zzw onbew zzw regen zzw zw. bew. zw onbew. zw. bew. onbew. mist licht bew. licht bew. zw. bew regen regen geh. bew. half bew zw bew. geh. bew. geh. bew. licht bew. regen regen geh. bew. onbew. onbew. sneeuw onbew. sneeuw regenbui onbew. onbew. mist regen w n n w zzw w 77W WZW zzo zw nnw nnw zw nw w st. zw nnw zo wzw w st. z w.st. j a 4> 3 V cS 2 3 13 3 3 4 2 1 8 2 0 7 3 3 4 3 2 6 3 2 3 5 5 6 4 4 5 3 3 8 6 -1 0 14 8 0 14 7 0 6 0 6 -5 -5 0.1 13 13 0.6 4 4 6 4 4 6 3 2 6 7 1 -1 -8 1 3 -8 0 2 -1 0 17 13 0.6 -3 0 11 8 4 1 2 6 8 8 0.1 17 9 0 15 8 0 2 -3 0.1 13 5 0 2 0 3 7 7 3 14 1 0 0 -8 0 4 -7 0 -1 1 ZONDAG 22 DECEMBER Zon op 8.46 uur; onder 16.31 uur. Maan op 11.31 uur; onder 19.47 uur. MAANDAG 23 DECEMBER Zon op 8.47 uur; onder 16.32 uur Maan op 11.51 uur; onder 21.18 uur. MAANSTANDEN Eerste kwartier 26 december 15.14 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN ZATERDAG 21 DECEMBER Hoog water 4.25 uur er 17.38 uur. Laag vater 0.07 uur er 12.34 uur. ZONDAG 22 DECEMBER Hoog water 5.16 uur en 17.38 uur. Laag water 0.59 uur en 13.26 uur. MAANDAG 23 DECEMBER Hoog water 6.09 uur en 18.29 yur. Laag water 1.50 uur en 14.16 uur. Het hoog en laag wateT te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te lJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2