Oudste voetbalvereniging van Beverwijk KENNEMERS-LEGIOEN VIER T HALVE EEUWFEEST Ontstaan tegen verdrukking in „Trichloor": drie eenakters bij „Studio" Texelse maakte schrijver Sikkens opmerkelijk debuut nuts spaarbank IWoonwagenkamp „IJmond" zal in 1969 werkelijkheid worden HOLS DONATIN J J- Schrijvende lezers ATTENTIE Voetballersbal Ingrid Tuk nam voorsprong 10%, 15%, 20%, 25% belastingvrije premie Pseudo-arts kreeg drie maanden C emtrum gebouw kost 470.000,- •*oo wêmËËÈLI - e.or ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 Nixon koopt buitenhuis voor half miljoen In verband met Kerstmis zijn er GEEN kasuren op woensdag 25 december en donderdag 26 december a.s. Al onze kantoren zijn echter op vrijdag 27 december geopend van 9.00 - 12.30 uur en van 2-5 uur, alsmede DES AVONDS van 7-9 uur. COÖP. BOERENLEENBANK SANTPOORT échte gezinsbank Rijksbijdrage voor metro in Rotterdam T egenvaller Belangrijker Simon Koster W aar de loos r Vt- f, 1-i J Radiopredikant 2 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Volgende week zater dag viert de voetbalvereniging De Ken- nemers zijn vijftigjarig jubileum, een feest waarvoor alle reden is. Niet alleen is de De Kennemers de oudste voetbal club van Beverwijk, maar hij is boven dien kerngezond en springlevend met zijn 41 elftallen en bijna zevenhonderd leden, terwijl de innig meelevende scha re supporters beslist niet vergeten mag worden. Het spreekt vanzelf dat er in vijftig jaar heel wat gebeurt en met recht kan bij De Kennemers gesproken worden van een bewogen geeschiedenis, waaraan zo als het er nu bij staat voorlopig nog geen einde komt. Die historie is vooral goed bijgehouden door de heer P. Blaauw, thans 68 jaar oud, een van de acht op richters, die zestien jaar lang secreta ris is geweest en 22 jaar de redactie van het clubblad heeft verzorgd. Hij heeft bij het veertigjarige bestaansfeest een jubi leumnummer verzorgd, waarvan hij zelfs de voorpagina en de illustraties zelf heeft getekend; nu is er weer een jubile umnummer van zijn hand uitgekomen. De Kennemers is eigenlijk ontstaan te gen de verdrukking in. De mobilisatie voor de Eerste Wereldoorlog onttrok zo veel leden aan de vereniging Kinheim niet te verwarren met het huidige Kin heim dat het bestuur besloot te fuse ren met V. S. V. Een kern van acht jon gemannen was het hiermee niet eens en richtte een eigen club op, die de naam De Kennemers kreeg. Het gevolg was dat de fusie niet doorging en dat Kinheim ophield te bestaan. Initiatiefnemer was hoofdonderwijzer H. Kluft, die in het bestuur van Kinheim zat, maar voor de fusie met zeven ande re echte Beverwij kse voetballiefhebbers in lunchroom „Suisse" op 28 december 1918 De Kennemers oprichtte. De zeven anderen waren de heren K. Huisman, A. P. M. de Bats en P. Blauw, die met de heer Kluft nog in leven zijn, en de he ren C. J. Huisman, D. Honig, G. van Es sen en J. C. Verhorst, die inmiddels zijn overleden. i De groep van acht moet een formida bele strijdlust hebben bezeten, die wel ge voed moet zijn geweest door de liefde voor de sport én voor Beverwijk, want er was in de hele gemeente niet eens een speelveld te vinden. Om te voetballen moest de club naar het terrein Water vliet aan de Noorderlaan, in Velsen- Noord, dat men had kunnen huren van Hoogovens. Aanvankelijk werd er gespeeld in de Noordhollandse Voetbalbond, maar De Kennemers voelde zich niet erg thuis op de vette voetbalvelden van Noord-Holland en bij uitzondering kreeg de club, hoe wel gesitueerd ten noorden van het ka naai, toestemming om toe te treden tot de Haarlemse Voetbalbond met indeling in de tweede klasse. Het was in '20-'21, het jaar waarin De Kennemers met een kampioen werd. Het volgende sei zoen volgde de promotie naar de eerste klasse. Van een enthousiast groepje werd de vereniging een gevreesde en gewaardeer de tegenstander, die zelfs de belangrijk ste gesprekspartner was toen het ge meentebestuur in 1929 besloot een sport park aan te leggen aan de Hendrik Man deweg, op de plaats waar nu de techni sche school staat. Om de exploitatie rond te krijgen diende De Kennemers voor 1.500 jaarhuur te zorgen, een astrono misch bedrag, dat niettemin bij elkaar kwam dank zij een donateursactie. Maar heel Beverwijk stond dan ook achter de club en bij thuiswedstrijden kwamen vier tot zesduizend toeschouwers, vaak wel meer. Ingedeeld bij de K. N. V. B. werd De Kennemers vier maal kampioen en ein digde vier maal op de tweede plaats. Een „gouden" jaar was 1935-1936 toen men promoveerde naar de tweede klasse. De club telde tien elftallen en een flinke groep aspiranten. In dat seizoen werden ook grote sucessen behaald in de strijd om de KNVB-beker. Zelfs Velocitas, „de eeuwige kampioen van het noorden," werd verslagen. Het seizoen tevoren had men Feijenoord op bezoek gekregen en slechts verloren omdat de keeper gebles seerd was. Men heeft zelfs gewonnen van Xerxes, dat in die jaren bekend stond om zijn „voetbalkanon" Lagendaal. Na de oorlog degradeerde De Kenne mers om in het seizoen 1950-'51 weer te promoveren. De vreugde was van korte duur, want in één jaar tijd vloeiden niet minder dan zeven spelers af toen het profvoetbal zijn intrede deed. Ondanks de moeilijkheden liet de vereniging zien dat ze wat waard was in '63-'64 dor op nieuw te promoveren naar de tweede klasse. In het seizoen '65-'66 volgde de gradatie naar de derde klas, waarin de club nu nog speelt. Er zijn vele prachtige herinneringen op te diepen uit de historie van „het rood zwarte legioen" en sportiviteit komt daarbij telkens weer op de eerste plaats. Dat was bijvoorbeeld het geval tijdens seriewedstrijden in Weesp, toen De Ken nemers met een boot door Amsterdam naar Weesp voer met de harmonie aan (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Kennemers viert zijn julieum op 28 december met een receptie van half drie tot half vijf in De Slof en met een „voetballers- bal" in dezelfde zaal. Er zullen ver scheidene bekende artiesten mede werking verlenen. De pupillen en as piranten hebben een eigen feestavond (zaterdag) in het Hervormde Vereni gingsgebouw. boord. De volgende week ging men weer met de boot, maar nu zaten ook de men sen van Steeds Voorwaarts uit Amster dam, tegen wie De Kennemers moest spelen, erbij. Kennemers versloeg Steeds Voorwaarts met 4-1. Hieraan is voor de heer Blaauw de plezierigste her innering verbonden. De uitslag werd per postduif „overgeseind" naar Beverwijk, waar „De Meer" zwart zag van de men sen toen de boot meerde. Zeer velen hebben zich in de loop der jaren ingespannen voor de vereniging doch men kan uiteraard slechts enkele namen noemen. Behalve de naam van de heer Kluft, die thans ere-voorzitter is, zijn onverbrekelijk met de historie van de vereniging verbonden de namen van de heren J. C. Ver horst en P. van Essen, die respectievelijk 43 jaar en 33 jaar be stuurslid zijn geweest, P. Blaauw, die be halve zijn verenigingsfuncties ook nog 22 jaar lid was van de commissie voor jeugdvoetbal van de Haarlemse Voetbal Bond, C. P. J. Steeman, befaamd aan voerder en vele jaren leider van de jeugd, de bekende Max Lindner, die zijn aanvoerderschap opgaf toen hij in '35 voorzitter werd, en H. van Dorp, die ve le jaren bestuurslid was. ARNHEM. Ingrid Tuk heeft gister avond in Arnhem de tweede partij van de tweekamp om het Nederlands schaak kampioenschap voor dames tegen Fenny Heemskerk gewonnen. De partij werd eerst na 40 zetten afgebroken, maar bij de tweede zitting gaf Fenny Heemskerk bij de 52e zet op. De stand in de twee kamp, die uit vier partijen bestaat, is nu V/t-'/t. KEY BISCAYNE, (Reuter) De ko mende Amerikaanse president Nixon heeft voor ruim 450.000 gulden een buitenhuis gekocht in Key Biscayne in Florida. Hij ging daar al enige jaren voor vakantie naar toe, maar logeerde dan meestal bij vrienden. ADVERTENTIE AMSTERDAM. De toneelgroep „Studio", die tegenwoordig laboratorium theater heet, heeft vrijdagavond in „De Brakke Grond" in Amsterdam een pro gramma van drie eenakters gepresen teerd onder de verzameltitel „Trichloor". Uit een toelichting van de directie kan men leren, dat daarmee trichlooraethy- leen bedoeld is, „een kleurloze,vluchtige vloeistof, die bij het opsnuiven de pijn van een drieling-zenuwpijnaanval kan verlichten". OF het publiek bij het opsnuiven van deze voorstelling inderdaad enige ver lichting, van welke pijn dan ook, heeft ADVERTENTIE op overheidsspaarregelingen (Zilvervloot, A.P.S., Bedrijfssparen en Ambtenarenspaarregeling). Alle inlichtingen bij de kantoren in de gehele gemeente velsen en rijdend bijkantoor De heer P. Blaauw, de geschied schrijver van De Kennemers. DEN HAAG Staatssecretaris Keijzer ▼an Verkeer en Waterstaat heeft het ge meentebestuur van Rotterdam een sub- •idie verleend van 33,2 miljoen als bij drage voor het doortrekken van de me trolijn van het station „Slinge" naar „Hoogvliet". ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak AMSTERDAM. Het Amsterdamse ge- gerechtshof heeft een 45-jarige vrouw uit Horst (Limburg) wegens het opzet telijk gebruikmaken van een fotokopie van een valse of vervalste Tsjechoslo- waakse doktersbul veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De rechtbank had haar tot zes maanden waarvan vijf voorwaardelijk veroordeeld. Deze «traf was ook in beroep geëist. De vrouw, dochter van een Duitse arts, had met de fotokopie kans gezien in vijf Ne derlandse ziekenhuizen voor korte tijd een aanstelling te krijgen als assistent arts of co-assistente. Voort was het haar gelukt in 1962 vrijstelling te krijgen van het doen van doctoraal examen genees kunde aan de Leidse universiteit krach tens een beschikking van de minister van Onderwijs. Deze beschikking werd twee jaar later met terugwerkende kracht in getrokken. De vrouw is in Duitsland en In Nederland voor het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In het komend voorjaar zal de eerste spade de grond in gaan voor de verwezenlijking van het nieuwe woon wagencentrum „IJmond". Hiervoor zal een lening groot 1.935.000,— worden aangegaan. Dit besluit is vrijdagavond gevallen tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het Woonwagen- I centrum „IJmond". In het nieuwe cen- I trum, dat zoals bekend zal verrijzen aan de Communicatieweg in de gemeente Heemskerk, aan de rand van Assendelft, zal tevens een eigen centrum worden ge- bouwd voor de bewoners van het nieuwe I kamp. Een centrum, waarin een groot aantal voorzieningen zal komen en waar voor de kosten worden geraamd on 470.000,—. Dit nieuwe centrumgebouw heeft tij dens de vrijdagavond gehouden vergade ring de goedkeuring gekregen van het I algemeen bestuur. Een eerder ontworpen plan vermocht niet het fiat te verkrijgen Ivan G.S. Dit centrumgebouw omvat een leslokaal voor dames, instructielokaal voor man nen en jongens, douche- en badruimten voor dames en heren, met een aparte in gang, keuken, apartementen voor groep- werkers, een arts, sociale werkers, een aalmoezenier; alsmede een tienerlokaal, een biljartzaal voor twee biljarts, een bibliotheek, een,hal met garderobe, een toneelzaal met toiletten, toneel en kleed kamers. Aanvankelijk was een ander cen trumgebouw ontworpen, doch hieraan wilden Gedeputeerde Staten geen goed- keuring hechten. Een ander plan is daar na ontworpen, waarbij rekening is gehou den met de wensen van het algemeen be stuur en de inbreng van diverse organi saties. Dit plan zo is vrijdagavond me degedeeld door de voorzitter de Heems- kerkse wethouder P. de Graaf zal naar verwacht wordt wél de goedkeuring krijgen van G.S. Echter moest het daarvoor beschikbaar gestelde krediet van 350.000,— nu wor den verhoogd met 120.000,—, daar de totale kosten van dit centrumgebouw ge- [raamd worden op 470.000,—. Algemeen hebben de leden van de Raad van Bestuur hun vreugde erover uitge sproken, dat thans, na acht jaar van ver gaderen en onderhandelen het startsein in het verschiet ligt. Dit voorjaar zal met de bouw een begin kunnen worden ge maakt. Een van de leden van het alge meen bestuur waarschuwde er echter voor, dat men alles in het werk moet stel len om het nieuwe woonwagencentrum niet geïsoleerd te laten liggen. Het maat schappelijk verkeer met de burgerbevol king is van zeer groot belang en men moet de bewoners bij de burgermaat schappij blijven betrekken. Het algemeen bestuur ging deze avond tevens accoord met het aangaan van een geldlening groot 1.935.000,— voor het realiseren van het nieuwe kamp. Voorts werd vrijdagavond de nieuwe kampbeheerder, de heer J. Kleine uit Wormerveer aan de aanwezigen voorge steld. Een plategrond van het nieuwe Centrumgebouw in het aan te leg gen woonwagenkamp „IJmond". ondervonden, lijkt mij nogal twijfelach tig. Vooral de laatste van de drie eenak ters is veeleer geschikt om ook de ge zondste toeschouwers zenuwpijnen te be zorgen. DE samenstelling van het programma is op het eerste gezicht van internationa le allure; schrijvers zijn de Pool Slawo- mir Mrozek (auteur van „Tango"), de Nederlander Jaap Sikkens en de Cubaan se Maria Irene Fornes. Maar de avond begint al zeer teleurstellend. Het eenak- tertje „Racket Baby" van Mrozek is een vluchtige, allerminst naar chloor sma kende satire op jeugdcriminaliteit, die hoogstens als cursiefje in een krant even een glimlach zou kunnen verwekken, maar die bepaald geen opvoering waard Gelukkig is dit onbeduidende gevalle tje, dat de talentvolle Mrozek waarschijn lijk in een verstrooide bui heeft geschre ven, vrij gauw voorbij. HEEL WAT BELANGRIJKER is het tweede programmaonderdeel, getiteld „Veilig in de kelder". Deze dramatische eersteling van de Texelse leraar Jaap Sikkens is een alarmschreeuw over de catastrofale gang van zaken in de we reld, die regelrecht op algehele vernie tiging aanstuurt. Zijn „kelder" is name lijk de laatste schuilkelder van de mens heid, die zich daar veilig waant tegen de atoombom en er probeert voort te le ven zoals ze altijd heeft gedaan, zich be dwelmend door erotiek, vrolijkheid en oppervlakkig gepraat, en spottend met de bittere conclusies die een enkeling trekt uit de geschiedenis van wat de mens altijd als zijn grootste verovering heeft beschouwd: het vuur. In een wat verwarde en verwarrende opbouw, maar met een krachtig, plas tisch woordgebruik (soms voor de toe hoorder ook wel moeilijk te volgen), geeft Sikkens een benauwend beeld van de hopeloze situatie van enerzijds de eenling, de „roepende in de woestijn"; anderzijds de groep die haar angst pro beert te verdrinken in onverschilligheid en seksuele extase. gaf de jonge acteur Tom Jansen ver reweg de sterkste vertolking van de he le avond. OP DIT opmerkelijke en als geheel toch ook wel indrukwekkende Nederland se debuut volgde het Cubaanse produkt (onder de Engelse titel „The successful life of three") dat alleen in lengte noe menswaardig tot het programma bij draagt. Het is een volstrekt waardeloos kwasi-parodistisch stukje, vol vulgaire obsceniteiten van het soort dat men eer der in stiekeme achteraf-gelegenheden zou zoeken. Een vleugje oppervlakkige maatschappijkritiek is sinds kort echter voldoende om dit genre tot „experimen tele kunst" te verheffen en als zodanig wordt het plotseling acceptabel en zelfs subsidiabel. Maar wat het onsmakelijke werkje van de Cubaanse dame aan maatschappijkritiek bevat is van zulks primitief allooi, dat Fidel Castro het in Cuba zelfs niet op de lagere school zou tolereren, en met kunst heeft het al hele maal niets te maken. De acteurs en actrices die met optre den in een dergelijk wanprodukt hun (gesubsidieerde) boterham verdienen, kan ik misschien de beste dienst bewij zen door. hun namen maar discreet te verzwijgen. Het is jammer dat het nieuwe pro gramma van „Studio" niet uitsluitend uit de eenakter van Jaap Sikkens be staat. Dan zou het weliswaar nog veel korter zijn geweest, m?ar althans op een heel wat hoger niveau hebben ge staan. Finse medailles. Het Finse kabinet heeft vrijdag medailles verleend aan drie be wakers, die in mei van dit jaar in het Leeuwenpark bij Arnhem een Finse toerist uit de klauwen van leeuwen had den gered. De regie van Lodewijk de Boer had hoogst-suggestieve momenten, maar ver loor zich ook nogal eens in een onverant woord bewegingsspel, dat soms volko men abstract en dan weer (vooral in de seksuele scènes) overmatig en zelfs stui tend naturalistisch was. Als de verma nende Petrus de enige in dit stuk die een solistische tekst te spreken heeft vv., - xvwv V V' -■.- p 'j -s f j. f pr(r. -*■»•* -j»'-'-..w>1 j,-! H MÉ .V. -i - .--i Verzoening vóór het kerstfeest: Onder getekenden, leden van één der gerefor meerde kerken in Noord-Holland gevoe len de noodzaak het volgende onder de aandacht van uw lezers te brengen. Vlak voor deze kerstdagen heeft de particuliere synode van Noord-Holland een vergadering belegd met afgevaar digden van kerkeraden en evangelisatie commissies om het evangelisatie-radio werk een nieuwe organisatievorm te ge ven. Daarover zijn wij zeer verontrust. Im mers, ds. Toornvliet en zijn medewer kers hebben met Gods hulp een radioge meente opgebouwd. De synode van Noord-Holland heeft ds. Toornvliet de mi crofoon ontnomen. Velen in de radioge meente gaan gebukt onder het grote ver driet, dat zij hun radiopredikant niet meer kunnen beluisteren. En vooral de zieken, de bejaarden en niet-kerkelijken lijden hieronder. Het is bekend, dat ds. Toornvliet in ho ger beroep is gegaan bij de generale sy node. Wij hadden mogen verwachten, dat de synode van Noord-Holland gewacht zou hebben op de uitspraak van de gene rale synode. Dit is echter niet het geval. Buiten ds. Toornvliet om is een nieuwe organisatie vorm gekozen. En nu kan ineens alles. Ds. Toornvliet moest zelf in 35 morgen diensten een belangrijk deel van zijn tractement bij elkaar preken; een collec te in alle kerken van Noord-Holland was onmogelijk. Nu worden plotseling alle le den van de gereformeerde kerken in Noord-Holland opgeroepen zondag 22 de cember hun gave te deponeren in grote collectebussen. Een collecte vlak voor het kerstfeest, best, maar eerst verzoening en anders geen collecte. Wanneer wij ons niet aan het woord van de Heiland zouden storen, wordt de Heilige Geest bedroefd en komt er een schaduw over ons kerstfeest te liggen. Wij mogen niet aan de toekomst van het radio-evangelisatiewerk bou wen, als het ten koste gaat van zoveel duizenden mensen en van ds. Toornvliet. Laten wij tijdens deze kerstdagen blij ven denken aan de voortgang van het werk van ds. Toornvliet. Evenals ande re jaren zal mevrouw Toornvliet weer tientallen eenzamen aan haar kerstmaal tijd ontvangen. Laten wij ook daarvoor bidden. G. KWANTES, Andijk, J. MAZEREEUW, Enkhuizen, G. WARBOUT, Den Helder, C. RAVENSBERGEN, Heemskerk, H. DE VENTE-POST, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4