Uitspraak tweede proces: gevangenisstraf voor mensensmokkel gelijk aan voorarrest MARION BLOM TERUG UIT HONGARIJE Schoolprijzen zwemmen In de vishal m Uitstekende solisten bij „Kerstgedachten Grote waardering bij afscheid mevr. H. W. Jonge Poerink VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND 1 Neem nu een kwartaalabonnement! „Ik wil niets meer met deze zaak te maken hebben11 Havenberichten FlNfe „Looft den Heer" zette traditie voort IJmuider Courant Correspondentie- schakers actief Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 januari gratis ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 (Van onze correspondent) SANTPOORT Marion Blom is weer thuis. De 24-jarige Amsterdamse studente, die in november door een Hongaarse rechtbank wegens mensen smokkel tot een half jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is gisteren, na een nieuw proces, vrijgelaten. Om 11 uur gisteravond kwam zij op Schiphol aan. Na een ongeveer twee uur lang verhoor door de rijksrecher che, maakte zij vannacht aldus de balans op: „Ik ben een stomme idioot geweest'. V elsen-I J muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk ^IS 1 - - (Van een medewerker) IJMUIDEN Deze week is er rond de losplanken niet veel te doen ge weest. Des maandags moest men het al zonder aanvoer uit de noordelijke Noordzee stellen, zodat de ruim honderd kotters in en aan de hallen heer en meester waren. De vislosregeling was dan ook vrij spoedig door deze vloot van schepen heen. Slechts ongeveer twintig vaartuigen moesten tot dinsdag blijven wachten, waar nog een trawler uit de noordelijke Noordzee aan werd toegevoegd. Dit schip heeft evenmin als de anderen, die aan de woensdagmarkt arriveerden, het werk nog kunnen verstoren, zodat het vooral de kotters zijn geweest die deze week het grootste deel van de aanvoer voor hun rekening namen. U rkers Sprot 99 Kees Maas .v v-:---:v:; Marion Blom is één van de velen, die zich hebben laten verstrikken in de net ten van de Amsterdammer Jan Huive naar, die onlangs werd aangehouden en die deel uitmaakt van een internationale bende, die zich bezighoudt met het smok kelen van mensen van Oosteuropese lan den naar het westen. ZONDAG 22 DECEMBER Ruïne van Brederode, 20 u.: Kerstspel door samenwerkende jeugdgroepen van Santpoort. MAANDAG 23 DECEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 uur; filiaal (en r.-k. bibliotheek), Wüstelaan (gebouw Spaameberg), Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmui- den-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venu-sstraat 1, 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; r.-k. bibliotheek, filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. ZATERDAG 21 DECEMBER Het Groene Huis, Raamveld, 20 uur: kerstfeest voor volwassenen. Herv. Verenigingsgebouw, Schans 12, 19.30 u.: feestavond Kennemers adspiran- ten en pupillen. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 u.: kienavond aquariumvereniging „Tropica". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend tot 15.30 u.; 18.30 u.: kringzwem wedstrijden. ZONDAG 22 DECEMBER Het Groene Huis, Raamveld, 14-17 uur: danssociëteit „In-group". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-10.15 en 10.45-12 uur. DEM-kantine „De Boog", Hoflanderweg, 20 u.: kienavond i.k.s.v. DEM. MAANDAG 23 DECEMBER Paviljoen Westerhout, Westerhoutplein 6a, 14 u.: kerstfeest voor bejaarden. Het Groene Huis, Raamveld, 10-12 uur: instuif; 14-16 uur: film; 20 uur: kerstbal m.m.v. Fuzz. Huize „Scheybeeck", Velserweg, 19.30- 21.30 u.: spreekuur Beverwijkse Sport raad. Gymnastiekzaal, Van der Hoopstraat. 19.30 u.: damesgymnastiek. Vrijetijdscentrum „De Slof", Raam veld 2, 19.30 u.: schilderen. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: beeldhouwen. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15— 13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61, volw.14-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30 17.30 u.; Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2, jeugd 15.30-17.30 uur. MAANDAG 23 DECEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban' jaertstraat 13, geopend van 14-17 en 19- 21 uur. Buurthuis „De Loods", Geelvinck straat 28, 19-20 u.: volksdansen voor 13 en 14 jaar, 20-21.30 volksdansen voor 15 jaar en ouder. ZATERDAG 21 DECEMBER Buurthuis „De Zandkraai", Handel straat 93. Tentoonstelling van kerststukjes en gelegenheid tot kopen van kerstmate riaal. Dr. Prinsenhal, Maerelaan, 10.30 uur: sportinstuif; zaalhockeywedstrijden door „Eechtrop". (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In het Velserbad zijn van maandag 16 tot en met vrijdag 20 decem ber de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden gehouden, waaraan 41 scholen met in to taal 1057 jongens en meisjes deelnamen. De wedstrijdonderdelen waren 25 me ter schoolslag, rugslag en vrije slag, als mede een estafette schoolslag over even eens 25 meter. De uitslagen waren: Schoolprijzen: Meisjes: 1. Jan Campertschool 1.32.9; 2. ten; 2. Jan Ligthartschool 5408; 3. St. Franciscusschool 5415; 4. Prof. Gunning- school 5596; 5. Brederodeschool 5778. Jongens: 1. St. Franciscusschool 5073; 2. H. Piersonschool 5158; 3. M.I.V.O.- school 5162; 4. Bethlehemschool 5513; 5. Insingerschool 5514. Estafette: Meisjes: 1. Jan Camperschool 1.32.9; 2. St. Franciscusschool 1.33.7; 3. Jan Ligt hartschool 1.35.4 Jongens: 1. H. Piersonschool 1.28.0; 2. St. Franciscusschool 1.32.2; 3. M.I.VO.- school 1.32.9. Individueel. Meisjes: 1. Giny Kok, Ligthartschool 604 punten; 2. Marian Vermeer, St. Francis- cus, 621; 3. Anneke Swaalf St. Francis cus 630. Jongens: 1. Kees Zwaay, H. Pierson 535; 2. Cor Schuit, St. Franciscus 575, 3. Char les Huis, M.I.V.O. 576. S (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdag zijn in IJmui den in totaal 2300 kisten vis aangevoerd, waarvan 610 schol, 46 schar, 123 haring, 44 makreel, 34 schelvis, 165 wijting, 612 kabeljauw en gul en 372 diversen. Prij zen, per kilogram, in guldens: gr. tong 5.34-4.88, grm. tong 4.72-4.35, kim. tong 7.12-6.64, kl. tong I 7.32-6.85, kl. tong II 6.20-5.82, tarbot I 7.20-6.20. Per 125 kg: grote kabeljauw 152-113, grote zwarte kool vis 45-44. Per 50 kilogram: tarbot II 232-140, gr. schol en grm. schol 30-28, kim. schol en kl. schol I 35-30, kl. schol II 41- 28, schar 30-18, verse haring 56-24.60, ma kreel 35-13, kl. schelvis II 47-28, Wijting 27-12, gr. gul 37-33, mid. gul 37-33, kl. gul 36-33. Besommingen: KW 24 23.810, KW 142 2370, KW 109 en KW 177 270. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Minos, Rot terdam; Norfolk Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Prinses Margriet, Southampton; Borkum, Rot terdam: Temse. Seven Islands, IJmuiden; Sie- benburgen, Londen; Rijnstroom, Shoreham; Pol Fisher, Holyhead; Oremina, Port Talbot; Hol- stentor, Cont. Plat, IJmuiden; Aurora, Par Makkum, Par; Fulani, Freetown. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Aegir, Tu- barao; Butjadingen, Napels, Beverwijk; Liredo, Great Yarmouth, IJmuiden; Ares, Antwerpen; Gillian Everard, Manchester; Tilly Ruse, Bre men: Marcurius, Barbados; Hem-S, Londen Spaarnestroom, Rotterdam; Crown-3, Persian Gulf; Maasborg, Klintehamn; Diogenes, Le Ha vre; Mercanton, Le Havre; Steenkerk, Rotter dam; Jetty. Delfzijl, Zaandam: Free Entreprise-1 Dover; Lanrick, Great Yarmouth; Vesta, Malmö Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Wodan, Stettin; Realta, Le Havre; Leonidas, Rotterdam; Forel, Rochester, Zaandam; Jean Guiton, Le Havre; Tagri. Temeuzen, IJmuiden; Ewil Ber ger, Grimsby; Argos, Rotterdam; Eemstroom, Felixtowe Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Mynias Rotterdam; Borkum, Bremen; Tindefjell, Bilbao; Mars, Fort de France; Hummel, Swinoujscie IJmuiden. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Op 13 september is zij in Boedapest aangehouden, nadat zij zogenaamd haar paspoort had verloren. Op dit paspoort reisde een ander naar het westen. Op 14 november is zij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een half jaar. Beroep resulteerde gisteren in een veroordeling tot een gevangenisstraf die gelijk was aan het voorarrest. Marion had na het lange verhoor door de rijksrecherche slechts even tijd voor verslaggevers. „Ik ben helemaal op. Ik heb de laatste drie dagen vanwege de spanning praktisch niet geslapen of ge geten". Zij vertelde dat zij met Jan Huivenaar en een student op 10 september naar We nen is gereisd. „Ik had een telefoontje van de student gekregen. De bedoeling was dat wij naar Tsjecho-Slowakije zou den gaan, om daar onze paspoorten te verliezen". Dat kan geen kwaad dacht ik. Dat land komen we toch nooit binnen. Maar in'Wenen bleek dat wij naar Hon garije moesten. Ik had a gezegd, toen heb ik ook b gezégd". Waarom? Op de vraag waarom zij ooit toege stemd had, zei Marion dat zij moeilijk heden thuis had. „Ik wilde weg. Als iemand voorgesteld had naar Spanje te gaan, had ik ook ja gezegd". Volgens haar heeft de aanhouding van Jan Huivenaar een belangrijke rol ge speeld bij de behandeling van het beroep dat zij had aangetekend. De terugreis heeft zij gemaakt op een tijdelijk pas poort. Haar eigen pas is inmiddels weer bij haar moeder in Santpoort. De jonge vrouw die er gebruik van maakte heeft hem teruggestuurd naar de student. De ze heeft het weer bij haar moeder be zorgd. Marion is niet van plan de 750, die haar toegezegd waren, te gaan incasse ren. Zij heeft haar les geleerd. „Ik wil niets meer met deze zaak te maken heb ben", zegt zij. Mogelijk toekomstige slachtoffers van mensensmokkelaars raadt Marion Blom aan: „in godsnaam, doe het nooit -,y W DOOR DEZE STERK gereduceerde hoe veelheid waren de prijzen dan ook aller minst aan de lage kant. Vooral de diverse tongsoorten moesten duur worden be taald. Maandag werd deze vis nog ver handeld voor een prijs beneden vijf gul den, maar vrijdag was deze reeds ver boven zes gulden per kilogram gestegen, waarbij de tong één het hoogst werd ge noteerd. VOORTS HEEFT deze week een groot deel ,van de Urker kotters de .vangst in IJmuiden verhandeld. De oorzaak hier van moet ongetwijfeld in het vriezende weer worden gezocht, omdat men wellicht vreesde in het IJsselmeer ingevroren te raken. Daarbij beletten de gladde wegen de opvarenden van deze kotters reeds maandagmorgen in IJmuiden aanwezig te zijn. Bovendien verkeerden zij in de on juiste veronderstelling dat men voor tien uur bij de hallen afgemeerd moest zijn, om nog voor een losbeurt in aanmerking te komen. Uiteindelijk werd toen beslo ten de ladingen maar aan de dinsdag- markt te verkopen, waardoor weliswaar een visdag verloren ging, die echter door de inmiddels opgelopen tongprijs weer enigszins kon worden vergoed. IN PLAATS VAN haring hebben de kotters langs de kust weer mooie partij tjes sprot buitgemaakt, welke vangsten aan de vrijdagmarkt werden verhandeld IJMUIDEN De kerstuitvoering van „Looft den Heer" is in IJmuiden een tra ditie met veel recht van bestaan. Het ge boden programma staat elk jaar op hoog peil en ook de „community singing" van kerstliederen heeft tot nu toe altijd ge toond in een behoefte te voorzien. Om welke reden dan ook was de be langstelling gisteravond niet zo groot. In de hervormde kerk aan de Kanaalstraat waren er ongebruikelijk veel open plek ken. Toch hebben de wegblijvers ongelijk gehad, al was het alleen maar om het fe nomenale zingen van de bas Max van Eg- mond, die de toehoorders vergastte op een keur van liederen, waarin hij zijn rijke gamma demonstreerde. Zijn stem kan strelend zacht of majestueus zijn, glas- zuiver in de hoogte of sonor in de diepte. De alt Hanny de Hoog had zich wegens ziekte moeten laten vervangen door Si- bylle Raaphorst. Deze geroutineerde zan geres paste zich gemakkelijk aan en char meerde bijzonder met haar gemakkelijk aansprekende lichte stem. Dat zij in het begin van „Juoilate" van Handel nogal wat problemen had met begeleider Simon C. Jansen valt in het licht der omstandig heden te begrijpen. Maar met de steun van Max van Egmond was zij daar spoe dig doorheen en kon men ook hier genie ten van voortreffelijke zang, in samenwer king met „Looft den Heer" onder leiding van Willem Wiesehahn, dat zich in dit dankbare stuk energiek weerde. Overi gens verkeerde het koor deze avond niet in topvorm. Er waren nogal wat ongelijk heden en bij de sopranen was zo nu en dan zelfs van onzuiverheid sprake, het geen bij „Looft den Heer" iets ongewoons is. Simon C. Jansen begeleidde deze avond minder pittig dan we het enkele dagen eerder in Santpoort van hem gehoord hadden. Maar in de variaties over „Mid den in de winternacht" toonde hij zich weer een ware meester, die uitmunt in het tekenen van patronen met sierlijke lijnen. Het musiceren van Jansen heeft veel weg van het werk van een Japanse sohilder: doelbewust geeft hij de leegte, in dit geval de stilte, een belangrijke plaats in het geheel. voor prijzen tussen 7 en 13.50. Zij kwa men voor het grootste deel in de vries huizen terecht, waartoe door meerdere rokers werd besloten, omdat haring en makreel nog altijd tot de uiterst schaar se vis behoren. DE AANVOER VAN haring werd de ze week verzorgd door de KW 15, welk schip voor de maandagmarkt meer dan duizend kisten loste. Deze haring was in een Ierse haven geladen en kon in IJmui den voor ongeveer veertig gulden per kist worden verkocht. De premiekistjes brach ten het tot ruim tweeëntwintig gulden. VOORTS arriveerde aan de vrijdag markt vanuit de Ierse Zee de VL 121, met De spanvissers die hun vangsten regelmatig tijdens de nachtelijke uren langs de kust verzamelen, zo dat de buit nog in de ochtend aan de markt kan worden gebracht, varen hun schepen na de lossing onmiddel lijk naar de zuidzijde van de vissers haven. Aan deze kant worden in kopen gedaan en rust men de sche pen weer uit voor een volgende reis. Na de middagdis wordt dan tevens een welverdiend „dutje" genoten. Een der opvarenden kon waarschijn lijk de slaap niet vatten, zodat hij maar aan het controleren van de netten begon. ruim honderd kleine kistjes haring, waar voor de handel 28 per kistje betaalde. De mogelijkheid dat de meeste schepen met lege ruimen uit deze omgeving naar de thuishaven moeten terugkeren, is thans weer groot geworden. Het grilli ge weer dat uit Ierland wordt gemeld, belet zelfs de Ierse scheepjes het vissen, Een enkeling die het desondanks toch wilde proberen zag deze haring verdwij nen in de ruimen van enige Scheveningse trawlers, doordat de reder zelf of diens vertegenwoordiger de haring kocht voor tieneneenhalf Engels pond per crane. Voor de reder is een dergelijke prijs be slis niet interessant en zeker niet om met deze haring te consigneren. DE ROKERS hebben zich deze week weer tot de importeurs moéten wenden om nog enige makrelen in het rookhok te kunnen onderbrengen. En voor een prijs rond negentig cent per kilo is hun dit ook nog wel gelukt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de „salie des pas perdus" van het Beverwijkse Stadskan toor is vrijdagmiddag op bijzonder har telijke wijze afscheid genomen van me vrouw H. W. Jonge Poerink-van Beek als dirigerend tandarts bij de Stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in het district Midden-Kennemerland. Vertegenwoordigers van verscheidene instanties waarmee mevrouw Jonge Poe rink te maken heeft gehad waren geko men om haar de hand te drukken en on der hen bevonden zich burgemeester H. J. J. Aalders van Uitgeest, wethouder W. Kooyman uit Castricum en wethouder P. de Graaf uit Heemskerk. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die voorzitter is van de Stichting, bracht namens het dagelijks bestuur de spijt onder woorden waarmee men haar ziet vertrekken na tien jaar de dienst op een uitstekende wijze te hebben gerund. Mevrouw Jonge Poerink staat er vooral om bekend dat zij de grootste moeite doet om de angst van de kinderen weg te nemen. In 1963 is de nazorg inge voerd, wat met veel succes is gebeurd. Ook het experiment van het bevorderen van de gebitshygiëne door het inschake len van de ouders is bijzonder geslaagd. Daarnaast had zij ook nog veel „buiten schoolse activiteiten" in het algemeen be lang. De burgemeester typeerde haar door te zeggen dat zij uitmuntte door keurige en zeer uitvoerige jaarverslagen, door het bevorderen van prettige onderlinge ver- De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 2 januari a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U xunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan d« bezorger in uw wijk. houdingen en door de grote tact waarmee zij altijd optrad, maar vooral door de grote deskundigheid, waarvoor wij thans dankbaar gestemd zijn. „Dat de Stichting een uitstekende naam heeft is voor een belangrijk deel aan u te danken," aldus de heer Bruinsma, die haar een gouden halsketting met een in goud gevatte emaille hanger omhing. Tandarts C. M. Scherpenhuijsen onder streepte de typering van de burgemees ter, maar voegde er nog één element aan toe: haar grote collegialiteit. Namens alle tandartsen van de dienst overhandigde hij haar een gouden armband. Van de tandartsassistentes ontving mevrouw Jonge Poerink, die evenals haar echtge noot en haar twee dochters verrast was over alle geschenken, een kristallen vaas. (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM. De NBC (Nederlandse Bond van Correspondentieschakers) zal 15 februari het startsein geven voor een internationaal toernooi waaraan 7 bui tenlandse correspondentieschakers (allen met een meestertitel) en 4 Nederlandse talenten zullen deelnemen. Deze natio nale vertegenwoordigers hebben in dit evenement de kans de meestertitel te be machtigen. De kwalificatienorm hiervoor zal op 5 punt liggen. Met prijzen van Zw. frs. 300: 225; 150 en 75 zullen de deel nemers zeker genegen zijn tot een felle strijd. De deelnemers zijn M. Trajkovic (J.sl.), F. Batik (Tsj.Sl.), B. Brilla Banvalvi (Hong.), E. Svensson (Zweden), F. Bo- hartischuk (Can.), P. Heilemann (W.- Dld), M. Napolitano (It.) en de Neder landers A. den Ouden (Vlaardingen), C. Groeneveld (Aalten), U. Slump (Olden- hoven) en H. J. Mostert (Haarlem). Het toernooi is mogelijk geworden dank zij een vorstelijke financiële bijdrage uit het Prins Bernhardfonds, waarmee de NBC flink uit de financiële problemen werd geholpen. Wedstrijdleider is de Zwitser W. Dienther. Het nationale kampioenschap gaat bin nenkort van start met de spelers Molen broek (Castricum), Roos (De Steeg), Dries (Rotterdam), Slump (Oldenhoven), van Oostrom (Rotterdam), Den Ouden (Vlaardingen), Hölscher (Dongen), Per- fors (Arnhem), Planta (Uithoorn); Schel lingerhout (Rotterdam) en Not- ten (Hoensbroeki. Tevens beginnen bin nenkort landen wedstrijden tegen Zweden en Denemarken. Enkele tussenstanden: NederlandWest-Duitsland 41-50; Neder landHongarije IOV2-35V2 en Neder landCanada 18-7.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5