In Libreville kunnen nu Biafraantjes weer lachen 1400 Pater Pinus bouwt een kinderstad Dank aan het volk van Nederland De veilige manier van sparen I Rijkspostspaarbank altijd safe! Plan voor Hitler-museum in Berchtesgaden gaat niet door Reclame maakt van Kerstmis een feest van geborgenheid Sex en humor blijven een weekje in de kast ..308.- ..265.- ..205.- ..276.- ..598.- tie mooiste vlieg vakantie uit de mooiste Magneet vliegvakantie- gids 69 met talloze kleurfoto's GEEN HONGER EN NIET MEER BANG Aandelen Ralston en Zeist nu overgenomen 3 HEOSBUl^E^y Hifc DE MAGNEET ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 Improviseren Kinderstadje BERCHTESGADEN (DPA) De opening van een Hitler-museum op de Obersalzberg bij Berchtesgaden (Beieren) is door het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg ver boden. De Amerikaanse overste Vic- (Van een medewerker) HAARLEM Het Kerstkind is als reclameobject volstrekt onverkoop baar. De reclame houdt rond kerst rekening met de wensen van de consu ment, die tevreden is met symbolen rond het gebeuren. De hoop op herstel in de wereld en de plotselinge goede wil om daaraan mee te werken zijn in die tijd prachtige elementen. Jezus en Maria komen er in de reclame niet aan te pas. Wel wordt de armoedige entourage van de kerststal door de reclame gebruikt om de tijdens kerst toch al heviger behoefte aan zeker heid en geborgenheid te intensiveren, om een pseudo-communicatie met de armoede te verwezenlijken. Happy family Ouderwetser Tweede vakantie - vliegreizen touringcarreizen jongeren-reizen treinreizen cruises r^gvaiw'88' 1 [fl^aids aanj tor Clark, hoofd van het Amerikaan se ontspanningscentrum in Berchtes gaden, die het museum als attractie heeft ingericht om de kas van het centrum te spekken, heeft opdracht gekregen het museum te liquideren. Slechte smaak" Samenwerking Veneco en Van der Werff ADVERTENTIE - (Van onze speciale verslaggever) LIBREVILLE „Nu kunnen ze Bpelen en lachen. Nu hebben ze geen honger meer en zijn ze niet meer bang". De zuster kijkt met een gevoel van dankbaarheid over de schare heen: 85 Biafraanse mensjes van tus sen de 3 en 5 jaar. Ze zitten als kui kens aan haar rokken, in de cité Sainte Marie in Libreville, een van de opvangplaatsen voor vluchte lingenkinderen die onder de hoede van Père Pinus vallen. Veel dragen nog het houten labeltje met een num mer erop dat ze die nacht in Biafra hebben gekregen, die nacht toen zij haastig in een oude DC-4 werden ge dreven, een vliegtuig dat hals-over- kop startte met alle lichten uit en dat, nog nauwelijks op hoogte, al „Madonna von Biafra" noemde de fotograaf dit schrijnende beeld van honger in het door burgeroorlog verscheurde Nngeria. AMSTERDAM. De voorgenomen overname door The Sherwin Williams Comp. of Cleveland, Ohio, van Ralston verffabrieken n.v. en verfchemie „Zeist" n.v., is na de inmiddels verkregen goed keuring door de instanties tot stand ge komen. The Sherwin Williams Comp. of Cleve land is een der grootste verfproducenten ter wereld met een jaar omzet van ruim 1600 miljoen gulden. Er zijn dertif fa brieken in de V.S. en een aantal fabrie ken buiten de V.S., terwijl tevens in het buitenland ook in licentie wordt gepro duceerd. achtervolgd werd door lichtspoormu nitie. De eerste kinderen arriveerden in Li breville in de nacht van 11 op 12 septem ber. Het waren er 33, allemaal in ster vensgevaar, allemaal wezen, hun ogen wijd-opengesperd om het vreselijke dat zij hadden gezien: hun vaders en moe ders voor hun ogen afgemaakt door de onmensen die uit het bos waren gekomen. Er is een overmaat aan liefde, geduld en moederlijke zorg voor nodig geweest om die beelden in hun herinnering terug te duwen. Dat begint nu te lukken. Zij spelen en lachen en leven bijna weer als gewone kinderen. In de cité Sainte Marie moest alles wor den geïmproviseerd. Men had er op niets gerekend. De oude kathedraal was de eerste verblijfplaats van de kinderen. Maar de transporten bleven komen, tot er totaal 1.400 kinderen waren gearri veerd. Toen er in de kathedraal geen plaats meer was werd in de technische school ruimte gemaakt tussen de machi nes. Pater Pinus nam dp leiding in» han den en iedereen die maar kon, hielp. Er werden werkdagen gemaakt van achttien uur, maar niemand klaagde. In één week werden er zeshonderd ijzeren kinderbed jes in elkaar gezet. Een vrijwilligster van de „Internatio nale Lekenhulp" kwam Pater Pinus ter zijde staan. Haar naam: Gabrièlle Glo- rieux. Zij is een Belgische en heeft grote ervaring met kinder-vluchtelingenkam- pen. Vóór zij kwam, had zij zes jaar bij de Palestijnse kinderen in Jordanië geze ten. De pater en zuster Gabrièlle werden al spoedig bijgestaan door van alle kan ten toestromende hulpkrachten: religieu zen, verpleegsters, onderwijzeressen, Biafraanse, Ierse, Gabonese, Franse en niet te vergeten Nederlandse meisjes. De meesten van hen werken zonder salaris. Zij beschouwen zichzelf voldoende be taald wanneer zij op de snuitjes van de Biafraantjes weer een lach hebben kun nen brengen. „Al onze kosten zijn gedragen door Ca ritas Internationalis", zegt pater Pinus. „In oktober, toen de vluchtelingenstroom over ons heen dreigde te spoelen, hebben we helemaal geleefd van wat via Caritas uit Nederland aan giften was ontvangen. In november dreven we in hoofdzaak op Duitse giften. Frankrijk heeft ons geld en mensen gestuurd. Het Franse Rode Kruis betaalt het transport van Biafra naar Gabon. De Franse regering heeft voor de ernstig zieken en gewonden een ziekenhuis neergezet bij de ingang van de stad". Efficient en met organisatorisch inzicht heeft pater Pinus de enorme moeilijkhe den van de begintijd overwonnen. Mo menteel staat hij voor de taak een stadje voor 400 kinderen uit de grond te stam pen. Er is al een achtklassige school ge bouwd. De houten paviljoens zijn geverfd en ingericht door Franse en Ierse religi euzen en Biafraanse onderwijzeressen die er les geven in het Engels en lbo. Op 13 december zijn de laagste twee klassen in gebruik genomen. De kleintjes hebben speelgoed en leermiddelen uit Nederland gekregen. Pater Pinus heeft ook een centrale keu ken gebouwd en is nu bezig met een reusachtig slaapgebouw, 125 meter lang en 12 meter breed. Het zal worden ver deeld in zeven zalen, waarin de kinderen in leeftijdsgroepen zullen worden inge deeld. Tenslotte moet hij nog twee zieken zalen bouwen, een laboratorium, een apo theek en een sanitaire afdeling. De Fran se sectie van Caritas heeft daar de fond sen voor beschikbaar. Twee Nederlandse meisjes, Nelleke van den Akker en Maria de Graaf, de een uit Den Haag, de ander uit Leiden, hoorder Twee Nederlandse meisjes, Nelleke van den Akker en Maria de Graaff, helpen pater Pinus bij zijn nobel werk. dat er mensen nodig waren om de kinde ren te helpen. Zij zijn gekomen. Een chartervliegtuig van de Hollandse sectie van Caritas, „Mensen in Nood" bracht hen naar Sao Thome. Vandaar zijn ze in Libreville terechtgekomen. Eigenlijk zou den ze maar twee maanden blijven, maar dat zal wel langer worden, zeggen ze. Naar het strand De kinderen zijn gek op de meisjes. Iedere middag laden ze er twintig tot veertig van in een oudë vrachtauto en rijden er mee naar het strand. Ze zijn er zelfs in geslaagd de kleine Biafraantjes Nederlandse kinderliedjes te leren. De meisjes verwachten tegen Kerstmis een vliegtuig uit Nederland. Zij willen er dan een groot feest van maken. Alle kinderen krijgen kleren, speelgoed en snoep. Nelle ke en Maria hebben al heel wat geschen ken uit Nederland kunnen ronddelen. Ge lukkig zijn zij niet de enigen. De Franse missiezusters zien eveneens uit naar een vliegtuig met speelgoed. „IK BEGIN MIJN BOODSCHAP aan u met een goed bericht. De Biafraanse kinderen die zich onder de hoede van mijn Biafraanse en Gabonese mede werkers en van mij bevinden, zijn praktisch gered. Wij zijn nu bezig voor hen een betere huisvesting te bewerk stelligen. Wanneer dat gebeurd is, komt een volgende taak: voor hun op groeien onder menswaardige omstan digheden te zorgen. Het is niet vol doende alleen aandacht te wijden aan de medische kant van hun ellende. Wij moeten een gezinssfeer proberen te scheppen, die voorlopig of definitief het ontbreken van hun ouders kan compenseren. U begrijpt: Hierin is de werkelijke tragiek van deze kinderen gelegen. WIJ, ONS PERSONEEL EN IK, zijn u grenzeloos dankbaar voor uw hulp waarvan ik door bemiddeling van Ca ritas Internationales vernam. Dank zij die eerste snelle hulp op het meest cri- tieke ogenblik hebben wij in eerste instantie het onderhoud en de verzor ging van de kinderen gedurende ok tober kunnen betalen en waarvan wij nu onze ontvangstcentra voor een be langrijk deel kunnen later werken. WAT WIJ NU MET UW BIJSTAND doen is maar heel weinig vergeleken bij het leed in Biafra, waar duizenden kinderen sterven. Maar ik verzeker u, dat het geld dat via Caritas binnen komt van alle mensen van goede wil, de hulpkrachten van deze organisatie in staat stelt om daar in te springen waar dat het meest nodig is, in Biafra zelf, tussen de lijdende bevolking. Men moet de verschrikkelijke toestand waarin de kinderen daar verkeren, hebben gezien om te geloven wat er geschreven wordt, 't Is zo onwaar schijnlijk voor mensen zoals wij, die gewend zijn aan het comfort en de overvloed van de westerse wereld. HET MYSTERIE VAN KERSTMIS dat wij gaan vieren moge ons allen opnieuw herinneren aan onze plicht onze harten en huizen open te stellen voor de armen in deze wereld en om de boodschap van de liefde tot de me demens die dit feest predikt om ons heen in praktijk te brengen. Dat is wat u hebt gedaan en wat u nog altijd doet. DE BOODSCHAP VAN KERSTMIS is een vredesboodschap aan de mensen van goede wil. Wilt u meehelpen de vrede te vestigen, opdat in de wereld en vooral in Biafra het bloedvergie ten ophoudt en de vrede wordt terug gebracht? Pater Pinus, Libreville, Gabon, Cité Sainte Marie. De bond van seiners bij de Amerikaanse spoorwegen heeft zijn dertienduizend leden op geroepen op 16 januari het werk neer te leg gen. SPA AKBAnKe S£*fE- EN VOLGN I epsutfrrkeomg ét lx8t<nvt sct«e- Vermeld Op <Jc tripten vickk tnic% «i fokven, welke <i aart ét 'owi Ot STaa «iwewifi ót itvikc 'k' k'A i/X'ttspaarbank va Noxck tutor Jtk>r <*t krat Hdms-Jt Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zeifs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. V stuurt bijvoorbeeld een pakje naar een charitatieve instelling, die het ge schenk doorstuurt naar een „stille arme". U heeft de directe confrontatie met die „stille arme" weliswaar vermeden, maar kunt nu met een gerust hart geschenken voor uw dierbaren gaan kopen. Symbolen van veiligheid en geborgenheid, zoals drank, kleren, juwelen, wild en boeken. Kerstreclame appeleert duidelijk aan de behoefte van het gezellig bijeen zijn, de verzoening van het cadeaugeven. Het kerstfeest is bovenal een familie feest: de reclame laat het dan ook wel uit haar hoofd brutaal uw in die dagen vei lig geborgen gezinnetjes binnen te drin gen. Zij versiert de behoefte, er een fa miliefeest van te maken, enkel met sym bolen van veiligheid en geborgenheid. Die altijd bestaande behoefte aan zekerheden wordt door de reclame gevoed. Een goed voorbeeld is de slogan van een Ameri kaanse verzekeringsmaatschappij„u leeft voort na uw dood met een polis van onze maatschappij". Het prototype van een kerstreclame een gedistingeerde man in smoking hangt zijn in een verfijnd toiletje gestoken beeld van vrouwtje een colher om bij de kerst boom (geen gekleurde maar witte ballen). Voor die boom: twee kinderen, een jongen en een meisje. Onder die boom: een stapel met zorg verpakte kado's. De „Happy family" als „Unit" van de samenleving. Het harmonieuze gezinnetje (twee kinde ren, een jongen en een meisje, is het ide aal) als de basis van de maatschappij. De advertentie wijst er verder op dat u zonder smoking geen kerstconcert kunt bijwonen, dat dure dranken bij een kerst diner niet kunnen ontbreken, en dat je je vrouw gouden en zilveren sieraden met kerst moet geven. Het gaat er in kerstadvertenties altijd wat „duurder" aan toe, omdat er nu een maal in die dagen een bom duiten onder het merendeel van de mensen zit. Het imago van zo'n advertentie moet zijn: een hogere levensniveau dan dat van de gemiddelde Nederlander. De kerstreclame is doorgaans wat ver fijnder, artistieker en gevoelsmatiger dan de door-de-weekse. Veel sneeuw en ver laten huizen, reproducties van oude mees ters en tekeningen van Anton Pieck. Kerstreclame doet door deze ingrediënten ook wat ouderwetseraan, temeer daar andere „smakelijke" hapjes van de mo derne advertising, zoals sex en humor, vrijwel ontbreken. Een weekblad, dat doorgaans veel bloot in zijn kolommen doet, publiceert met Kerstmis een juffrouw, wier „vitale" de len door kersttakjes en kerstballen aan het oog waren onttrokken. Een dergelijke „toonpoes" in een kerstadvertentie kan gewoon niet. Hoewel kerst een familiefeest is, is het aanprijzen van het „etentje uit" (ook met kerst gezellig) un vele pagina's horeca- advertenties al ver voor de feestdagen te vinden. Er zijn diverse manieren om de mensen het met groen en ballen versier de huis uit te krijgen. „Als je het niet doet, tel je niet mee" en „Wie doet het zijn vrouw aan, dat zij thuis een overvloe dig kerstdiner moet klaarmaken?" Overigens is er een duidelijke concessie: het hoeft maar één van de kerstdagen te gebeuren. De andere dag moet moeder het toch maar zelf zien klaar te stoven. Daar profiteren dan de poeliers van. Hoe duur der, hoe beter. Ree, patrijs en de traditi oneel aan kerst gekluisterde kalkoen zijn zo gek nog niet. Zeer eigentijds is wild varken. Kip, vlas na de oorlog nog een gevierd kerstmaal, is gedegradeerd tot een snackbar-artikel en ook het konijn, „de ree der armen" begint eruit te raken. Haas echter niet, voornamelijk omdat het duidelijk wild is en moeilijker te bereiden. De reisbureaus pogen ook te knagen aan „Kerst als familiefeest", voornamelijk om dat een tweede vakantie voor steeds meer mensen betaalbaar is geworden en omdat de tijd tussen kerst en nieuwjaar langza merhand de „vrije zaterdag van het jaar" wordt. Reclame met kerst is liever en beter. De „approach" 's „cleaner". Of in gewoon Nederlands: voor de kerstkluif werken de reclamejongens op volle toeren, er zorg vuldig tegen wakend alle registers open te trekken. ADVERTENTIE 10-13-15-22 dagen Gardameer 13-14 dagen Gardameer 10-13-14 dagen Zeil am See 10-17 dagen Imst/Tirol 13 dagen Middellandse Zee Hoofdkantoor: Geert Grooteplein 4, Alkmaar, tel. 02200-18884 Haarlem, Barteljorisstraat 25, tel. 023-19770 en 20696 Santpoort, Hoofdstraat 157. tel. 02560-7658 limulden, Kennemerlaan 25, tel. 02550-11306 - Kanaalstraat 71. tel. 02550-19106 - Marktplein, V.V.V. kiosk, tel. 02550-19106 Het gemeentebestuur van Berchtesga den is blij met deze ontwikkeling. Het had zich ernstig zorgen gemaakt over de reputatie van de stad. Clark had het museum naar eigen idee ingericht. Lang niet al het materiaal had iets met Hitler of Eva Braun te maken. Een pop in het uniform van de SS zou de bunker bewaken. Bezoekers zouden ook een film uit de donkerste dagen van Duits land te zien krijgen. Onze correspondent in Bonn meldt: voor één dollar entree zouden de Ameri kaanse gasten in de buurt van Berchtes gaden een vijf verdiepingen tellende bun ker hebben kunnen bezoeken, waarin Adolf Hitler en Eva Braun zouden heb ben gewoond. Clark liet een „Adolf Hit- Ier-kamer" en een „Eva Braun-kamer" inrichten met oude meubelen en enige wrakke bedden. Hakenkruisen en ade laars ontbreken niet. De bevolking was bijzonder verbolgen over het Amerikaanse spektakel. Men vond dat men al genoeg te lijden heeft ge had onder 't feit, dat Hitier zijn „arends nest" boven hun dorp bouwde en dat Berchtesgaden bijna een synoniem voor Adolf Hitier geworden is Deze heilige verontwaardiging dateert zonder twijfel pas van na de débacle, maar ze was van af dat moment toch wel compleet. Toen in 1951 Berchtesgaden tot een pel grimsoord voor neo-nazi's dreigde te wor den, besloot de regering van de deelstaat Beieren met toestemming van de Ame rikaanse autoriteiten alle nog half over eind staande restanten van Hitiers „Ober salzberg" in de lucht te laten vliegen. Een bunker, die door hoge nazi's was ge bruikt, werd tegelijkertijd dichtgemet seld. Deze bunker staat in het naburige „Türkenwirt". Ze heeft niets van doen met de bunker, die overste Clark had ge annexeerd. Deze was bij het einde van de oorlog nog niet eens klaar en met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid hebben Hitier en Eva Braun deze bunker nooit betreden. De woede over deze „vervalsing" lag duimendik op de berichtgeving met be trekking tot Clarks Panopticum. De meest al verstandiger „Süddeutsche Zeitung" spreekt verbitterd over de „slechte smaak", waarmee de kamers van Hitier en Eva Braun zijn ingericht. Het blad schrijft bijna beledigd: „De meubels, die in de kamers zijn opgesteld hebben maar heel weinig met de stijl uit het Derde Rijk te maken. De schrijftafel, de brand kast met de adelaar en de plompe zithoek op de voorgrond, zien er veel meer naar uit, dat ze zijn bijeengeraapt van een vuilnisbelt." MIDDELBURG. Op de te Rotterdam gehouden vergadering van de directie der n.v. Veneco, gevestigd te Middelburg, en de directie van confectie-industrie Joh. van de Werff en Co., gevestigd te Rot terdam. is in principe overeenstemming bereikt om van 1 januari 1969 af inten sief samen te werken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7