FEIJENOORD PROFESSIONELER DAN FC TWENTE Rijvers niet jaloers op koploper, die mankracht geroutineerd gebruikt Eddy Pieters Graafland: „De lichtere ploegen worden nu eenmaal gewipt" v- fcËJnï Fiïfs* S L VanHanegem uitblinker ERE DIVISIE Duitse spits Kaminke op dreef bij winnend DOS Telstar trof het slecht met goed debuut van Mraz en Prins té Suriname versloeg El Salvador: 4-1 Joegoslaven voor Heracles „AZ '67 zit wat in de put" MAANDAG 23 DECEMBER 1968 11 Uitslagen Programma - Te weinig kaartjes mm» j Uiinnnnmnnnnn-inn-irnr—in"nn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrnn- De beslissing is gevallen. Kindvall heeft het tweede doelpunt gescoord. Van Hanegem komt juichend aan lopen. Doelman Schrijvers van FC Twente ligt verslagen op de Feijen- oord-grond. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Kees Rijvers was niet in de situatie om gelukkig te zijn, nadat zijn FC Twente met 3-0 van Feijenoord had verloren. Toch was hij tevreden. Tevreden met het spel van zijn ploeg, dat hij scherp vond af steken tegen dat Feijenoord. Rijvers maakte de verwijten, die dit seizoen al meer zijn gemaakt aan het adres van de Rotterdamse koploper. „Feijen oord heeft gespeeld als een cup-fighter. Als topploeg moet je meer kunnen presteren dan Feijenoord vanmiddag heeft gedaan." Rijvers baseerde dat oordeel over de ploeg, die landskampioen moet worden, vooral op het spel in de 42 minuten, die moesten worden volgemaakt, nadat Feijenoord met 2-0 was voorgekomen. „Wij waren toen fysiek in de minderheid, want het had tot dan van ons de meeste inspanning geverd. Wij hadden namelijk het tempo gemaakt. Wjj waren toen mentaal in de minderheid, want wij verwerkten die tweede goal heel moeilijk. Huve was niet 100%. De Vries ook al niet (beiden zijn ziek geweest). Achterberg is nog niet helemaal de oude (hij was enige weken uitgeschakeld). Toen had Feijenoord als een topploeg moeten spelen". Wat bedoelde Rijvers? „Ze hadden ons moeten wegspelen. Dat was logisch geweest." Het gebeurde niet. FC Twente, zeer aangeslagen, kwam in het offensief. Rijvers: „Ik heb Feijenoord het tempo niet zien maken. Op het spel dat wij in de eerste helft speelden kun je tenminste voortbouwen". Rijvers heeft gekozen voor het fraaiere voethal. Voor de sierlijke trekjes in het spel, die zijn jonge ploeg soms met speels gemak weet op te brengen. Feijenoord heeft hardheid in de ploeg gekregen en dat wordt professioneel gebruikt door mensen als Israel en Laseroms en uitblinker Van Hanegem. Vooral in de verdediging is alle franje verdwenen. Daar wordt tegenge houden. Desnoods met een overtreding, zonder echt grof te zijn. Vakkundig. Professioneel. Geroutineerd. Daarop liep Twente vast. Feijenoord heeft be wust gekozen voor het thans gehanteerde spelpatroon. Pieters Graafland oordeelde over de gistermiddag gespeelde wedstrijd zo: „Het is me tegen gevallen. Ik had meer verwacht. Een wedstrijd van heter gehalte. Het was voor de rust aardig, maar geen topper". PG over Rijvers' verwijten: „te- gewoordig is wel wat meer mankracht nodig. Wij mikken op het kam- pioenschap. Daarvoor moet je tegenstanders nederlagen toebrengen. Als daar wat mankracht bij te pas moet komen, dan moet dat er maar ij. Anders red je het niet. De lichtere ploegen worden er uitgewipt Laseroms bij Feijenoord een speler, die veel mankracht heeft gebracht, meent: „Feijenoord was vorig jaar af te bluffen. Dat is nu niet meer mogelijk. Je moet meedoen, met hard voethal als dat gevraagd wordt. De punten zijn het belangrijkste." Zijn verdedigingscompagnon Israel: „Twente heeft een leuk ploegje. Maar zij hebben nog niet die ervaring, die nodig is. Ze zijn nog niet geroutineerd genoeg." JT f j mr 'S-. Op het duo Laseroms-Israel, van wie Israel ook opbouwend van grote waarde is, liepen de Twentse aanvallen stuk. Na dat Feijenoord de eerste tien minuten overrompelend probeerde toe te slaan, hetgeen mislukte, ontworstelde de for matie van Rijvers zich aan die druk. Via Van Hanegem, de krachtbron van Feijenoord, maakte het Schrijvers vaak lastig. Achterberg begon het herstel. Pahlplatz werd ingeschakeld voor de gevaarlijke acties. Hij scoorde ook na vijftien minu ten, maar dat was in buitenspelpositie. Twente was echter aangeland op het ni veau, waarmee het Feijenoord partij kon geven. De eerste vijfenveertig minuten werden zo aantrekkelijk. Met fraaie mo menten van Twente. Met regelmatiger voetbal van Feijenoord, voornamelijk van de hard en goed werkende Van Hanegem. Voetbal gericht op de doelmond, waar Schrijvers bij hoge ballen regelmatig moest erkennen dat het duo Van Hane- gem-Geels hoog reikte. De variaties, die dit Feijenoord aanbracht leidden niet door de verdediging. Dat gelukte pas in de 39ste minuut aan Henk Wery met een enorme spetter van even buiten het straf schopgebied. Van Hanegem nam een vrije trap met een kort tikje. Wery haalde uit voor een formidabele kogel, die rechts in de bovenhoek insloeg. Feijenoord voelde hoe Twente toen de greep over de wed strijd uit handen gleed. Van Hanegem: „al direct bij de volgende aanval, was er paniek. Bij Huve, anders toch een goede verdediger". Feijenoord had in de zes mi nuten, die voor rust overbleven echter niet de macht om door te gaan. Het had in Geels dan ook een aanvalsspits, die niet los kon komen. Vlak na rust diende Feijenoord echter toch de klap toe, die Twente niet kon hebben. Een schot van Wery stuitte af op De Vries, van wiens benen de bal weg sprong ten voordele van kansenuitbuiter Kindvall. Hard en zuiver was het schot van de Zweed. Twente was in de derde minuut van de tweede helft kansloos ge maakt. De verwachting was, dat Feijen oord zijn tegenstander zou oprollen; ze ker toen Huve uit het veld werd gehaald en Stapper zijn debuut in de eredivisie mocht maken. Voor de eerste maal dit seizoen speelde Twente zonder ausputzer. De Vries schoof door de spelerswijziging op in de verdedi ging van vier man, Stapper kwam op het middenveld, Houwaart in de voorhoede. Twente nam risico om Feijenoord in te halen. Dat lukte niet, maar Feijenoord, met Van Hanegem als o zo belangrijk leverancier van de dieptepass op gemak kelijk scorende Geels en Kindvall pro fiteerde niet van de ruimte, die er in Twentes verdediging was ontstaan. Twen te drong Feijenoord defensieve taken op. Dat kon de Rotterdamse 'pl°eg aan. FeijenoordFC Twente 30; MW Telstar 30; DWSHolland Sport 21; PSV—Volendam 4—2; AZ '67—DOS 2—3; ADOAjax afg.; GVAV—Fortuna/Sitt. afg.; Go AheadSparta afg.; NACNEC 2—0. Tweede Kerstdag (afgelaste wedstrij den van gisteren) ADOAjax; GVAV Fortuna/Sitt.; Go AheadSparta. Feijenoord 16 14 1 1 29 43—10 FC Twente 16 13 2 1 28 40—15 Go Ahead 15 10 2 3 22 29—11 Ajax 15 9 2 4 20 38—17 ADO 15 7 4 4 18 20—13 DWS 16 9 0 7 18 19—19 Sparta 15 5 6 4 16 17—11 PSV 16 6 4 6 16 23—23 GVAV 15 6 3 6 15 19—20 NEC 16 5 5 6 15 15—15 NAC 16 4 6 6 14 18—24 Telstar 16 4 5 7 13 17—32 AZ '67 16 4 4 8 12 18—28 Holl. Sport 16 4 4 8 12 11—26 MVV 16 2 6 8 10 14—25 DOS 16 3 4 9 10 16—32 Volendam 16 3 3 10 9 15—26 Fort./Sitt. 15 0 5 10 5 8—33 Had Kees Rijvers weinig waardering voor Feijenoord, op zijn beurt was Theo Laseroms weinig te spreken over Rijvers. „Tijdens de wedstrijd heeft hij mij op schandalige wijze uit gescholden. Waar was dat voor nodig? Ik heb vroeger zelf nog met Kees bij NAC gespeeld en toen ik uit Amerika terugkwam heeft FC Twente z'n ui terste best gedaan mij naar Enschede te halen". Feijenoord probeerde tegen Twente, waaruit overleg allang was verdwenen, zelfs op balbezit te spelen. Het gebeurde niet foutloos en ook dat sterkte Rijvers in zijn opvatting: ,een werkelijke topploeg had ons weggespeeld". Nu bleef het bij nog een doelpunt in de 37ste minuut. Moulijn en Geels kre gen ruimte van niet attente verdedigers. Moulijn zette voor, Geels kopte netjes in. De punten waren ruim binnen. Brox, die de zieke Peeters (hij was zaterdag wel in Zeist voor een bespreking) als tech nisch leider verving kon zeggen: „ook voor deze wedstrijd had ik gezegd dat ik verwachtte dat we kampioen zouden zouden worden. Na deze wedstrijd ver wacht ik dat iets stelliger. We hebben een stap in de goede richting gedaan". Theo Reitsma PARAMARIBO. Het Surinaamse voetbalelftal heeft zijn laatste wedstrijd uit de voorronden van het wereldkam pioenschap 1970 met 4-1 gewonnen van El Salvador. Het resultaat van de wedstrijd was niet belangrijk meer, aangezien El Salvador door overwinningen op Suri name en de Nederlandse Antillen (twee) al eerste was in groep 13 c en verder speelt met de winnaars van de andere afdelingen uit kwalificatiegroep 13. ALMELO. Heracles heeft zaterdag twee Joegoslaven gecontracteerd, te we ten de 24-jarige Paul Dolezar, een mid denveldspeler, die tevoren voor Proletere uitkwam, en de 25-jarige Ilya Luric, die als aanvaller eerst bij Partizan Beograd (samen met Vasovic) speelde en daarna bij de Amerikaanse profploeg California Clippers. Hoewel de transferperiode reeds van 15 december gesloten is, 'konden de Joegoslaven nu nog tekenen voor Hera cles, dat naar versterking zocht na het vertrek van Flip Stapper naar FC Twen te, omdat zij de overschrijvingsformulie ren tijdig op het bondsbureau van de KNVB hadden ingeleverd. MVV's nieuwe aanwinst Mraz zaaide nogal eens paniek in de verdediging van Telstar, zoals ook hier. Geest man, Althoff en Van der Meeren omringen de Tsjech, die twee doel punten maakte. Wat nog nooit in Maastricht is ge beurd: de gemeente had te weinig kaartjes gedrukt, zodat zo'n drie 5 vierduizend van de 16.000 toeschouwers de wedstrijd MW - Telstar voor niets hebben gezien. (Van onze sportredactie) ALKMAAR „De Duitse spitsspeler Kaminke is door ons als doorzetter aan gekocht. In dit opzicht heeft hij wel vol daan", aldus een gnuivende DOS-voorzit- ter mr. Kernkamp. Minder tevreden was hij over de 2-3 eindscore tegen een over alle linies rammelend AZ. Daarvoor ont stonden de Utrechtse treffers op een te gemakkelijke manier. Door allerlei fak- toren kon AZ niet beschikken over Vis ser, Hersche, Haltmann en Van Rijssel en verscheen min of meer in een experi mentele samenstelling. Het rechterverdedigingsblok van de Alkmaarders was nu zeer kwetsbaar. Het falende duo Kabel-Man had schuld aan alle DOS-doelpunten. Verder bleek opnieuw duidelijk, dat AZ op moeilijk be speelbare velden weinig gerichte passes kan afgeven. „We zitten op het ogen blik nu eenmaal wat in de put", ver zuchtte manager Klaas Molenaar. DOS opende overigens op fortuinlijke wijze de score, toen een ongehinderde Witzand een tam schot door Man tot treffer gepromoveerd zag, 0-1. Na rust hep Van Stijn op een pass van d» Duitser Kaminke langs enkele AZ-verde- digers en scoorde beheerst 0-2. Kaminke bracht DOS zelfs op rozen na een lange solo, 0-3. Niettemin sloeg AZ fel, maar ongeorganiseerd, terug door doelpunten van Kleef en Dekker. Plageman moest AZ tenslotte van de nietverdiende ge lijkmaker afhouden. Bij AZ had men Hassie van Wijk nog niet ingezet, ter wijl de ex-Haarlem speler Van Haaren halverwege de tweede helft bij DOS Van denOudenallen moest komen vervangen. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. „Dat ik twee goals heb kunnen maken, is te danken aan het goede samenspel". Dat zei de Tsjechi sche MVV'er Ivan Mraz in gebroken Duits na zijn eerste competitiewedstrijd waarin hij tweemaal doelpuntte. In de wedstrijd tegen Telstar bleken Mraz en Co Prins belangrijke versterkingen voor MW. Prins deed knap voorbereidend werk op de rechtervleugel en Mraz bleek inderdaad een killer met twee voltreffers en wegens zijn voortdurende bedreiging van de achterhoede door zijn inzicht, vaardigheid met de bal en schotkracht. Toch hebben deze twee nieuwelingen het -niet alleen gedaan in de MW-ploeg. Het gehele team draaide als een geoliede machine want men kon elkaar heel ge makkelijk vinden. De combinaties liepen gesmeerd al was het dan maar alleen in de eerste speelhelft. Maar dat was al vol doende want na drie kwartier stond het 3-0. Hoewel MW slechts een keer had kunnen trainen in de juiste opstelling als gevolg van de late komst van Mraz, za gen de zestienduizend opgetogen toe schouwers toch een uiterst gevaarlijk aanvallend MW. Trainer Jung Schlan- gen zei daarover: „Goede voetballers hoeven zich niet te verstaan. Zij spreken de taal van het voetballen". Bij alle vreugde in het Maastrichtse kamp was - BfissV v. ,v, Schlangen toch nuchter genoeg om te concluderen: „Prins en Mraz komen wed- strijdconditie tekort. Maar dat is natuur lijk beter dan dat zij voetbalintelligentie zouden missen." Ivan Mraz was over één medespeler bijzonder goed te spre ken. Willy Brokamp. „Hij is net als Ma- cek bij Sparta Praag. Met hem kon ik het ook heel goed vinden in de combina ties", zei de rustige Tsjech. Het publiek heeft drie kwartier geno ten van een oppermachtig MW, waar Telstar slechts een onvoldoende verweer tegenover kon stellen. Keer op keer wer den er door vloeiend samenspel in hoog tempo bressen geslagen in de Velsense achterhoede. Aanvankelijk konden Bro kamp en Mraz de juiste richting nog niet vinden of troffen zij doelman Van der Meeren op zijn post. Maar in de veertien de minuut was het zover, Prins schoof de bal haarzuiver naar Bonfrere op de rechtervleugel. Deze rukte er mee op en op het juiste moment plaatste hij het leer naar Brokamp, die meteen raak schoot: 1-0. Zes minuten later werkte Brokamp zich op naar links door de achterhoede. Met de bal en enkele verdedigers ach ter zich rende hij op het doel af. Hij had een goede scoringskans, maar in een flits zag Willy dat de goed meegekomen Mraz er nog beter voor stond. Daarom ging de bal naar de Tsjech. Deze kogel de feilloos raak: 2-0. In de 41-ste minuut kwam een korte dieptepass, het succesvolle wapen van MVV, voor de voeten van Mraz. Op mees terlijke wijze manoeuvreerde hij de bal in de juiste positie en knalde vervolgens an dermaal raak: 3-0. De tweede helft bleek nog slechts een formaliteit te zijn, hetgeen bij de stand 3-0 wel enigszins begrijpelijk was. MW controleerde weliswaar het spel, maar de prikkel tot hetzelfde briljante spel was er niet meer. Op h,et modderige veld kwam Telstar voornamelijk door de hard werkende Theunissen tot de nodige goed bedoelde tegenstoten, maar tempo en verrassing waren er niet bij. Toch kreeg Monne de Wit twee goede scoringskan sen, doch hij faalde jammerlijk. Voor het overige kwam doelman Körver enke le keren goed tussenbeide en was de Maastrichtse achterhoede, waarin geen zwakke plek viel te ontdekken, meester van de situatie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11