Israels kranten speculeren na Russisch bezoek in Cairo Ontvoerder in V.S. gepakt Franse FFIO kiest nieuwe naam Don Mazzi wees voorstel van kardinaal af Dubcek geeft waarschuwing Nazi-arts dr. Mengele zou in september zijn doodgeschoten APOLLO-8 OP WEG NAAR DE MAAN machine bank werkers Cambodja laat elf Amerikanen vrij - Verandering in anti-Israëlische propaganda Mogelijk vreedzame oplossing van conflict Armoede-cijfer in de V.S. gedaald Bom in Jeruzalem Onthulling in Brits zondagsblad: Westduitser in de DDR beschuldigt Bonn Lof voor Rapacki Na 65 jaar feestelijke HOOGOVENS IJMUIDEN Nixons dochter getrouwd telegrammen MAANDAG 23 DECEMBER 1968 3 7rees CDU stelt Kiesinger kandidaat voor 1969 Johnson uit ziekenhuis Driemaal Maanbaan Correctie Verbindingen rolmops gemarineerde haringfilets bokkingfilets maatjesharing varieer met vis (Van onze correspondent) JERUZALEM Officiële woord voerders in Jeruzalem hadden een week geleden niet meer dan een quasi onverschillig schouderophalen over voor het bericht, dat de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken Vladimir Semyonov in New York een bespreking heeft gehad met de Is raëlische ambassadeur bij de Verenig de Naties, Joseph Tekoa. Aan die kennelijk van hogerhand geïn spireerde poging om te bagatelliseren deden de Israëlische kranten niet mee. Hun vette koppen suggereerden dat het hier om meer ging dan een diplomatieke toevalligheid. Als Moskou, dat na de zes- ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan zeer uiteenlopende werktuigkundige apparatuur en installaties. Goede theoretische opleiding en ruime ervaring Leeftijd 25 tot 45 jaar Plaatsing is zowel in dagdienst als in ploegendienst mogelijk. Aanvangssalaris ƒ10.340,- per jaar, overeenkomend met bruto ca. 198,- per week in dagdienst, en bruto ca. 235,- per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 410 te richten aan Hoogovens IJmuiden, Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2. daagse veldtocht zijn betrekkingen met Israel afbrak en er sindsdien onophoude lijk op uit was Israel te schaden, deson danks contact met Jeruzalem zoekt, dan, aldus lieten de bladen uitkomen, moesten daarvoor wel gewichtige redenen aanwe zig zijn. Veel aandacht kreeg het bliksembe zoek, dat de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Andrei Gromyko samen met dezelfde Semyonov en nog drie an dere hoge ambtenaren dit weekeinde aan Cairo heeft gebracht. Kennelijk ging het om zaken, waaraan de Sovjet-Unie topbe- tekenis toekent. Waarom zou anders Gro myko in eigen persoon zich de moeite van de verre reis hebben getroost? Met het hoge niveau van de Russische delegatie verbindt men hier ook een be richt uit Egyptische bron, dat begin ja nuari nog meer hoge bezoekers uit de Sovjet-Unie in Cairo verwacht worden. En tenslotte laat men hier gelden, dat in de afgelopen weken een lichte verande ring waarneembaar was in de hatelijke toon van de anti-Israelische propaganda, waarmee Moskou de Arabieren tot vriend tracht te houden. Het Russische bezoek aan Israel's meest onverzoenlijke vijanden heeft in Jeruzalem tot allerlei speculaties geleid. Aan de ene kant wil men er een moge lijke inleiding in zien tot besprekingen van de grote mogendheden over een vreedzame bijlegging van het Israelische- Arabische conflict. Anderzijds bestaat hier een neiging Gromyko's Egyptische reis toe te schrijven aan vrees voor een ze kere toenadering tussen Cairo en Washington, waarvan dan het bezoek van ex-gouverneur William Scranton een ex ponent zou zijn. Hoe Nasser op mogelijke Russische WASHINGTON. (Reuter). Het aantal Amerikanen dat in armoede leeft is in de vijf jaren van het bewind van presi dent Johnson gedaald van meer dan 35 miljoen tot even onder de 22 miljoen. De V.S. hebben 201 miljoen inwoners. Dit meldt het rapport over gezondheid en Sociaal Welzijn dat door het Witte Huis is gepubliceerd. De minister van gezondheid, onderwijs en sociaal welzijn, J. Cohen, schrijft hierin dat de groep armen de komende jaren tot 15 of 16 miljoen kan dalen. Minister Cohen stelt voor de armen meer gelegenheid voor onderwijs en werk te geven. WASHINGTON (Reuter) Gary Krist, een ontsnapte gevangene die gezocht werd in verband met de ontvoering van de 20-jarige Amerikaanse miljonairs- dochter Barbara Jane Mackle, is giste ren na een intensieve jacht in een moe rasgebied aan de westkust van Florida gegrepen. Dit heeft de federale recherche (FBI) bekendgemaakt. Ook het vrijwel gehele bedrag van de losprijs, die de vader van Barbara Jane had betaald, is achterhaald. De Amerikaanse recherche zoekt nog naar de 26-jarige Ruth Eisenmann Schier, die ook bij de ontvoering betrok ken zou zijn. BONN, (AFP). De Westduitse Chris ten-Democratische Unie (CDU) heeft bondskanselier Kurt Georg Kiesinger kan didaat gesteld als haar lijstaanvoerder voor de algemene verkiezingen van sep tember voigend jaar. Dit heeft de secretaris-generaal van de CDU, Bruno Heck, meegedeeld in een televisiedebat. Volgens Heck is de CDU niet van plan de „grote coalitie" met de Sociaal-Demo craten na de verkiezingen van 1969 voort te zetten. aandrang zal reageren valt natuurlijk niet te zeggen. Wel wordt in dit verband opgemerkt, dat hij de laatste tijd meer dan eens heeft laten doorschemeren, dat een bijlegging van het conflict in het Midden-Oosten door bemiddeling van de grote mogendheden hem niet onwelge vallig zou zijn. FLORENCE (Reuter). De Italiaan se priester Don Mazzi uit Florence, die onlangs als pastoor van de arbeiderswijk Isolotto werd ontslagen wegens bekritise ren van de r.k. kerk, heeft een onderhoud gehad met de aartsbisschop van Floren ce, kardinaal Florit. Na afloop van het onderhoud met de man die hem had ontslagen zei don Maz zi op een bijeenkomst in zijn vroegere parochiekerk dat kardinaal Florit hem een betrekking als lid van zijn staf had aangeboden. Volgens zijn mening op aan drang van het Vaticaan. Hij had daarop geantwoord dat het pas tot een welgemeende verzoeningspoging kon komen als de aartsbisschop eerst het ontslag ongedaan maakte. Don Maz zi onthulde niet wat de reactie van kardinaal Florit was geweest. JERUZALEM, (Reuter) Op de „Rus sische plaats" van Jeruzalem is een gra naat ontploft. Er werd geen schade aan gericht. De politie heeft op dezelfde plek, waar enige Israëlische overheidsgebouwen staan twee niet-ontplofte granaten gevonden, die kennelijk met de ontplofte granaat door middel van een tijdontsteking wa ren verbonden. WASHINGTON (AFP) President Johnson is uit het Bethesda-ziekenhuis in Washington ontslagen waar hij vijf da gen geleden wegens griep werd opgeno men. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse Sectie van de Socialistische Internationale ofwel de FFIO, heeft tijdens haar jongste congres, dat gedurende de drie afgelopen dagen in de Parijse voorstad Puiteaux gehouden werd, besloten zich in het vervolg kort weg Socialistische Partij te noemen. Dit resultaat van drie dagen eindeloos discussiëren lijkt wel erg mager. Het is nog magerder als men bedenkt hoe enke le maanden geleden de Franse socialis ten zich nog opmaakten zich samen met de radicalen en politieke clubs van Francois Mitterrand in een Linkse Fede ratie op te lossen. De Federatie die op haar beurt dan weer tot voornaamste op zet had met de communisten het linkse eenheidsfront te herstellen. Al die schone dromen zijn in rook vervlogen en de verdeeldheid op het linkerfront is in Frankrijk vermoedelijk zelden zo wanho pig groot geweest als nu. Of oud-premier Guy Mollet die al zo'n kleine kwart eeuw de FFIO als secreta ris-generaal bestuurt, ook de nieuwe par tij zal beheersen, is nog niet zeker. Mol- let's grote rivaal, de burgemeester van Marseille en fractieleider in het par lement Gaston Defferre, heeft het con gres daarentegen verzekerd dat hij in de nieuwe partij geen enkele bestuurs functie ambieert. Julie Nixon, een dochter van de toe komstige Amerikaanse president Ri chard Nixon, is in New York in het huwelijk getreden met Dwight David Eisenhower, een kleinzoon van de voormalige president. Hier begeleidt Nixon zijn dochter naar de kerk. BjMMHjBg» ■rowT"v m - 4 Elf van de twaalf Amerikaanse sol daten zijn na een gevangenschap van ruim 150 dagen door Cambodja vrij gelaten. Op de foto een beeld van de aankomst van de militairen in Washington. PRAAG (AFP) Dubcek, de leider van de Tsjechoslowaakse Communisti sche Partij, heeft op een bijeenkomst van de Slowaakse Communistische Partij ver klaard dat de Tsjechische regering en partij gedwongen zullen zijn maatregelen te nemen als de communisten er niet in slagen zich te verenigen om de resoluties van het centraal comité uit te voeren. „Die maatregelen", aldus Dubcek, „die anti-democratisch kunnen lijken, zullen dan genomen worden in het belang van de democratie want het verzet tegen de resoluties en de mensen die het ini tiatief tot de resoluties namen, kan het land weer in een toestand brengen zoals voor januari 1968". Dubcek beschuldigde de pers ervan dat zij voor de tweede maal de uitvoering van de door de partij genomen besluiten saboteert. Eerst uitte men critiek op het actieprogramma en nu op de resolutie van november. (Van onze correspondent) LONDEN. Het Britse zondagsblad The People" onthult dat dr. Joseph Men gele, de beruchte „monster-arts" van de nazi-concentratiekampen, verantwoorde lijk voor de dood van tienduizend joodse mensen op wie hij zogenaamde medische experimenten uitvoerde en die sinds 1945 een van de meest gezochte oorlogsmis dadigers was, op 14 september zou zijn doodgeschoten. Dit zou zijn gebeurd door de 57-jarige Erich Erdstein, een rechercheur van de Braziliaanse veiligheidsdienst, die van Oostenrijkse en gedeeltelijk joodse af komst is en die al dertig jaar in Uruguay en Brazilië woont. BERLIJN. (ADN en AFP). De Westduitse natuurkundige prof. Peter Möbius, verbonden aan het instituut voor theoretische fysica in Karlsruhe, is naar Oost-Duitsland gevlucht waar hij zater dag voor de televisie is verschenen. Prof. Möbius zei voor de Oostduitse tele visie dat de geleerden in West-Duitsland gedwongen kunnen worden hun kennis beschikbaar te stellen voor „anti-huma nistische doeleinden" zoals de kernbewa pening van het Westduitse leger. WARSCHAU, (Reuter). Premier Jo zef Cyrankiewicz van Polen heeft in het parlement tof toegezwaaid aan Adam Rapacki, die vrijdag als minister van Bui tenlandse Zaken werd ontslagen na deze portefeuille twaalf jaar te hebben be heerd. Rapacki, die over enkele dagen 59 jaar wordt, treedt officieel af vanwege zijn slechte gezondheid, maar volgens waar nemers is hij door zijn houding inzake de voornamelijk tegen joden gerichte zui veringsactie in de Poolse partij en de militaire bezetting van Tsjecho Slowakije in ongenade geraakt. Erdstein zou Mengele neergeschoten hebben toen diens handlangers probeer den een arrestatie te voorkomen. Dit ge beurde in het midden van de Parana- rivier, niet ver van het kleine Braziliaanse stadje Foz do Iguasu op de grens van Bra zilië, Paraguay en Argentinië. Erdstein zou Mengele al drie maal te voren in handen hebben gekregen. De eerste maal ontsnapte hij en de tweede keer werd hij op „hoger gezag" in Bra zilië losgelaten. Daarop besloot Erdstein de wet in eigen handen te nemen en de jacht op Mengele te hervatten. Erdstein zal in een serie artikelen voor het genoemde blad verdere onthullingen doen onder andere betreffende de over heersing door de vroegere Duitse nazi's van een uitgebreid- net van dorpen en kleine plaatsen in Brazilië. Erdstein werd vorig jaar belast met een speciaal onder zoek naar de activiteiten van naar Bra zilië uitgeweken nazi's. De Israëlische politie in Tel Aviv heeft ernstige twijfel uitgesproken over de juist heid van het verhaal in „The People". Een woordvoerder van het openbaar mi nisterie zei niets van de zaak te hebben gehoord. Volgens hem zou de Duitse rech ter Franz Heinrich Bach, die de zaak Mengele behandelt en beschikt over het dossier-Mengele, mets hebben geweten van de affaire toen nlj begin december Israel bezocht. Bach verklaarde toen er van overtuigd te zijn, dat Mengele nog in le ven is. (Van een speciale medewerker) KAAP KENNEDY De lancering van de Apollo-8 verliep zaterdag na een ononderbroken aftelling in de laatste uren zonder enige stag natie op de seconde nauwkeurig om 13.51 uur Nederlandse tijd. Terwijl de monsterraket van ruim honderd meter hoogte vijftien ton brandstof per seconde verslond, stuwde de eerste trap van de Saturnus V de Apollocapsule met 180 miljoen paardekracht op een vurige staart van 170 meter lengte in twee minuten en tweëendertig seconden naar een snelheid van 9500 kilomter per uur. Deze eerste trap werd daarna afge stoten en na terugvallen naar de aarde uit zee opgevist. De tweede trap bracht de Apollo op een snelheid van 22.000 kilometer per uur, de derde op 28.800, waarin het ruimteschip de beoogde baan om de aarde bereikte op 191 kilo meter hoogte. De derde trap onder ging met deze lancering zijn ruimte- doop voor een bemande vlucht. Nadat de Apollo twee omwentelin gen om de aarde had gemaakt, waar in alle onderdelen van de capsule-ra ketcombinatie en de verbindingen met de grondstations waren gecontroleerd, werden de motoren van de derde trap opnieuw ontstoken om uit de baan om de aarde in een baan naar de maan te komen. Dit geschiedde om 16.41 uur zaterdagmiddag, Nederlandse tijd (ook de verdere tijdstippen worden vermeld in Nederlandse tijdrekening). In iets meer dan vijf minuten werd de snel heid van de capsule tijdens deze ope ratie opgevoerd van ongeveer 28.000 tot ongeveer 38.940 kilometer per uur. Korte tijd nadat deze snelheid was be reikt, was het niet meer mogelijk voor de Apollo-bemanning naar de aarde terug te keren zonder althans een grote lus om de maan te zijn gevlogen. Om 0.51 uur in de nacht van zater dag op zondag werd een kleine koers correctie uitgevoerd. Het was aanvan kelijk de bedoeling hiervoor de klei nere stuurraketten te gebruiken, die zich aan boord van de Apollo bevin den. Na discussies met de grondsta tions besloot de bemanning echter de hoofdraket van de Apollo deze correc tie te laten uitvoeren en daarmee deze motor te testen. Deze motor moet er namelijk voor zorgen dat de capsule mettertijd vanuit de baan om de maan in een baan naar de aarde terugkomt. Men liet de motor 2,4 seconde werken. Hij werkte perfect en had een zodanig nauwkeurig effect dat een tweede koerscorrectie, die voor zondagavond gepland was, niet behoefde te worden uitgevoerd. Tijdens de koerscorrectie bevond de Apollo zich op een afstand van 100.000 kilometer van de aarde. Verder dan ooit enig mens was geweest. De record afstand van de aarde voor een ruimte vaarder stond tot voor deze vlucht op naam van de Amerikanen Conrad en Gordon, die in september 1966 in de Gemini-11 tot op 1372 kilometer van de aarde kwamen. Tijdens de hele vlucht tot dusverre zijn de verbindingen tussen capsule en aarde voortreffelijk gebleven. De stem men van de ruimtevaarders kwamen helder over, evenals de andere signa len, die deels automatisch, deels op bevel vanaf de aarde allerlei gegevens over de capsule en de bemanning le veren. De medici hebben uit deze ge gevens geconcludeerd dat de ruimte vaarders het lichamelijk en psychisch goed maken, hetgeen alleen maar een bevestiging was van wat zij zelf had den gemeld. De enige moeilijkheden waren dat de eetlust van de ruimtevaarders aan vankelijk niet groot was en dat Apol- lo-commandant Borman de slaap niet zo goed kon vatten tijdens zijn eerste rustperiode. Hij kreeg toen vergun ning een slaappil te gebruiken. Verder was Borman zondag wat lusteloos en Anders had last van een lichte misse- Onder de aanwezigen bij de lan cering bevond zich Charles Lind bergh, de man die in 192 7, dus maar veertig jaar geleden, de eerste solovlucht over de Atlanti sche Oceaan maakte. Dit tekent misschien meer dan iets anders de verbijsterend snelle ontwikkeling van de techniek in de laatste decen nia. Bovendien is het deze maand pas 65 jaar geleden dat de gebroe ders Wright hun eerste gemotori seerde vlucht maakten over een afstand vandertig meter. De start werd voorts gadegeslagen door de weduwe van de Amerikaan se ruimtevaarder Grissom, die met twee collega's in januari 1968 om kwam bij een brand in een Apollo capsule tijdens de generale repe titie voor de eerste bemande vlucht van dit ruimtevaartuig. lijkheid. Medicijnen aan boord losten deze problemen op. De Russen hebben in kranten en via de radio uitvoerige aandacht aan de lancering en de maanvlucht geschon ken. Vaak doen zij dit pas veel later en zeer bescheiden wanneer het om spectaculaire Amerikaanse onderne mingen gaat. Zij legden ditmaal bij hun beschouwingen wel sterk de na druk op de risico's van een dergelijke vlucht. ADVERTENTIE - Konstantijn. Koning Konstantijn en ko ningin Anne-Marie van Griekenland zijn in Madrid aagekomen. Zij zullen de kerstdagen doorbrengen in het slot Zarzuela in Madrid van prins Juan Carlos van Bourbon. West-Irian. In het centrale hoogland van West-Irian heerst thans volkomen rust, zo heeft een hoge Indonesische rege ringsfunctionaris in dit gebied, A. Man- tiover, enkele dagen geleden in Wame- na gezegd op een bijeenkomst met Ortiz Sanz, de vertegenwoordiger van Oe Thant. Harttransplantatie. In Bordeaux is zon dag de tiende harttransplantatie in Frankrijk uitgevoerd. De patiënt, de 28-jarige Barnard Marion, ontving het hart van een 30-jarige man.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3