„Evangelie en Industrie" in Velsen-N. in eigen centrum Hooiberg door vuur verteerd In de vishal Voor feestelijke dag. en... VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Ongevallendienst had het druk Plaatwellerij en Nieuwe basis om werk uit te breiden Havenberichten Storl^ Velsen-Noord Inbraak in fabriek Kort IJmondnieuws S in MAANDAG 23 DECEMBER 1968 V elsen-IJ muiden Op een feestelijke dan ooit. Jufct dSn J huis heerlijfc lettere koffie tot 2i/n Kch V3n dat IS Douwe Egberts Koffie bi f- Vantages, op snerm U Jnste Van de ^r de grote vil'^nd en. a3g' a,tt'd verkrijgbaar. DOlAVE EGtJBERts 250g 2.08 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij het verlaten van Oud- Katholieke kerk aan de Wilhelminakade is een voetgangster tijdens het overste ken van de straat aangereden door een personenauto, die enkele andere voetgan gers wilde ontwijken. Zij is met een ge compliceerde armbreuk en een hoofdwon de door de Ongevallendienst naar het Anthoniusziekenhuis overgebracht. Een autobotsing op het kruispunt Plei- adenplantsoen Orionweg had verschei dene gewonden en twee totaal vernielde auto's tot gevolg. Oorzaak van de bot sing was naar de politie mededeelde het niet verlenen van voorrang door een 66-jarige Amsterdamse rijwielher steller, die met zijn auto tegen de per sonenauto van een 40-jarige Santpoor ter reed. De Amsterdammer liep een zware hersenschudding en snijwonden op. Zijn 61-jarige echtgenote had een schou derfractuur, inwendige kneuzingen aan de borst en hechtwonden. Beiden zijn in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Een inzittende in de auto van de Santpoor ter had een hechtwond boven het linker oog. In de Christelijk Gereformeerde kerk aan de Pastorieweg in Santpoort kwam een 79-jarige kerkbezoekster ten val. De vrouw, die doofstom, slecht van gezicht en slecht ter been was moest naar de Mariastichting in Haarlem worden over gebracht. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Een sedert enkele jaren gekoesterde wens bij de Stichting „Evangelie en Industrie" in de IJmond is zaterdag onder zeer grote belang stelling van vertegenwoordigers van ge meentebesturen, het bedrijfsleven, kerk genootschappen Raad van Kerken, be- drijfsapostolaat, van culturele en sociale verenigingen en stichtingen in de IJmond en daarbuiten tijdens een feestelijke bijeenkomst in huize „Scheybeeck" te Be verwijk in vervulling gegaan: een eigen centrum. Aan de Wenckebachstraat 112 en 114 in Velsen-Noord konden, dank zij hulp van vele zijden, twee huizen tot een eigen MAANDAG 23 DECEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voor lichtingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek) Wüstelaan (gebouw Spaamberg), Santpoort-N.: 19 tot 21.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; uitleenpost IJmuiden-West, pa rochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 19 tot 21 u. DINSDAG 24 DECEMBER Gem. openbare leeszaal en biliotheek Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Tor Hol- landia, Immingham; Audacia. Great Yarmouth Zaandam; Amstelstroom, Huil; Ilse Feldtman Londen; Jenjo, Rochester. IJmuiden; Rolf Bahr- mann, Londen; Andrej Strug, Rotterdam; The mis, Rotterdam; Fem, Teignemouth; Contact Bergen; Veendam, Swansea; Hondsbosch, Bos ton, Zaandam; Pantjaran Sinar, Bremen; Tor Anglia, Gothenburg; Montferland, Cabadello Stella Maris. Hamburfg; Annie C, Rochester IJmuiden; Oredian, Port Talbot: Ahoy, Roanne Hebe, Rotterdam; Krakov, Bordeaux. Zondag aangekomen te IJmuiden: Madjoe Leith, Spaamdam; Germek, Oxelosund; Voline Dagenham; Drenthe, Malmoe, Beverwijk; Castor Hangoe; Reind, Hoegenness; Bothnia, Hamina Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Pagenturm, Cont Plat, IJmuiden; Eendracht, Rauma, Zaandam Madon, Rotterdam, Londen; Skaumor, Pepel, IJ muiden; Mithurst. Hamburg; Sierra Urbion, Gy on; Dependance, Londen. Zaandam; Genca Kotka; Otepja, Goole; Eemsland, Bremen, IJ muiden; Wangeroog, Waeste; Gunvot, Duinker ken; Lea, Ipswich. IJmuiden: Emshorn, Londen IJmuiden; Doris, Kotka, Velsen; Gazelle, tlos ton. Zaandam; Breitenstein, Bremen; Hilversum Savannah; Holland, Antwerpen; Jacob Teekman, Boston, IJmuiden; Castor. Dieppe; Hercules Antwerpen, IJstroom, Leith; Nerlandia. Stock' holm; Arduity, Plymouth; Sagacity, Little Hamp ton; Saint Thomas. Le Havre; Ch. Bohl. Londen Dania, Kopenhagen; Rorichmoor, Antwerpen IJmuiden; Container Forward, Felixtowe; Zaan land, Recife. Maandag aangekomen te IJmuiden: Annika, Kotka, Velsen: Undine, Iggesund; Arrow, Yer sey: Castor, Rauma; Somersbydyke, Sharpness Zaterdag vertrokken van IJmuiden: M. L Bolten, Emden: Duisburg, Curacao; Journalist, Londen; Kolymales. Raahe, Velsen; North Em peror, Antwerpen; Stevnsland, Antwerpen; Sie benburgen. New Castele; Aegir. Rochfort; Jean E Londen; Tor Hollandia, Gothenburg; Smit Lloyd 2, Cont. Plat, IJmuiden; Holstentor, Cont Plat, IJmuiden, Auriga, Helsinki; Hayling, Ga teshead; Saint Pierre. Le Havre, Norfolk Shore Cont. Plat. IJmuiden; Riederstein, Bremen; Pa gesand Napels. Beverwijk; Minos. Alexandrië Hannes Fesefeldt, New Castle; Olympia, Duin kerken; Sakuse Lagoon, Hamburg; Phoenix Ipswich; Giessenkerk, Kaapstad. Zondag vertrokken van IJmuiden: Helios Kopenhagen; Tor Anglia, Immingham; Rijn stroom, Shoreham; Randzel, Nantali; Rio Salado Buenos Aires; Forra, Dublin; Ahmadu Bello Hamburg- Atlantic Bridge, Seven Islands; Argos Malta; Oremina, Port Talbot; Gesina Broevig Napels; Amstelstroom, Hull; Paul Scheu. Stock holm; Klaus Mink, Gothenburg; Pagenturm Cont. Plat, IJmuiden; Eemstroom. Felixtowe Maandag vertrokken van IJmuiden: Wanger oog. Rendsborg. (Indien achter de haven van herkomst of be «temming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffendde schip van of naar Amsterdam is gegaan.) centrum worden omgebouwd en smaakvol ingericht. Het werk, dat de gezamenlijk protestantse kerken en de oud-katholieke kerk in de IJmond in twintig jaar heb ben getracht uit te breiden, kan nu een nog betere vorm worden gegeven middels de mogelijkheden voor presentatie en uit bouw van de activiteiten in het nieuwe centrum. De regelmatig te houden gespreksbij eenkomsten en vergaderingen zullen hier onder heel wat gunstiger omstandigheden kunnen worden gehouden. De industriepre dikanten ds. Joh. Pasveer en ds. M. de Jong hebben hier hun basis ten behoeve van de arbeid voor E. en I., die straks wordt aangevuld met een vormingsleider. De oude raadszaal van „Scheybeeck", was bijna te klein voor alle belangstel lenden, onder wie burgemeester H. Nie- len van Heemskerk en de wethouders J. van Leeuwen en W. J. Vessies, respectie velijk van Velsen en Beverwijk. De heer S. A. Houwing, voorzitter en vormingsleider voor de Gemeenschap van Doopsgezind Broederschapswerk, begroet te allen, in het bijzonder de heer H. Voor zanger. Deze laatste herinnerde, in een terug blik, met dankbaarheid aan een brief van ir. A. H. Ingen Housz van september 1949. welke tot gevolg had de oprichting van de Stichting E. en I. om zich in te zetten tegen negativisme in het bedrijfsleven. Het accent lag toen op verkenning en luisteren. In het nieuwe centrum, dat hij betitel de als „Half-way-house" hoopte de heer Voorzanger te mogen vinden een pijler, die een brug slaat tussen bedrijfsleven en evangelie. De heer Houwing gaf vervolgens in een zeer uitvoerige beschouwing zijn zienswij ze weer omtrent het gebruik van het cen trum, waar de pet aan de kapstok wordt gehangen, het geloofsetiket wordt afge daan en allen hetzelfde pak aan hebben. Ds. Wetmar, voorzitter van de landelij ke Raad van Kerken, noemde E. en 1 in de IJmond een van voortrekkers, die nu weer voorop staat met haar centrum. Hij vertolkte daarna enkele gedachten die in Uppsala, waar de Wereldraad van Ker ken bijeen was, leefden om te stellen dat er hard moet worden gewerkt, om het evangelie ook door middel van de aanpak in de industrie uit te dragen teneinde daarin vertrouwen te vinden. Aalmoezenier C. F. A. Geraets van het Bedrijfsapostolaat, verwijzend naar de maanreis, stelde dat God zijn scheppings krachten aan de mens heeft toever trouwd. Dit houdt heel de wereld in spanning De cultuur groeit als een plant, maar hierin is de mens in gevaar. Daarom hoort het evangelie bij de industrie om op het gevaar te kunnen wijzen. „Evan gelie en industrie" is als een symbool van de groeiende plant, die de weg wijst naar de Heer der Heren. De heer Houwing deelde nog mede ver scheidene giften voor E. en I te hebben ontvangen. Hij zei uitermate dankbaar te zijn jegens de medewerkers, die in staat bleken samen een eigen huis voor de ge zamenlijke activiteiten te hebben kunnen opbouwen. Na dit officiële gedeelte trokken de aanwezigen allen naar de Wenckebach straat voor de ontvangst in het nieuwe centrum, waar ook de koffie werd ge presenteerd. Het centrum biedt door zijn indeling met vergaderruimten en kantoor en stafruimten plus een riante keuken een uitstekende o.utillage die het werk voor Evangelie en Industrie ongetwijfeld ten goede zal komen. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. N.V. „De Plaat wellerij", die begin van dit jaar als ge volg van de fusie met VMF de naam kreeg Bronswerk Fijenoord Chemiebouw v.o.f., zal met ingang van 1 januari 1969 ophouden te bestaan onder deze laatste naam. Plaatwellerij Velsen gaat dan de toekomst in als een der produktiebedrij ven van de groep Stork Amsterdam, het geen ook geldt voor de Plaatwellerij-ves tiging in Kerkrade, voorheen Hoensbroek, voorzover dit de fabriek betreft. Als gevolg van deze wijzigingen in de naamgeving de nieuwe naam per januari 1969 is Stork-Plaatwellerij n.v. zijn met ingang van dezelfde datum benoemd tot directeuren van het bedrijf in Velsen de heren ir. G. J. Kluck en G. Hiemstra. De heer Kluck zal gelijk tijdig het voorzitterschap van de onder nemingsraad overnemen van de afgetre den voorzitter ir. E. F. Peltzer. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Bij een inbraak in een fabriek van instrumenten en gereedschap pen aan de Piet Heinstraat hebben on bekenden twee metalen bureaus openge broken en een bedrag van 1500,- ge stolen. Postduiven. Zaterdagavond om ze ven uur wordt in Paviljoen Schoonenberg Tolsduinerlaan 4 in Velsen-^uid, een post- duivententoonstelling gehouden, die tot zondagmiddag vijf uur duurt. De exposi tie wordt georganiseerd door de geza menlijke postduivenverenigingen uit IJmuiden en Santpoort onder de naam IJ.C.C. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Een felle zuidwesten wind, een in lichterlaaie staande hooiberg met vlak daarnaast een veestal, waarin on geveer 25 koeien waren ondergebracht deden de brandweer zondagmiddag met niet minder dan drie wagens uitrukken naar de Velserbroekpolder, waar het vuur aan de Oosterlaan woedde. Met de neveispuit werd de eerste aanval op de hooiberg ondernomen. Het vuur woedde kennelijk van binnen uit en was reeds naar buiten gedrongen, hetgeen met een flinke rookontwikkeling gepaard ging. De felle wind joeg de rook in de achter de hooiberg staande vee stal, waarin de koeien dreigden te stik ken. Het vee werd direkt losgesneden en Goor toegesnelde boeren uit de omgeving het weiland ingejaagd, waarna men de voorts in de stal staande tractor en twee platte wagens naar buiten reed. Intussen waren beroeps- en vrijwillige brandweerlieden begonnen met het leg gen van een enige honderden meters lan ge slang vanf de Hofgeesterweg naar de plaats, waar het vuur woedde, terwijl weer anderen de hooiberg beklommen en met hooivorken de brandende massa ar beneden smeten, waar brandbe strijders gereed stonden het te doven. Tegelijkertijd werd ook de stal flink nat gehouden om overslaan van het vuur te voorkomen. Na enige uren hard en in gespannen werken was gevaar voor uit breiding geweken. Niettemin heeft het nog lang geduurd voordat de laatste brand weerlieden konden inrukken. Toen bleek, dat de gehele hooiberg verloren was gegaan. Het betrof 1700 balen hooi, met een totaalgewicht van 4% ton, ter waar de van 1012,50. De stal was gepacht door de Santpoortse veehouder Dijkman. Het vee werd in de afgelopen nacht el ders ondergebracht. De prandweer had geen gemakke lijke taak op en bij de brandende hooiberg. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Honderd vaartuigen hebben maandagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 8600 kisten van 2430 kleine kisten vis, 82.000 kilogram tong en 470 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer wa ren: 540 kisten schelvis, 160 kleine kisten schelvis, 450 wijting, 110 kleine kisten wijting, 650 gul en kabeljauw, 2290 kool- vis, 150 haring, 165 kleine kisten haring, 430 makreel, 950 kleine kisten makreel, 55 heek, 45 kleine kisten heek, 1850 schol, 70 tarbot, 620 varia en 1000 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 7.70, tarbot 6.50-6.20, grote tong 5.57- 5.01, grootmiddel tong 4.67-4.26, kleinmid- del tong 5.67-5.29, tong een 5.53-4.67 tong twee 4.95-3.60. Per 125 kilogram: grote en middel ka beljauw 114-54, grote koolvis 60-48, mid del koolvis 48-38, grote leng 71-54, grote heek 644-600, middel heek 644-622. Per tien stuks: grote kabeljauw 81-66, middel kabeljauw 52-44. Per stuk: haai 180-64, kreeft 16. Per 50 kilogram: grote schelvis 76-34, middel schelvis 65-42, kleinmiddel schel vis 52-29, schelvis een 53-29. schelvis twee 41-17, kabeljauw een 40-34, kabeljauw twee 39-32, kabeljauw drie 37-30, grove schol 27-20, schol twee 26-22, schol drie 27-20, schar 36-24, poon 46-42, gestripte wijting 30-17, makreel 18-13, tarbot 274-150, heek een 188-156, heek twee 134- 116, heek drie 57-54, koolvis een 18-15, koolvis twee 17-15, ham 224-188. Scheveningen. Maandagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd: 150 kisten schelvis, 150 kleine kisten schelvis, 100 wijting, 50 klei ne kisten wijting, 350 gul en kabeljauw, 350 kleine kisten makreel, 600 sehol en 32.000 kilogram tong. Urk. Vrijdag 20 december zijn in Urk door zeventien vaartuigen aangevoerd (in ki logrammen) en geveild (in guldens): 23.018 tong, 4.18-6.72; 1.647 tarbot, 2.06- 6.48; 370 griet, 1.01-1.30; 18.400 schol, 0.30-0.62; 4000 kabeljauw, 0.48-0.57; 1200 wijting, 0,49-0.60; 165 schar, 0,56-0.73; 3000 schelvis, 0.42-0.54.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5