Hulp aan kinderen in nood zal nooit genoeg zijn omdat het ■zo lekker is! JONGE LEVERT zeer Mevrouw De Graaff-Nauta, een actieve figuur in Nederlandse politiek Zweedse jongeren willen kerstman afschaffen Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. VERPLEGING OORLOGSSLACHTOFFERTJES IN NEDERLAND Er moet nog veel meer worden gedaan Nederlander na t.v.-uitzending gearresteerd Drie demonstranten in overvalwagen afgevoerd Schepen met voedsel naar Biafra prettige feestdagen A nti-kerst comité: Geef aan Biafra" Burgers moeten meer inspraak krijgen bij de woningbouw" Excuses van V.S. aan Cambodja VIEUX EClA (hij is een echte wijnkenner!) MAANDAG 23 DECEMBER 1968 8 (Van onze correspondent) UTRECHT In een hoek van een kinderzaaltje in het Sint Antonius- ziekenhuis in Utrecht spelen vijf kin deren tikkertje. Ze rennen rond de bedden en hebben uitbundig plezier. Twee van hen zijn donkerogig en spreken een andere taal. Het zijn Ha- nia Abed el Rahman Abu en Zakyia Haled el Rasheida. Meisjes, die vol gens hun Palestijnse paspoorten negen en acht jaar oud, maar naar Zakyia bij hoog en laag volhoudt 12 en 10 jaar. In Oostenrijk Gratis hulp Geld VROUW IN DAGELIJKS BESTUUR VAN DE CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE LEEUWARDEN Mevrouw D. Y, W. de Graaff-Nauta uit Sneek is ge kozen tot lid van het dagelijks be stuur van de Christelijke Historische Unie. Zij is lid van de Provinciale Staten van Friesland en van de ge meenteraad van Sneek. In deze col leges toont zij zich steeds een slag vaardig spreekster en geeft zij er blijk van haar zaakjes te kennen. Ook andere activiteiten in het politieke vlak hebben haar bekendheid ge geven. Geen orgieën Doorzetster Samengaan Brede belangstelling 23 dec. Marja vindt overmorgen een doosje zijdezachte zakdoekjes. onder de kerstDoom. Hania en Zakyia zijn twee van de enkele tientallen oorlogsslachtoffertjes uit verre landen die in Nederland wor- -den verpleegd. Zij komen uit de Gaza strook in Israel. In de kinderkliniek Oud- Bussum bevinden zich vijf zieke kinderen uit Biafra. In Arnhem en Den Haag zijn vijftien Vietnamese kinderen. On- ADVERTENTIE S3 SALZBURG. (DPA) Een Nederland se student uit Blaricum is kort na de Westduitse televisie-opsporings-uitzending in Salzburg (Oostenrijk) aangehouden. Volgens de politie wordt de 27-jarige ervan verdacht in een Oostenrijks kloos ter boeken ter waarde van ruim 12.000 te hebben gestolen. In zijn verblijfsplaats m Salzburg werd een zwarte pij gevon den, waarmee hij het klooster zou zijn binnengedrongen. De verdachte verklaarde, dat de boeken in Nederland voor 10.000 openbaar ver kocht waren. langs zijn in een Arnhems ziekenhuis op nieuw vijf Biafraanse kinderen opge nomen. De meesten hebben het Sinterklaas feest in Nederland meegemaakt en allen zullen straks zien hoe de lichtjes aan de kerstboom worden ontstoken. Vreemde gebruiken in het voor hen vreemde Nederland. De kinderen worden hier tijdelijk ver troeteld. Als ze beter zijn keren ze weer naar hun land terug. Overigens is de hulp van Nederland aan kinderen in noodgebieden nog gering, De komst, het verblijf en de verzorging van de 27 kinderen is in feite slechts mogelijk geworden door de naastenliefde van een handjevol mensen. Zoals Hania en Zakyia, die door de oorlog zijn verminkt zijn er nog duizen den. Hania en Zakyia zijn bij toeval ontdekt door een Nederlands vertegen woordiger van de stichting Terre des Hommes, de organisatie die zich bezig houdt met hulp aan kinderen in nood, De beide meisjes komen uit een vluch telingenkamp. Op 26 september kwamen zij op Schiphol aan. Terre des Hommes kreeg van de Vereniging van plastische chirurgen de verzekering dat de kinderen gratis zouden worden behandeld. Dr. L. Koens, de chirurg, die de meis jes behandelt, zegt: „Er wachten nog duizenden kinderen op hulp. Misschien dat de kersttijd de juiste tijd is om hier over eens na te denken. Misschien ook dat er van de kerstgratificaties een klei nigheid kan worden overgeschreven op giro 646900 van Terre des Hommes. Met geld kan men wonderen doen in de nood gebieden". Zes weken geleden heeft dr. Koens zijn patiëntjes opgehaald uit een kinderkli- niek. „De directie van het Sint Antonius- ziekenhuis stelde twee bedden gratis ter beschikking. Wat me bijzonder heeft getroffen is, dat iedereen onmiddellijk klaar staat om iets voor de kinderen te doen. Niemand vroeg geld. De kinderen hebben kleren en speelgoed en met sinter klaas waren er ook pakjes voor hen", „Ze spreken geen woord Nederlands, maar het is leuk om te zien hoe nauw het contact is tussen hen en de andere kinderen op de zaal. Het zijn ook vro lijke kinderen. Ze giechelen de hele dag. Gelukkig kunnen ze lezen en schrijven en er gaan dan ook regelmatig brieven naar hun ouders. Er komen ook brieven terug, zo vertelt dr. Koens. Zullen er meer kinderen voor een der gelijke chirurgische behandeling naar Ne derland komen? „Ik weet het niet, maar ik zal ze graag behandelen en mijn col lega's ook. Eigenlijk zou het beter zijn (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Twaalf agenten heb ben zaterdagmiddag in Eindhoven een grote muurkrant van de Rode Jeugd in beslag genomen. Er was geen vergunning voor verleend. De politie arresteerde drie jongelui. Op de muurkrant werd met leuzen ge ageerd tegen „de overdadige en hypocri te kerstviering in het westen, terwijl er iedere twee seconden een kind van hon ger sterft". De twaalf agenten grepen volgens oog getuigen nogal hardhandig in, toen jon geren aan de sommatie van twee agen ten en enkele rechercheurs in burger geen gevolg hadden gegeven om zich te verwij deren. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE de behandeling te doen in ziekenhuizen in de betrokken landen zelf. Maar de ac commodatie ontbreekt daar vermoedelijk en verder zijn er niet voldoende plas tische chirurgen. Het is nog maar een jong vak", aldus dr. Koens. De kinderen zijn de lievelingetjes van de verpleegsters van het Sint Antonius- ziekenhuis. De stichting Terre des Hommes is pas enkele jaren geleden in Nederland opge richt, naar voorbeeld van de Zwitserse zusterorganisatie. Zij wil kinderen hel pen die in nood verkeren, zonder daar bij op politiek, religie of ras te letten. Be stuursleden en andere leden werken be langeloos. En de heer J. Z. Brijl van de stichting wil er graag aan toe voegen: „en vooral onmiddellijk, er blijft bij ons geen cent aan de strijkstok hangen. Als wij horen dat er medicamenten of andere dringende zaken nodig zijn proberen wij dit los te bedelen of met geldgiften te ko pen en sturen wij die zo spoedig moge lijk. Wie plaatselijke hulpacties wil orga niseren voor de kinderen in Vietnam, Bi afra of elders kan bij ons inlichtingen krijgen: postbus 8609 in Den Haag". Een jongere organisatie is de stich ting Luchtbrug Biafra (giro 200100), die het financieel mogelijk heeft gemaakt dat Terre des Hommes vijf zieke Bia fraanse kinderen naar Nederland kon la ten overkomen. De kinderen van zes tot dertien jaar oud, lijdend aan tuberculose en pleuritis, worden verpleegd in de kin derkliniek van prof. Van Crefeld. Voorzitter J. de Hoop: „wij hebben als bestuursleden alvast 50.000 bijeen gebracht om de kosten op te vangen. Eigenlijk heeft het me wat teleurgesteld dat zo weinig mensen geld voor dit doel hebben gegeven. Misschien ligt het aan ons dat wij niet genoeg aan de weg heb ben getimmerd. Er is zo ontzettend veel nood onder de Biafraanse kinderen. En het is eigenlijk betrekkelijk eenvoudig om hulp te bieden, namelijk door gewoon geld te geven. Met geld kunnen ter plaat se noodziekenhuizen worden gebouwd, kunnen medische teams worden uitge zonden en is er voedsel te koop. Laat men dat vooral beseffen als men zich met de kerstdagen te goed doet aan de weelde die ons omringt. En wat is er dankbaar der dan iets te geven voor een kind?". ADVERTENTIE i (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Uitgeleide gedaan door de directeur-generaal van het Ne- derlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, is zaterdag uit de Rotterdamse Rijnhaven de kustvaarder „Imber" ver trokken met 650 ton melkpoeder bestemd voor Biafra. Het schip is gecharterd door het Rode Kruis. De lading melkpoeder is door de Ne derlandse regering bekostigd. Het schip dat begin januari op z'n bestemming wordt verwacht, kan per keer 1000 ton goederen vervoeren. Gedacht wordt aan drie tot vier vaarten per maand. Uit Amsterdam is het „Kerstschip Bia fra" vertrokken. Over ongeveer 13 dagen zal het schip in New York arriveren. De reis van New York naar San Tome zal daarna rond 19 dagen in beslag nemen, hetgeen betekent dat het schip aankomt op het moment dat volgens de organisa toren de honger in Biafra werkelijk nij pend wordt, omdat men door de oogst heen is. In Amerika en Canada zal nog een grote actie worden gevoerd. Men hoopt dan ook nog enkele duizenden ton nen voedsel en medicamenten in New York te kunnen laden. Om deze actie kracht bij te zetten vertrekt de organisa tor van deze reis, de Israëlische piloot Abi Nathan, morgen naar New York. In Nederland heeft de actie 250.000 gulden opgebracht. Zij is lid van de Centrale van C.H.- vrouwen en vervult soms spreekbeurten voor de unie. In Utrecht waar zij lera res aan een huishoudschool is geweest, ADVERTENTIE maar™. zorg dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt Als maag- of darmstoornissen dreigen, als U zo'n opgeblazen gevoel krijgt na een gezellig feestmaal.™ kunnen enkele Norit-tabletten prompt uit komst bieden. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. In grote steden in Zweden zal dit jaar het kerstfeest op twee manieren worden gevierd. Een sociaal ge- engageerde groep jongeren is tot de over tuiging gekomen dat het kerstfeest in Zweden alle christelijke aanknopingspun ten heeft verloren en slechts de consu menten aanspoort tot overmatig kopen en consumeren. Een anti-kerstcomité dat de afschaffing van de kerstman hoopt door te voeren, heeft in een het gehele land omvattende actie een alternatief willen scheppen voor het kerstfeest, waarbij de vergeten groe peringen in de maatschappij, zoals daklo zen, gepensioneerden, eenzamen en onbe- middelden, ook kunnen deelnemen aan de kerstviering. De gemeente Stockholm heeft besloten deze groep te steunen in haar onderne ming en heeft haar ruim 5500 gulden subsidie verleend. Men is druk bezig ver-' schillende opvanglokalen in de grote ste den in te richten waar op een normale manier het kerstfeest kan worden beleefd en waar, zoals een woordvoerder van het anti-kerstcomité het uitdrukte, „men zich niet te buiten zal gaan aan orgiën, drank, voedsel of geschenken." Contact dat alleen maar kan worden geschapen door cadeaus van enkele hon derden guldens, is geen werkelijk con tact, zo meent men. Het comité dringt er bij de gemeenschap op aan om in plaats van de gebruikelijke geschenken, die elk jaar groter en duurder plegen te worden, het dit jaar eens anders te doen. „Maak gezamenlijk een redelijk bedrag over aan een charitatieve instelling, stuur geld naar het Leger des Heils, Biafra of de onderontwikkelde gebieden", staat op aanplakbiljetten overal te lezen, „Vier een echt kerstfeest." Het denkbeeld om het geven van veelal overbodige en nodeloos luxueuze kerst geschenken af te schaffen, heeft ook het Zweedse ministerie van Financiën aan- Êesproken. Daar maakt men ijverig re clame voor staatsobligaties, die naar men in de advertenties beweert, beter gekocht kunnen worden dan veel geld aan onno dige dingen uit te geven. Of de kerstman in Zweden afgeschaft kan worden, blijft natuurlijk een open vraag, maar in ieder geval zijn zakenlieden het erover eens, dat het kerstfeest heel wat van zijn vroegere glans en luister heeft verloren. was zij, toen nog mejuffrouw Nauta, vi ce-presidente van de CH-jongeren en lid van de redactie van De Jonge Nederlan der. Na haar huwelijk met de heer C, de Graaff, conrector aan het Boyerman- college, kwam ze in haar oude woon plaats Sneek terug. Zij werd voorzitster van de CH-jongeren en secretaresse van de plaatselijke CH-kiesvereniging. In 1962 werd mevrouw De Graaff lid van de Provinciale Staten en in 1966 kwam zij voor de protestants christelijke groepe ring (C.H.U. en A.R.) in de gemeente raad van Sneek. Een voorbeeld van haar activiteiten in deze colleges is, dat zij in haar eentje een nieuw Reglement van Orde voor de raadsvergaderingen heeft ontworpen en dat ter vaststelling heeft aangeboden. In de jongste vergadering is dit werkstuk in handen van burgemeester en wethouders gesteld om advies en in de komende raadsvergaderingen zal het dus aan de orde gesteld worden. Zij zegt: „Twee jaar geleden, bij de behandeling van de begroting heb ik op gemerkt, dat het reglement sterk ver ouderd was het is van 1924 en ge vraagd of er niet een nieuw gemaakt kon worden. Het antwoord was dat dit be keken zou worden en een jaar later heb ik bij de begrotings-behandeling ge vraagd hoever het college met dat „be kijken" was. Toen mij bleek, dat er niets aan gedaan was werd het gewoon een uitdaging voor me en ben ik aan de slag gegaan. Het was een hels werk om het allemaal sluitend te krijgen, maar ik heb het klaar gekregen". Bij haar werk voor raad en staten komt nu nog het bestuurslidmaatschap van de C.H.U. Eens in de drie vier weken een bestuursvergadering plus de andere bezigheden, die zo'n functie met zich brengt. Haar politieke werk gaat niet ten koste van haar gezin met een meisje van 12 en een jongen van 10 jaar. „Twee keer in de week heb ik een goede hulp en verder deel ik het werk zo ef ficiënt mogelijk in. Zo houd ik nog be hoorlijk veel tijd over voor het werk in de politiek. De nieuwe functie trekt me ook. Dat komt niet alleen omdat mijn vader vroeger ook jarenlang lid van het dagelijks bestuur van de C.H.U. is ge weest. In mijn functie geef je meer lei ding aan de unie en daaraan wil ik graag meewerken, zeker in deze tijd, nu er in de politiek zoveel te doen is". Haar mening: „De christelijke partijen moeten proberen met een gezamenlijk program de volgende verkiezingen in te gaan. Zeker de confessionele partijen behoren niet gescheiden op te trekken. Dat hoeft niet te betekenen, dat er één grote christelijke partij moet komen. Maar wel een nauwe samenwerking. Daarom vind ik het ook jammer, dat de Radikalen uit de K.V.P. zijn gestapt. Die hadden in hun oude partij een eigen inbreng kunnen hebben". „Je moet eerst nagaan op welke pun ten je het met elkaar eens bent en daar dan van uitgaan. Samenwerking is meer dan ooit nodig. De oecumenische gedach te wint snel veld en er is bijvoorbeeld een Raad van Kerken. Zo zou je eigen lijk ook een raad van de politieke par tijen moeten hebben". „In financiële zaken ben ik niet thuis", bekent ze eerlijk. „Maar ik voel me wel aangetrokken tot vraagstukken die met de ruimtelijke ordening, de woningbouw, de volksgezondheid, de recreatie en de cultuur te maken hebben. Ik zou bijvoor beeld graag zien, dat de burgers meer inspraak kregen bij de woningbouw en dat we in Friesland meer woningen krij gen, waar de mensen uit het westen ook graag in willen wonen. Er is in Fries land nog veel meer te doen, o.a. wat de recreatie betreft. Friesland zal meer industrie moeten hebben, vooral bedrij ven met hooggekwalificeerd personeel. Goede verbindingen zijn verder erg be langrijk voor het noorden". Veel hobby's heeft mevrouw De Graaff naast haar werk in het gezin en de poli tiek niet. Zij is een groot liefhebster van lezen: moderne litteratuur en natuurlijk over de politiek. Maar het gaat bij kwar tiertjes en soms in de trein. Als het ge zin met vakantie gaat, neemt zij altijd stapels boeken mee. „Je zou me wel zes weken op een onbewoond eiland kunnen zetten, dan zou ik me nog niet verve len". ADVERTENTIE PNOM PENH (AFP) Voor het eerst heeft de regering van de V.S. de rege-. ring van Cambodja verontschuldigingen aangeboden en zich bereid verklaard tot schadevergoeding aan de slachtoffers van een Amerikaanse luchtaanval op een Cambodjaanse vrachtauto. De aanval vond plaats op 17 decem ber en eiste van zeven Cambodjaanse burgers het leven. Twee Cambodjanen werden gewond. ADVERTENTIE Kerstdiner? neem betere wfjnfö mee

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8