Massacomm unicatie en meningsvorming Lading uit Rhodesië in Nederlands schip? Kort en bondig PRINSELIJK GESPETTER Agenda voor Haarlem en de IJmond Bromfietser omgekomen Winterweer houdt aan CONGRES IN DEN HAAG: Jongen dood door ontploffing boerboom Scherp onderzoek in Singapore Vakmanschap is meesterschap Kleuter bezweken aan brandwonden Democratie nodig in kerk feestelijke Prostittiée met mes gestoken Auto tegen boom: twee doden Trouwakte was verkeerd VERWARMING MAANDAG 30 DECEMBER I96l Alleen wat nieuw is, is nieuws Bierkenners vragen Branden in weekeinde R.-k. jongeren: (ft) rolmops gemarineerde haringfilets bokkingfilets ers maatjesharing varieer met vis Nederlandse priester in Brazilië in arrest Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk i it 5-8 iÉ en AMSTERDAM Over de proble matiek van de meningsvorming is in Nederland eigenlijk nog maar heel weinig bekend. Mede daarom heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del een congres belegd, dat onder de titel: „Meningsvorming in een pro bleemrijke samenleving" zal worden gehouden op woensdag 22 januari in het Congresgebouw in Den Haag. Onze samenleving, die voortdurend gecompliceerder wordt, maakt het de enkeling steeds moeilijker zich te oriënteren en zich over belangrijke openbare zaken een mening te vor men. De kans, dat door onvoldoende op het gebied van de massacommuni catie zal niet zodanig verlopen, dat als aanvulling op de klassieke publici teitsmedia: krant, tijdschrift en boek en op de nieuwe audio-visuele media: radio, film en televisie, gewoon weer nieuwe dingen zullen komen. Alle me dia, vooral echter de audio-visuele, zullen door verdere verbeteringen en veranderingen ook nieuwe en andere I functies krijgen. De grootste betekenis der audiovisuele media zal echter op het gebied van het onderwijs liggen, ,,Ons gehele leven zal een voortdu rend proces van bijleren en bijscholen worden. We zullen ook hiervoor pas sende maatschappelijke instellingen moeten scheppen", aldus prof. Zahn in zijn preadvies. APELDOORN De 19-jarige landbou werszoon M. van Ruintenbeek uit Ud- del is zaterdag op het landbouwbedrijf van zijn vader verongelukt. De jongeman wilde met een snijbrander de bodem uit een leeg vat branden. In het vat zat ver moedelijk aceton. Er volgde een ontploffing waarbij hij de bodem van het vat tegen zijn hoofd kreeg. Het slachtoffer werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. ADVERTENTIE of onjuiste voorlichting en door stereo tiepe beelden en vooroordelen verkeer de opvattingen van de werkelijkheid ontstaan, wordt groter. Daarom heeft het hoofdbestuur prof. dr. E. Zahn, directeur van het Instituut voor Eco nomische Sociologie van de Universi teit van Amsterdam, gevraagd de ken nis van de sociale wetenschappen te mobiliseren, teneinde dit onderwerp in brede kring aan de orde te stellen. Als preadvies voor het congres heeft prof. Zahn zijn bevindingen vastge legd in een brochure, die vermoede lijk de eerste wetenschappelijke publi- katie in ons land is, waarin sociolo gische, historische, psychologische, po- litiek-wetenschappelijke en andere as pecten der problemen van massacom municatie en meningsvorming tot een synthese zijn gebracht- Op het congres zal het openings woord worden gesproken door minis ter Klompé, en zullen inleidingen wor den gehouden door prof. Zahn, prof. mr. dr. M. Rooij en door dr. E. Die- mer. CENTRALE i Schouwtjeslaan 2, Haarlem. Tel. 18944 Aan het preadvies van prof. Zahn wordt het volgende ontleend: Meer en meer mensen willen vandaag over meer en meer zaken meningen heb ben en meningen uiten. De behoefte aan een eigen mening is de behoefte aan sociale volwaardigheid. Zij heeft overal te maken met het streven naar emancipatie, met sociale mobiliteit, met de ontwikkeling van een samen leving, die niets meer voelt voor pa triarchale voorrechten enzovoort. Voor iedereen die voorlichting wil geven is het van belang te weten, dat berichten die op zich zelf staan, zich dus niet groeperen rond aanwezige in teressen en gevoelshoudingen, weinig invloed hebben en snel vergeten wor den. Het publiek raakt gewend aan allerlei gebeurtenissen en berichten, hetgeen er toe leidt, dat hetzelfde nieuws, wanneer het lange tijd blijft aanhouden, ophoudt nieuws te zijn. „Alleen wat nieuw is, is nieuws". Of - en in welke mate persconcen tratie een gevaar vormt voor de vrije meningsvorming, hangt af van de to tale toestand der democratie in een bepaald land. De verdere ontwikkeling VWWWWWWWWVWWWWWNAA/WWNAA/NAAAA/V ADVERTENTIES (Van onze correspondent) SINGAPORE Het Nederlandse vracht schip Tjibodas is zondag in Singapore aan gekomen en onmiddellijk daarna zjjn dou aneambtenaren aan boord gegaan voor een zorgvuldige inspectie van lading en ladingmanifesten. De ruim 7.500 ton me tende Tjibodas, die vaart voor de Royal Interocean Lines, is sindsdien omgeven door een kordon van politieboten, terwijl de douane haar werk doet. Vermoed wordt dat het schip, dat van Afrika op weg is naar Hongkong en Japan, goederen aan boord heeft, afkomstig uit Rhodesië. Deze volgens een beslissing van de Ver enigde Naties „besmette" lading zou aan boord zijn genomen in Portugees Mozam bique. De V.N.-commissie die toeziet op de uitvoering van sancties tegen Rhodesië heeft verscheidene Aziatische landen tele grammen gestuurd om te waarschuwen voor de Tjibodas en erop toe te zien dat deze „besmette" lading nergens wordt gelost. Verwacht wordt dat de douane in Sin gapore de Tjibodas vrij zal geven, evenals zaterdag in Penang in Maleisië is gebeurd, waar het schip later veevoeder uit Tanza nia loste. In Penang gingen de autoritei ten met een fijne kam door de lading, maar bevonden alles in orde. Na het vol ledig los- en laadprogramma te hebben afgewerkt kon het schip nog dezelfde dag naar Singapore vertrekken. ARNHEM. Bij een felle uitslaande brand in Arnhem is zaterdagmiddag het 15-jarige meisje Brigitte Rijner omgeko men. De vlammenzee ontstond, toen een oliekachel, die in de huiskamer stond, ontplofte. Mevrouw Rijner vluchtte met twee van haar kinderen het huis uit om de brandweer te waarschuwen. Toen deze even later bij de woning aankwam, stond de hele voorkant al in lichter laaie. LEXMOND. Zondag is de boer derij van de heer W. de Jong in Lexmond door brand verwoest. Een en twintig kal veren kwamen in de vlammen om. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. AMSTERDAM. Door een brand in een woning in de Nachtegaalstraat in Am sterdam-Noord zijn elf mensen dakloos geworden. Het vuur ontstond doordat een 3-jarig meisje met een brandend kaarsje te dicht bij de kerstboom kwam, waar door deze vlam vatte. EINDHOVEN. In Eindhoven was brand ontstaan in 'n woning doordat men een soldeerbout ingeschakeld had laten lig gen. De brandweer was het vuur met een zogenoemde nevelkogel een stang met een bol er op die naar alle kanten water spuit spoedig meester. Tentoonstelling. Ongeveer 4500 pluim vee- en pelsdieren zullen op vrijdag 10 januari in de Houtrusthallen deel nemen aan de nationale slotshow van de koninklijke Nederlandse vereniging „Avicultura". Ook de twee volgende dagen zullen de fraaiste produkten van fokkerij en speciaalclubs te pronk staan, waarmee op plaatselijke en re gionale tentoonstellingen de afgelopen maanden (ere)prijzen werden behaald. De nationale slotshow brengt grote, ge wone en kleine hoenders, duiven, tro pische vogels, parkieten, kleur- en zangkanaries in tal van rassen en soor ten alsmede cavia's, sierratten en -mui zen bijeen en voor het eerst ook zeld zame chinchilla's en opossums. Plattelandscongres. De Partij van de Ar beid houdt op 13 februari een Europees plattelandscongres in Krasnapolsky in Amsterdam. Op dit congres zal dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, spreken over „Het plan-Mansholt en de Europese beteke nis daarvan voor agrarische onderne mers, werknemers en de consumenten". Gezagvoerder M. J. Taal heeft verklaard dat in Mozambique de ladingmanifesten nauwkeurig gecontroleerde zijn op goede ren afkomstig uit Rhodesië. „Voor zover wij hebben kunnen nagaan, hebben alle goederen een certificaat van afkomst en het ligt niet op onze weg om te ontdekken waar de lading werkelijk vandaan komt", zo zei hij. Indien de Tjibodas een lading uit Rho desië aan boord heeft is deze volgens waarnemers waarschijnlijk bestemd voor Japan, dat veel grondstoffen invoert uit Portugees Mozambique en dat over het algemeen niet zo nauw kijkt naar hun werkelijke plaats van herkomst. Onder de lading bevindt zich een partij chroom, UTRECHT „De kerk moet komen tot een organisatie die gebaseerd is op het democratische beginsel om zo haar evan gelische taak in deze dynamische wereld beter te volbrengen, namelijk vooraan lo pen bij het oplossen van alle problemen aangaande het welzijn van de mens in de ruimste zin van het woord". Dit is een deel van de samenvattende resolutie, die zondag in een vergadering van ruim 300 voornamelijk r.-k.-jongeren in Utrecht werd aangenomen. De bijeen komst was, evenals de de laatste weken in het gehele land gehouden groepsbij eenkomsten en de discussievergaderingen van de laatste dagen in zestien plaatsen, gewijd aan het laatste van de drie rap porten (uitgangspunten voor de discus sies op de plenaire vergadering van het Pastoraal Concilie) „Ruimte tot mens wording van de jeugd". Het eerste deel van de bijeenkomst werd bijgewoond door kardinaal Alfrink. De bisschop van Breda, mgr. Ernst, was bij de gehele vergadering. Aan de resoluties uit de verslagen van de plaatselijke bijeenkomsten werden tij dens de groepsbesprekingen nog ver scheidene toegevoegd. Toen bleek dat de besprekingen over de eindredactie einde loos zouden worden besloot de vergade ring uit alle resoluties de essentiële pun ten te bundelen in één samenvattende resolutie. Deze zal, evenals de verslagen van de plaatselijke bijeenkomsten, aan het Pastoraal Concilie worden aangebo den. In deze resolutie wordt onder meer het Pastoraal Concilie verzocht zich erop te bezinnen of de kerk wel voldoende op komt voor mensen in mensonwaardige situaties, zoals eenzaamheid in een bu reaucratische welvaartstaat heimelijke discriminatie in de (Nederlandse) burger moraal, vergroting van de kloof tussen rijke en arme landen en situaties waarin mensen het leven niet anders dan als zin loos ervaren. ADVERTENTIE Prinses Beatrix houdt haar zoon Johan Friso in haar armen tijdens de doopplechtigheid in de Utrechtse Dom, die zaterdag werd gehouden. Naast haar staat prins Claus, achter hem zijn zuster Christina von Ams- berg, een van de peten. Prins Wil lem Alexander maakt van de gele genheid gebruik om met zijn handje in de doopvont te spetteren. AMSTERDAM Een 24-jarige Am sterdamse prostituée is de afgelopen nacht door een klant met een mes aan gevallen en ernstig verwond. Zij werd met steken in rechterdij been, rechteronderarm en in de buik opgeno men in het Binnengasthuis. De 19-jarige dader werd ter plaatse aangehouden. De vrouw had de jongeman haar dien sten geweigerd toen bleek dat hij geen geld bij zich had. RIO DE JANEIRO (AFP). Een Ne derlandse rooms-katholieke geestelijke is zaterdag in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro aangehouden, zo wordt van kerkelijke zijde in Rio vernomen. Zijn naam en de reden van de arrestatie zijn niet bekendgemaakt. De geestelijke was verbonden aan de universiteit van Rio. Enige tijd geleden zijn in Belo Hori- zonte en Santos buitenlandse geestelijken aangehouden op beschuldiging van onder mijnende activiteit. MUZIEK Concertgebouw, Hartewensfestival. (L. Begijnestraat), BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u. „De reis om de wereld in 80 dagen", a.l. Oudejaars avond gesloten. Frans Hals, 19 en 21.15 u: „Wat niet weet, wat niet deert", al. Oudejaarsavond gesloten. Lido, 14 19 en 21.15 u.: „De verknipte melkboer", a.l. Oudejaarsavond vervalt de laatste avondvoorstelling. Luxor, 14 u.: „De kleine kolonel", a.l. 20 u-: „Peyton Place", 18 j. Oudejaars avond gesloten. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Pas op je tellen", a.l. Oudejaarsavond vervalt de laatste avondvoorstelling. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hot-girls", 18 j. Oudejaarsavond vervalt de laatste avondvoorstelling. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Bedazz led", 14 j. Oudejaarsavond vervalt de laatste avondvoorstelling. Maandag en dinsdag 10.30 u.: „Winnetou in de doden- vallei", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 82): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 17de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de collec tie Van Looy". Nieuwjaarsdag gesloten. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 uur. Nieuwjaarsdag geslo ten. Vishal (Grote Markt): Jaarlijkse ex positie De Groep. Openingstijden zie Vleeshal. Vleeshal (Grote Markt): „Planorbium" kinetische ijzerplastieken en etsen van Frans Verpoorten. Tot en met 19 januari. Tot en met 5 januari: wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakono- wicz. Tot en met 19 jan. „Soul Expres sion", schilderijen en grafiek van Pieter Zwaanswijk. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 uur. Nieuw jaarsdag gesloten. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot en met 31 december, tekeningen van Harry Prenen. Geopend dagelijks 10 tot 24 uur. Huys ter Cleef (Frankestraat 33): Ex positie van werken van Bob Brobbel. Dagelijks geopend. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a, Heemstede): Expositie van weef- en naaldkunst van Bodil Blokker-Veggerby en Yvonnen Harren-Govers, alsmede beeldhouwwerk van Wim Jonker. Ge opend op werkdagen van 9 tot 17 u., al leen dinsdag van 9 tot 12.30 u., zondags gesloten. Nieuwjaarsdag gesloten. Galerie-t (Bakenessergracht). Ver koop van grafiek van Corneille Constant van Heusden en Leroy. Geopend van 11- 17 u, zondags 14-18 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Electric Centre (Bakenessergracht): In geborg Lesener met schilderijen, tekenin gen en monotypes; Hans Bishoff en Tom Smits met cartoons. Tot 31 december, Ge opend dagelijks behalve maandag en woensdag van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u. Oudejaarsavond gesloten. DIVERSEN Treslong (Hillegom): Diner dansant, dagelijks. Hotel Esplanade, (Zandv.): Dans- en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, da gelijks. Cabaret Dancing Caramella (Zand- voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. MAANDAG 30 DECEMBER City Theater, 20 u.: „Dokter Zjivago". DINSDAG 31 DECEMBER Geen filmvertoning In de bioscopen. MAANDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De stem in het duister". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „De laat ste trein uit Katanga". DINSDAG 31 DECEMBER Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie tekeningen en schilderijen van Jur- riaan van Hesselingen; geopend van 9-18 uur. MAANDAG 30 DECEMBER Cinema Marquette. 20 u.: „Dr. Zjivago". HELDEN. In Beringen is de 36-jarige heer J. van den Beucken uit Helden vrijdagavond met zijn bromfiets tegen de achterzijde van een stilstaand auto busje gereden. Het slachtoffer overleed later aan zijn verwondingen. VALKENSWAARD. Zaterdag heeft zich op de provinciale weg Valkenswaard Leende een verkeersongeval voorge- gedaan, dat het leven heeft gekost aan de 24-jarige H. Maas uit Valkenswaard. Hij is bij het inhalen van een auto op de linkerberm geraakt en tegen een boom gebotst. BRUINISSE. De 55-jarige L van der Werf uit Bruinisse is zondagavond in zijn woonplaats vermoedelijk door de glad heid gevallen en door een passerende autobus overreden. Het slachtoffer was op slag dood. AMERSFOORT. De 50-jarige mevrouw A. de Vos-Postma uit Amersfoort is op de rijksweg AmersfoortZwolle omgeko men toen de auto, waarin zij zat op de vluchtstrook slipte, tegen de midden berm gleed en kantelde. De auto werd bestuurd door haar man. Hij bleef on gedeerd. ARNHEM. In Arnhem is vrijdag een auto geslipt en tegen een boom ge botst. Twee personen kwamen om het le ven en één werd zwaargewond. De 67- jarige P. Vink uit Varsseveld overleed ter plaatse, zijn 29-jarige neef H. Jungst uit Wageningen bezweek aan zijn ver wondingen in een ziekenhuis, de echtge note van de heer Vink werd levensge vaarlijk gewond. Het drietal was op weg naar Leiden om het huwelijk bij te wo nen van een zoon van de heer Vink. (Van onze correspondent) VENLO. De trouwdrukte voor de jaarwisseling heeft een ambtenaar van de burgerlijke stand in Grubbenvorst par ten gespeeld. Amper had hij vrijdagmid dag een paar in de echt verbonden, of hij ontdekte dat hij de verkeerde trouw akte had laten ondertekenen. Zij hadden hun handtekening gezet onder de akte die bestemd was voor het twee tal dat een half uur later op het gemeen- tehus werd verwacht. IJlings snelde de ambtenaar naar het huis van de bruid, waar tot grote hilariteit van de bruilofts gasten de „goede" akte werd onderte kend. Bruid en bruidegom hadden de ver gissing niet bemerkt. IWWWWWWWVVVWVWAA/WWWWWWWVVVVVVVV WWXA/WWyWWVXA/VWWVSAfWyWWVWXA/VUVWWWV Het KNMI deelt mee: Vrijwel geheel Europa bevindt zich thans in de greep van de winter. De ko mende weersontwikkelingen zullen geen einde aan het winterweer maken. Tussen een hogedrukgebied boven de oceaan en Oost-Groenland en een depressie, die zich over Scandinavië naar het zuiden uit breidt wordt met een noordelijke stro ming opnieuw lucht uit de poolstreken naar onze omgeving gevoerd. In deze stroming trekt een storing mee, waar door dinsdag later op de dag in de kust gebieden de kans op sneeuwbuien weer toeneemt. De storing wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die de komende nacht ons land passeert mogelijk vergezeld van opklaringen. VOORUITZICHTEN: Meer kans op opklaringen en vooral in de kustgebieden enkele sneeuwbuien. Lichte tot matige, in de nacht matige tot strenge vorst. VOOR WOENSDAG: Zon: 10 tot 60 percent; minimumtempe ratuur: meer dan 4 graden onder normaal; maximumtemperatuur: 5 tot 10 graden onder normaal; kans op drcge periode van minstens 12 uur: 80 percent; kans op ge heel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum u «M CO H I4 temperaturen O 3 binnen- en buitenland K BS Oi G<N Amsterdam geh. bew. vera. -2 -3 0 De Bilt geh. bew. w.st. -2 -4 0 Deelen half bew. wzw -2 -5 0 Eelde sneeuw ozo -2 -8 0.1 Eindhoven geh. bew. ono 0 -3 0.5 Den Helder geh. bew. O -3 -3 0 rwente mist no -2 -10 1 Vlissingen zw. bew. ono 1 -2 0.3 Rotterdam zw. bew. no 0 -4 0 Z.-Limburg motregen nnw -1 -3 2 Aberdeen half bew. nw 3 2 8 Athene zw. bew. no 12 8 0 Barcelona licht bew. n 9 1 0 Belgrado geh. bew. ono -3 -7 0 Berlijn geh. bew. w.st. -3 -7 0 Bordeaux zw. bew. zw 1 -4 0.1 Brussel wolkbreuk no -1 -4 0 Frankfort sneeuw z 3 -3 1 Genève half bew. zzw -1 -14 0.1 Grenoble onbew. O -2 -17 1 Helsinki geh. bew. w -3 -5 0.5 Innsbruck mist w.st. -7 -19 0 Kopenhagen mist wnw -2 -10 0 Lissabon onbew. n 12 4 0 Locamo half bew. O 2 -9 0 Londen geh. bew. nnw 1 -1 1 Luxemburg sneeuw zzw 7 -4 1 Madrid half bew. w.st. 7 -2 0 Malaga onbew. nw 9 3 0 Mallorca half bew. ono 10 0 0 Milnchen half bew. z -2 -11 0.1 Nice zw. bew. n 7 -1 0 Oslo geh. bew. w.st. -1 -8 0.1 Parijs zw. bew nno 1 -2 1 Rome geh. bew. nno 7 0 4 Stockholm geh. bew. w 0 -4 1 Wenen sneeuw z -8 -12 0 Zürich zw. bew. o -2 -10 2 DINSDAG 31 DECEMBER Zon op 8.48 uur, ondei 16.38 uur. Maan op 13.39 uur, onder 6.15 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN MAANDAG 30 DECEMBER Hoog water 0.22 uur en 12.49 uur Laag water 8.19 uur en 20.42 uur DINSDAG 31 DECEMBER Hoog water 1.22 uur en 13.44 uur. Laag water 9.19 üur en 21.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2