VAN DAG TOT DAG heeft zoon Cernik dient ontslag van regering in Steeds meer acties ten gunste van Bijna geheel Europa verkeert nu in de ban van de winter Sophia Loren WINTER Astronauten zijn thuis V eroordelingen in Moskou Hutten storten in steengroeve Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. commentaar op actuele zaken Rome en Neder land Amerikaanse critiek op encycliek Queen Elisabeth heeft pech Pueblocommandant bekende om zijn mannen te redden Anastasia gehuwd CITROEN brandewijn MAANDAG 30 DECEMBER 1968 3 is kaas uit het vuistje de t van twee vuistjes een gedachte Russische aanval Ramp in Rio eist ruim zeventig levens De koelbloedigheid waarmee Israel de wereldopinie tart, heeft opnieuw een bij na huiveringwekkende illustratie gekre gen in de vergeldingsactie tegen Libanon. Vandaag zal de Veiligheidsraad de Israë lische regering ervan op de hoogte stel len dat dit UNO-orgaan de vergeldings actie als een agressieve en ontoelaatbare gewelddaad heeft veroordeeld. De rege ring van de Verenigde Staten heeft op ongewoon scherpe manier gereageerd en er geen twijfel over laten bestaan dat zij de overval op het vliegveld van Beiroeth zonder voorbehoud afkeurt. Op velerlei manieren wordt Israel van „bevriende" zijde voorgerekend, dat der gelijke vergeldingen de Israëlische zaak slechts kunnen schaden en de Arabische tegenstanders naar elkander zullen toe- drijven. Toch volhardt Israel in het prin cipe, dat aanslagen op Israëlische levens en goed móeten worden vergolden, zullen worden vergolden. Kan men daaruit con cluderen dat de Israeli's een domme, kortzichtige politiek voeren? Wat Israel tot dusver heeft ondernomen om tegenover de bedreigingen van Arabi sche vijanden stevig op de been te blijven, heeft zijn hoogtepunt gevonden in de juni-oorlog van 1967 en kenmerkte zich daarna door een uiterst hardhandige, on buigzame en onverbiddelijke houding te genover alles wat van Arabische zijde werd ondernomen om de positie van Is rael te ondermijnen. De vergeldingsacties passen in dat beleid. Israel heeft voor eens en voor altijd afgerekend met zijn rol van geduldig slachtoffer. Het staat alleen op een bijzonder gevaarlijke posi tie midden in een vijandelijk deel van de wereld. Het kan zich niet meer veroor loven, zwak te zijn, zelfs niet zwak te lijken. De Israëlische diplomaten en poli tici hebben geleerd, dat de Arabische lan den slechts op één manier te brengen zijn tot het accepteren van Israels staatkun dige aanwezigheid in het Midden-Oosten: als zij gedwongen worden tot een tegen wil en dank erkennen van Israels onaan tastbaarheid en de onbreekbare wil van Israel om zijn bestaansrecht met alle middelen te verdedigen. Er is voorlopig geen vriendschap of tolerantie te ver wachten van de Arabische staten, maar wel kunnen zij worden geïmponeerd door de constatering dat Israel nooit als een weerloos schaap in hun handen zal val len. Israel is bezig zijn naburen te leren, dat het even gevaarlijk is als een kat in het nauw. Men kan dat uit allerlei ethische en morele overwegingen veroordelen, maar men kan zich moeilijk het recht aanme ten de Israeli's te betuttelen of voor te schrijven hoe zij zich gedragen moeten in situaties van dodelijk gevaar. Er is in Beiroeth geen druppel bloed gevloeid, dank zij de uitstekende organisatie van de overval. Daarom is deze vergelding nog des temeer een gebaar van kracht en vastbeslotenheid, als waarschuwing aan het adres van hen, die denken dat er een moment zal komen waarop zij zonder risico de beul kunnen spelen. De landelijke raad voor huwelijk en gezin, een r.-k. adviesorgaan dat de Ne derlandse bisschoppen adviseert in vraag stukken betreffende de toepassing van rooms-katholieke beginselen in huwe lijksleven en gezinsplanning, heeft een vernietigend oordeel uitgesproken over de pauselijke encycliek „Humanae Vitae" en dit document gekenmerkt als een on aanvaardbare richtlijn. De bezwaren van de raad richten zich vooral tegen de van moraaltheologen geëiste blinde gehoor zaamheid en oplegging van achterhaalde opvattingen, waardoor een volwassen ka tholieke gemeenschap wordt gegriefd en haar mondigheid wordt genegeerd. Deze veroordeling is een bijzonder be langrijke, moedige geste in het licht van de scherpe tegenstelling, die reeds tussen Rome en de r-k. Kerk in Nederland is gerezen en die een steeds verderschrij- dende verwijdering bewerkstelligd heeft tussen de Romeinse hiërarchie en het kerkelijk gezag in de Nederlandse kerk provincie. Ongetwijfeld zal Rome in deze afkeuring, zo zij door de Nederlandse bisschoppen wordt aanvaard, het begin van een schisma zien. De Nederlandse bisschoppen bevinden zich in een zeer moeilijk parket, vooral omdat zij de raad om advies gevraagd hebben vooraleer zelf een uitspraak over dit onderwerp te doen. Het komende pastorale concilie zal het toneel worden van een verdere toespitsing van het conflict, dat moeilijk meer kan worden weggepraat, nu de kaarten zo openlijk op tafel zijn komen te liggen. De consequenties van deze gang van zaken liggen vooral op het vlak van de volgzaamheid aan Rome, die het episco paat niet kan opzeggen maar die het even min kan honoreren, wil het niet een groot deel van de r.-k. priesters en gelovigen in Nederland van zich vervreemden. Recen te uitspraken van de paus hebben duide lijk gemaakt dat Rome niet zal terugdein zen voor sancties, indien duidelijk zou worden dat in Nederland het pauselijk gezag niet meer als vanzelfsprekend wordt aanvaard. ADVERTENTIE GENEVE (Reuter-AFP) De Italiaan se filmactrice Sophia Loren heeft zondag een zoon gekregen. De bevalling vond plaats in 'n kraamkliniek in Genève. De arts, die de bevalling leidde, professor De Watteville, heeft bekendgemaakt dat moeder en kind het goed maken. De ba by weegt 3500 gram. De geboorte werd half januari verwacht. Sophia Loren, 34 jaar en gehuwd met filmproducent Carlo Ponti, heeft drie miskramen gehad. Het is het eerste kind van het echtpaar, dat de stad Genève inmiddels geld voor een kliniek voor vrouwen met moeilijke zwangerschappen heeft beloofd uit dankbaarheid voor de medische verzorging die de actrice heeft gekregen. Zij stond al een half jaar on der toezicht van prof. De Watteville, die ook onder anderen keizerin Farah, Au drey Hepburn, Gina Lollobrigida en enke le Europese prinsessen heeft behandeld. PRAAG, (Reuter) Premier Ol- drich Cernik heeft het ontslag van zijn regering aan president Swoboda aangeboden om de federalisatie van het bestuur in Tsjecho-Slowakije mo gelijk te maken. Naar mededeling van radio-Praag is Cernik verzocht aan te blijven tot een nieuwe regering van zeven mi nisters gevormd is, die volgens waar nemers weinig veranderingen met de huidige zal vertonen. Veel minder ze ker is echter de positie van de voor zitter van het parlement, de progres sieve politicus Jozef Smrkovsky, die door de Russen als belangrijkste ob stakel op weg naar de door hen ge wenste „normalisatie" wordt be schouwd. Krachtens de federale grondwet moet Smrkovsky als Tsjech zijn post afstaan aan een Slowaak, maar hij heeft tot dus ver geweigerd dit te doen en wordt hier in gesteund door de progressieve arbei ders in het land. Naast de negenhonderdduizend leden tellende vakbond van metaalarbeiders hebben nu ook vertegenwoordigers van de 45.000 employés van de energiecen trales gedreigd met staking als hij wordt afgezet. Steeds meer bedrijven sluiten zich aan bij de actie. Ook van Slowaakse zijde wordt steun betuigd aan Smrkovsky, onder andere door de Slowaakse academie voor wetenschappen en de organisatie van film- en televisieartiesten. lanceerd op de liberale leiders in Tsjecho- Slowakije en geschreven dat krachtiger maatregelen tegen hen zouden moeten worden genomen. Yoeri Zhoekov beschul digt „anti-socialistische krachten" ervan dat zij er niet aan denken hun strijd op te geven. Zhoekov goot zijn beschuldigingen in de vorm van een aanval op oud vice- premier Ota Sik, de architect van de economische hervormingen, die door de invasie van de baan zijn geraakt. Zhoe kov beklaagt zich erover dat Sik lid is gebleven van het Centraal Comité, on danks het feit dat hij zijn zetel in het kabinet na de invasie heeft verloren. „Het zou naïef zijn te menen", aldus Zhoekov, „dat deze afvallige en zijn vrienden bereid zijn, met de armen over elkaar te wachten op de ontwikkelingen die op wonderbare wijze het herstel van het kapitalisme moeten teweeg brengen, dat zij hebben geprobeerd te verwezen lijken nadat zij waren doorgedrongen tot de hoogste organen van het land". Zhoekov gaat hier verder niet op in, maar men neemt aan dat hij bedoelt dat Sik en andere liberalen, van wie sommi gen nog in Tsjecho-Slowakije zijn, niet de kans moeten krijgen hun verzet tegen de herinnering van een orthodox-com munistisch" bewind voort te zetten. Anna Anderson, die beweert Ana stasia te zijn, de jongste dochter van tsaar Nicolaas van Rusland, poseert voor een foto voordat ze in het hu welijk treedt met dr. John E. Mana- han (staande). Rechts zit Gleb Bot kin, aartsbisschop van Aphroditie, een jeugdvriend van „Anastasia", die getuige was bij de huwelijks sluiting. Ehrenstein. Dr. Maximilian R. Ehren- stein, een chemicus, die zich gespecia liseerd had op het gebied van de steroïden en wiens werk leidde tot de ontwikke ling van orale contraceptieven, is in de ouderdom van 69 jaar in Philadel phia overleden. Overval. Een functionaris van Brink's Express raamt de totale buit, die ge maakt is bij een overval op een gepant serde geldauto van zijn maatschappij, in Boston, op 800.000 dollar. Rode hertogin. Het Spaanse hooggerechts hof heeft een beroep van de „rode" her togin van Medina Sidonia verworpen. Zij was vorig jaar tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het lei den van een verboden betoging in Pa- lomares, waar een Amerikaans vlieg tuig is verongelukt en vier atoombom men zijn neergekomen. Een winterse scène in Yorkshire, na dat een sneeuwstorm is gaan liggen. De foto is genomen in het dorpje East Riding, dat geheel geïsoleerd was van de buurdorpen Beverley en Driffield. De Slowaakse partijleider Gustav Hu- sak heeft erop gewezen dat Josef Smrkovsky gestepnd wordt door „rechtse machten", die de novemberresolutie van het centrale comité negeren door de ene campagne na de andere te voeren en pa niek en crisistoestanden in het leven roepen. Een van de vooraanstaande commenta toren van de Pravda heeft in het blad van zaterdag een nieuwe felle aanval ge- DALLAS (TEXAS (AFP). Drie Amerikaanse hoogleraren in de biologie hebben een verklaring gepubliceerd, waar in zij de encycliek „Humanae Vitae" in krachtige termen veroordelen. Zij noemen haar „schadelijk en immoreel". De drie zeggen, dat hun verklaring de schrifte lijke goedkeuring heeft van meer dan 2.600 geleerden, die in Dallas het jaarlijk se congres van de Amerikaanse vereni ging tot bevordering van de wetenschap bijwonen. PERPIGNAN. (AFP) De Franse douane heeft zondagavond aan de grens met Spanje in de auto van twee Amster dammers bijna duizend flessen van drie kwart liter rum gevonden, afkomstig uit Spanje. De twee waren volgens de douane van plan de drank in Nederland te verkopen. Zij zijn in Perpignan ingesloten. DEN HAAG Bijna heel Europa ver keert in de greep van de winter, met alle nare consequenties daaraan voor het ver keer verbonden. Vooral Italië heeft het zwaar te verduren In Rome ligt sneeuw, in het noorden schommelen de tempera turen tussen -6 en -7 graden Celsius en (Vervolg van pagina 1) ELLINGTON BASIS, Houston. (AP) Terwijl de maan, waaromheen zij vier dagen geleden nog cirkelden, boven hen scheen, zijn de drie Amerikaanse astro nauten Borman, Lovell en Anders terug gekeerd bij hun familie in Houston. Meer dan tweeduizend mensen wacht ten het drietal op toen het aankwam op de luchtmachtbasis Ellington bij Houston. Snel stapten de nu wereldberoemde man nen het vliegtuig uit, waarna zij om de hals werden gevallen door hun vrouwen en kinderen. „Dank u dat u er zo vroeg bent uitgekomen", sprak Borman. „Dank u voor deze prachtige begroeting", aldus Lovell. Anders, zaterdag bevorderd tot luitenant-kolonel, sprak kort „Wij zijn trots, en ik hoop dat u het ook bent". Lovell en Anders zijn door de redactie van het Tsjechoslo waakse jeugdblad Mla- da Fronta uitgenodigd een bezoek aan Tsjecho-Slowakije te brengen, zo meldt het Tjechische persbureau Ceteka. „Time" heeft de drie Apollo-8-astro- nauten uitgeroepen tot de „mannen van van het echtpaar, dat de stad Genve het jaar 1968". KANARISCHE EILANDEN (AP). De Cunard Company weigert op het ogen blik de leverantie te aanvaarden van de door pech geplaagde Queen Elizabeth 2. De eerste reis van het schip naar New York op 17 januari is geannuleerd. De president van de Cunard, sir Basil Smallpeice, verklaarde de beslissing ge nomen te heben ten gevolge van machine storingen en de hoeveelheid onafgemaakt werk aan het interieur van het schip, dat op het ogenblik kruist bij de Kanarische Eilanden. „De maatschappij is onder geen om standigheden bereid het schip een com merciële reis te laten maken voordat zij ervan overtuigd is dat het aan alle eisen voldoet", aldus Smallpeice tijdens een persconferentie. Het 65.000 ton metende schip, dat onge veer 260 miljoen gulden kost, is van de Kanarische eilanden naar Southampton vertrokken met een verminderde snel heid van veertien knopen voor reparaties aan de twee turbines, die niet goed wer ken. MOSKOU (Reuter). Drie jonge Rus sen zijn de afgelopen week volgens in Mos kou circulerende onofficiële berichten in Leningrad tot in totaal acht jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het in be zit hebben, het kopiëren en het versprei den van anti-sovjet-literatuur. Volgens de berichten gaat het om de 33-jarige juridische adviseur Joeri Gend- ler, de dertigjarige chemische ingenieur Lev Kvasjevski en de 33-jarige ingenieur Antol Studentkov. Gendler en Studentkov, die schuld heb ben bekend, kregen respectievelijk drie en een jaar, Kvasjevsky, die de feiten toegaf maar het strafbaar karakter ervan ontkende, vier jaar, aldus deze berichten. De drie mannen zouden op 1 augustus in het huis van Gendler zijn gearresteerd, toen zij bezig waren een protest tegen de inmenging in Tsjecho-Slowakije samen te stellen. Dit feit zou echter niet ten laste zijn gelegd. in de provincie Bullone, waarin Venetië ligt, werd zelfs 27 graden vorst gemeten. In het oosten van Slowakije hebben wolven en beren zich in de bewoonde we reld durven vertonen. Hetzelfde gebeurde in Zuid-Italië. In Joegoslavië raakte een auto door ijzel van de weg en viel in een rivier. Vier mensen kwamen om het leven. Heel België ligt onder een pak sneeuw van een halve meter hoogte. Door nieuwe sneeuwval ondervindt niet alleen het weg en spoorwegverkeer ernstige hinder, maar moest ook het vliegveld van Brussel enige tijd voor vertrekkende vliegtuigen worden gesloten. In Zuid-Duitsland veroorzaakte 't weer een massale trek naar de wintersportplaat sen. In sommige dalen in Beieren ligt de sneeuw veertig tot honderdtwintig centi meter hoog, op de Zugspitze zelfs honderd negentig cm. Sommige pisten moes ten wegens lawinegevaar worden gesloten. In het Zwarte Woud zijn sommige dor pen van de buitenwereld afgesneden. Ook in Engeland is zware sneeuwval gemeld. Het dorp Kirby Grindalyth in het graafschap Yorkshire, dat al vier dagen door sneeuwstormen is geïsoleerd, moest door een helikopter van de luchtmacht worden bevoorraad. Onderweg naar het dorp redde de helikopter twee inzittenden van een auto, die in een sneeuwstorm wa ren gestrand en de nacht buiten hadden moeten doorbrengen. RIO DE JANEIRO (AP). De brand weer van Rio de Janeiro deed gisteravond wanhopige pogingen om op de bodem van een negentig meter diepe steengroeve, waarin 26 hutten zijn gevallen, overleven den te vinden. Acht stoffelijke overschot ten zijn geborgen. Ongeveer zeventig mensen worden vermist. Van de zijde van de brandweer werd be twijfeld of er overlevenden zouden worden gevonden in de enorme massa graniet, hout en kledingresten op de bodem van de groeve. Circa driehonderd mensen op de terrei nen rondom de groeve hebben opdracht gekregen hun hutjes te ontruimen om ver dere rampen te voorkomen. Zondagavond laat is een overlevende uit de puinhopen gered. Een miauwend poesje trok de aandacht van voorbijgan gers. Toen het diertje te voorschijn werd gehaald zag de brandweer een driejarig jongetje. Een tweede kind, dat uit de zezelfde hoop aarde en gesteente werd ge haald, overleed enkele ogenblikken later. De ramp gebeurde gistermorgen toen de rand van de steengroeve in het cen trum van Rio met een daverende slag 91 meter diep op de bodem stortte. 26 hutjes vielen met de tonnen gesteente, die los waren geraakt door de regenval en her haalde dynamietontploffingen. WASHINGTON (AP) Pueblo-com mandant Lloyd Bucher heeft de autoritei ten meegedeeld, dat hij heeft bekend dat zijn verkenningsschip Pueblo de Noord- koreaanse wateren was binnengedrongen nadat de Noordkoreanen hadden gedreigd zijn mannen te doden. Het rapport van Bucher bevat gedetail leerde gegevens over Noordkoreaanse dreigementen om de 81 overlevende leden van zijn bemanning één voor één dood te schieten als hij de bekentenis niet zou on dertekenen. ADVERTENTIE H li# i x i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3