BURGERZIN OPNIEUW BELOOND Wisselbeker Velser Gemeenschap dit jaar voor stichting „O.I.G." Brandje in oude vismeelfabriek Inbraken in Beverwijk Slippartijen in Velsen Leden gaven De Kennemers groots jubileumgeschenk Twee nieuwe ere-leden Tropica heeft clubhuis VEREH'GINGSRIEUWS Of? DE IJMI STADSVLAG, BONDSWIMPEL EN HVB-VLAG Spiegelruit vernield Kori iJmondnieuws Demonstratie met slingerende auto is mislukt „Aquahome" Kerstboombranden op 2 januari MAANDAG 30 DECEMBER 1968 5 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Volgens goede plaatselijke traditie is nog juist voor de jaar wisseling de naam bekendgemaakt van de organisatie, welke zich volgens de gegevens van de Velser Gemeenschap tijdens het afgelopen jaar in deze gemeente het meest voor de burgerzin verdienstelijk heeft gemaakt. Het is de stichting „Ontspanning Invaliden en Gehandicapten", waarvan de voorzitter, de heer J. Dienaar zaterdagmiddag in een der zalen van het Cultureel Centrum de aan deze onderscheiding verbonden wisselbeker, uit handen van de heer J. van Os van den Abeelen voorzitter van de Vel ser Gemeenschap in ontvangst mocht nemen. In 1968 is deze beker in het bezit geweest van de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis, waarvan de voorzitter, de heer M. Roos op dezelfde bijeen komst een zilveren herinneringsmedaille werd uitgereikt. Burgerzin Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Nieuwe plannen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ook in Velsen heeft de politie tijdens het afgelopen week einde handen vol werk gehad bij tientallen aanrijdingen en slippartij en, alles het gevolg van sneeuw en gladde wegen, waarbij voornamelijk sprake is geweest van min of meer ernstige materiële schade. Daarbij moest vrijdagmiddag een 53-jarige directeur uit Haarlem in het Anto- niusziekenhuis in IJmuiden met een hersenschudding en een gekneusd middenrif worden opgenomen, nadat hij met zijn auto bij het oprijden van de westelijke rijbaan van Rijksweg 9 was geslipt. De wagen maakte een zwaai van 180 graden en kwam ver volgens tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Zowel de auto als de lan taarnpaal werden geheel vernield. Clubliefde Jeugd Ere-leden Donderdag 2 januari zijn wij de gehele dag gesloten. Velserduinweg 173 IJmuiden de gegadigden om de veertien dagen aan huis kunnen worden bezocht. Deze biblio theek is uiteraard geheel bestemd voor bejaarden en gehandicapten, die zich niet geregeld op de normale wijze van lectuur kunnen voorzien. Voorts wordt bij het bestuur de stich ting van een soos voor gehandicapten overwogen, waar zij eenmaal per week kunnen knutselen, klaverjassen en hand werken, of alleen maar gezellig converse ren. Het ligt daarbij in de bedoeling de sociëteitsleden zo nodig af te halen en weer thuis te brengen. Voor deze plannen werd reeds onmiddellijk door de heer M. Roos de volledige medewerking van het Rode Kruis toegezegd, waarna nog werd meegedeeld dat deze instantie zich in het vervolg ook met het jaarlijkse uitstapje zal belasten, zodat de „O.I.G." zich ge heel op de ontspanning en het amuse ment kan concentreren. Tenslotte leek het ons nuttig er even op te wijzen, dat de stichting voor het rea liseren van deze plannen de nodige be gunstigers nu eenmaal niet kan ontberen. Men is dit reeds voor slechts 2,50 per jaar, zodat het ons voorkomt dat de laat ste girostorting van dit jaar een bijzon der nuttige bestemming kan worden ge geven. Vandaar het adres van de pen ningmeester: W. van der Steen, Lange Nieuwstraat 174, IJmuiden, telefoon 02550- 12087. Eventuele stortingen op giro 256517 t.n.v. penningmeester stichting „O.I.G." In de toespraak, waarmee deze uitrei king werd ingeleid, trok de heer J. van Os van den Abeelen een vergelijking tus sen de enorme technische vooruitgang van deze eeuw en de nog hongerende kinderen in Biafra, waarmee het televisie kijkend publiek bijna dagelijks op het beeldscherm wordt geconfronteerd. On danks het bijna verbijsterend technisch kunnen van de mens, is hij dus kenne lijk nog altijd niet in staat het leven voor allen leefbaar te maken. Alleen de goedwillenden onder ons menen te kunnen volstaan met het zingen van enige vrome liedjes en het af en toe overmaken van enkele guldens. „Gelukkig", vervolgde de heer Van Os, „zijn er ook in onze gemeente nog bur gers met meer gevoel voor plicht en bur gerzin, zodat zij zich hebben ingezet een aantal achtergebleven Velsenaren duide lijk te maken, dat zij er ook nog bij horen. Vandaar dat hier vrijwel in stilte een indrukwekkend werkstuk is opge bouwd en dat alles geheel zonder „enige kouwe drukte". Daarom heeft het be stuur van de Velser Gemeenschap deze burgers, actief werkzaam in de stichting „O.I.G.", unaniem voor dit jaar de wis selbeker toegedacht. Niet om hen trots te maken, maar gewooon om te laten beseffen hoe bijzonder belangrijk hun werk in Velsen is geworden", aldus de heer Van Os. Na deze toespraak stelde hij de heer J. Dienaar, als voorzitter van de onder scheiden stichting de fraaie trofee voor een jaar ter hand, waarbij spreker er- MAANDAG 30 DECEMBER Huize „Scheybeeck", Velserweg 2 19.30 -21.30 u. spreekuur Beverwijkse Sport raad. Gymnastieklokaal, Van der Hoopstraat, 19.30 u.: damesgymnastiek. Vrijetijdscentrum „De Slof", Raamveld 2, 19.30 u.: schilderen. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: beeldhouwen. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44, volw.: 19-21 uur. DINSDAG 31 DECEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15- 13.30, 14-15.30 en 16-17.15 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Alle afdelingen zijn om 16 uur gesloten. MAANDAG 30 DECEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: geopend van 19-21 uur. DINSDAG 31 DECEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: geopend van 10-12.30 en 14-17 uur. MAANDAG 30 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk straat 45, volw.: 19-21 uur. DINSDAG 31 DECEMBER Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 10.30 u.: poppenkast (3-5 jaar). Verenigde openbare bibliotheek, Ruys- daelstraat la, jeugd: geopend tot 16 uur. De heer J. van Os van den Abeelen overhandigt de wisselbeker van de Velser Gemeenschap aan de heer J. Dienaar, voorzitter van de stichting „Ontspanning Invaliden en Gehandi capten". aan herinnerde dat deze zinvolle traditie tijdens de eerste dagen van het bewind van de te vroeg gestorven burgemeester Bührmann is ingesteld. Men heeft dan ook gemeend geheel in de geest van de overledene te handelen, door met het jaarlijks uitreiken van de beker normaal voort te gaan. Als voorzitter van „O.I.G." sprak de heer J. Dienaar vervolgens een kort woord van dank voor deze, allerminst verwachte onderscheiding, welke hij be schouwde als een vriendelijk duwtje in de rug, om dit zegenrijke werk voor de gehandicapte medemens voort te zetten. Uiteraard stelde de heer Dienaar voor deze beker een ereplaats in het vooruit zicht. Op zijn beurt gaf de heer M. Roos, voorzitter van het plaatselijke Rode Kruis daarop te kennen, de beker met 't groot ste genoegen voor zijn nieuwe bestem ming te hebben afgestaan. Hij komt thans immers voor een jaar in het be zit van een aantal burgers, die reeds hebben bewezen te beschikken over een ruim en warm hart voor gehandicapten en bejaarden. Vandaar dat de heer Roos tenslotte verklaarde, geheel met de nieuwe keuze van de Velser Gemeen schap te kunnen instemmen. De laatste spreker van deze middag was de heer W. van der Stèen, pen ningmeester van „O.I.G.", die hierbij enige nieuwe plannen van de stichting heeft ontvouwd. Deze bestaan onder meer uit een rijdende bibliotheek van ongeveer tweeduizend boeken, waarmee (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een brandje in de voormalige vismeelfabriek aan de Pijp- kade, waarbij de schade niet groot was, heeft in de nacht van zaterdag op zondag de brandweer enkele uurtjes beziggehou den. Er staan drie hallen, die bij drie onder nemingen in gebruik zijn, doch nu prak tisch leeg waren. Daarom en omdat de brandweer er snel bij was werd de scha de tot een minimum beperkt. Er was ver der wat waterschade. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De afgelopen dagen is er, overigens met weinig succes, inge broken bij Albert Heyn aan de Büller- laan en in het postkantoor. Op Tweede Kerstdag is er ingebroken bij Albert Heyn, waar men binnenkwam door een deur open te wrikken. Pas za terdag bleek dat er sigaretten weg waren ter waarde van 125,- en wat snoep. De inbraak in het postkantoor aan de Laan van Meeresteyn \trerd zondagmid dag gemeld. Er waren wat poststukken opengemaakt, met name giro-enveloppen, en een geldbakje in de telefooncel was weggehaald door een aluminiumkast open te breken. Poststukken waren her en der over het kantoor verspreid, maar de buit kan niet groot geweest zijn. Een andere personenauto, bestuurd door een 19-jarige fabrieksarbeider uit Amsterdam, slipte zondagmiddag om streeks vier uur op de Pont weg in IJmui den, bij een snelheid van 50 kilometer. De rechterwielen raakten daarbij de los se sneeuw op het fietspad, waardoor de chauffeur de macht over het stuur ver loor en zijn wagen enige keren kantelde. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar twee inzittende meisjes 16 en 15 jaar, respectievelijk uit Haarlem en IJmuiden, moesten met een hersenschud ding naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Ook deze auto werd totaal vernield. Voorts is een 40-jarige vletterman uit (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het feest voor het vijftigjarig bestaan zal de voetbalvereni ging De Kennemers nog lang heugen, misschien vanwege de feestavond waar bij zo'n vijfhonderd leden en vrienden aanwezig waren, maar zeker door de on gelooflijke receptie zaterdagmiddag in De Slof. Hoogtepunten hiervan waren de aanbieding van de stadsvlag door burge meester J. G. S. Bruinsma, van de bonds- wimpel en de vlag van de afdeling Haar lem van de KNVB met als klap op de vuurpijl een geschenk van de eigen leden ter waarde van meer dan 8500. De jubileumviering is een grootse ma nifestatie geworden van hartelijk mede leven met de populaire voetbalvereniging. Maar liefst 23 sprekers brachten hulde en het zouden er nog meer geweest zijn als men niet had voorkomen dat de zaak helemaal uit de hand liep. Nu duurde de receptie nog twee uur langer dan men had gedacht. Voorzitter P. Tegel verheugde zich in zijn openingswoord dan ook terecht over de enorme belangstelling. „In deze hal ve eeuw", aldus de heer Tegel, „hebben wij veel meegemaakt. We kenden voor spoed en tegenslagen, maar de echte clubgeest is gebleven." In alle eer en deugd was „vadertje Kennemers" vijf tig jaar geworden en hij prees zich geluk kig nog vier van de oprichters aanwezig te weten. Zij hebben het eerste hoofdstuk geschreven van het steeds dikker wor dende Kennemers-boek. Waardering had hij voor het medeleven en de steun van het gemeentebestuur; de kilte van voor heen heeft plaats moeten maken voor een warme belangstelling. Met 16 senio renelftallen en 25 jeugdelftallen gaat men vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Een van de belangrijkste geschen ken bij het gouden feest van De Kennemers was de stadsvlag die werd aangeboden door burgemeester Bruinsma. Rechts wethouder Kae- bisch en links voorzitter Tegel. Ten slotte herdacht de voorzitter de over leden leden, met name de vijf trouwe en volbloed Kennemers, die in de oorlogsja ren als slachtoffer van de bezetter vielen. Burgemeester Bruinsma, die met de heer F. Kaebisch, wethouder voor sport zaken, het gemeentebestuur vertegen woordigde, uitte zijn grote waardering voor wat men in de beginjaren tot stand had gebracht. Toen was de ware club liefde naar voren gekomen. Maar de hui dige generatie heeft het, voortbou wend op het verleden, ook niet gemak kelijk. Men moet zich grote opofferingen getroosten om aan de eisen van het pu bliek te voldoen. Hij bood de vlag van de stad Beverwijk aan, een geschenk, waarmee de gemeente spaarzaam pleegt om te gaan. De KNVB was vertegenwoordigd in de persoon van de heer Van Marie, die sprak namens de sectie Amateurs- Hij zei dat de problemen die zich voordoen als men de jeugd op wil vangen groot zijn. „Het benauwt ons wel eens", aldus de heer Van Marle en het bondsbestuur heeft dan ook altijd de grootste waardering voor de verenigingsmensen die haar ide alen gestalte geven. Zo'n vereniging was De Kennemers, die bij het veertigjarig jubileum al de bondsvlag had ontvan gen en die hij thans wilde vereren met de bondswimpel. De derde vlag kwam van de heer H. W. van Turnhout, die gelukwensen aan bood namens de afdeling Haarlem van de KNVB, bij welke afdeling men zeer goed weet dat men in het noorden een waar dige representant heeft in deze club. Gro te waardering had de heer Van Turnhout voor De Kennemers, die tot de oudste HVB-verenigingen behoort. De waardering werd onderstreept met het aanbieden van de afdelingsvlag en een welgevulde envelop, waarvan de inhoud door alle verenigingen in de afdeling bijeen is ge bracht. Nadat de jeugd al ruim een uur had staan popelen om haar cadeau te kunnen geven, kon de voorzitter van de Jeugdcom missie de heer R. Pletting, een van de pupillen de sleutel laten overhandigen van het scorebord, dat al op het veld ge plaatst is. Behalve een vaasje bloemen voor de bestuursleden kwam er ook nog een plateau met foto's van de 25 jeugd- elftallen. De heer H. J. van der Plas gaf na mens de Jubileumcommissie een over zicht van de vele activiteiten die voor het jubileumgeschenk waren ontplooid. Er is in totaal meer dan 8.500 bijeengebracht. In de nieuwe kantine zijn daarvan al drie gashaarden geplaatst. Thans kon nog een bedrag van 7.886,99 aan een verblufte voorzitter Tegel overhandigd worden. Ere-voorzitter H. Kluft, die vijftig jaar geleden het initiatief tot de oprichting had genomen, dook natuurlijk nog graag even in het verleden. Namens de ere leden en de leden van verdienste gaf hij een apart geschenk: een snijmachine voor het gereedmaken van het clubblad. Van de vier oprichters die nog in leven zijn waren de heren H. Kluft en P. Boerkoel al ere-lid. Het bestuur greep nu de gelegenheid aan om de beide an deren, de heren P. Blaauw en A. P de Bats, het ere-lidmaatschap aan te bieden. Het woord werd verder nog gevoerd door vertegenwoordigers van de Bever wijkse Sportraad, van andere plaatselijke sportverenigingen en de vele andere vrienden die De Kennemers zich in de loop van de jaren heeft gemaakt. En naar mate de tijd verstreek kwamen er steeds meer cadeaus en bloemstukken op de geschenktafel. Andere vertegenwoor digers van de vereniging zagen maar af van een speciaal woord en volstonden met het overhandigen van de geschenken omdat de tijd drong. Tijdens de recep tie werd de geschiedenis van De Kenne mers niet alleen verpersoonlijkt in de aanwezige oprichters, maar ook in vele bekende spelers uit de roemruchte der tiger jaren, zoals Louis Horeman, Joop Dinkla, Klaas Groot, Rinus Brethouwer, Henk Mensing en Bertus Schaaper. 's Avonds kostte het nog veel moeite om de vele Kennemers onder te brengen in de drie zalen van De Slof voor het feest-onder-elkaar. De heer Tegel greep deze gelegenheid aan om alle jeugdleiders die meer dan tien jaar hun beste krach ten hadden gegeven, in het zonnetje te zetten. Zij kregen een cadeautje en hun dames bloemen. Drie bestuursleden moes ten extra hulde ondergaan: secretaris Mart Berghuis, die 22 jaar, bestuurslid Siem Hommes, die 20 jaar, en elftalcom missiesecretaris Jan Zijp, die elf jaar deel uitmaakt van het bestuur. Ook zij ontvingen een stoffelijk blijk van waar dering en voor hun dames waren er bloe men. Wethouder Kaebisch, die ook bij dit gedeelte van het feest was, schetste de grote waarde van een gezonde en hard werkende sportvereniging voor een ge meenschap. Na het officiële gedeelte be gon het feest pas goed. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door een 57-jarige groeps leider uit IJmuiden is zaterdag bij de politie de vernieling aangegeven van een der grote spiegelruiten van het clubhuis „de Spil" aan de Meeuwenlaan. Een en ander zou zijn gepleegd door een jongen, die men de toegang had geweigerd. De politie heeft deze zaak thans in onder zoek. Turnlust. De Beverwijkse Gymnas tiekvereniging Turnlust houdt op vrij dag 3 januari een nieuwjaarsinstuif voor alle leden van zestien jaar en ouder in De Slof. De jongere leden komen de dag daarna aan de beurt als er in hetzelfde vrijetijdscentrum 's morgens voor hen een filmvertoning is. Vanaf kwart voor tien tot tien uur worden de kinderen uit Oosterwij k en Meeresteyn aan het einde van de Heemskerkerweg geholpen bij het oversteken van de Alkmaarseweg. IJmuiden zaterdagmiddag om vijf uur als bestuurder van een personenauto geslipt, terwijl hij langs de Haringhaven reed. De wagen gleed langs de kade in het water, waarna de bestuurder snel op het droge kon worden gebracht. Later is zijn auto door een takelwagen aan de kant gezet. Dezelfde avond omstreeks elf uur is ook een 48-jarige opvarende van een Engelse kustvaarder tijdens zijn wande ling langs de kade van de kalkzandsteen fabriek uitgegleden en op het dek geval len van de hier afgemeerde „Holsten- tor". Hij is door de ongevallendienst met rugklachten naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, om hier te worden opgeno men. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag werd de Velsense politie er om drie uur, via het havenkantoor bij de sluizen van in kennis gesteld, dat er een personenauto slingerend over de weg was gereden en nadat deze midden op de rijbaan tot stilstand was gebracht, moest de auto door drie personen zijn verlaten die hun weg te voet hadden ver volgd. Kort daarop volgde eenzelfde mel ding via het kantoor van de vletterlieden, waar nog aan werd toegevoegd dat de inzittenden met een taxi waren wegge reden. Nauwelijks een uur later vervoegde zich een 19-jarige inwoner van Velsen- Noord bij het politiebureau met de me dedeling, dat hij als bestuurder van een personenauto bij de sluizen was geslipt, om vervolgens met een hier geplaatste verkeerszuil in aanrijding te komen. Bij dit onderhoud met de politie verklaarde daarop een andere inzittende, een jonge militair, eveneens uit Velsen-Noord de auto te hebben bestuurd, om later echter weer op deze uitleg terug te komen. De eerstgenoemde jongeman bleek toch de bestuurder te zijn geweest, die volgens zijn verhaal aan zijn vrienden de vaste wegligging van zijn wagen had willen de monstreren, door slingerend over de weg te gaan rijden. Hiervan was de aanrij ding met de verkeerszuil het gevolg ge weest. Omdat hij enigszins onder de in vloed van alkohol bleek te zijn, werden door de politie tegen hem de gebruike lijke maatregelen genomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Zaterdag is de jaarlijk se feestavond van de aquariumsociëteit Tropica dubbel feestelijk verlopen, want bij die gelegenheid werden officieel de sleutels overhandigd van het clubhuis. De vereniging heeft de beschikking ge kregen over een barak van het voor malige militaire kamp Rooswijk, die vol ledig wordt ingericht als aquariumcen trum. De vereniging heeft er de naam „Aquahome Tropica" aan gegeven. De sleutelplechtigheid was het hoogte punt van de avond, waarop ook de uitslag van de huiskeuring bekend werd gemaakt. Voorzitter Van Setten reikte de diploma's uit en zei onder meer dat de kwaliteit van de bakken belangrijk beter was ge worden. De heer Ehlhardt uit Limmen won de eerste prijs in de A-klasse. De eerste prijs in de B-klasse (beginners) was voor de heer Van de Eshof uit Velsen en in de jeugdafdeling werd mejuffrouw A. Tuizenga kampioen. Ten slotte bood de heer Van Wijk of ficieel de sleutels aan van het eerste eigen clubhuis. Hij hing alle bestuursle den een lint om de hals, waaraan een sleutel bengelde. Tropica kan nu in zijn Aquahome helemaal een eigen leven gaan leiden temidden van diverse auaria die permanent tentoongesteld zullen worden. Men wil de barak zo veel mogelijk als aquariumcentrum inrichten. Er zullen voorlichtingscursussen worden gegeven en de clubbijeenkomsten worden er gehou den. De naam van het clubhuis is geko zen na een prijsvraag onder de leden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Op verschillende plaatsen in de gemeente zullen weer kerstbomen massaal verbrand worden. De gemeente lijke plantsoenendienst heeft in samen werking met de brandweer de plaats en het tijdstip vastgesteld. Het tijdstip is bepaald op donderdag 2 januari om ze ven uur 's avonds. Dan zal gelijktijdig de vlam gestoken worden in vier brand stapels en wel op de hoek van de Dol- fiinstraat en de Eenhoornstraat; op de Willebrordstraat nabij de De Noostraat; aan het einde van de Wijkeroogstraat in Velsen-Noord, tussen de Heirweg en de Wijkermeerweg en op de Schipbroeken- weg in Santpoort, bij de hoek met de Kieftendellaan. De kinderen kunnen vanaf zes uur de kerstbomen op de plaatsen inleveren. Zoals gebruikelijk ontvangen zij dan een versnapering.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5