Carrière met veel succes maar ook met rampspoed NIJDAM KREEG „GEDAAN Toekomst onzeker 1 Vier bondstrainers vervangen Westphal Henk Schouten vervangt geblesseerde Van Wissen bij oud-internationals W est-Duitsland sterkste Europese voetbalnatie Basketbalteam op vierde plaats in Bremerhaven Tweemaal remise voor Hartoch Fraaie partij van Ligterink Tennis strijd om Europese titel Forse stijging totalisator Valeri Brumel hervat training DINSDAG 31 DECEMBER 1968 15 Beroepsrenner Illusies aan flarden Nadagen V Nederland op twintigste plaats Australische zege in testmatch met West-Indië s.v. „DE BUNKERT" ZAALHANDBAL- TOURNOOI tmm Honduras speelt verder voor WK voetbal /WWVWVWWWWWVWWWWWVVWWWWVWW/VWWWWWVWVWWWWWWV/V/WWA/WWVWNAMAftW (VWWN/WNAA/WWVWVWWVWVWWWWN/WWWWVVVVWWWWWWWWWWWVVVWWWWWVWW i/VViAAAft/WUWWWWVWWWWWWyAftA/WWWWWWyWWVWVWVWWWWVWyWWWWN/WVWWWWS/Ni Nijdam is wereldkampioen bij de amateur achtervolgers in 1961. Hy versloeg in de finale Jaap Oudkerk, die een medaille omgehangen kreeg door Gerrit Schulte. aa/vwwwvwwwwwwvwwwwwwvwvvwwvvvwwwwvwvwwvvvwwvwwwvwva/www kAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WWVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA# N/WW/WWWWWWWWWWWWWWWWVWW\AAAAAAAAAAArtAAAA/WVAAA/WV\AA/WVWNAAA/WWW\AA (Van onze sportredactie) ZUNDERT Tijdens de Ronde van Frankrijk 1967 werd duidelijk dat Henk Nydam langzamerhand voor het einde van een bewogen wie- lerloopbaan stond. Hy gaf dat toen nog niet toe, maar een jaar later moest hij de Brabanders gelijk geven die vertelden, dat er „een sleet op zat". Vele moeilijke jaren, waarin tal van ernstige blessures werden ge heeld, hadden hun slopend werk ge daan Zijn laatste jaar als beroepsrenner bracht hij door in de befaamde wieier- equipe van Peugeot. De hoop dat een laatste opflakkering in het naseizoen een verlenging van dit contract betekenen zou, werd niet ingelost. Nijdam kreeg „gedaan". Met pijn in het hart nam hij ln de laatste dagen van dit jaar onmid dellijk het moedige besluit om zijn car rière te beëindigen. Een beslissing, inge geven door de wetenschap dat een renner zonder steun van een sponsor geen droog brood kan verdienen. De toekomst is nog onzeker. Er zijn vage plannen voor een sportzaak Zo gaat Henk Nijdam de ongewisse dagen van 1969 tegemoet. Nijdam heeft 15 jaar lang de wielersport beoefend. In 1953 startte hij, tegen de zin van zijn ouders, als nieuweling. Hij beschikte over een natuurtalent, dat in 1960 toen hij ama teur was geworden, werd ontdekt op de baan in Amsterdam, waar hij met geleend materiaal kampioen der achtervolgers werd. Nog voor het wereldkampioenschap in Leipzig aan de finale toe was, werd hij reeds beschouwd als de nieuwe titelhou der. Maar daar in Oost-Duitsland had Nijdam „het" plotseling niet meer. Nie mand wist in feite hoe men de gesloten ziel moest openbreken om de morele in zinking te bedwingen. Henk bleef stug en somber kijkend op het bankje zitten en geen mens kreeg er een woord uit. Voor de eerste pedaaltred in de finale tegen de Fransman Delattre was hij in feite al een geslagen man. Dan komen de Olympische Spelen van Rome. Intussen heeft Nijdam een opera tie ondergaan en na zeer weinig training start hij toch in de ploegachtervolging met Piet van der Lans, Theo Nikkessen en Jaap Oudkerk. Na een spannende strijd verliest de Nederlandse equipe (met éénhonderdste seconde) van de Russen. Na dat bewogen jaar 1960 komt Nij dam onder de hoede van Gerrit Schulte, die een amateurploeg leidt. Hier raakt Nijdam definitief thuis in het wereldje van de wieleramateurs. Hij gaat na een reeks overwinningen op de weg met Jaap Oudkerk naar de wereldkam pioenschappen in Zwitserland. Het wordt een Nederlandse finale op het nummer achtervolging waarin Nijdam tenslotte triomfeert over Oudkerk. Het succes heeft hem zelfvertrouwen gegeven en hij besluit beroepsrenner te worden. Na eerst wat ervaring te heb ben opgedaan in de categorie der onaf- hankelijken. De weg van Nijdam blijkt geplaveid met rampspoed. In 1962 leidt hij de wedstrijd BerlijnPraagWar schau. Een val brengt hem naar een zie kenhuis. Zijn onverwoestbare body en zijn sterk karakter helpen hem snel op de been. Hij gaat naar de kleine Tour, waarin hij drie dagen het leidersshirt draagt. Intussen is hij definitief overge stapt naar de beroepsrenners. In de na tionale achtervolgingskampioenschappen komt hij uit in de finale tegen Peter Post. Post, die zich op een open baan nooit bijzonder goed thuis voelde, moet het hoofd buigen. Nijdam rijdt naar het we reldkampioenschap in Italië, /aar hij de specialist op dit nummer, Faggin, in eigen huis verslaat en zich kroont met de we reldtitel. Een geluk, dat hem financieel gezien, weinig oplevert omdat de achter volging een incourant baannummer is. Bovendien mist Nijdam de gave om zich bijzonder populair te maken. Hij gaat zijn eigen weg en daarom blijven de baancontracten uit, omdat directies van sportpaleizen alleen baat vinden bij spec taculaire figuren. En dat is Nijdam nu juist niet. In 1963 zou Nijdam, normaal gespro ken, een gouden jaar hebben. Hij staat op de wielermarkt zo hoog genoteerd dat niemand minder dan Rik van Looy, de toen regerende wielerkeizer, hem in zijn ploeg had opgenomen. De Ronde van Italië slaat alle illusies aan flarden. Nij- dam botst tegen een auto en wordt meer dood dan levend naar het hospitaal ver voerd. De specialisten geven als diagnose: „zijn sterk gestel redt hem, maar aan fiet sen zal hij niet meer toekomen". Men kende de ijzersterke wil van de Drent Nijdam slecht. Voor de wereld kampioenschappen in Luik is hij in zo verre hersteld dat hij zich nog een derde plaats op het erepodium weet te verove ren. Eindelijk staan eerst dan een paar vette jaren voor de deur. In 1964 wordt hij opgenomen in de ploeg van Pelle- naars. Hij gaat onder andere mee naar de Tour de France om er een ritzege weg te slepen. Het contract wordt ver lengd, en in 1965 deelt hij in de glorie en in het geldelijk gewin. Steeds opnieuw werpt hij zich moedig in het strijdgewoel. Zo zelfs, dat Kees Pellenaars zijn tranen van medeleven wegveegt achter de glazen van de don kere zonnebril, als Nijdam tenslotte een begeerde ritzege in de Tour de France van 1966 bereikt. In die periode is Nij dam immers in wat men zou kunnen noemen zijn nadagen. De wil is er nog wel, maar de macht laat verstek gaan. In 1967 verdwijnt hij na enkele etappes totaal ontredderd uit de Tour en in 1968, als hij toch nog een contract heeft gekre gen dank zij bemiddeling van goede vrienden en terend op zijn reputatie, wordt hij op de valreep als invaller in de Tour-equipe gehaald. Het wordt een fias co. De laatste opleving is eind 1968, zon der veel glans. Nijdam is voor de inter nationale wielersport afgeschreven. Daar uit trekt hij de enig juiste conclusie: stoppen en omschakelen naar een nieuwe toekomst. De wielersport heeft hem een goede boterham gegeven. Ze bracht hem geweldige successen, maar ze gaf hem in even grote mate tegenslagen en ellende. De glorie steeg Nijdam nooit naar het hoofd en de rampspoed kreeg hem nim mer klein. Hij werd in zyn loopbaan regel matig gedwongen zelf nieuwe wielen in te zetten, na lekke banden. PARIJS Volgens het Franse Sport blad France-Football is het Westduitse na tionale voetbalelftal het afgelopen jaar de sterkste Europese ploeg geweest. Het blad maakte niet alleen een klassement van de gewonnen, verloren en onbeslist geëindigde interlandwedstrijden, maar betrekt bij de berekening ook de kwali teit van de tegenstanders. Nederland deelt op deze ranglijst de 20ste plaats met Oostenrijk, Noorwegen en Zwitser land. De ranglijst van 1968 ziet er als volgt uit: 1. West-Duitsland, 2. Tsjechoslowakije, 3. Engeland, Italië, Rusland en Joegosla vië. 7. België, Bulgarije en Hongarije, 10. Schotland en Spanje. 12. Zweden, 13. Noord-Ierland en Roemenië, 15. Grieken land, Polen en Portugal, 18. Wales, 19. De nemarken. 20. Oostenrijk, Nederland, Noorwegen en Zwitserland, 24. Frankrijk, 25. Ierland, 26. Cyprus, 27. Turkije, 28. Finland en Luxemburg. MELBOURNE Australië heeft de tweede testmatch tegen West-Indië in Melbourne gewonnen met een innings en dertig runs. Zowel Australië als West-In dië hebben thans één overwinning be haald. Een vijfde wicketstand van 134 van aanvoerder Gary Sobers en Seymour Nurse was niet voldoende om West-Indië, dat in de tweede innings voor 280 all out ging de nederlaag te besparen. Austra lië had zelfs niet de volle vijf dagen no dig voor de overwinning. Nijdam gaat als winnaar over de streep in de twintigste etap pe van de Tour de France 1966, gevolgd door de Belg Boucquet. DEN HAAG Ook voor de topatleten die onlangs na de „affaire Westphal" dreigden niet meer in interlandwedstrij den uit te komen, heeft de KNAU de mogelijkheid open gelaten deel te ne men aan de centrale trainingen voor de Europese atletiekkampioenschappen. De KNAU heeft voor de trainingen, die tot 1 maart maandelijks worden gehouden, vier trainers aangezocht. Het zijn Ton Eykenboom (Bergschenhoek), Jan van Heek (Leiden), die beiden reeds in dienst waren van de KNAU, Cees Koppelaar (Zaandam) en Ben Kusmic (Sittard). Van hen krijgen Van Heek en Koppelaar de heren onder hun hoede, terwijl Eyken boom en Kusmic belast worden met de training van de dames. Van Heek, die de afgelopen jaren uit sluitend het hoogspringen onder zijn hoe de had en met Peter Geelen, Ben Les- terhuis en Klaas Kanis de eerste Neder landse twee-meter-springers afleverde, gaat zich bezig houden met de sprinters, de 4 x 100 meter en uiteraard het hoog springen. Cees Koppelaar traint de atle ten op de 400 meter, 4 x 400 meter en de middenafstand (800 en 1500 m.). Ton Eykenboom zal de training van de sprintsters, de 4 x 100 meter, de techni sche nummers en de vijfkamp verzorgen. Bovendien zal hij tienkampers, met uit zondering van het hoogspringen, trainen. ADVERTENTIE NIEUWJAARSDAG IN DE KENNEMER SPORTHAL. Hoofdpoules met sterke internationale en nationale deelname. Verder Dames-, Heren-, Adspiranten- en Welpenpoules met teams uit Haar lem en Omgeving. Aanvang 10 uur. Unieke gelegenheid eens kennis te komen maken met de zaalhandbalsport Toegangsprijs 1.50 t.m. 15 j. 1.00. BREMERHAVEN Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteren in het inter nationale basketbaltoemooi te Bremerha- ven in de strijd om de derde plaats ver loren van Zwitserland. De Nederlandse ploeg, die zaterdag nog met 84-56 van de Zwitsers won, speelde te individualistisch en verloor met 74-52. Bij de rust hadden de Zwitsers een voorsprong van 34-19. Topscorers bij Nederland waren Tuinstra en Moy, die elk voor tien punten zorg den. Het toernooi werd bij de heren ge wonnen door Zweden. In de finale ver sloegen de Zweden West-Duitsland met 63-59. De stand 1. Zweden, 2. West-Duits- sloegen de Zweden West-Duitsland met 63-59. De stand 1. Zweden, 2. West-Duits land, 3. Zwitserland, 4. Nederland, 5. Ver. Staten, 6. België, Het Nederlandse damesteam won voot de derde achtereenvolgende keer het da- mestournooi in Bremerhaven. Het ver sloeg in de laatste wedstrijd België met 55-47. Bij de rust was de stand gelijk: 21- 21. Vijf seconden voor rust stonden de Belgische dames nog met 14-19 voor, maar verrassend snel brachten de Ne derlandse dames de stand in evenwicht. In de tweede helft gaf de betere kondi- tie van de Nederlandse ploeg de d oor slag. De beste schutsters bij Nederland waren Thea Hoek (14), Nine Nolting (13) en Gerda Schouten (10). HASTINGS. De Nederlandse scha ker Hartoch kwam in de tweede en derde ronde van het internationale toernooi in Hastings tot remise. In de tweede ronde tegen de Engelsman Clarke en in de derde tegen de Israeli Persitz. Niet minder dan negen van de veertien partijen hadden dit resultaat, waaronder die tussen de Rus Smyslov en de Joegoslaaf Gligoric. Drie partijen werden afgebroken. GRONINGEN In de zesde ronde Tan het Niemeyer-jeugdschaaktoernooi te Groningen hebben de koplopers, die als gevolg van het Zwitserse systeem tegen elkaar uitkwamen, snel remise gemaakt. De aandacht genoot voor al het duel LigterinkPayrhuber, dat van be lang was voor een finaleplaats. De Nederlan der, die nu jeugdkampioen Böhm heeft gefaald, moet pogen de finale-groep te bereiken won in een fraaie aanvalspartij van de Oostenrijker. De uitslagen zijn: vijfde ronde (afgebroken partij): LombardLigterink te-te; zesde ronde: RibliVaganian te-Va; GhizdahvuWebb te-te; MaederAndersson Va-te: Schaufelberger Atanassov te-te; Vujacic-Turunen 0-1; Ligte rinkPayrhuber 1-0; BellonLombard afgebr.; PokojowczykMoles afgebr.; JuhnkeTeirlinck te-te: BöhmFedder te-te. De stand na zes ronden is: 1. Vaganian (Rus.) 4te P-; 2. Ghizdavu (Roe.), Maeder (W.-Dld.), Ribli(Hon.), Webb (GB) 14 p.; 6 Andersson (Zwe.), Atanassov (Bul.), Ligterink (Ned.), Schaufelberger (Zwi.), Turunen (Fin.) 3Va p.; 11. Bellon (Spa.), Lombard (Zwi.) 2te P- en 1 afgebr.; 13. Payrhuber (Oos.), Vujacic (J.S1.) 2te p.; 15. Moles (Ier.), Pokojowczyk (Pol.) 2 p. en 1 afgebr.; 17. Juhnke (W.-Dld.) 2 p.; 18. Fedder (Den.), Teirlinkck (Belg.) lte p.; 20. Böhm (Ned.) 1 p. WARSCHAU De Europese commis sie van de internationale tennisbond (ILTF) heeft zondag in Warschau een voorstel gelanceerd om de eerste Euro pese amateur tenniskampioenschappen volgend jaar september in Italië te hou den. Het voorstel werd na een twee daagse zitting van de commissie aangeno men en zal als punt op de agenda voor komen van de vergadering van de inter nationale tennisbond Deze vergadering is volgend jaar juli in Praag. (Van onze sportredactie) HAARLEM Ondanks de barre weers omstandigheden zal de traditionele voet balwedstrijd tussen HFC en een elftal van oud-internationals op Nieuwjaarsdag in ieder geval doorgaan. Gisteren is een ploeg HFC-ers aan de Spanjaardslaan druk doende geweest het veld sneeuwvrij temaken. Door de plotseling ingevallen dooi zal de wedstrijd op een sneeuwvrij veld gespeeld kunnen worden. In het elftal van de oud-internationals is een wijziging gekomen. Van Wissen uitkomend voor Helmond Sport is zon dag in de wedstrijd tegen Haarlem ge blesseerd geraakt. Hij zal waarschijnlijk worden vervangen door ex-Feijenoorder Henk Schouten. Technicus Schouten is tweemaal voor het Nederlands elftal uit gekomen nl. in 1955 en 1961. De 36-jarige Schouten zal de rechtsbuitenplaats be zetten en Bosselaar zal de plaats van Van Wissen op het middenveld innemen. Het team van de oud-oranjespelers ziet er nu als volgt uit: Roffel - Schaap, Kuys, Kraay en Wiersma - Kreyermaat en Bos selaar - Schouten, Tol, Van der Linden en Clavan. HFC komt uit met Dahlmeier in doel, Schouwenburg, E. Thole, Tekelen- burg en Van Baasbank achter, midden Wijkhuizen en Van der Wal en voor H. Koenders, Wille, P. Thole en E. Koenders. De wedstrijd begint om twee uur en zal niet door de NTS worden uitgezonden. Wel worden enkele flitsen gegeven in het journaal. SAN JOSE Honduras heeft in San Jose een gelijkspel (1-1) behaald tegen Costa Rica in een wedstrijd voor de eli minatieronde van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal (groep 13A). Deze stand was al bij de rust bereikt. Door dit resultaat eindigde Honduras als eerste met zeven punten uit vier wedstrijden en moet het nu aantreden tegen de winnaars van de groepen 13B en 13C. Henk Schouten in actie in zijn Feijenoord-periode. DEN HAAG. In een bijzondere alge mene vergadering heeft de KNWU de heer Blekemolen benoemd tot erelid. De benoeming tot erelid van Cor Blekemolen was verreweg het belangrijkste punt van de vergadering, waarvoor de agenda ver der alleen vermeldde de goedkeuring pro forma van de door het hoofdbestuur in 1967 vastgestelde contributie gelden voor 1968. Ben Kusmic, de succesvolle trainer van bronzen medaillewinnares Maria Gom- mers, gaat leiding geven aan de 800 en 1500 meter loopsters. Het is de bedoeling dat de kandidaten voor de sprint en technische nummers tot maart voorlopig alleen op zaterdag trainen, terwijl voor de middenafstands groepen en de 4x400 meter een weekeind- training is gepland. Na 1 maart zullen de trainingen tweemaal per maand worden gehouden. Wanneer daar aanleiding toe bestaat kan het aantal bijeenkomsten worden opgevoerd. Voor de trainingen, die medio januari beginnen, wordt een veertigtal atleten uitgenodigd. Voor de lange afstandlopers zal ook dit jaar gelegenheid bestaan om regelmatig naar de Belg Van de Eynde, de coach van onder andere Gaston Roelants te gaan. De marathonlopers, die zich sedert enke le jaren verenigd hebben onder leiding van Aad Steylen, zullen ook dit seizoen hun eigen training kunnen uitstippelen. Naast de trainers zal een technische coör dinator worden benoemd, die als ombuds man gaat optreden. Naast de toptraining wil de KNAU zeer binnenkort ook starten met een trainings plan voor zestien- en zeventienjarige jon gens en meisjes. Dit jeugdplan is in eer ste instantie afgestemd op de vortning van atleten voor de Olympische Spelen, die in 1972 in München worden gehouden. Voor de jeugdtrainingen, die veertig keer per jaar op tien centraal gelegen plaatsen in de districten worden gehouden, zullen vierhonderd talentvolle jongeren worden uitgenodigd. Elk jaar vallen de achttien jarigen af, waarvan de mogelijke inter nationals doorschuiven naar de centrale training. De jeugdtrainingen zullen niet onder leiding staan van de vier bondscoa- ches. Zij worden geleid door leden van de Nationale Atletiek Trainers Vereniging (NATV), die door de KNAU daarvoor zijn aangezocht. DEN HAAG. De omzet van de paar- desporttotalisator steeg in het afgelopen jaar met 2.745.424,50 tot een totaalbe drag van 44.454.517,50, een stijging van ruim 6 percent. De vermeerdering kwam voornamelijk tot stand door de sterke uitbreiding van het aantal drave rijen, van 1839 tot 1958. De belangrijkste bijdragen aan de totalisator-omzet lever den de banen Hilversum met 16.200,094 (vorig jaar 15.356,747) en de renbaan Duindigt met 13.081.027,- (vorig jaar 12.540.908), en verder Mereveld 3. 536.222), Wolvega 2.503.558), Gro ningen 2.293.346,50) en Alkmaar 2.265.886). De paarden die de grootste greep uit de prijzenpot van ruim vijf miljoen deden waren de dravers Duchesse Mac met 66.600, Anton 62.400, de winnaar van de grote prijs der lage landen de Franse merrie Tenebreuse D 40.000, Carlos Pluto 37,950. Blazing Song 37.350 en de volbloeds Schermer 26.352, derby winnaar Sterly 22.856 en Ragged Ro bin 17.322. MOSKOU. Valeri Brumel, sedert 1963 wereldrecordhouder hoogspringen met 2.28 meter, heeft na een, door een motorongeluk, gedwongen non-activiteit van drie jaar de training hervat. De 26- jarige Rus, Olympisch kampioen van Tokio, die sedert 6 juli 1965 de dag van het ongeluk zes operaties heeft onder gaan, zwemt, werkt met halters en doet aan gymnastiek om de controle over zijn ledematen volledig terug te krijgen. Bru mel wil voorlopig alles in het werk stel len om zijn snelheid, een belangrijk facet bij hoogspringen, op te voeren. Hij hoopt in mei van het volgend jaar de honderd meter af te leggen in twaalf seconden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15