IJmuider Courant Rijden onder invloed: een precaire zaak Als een onscherpe foto met dubbele contouren en wazige lichtplekken: zo „ziet" de automobilist de weg en het verkeer om hem heen als hij één glaasje teveel op heeft. Neem er liever één te weinig, als u nog rijden moet. Rijden onder invloed is •4wyw<y&rf/- v -fff' v -'MVt' Wg; gl iv VVMVVWVWWWtfVtfVWWX/WWWVWWVWWWWWWWIM/MVWWWWWWWWWWWtW/WIVWWWWWWWWWWWVWWWWWWWVWWW' m «k J. -s (Van onze verkeersredacteur) een precaire zaak geworden. Het steeds intensiever ver- keer eist al ons concentratiever mogen en dat verslapt al na het gebruik van een paar cc alcohol. Rechters en anderen die dagelijks met het leed der verkeersongeval len te maken hebben, zien dan ook weinig heil in de procedure: hoog uit een borrel per uur, en niet meer dan vier in totaal. Zij beplei ten vrijwel unaniem: Laat u rij den, ook als de totale drankcon sumptie slechts een glaasje ge weest is. Het is goed, dat even tot one te laten doordringen in deze periode van „natte" feestjes. Ons te realiseren (zie hieronder) wat er gebeuren kan (en vaak ook zal), wanneer wij die wijze slagzin in de lucht slaan. ARTIKEL 26 van de wegenverkeers wet luidt: „Het is een bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden daar mede over een weg te rijden terwijl hij verkeert onder zodanige invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat geacht moet worden het motorrijtuig, het rijwiel of het andere rij- of voertuig naar beho ren te besturen. Er gaat geen zitting van welke poli tierechter dan ook in den lande voor bij zonder dat ei iemand op grond van dit beruchte artikel terechtstaat. Een veroordeling hierop kan slechts dan volgen, als wettig en overtuigend be wezen geacht wordt dat de verdachte dermate onder invloed van alcohol verkeerde dat hij als gevolg hiervan niet in staat was zijn auto naar beho ren te besturen. In de meeste geval len wordt dit bewijs geleverd op grond van het politieverhaal, de uitslag van de bloedproef (indien afgenomen) en de eventuele bekentenis van de ver dachte. ZOLANG BIJ de wet nog niet is vastgesteld welk criterium, moet wor den aangehouden als grens van be kwaamheid, is de grootte van het ge vonden alcohol-promillage in het bloed niet alles bepalend. Zo kan het gebeu ren dat een verdachte met een pro- milage van meer 0,8 (het richt- criterium wordt vrijgesproken zoals onlangs op een zitting van politierech ter mr. P. J. Klaver in Utrecht ge beurde. In deze zaak had de verdach te, ondanks het gebruik van vele gla zen bier, zich correct en normaal ge dragen. Zelfs bood hij de verbalisant aan een salto te maken, ten bewijze van zijn fitheid. DAAR staat tegenover dat dezelfde rechter kortgeleden iemand veroorde len moest wegens het rijden onder in vloed, die slechts een alcoholpromilla ge van 0,6 in zijn bloed had. Hij had over een lange afstand uiterst links van de weg gereden en hij viel bo vendien even later van een krukje ten huize van de arts, die hem bloed af nam. Toch had deze verdachte maar een paar glazen bier gedronken. De persoonlijke beoordeling van de poli tierechter, die geen collega-rechters kan raadplegen, zoals bij de meervou dige kamer het geval is, is in derge lijke zaken van grote betekenis. „VOOR SOMMIGE mensen kunnen twee glaasjes sherry al teveel zijn", aldus mr. Klaver. „Ze zijn dan net iets overmoediger en ze handelen in bepaalde verkeerssituaties net even anders dan normaal. Dat kan makke lijk fatale gevolgen hebben. Daarom zou ik ook liever zeggen: zelfs met één enkel glaasje op, laat je inder daad rijden. Men onderkent de geva ren van tevoren beslist niet voldoen de". Een vaak gehoord excuus in de rechtszaal is dan ook: ,Jk dacht dat het wel ging, ik voelde me prima". Tot die ene onverwachte geparkeerde auto uit de duisternis opdoemt of de dikke boom in de donkere bocht. De eerste man die volmondig bekent, van tevoren beseft te hebben, dat hij niet in staat was zijn auto behoorlijk te be sturen, moet nog in de rechtszaal ver schijnen! „WIJ HOUDEN een automobilist meestal aan ter controle, als we ge waarschuwd zijn of zelf een ongewone stijl van rijden bij hem bemerken", vertelt een politieman. „Als wij hem onbekwaam achten, wordt het rijbe wijs ingevorderd. Wij beoordelen dat aan de hand van loopproeven, de al gehele indruk en de beantwoording van een vragenformulier. We brengen de man naar huis en zijn auto kan later door iemand met een geldig rijbewijs worden afgehaald. Overigens is onze ervaring, dat iemand die vier borrel tjes op heeft vaak meer brokken maakt dan iemand die er acht op heeft. Want die realiseert zich, dat hij erg voorzichtig moet zijn, omdat hij te veel gedronken heeft. Maar het is juist de overmoed van iemand die zich „nog prima" voelt, waarin het grote gevaar schuilt". Routine-controles op alcoholgebruik vinden vrij zelden plaats. Enige maan den geleden werd in verschillende ge meenten in het land gecontroleerd in het late nachtelijk uur van de zater dag. De uitkomst van deze steekproef was niet bepaald schokkend. ZOU VAN een regelmatiger controle geen preventieve werking uitgaan op het drankgebruik van automobilisten? Dit is moeilijk te realiseren, voorna melijk gezien de verkeersintensiteit. Daarbij zou een dergelijke controle een lichtelijk beledigende indruk ma ken op al diegenen, die zich correct en normaal in het verkeer bewegen. Een directe afwikkeling van de zaak bij aanhouding, zoals sommigen voor staan (bijvoorbeeld het voor een be paalde periode aftekenen van het rij bewijs) is niet mogelijk. „Dat betekent de rechtspraak op straat brengen, zover zijn we niet," is het commentaar van de politie rechter. ENIGE WEKEN nadat het proces verbaal is opgemaakt wordt de ver dachte verwacht op de zitting van de politierechter. De verbalisanten zijn daar meestal als getuigen aanwezig, en verder is er vaak een medische ver klaring omtrent de uitslag van de bloedproef. Het „standaardtarief" in de straf maat bij een eerste veroordeling voor dit delict is veertien dagen onvoor waardelijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, bijzondere gevallen buiten be schouwing gelaten. De tijd dat voor het misdrijf van artikel 26 een boe te werd opgelegd, is definitief voorbij. Zal de rechter mogelijk consideratie hebben met een bepaalde verdachte, waar het de duur van de ontzegging betreft (bijvoorbeeld bij de beroeps chauffeur); vrijwel niemand ontkomt aan de onvoorwaardelijke gevangenis straf. De directeur van de grote on derneming, die met zijn slee na een uitgebreid zakendiner tegen een paal tje botst en zijn werknemer, die met een glas bier teveel in de maag 'n andere auto ramt; ze worden gelijke lijk berecht. De directeur maakt zelfs kans op een steviger straf, omdat „een man als hij toch weten moet wat hij doet", zoals de politierechter nog wel eens vermanend opmerkt. OOK een Hilversumse arts. die on langs voor dit feit terechtstond kreeg twee weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. De zware wijn bij een ge zellig etentje deed hem de das om. Bij het te ruim nemen van een bocht botste hij op een vrachtauto. De strafmaat zal hoger worden naar mate de verdachte recidivist is, indien de bloedproef een zeer hoge uitslag geeft of een ernstig ongeluk aan de drank te wijten is. Een notoire klant van de politie, een koopman uit Huis ter Heide, werd in juni van dit jaar wegens het voor de zoveelste maal rijden onder invloed veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Enige weken gele den stond hij opnieuw voor hetzelfde feit terecht. BIJ NADER onderzoek blijkt er over het gehele land weinig verschil in strafmaat te zijn, voor wat betreft de berechting van artikel 26. De Haarlem se rechtbank die de naam heeft een streng college te zijn, hanteert even eens het standaardtarief van twee we ken en een jaar. De steden Arnhem, Amsterdam, Breda. Leeuwarden en Rotterdam bieden een ongeveer gelijk beeld. De Rotterdamse officier van justitie mr. Van der Hoeven heeft wel de indruk dat Rotterdam een van de eerste steden was, waar men voor dit feit zonder meer onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd kreeg. In het zuiden wordt het rijden on der invloed in de hand gewerkt door de gewoonte, in het weekend massale hoeveelheden bier te drinken. Het grootste percentage van de zaken die de politierechter in Breda te behan delen krijgt, betreft artikel 26. De rechtbank in Leeuwarden kent een aparte strafkamer voor de berech ting van artikel 26 en 36 (dood door schuld, onder de verzwarende omstan digheden van alcoholgebruik). De officier van justitie ter plaatse, mr. H. Niemeyer, bepleit een grote aandacht voor de persoonlijke om standigheden van een verdachte. „Je mag iemand economisch nooit kapot maken", is zijn stellige mening. ,Je mag hem wel even goed raken, maar daar moet het bij blijven". Sinds kort is er ressortsgewijs een onderlinge coördinatie tussen de functionarissen bij het openbaar ministerie. Het doel hiervan is onder meer om te komen tot een gelijke strafmaat in het hele land. DE GEVANGENISSTRAF bestaat uit een onvrijwillig bezoek aan wat spottend „de herenkampen" genoemd worden, zoals Bankenbosch en Veen- huizen. Houthakken, sloten graven en ander buitenwerk staan hier de over moedige drinker te wachten. Er is weinig bekend over de resulta ten van een verblijf in dergelijke in richtingen. Zeker is echter dat de meeste Nederlanders er de voorkeur aan zullen geven, hun vakantiedagen met hun gezin op aangenamer wijze door te brengen. Rijden onder invloed, een onvergeef lijk misdrijf dat in ons drukke ver keer bijna beschouwd kan worden als een bedreiging tegen het leven gericht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17