i Kabinet regeerde zonder dat er veel van werd gemerkt SID EN CHIP: POTASCH-EN-PERLEMOER VAN NEWYORKS BOEKEN Afbraak KÉ Schoorvoetend Weinig oppositie Hersenschim Groei Oudjaar - Erbij (Van onze parlementaire redactie) Él Nieuwe pijnstiller met lange werking Garcia de Léon Premier De Jong kan op een goed jaar terugzien DEN HAAG Als in het Catshuis de oliebollen wor den binnengedragen kan premier Pieter de Jong terug zien op een goed jaar. Hij heeft het land bekwaam ge regeerd. De welvaart is groter geworden, de werkloos heid kleiner, de lange hete zomer is niet gekomen en bijna iedereen verwacht dat het kabinet tot 1971 zal aanblijven. Premier De Jong heeft een prestige opge bouwd, waar Cals, Marijnen en De Quay niet aan toe kwamen. Hij is conflicten uit de weg gegaan, durfde zijn vergissingen toe te geven. En zeilt 1969 binnen op de vriendelijke golven van een bijna ongekende hoog conjunctuur. .'Ns\>\Vv\s\\w\wwv^>\VvV. Mr. P. de Jong en minister J. M. A. H. Luns HET KABINET heeft geregeerd zon der dat we er veel van merkten. Slechts een paar maal kwamen De Jong en zijn ploeg met omstreden voorstellen, zoals het plan om de de fensie-uitgaven met 225 miljoen te verhogen, het voornemen om een loonpauze af te kondigen en de wet huurdersbijdragen. De Tweede Kamer is intussen akkoord gegaan met de f 225 miljoen de Eerste Kamer nog niet. De loonpauze komt helemaal niet, om- stellen zijn zonder veel moeite wet geworden: de verhoging van de belas tingvrije voet, de verhoging van de totoprijzen, de nieuwe omzetbelasting (BTW), de wet tegen de watervervui ling en de verhoging van de kijk- en luistergelden om een handvol te noemen. PREMIER DE JONG heeft weinig oppositie gehad. Dat lag voor een deel aan zijn gemoedelijke manier van op treden. Het lag ook aan de machteloos heid van de Tweede Kamer, die zich meer bezighield met het debatteren over partij vernieuwing, dan met haar echte taak: het controleren van de re gering. De leider van de grootste op positiepartij, drs. Den Uyl, zei vorig jaar oktober, dat het kabinet, wat hem betrof, mocht blijven, zolang de partij vernieuwing nog aan de gang was. Hij heeft zijn zin gekregen, hij zal ook volgend jaar zijn zin wel weer krijgen, want de partijvernieuwing is nog ver te zoeken. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo dat het kabinet bijtijds inzag, dat deze strenge maatregel overbodig was. De Wet Huurdersbijdragen komt ook niet, want vlak voor Kerstmis heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp finaal weggestemd. Een reeks andere voor- DE VERNIEUWING anno 1968 heeft zich beperkt tot afbraak. Misschien is dat een noodzakelijk voorspel voor iedere vernieuwing. Toch moet de af braak niet te lang doorgaan wil ook het parlement zelf niet bij de afbraak betrokken worden. In januari 1968 tel de de Tweede Kamer nog maar ~lf fracties, twaalf maanden later waren P.P.R.-voorzitter mr. E. Jurgens (r.) en Kamerlid D. Coppes Mr. J. den Uyl het er al veertien geworden. Als de versplintering zo doorgaat dreigen de parlementaire discussies uit te lopen op Babylonische spraakverwarringen. De vernieuwing op partijpolitiek ge bied om dat woord dan maar te handhaven, was het duidelijkst bij de confessionele regeringspartijen. Op 14 februari maakten Schmelzer (K.V.P.), Biesheuvel (A.R.P.) en Mel- lema (C.H.U.) samen een t.v.-uitzen- ding, waarin zij zich uitspraken voor een politiek van „samen uit; samen thuis". De linkervleugels van hun par tijen kwamen in verezt en veertien dagen later trokken de radikalen in de K.V.P. de consequenties. Aarden, Janssen, Van Doorn en mej. Kessel traden uit. Van Doorn koos de KRO boven de Tweede Kamer, maar de an dere drie vormden een eigen fractie, die op 27 april een echte partij achter zich kreeg: de Politieke Partij Radikalen onder voorzitterschap van drs. Pieter Bogaers, later van mr. Erik Jurgens. DE RADIKALEN in de A.RP. en de C.H.U. kwamen weer tot bedaren. Pas in december lieten ze weer van zich horen, toen hun partijen een soort aanbeveling deden om bij de gemeen telijke en provinciale verKiezingen van 1970 samen te werken. Intussen gin gen de gesprekken in de Achttien (het overlegorgaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U.) rustig verder. Op belangrijke punten werden grondslagen gelegd voor een gemeenschappelijk program ma van een nieuwe gemeenschappelij ke partij. De Nederlandse C.D.U. zou misschien al lang tot stand zijn geko men als de medewerking van de A.R.P. wat hartelijker zou zijn geweest. WAAROM GAAN de anti's zo schoorvoetend? Voor het antwoord op die vraag moeten we ons begeven in het duistere doolhof van de partijpoli tiek. Natuurlijk is Biesheuvel bang zijn radikalen te verliezen. Maar mis schien vreest hij nog meer zijn positie midden op de wip kwijt te raken. Zo lang de drie confessionele partijen op eigen verantwoordelijkheid met de V.V.D. samenwerken zoals nu in het kabinet-De Jong kan mr- Ba rend Biesheuvel een onevenredig grote invloed uitoefenen. Met een simpel schot voor de boeg kan hij vaak zijn zin bereiken. Maar eenmaal opgebor gen in een C.D.U. wordt hij overstemd door de K.V.P.'ers en de christelijk- historischen. DE WIP-positie van de A.R.P. hangt Mr. B. Biesheuvel samen met de partijpolitieke ontwikke lingen aan de linkerkant van het cen trum. Daar kwamen de onderhande lingen over politieke samenwerking op gang in augustus, toen de P.v.d.A. de partijen D'66, P.S.P. en P.P.R. uit nodigde voor gesprekken over de vor ming van een progessieve concentra tie. De P.v.d.A. verstuurde deze uit nodiging met in het achterhoofd de ge dachte „nooit meer met de K.V.P." niet met de gedachte „nooit meer met een confessionele partij". Zelfs als al le invité's voor een progressieve con centratie zouden meedoen, dan nog zou zo'n combinatie niet de meerderheid halen. Voor de vorming van een kabi- net zou waarschijnlijk onderhandeld moeten worden met een andere partij om het duidelijker te zeggen: met de A.R.P. Maar die onderhandelingen zijn alleen maar mogelijk als de A.R.P. zich niet laat oprollen in een C.D.U. want de confessionele partijen willen het kiesstelsel veranderen en dat wil de V.V.D. juist helemaal niet. Door dit grote meningsverschil heeft ook de staatscommissie Cals-Donner nog geen belangrijke voorstellen voortge bracht. Slechts over de afschaffing van de opkomstplicht is de commissie het eens. Andere voorstellen zijn de eerst komende jaren niet te verwachten. INMIDDELS dreigt de progressieve concentratie niet veel meer dan een hersenschim te worden. De belangrijk ste partner D'66 heeft de uitnodi ging afgewimpeld, de P.S.P. loopt niet erg warm en de P.P.R. die wel warm loopt, blijkt op grond van recente opiniepeilingen geen grote partij te zijn. Belangrijker dan dit alles is mis schien nog de intense verdeeldheid in de P.v.d.A. zelf. De grijze eminentie van het Neder landse socialisme, dr. Willem Drees, noemde de tweespalt in zijn partij ge vaarlijk en wie nog eens terugdenkt aan de vuile was die in september op het rode balkonnetje werd uitge hangen, zal het hem nazeggen. Nieuw Links, de belangrijkste verwekker van de onrust, krijgt intussen weerwerk. De groep Democratisch Appèl heeft openlijk de strijd aangebonden met de vernieuwers. Hoe het tweegevecht zal aflopen zal pas blijken in maart als de P.v.d.A. in congres bijeenkomt. De V.V.D. en D'66 bleven gespaard voor interne politieke onrust. De V.V.D.-ers hopen de confesionelen te lijmen voor een soort stembus okkoord met het doel het kabinet-De Jong voort te zetten. Maar de kans lijkt klein, D'66 BLIJKT op grond van politieke enquêtes gestadig te groeien. De par tij heeft nu zeven zetels in het par lement, maar bij verkiezingen zouden het er wel eens meer dan tweemaal zoveel kunnen zijn. In dit licht is het begrijpelijk dat Van Mierlo er weinig voor voelt om zich in allerlei onderhandelingen te storten met ver tegenwoordigers van „het oude en zie ke bestel". Pieter de Jong kan zijn oliebollen nut tigen zonder veel zorg om de toe komst. Het jaar 1969 lacht hem toe voorzover er in onze wereld iets te lachen valt. Grote conflicten op bin nenlands gebied staan hem in ieder geval niet te wachten. Zelfs de loon politiek ziet er niet al te somber uit nu de regering geen bezwaar blijkt te hebben tegen de loonsverhogingen in de metaalsector. De woningbouw kan wat problemen opleveren, evenals de prijsverhogingen, die in januari wor den verwacht. Maar dan nog hoeft het kabinet zich weinig zorgen te maken. De partijpolitieke verhoudingen ver hinderen iedere andere politieke com binatie dan de huidige. Intussen kan de premier kijken naar de tweedracht onder zijn tegenstanders. EEN NIEUW VERDOVEND en pijn stillend middel met lange werkings duur is ontwikkeld door geleerden van de Georgetown-universiteit in Wash ington. Bekend onder de codenaam SL-1112 en nog geheel in het experi mentele stadium, is het tenminste tien maal effectiever dan enig ander ver dovingsmiddel dat momenteel ge bruikt wordt. Proeven op kreeften, ratten en guinese biggetjes hebben uit gewezen dat SL-1112 de zenuwwer king in bepaalde lichaamscentra vele uren kan uitschakelen, terwijl dit bij toepassing van procaine (novocaïne), een algemeen gebruikelijk middel voor plaatselijke verdoving, slechts enkele minuten gelukt. Een injectie, toege diend aan een paard met een pijnlijk been, deed alle pijn (zover constateer baar) gedurende drie weken verdwij nen. Een ander voordeel van SL-1112 is zijn specifieke werking. Het stelt al leen de zenuw in het injectiegebied tijdelijk op nonactief, maar heeft wei nig of geen effect op de omliggende weefsels. Het kan daarom misschien van grote betekenis zijn voor de be handeling van chronisch locale pijnen, die men totnutoe alleen kon cureren door het doorsnijden of vernietigen (met alcohol en phenol) van de zenuw in kwestie. (Science Horizons) uinnnr-u-innrnnnrJinjTnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrmnnrmnnnnpnnrnnr^ vr.1 CHIP ZEGT: „Hij had een van onze beste dichters kunnen zijn, maar hij verkoopt liever tweede hands boeken". Sid zegt: „Hoor hem, zijn zoon heeft de universiteit doorlopen op de po kerwinst van pa!" Ze zijn compagnons en de beste vrienden van de wereld: Henry („Chip") Chafetz en Sidney Solomon exploitanten van Pageant Book Com pany (in tweedehands boeken) en Cooper Square Publishers (bijzonde re uitgaven) in New York. De bij naam van Henry is het Engelse woord voor speelfiche; hij is een verwoed gokker en heeft bovendien zo'n belangstelling voor alles wat met kansspelen te maken heeft dat hij er een boek over heeft geschreven. Een kloek boek, „Play the devil", uitgekomen in 1984, waarin het on derwerp uitputtend is behandeld. EEN RUSTIGE man, wie men zijn hobby allerminst aanziet. Hij zal deze ook in de laatste plaats noemen als hem naar zijn liefhebberijen ge vraagd wordt. Voorop komt zijn ge zin (drie kinderen) waaraan verbon den een hang naar kaastaart en oude „bourbon", de Amerikaanse whiskey. Verder Amerikaanse geschiedenis. Zijn vrije tyd besteedt hij deels aan het schrijven van charmante kinder boeken die fraai geïllustreerd wor den uitgegeven. Voorbeeldige huisvader Chip ver telt toch graag, met een beetje heim wee, van zijn omzwervingen door de Verenigde Staten. „Ik was een jaar of zestien, zeventien, toen ik twee keer van New York naar Chicago liftte om de Wereldtentoonstelling te bekijken. Bij goed weer sliep ik in Grant's Park. Als het regende vond ik onderdak in een van de tenten van het Indianendorp. Na de tweede keer had de zwerflust me goed te pakken. Ik was toen echt een van de „wild boys of the road" en ben liftend of als blinde passagier in goederen wagons het hele land doorgetrokken." MAAR AL voor de oorlog kwam hij tot rust in een baantje bij de sociale dienst voor kinderverzorging van New York. „Een paar jaar la ter „bezocht" ik Europa als na vigator in de luchtmacht". Over zijn oorlogservaringen, die hem als jood diep hebben getroffen, laat hij zich verder niet uit. SID IS ogenschijnlijk de sjouwer van het tweetal. Hij weet het best de weg in de duizenden gravures en platen, schilderachtig uitgestald op lange tafels en in de tienduizenden boeken, die systematisch langs de wanden gerangschikt zijn. Enkele bundels gedichten vormen de neer slag van zijn vooroorlogse aspiraties hij werd in de „Village" Greenwich village, de artiestenwijk van New York als een coming man beschouwd. En nu alleen maar tweedehands boeken? Welnee, nog afgezien van het feit dat hij geheel thuis is in het anti quariaat, draagt hij zijn volle vijftig percent bij in de uitgeverij. EEN PAAR JAAR GELEDEN heb ben Sid en Chip het aangedurfd, de Guthenberg Bijbel in fascimile uit te geven, een zakelijke gok waar uit gevers bedrijven met miljoenenom zetten als Doubleday en Random House tegen opzagen. Het werk is in 2 uitvoeringen verschenen (winkel prijzen respectievelijk driehonderd en vierhonderd dollar!) uiteraard in een betrekkelijke kleine oplage en vooral bestemd voor universiteitsbi bliotheken. „Wij zijn begonnen met alle grote universiteiten van de wereld aan te schrijven. Maar zelfs voor die instel lingen is de aankoop van een derge lijk boek geen alledaags werk. Moet je zien wat de universiteit van Dja karta ons terugschreef" Hij produceert een brief waarin eerst alle mogelijke zegen van Allah wordt afgesmeekt over Cooper Square de eigenaars mitsgaders hun gezin nen en verwanten, waarna wordt verzocht de noodlijdende Alma Ma ter een gratis exemplaar te sturen. Alle Amerikanen zijn immers rijk? Een belangrijk succes boekten de compagnons met de heruitgave van „Call it sleep' door Hebry Roth. Toen dit boek uitkwam beleefde het slechts één druk, wat ook in Amerika niet meer betekent dan een verkoop van drie- tot vierduizend exempla ren. In 1964 bliezen ze het stof eraf en brachten het, na de wereldrechten te hebben verworven, opnieuw als paperback uit. Onmiddellijk werd deze biografische roman toen een ge weldig succes Druk na druk rolde van de persen. „We hebben er elk een uitgebreide Europareis aan over gehouden" zegt Sid tevreden. BOEKHANDEL en uitgeverij kun nen dus een bloeiend bedrijf worden genoemd, toch hangen er donkere wolken boven. De wijk waarin zij ge vestigd zijn zal binnen enkele jaren worden gesaneerd. „En dat zou wel eens het einde kunnen betekenen van New York als centrum van oude boeken", zegt Chip wat somber. De winkelstand van New York is na melijk heel merkwaardig in branches bij elkaar gekropen. In een bepaalde wijk worden alleen maar huishoude lijke artikelen verkocht. Er bestaat een straat waar men uitsluitend voor bruidskleding terecht kan. Ook twee dehands boekhandelaren hebben el kaar opgezocht; zij hokken samen in de rechthoek, gevormd door Broad way en Fourth Avenue, Union Square en 10th Street. „Dat brengt de loop erin", legt Chip uit. „Liefheb bers weten dat ze alles bij elkaar kunnen vinden en gemakkelijk de een na de andere zaak kunnen afstropen". VOORLOPIG maken ze zich ech ter geen al te grote zorgen. Daar voor zitten ze trouwens te vol met plannen. „Ik moet trouwens nodig de zolder eens opruimen", zegt Sid zorgelijk. Daar liggen, i n stoffige hopen, ongekende schatten naast ba nale rommel. Dat laatste deel van de voorraad vormt een noodzakelij ke bron van inkomsten, want hou ders van uitleenbibliotheken komen hier exemplaren van veelgevraagde romans zoeken, die stukgelezen of gegapt zijn. Vanzelfsprekend werken bij onorthodoxe bazen als Sid en Chip even ongewone bedienden. Een van hen, een ernstige bebrilde jon geman, schrijft in de avonduren aan de lopende band thrillers voor een uitgever van paperbacks. Een an der regisseer! avantgarde films en is een bekende figuur in de Village. Ronald, een knappe jonge neger, heeft hier nog nooit ondervonden dat zijn opperhuid een verdacht pig ment bevat. Bernice, negerin en lachebek, troont in het midden van de lange pijpenla achter een bureau met een elektrische schrijfmachine. TOEN IK Pageant voor het eerst bezocht, ik kwam er met tus senpozen van enkele dagen mis te ik het afscheid van Bernice. om dat ze de laatste week ergens in Ala bama zat om haar zieke grootmoe der te verzorgen. „Dat is heel be langrijk voor haar," verklaarde Chip, „negerkinderen uit het zuiden wor den voor een belangrijk deel door de grootouders opgevoed, de ouders moeten namelijk meestal beide wer ken. Nu zie Ik haar terug; er liggen twee jaren tussen en ik vraag Ber nice hoe haar grootmoeder het maakt. Haar mond vertrekt even en „goed", zegt ze. Ze kijkt me wat vreemd aan en wendt haar hoofd dan met een ruk af. Ditmaal heb ik Chip niet nodig om te begrijpen: de gemiddelde Amerikaan zou dit niet hebben onthouden. Ik krijg er een beroerd gevoel van.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 18