iii i. De klauw van de beer viel op de Tsjechen, maar het gegrom gold de Duitsers Na-oorlogse episode der WIEDER VEREINIGUNG" afgesloten Gelederen gesloten Het argument Adenauer Verdere pogingen Goede ruil Woedende beer Binnen de blocks Oudjaar - Erbij Landen van het Atlantisch Pakt 1 Landen van het Warschau-Pakt SOWJETUNIE DENE IERLAND OOSF\ POLEN DUITSLJpli* WnTTiaKTSJ ECHO: SLOWAKIJE ROEMENIE 4 ^BUüéARlJ SPANJE ALGERIJE IN EUROPA VIEL IN 1968 DE POORT TOE DE RUSSISCHE INVAL in Tsjecho-Slowakije in de zomer van het afgelopen jaar was niet alleen uitzonderlijk belangrijk in ver gelijking met alles wat dit jaar op politiek gebied heeft plaats gehad hij was ook bijzonder belangrijk als mijlpaal in de Euro pese geschiedenis van 1945 tot heden. In feite sloot die gebeurtenis een episode af, die zich kenmerkte door een verzameling van krachten rondom twee magnetische kernen, waarvan de krachten velden een groot deel van de wereld bedekken: aan de ene kant de kern van het Warschau-Pact, aan de andere kant de tegenpool van de NAVO. DAAROM is dit hoofdstuk voor Europa nu afgesloten. Ruim drieëntwintig jaar na de wapenstilstand heeft de Sovjet-Unie onver biddelijk en ondubbelzinnig de gelederen langs de Oder-Neisse gesloten. Op een zó brute, on diplomatieke maar ook zó duidelijke manier is nooit tevoren in de wereldgeschiedenis een Duits ideaal de bodem ingeslagen. Het klonk bijna ongelooflijk dat Moskou het had aangedurfd, de gehele wereldopinie tegen zich in het harnas te jagen door een bevriend volk, dat bovendien onvoorstelbare offers had gebracht in een gezamenlijke strijd, bij nacht en ontij te overvallen en op te sluiten tussen tankfiles. Hoe ongelooflijker het leek, des te meer reden was er om naar het argument te zoeken. De Sovjet-Unie had, van haar stand punt uit, een argument. Men begrijpt dat ook, omdat er volgens de ervaringen van ruim twintig jaar in het Kremlin geen idioten of waanzinnigen tronen. OM HET ARGUMENT enigszins te begrij pen, moet men verder zien dan de directe situatie in Praag en de vrijheidsdrang van de Tsjechische burgers. Men moet terug naar 1945, om de ontwikkelingen te volgen die leid den tot deze coup. Men moet vooral nauw keurig de feiten ontrafelen die de verhou dingen tussen de overwinnaars van de tweede wereldoorlog bepaalden gedurende de periode 1945-1968, waarbij men in het oog moet hou den dat in iedere minuut van die langdurige Eeriode in Europa één enorm probleem ver oven alle andere uitstak: de Duitse gedeeld- heid. De verdeling in Duitsland in bezettingszones vlak na de wapenstilstand kwam tot stand op basis van tamelijk ruwe lijnen, die gegeven waren door de militaire situatie op het uur van de wapenstilstand. De twee-fronten-oor log leidde tot een ontmoeting tussen de ooste lijke en westelijke geallieerde legerscharen Foster Dulles, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, vond de koude oorlog uit. midden in Duitsland. De verdeling van de hoofdstad Berlijn was een schabloon van de verdeling des lands: vier zones, beheerd door de vier grote geallieerden, met een middel puntig bestuur onder een gemengde com missie. De politieke ontwikkeling leidde tot samen voeging van de drie westelijke zones tegen over de ene oostelijke zone. Dat illustreerde de verkoelde verhoudingen tussen de Sovjet- Unie en haar voormalige bondgenoten. Niet temin: zelfs de koude oorlog, aangewakkerd door de fervente Amerikaanse communisten hater Foster Dulles als minister van Buiten landse Zaken, kon niet verhinderen dat de vier geallieerden zich probeerden te kwijten van hun taak in Europa, waarvoor zij de oorlog hadden uitgevochten, namelijk de regeling van de Duitse kwestie door gezamenlijk overleg. Men was het er over eens, dat Duitslands macht voorgoed moest worden beknot. Men was het erover eens dat Duitsland gedenazifi- ceerd en gedemilitariseerd moest worden, om het Duitse revanchisme de tanden uit te trek ken. Maar men was het er óók over eens dat men Duitsland zo kort mogelijk verdeeld moest houden, juist om het revanchisme geen nieuw voedsel in nationalistische verpakking te geven. Een aantal factoren van grote internationale betekenis echter doorkruiste die eenstemmig heid, die als consequentie zou hebben gehad dat Midden-Europa een geneutraliseerd ge bied zou zijn geworden, waarin het verenigde Duitsland geen nieuw gevaar voor een Euro pese en wereldoorlog meer zou kunnen op leveren. IN DE EERSTE PLAATS trad in Duitsland een politicus op de voorgrond, die er weinig voor voelde zijn vaderland naar een tweede rang te zien schuiven: Adenauer. Zijn politiek was er van het begin af op gericht, de „Wiedervereinigung" voorlopig op te offeren Adenauer, de kanselier der geallieerden. aan een versterking van de Duitse positie. De enige mogelijkheid daartoe was een nauwe verbintenis met da westelijke geallieerden, die WAT EUROPA BETREFT, werd in augustus 1968 een vonnis van historische betekenis geveld. De veroordeelde was Duitsland. Het leek alsof de Tsjechoslowaken slachtoffer waren, maar in feite betrof het de Duitsers. Het vonnis veroordeelde namelijk dié Duitsers, welker streven en ideaal gericht waren op een Duitse hereniging en die daaraan sinds 1945 met onophoudelijke vol harding hadden geloofd. De inval van de Russen in Tsjecho- Slowakije was het krachtigste, meest definitieve „neen" dat Duitsland sedert zijn nederlaag te horen had gekregen. Duitse herbewapening en op dat ogenblik begon het tegenoffensief van de Sovjet-Unie. Moskou lanceert voor de laatste maal een plan tot neutralisatie van Midden-Europa: het stelt een vredesregeling voor, waarbij Duits land wordt verenigd en tegelijk geneutrali seerd. De bewapening van dat Duitsland zou alleen mogen dienen om zijn eigen territoriale integriteit te verdedigen. Dit voorstel van Moskou op dat moment legde plotseling weer alle wonden bloot, die ongenezen waren ge bleven onder het verband. Niettemin verwier pen de drie westelijke geallieerden het idee van een geneutraliseerd en verzwakt Duits land zonder enig alternatief. TOCH IS de Sovjet-Unie daarna nog bezig gebleven, kansen te scheppen voor een nieuwe Europese veiligheidsovereenkomst. Bekend is het zogenaamde „Molotov-voorstel" van 1954: een neutraal, verenigd Duitsland onder super visie van de vier grote mogendheden die het hadden verslagen, terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Midden-Europa, slui ting van een Europees veiligheidsverdrag dat zou moeten openstaan voor alle mogendheden in Oost- en West-Europa. Alle pogingen van de Sovjet-Unie om defi nitief af te rekenen met de oude vijand Duits land mislukten echter. Zij moest accepteren dat een sterk, zeer actief West-Duitsland de politieke arena binnentrok en aanstonds po gingen ondernam om te fungeren als leidende Europese mogendheid in de strijd tegen het wereldcommunisme. De binding van de oostzone aan de Sovjet- Unie als tegenwicht tegen deze Westduitse wederopstanding was een voor de hand lig- immers niet alleen een snelle economische wederopstanding beloofde maar ook de moge lijkheid tot herbewapening in het vooruitzicht stelde. De vernietiging van de Sovjetrussische aspiraties tot permanente devaluatie van de Duitse macht in Europa was zijn eerste doel. Zijn tweede: stichting van een sterk en doel bewust West-Duitsland, dat van zijn veroverde stellingen uit zou kunnen proberen de „Wie dervereinigung" af te dwingen. Herhaaldelijk heeft Moskou geprobeerd, de westelijke bondgenoten te verleiden tot een Europees veiligheidssysteem dat gebaseerd was op ontkrachting van Duitsland. Het westelijke antwoord is steeds negatief geweest. De lancering van het Schuman-plan in mei 1950, die het begin vormde van een Europese economische integratie van de in 1949 gestich te Westduitse Bondsrepubliek, versnelde het proces van de blocvorming in het Westen sterk. Eind juni 1950 kwam daar nog het uitbreken van de Koreaanse oorlog bij, dat de achterdocht tegen het communisme aanwak kerde en het idee van een Westduitse herbe wapening nog meer levensvatbaarheid gaf. De NAVO bleek volgens deskundigen te zwak om een eventuele bedreiging uit het Oosten te weerstaan, als zij niet de beschik king kreeg over een Westduitse militaire bij drage. In het kader van een plan om de weder geboorte van een Duits leger mogelijk te ma ken, werd het bezettingsstatuut zodanig aan gepast dat de oorspronkelijke bedoelingen tot denazificering en ontmanteling van Duitsland geheel en al werden losgelaten. Molotov lanceerde in 1954 de laatste troef om Duitsland buitenspel te zet ten. Adenauers politiek gelukte. Hij kon de Duit se militaire bijdrage aan de westelijke ge allieerden verkopen voor een schitterende prijs, namelijk de volkomen zelfstandigheid van West-Duitsland. In 1952 sprak de NAVO- raad in Lissabon zich unaniem uit voor een Schuman, de vader van de Europese integratie. gende consequentie van deze ontwikkeling. Doch niet alleen Oost-Duitsland, ook de an dere staten van Oost-Europa moesten worden gerecruteerd tegen datgene wat Moskou als een nieuwe Duitse dreiging beschouwde. Daarmee werd het tijdperk van de bloes ingeluid, waarvan de grens zo scherp gesteld werd dat zij met mijnenvelden, prikkeldraad en in Berlijn zelfs met een muur werd ge barricadeerd. WEST-DUITSLAND echter was niet van plan, het te laten bij zijn belangrijke plaats in de Westelijke wereld. Het had nog een be lofte in te lossen, die het nationalisme van de Westduitsers moest bevredigen: de „Wieder vereinigung". Economisch en militair sterk en indrukwekkend van politiek prestige, begon het pogingen te doen op eigen houtje verbin dingen te leggen met Oostduitsers, om te komen tot een complex van kleine overeen komsten. Die pogingen faalden voortdurend, waarop een omweg werd ingeslagen: con tacten met andere Oosteuropese staten, voor namelijk met die waar een duidelijke afkeer van het slavenbestaan werd gecultiveerd. Joegoslavië en Roemenië leken niet afkerig van deze Westduitse vriendschap, als het ten minste economische voordelen opleverde. Dat deed het overigens ook duidelijk. Tsjecho-Slowakije was een moeilijker ob ject. Het was bijna even moeilijk als Oost- Duitsland, met dit verschil dat in Tsjecho- Slowakije een sterker verlangen naar vrij heid en zelfstandigheid leefde dan in Oost- Duitsland, tenminste wat de hoge rangen der communistische partij betrof. Het is duidelijk dat West-Duitsland koorts achtig zat te wachten op het moment, waarop de Tsjechische communistenleiders het land zouden losmaken van Moskou en Westelijke begrippen van vrijheid en democratie zouden introduceren. Het is niet bewezen dat West- Duitsland ook maar de geringste rol gespeeld heeft in de voltrekking van de Tsjechoslo- waakse revolutie, maar het is wel tot Moskou doorgedrongen dat Tsjecho-Slowakije, eenmaal gearriveerd op het niveau van bewegingsvrij heid dat Joegoslavië en Roemenië al hadden bereikt, een gemakkelijke prooi zou worden voor verdere indoctrinatie van het westen uit. Tsjecho-Slowakije was een begerenswaar dig contactpunt voor de Westduitse economie. Regeling van politieke geschillen tussen de twee landen zou de Bondsrepubliek econo misch succes hebben opgeleverd, dat gevolgd zou kunnen worden door politiek succes. Deze Westduitse omweg naar een mogelijke Duitse hereniging was een lange, kostbare en gevaarlijke. Maar het was de enige, nadat de Bondsrepubliek zelf zich zo onvoorwaardelijk had ingepast in het westelijke militaire en economische geheel. IN 1968 HEEFT de Sovjet-Unie, als een ge tergde beer uit zijn hol te voorschijn komend, zijn klauw op Tsjecho-Slowakije doen neer komen. Het Tsjechische volk is dodelijk ge troffen in zijn vertrouwen op de Russische tolerantie en vriendschap. Het is opnieuw ten offer gevallen aan de onverzoenlijke tegen stelling tussen de Sovjet-Unie en Duitsland. Deze opzienbarende en schokkende ontwik keling heeft de Westduitsers duidelijk ge maakt, dat zij geen enkele kans hebben hun omweg te vervolgen zonder het gevaar van een nieuwe wereldoorlog te ontketenen. En niet alleen de Westduitsers, ook de andere Westelijke mogendheden zullen begrepen hebben dat de poort tussen Oost en West on herroepelijk gesloten blijft, zolang een West duitse militaire en economische macht in Europa de vinger uitsteekt naar potentiële oostelijke vrienden. Daarom is de inval van de Russen in Tsjecho-Slowakije te beschouwen als de af sluiting van een periode. Het Westen zal vol komen opnieuw moeten beginnen met het be denken van een procedure, die een mogelijk heid opent om de twee stukken Duitsland weer bijeen te krijgen. Waarschijnlijk bestaat die procedure niet eens. Wellicht is dit jaar 1968 het jaar van de definitieve breuk tussen de twee Duitslanden geweest, en moet de we reld zich proberen aan te passen aan het idee, dat de twee militaire pacten (NAVO en War schau-Pact) de komende vijftig jaren onwrik bare realiteit zullen blijven, met alle dode lijke gevaren van dien. Een definitie van Europese veiligheid is in deze situatie slechts te vinden in de veilig heid van een leven op de rand van een vul kaan. Een andere definitie, die door de naoor logse politieke ontwikkeling is achterhaald, zou onherroepelijk de neutralisatie van Duits land hebben moeten inhouden. Het is niet te voorspellen op welke manier de staatslieden van 1968 uit deze gruwelijke impasse zullen kunnen raken. Mocht de erkenning van Oost- Duitsland door het Westen de Sovjet-Unie al kunnen bewegen tot iets meer tolerantie en iets minder achterdocht, het gevolg daarvan zou in ieder geval het voortbestaan van twee moeilijk met elkander levende Duitslanden zijn, waartussen niet alleen een Duitse grens, maar ook een grens van internationale tegen stellingen zal blijven bestaan, waar aan beide zijden nog vele jaren met grote militaire vuis ten wordt geschud. Een tragisch toekomst beeld voor Europa, dat in 1945 de theoretisch» kans heeft gehad het hart van Europa te paci ficeren. Dubcek, de bevrijder die zich mis rekende in de Europese situatie. BINNEN de twee bloes zal het leven intus sen zijn eigen stroomgebieden volgen, waarbij ongetwijfeld kleine openingen in de dam tus sen Oost en West een doorsijpelend contact mogelijk zullen maken. Maar men kan ervan opaan dat binnen het leefgebied van de War- schau-Pactlanden iedere ontrouw aan het pan- socialisme streng zal worden gestraft. Zolang de bewapening van het Westen zich concen treert op Westduits gbied en zolang de Bonds republiek na Amerika de sterkste, invloed rijkste mogendheid van het Atlantisch pact blijft, is een bevrijding van Oosteuropese na ties een illusie. De reeds verworven vrijheid van Joegoslavië en Roemenië is in groot ge vaar. De Sovjet-Unie kan op langere termijn een afbrokkeling van de Oosteuropese soli dariteit niet gedogen en zal ongetwijfeld aan deze twee landen eisen stellen. DE WESTELIJKE mogendheden zullen zich sterk bezinnen, vooraleer zij een eventuele dwang van Moskou op Roemenië en Joego slavië zullen beantwoorden met een garantie dreigement. Zij zouden zo'n garantie onmoge lijk kunnen nakomen, zonder de realiteit van het Russische veiligheidsstelsel te negeren. Als Moskou ook op die flank de gelederen sluit, moeten westelijke realisten dat onvermijdelijk zien als een consequentie van de gegeven Europese situatie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19