Koude afdaling met hindernissen voltooid FISCAAL FLITSEN WERD EEN FORMIDABEL FIASCO Fotocontrole schiet er op de wegenbelasting al twee jaar naast Van deze records had Mexico geen weet Eeti op 3 aanslagen onjuist! Oudjaar - Erbij Ski-instructeur Oe Thant: Vooruit jongens, de volgende helling op GELUKKIG NIEUWJAAR -WAT IS 12UUR 'sNACHTS? (australA (Bijzondere medewerking) „IS DAT NU niet gevaarlijk?" vroeg een 21-jarige bromfietser. „Ik reed gisteravond zo tussen acht en half negen over de Weteringschans in Amsterdam. Het is daar behoorlijk druk. Onverwacht flitste er vlak bij me (ik weet nóg niet precies waar) zo'n fotografisch flitslicht op. Even zag ik niets meer. Als er op dat ogenblik een voetganger wat onberaden de rijweg was opgestapt of er een paar zwalkende fietsers voor mijn wiel hadden gereden, was er beslist een ongeluk ge beurd. Achter myn rug ging het flitsen met tussen pozen van misschien vyftien seconden nog een tijdje door. Later hoorde ik, dat ze daar bezig waren met fotograferen van kentekens van voorbijrijdende auto's voor de controle van de motorrijtuigenbelasting". AUTOMOBILISTEN weten, dat er sinds 1967 geen controle van betalings bewijzen langs de weg meer gebeurt, maar dat mobile brigades hon derdduizenden foto's maken (n 1967 waren het er 1.336.575), waarna een computer uitzoekt, voor welke num mers daarvan wel en voor welke geen belasting werd betaald. De gevaren- factor van de fotografische bedrijvig heid bij avond is zeker niet helemaal te verwaarlozen. Het doen schrikken of afleiden van een bestuurder kan in een moeilijke verkeerssituatie fataal worden, 's Avonds is het verblindende effect het hevigst. Maar één (figuur lijk) lichtpuntje valt in het verhaal van onze bromfietser toch wel te ont dekken. De grief, dat er nooit controle in de stad en nooit controle bij avond is, en dat daardoor sommige ca- tegoriën autorijders straffeloos belas tingvrij kunnen rijden, gaat al thans in haar absolute vorm niet op. ER IS de laatste tijd nog al wat tu mult rond de flitsfotocontrole ont staan. Toen de Autokampioen van de ANWB september onder de titel „Eén op de 19 (auto's) is raak" een juichend stukje over de fiscale fotografen schreef, zagen wij de bui al aankomen. Er waren ons namelijk uit automobi listenkringen heel wat klachten be kend. Dat wij er vooralsnog niets mee ondernemen, komt doordat dergelijke verhalen achteraf vaak zo moeilijk waterdicht te verifiëren zijn. De opti mistische kijk van ANWB-zijde heeft echter een hele reeks automobilisten met pijnlijke flitservaringen in hun pen doen klimmen. En het resultaat blijkt rondweg ontstellend. HET MEEST verbluffend is wel de ervaring van een grote verzekerings maatschappij met een wagenpark van 500 auto's, die op grond van de foto grafische controle en bijbehorende computer-activiteit 27 na-heffingen kreeg, waarvan er liefst 24 ten on rechte werden opgelegd. Een Nijmege- naar kreeg zóveel naheffingen, dat hij daarmee ƒ450,- autobelasting zou heb ben betaald in plaats van de 87,20 die hij voor zijn Fiat 1500 in werke lijkheid betalen moest (en vóór het fotograferen al prompt betaald had). Na negen maanden had het CBM (Cen traal Bureau Motorrijtuigenbelasting, zetel Apeldoorn) 's mans eerste be zwaarschrift eindelijk behandeld en erkend. Over zijn vele andere bezwaar schriften na onjuiste naheffingen zwijgt hij maar. Een brandstoffenhandelaar in Voor schoten kreeg op grond van een CBM- flitsfoto een naheffingsaanslag plus de gebruikelijke 50 percent boete, hoewel hij al zes weken vóór het verstrijken van de belastingtermijn opnieuw had betaald. Hij maakte bezwaar, zond fotokopieën als bewijsmateriaal, maar kreeg als enig antwoord een deur waarder bij zich thuis. Die keek de bescheiden in, moest ze als juist er kennen en verdweenè Geen woord van verontschuldiging van de zijde van het CBM. Wel binnen een jaar een tweede, even onjuiste navordering. WIJ CITEREN hier terwille van de objectiviteit louter gevallen die ter ken nis kwamen van de ANWB en waar mee een redacteur van de Auto-kam pioen ter verificatie naar de staatsse cretaris van Financiën dr. F. H. M. Grapperhaus en het hoofd van de Dienst Automatisering Rijksbelasting, de heer A. A. Thie, is getogen. In de Autokampioen van 30 november jl. kon iedere automobilist lezen, hoe „be reidwillig" de heren op deze en soort gelijke onthullingen reageerden Wij voor ons hebben uit het relaas niet veel anders kunnen lezen, dan dat zij de ontstellende fouten van het CBM bereidwillig wegwuifden met vaaghe den. Vooreerst, dat de automobilist, „als hij niet voor onaangename verrassin gen wil komen te staan", de benodig de formulieren duidelijk en „met mooie ronde cijfers" moet invullen. Een dienst die aan de lopende band zoveel fouten maakt, handelt weinig elegant als hij die fouten zonder een schaduw van bewijs afwentelt op de gedupeerden. Heeft ook de grote ver zekeringsmaatschappij, die 24 foutieve navorderingen kreeg, haar formulieren niet met de door de heer Thie zo vurig begeerde mooie ronde cijfers ingevuld? autobezitter aan het kenteken van een auto weten te koppelen. Daartoe be staat er een centraal, voor iedereen (ook het CBM) toegankelijk register. Dat een verkeerd gelezen en verkeerd op de ponskaart van het CBM weer gegeven autonummer dus aan een on schuldige belastingbetaler zou kunnen worden toegerekend, is onjuist. Op voorwaarde, dat het CBM vóór het in staat van beschuldiging stellen van een automobilist doet wat het doen móét: nagaan dat een bepaald kenteken in derdaad bij een bepaalde eigenaar be hoort. ANDERE VRAAG in dit verband: als (bijvoorbeeld) de eigenaar van auto GK-44-00 wel betaald heeft, maar in verzuim wordt gesteld omdat hij zó onduidelijk schreef dat het op GH-77- 00 leek, wat is er dan eigenlijk met het betaalde geld gebeurd? Heeft de autofiscus dan maar zonder blikken of blozen voor auto 77-00 dubbele be taling aanvaard? Een handelszaak die met het boeken van ontvangen beta lingen en het uitzenden van aanma ningen even vrijmoedig zou omsprin gen als het CBM zou al heel gauw geen klanten meer over hebben: Onze indruk is dan ook, dat niet in de eerste plaats het schoonschrift van de automobilisten maar de onduidelijk heid van de gemaakte flitsfoto's de belangrijkste oorzaak van de pijnlijke vergissingen is. Een niet al te scherpe foto van een net helemaal brandschoon nummerbord maakt gemakkelijk van NATUURLIJK vandaag nog een keer het petje af voor de in Mexi co City geleverde prestaties. Maar laten we, temidden van de oliebol len terugblikkend op de 366 dagen van 1968, nu ook weer niet denken dat er beslist Olympische Spelen, stadions en sportvelden voor nodig zijn om imposante records te ves tigen en te verbeteren. Juist dit bijna in de geschiedenis bijgezette extra-lange jaar heeft ons wel an ders geleerd. HET BEGON al op de eerste janua ri in Diever. dat met zijn jaarlijkse Shakespeare-vertoningen Drente's cul turele bolwerk mag worden genoemd. Op de eerste de beste dag van het jaar kon de heer J. Koerts zich hier kampioen kip-eter noemen. Hartelijk aangemoedigd door een dertigtal sup porters at deze Dievernaar zich in café Doorten niet alleen naar het tijd, maar ook naar het hoeveelheidre- cord. Een weddenschap wilde name lijk, dat hij binnen een half uur een zesponder zou verorberen, welk ge vogelte reglementair door drie glazen bier naar zijn maag mocht worden be geleid. Ooggetuigen berichtten, dat hij nog vrij beschaafd at ook. Zoals het behoort in cultureel Diever. EEN ANDER zeer apart record werd in de eerste week van maart in Johannesburg gevestigd, waar Zuid- Afrikaanse meisjes in een étalage op het waakrecord joegen. Negentienjari ge typiste Linda Naude lukte het, 112 uur en 20 minuten achtereen wak ker te blijven: een prestatie, waar zij al heel lang van had gedroomd. DE 8STE MAART was een donkere dag voor Beerta's herbergier H. Mie- dema. Wie had kunnen denken dat z ijn record „langbiljarten"dat hij nog maar enkele weken tevoren op 61 uur bracht, zo vlug zou worden verbeterd! Het lukte de neven Tiedo en hamert Kramer uit Nieuwolda, die het een uur langer uithielden en die daarvoor te recht werden beloond met een blinken de beker en de complimenten van bur gemeester Krikken. Op vrijdagmor gen om zeven uur benaderden zij het biljart, zondagavond om negen uur legden ze de keu's weg. Beiden maak ten op dat tijdstip een wat vermoeide indruk. ER KWAM ook een burgemeester te pas aan de bijzondere sportprestatie die twee Rotterdamse scholieren half april leverden. Dat was Leidens mr. Van der Willigen, die een hartelijke handdruk en een glas jus d'orange in petto had voor de 17-jarige Arnold Ouwerkerk en 16-jarige Rob Brusik. De statige sleutelstad was het keer punt op de route, die zij hadden uit gestippeld om het wereldrecord iin- derwagen-duwen te laten sneuvelen. Laat zoiets maar aan Rotterdammers over: met 82 kilometer duwen konden zij zich de nieuwe kampioenen noemen. TERUG naar het Noorden, waar 18 april een gedenkwaardige dag werd omdat negentienjarige Henkie Haak uit De Wilp toen achteruit fietsend per bakfiets de bijna 45 kilometer tussen Groningen en Drachten aflegde. In dubbele betekenis geen amateuristi sche bezigheid, want hij streek er via weddenschappen 300 gulden mee op. Henkie's methode om zijn vakantie geld te verdienen! OMSTREEKS dezelfde tijd imiteer de Mike Meany een mol door 61 dagen onderaards te verblijven. De 23-jarige Mike is een Britse barman, die vroe ger doodgraver is geweest. Hij vestig de een nieuw record levend-begraven- zijn. Meany's eerste opmerking toen hij weer in het daglicht verscheen: „Heb je een pint bier voor me, schat- je?" EEN GETAPTE Engelsman is ook de 37-jarige Lionel Tutt uit Dunstable. Hij werd op 8 juni wereldkampioen bierdrinken door in een uur bijna ne gen liter achterover te slaan. Vreemd genoeg leek Lionel, vader van negert kinderen, zich zijn overwinning nau welijks bewust te zijn. Hij keek be paald glazig toen hij wankelend werd weggevoerd. HET LAWAAI, dat de Kerkraadse beatband To-Morrow's Scene de voor gaande 10 dagen, 10 uur, 10 minuten en 10 seconden had geproduceerd, was nog niets vergeleken bij het helse ka baal dat op 15 juli in Kerkrade's Apol- lozaèl losbarstte toen het sein werd gegeven om met het marathon-optre den te stoppen. Geen wonder: een nieuw record non-stop beaten was een feit. NOG GEEN week later gingen in het rustieke Roswinkel vele blikken omhoog naar het dak van café De Boer, waar 18-jarige Simon Hilgen, warmpjes aangekleed met het oog op de Hollandse zomer, het record op- het-dak-zitten op 65 uur bracht. Elk uur leverde hem drie riksen op. Op dezelfde dag dat hij weer op de be gane grond stond, stierf in het ge vang van het Wetsduitse Celle een andere „recordbezitter"Adolf Bergeest, die van zijn 82 jaren er 62 in de cel en dat niet alleen in Celle had doorgebracht. EN ALWEER naar Groningen, waar zondagmiddag 8 september vier Gro ningse bakkers een nieuw wereldre cord uit hun oven schoven: een hon derd pond zwaar, tien meter lang brood op een speciale truck naar een bak kerij tentoonstelling aan de voet van de Martinitoren vervoerd. Hetzelfde week end werd het record dakzitten alweer verbeterd, ditmaal in Boskoop waar 21-jarige Bertus Korbijn wat stijf in de benen bleek te zijn na 101 uur op het dak van het pand Zijde 50 te hebben gezeten. WE BEGONNEN dit overzicht met kip, we eindigen het met ei. Met 33 eieren, die keihard gekookt binnen tachtig minuten in de maag van stu dent Terr Coon van de universiteit van Nieuw-Mexico verdwenen, zonder daar overigens lang te verblijven. Terr had gelezen, dat een soldaat in Vietnam, kennelijk bij gebrek aan betere be zigheden, dertig eieren in ruim een uur had verzwolgen. Nog net voor hij ziek werd constateerde Coon, dat dj d't record had verbrijzeld. Trots, maar zo groen als de dooiers. Hij schijnt het overleefd te hebben. tA/WWVWVVVVWWMIVVAAAAfVXA/WV/V/VWWVVWWVVVVVWVVVVWV/VVVVVVVVVVVVVVAA/VVVAA/VVVUVVAAAAA/VA/V een 8 een 3 en omgekeerd. Het nare is alleen dat niet de automobilist met het vuile, maar die met het schone nummerbord de dupe wordt! Die van het bemodderde nummerbord blijft buiten schot, die met het schone krijgt een (onjuiste) navordering plus boete. Dat is een ernstige bedenking tegen het hele fotografische systeem. In geen geval mogen dubieuze foto's op de gis worden gebruikt voor aanmanin gen. DE HEER Thie deed, zonder blijk baar in het minst geschokt te zijn, de mededeling dat op grond van de ge maakte foto's per jaar rond 180.000 na heffingsaanslagen de deur van het CBM uitgaan en dat daarvan „maar" één derde ten onrechte wordt opge legd. ,Maar" 60.000 op de 180.000 aan slagen zijn fout en dwingen bonafide, correct betalende autobezitters tot ge documenteerde bezwaarschriften die vele uren (ongehonoreerde) arbeid vergen. Om van de begrijpelijke er- AAAA/WWWWWVWWWVWWWVWVWW/WWVWWUWWUWWWVWWVUWWWWWVWVWVWW Of zou die maatschappij misschien al aan het gebruik van schrijfmachines toe zijn? BOVENDIENwie wel eens gepro beerd heeft, zich als automobilist aan de gevolgen van een verkeersovertre ding te onttrekken, weet hoe snel de autoriteiten naam en adres van een Finlandlu. snachfs Siberië RUSLAND - Newark,Cl-Om. 6u.'smiddags VERS1. 3u.'srmd± CHINA Jnöan W-Mexico 4u.'smidd India Au 30mir>. sochtends BR4ZIII i 8u.'savonds Erniopie 2u.'s nachts "Argentinië '7u.ts middags 2-Afrika lu.'snachfs W-Austratie 7u.'sochtends In diideel van de wereld is 12uur'snachl-s gelijk De lijd in andere landen gerekend naar tnidden-Europese fijd gernis te zwijgen. Staatssecretaris Grapperhaus vatte dit alles niettemin samen onder de kwalificatie „kinder ziekten". Men stelle zich voor dat een autofa brikant, die in de eerste maanden van 1967 een nieuw model lanceerde, eind 1968 nog op elke drie vervaardigde au to's één volslagen wrak van de lopen de band laat tuimelen en dan zijn fa bricagemethode verontschuldigt met het woord kinderziekten! Maar na tuurlijk gelden voor het vervaardigen van auto's andere wetten dan voor het vervaardigen van dwangbevelen. „Als wij fouten maken, neemt het publiek deze fouten over het alge meen veel ernstiger dan ze zijn", zei staatssecretaris Grapperhaus. Dat er tot nu toe over de CBM-bedrijvigheid betrekkelijk weinig tumult is ontstaan, bewijst veeleer dat automobilisten te genover de fiscus doorgaans als lam meren zijn. Als wij binnen één jaar volstrekt ten onrechte twee navorde ringen plus vijftig percent boete ont vangen, met daartussendoor nog een deurwaardersbezoek, vinden wij dit niet veel ernstiger dan het is. Wij vinden het eenvoudig (net zoals het inderdaad is) héél ernstig. Zonder deugdelijker tegenbewijs dan de staatssecretaris en het hoofd van dienst op tafel brachten moet de hele fotografische controle alleen al om de wanverhouding van één op drie vals beschuldigden als een fiasco worden beschouwd. Natuurlijk: bij de huidige verkeersintensiteit is het controleren van belastingkaarten langs de wegen even onmogelijk. Maar waarom vol hardt men toch bij een systeem van betaling per auto? Waarom calculeert men b.v. niet, zoals elders, alle hef fingen die de overheid zo nodig van de automobilist moet vorderen in de ben zineprijs in? Dan behoeft het CBM geen foto's te maken waarvan er tus sen nummerbord en computer één op de drie mislukt; niemand kan zich aan betaling onttrekken en iedereen betaalt naar recht en billijkheid overeenkom stig het aantal kilometers dat hij af legt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21