1968 WAS HET JAAR VAN DE CONCENTRATIES Geruchtmakende fusies in scheepsbouw en bier Oudjaar - Erbij DE VERWACHTING VOOR 1969 DEN HAAG Een veelbewogen jaar voor het Nederlandse bedrijfs leven spoedt zich ten einde. In de afgelopen twaalf maanden moesten talrijke directies beslissingen nemen, die diep ingrepen in het reilen en zeilen van hun ondernemingen en het bestaan van de velen die er hun bestaan hadden gevonden. De noodzakelijk geachte schaalvergroting bleef ook in 1968 het voorname motief, de vele fusies, overnemingen en sluitingen leggen daarvan ondubbelzinnig getuigenis af. De twee grote samensmeltingsprocessen van dit jaar waren wel die in de scheepsbouw en die in de sector van bier- en frisdranken. Het spektakel in de scheepsbouw speelde in de maanden juni en juli. De voorgeschiedenis ervan is lang en ingewikkeld. Alvast begonnen Ander gevecht T rends OOK 1968 WAS DUUR De produkhe van bedrijven sri|g(- mer 3,5 7. Nederland zag na de oorlog voort durend het aandeel in de wereld- scheepsbouw verminderen zoals vele andere landen door de verras sende opkomst van de efficiënt en goed koop bouwende Japanners, die in kor te tijd bijna de helft van de jaarlijks in de wereld te bouwen schepen con strueerden. Daarnaast begon de voor keur van vele reders uit te gaan naar steeds grotere schepen. Vooral na de sluiting van het Suezkanaal in juni 1967 nam het aantal orders voor de zogenoemde mamoettankers sterk toe. Vele werven zagen hun accommodatie —toereikend worden om hun positie op de scheepvaartmarkt te handha ven. Binnen deze decors speelde zich de verwoede strijd om het felbegeerde mammoetdok af, waarvoor de Neder landse regering een garantie van 75 miljoen had uitgeloofd, mits er een grotere samenwerking tot stand kwam dan daarvoor door de scheepsbouwon- dernemingen was gedemonstreerd. Nu had Verolme zich al met veel elan op de bouw van de mammoetsche- pen geworpen en zelfs in haar order- verwerving rekening gehouden met het verkrijgen van de garantie. Toen deze uitbleef begon Verolme maar vast met de bouw van een mammoet dok op Roozenburg om zodoende in staat te zijn aan zijn verplichtingen te voldoen. Om zijn goede wil tot sa menwerking te komen te tonen nam Verolme de andere mammoetbouwer van ons land, de NDSM, over. Later bleek er een afspraak tussen de rege ring en Verolme te hebben bestaan, die hem de garantie voor zijn dok in het vooruitzicht stelde in ruil voor de overneming van de verliesgevende NDSM. Hierdoor was de werkgelegen heid in Amsterdam van rond tiendui zend mensen gewaarborgd. In reactie op deze zet van Verolme besloten toen Rijn-Schelde en Wilton- Fijenoord-Bronswerk hun maritieme belangen samen te voegen, maar deze manoeuvre mocht niet meer baten. Een vreemd naspel werd gevormd door de activiteiten van VMF-Stork- Werkspoor en Rijn-Schelde rond Wil ton. Eerst deed VMF een bod op Wil ton, maar later werd duidelijk, dat Rijn-Schelde bevreesd was, dat hier door haar belangen zouden worden ge schaad. Zodoende kwamen de direc ties van VMF en Rijn-Schelde tijdens haasig weekendberaad in een hotel overeen om Wilton op te delen: land- activiteiten voornamelijk Bronswerk, naar VMF en de zee-belangen naar Rijn-Schelde. Een ander gevecht speelde zich af in de wereld van het bier. Het grote Britse drankenconcem Allied Brewe ries verwierf in december van vorig jaar d'Oranjeboom en nam later de aandelen van Breda Bier (De Drie Hoefijzers) over. Bevreesd voor een grote Britse pe netratie in de Nederlandse markt voor bier namen de twee bierkoningen van Nederland Amstel en Heineken het besluit kratje bij kratje te leggen. Dit leek een genoegzaam antwoord, maar ruim een maand geleden maakte Unilever bekend, dat zij in gesprek is met Allied Breweries over een fusie. Al met al is ook hier een groeiende vervlechting van Nederlandse en Brit se belangen te constateren. Welke trends vallen er nu verder te onderkennen? Wij zouden de volgende lijnen willen schetsen: De steeds toenemende macht van de grote concerns, zoals in de me taalsector die van Hoogovens (on der andere overneming van Excel sior De Maas), in de chemische sector die van KZO (onder meer overneming van Dobbelman), AKU (vergroting buitenlandse belangen) en Koninklijke Olie (grote uitbrei dingen, Shell-complex bij Moer dijk). 0 De krachtige concentratie in de Nederlandse verzekeringswereld: RVS en „De Zeven Provinciën", gingen in augustus samen. Verder valt daar de expansie van de AMEV-groep op. Vooral in Austra lië werden grote belangen verwor ven door overneming van verschei dene maatschappijen. Tenslotte, maakten de maatschappijen bin nen de EEG een begin met sa menwerking, onder meer op ver zekering-technisch gebied. O De diepgaande concentratie in de bouwwereld, waarbij een aantal krachtige bedrijven onder meer Nederhorst voortdurend alert zijn op het overnemen van kwets baardere collega's. De schaalver groting is hier onder andere nodig omdat bij de bouw steeds meer de „bouwstroom" (het realiseren, van hele wijken ineens) een rol gaat spelen. De voortdurende aaneensluiting van drukkerijen. 0 De vele bankfusies, die het feit markeren dat de kleinere banken door de voortdurende schaalver groting gevaar lopen door de gro tere uit de markt te worden ge drukt. De vestiging van vele verkoopkan toren van Amerikaanse computer- ondernemingen in ons land. Ons land is een steeds interessanter wordende afnemer van computers aan het worden. De sluiting van vele baksteenbedrij ven in het kader van een sanering die de industrietak zichzelf heeft opgelegd om de overproduktie te doen verdwijnen. De sluiting en overneming van een groot aantal meubel-, leder- en tex tielfabrieken weerspiegelden de malaise in deze bedrijfstakken. Tenslotte was de Steenkolen-Han dels Vereniging ijverig in de weer om belangen te verwerven, onder meer in de scheepvaartsector (on der andere door overname van Van Nievelt-Goudriaan) Deze opsomming pretendeert geen volledigheid, bepaald niet. De over heersende indruk bij ons is, dat bo vengenoemde tendensen zich ook in de komende tijd zullen voortzetten. Eén ding is zeker, met de fusies is het nog lang niet gedaan. JANUARI 2-1 Machinefabriek Voorwaarts en He witt-Robins Europa (beide in Amster dam) gaan samen. 2-1 Hoogerwerf en Co. (Alblasserdam) gaat samenwerken met National Swage Tool and Die Cy (V.S.). 2-1 Landré en Glinderman (Den Haag) neemt Intechmij (Den Haag) over. 3-1 Tennoco Holland (dochtermij van Amerikaans bedrijf) neemt belang in gebr. Broere (Dordrecht). 3-1 Nationaal Grondbezit neemt Zeeuws Grondbezit geheel over. 4-1 Fusie Nieuwe Rotterdamsche Aan neming Mij met NBM-Zaandam. 4-1 Frico neemt kaashandel W. M. de Hoop (Diemen) over. 6-1 Hoogovens neemt Oost-Borneo (mijnbouwonderneming) over. 8-1 Winterswijkse Steen- en Pannenfa- briek sluit. 9-1 Overzeese Gas en Electriciteits Mij. neemt J. A. Monster (Handelmij Gor- cum, Vreeswijk) over. 13-1 Veertig middengrote en kleine scheepswerven gaan samenwerken in de coöperatieve vereniging Werfbelan- gen. 17-1 Het stuwadoorsbedrijf Quick Dis patch fusioneert met de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd 20-1 De mechanische tapijtweverij H. J. Peters (Deventer) sluit. 24-1 Pijnenburg's weverijen (Goirle) sluiten. 24-1 Nederlandsche Middenstandsbank neemt Boaz Bank Wierden over. 27-1 De Nationale Credietvereniging werd dochtermij Noorder Spaar- en Levensverzekeringmij. Beide (in Am sterdam) opgenomen in het concern RVS. 30-1 Fusie autobusondernemingen Citosa en Van Gog met WSM. FEBRUARI 1-2 Geveke en Groenpol (electro-tech- nische bedrijven in Amsterdam) gaan een fusie aan. 1-2 Verenigde Schroevenfabriek (Hil versum) neemt de technische metaal- warenfabriek v.h. Meijer en Greven (Den Bilt) over. 2-2 Chamotte Unie neemt Basref (vuur vaste materialen) over. 3-2 Verenigde Kleding-Magazijnen (Hollenkamp, Nieuw Engeland) neemt Kledingmagazijnen v.h P. van der Brul over. 5-2 tiruynzeel bouwt in Brazlië grote fabriek voor vijftienhonderd man. 5-2 Philips gloeilampen en Ralin (Indo nesië) sluiten een „joint-venture" over eenkomst. 7-2 KZO-dochter Electro Zuur- en Wa- terstoffabriek (Amsterdam) aan Zweeds bedrijf verkocht. 7-2 Steenfabriek „De Mark" (Oud-Gas tel) sluit. 1968 RECORD-Wereldexporl boven de 200 j\barde van dewereldexporh jn miljard dollar) 20 waarde rc.V prijspeil 1963 x I960 '61 '62 '63 '64 '65 '66 '67 1968 Imiliard dollar 7-2 Meubelfabriek Osterop (Roermond sluit: 115 man op straat. 8-2 Chirurgische instrumentenfabriek Stoepler (Utrecht) overgenomen door Internatio-groep. 8-2 Meubelfabriek L. M (Groningen, Eelde, Hoogkerk) gedeeltelijk dicht. 8-2 Hollandse Textiel industrie (Goir le), Janssens de Horizon's Wollenstof- fenfabrieken (Tilburg) en Nederlandse kamgaren weverij en (Veldhoven) gaan samenwerken, oprichting exportmaat schappij. 13-2 HAL neemt beheer schepen „Oranje Lijn" over. 14-2 Toerwagenbedrijven EVAG (Vlaar- dingen), Gelderse Tram (Doetinchem), Maarse en Kroon (Aalsmeer) en Meij's Toeringcars (Amsterdam) gaan samen werken (in Coach-group Holland) 14-2 Rijnvloten van „Vulcaan" en Neder landse Rijnvaartvereniging onderge bracht in gezamenlijke onderneming: Europese Waterweg-Transporten (EWT). 16-2 Billiton Mij. (Den Haag) neemt H. J. van der Rijn (Amsterdam) over. 16-2 CMC doet bod op Nederlandse Melk-Unie. 17-2 Halcyon-Lijn (Rotterdam) en Tide water Marine Service (New Orleans) richten gezamenlijk maatschappij op. 20-2 Dertig scheepvaart- en expeditiebe drijven richten in Rotterdam de con tainer-combinatie van expediteurs Contrex op. 21-2 „Deli-Atjeh" liquideert dochtermaat schappij. Maessen en Rijntjes (Breda). 21-2 Staflex (Engeland) vergroot belang in Veenendaalsche Stoom van 49 tot 76 percent. 23-2 Internatio neemt de maatschappij voor industriële ondernemingen Van Swaay over. 23-2 Koninklijke fabriek F. W. Braat (Delft) neemt F. M. Beukers verwar mingsmaatschappij (Schiedam) over 23-2 Coöperatieve strokartonfabriek Rei- derland en strokartonfabriek „De Toe komst" (Winschoten en Scheemda) sluiten: 270 man ontslagen. 24-2 „De Weert" (installatiebedrijf) in Weert sluit. 27-2 Steenfabriek Van Lookeren Cam pagne (Zaltbommel) sluit één van haar fabrieken: vijftig ontslagen. 27-2 Electronics Corporation of America richt in Nederland verkoopmaatschap- Pij op. 27-2 S A Nederlandse Steenkolenmijnen Willem Sophia en Raypak Cy Inc. (El Monte, Califomië) richten Raypak Europe op, bouw ketelfabriek. 29-2 Philips-Duphar (farmacie) en dr. Stanley J. Sarnoff (Bethesda, Mary land) richten Duphar-Cartrix (Amster dam) op. MAART 4-3 Heineken neemt Vrumona in Bun- nik geheel over. 6-3 Schoenfabriek Upper Ten in Dongen sluit. 11-3 Zeeuwsche Confectiefabriek in Mid delburg en de confectiefabriek Heka in Rijssen gaan samenwerken. Uitein delijk zal de Zeeuwsche Heka over nemen. 18-3 Frank Rijsdijk Holland, scheepsslo- perij in Hendrik Ido Ambacht, neemt de handelmij. Alfred Arn. Nijkerk in Amsterdam over. 18-3 Acht meubelfabrikanten bundelen hun export in het verkoopkantoor Vehomex. 18-3 Hilversumse tapijtfabriek Keijzer Carpets (dochtermaatschappij van Cor nells van den Brink's (tapijtf abrieken) gaat samenwerken met de Oostenrijkse tapijtfabriek Karl Eybl. 18-3 Veertien ondernemingen vormen de combinatie Turnkey Holland voor de bouw en inrichting van scholen, zie kenhuizen, woningen en fabrieken. 20-3 AMRO-bank neemt de Scheldebank over. 21-3 Graanhandel Kappele (Deventer) sluit. 22-3 Steenkolen Handels Vereniging ver werft het overslagbedrijf Basler Rhein- schiffahrt A-.G. in Bazel. 25-3 W. M. H. Miiller neemt Thomsen's verenigde bedrijven over. APRIL 1-4 Nederlandse Rotogravure Mij Lei den) gaat nauw samenwerken met de Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven, die de aandelen overneemt. 2-4 De Standard Oil Company of Cali fornia (Socal) en de Steenkolen Han- dels Vereniging gaan nauw samenwer ken in de Beneluxlanden. 3-4 Van Gelder papierfabrieken en de Nederlandse bevoorradingsbasis Octo pus gaan een belangengemeenschap aan voor de booreilandbasis Supply Base Octopus West 5-4 De steenfabriek Sim in Simpelveld sluit. 17-4 Het Unilever-concern doet een bod op de Engelse groep Smith and Nephew Associated Companies, fabri- kante van onder andere geneeskundige, heelkundige en sanitaire produkten. 23-4 W R. Grace and Company (V.S.) draagt het meerderheidsbelang in de Koninklijke fabriek van cacao en cho colade C. J. van Houten en Zoon in Weesp over aan Peter Paul Incorpo rated (eveneens V.S.). 24-4 Assurantiefirma Bekouw en Mijn- sen, De Vilder en Burmeister gaat sa men met Franco Mendes (beide in Amsterdam). 25-4 Steenkolen Handels Vereniging helpt Ringverwarming-Nederland in Leeuwarden, die in financiële moeilijk heden zit. De SHV zet het bedrijf voort. MEI 1-5 Smith and Nephew wijst het bod van 17 april van het Unileverconcern af. 3-5 De Nederlandse Overzee Bank en de Bankierscompagnie (Mees en Hope) vormen de Bank en Assurantie Asso ciatie. 3-5 Staatsmijnen en de Steenkolen Handels Vereniging ga,an samenwerken bij de afzet van huisbrandkolen in ons land. 15-5 Machinefabriek Stork-Jaffa (Utrecht concern VMF) neemt de weegwerktui- genfabriek Alfra in Bladel over. 17-5 Algemene Friesche Levensverzeke ring-Mij /Groot-Noordhollandsche van 1845 gaat samenwerken met „Olveh van 1879" onder de naam AGO. 18-5 Unilever-concern doet een hoger bod op Smith and Nephew. 25-5 AMEV-groep (verzekeringen) neemt de mij. van brandverzekering „De Groote Bossche van 1838" over. 28-5 Uitgeverijen De Boer (Hilversum) neemt Van Dishoeck, Van Holkema en Warendorff over. 29-5 Coöp Melk-centrale neemt melk- centrale Amersfortia over. 30-5 Wegeners courantenconcem in Apel doorn neemt Koninklijke Drukkerij (Van de Heren Toom) over. 31-5 Bod Unilever op Smith and Nephew vervallen. JUNI 1-6 Samenwerking Fumess scheepvaart en agentuurmij. met gebr. Nijman in ternationaal transportbedrijf. 6-6 Unilever-concern neemt Brits kip- penbedrijf Midland Poultry Holding over. 6-6 KLM neemt deel in een hotel, dat in Amsterdam wordt gebouwd door de Amerikaanse Howard Johnson restau rant and hotel comp. 6-6 Steenkolen-Handels Vereniging ves tigt in Amsterdam een zelfbedienings groothandel voor merkartikelen over de naam Marko. 8-6 Verenigde bedrijven Nederhorst in Gouda (bouwonderneming) neemt de constructiewerkplaatsen en machinefa briek Braat (Rotterdam) over. 10-6 Steenkolen-Handels Vereniging en De Hoop groothandelsbedrijven (Die- men) gaan samenwerken op het ge bied van de zelfbedienings-groothan- del (Makro-De Hoop). 11-6 Verenigde bedrijven Nederhorst ne men de Hollandsche Basaltine tegelfa briek (Dordrecht) over. 11-6 Electrofact (Amersfoort) neemt dr. M. de Wit fabriek van meetwerktuigen (Hengelo) over. 13-6 Uitgeverij Elsevier neemt Misset (Doetinchem) over. 13-6 Chemische fabriek „Naarden" neemt Lenderink en Co. in Schiedam over. 17-6 Van Gelder Zonen meet de Leeu warder papierwarenfabriek over. 18-6 AKU neemt de Aagrunol-groep in Groningen over. 19-6 Overzeese Gas- en Electriciteitsmij neemt de Duitse electrotechnische groothandel Wilhelm Böhmer over. Prijsindex vh. levensonderhoud voor gezinnen in Ned.(l959/,66=100) 130 1963 '64 67 68 20-6 Rijn-Schelde-groep, de Bank voor Handel en Scheepvaart, de handel-mij Maringson Holding in Hilversum en de bankiers Van Lanschot richten een n.v. op voor specifieke projecten: de Industrial Turnkey International. 20-6 Compagnie Industrielle Maritime (Parijs), Verenigte Tanklager unt Transportmittel GmbH (Hamburg) en Pakhuismeesteren gaan samenwer ken op het terrein van tankopslagpro jecten. 21-6 Het Parool en De Volkskrant gaan samenwerken in de Perscombinatie nv 22-6 Steenfabriek De Rietschoot (Neder- hemert) sluit. 24-6 Samenwerking Dommelsche Bier brouwerij v.h. W. Snieders met brou werijen Artois in Leuven (België). 25-6 Nederlandse dagbladunie neemt J. H. Henkes grafische bedrijven (Haar lem) over. 25-6 Een onbekend bedrijf wil een min derheidsbelang nemen in de Haarlem- sche machinefabriek v.h. gebr. Figee, Figee gaat daarmee akkoord. 25-6 De verpakkingsproducenten Schut (Eerbeek) en Superieur (Etten-Leur) vormen officieel de n.v Schut-Supe- rieur. In september 1967 was de fusie aangekondigd. 26-6 Scheepsbouwer Verolme neemt de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij (Amsterdam) over. 28-0 Overzeese gas- en electriciteitsmij neemt de electrotechnische groothandel W, Blike (Breda, Tilburg, Middelburg) en de firma P Holtrop (Haarlem) eveneens een elektrotechnische groot handel, over. JULI 3-7 Van Andel neemt alle aandelen van gebroeders Goedhart over, waardoor twee Rotterdamse bedrijven op het ge bied van koeltechniek samengaan. 3-7 Zes landelijke organisaties van toe leveringsindustrieën aan de bouw rich ten Stichting Toeleveringsbedrijven Bouwnijverheid (TBB) op. 3-7 Steenfabriek „Veulen" (Venray) sluit. 3-7 Rijn-Schelde en Wilton-Fijenoord- Bronswerk gaan nauw samenwerken op maritiem gebied. Ook de VMF zou zijdelings bij deze samenwerking wor den betrokken. 4-7 Deens bedrijf Joergen Hoeyer Hol land gaat in Zuid-Limburg fabriek be ginnen (beveiligingsapparatuur voor leger) 5-7 Zeeuwsche Confectie neemt Heka v.h. H. J. van Heek over. De naam van de overgenomen n.v. wordt ver anderd in Veneco. 5-7 Van Wijcks Waalstenenfabrieken (Heren) halveert produktie. 11-7 Unilever doet bod op aandelen van Reichold Chemicals (Liverpool). 12-7 Tornado (Dordrecht) doet bod op Berk-Beccon (Kampen) van 250 per cent. 12-7 Nationaal Grondbezit verwerft aan delen Ijzerhandel C. van der Aard weg (Amsterdam). 13-7 Berk-Beccon verzet zich tegen bod Tornado. 15-7 Hagemeijer en Co biedt op haar beurt 250 percent op Berk-Beccon. 15-7 VMF/Stork-Werkspoor en Wilton Fijenoord-Bronswerk gaan een fusie aan. 16-7 VRG-papier neemt machinehandel Mahez over. 18-7 Hagemeijer verhoogt haar bod op B K tot 260 percent. 22-7 Hagemeijer verklaart zestig percent van de B K-aandelen te hebben ver worven. 24-7 Van Gelderen en Zoon (Amsterdam) neemt Segboer's uitgeversmaatschappij (exploitant van Haagse kiosken) over. 29-7 Gebroeders Van Hovex sluiten hun breigoederenfabriek in St. Janssteen. 30-7 Hertel en Co. (Amsterdam) en Isola (Hilversum) bundelen hun activiteiten op isolatiegebied. AUGUSTUS 1-8 Van Winkel's confectiebedrijven (Budel) en Nijverdal-Ten Cate richten gezamenlijke verkoopmaatschappij op. 3-8 Samenwerking tussen Nederlandse Overzee Bank, Mees en Hope, Ver- vuurts Bank (Suriname) en Maduro en Curiels (Nederlandse Antillen) 3-8 Trans European Road Express (Terre), een maatschappij, die het containervervoer Rotterdam/Antwer- pen-Milaan organiseert, houdt ermee op. 3-8 Farbwerke Hoechst (Frankfurt) brengt belang van vijftig percent in Breda Polymeer op honderd percent. 8-8 Verenigde Bedrijven Nederhorst neemt aandelen van de Koninklijke Nederlandse Maatschapij voor Haven werken over. Het zijn beide bouw bedrijven. 9-8 Hoogenbosch Schoenen (Amster dam) verwerft meerderheidsbelang in Europese Schoenenhandel Maatschap pij Nederland (Euro Shoe Trading Cy Nederland) in Tilburg. 9-8 Aussems Schaapsmeerders (Sprang Capelle) sluit schoenfabriek. 12-8 Noordelijke industrie voor vezelver werking richt n.v. op voor het bunde len van activiteiten in isolatiemateria len. 12-8 Aluminium verwerft een vijftig per cent belang in de n.v. metaalgieterij G. Giessen (Tegelen) 12-8 Bod van AMEV (Utrecht) op Victo ria Insurance Cy (Melbourne) heeft geen succes. 12-8 Machinefabriek v.h. Pannevis (Utrecht) dochteronderneming van machinefabriek Braat Amsterdam verkocht aan Rijn-Schelde 13-8 Bruynzeel South Africa dochter onderneming van Brvnzeel gaat een fusie aan met de Zuidafrikaanse onderneming Plywoods. 15-8 Machinale glasfabriek „De Maas" (Tiel) en glasindustrie Pieterman (Schiedam) richten samen n.v. Hard- maas (veiligheidsglas) op. 15-8 Tricotagefabriek Suurmeijer (Veen- dam) sluit. 16-8 Gazelle rijwielenfabriek (Dieren) en Verenigde Nederlandse Rij wielfabrie ken JLS gaan nauw samenwerken. 20-8 AKU brengt belang in Petroquimica Sudamericana (Argentinië) van twin tig op veertig percent. 19-8 Hollandsche Beton Maatschappij (Rijswijk) doet een bod op de aande len van Hollandse Constructie Groep (Leiden) 20-8 Na in december 1967 d'Oranjeboom overgenomen te hebben deed het Brit se drankconcern Allied Breweries nu een bod op „De Drie Hoefijzers" (Bre da Bier). Eind september kwam de fusie tot stand. 21-8 De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond en het Nederlandse Verbond van Middenstandsverenigin gen willen samengaan. 22-8 De Twentsche Overzee Handel Maatschappij (TOHM) gaat in op een bod van 165 percent van Borsumy- Wehry en wijst daarmee eenzelfde bod van een andere maatschappij af. 26-8 Heineken neemt Amstel Brouwerij over. 27-8 Nederlandse Overzee Bank biedt voor de TOHM-aandelen 185 percent. 27-8 Koninklijke Dobbelman treedt toe tot K Z-Organon. 27-8 Machinefabriek Zeiler in Lichten voorde (Overijssel) overgenomen door gebroeders Geertjes (Assen). 27-8 Rotterdamsche Verzekerings-Socië- teiten (RVS) gaat met de Haagse Ver zekering Maatschappij, „De Zeven Pro vinciën" een fusie aan. Beide onderne mingen brengen hun aandelen onder bij een houdstermaatschappij. 27-8 Clichéfabriek Photogravure-Van Leer gaat met n.v. De Reproductie Compagnie (Rotterdam), Koningsveld en Zoon (Leiden) en clichéfabriek Van den Bogaart (Eindhoven) samen. 28-8 Internatio-Groep doet bod op Australisch bedrijf Bryce en Co (Mel bourne). Doel is dochteronderneming H. Hanna and Co. PTY met Bryce samen te voegen. 29-8 De Overzeese Gas- en elektrici- tietsmaatschappij (OGEM) neemt A. van der Ben (Rotterdam-IJsselmonde), een metaalconstructiebedrijf, Winkel horst en Co. (Den Haag), centrale ver- SÉS/. Deprgzens^en ,.Ut .-!mer v.h.nat inkomen er zullen ca 75.000 werklozen zijn de uitvoer sH rat met 8 7, de invoer slijgi warming, en C. Vieter (Hilversum), eveneens een bedrijf van centrale ver warmingsinstallaties, over. 29-8 Borsumy Wehry verklaart meer dan de helft van de TOHM-aandelen in handen te hebben. 30-8 N.V. Veem (Eindhoven) trekt bod op TOHM in. 30-8 Unilever-dochter verwerft meerder heidsbelang in de Franse maatschappij La Roche aux Fees Nantes (Parijs). SEPTEMBER 2-9 Burmah Oil in Londen neemt de Orion Aardolieprodukten Onderne ming en de oliefabrieken Orion (Zaan dam) over. 3-9 Chemische fabriek „Naarden" neemt de Italiaanse firma Lavorazione Eteri Essenze Prodótti Esteri Nazionale (Lee- pen en Co) in Bologna over. 4-9 Het Duitse postorderbedrijf Necker- mann neemt de textielcentrale Hulst over en maakt er Neckermann Neder land van. 4-9 Koninklijke Sphinx-ceramique (Maastricht) doet een bod op de Bel gische keramische onderneming Van Hemiksem en Van de Dyle. 5-9 Van Nievelt Goudriaan zoekt bij Steenkolen Handels Vereniging „be scherming" tegen een buitenlandse overval. De SHV neemt een pakket aandelen. 5-9 De Rijn-Schelde groep treedt met de VMF Stork-Werkspoor ln het strijd perk om het bezit van het concern Wilton-Fijenoord-Bronswerk. De Rijn- Schelde doet een hoger bod dan de VMF. 6-9 De Koninklijke AABE-wollenstof- fen- en dekenfabrieken in Tilburg en de Twentsche Textiel Mij. in Enschede gaan nauw samenwerken. 9-9 Het concern Stibbe in Amsterdam (mantelfabriek) neemt Standard Coats (eveneens mantelfabriek) in Amster dam over. 9-9 De aannemingsmaatschappij D. Blankevoort en zoon in Bloemendaal werkt samen met de Franse Entreprises H. Courbot. Opgericht is Courbot-Ne derland. 9-9 De Steenkolen Handels Vereniging neemt het verwarmingsbedrijf Stigter en Messemaeckers (Utrecht, Deventer, Rotterdam) over. 9-9 VMF Stork-Werkspoor en de Rijn- Schelde groep vinden een oplossing: Wilton-Fijenoord-Bronswerk wordt op gedeeld ln een „landbeen" en een „zee been". De VMF krijgt het landbeen en de Rijn-Schelde het zeebeen. 10-9 De Steenkolen Handels Vereniging neemt in Amsterdam het havenbedrijf De Rietlanden over 10-9 Bouvy-Zout in Muiden gaat op in het concern Koninklijke Zout-Orga- non. 10-9 Tuma in Hilvarenbeek, een toele veringsbedrijf voor de confectie-indus- trie, zoekt steun bij Texoprint. 14-9 Arma in Soest en Watts Regulator sierade) in Den Bosch over. Company (VS) richten Watts nv in Soesterberg op. Watts maakt appara tuur op het gebied van centrale ver warming. 14-9 Fusie drukkerijen Bosch en Van Boekhoven, beide in Utrecht. 16-9 Drukkerij Emanuel Smeets in Weert sluit zich aan bij de Verenigde Neder landse Uitgeverijen. 16-9 Hagemeijer en Co'c handel-mij. neemt Carel Teulings (fabricage van sieraden) in Den Bosch over. 16-9 Rotterdams Beleggings-Consortium neemt Vereenigd Bezit over. 17-9 Simmonds Precision in Brummen neemt van Vihamij de dochteronderne ming W. J. Stokvis, Koninklijke Fa brieken van metaalwerken (Arnhem) over. 17-9 Van Driei's machinefabriek (Kam pen) sluit 19-9 Koninklijke Uitgeverij en drukke rij J. A. Boom in Meppel neemt de drukkerij en uitgeverij Taconis in Wol- vega over. 20-9 Smorenburg heren- en jongenskle- ding wordt overgenomen door Gazan confectiefabrieken. 20-9 Steenkolen Handels Vereniging neemt Van Nievelt Goudriaan geheel over. 23-9 Nederlandse Kabelfabrieken nemen deel in de Turkse kabelfabriek Kavel Kablo Elektrik Malmesi. 23-9 Britse Gainsborough Distributors (woningtextiel) neemt Lethem Bros and Mellin. met vijf vestigingen in ons land, over. 24-9 Key en Kramer en Cindu gaan sa men. 25-9 Kledingindustrie H. Smits en Co en Bendien's confectiefabrieken onderzoe ken of een samenwerking mogelijk is. 26-9 Aluminium Company of America (ALCOA) en het Noorse bedrijf Elek- tromisk krijgen een belang in de alu- miniumfabriek Lips in Drunen. 26-9 Londense Bank Keyser Ullmann neemt deel in de bank Van Embden in Amsterdam. 27-9 Verenigde Touwfabrieken gaan sa men met Firet in Veenendaal „non- woven" tapijten maken. 27-9 Lingerie-industrie May en Co in Zeist gaat eind oktober sluiten. OKTOBER 3-10 Fusie tussen de twee vrijwillig fi liaalbedrijven (kruideniers en hun grossiers) VIVO en IFA weer ontbon den. 3-10 Nederlandse Staatsmijnen en de Nederlandse Stikstofmaatschappij ne men Zwartsenberg Kunstmest (Gro ningen) over. (Zie verder laatste tekstpagina) 4

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23