1968 WAS HET JAAR VAN DE CONCENTRATIES Bisschop van Haarlem mgr. Zwartkruis: Oudjaar - Erbij (Van een onzer verslaggevers) „EEN ERG TROUW en braaf dier, dat bijzonder goed luistert en een verstokt celibatair is", zegt de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. Zwartkruis, lachend terwijl hij zijn hondje Sheltie over de kop aait. Het is bij het afscheid na een interview in de werkkamer van de bisschop in zijn huis aan de Haar lemse Nieuwe Gracht. De opmer king sluit aan bij een van de the ma's die aan de orde zijn geweest: het celibaat. Daarover zei mgr. Zwartkruis ondermeer: „Bij de pro blematiek rond het celibaat komt voor veel priesters nog het feit dat zij niet voldoende zicht hebben op hun ambt in het algemeen en op de praktische vervulling van hun taak. Vaak komt dit door een ge brek aan professionele opleiding in het verleden. Vandaar dat ik zo blij ben met het Pastoraal Insti tuut in Amsterdam, waar ik van nabij de voortreffelijke voorberei ding heb kunnen zien die de theo logen daar op de vervulling van hun priesterlijke taak krijgen. Bo vendien ben ik blij met de nieuwe leefsituatie ir Amsterdam, waarin de priesterstudenten op een nor male, ongedwongen wijze met zo wel meisjes als jongens in contact komen. Dit in tegenstelling tot het ingekapselde milieu waarin vroe- „Celibaat zal altijd een bijzondere „HET GAAT IN HET PRIESTERSCHAP OOK OM TOTALE BESCHIKBAARHEID" ger veel priesters leefden en waar van men de gevolgen nu vaak ziet bij aanvragen voor dispensatie ten aanzien van het celibaat. Overigens staan deze opmerkingen los van het feit dat één ding duidelijk is ge worden: er moet ernstig worden gezocht naar mogelijkheden om be paalde vormen van gehuwd pries terschap te realiseren. Maar dat hebben de gezamenlijke bisschop pen al verklaard op de priesterbij- eenkomst die in november in Noordwijkerhout is gehouden". HET IS ALLEEN bijzonder jammer dat door de sterke aandacht voor het probleem van de priesters die willen huwen hoe begrijpelijk dit ook is de evangelische oproep tot het celibaat wordt verduisterd. Het celibaat zal al tijd een bijzondere inspiratie blijven. Niet vanwege het ongehuwd zijn op zich, maar vanwege het ongehuwd zijn „omwille van het rijk der heme len", aldus de bisschop die bij deze mededeling verzoekt, „hier vooral de aanhalingstekens niet te vergeten.'' MGR. ZWARTKRUIS: „Bij het zoe ken naar vormen van gehuwd pries terschap zijn er drie mogelijkheden: ontkoppeling van priesterschap en ce libaat zonder meer, priesters alsnog de mogelijkheid geven om te huwen en gehuwden de mogelijkheid bieden om priester te worden. Dit laatste zie ik als de eerste mogelijkheid die in de praktijk te verwezenlijken is." „Bij elke verdere beleidsvoering in zake het celibaat is feitelijke kennis „Het gaat er bij deze zaak ook om totaal beschikbaar te kunnen en te wil len zijn. Zoals Christus geheel voor de ander was, van de vroege ochtend tot de late avond. Als de ontkoppeling van celibaat en priesterschap in welke vorm dan ook een feit wordt komen er niet twee soorten priesters in men taliteit en in kwaliteit, maar naar si tuatie en mogelijkheid. Een priester met een vrouw en een gezin heeft nu eenmaal minder mogelijkheden om beschikbaar te zijn Dat moet je je keihard realiseren. Tegen leken die avond aan avond in werkgroepen en organisaties apostolisch aan het werk zijn. heb ik wel eens gezegd: past u maar op het is prachtig wat u doet maar verwaarloos uw gezin niet." Wat is uw mening over de mystiek religieuze hetekenis van het celibaat? De mystiek-religieuze betekenis zou ik willen vertalen door de mate van beschikbaarheid voor het rijk der hemelen. Ik val misschien in herha ling, maar Christus was altijd beschik baar." Uit de verslagen die zijn gemaakt ben onmiddellijk hun visie gegeven: een encycliek is geen onfeilbare uit spraak. Afgezien van het pauselijke standpunt spelen er bij de geboorten- regeling meer factoren een rol zoals de wederzijdse liefde in een huwelijk en de sociologische aspecten. Maar de bisschoppen zijn consequent wanneer zij bij hun beleid de inspraak van heel de geloofsgemeenschap willen betrek ken. De mening van de pastorale raad in het Bisdom Haarlem is nu bekend. Na het pastoraal concilie dat in janu ari in Noordwijkerhout wordt gehou den zullen alle opinies bekend zijn en zal een beleid moeten volgen. Overi gens moeten wij wanneer wij spreken over beleid in de kerk dit wel duide lijk omschrijven Professor Haarsma zegt in een recente publikatie: een beleid is niet de samenvatting van de opinies van de gelovigen maar is anderzijds niet mogelijk zonder in spraak van de gelovigen. Verder zegt hij: de opvattingen van de gelovigen zijn pas authentieke geloofszin wan neer, en voor zover ze worden gedra gen door gehoorzaamheid aan de Geest. Haarsma verwijst naar Küng, die in zijn bekende boek „De Kerk" schillende andere landen zonder ker kelijke goedkeuring de Nieuwe Ka- techismus gepubliceerd. Uiteindelijk kwam een pauselijke commissie van kardinalen tot de mening dat er van ketterij geen sprake was maar dat wel een aantal leerstukken verduide lijkt zou moeten worden. In Neder land was ondermeer te horen dat de bisschoppen het pleit hadden verloren. „De uitgave van de Nieuwe Kate- chismus gebeurde in overeenstem ming met de bepaling in het kerke lijk recht, zoals vastgelegd in de co dex van 1917 canon 1385 en volgende. Zonder te willen beweren dat het niet beter kan vind ik het boek nog steeds een uitstekende leidraad. Naar aan leiding van de critiek van Rome heb ben wij bepaalde verduidelijkingen voorgesteld. Er kan geen sprake van zijn dat wij enig pleit hebben ver loren. Zin voor de realiteit en diverse meningen hebben ons tot wijzigingen gebracht. Daarbij speelde bovendien het sterke verlangen om eindelijk eens een einde te maken aan de situatie zoals die was, vooral met het oog op het buitenland". voor de kerken. Het gaat om het ver krijgen van eenheid, waar binnen dan een zekere pluriformiteit van vormen zou kunnen bestaan. Gemeenschappe lijk zou in elk geval moeten zijn: de trouw aan de evangelische boodschap zoals die tot ons komt, ook ten aan zien van de bisschoppen en priesters en de bijzondere positie van Petrus in het college van de apostelen. Even iets heel anders: houdt u van muziek? „Zeker, ik betreur het dat ik zelf niet kan musiceren. Het zou goed zijn jezelf en je zorgen eens uit te leven in muziek. Mijn grote liefde is klassiek. Lange tijd was toneel mijn hobby. Ik heb voor De Tijd en de Maasbode ook ettelijke toneelrecensies geschreven. Maar sinds ik bisschop ben Komt er niets meer van om eens naar een to neeluitvoering te gaan. De tijd ervoor ontbreekt me." „Wat vindt u van de langharigen en de popmuziek? nnnnnrnnn----------------------11innnnnryinnnnrinrinnnnniifinfinfuinrinfinnnr De Engelse priester-theoioog Char les Davis die in 1966 de Romse ka tholieke kerk heeft verlaten geeft in zijn pas in het Nederlands vertaal de boek „Omwille van het geweten" een op revolutie afgestemde visie op de toekomst van het katholicisme. Hij meent dat de revolutionaire kracht van de Christelijke waarden de kerk in con flict zal brengen met de machten van de wereld die de status quo van de on gerechtigheid in stand willen houden. Wat is uw mening over de toekomst? „De Kerk moet inderdaad revolu tionair zijn, zoals het Evangelie. De kerk moet zich steeds opnieuw durven incarneren in nieuwe cultuurpatronen. Alleen schieten wij keer op keer te kort. Wij zouden in barmhartigheid ontevreden moeten zijn. Maar we moe ten ook begrijpen dat de gevestigde orde voor zover ze niet anti-christelijk is, een steun voor het christelijke le ven kan zijn. Ik breek graag een lans voor de waarden van het verleden en de traditie voor zover die niet in strijd met de evangelische boodschap zijn. Wij zijn onderweg, wij mogen niet stil staan. Maar onderweg zijn betekent ook ergens vandaan komen en dit ver geet men dikwijls." inspiratie blijven" van elke situatie waarover het gaat on misbaar. Vandaar het grote belang van de uitslag van de enquête die thans hierover onder de Nederlandse priesters wordt gehouden. Overigens duurt de wetenschappelijke analyse van de enquête erg lang. De uitslag zal pas in de lente bekend worden. Het is jammer dat dat zo lang duurt, maar het moet goed gebeuren. Ik zou willen dat een dergelijke enquête over de hele wereld werd ingesteld." Op het priesterberaad dat in oktober in Noordwijkerhout is gehouden is door 130 priesters een motie aangeno men, die inhield dat het voor de Ne derlandse kerkprovincie waardevol is, wanneer er, naast het uit persoon lijke overtuiging gekozen evangelisch geïnspireerden ongehuwde priester schap, ruimte kan worden gevonden voor het priesterschap van gehuwden. De bisschoppen verklaarden zich be reid van deze motie voor de bisschop pen van andere landen en voor Rome te getuigen Drukt deze formulering toch niet een voorkeur uit voor de ongehuwde pries ter en is dat misschien een uiting van de eeuwenoude scheiding tusesn kerk en wereld? „ALS U die verwoording een uiting van de scheiding tussen kerk en we reld noemt ben ik in dit opzicht vóór die scheiding. Want in deze zin is het volkomen christelijk om bepaalde din gen te doen die de wereld de we reld in de zin van Paulus, de materia listische wereld niet begrijpt." van het overleg dat in het seizoen 1967-68 in de gespreksgroepen in het Bisdom Haarlem heeft plaats gehad is als een van de voornaamste punten naar voren gekomen dat men de chris telijke levenshouding belangrijker acht dan de dogma's. De nadruk werd verder gelegd op de persoonlijke ge wetensvrijheid en het vinden van een eigen vorm van katholiek zijn. Hoe staat u tegenover deze meningen? „De dogma's op zich zijn niet het belangrijkste. Zij moeten juist in het leven drukt u in het leven maar vet geïntegreerd zijn. Het dogma van de Godheid van Christus moet u zien in de persoon van Christus, die van zichzelf getuigde dat Hij God was. Het gaat niet om wat als een wiskun dig axioma droogweg in een boekje staat, maar om: wat betekent in mijn leven dat God mens is geworden. Een voor veel mensen moeilijk dogma is dat van de onbevlekte ontvangenis van Maria. Dat moet men zien in verband met de persoon van Christus, waarvan je je niet kunt voorstellen dat een God mens een moeder zou hebben die in de greep van de zonde zou kunnen zijn. De dogma's zijn niettemin noodzake lijk om tot een christelijke levensop vatting te kunnen komen en om gewe- tensvrij maar gewetensvol een eigen vorm van christen-zijn te kunnen ver werkelijken." Wat vindt u van de veelheid van critiek op de encycliek Humanae Vi- tae? „De gezamenlijke bisschoppen heb- schrijft: nooit kan de geloofszin van de kerk bron en norm worden voor de openbaring van de Geest. Juist om gekeerd: altijd is en blijft de openba ring van de Heilige Geest bron en norm voor de geloofszin van de kerk." ONDANKS HET verbod van het Va- ticaan werd in Nederland en in ver- In het streven naar oecumene zijn zeer in het algemeen twee richtingen te onderscheiden, enerzijds zijn er de federalisten, anderzijds de unionisten. Wat vindt u van de uiteenlopende op vattingen. „Er zou geen federalisme moeten komen, geen overkoepelend orgaan „Ik heb geen enkel bezwaar tegen lange haren en evenmin tegen popmu ziek. Wel tegen verdovende middelen. Overigens fascineert het mij als ik contact met jonge mensen heb, hoe zij een sterk verlangen hebben naar een zekere mystiek en symboliek. Voor ons betekent dat een waarschu wing bij de nieuwe liturgische vorm geving. Het was noodzakelijk dat be paalde niets zeggende en uit het cul tuurpatroon van Byzantium stammen de rituele vormen werden afgeschaft. Anderzijds: ik las in Amsterdam een mis voor een groep artiesten. Enkele jonge meisjes vroegen me: waarom heeft u de wierook toch afgeschaft? Het komt voor dat hippe jongelui naar pastoriën komen om wierook te kopen om deze in jeugdsociëteiten te bran den." 4-10 Galeries Modemes (Nederlandse tak van Belgische GB-bedrijven) over genomen door Bijenkorf Beheer. 7-10 Vijf verzekeringsmaatschappijen in West-Europa Soclété le Languedoc (Frankrijk), Aachener und Münchener Feuer (West-Duitsiand), Assubel (Bel gië). Le Foyer (Luxemburg) en Ne derlandse Lloyd gaan nauw samenwer ken op technisch gebied. 8-10 Bank voor Handej en Scheepvaart neemt samen met naar dochteron derneming Vulcaan - belang in P J. Zweegers en Zonen landbouwfabriek (Geldrop Asten) 8-10 Vier gebroeders Wijsmuller (sleep- vaart, wrak ken berging enzovoort) splitsen hun belangen: er ontstaat een groep van vier maatschappijen onder leiding van Wijsmuller Nederland (Baarn) en een Amerikaanse groep on der leiding van John en Bart Wijsmul ler (New York) 9-10 Twee buitenlandse maatschappijen op het gebied van appendages-Rock- weel Manufacturing <VS) en Serck (Engeland) nemen een meerderheids belang in G. Dikkers en Co (Hengelo) 11-10 Nationale Nederlanden wint strijd om bezit van Schotse levensverzeke ringsmaatschappij Life Association ot Scotland De Engelse verzekeringsma kelaarsfirma Noble Lowndes trok zich terug toen bekend werd dat Nationale Nederlanden 53 percent van de aande len had verworven 12-10 Na in iuni Tjeenl Willink te heb ben overgenomen, doet KI uwer nu een bod op de LTL-drukkerijen (LTL Press) in Amsterdam 15-10 Cj ane maakt bekend dat ook zij indertijd Dikkers (Hengelo) met een bod (260 percent) had benaderd. 15-10 Centrale Suiker Mij. (CSM) en Verenigde HV A-maatschappij en rich ten gezamenlijke dochteronderneming op voor research en produktie op het gebied van de sucro-chemie. 17-10 Crane spant kort geding aan om onderhandse plaatsing van ƒ7 miljoen nominaal aan aandelen Dikkers tegen 200 percent ongedaan te maken. 18-10 Algemene Bank Nederland stoot naar belang van 162/spercent in Paci fic Nikkel Mijnbouw Maatschappij af. De Amerikaanse Newmont Mining en de Canadese Sherritt Gordon Mines nemen deze over. 19-10 Kusters Binders Weesp (boekbin ders) overgenomen door Proost en Brandt. 19-10 Ook de heer W C. Posthumus Meijes (Effectenbescherming) spant proces aan tegen Dikkers wegens on derhandse plaatsing meerderheidspak ket aandelen. 21-10 Machinefabriek Mehamij" (Reu ver) sluit 22-iO Verenigde Nederiandsche Scheep vaartmaatschappij (VNS) gaat samen met twee Britse scheepvaartconsortia een Westduitse combinatie van twee rederijen en een Franse rederij een gezamenlijke containerdienst op Aus tralië onderhouden, in deze „pool" wor den dertien schepen ingebracht. 24-10 Britst verffabriek Donald Mac- Pherson (Londen) neemt verffabriek Tollens en Co (Overachie) over. 24-10 Hoogovens en Billiton integreren hun aluminiumbelangen in een geza menlijk op te richten dochteronderne ming. NOVEMBER 1-11 Scheepswerven en machinefabrie ken De Biesbosch en H. J. Koopman in Dordrecht gaan met behoud van Ieders zelfstandigheid samenwerken. 2-11 Brabantse tricotagefabriek in Til burg neemt VIR-Textiel België in Tie nen over 4-11 Krediet- en Depositokas in Utrecht gaat op het gebied van spaardepoaito- rekeningen samenwerken met de AMEV-groep (verzekeringen). 4-11 Vijf onderlinge verzekeringsmijen bundelen hun krachten. 6-11 De Verenigde bedrijven De Groot in Bloemendaal (baggerbedrijf, enzo voorts) neemt De Bijland in Nijmegen over. 6-11 Steenkolen Handels Vereniging neemt het instailatiebureau Maria In ternationaal in Utrecht over. 7-11 Pakhoed neemt Vtismar over 7-11 Verzekeringsbank ,Moira" en le vensverzekeringsmij UBO bespreker een samenwerking Hendriks (Waal 7-11 Schoenfabriek wijk) sluit. 8-' 1 Gebroeders Geertjes (Assen) neemt industrie voor mechanische en elektri sche apparaten Imea (Hattem) over. 8-11 Brits bedrijf George Salter neemt meerderheidsbelang in Peter Dienes in Breukelen (huishoudelijke apparaten) 8-11 AMEV-groep vergroot haar belan gen in Australië door het overnemen van de Northern Life Assurance Com pany. 8-11 Confectiefabriek De Berkel in Bor- culo neemt Meinen's kledingbedrijven over 11-11 Graso in Den Bosch richt in Ville- franche sur Saöne (Frankrijk) Grenco Intreprise op. 12-11 Installatiebedrijven Visser en Van der Giessen in Dordrecht en Warmte- unie in Nijmegen gaan per 1 januari 1969 een fusie aan. 16-11 Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken nemen Ver enigde Buizenfabrieken Excelsior-De Maas over 18-11 Grossierderij in borstelwerk en huishoudelijke artikelen Fa. G. Snei- ders (Amsterdam) wordt overgenomen door Zandstra nv (Amsterdam). 19-11 Wollenstoffenfabrieken Gebroeders Diepen en Litex (Tilhurg) gaan nauw samenwerken. 26-11 Amerikaanse onderneming Sher win-Williams neemt de Verffabriekei Ralston en Verfchemie Zeist over 28-11 Koninklijke Fabrieken T Duyvis Jz. in Koog aan de Zaan verwerven Zwerver's Verenigde maatschappijen in Vlaardingen (margarine, eetbare vetten). 29-11 Billiton Mij. en Koninklijke Zout- Organon gaan samenwerken in de Kempensche Zinkmij, tot nu toe volle dige dochter van KZO. Er wordt een nieuw elektrolytisch zinkbedrijf in Bu- del opgericht. 29-11 Het Unilever-conrern onderhandelt over het overnemen van het Britse con cern Allied Breweries, waartoe de Ne derlandse brouwerijen d'Oran.ieboom en „De Drie Hoefijzers' behoren. DECEMBER 2-12 AMEV-groep verwerft een belang van 25 percent in de Australische Vic toria Automobile Chambers of Com merce Insurance Company (VACC Cl) die zich hoofdzakelijk met autoverze keringen bezighoudt 2-12 Technische Unie (Amsterdam) ver werft C. V. Smallenbroek en Van 't Kruys, groothandel in sanitair in Apel doorn. 3-12 Metaalgieterij „De Nijverheid' neemt metaalgieterij .Kennemerland' 3-12 Theodorus Niemeyer (Koffie, thee. tabak) en Van der Plaats in Bolsward (koffie, thee) richten samen „De Ver enigde Levensmiddelen Fabrieken' (VLF) op. Deze onderneming zal op haar beurt nauw samenwerken met Catz International (importeur van le vensmiddelen in Rotterdam). Met Crock en Laan (Wormerveer) is over eengekomen, dat VLF de door deze onderneming ontwikkelde produkten gaat fabriceren. 3-12 Offsetbedrijf Augustin en Schoon- man (Zwanenburg) en Faddegon en Co (Amsterdam) gaan samenwerken. Dit samengaan wordt geëffectueerd door oprichting van een gezamenlijk® werkmaatschappij A en S.-Faddegon. 4-12 Smeets drukkerijen (Weert - VNU- dochter) gaat de tweewekelijkse At lantische editie van het Amerikaanse blad Life drukken. 5-12 Aandeelhouders Dikkers weinig ge lukkig met gang van zaken bij fusie. 6-12 Bendiens Confectie en Kledingin dustrie Smits en Co gaan een fusie aan. 9-12 Van Heek-Schoico (Enschede) neemt De'ana-bedrijf in Dedemsvaart over. 9-12 Halbertsma's fabrieken voor hout bewerking (Grouw) neemt het aande lenkapitaal van Interwand over 10-12 Firma Mees en Hope (Amsterdam, Rotterdam) en bankiersfirma Fred. Philips (Zaltbommel) gaan volledig samenwerken. 11-12 Houthandel Van Caicar en Penon (Groningen) en houthandel J. M Mei huizen (Wildervank) gaan samenwer ken. 13-12 Amsterdamsche Ballast Mij. (ABM) gaat een fusie aan met Nederlandse Aannemingsmaatschappij v.h. firma H. F Boersma (Nedam) 13-12 Hollandse Sociëteit van Levensver zekeringen anno 1807 gaat in West- Duitsland levensverzekeringsbedrijf uitoefenen 17-12 Digital Equipment Corporation (Maynard, Massachusetts) vestigt in Den Haag verkoopkantoor. 18-12 Mij rissen - dochtermaatschappij van Maintz en co sluit afdeling verkoop koelkasten en wasmachines van Gene ral Electric. Vijftig ontslagen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 31