Vrijetijdscentrum betaalde investering terug De Slof groeide in één jaar uit tot monument van de vrijetijdsbesteding Meisje gewond door vuurwerk Ongevallen bij het sleden Winter beïnvloedde beide veilingen verschillend Resolutie van Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden Vernielingen in school en strandpaviljoen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJM0ND iMaasT Deneeraer in komt nu ook t''$cVz W^fC^y administrateur i- tUl Jeugdige bouwmeesters Bloemen goedkoop groenten duur Op de bres voor goed leefklimaat Geen klachten meer uit Badhoevedorp dinsdag 31 december 196s 5 Ontzaglijke opgave WASAUTOMATEN Beverwijk V elsen-N oord Heemskerk Krachtproef Beat Tevreden BIJ HOOGOVENS Man gleed met benen in vloeibaar ruwijzer OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Geluidshinder Kamer van Koophandel yV ,v.- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het vrijetijdscen trum De Slof is in nauwelijks één jaar tijd een begrip geworden in Beverwijk, al zullen weinigen zich realiseren dat de naam ontleend is aan de aardbeienslof. Begonnen als een clubhuis van de wan delsportvereniging De Zwervers, later ook met andere verenigingen, is De Slof uit gegroeid tot een waar monument van de vrij tijdsbesteding, stoelend op de gedach te dat iedereen welkom is, van elke leef tijd, van elke overtuiging. Duizenden Be- verwijkers komen er en zo betaalde het centrum de eigen investering van 65.000 bijna geheel terug. En nog steeds groeit de belangstelling. Dit is het beste geïllustreerd met de aan stelling van een administratieve kracht per 1 januari, nadat pas op 1 november de eerste vaste man, beheerder C. Berg huis, was benoemd. Beide krachten zijn hard nodig en men heeft het slechts aan de grote inspanning van vele vrijwilligers te danken dat er niet meer vaste mensen aangesteld behoeven te worden. Door regelmatig samen hard te wer ken is er een soort familieband ontstaan in de ploeg die de zaak runt en de buiten staander mag daar even iets van merken als zij elkaar met „ome" en „tante" aan spreken. Het klinkt niet eens gek en draagt ook bij tot de zeer aparte sfeer, die niet goed te beschrijven is, doch die het geheim van de bijzondere aantrekkingskracht in zich bergt. ,We hebben zeer voorspoedig gedraaid in het eerste jaar, ik denk ongeveer fifty - fifty. Ik had het niet durven dromen", zegt „ome" Kees Berghuis, die op 1 november op weergaloze wijze van zijn hobby zijn werk maakte en er nog steeds geen spijt van heeft. Van verschillende zij den, onder meer van de gemeente en van enkele brouwerijen, heeft men 75.000 subsidie gekregen, maar er is in totaal wel een investering nodig geweest van 140.000. De resterende 65.000 heeft De Slof ?elf moeten fourneren maar met ge rechtvaardigde trots kan de heer Berg huis verklaren dat het grootste gedeel te daarvan is terugbetaald. „Dat hebben we dit jaar in De Slof verdiend". En dit alles is gegroeid uit de activi teiten van een wandelclub en een drum band, die slechts vijf jaar bestonden on der de naam De Zwervers. Men zocht een onderdak voor het groeiende aantal nevenactiviteiten en de heer C. Berghuis, voorzitter van De Zwervers, zei „ja" op het aanbod van de gemeente om het ge bouwencomplex te huren waarin het con- fectie-atelier Berghaus (niet te verwar ren met Berghuis) tijdelijk een onderko men had gehad. Maar de Zwervers wisten niet voor welk een ontzaglijke opgave zij zichzelf hadden gesteld voordat zij de enorme ruimte zagen die Berghaus achterliet. Men hak te de knoop door, wat iets gemakkelijker werd gemaakt toen men ook enkele an dere verenigingen onderdak kon verschaf fen, de Algemene Bond van Bejaarden, die er een eigen sociëteit heeft, Het Groene Huis voor de hobbyzaal en de ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 DINSDAG 31 DECEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend van 16-17.15 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Alle afdelingen zijn gesloten om 16 uur. DONDERDAG 2 JANUARI Verenigingsgebouw „Wijkerbaan", Pres. Kennedyplein 3a. 20 u.: nieuwjaarsbij eenkomst NVV-bestuurdersbond. Groene Huis, Raamveld. 10-12 u. instuif 14-16 u. film en boksen. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend v. 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45 12.15- 13.30, 14-15.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. DINSDAG 31 DECEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: geopend van 14-17 u. DINSDAG 31 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat la: jeugd, geopend tot 16 uur. DONDERDAG 2 JANUARI Buurthuis „De Zandkraai', Handelstr. 93. 9-30-10.30 en 10.30-11.30 u. bejaarden- gymnastiek. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5. 10 u. werkplaats voor de jeugd (6-12 jaar). Doopsgezinde Jeugdraad (waarvan de laatste overigens een spaarzaam gebruik van de ruimte maakt). En intussen groeide De Zwervers naar alle kanten. Dit jaar zijn er bijgekomen een volleybalvereniging de volksdansver eniging Zabava, de klaverjasclub Schop pen Negen en sedert kort heeft de vere niging K.D.O. zich bij De Zwervers aan gesloten. Dit zijn allemaal zelfstandige verenigingen met een eigen bestuur, die afgevaardigden hebben in het overkoe pelende bestuur. Naast de clubs bestaan er ook nog secties voor tafeltennis, voet bal en schaken, terwijl er verder een bijzonder druk bezochte sociëteit is voor de jongeren die het zoeken in de beatmu- ziek. Iedere zondagmiddag en -avond ko men zij aan bod, doch iedere maand is er ook een speciale zaterdagavond voor de liefhebbers van het stijldansen. Er zijn verscheidene instuiven, waarbij de „huis band" Flux optreedt. En er komt steeds bij. Vanaf 1 januari wordt De Slof het verenigingsgebouw voor de gymnastiekvereniging Turnlust (dui zend leden) voor alle activiteiten die niet in een gymnastieklokaal kunnen of hoe ven. En vanaf dezelfde datum zal het koor Zang en Vriendschap hier iedere maandag zijn repetities houden. De ontwikkeling in De Slof is net zo levendig als de activiteiten die men er dagelijks in diverse zalen kan meema ken. Aanvankelijk kreeg De Slof het odi um van een centrum voor de langharige jeugd, waardoor het andere deel van het publiek wegbleef. Er is echter duidelijk een kentering te bespeuren en zo kreeg De Slof niet lang geleden een zeer ge slaagde volièretentoonstelling onder zijn dak. De krachtproef van het jaar was het gouden feest van de voetbalvereniging De Kennemers afgelopen zaterdag, toen tussen vijf- en de zevenhonderd mensen zich bijzonder hebben vermaakt. Zij wis ten niet dat voor het feest 25 vrijwilligers tot zondagmorgen half zes in touw zijn geweest en dat de helft van hen 's mor gens om half elf weer present was om de zalen klaar te maken voor volgende eve nementen. De „operatie Kennemers", waarbij alle records werden verbroken, is een groot succes geworden en men weet volgend jaar van wanten als ook de voetbalvereni gingen Beverwijk en Kinheim hier hun ju bileum komen vieren. Intussen blijven de vrijwilligers werken tegen betaling van enkele consumpties per avond. Zelfs de fooien houden ze niet zelf. Onlangs heeft men uit de fooienpot een boenmachine aangeschaft. De mensen in De Slof worden niet verblind door het succes. Zij beseffen wel degelijk de tekortkomingen, maar daar wordt dan ook altijd wat aan gedaan. Zo heeft men de laatste drie maanden wat ongelukkig gedraaid met de beatavon- den, in feite in het hele land een aflo pende zaak. Men gaat door zolang er be- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Maandagmorgen omstreeks II uur is in een supermarkt op de Kerkweg een stuk vuurwerk ontploft, waardoor een 16-jarige verkoopster uit Heemskerk een verwonding aan het oog heeft opgelopen. Het meisje is in eerste instantie naar het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk overgebracht, waar eerste hulp is verleend. Daarna is zij naar het St. Antoniusziekenhuis in IJinuiden over gebracht. Hoewel de verwonding zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, behoefde het jeugdige slachtoffer niet in het ziekenhuis te worden opgenomen, maar kon zij na behandeling naar huis terugkeren. Het bommetje was door tot nu toe onbe kend gebleven jongelui verstopt in een voor leidingen bestemde spleet in de muur en daar tot ontploffing gebracht. langstelling voor is, maar het zal nu op een betere financiële basis gebeuren. Bij elk onderdeel wordt er in De Slof name lijk vanuit gegaan dat het zichzelf moet kunnen bedruipen. Ome Kees Berghuis heeft nog steeds geen spijt van de stap uit zijn veilige baan naar iets waarvan iedereen maar moest afwachten wat het zou worden. „Elke dag sta je voor nieuwe problemen en dat is juist het aantrekkelijke ervan", zegt hij. „Ik zou niet meer terug willen naar de plaatwellerij." Hij is ongetwij feld de inspirator geweest voor de heer Leo Ligtermoed, die al geruime tijd als „ome" bekend is en die thans de admini stratie op zich gaat nemen. „Ik zeg altijd: het wordt een grote (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De weinige tijd dat men in ons land met sneeuw van enige beteke nis wordt geconfronteerd, wordt met name door de jeugd goed benut. Met man en macht wordt er dan gewerkt aan het vervaardigen van de al oer-oude sneeuw man, die in verschillende gedaanten, doch meestal wel met de bekende bezem in de hand, overal verrijst. Op de hoek van de Orionweg en 't Pleiadenplantsoen wrocht te men deze maxi-sneeuwman, die door een voorbijganger al in verband met zijn omvang gedoopt werd tot „verschrikke lijke sneeuwman". Maar ook sneeuwforten verrezen er hier en daar, waaromheen dan hevige sneeuwbalgevechten ontbrandden. De jeugd genoot volop, vooral de sledebezit- ters onder de jongeren, die omringd door vriendjes de duinen in trokken. Voor de ouderen, die hun dagelijkse ar beid „langs de weg" moeten verrichten, was de bewondering voor de natuur al gauw verdwenen, toen men na de Kerst moest constateren dat het pak sneeuw langer bleef liggen dan men verwacht had. „Ome" Kees Berghuis voor De Slof: ,,Ik had dit niet durven dromen". zaak. Maar het is al een grote zaak," zegt de heer Berghuis. „Het is geen jeugd huis of buurthuis of wat dan ook. Iedereen moet hier naar binnen kunnen komen om te doen wat hij graag doet en dat doel hebben we vrij aardig bereikt. Wij zijn er bijzonder tevreden mee." (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Voor eien 37-jarige Ita liaanse gastarbeider bij Hoogovens is het jaar 1968 bijzonder ongelukkig afge lopen. De man, in dienst van Hoogovens als hulpsmelter, was aan het werk bij Hoogoven VI, toen hij bij een aftap plot seling uitgleed en met beide benen te rechtkwam in een goot met vloeibaar ruw ijzer. Met ernstige brandwonden is hij naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk overgebracht. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 12-jarige jongen uit IJmuiden-Oost is maandagmiddag om twee uur, op het moment dat hij op zijn slee de langs de Maasstraat gelegen duin verhoging afgleed, in botsing gekomen met 'n naderende personenauto bestuurd door een 33-jarige inwoner van Castricum Hij kwam met de voorzijde van de auto in aanraking, waarna een in de omgeving wonende arts de eerste hulp verleende. Hij werd vervolgens door de ongevallen- dienst met rugkneuzingen naar zijn wo ning gebracht. Later op de dag moest een 36-jarige in woonster van IJmuiden door de ongeval- lendienst met een gebroken linker onder been naar het Antoniusziekenhuis worden vervoerd, omdat zij tijdens het sleden op de duinen bij de Grote Beerstraat een on gelukkige val had gemaakt. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het aanhoudende win terweer heeft op de laatste groentevei ling in 1968 een grote invloed op de prij zen gehad. De winterprodukten zijn be langrijk in prijs omhoog gegaan, zodat de nog tameloijk ruime aanvoer veel geld heeft opgebracht. Bij de bloemenveiling heeft de winter-mist een averechtse uit werking gehad. De aanvoer is hier vrij groot geweest, maar de handel traag met lagere prijzen dan vorige week. Aan de veiling „Kennemerland" ston den ook nu de geschoonde spruiten weer aan de top; men betaalde tot bijna 3 per kilo. De prei was eveneens peperduur en kwam tot 1.37 per kilo. Witlof ging ging tot 2.05 per kilo. Ook de verschil lende koolsoorten lager hoger in prijs dan vorige week, waarbij de boerenokol aan kop lag. Een uitzondering maakte de kas- sla, die iets goedkoper werd. De noterin gen van maandag waren: sla 15-35; an dijvie 45-119; prei 81-137; spruiten 120- IJMUIDEN. De Christelijke Jeugd bond van Natuurvrienden welke het jaar lijkse congres in IJmuiden heeft gehou den, heeft in een resolutie de aandacht gevestigd op de grote bezorgdheid welke bestaat bij de leden ten aanzien van het beleid met betrekking tot het vormen van leefklimaat, waarin ieder zich naar vermogen kan ontplooien. In de resolutie stelt de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden, kennis te hebben genomen van de nota over de zeehavenontwik keling in Zuidwest-Nederland, van de maatregelen en beslissingen, die van overheidswege en door de Ge meente Rotterdam genomen zijn ten aanzien van de ruimtelijke ordening in Zuidwest-Nederland, van het ekologisch rapport over de rijnmond door het Rijks Instituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van Natuurbehoud, van het onbehagen en de ongerustheid die onder een deel van de bevolking heersen, omtrent het tot nu toe ge voerde beleid, Overwogen wordt: dat er beslist wordt over het land, waar de jeugd van nu in de toekomst moet wonen en leven, dat in de planologie afweging van alle belangen het le uitgangspunt behoort te zijn, terwijl er momenteel dikwijls rekening wordt gehouden, waarbij belangen die niet in geld uit te druk' ken zijn, verwaarloosd worden, dat men niet naar een wetenschappe lijk ideaalbeeld moet streven, maar dat men vanuit de huidige situatie een zo harmonisch mogelijke ontwik keling van ons land moet bereiken, dat milieuhygiëne en milieubescher ming, naast industrialisatie en de daarmee samenhangende aspecten, vereist zijn om tot een goede ontwik keling te komen. Als gevolg hiervan spreekt deze Jeugd bond zijn grote bezorgdheid uit over de huidige ruimtelijke ontwikkelingen en dringt er bij de regering en de volksver tegenwoordiging op aan, zich te be raden over een reëel beleid, waarbij spe ciaal rekening wordt gehouden met de vorming van een leefklimaat, waarin ieder zich naar vermogen kan ont plooien. Gevraagd wordt maatregelen te nemen om dit te realiseren. 280; boerenkool 38-61; waspeen 33-59; witlof 180-205; breekpeen 23-43; uien 16-28; rode kool 20-34. Hoewel men aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" door nieuwjaarsdag voor een „gebroken week" zit en de prijzen afgelopen maandag over de gehele linie later hebben gelegen dan eind vorige week, ziet men de komende weken voor de handel toch niet somber in. Bij open weer zal de vraag zowel voor de binnen landse als de buitenlandse markt weer toenemen, hetgeen de prijzen dan weer ten goede gaat komen. Ondanks het feit dat Koning Winter heel Europa in zijn greep heeft, was het buitenland tot de grootste koper en gin gen alle grote partijen tulpen voor de export weg. Soorten als Apeldoorn en Lustige Witwe brachten het tot ten hoog ste 1,85 per bos. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de nacht van maandag op dinsdag hebben tot dusver nog onbe kenden grote vernielingen aangericht in het paviljoen „Zeezicht" aan het IJmui- dense strand. Zij slaagden erin het ge bouw binnen te dringen door met twee flessen een ruit in te gooien, waarna hun eerste daad waarschijnlijk het openbre ken van een collectebusje van de K.N.Z. KNZHRM is geweest. Het zilvergeld werd daaruit verwijderd, waarna de centen werden rondgestrooid. Vervolgens moeten de indringers heb ben getracht brand te stichten in het op- slagvertrek, waarbij het vuur door ge brek aan zuurstof werd belet zich uit te breiden. Vandaar dat de schade beperkt bleef tot een verkoolde kastdeur, ver schroeide vloerbedekking en enige ver brande emballage. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek naar de daders ingesteld. Dit is ook het geval met de ergerlijke baldadigheid in de Brederodeschool aan de Duinlaan in Santpoort, welke heden morgen reeds om vijf uur door de chef van een schoonmaakdienst aan de politie werd gemeld. In de kamer van het schoolhoofd heeft men enige potjes lijm en poeder over het bureau uitge strooid en in de hal werd een volière omver getrokken, zodat de vogels konden ontsnappen en overal in de school vlie gend werden aangetroffen. Tenslotte heeft men een glasruit vernield. (Van onze streekredactie) HAARLEM. In de periode van 25 november tot en met 20 december heeft het Informatiecentrum Geluidshinder Schiphol in totaal 80 klachten ontvangen betreffende lawaai, veroorzaakt door van de luchthaven Schiphol gebruikmakende vliegtuigen. Hiervan bereikten het IGS 72 klachten langs telefonische weg; de ove rige werden schriftelijk ingediend. Van deze telefonische, respectievelijk schriftelijke klachten kwamen de meeste uit Zwanenburg (40); daarna volgen Am- sterdam-Buitenveldert (13), Amstelveen (10), Halfweg (5) en Aalsmeer (2). De overige klachten kwamen van elders. Het merendeel der klachten betreft de conti nuïteit van geluidsoverlast. Verschillen de klachten uit Zwanenburg hebben ook betrekking op het overvliegen 's avonds na 10 uur. Ook werden klachten ontvan gen over de storing van radio- en tele visieontvangst en over het proefdraaien. Uit Badhoevedorp werden geen klach ten meer ontvangen, evenmin als uit Am- sterdam-Slotervaart en Amsterdam-Os dorp. De beantwoording van klachten en ver zoeken om inlichtingen geschiedt door gaans binnen een week, zo niet eerder. IGS is dag en nacht bereikbaar (tel. 023-18148). In de voorgaande maandperiode heeft het IGS 77 klachten ontvangen. Pe Stichting tegen geluidshinder door vliegtuigen hebben deze periode 18 klach ten bereikt op door haar beschikbaar ge stelde formulieren, waaronder 6 uit Am stelveen en 12 uit Amsterdam-Buiten- veldert. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Tijdens een openbare bij eenkomst van de Kamer van Koophan del op 9 januari in het stadhuis zal de voorzitter zijn nieuwjaarsrede uitspreken. De bijeenkomst begint 's avonds om acht uur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5