vriendelijk paradijsje in de Middellandse Zee HET ENIGE GOEDKOPE OP ZON VAARVAKANTIE ZIJN DE BORRELTJES T--T ÏRT7A MAAR FIJN IS HET - „EN ELK DUBBELTJE IS WELBESTEED" Brits bolwerk formentera Formentera Wegwijs - R: .-a;A DE BRITTEN met hun speurneus voor het bij zondere hebben het eiland IBIZA in de Middelland se Zee het eerst ontdekt als toeristische delicatesse. De Nederlandse reisbureaus, wat sloom in hun ap preciatie, zijn vele jaren lang Majorca als super- trekpleister blijven aanprijzen en Ibiza bleef in de schaduw van zijn grote en drukbezochte buureiland. Van een onzer verslaggevers) IBIZA is het „witte eiland" van de Balearen, veel kleiner dan zijn bekende buurman Majorca, waar het 130 kilometer vandaan ligt. Het is gevormd als een soort ruwe ruit, met een grootste lengte van 41 kilometer en een grootste breedte van 20 kilometer. fVkJSP Jjn ent los antutuo veoré sar» frfcnctsco ---«BH '.- - H IBIZAj DE TOTALE opppervlakte van Ibiza is 572 vierkante kilometer en er leven rond 35.400 mensen. Zij wo nen in witte, vierkante huizen en huisjes, de traditionele bouw sinds zeshonderd jaar van de Ibiziaanse woning. Over het gehele eiland zijn die witte huisjes als sneeuwvlokken op een groene ondergrond uitge spreid zo althans ziet de bezoe ker het eiland uit de lucht, wan neer hij per vliegtuig Ibiza nadert. DE LUCHTHAVEN op de zuide lijkste punt van het eiland, vlak bij de voor het land zo belangrijke zout winning, heeft zich snel moeten ont wikkelen om het toestromende ver keer te kunnen verwerken. Op de lan dingsbaan kunnen nu de grote inter nationale jets landen, naast machines uit vrijwel alle landen van Europa, die golf na golf van vakantiegangers het veel te kleine en nauwe lucht havenstation in loodsen. Ook wit, zoals alle moderne hotels en appar tementsgebouwen, vele meer dan tien verdiepingen hoog, wit zijn en de geometrische, vierkante bouw van de Ibizaanse huizen bezitten. IBIZA IS een wonderbaarlijk eiland. Het is zo klein dat de be zoeker gelegenheid heeft in één va kantie het hele eiland te bezoeken en te leren kennen. Wie één dag een auto huurt en zo'n 120 km. rijdt, kan zeggen dat hij bijna overal geweest is. Het landschap: gebergte, binnen land en kuststreken zijn bovendien niet overweldigend, niet zo groots, zodat het zonder moeite beschouwd en genoten kan worden. Dat betekent niet dat het niet mooi is. want Ibiza is landschappelijk prachtig. De natuur is er gematigd, lieflijk, har monisch nergens grimmig, angst wekkend of neerdrukkend. WIE DE Spanjaarden als razen- den ziet bouwen aan grote en grootse hotels en flatgebouwen, houdt zijn hart vast voor al dat schoons. Net als aan de C, sta Brava lijkt het als of ze overdrijven en te veel bouwen ten koste van hun eigen economie en van het landschap. Voorlopig valt het nog mee. Ibiza kent nog altijd heel stille en heel mooie plekken, vooral in het noorden bij Portinatx en aan de zuid-westkust. En de eco nomie bloeit zozeer dat de Span jaarden zelf het niet kunnen bijhou den. Er komen uit vele landen van Europa ondernemende lieden, die op Ibiza „iets beginnen". Wie op het strandje van Figueretas staat het zuidelijke nieuwe stuk van de stad Ibiza en de gebouwen van de bou levard bekijkt, ziet onder meer: een Hollandse miri-snack-bar (eige nares: een Nederlandse vrouw met twee flinke zoons), een Schotse sou venirswinkel, een Engels restaurant, een Duitse souvenir- en lectuurwin- kel, een Duitse („Edel y Fred") boetiek, een gemengd Italiaans- Engels restaurantje en een Spaanse zelfbedienings-kruidenier. MET DE Engelse taal komt de toerist op Ibiza een heel eind. Zo als de Duitsers Majorca hebben ver overd, zo nestelden de Britten zich op Ibiza. Overal zijn de café's en restaurants versierd met opschriften als „Home-made tea", „British breakfast", „Bacon and eggs"en der gelijke. Opmerkelijk is ook de in vloed van de reisbureaus, juist op een eiland als Ibiza dat zich meer leent voor de (vlieg)-groepsreis dan voor de individuele vakantiebezoe ker. Hele hotels zijn Engels, maar plotseling staat er een hotel tussen waar iedereen Duits spreekt, of een appartementsgebouw, dat zonder uit zondering bezet is door Nederlandse families. NA LANG een vergeten eilandje geweest te zijn, is Ibiza een tiental jaren geleden midden in de stroom versnelling van het moderne toeris me gekomen, nu de meer vreedza me opvolging van de eens zo ge vreesde Middellandse-Zeepiraten, die eens zodanig huishielden dat Ibiza een vrijwel verlaten eiland werd. Alle belangrijke volken uit de oud heid hebben op Ibiza gewoond: Chal- deëers, Egyptenaren, Phoeniciërs, Romeinen, Vandalen, Byzantijnen en Arabieren vestigden er strategische steunpunten of handelsnederzettin gen. Tot in 1235 het eiland werd ver overd door de aartsbisschop van Tarragona en zijn geschiedenis sinds dien te nauwste verbonden is met Spanje. Ibiza js van die tijd af Spaans gebleven, maar de invloeden van zijn vroegste bewoners drukken nog altijd hun sporen op de samen leving op het eiland. Zijn isolement hield oeroude gebruiken stevig in ere tot op de dag van heden en wij kun nen daarvan ondanks de toeristen- stroom nog proeven bij een wan deling door de oude stad Ibiza, het deel dat ligt achter enorme vesting muren. Die muren zijn opgetrokken tegen de piraterij onder de ook bij ons zo bekende Spaanse vorst Philips II en vormen een uniek staal van oude vestingbouw. Die muren geven de stad Ibiza haar bijzondere aan zien en maken haar tot een (overi gens springlevend) historisch monu ment. Buiten de muren heeft de stad zich in later jaren sterk uitgebreid en haar mooie haven met de leven dige kaden zijn zeker zo aantrekke lijk als de oude stad zij het wat minder curieus. IN DE OUDE stad wonen tegen woordig ook hippies. Ibiza heeft van oudsher een grote aantrekkings kracht gehad op tal van kunstenaars. In hun voetspoor zijn de „bloemen kinderen" gevolgd, de jonge mensen die de maatschappij (voor kortere of langere tijd) de rug hebben toege keerd en een zorgenvrij leven met een eigen stijl hebben gezocht. De oude romantische stad met haar wirwar van nauwe straatjes, poor tjes, trappen, alsook de sfeer op het gehele eiland, moet hun hebben aangesproken. De Ibizanen zijn eraan gewend de hippies te zien rondlopen in hun soms allerwonderlijkste kledij en be hangen met sieraden. De Spanjaar den kijken er niet meer van op, evenmin als van de stroom toeris ten, van wie velen zich trouwens ook nogal wonderlijk en in ieder geval flink bloot plegen uit te dossen. Zij hebben geaccepteerd dat hun eiland als voortdurende trek pleister de vreemdelingen lokt, zij verdienen aan hen, zij leven met hen. Zij gaan desondanks hun eigen gang: V vx t ,+K.X hvKWv JAk JÊmJV Jk* WkMM-Jk Jfc 1- portinaix x iMTTiiWmiiiriTi ''i'./r/sSrsS - 's avonds om negen uur, als het al flink donker is, vult het grote plein van Ibiza zich met Spaanse families die er voor het avondeten parade ren en er hun kinderen laten spelen. Het ritme van het Spaanse leven is niet door de vreemdelingen ver stoord. Wel zijn er sporen van de invloeden van buiten te vinden, zoals in de boekwinkels van Ibiza, waar na enig speuren enkele boeken over sex zijn te vinden, werk van Heming way en zowaar het dagboek van Che Guevara waar je in Spanje dan toch wel even van opkijkt. De schilderachtige baai van Ibiza uit de lucht gezien in de vroege morgen. Later op de dag is zij bezaaid inet pleziervaartuigjes. Maar ook grote passagiersschepen en luxe-cruisers (foto boven links) meren er af. MAAR HET is hier niet de plaats om filosofie te bedrijven over de toeristische invloed op het Spaanse levenspatroon. Want in Ibiza schijnt de zon en die verdringt voor de bezoekers een massa problemen. De toerist gaat naar het eiland in de eerste plaats om van die zon en van de zee te genieten. Voor hem zijn hele steden gebouwd als San Antonio, dat nauwelijks een eigen bevolking heeft en vrijwel uitsluitend bestaat uit vreemdelingen, en Santa Eulalia, dat als klein kustplaats je aan de monding van de enige echte rivier op Ibiza uitgroeide tot een mondaine toeristenstad. Het leven in die twee plaatsen is dus geheel op de toerist gericht. Uit de haven van San Anto nio vertrekken dagelijks tal van boot jes, die hem naar alle mogelijke aan trekkelijke punten aan de kust bren gen: veelal verrukkelijke strandjes met palmen en een strandtentje waar je heerlijk èn goedkoop kan eten en drinken. TOCH IS Ibiza-stad te preferen, zeker voor hem die ook als toerist iets wil zien als is dat uiteragrd oppervlakkig van de eigen bevol king en het inheemse leven. Uit Ibi za zijn ook tal van tochten te ma ken, met als belangrijkste de ander half uur durende oversteek naar het zuster-eiland Formentera. Een stille zuster, het toerisme begint zich daar nog maar pas te ontwikkelen. Dit eiland is wat ijler begroeid, heeft meer zandgebied, is nog spaarzamer bewoond dan Ibiza. De zee is er zo mogelijk nog helderder, het licht nog lichter, de atmosfeer doet er nog iets meer tropisch aan. Ibiza heeft deze winter een eerste poging gedaan, „overwinterings-toe- risten" te lokken. Dat zal best luk ken, al zullen hotels en restaurants moeten stoken om het hun gasten naar de zin te maken want In de- cember-januar kan de temperatuur tot 6 a 5 graden dalen. Vriezen doet het er evenwel nooit. In februari staat alles op het eiland in bloei, het seizoen begint al in april en tot eind oktober is het er heerlijk weer. Nooit te heet (door de zee), met een gemiddelde van 22,4 graden in de zomer; nooit te koud, met gemiddeld 10,4 graden in de wintermaanden. nn1mnnnrn-r HET VAKANTIEPATROON is he vig in beweging. De verwende welge stelde toerist zoekt jachtig naar nieu we verre gebieden. Anderen verove- :n ademloos snel de door de „dure jon„ens" verlaten vakantieparadijzen in 't Zuiden van Europa. Zij ontdekken vakantiegewoonten en vervoermidde len, die tot voor kórt nadrukkelijk wa ren voorbehouden aan een kleine groep materieel bevoorrechte mensen. Een van die langzaam meer populair wordende manieren van op vakantie gaan is de cruise. DE NEDERLANDSE REISBUREAUS registreren elk jaar meer boekingen op zo'n vakantie per schip, niet al leen van de gefortuneerden of van ge pensioneerden, die hun spaarcenten op maken. De passagierslijsten vertonen namen van mensen van alle rangen en standen. Bestaat er aan de ene kant dus een groeiende belangstelling voor de cruise, aan de andere kant is het or ganiseren van dergelijk vakantiever tier voor veel scheepvaartmaatschap pijen een „must" geworden. De schuld daarvan ligt bij het vliegtuig, dat zijn tissagiers sneller en goedkoper ver voert dan bij een schip mogelijk is. Lijndiensten moesten worden opgehe ven, omdat zij onrendabel waren. Sche pen worden en werden omgebouwd als cruise-schip, het aanbod van cruises steeg. DE NEDERLANDSE vakantiegan ger zal dit jaar kunnen kiezen uit zo'n slordige 300 cruisesi Om er aan deel te nemen hoeft hij geen miljonair te zijn, maar wel beschikken over „eni ge" middelen. Laat hij rekening hou den met een gemiddelde van 150 tot 200 gulden per dag (het kan goedkoper, ook veel duurder). Op het eerste gezicht een fors bedrag dat in geen enkele verhouding staat t- t de 6 percent vakantietoeslag van Fc gewone werknemer. De mannen en vrouwen, die deze boot reizen moeten verkopen hebben echter ijzersterke argumenten, die er in het kort op neer komen, dat voor de prijs zoveel wordt geboden dat het de uitgave dubbel en dwars waard is. Tijdens welke vakantie bijvoorbeeld dineert u in de buurt van Southampton en wordt u 's morgens wakker in Lis sabon om weer 18 uur later in Tene- riffe aan wal te stappen? Welke vakantie biedt zoveel afwisse ling, de zeereis, bezoek aan interes sante steden, de excursies, de over vloed aan ontspanning aan boord, de mogelijkheden tot sport, de filmvoor stellingen, de lezingen, de bals? Tijdens welke vakantie is uw hotel tevens uw vervoermiddel en in welk hotel krijgt u zoveel service als op een schip? Op de excursies en de service na is al het genoemde in de passage in begrepen. HET ETEN aan boord van de mees te schepen is een hoofdstuk apart. Zo wel voor het ntbijt als voor de lunch hunt u kiezen uit een keur van ge rechten. Het diner we hebben het zelf ervaren een paar jaar geleden is een feest, dat extra luister krijgt t' r de kleding van de passagiers, de avondkleding van de mannen de fraaie cocktailjurkjes van de dames. Beslist nodig is die avondkleding voor de man nen natuurlijk niet. zeker niet in de toeristenklasse, alleen het heeft sfeer. (De prijs van de avondkleding ligt tussen de 200 en 300 gulden). TOT DE niet te onderschatten voor delen van een zee-vakantie behoren de lage prijzen voor de drankjes en de reducties op de artikelen in de be lastingvrije winkels. Met name op de Engelse schepen betaalt u 75 cent voor een glas whiskey en 1,50 voor 'n exo tische cocktail. Regels voor fooien zijn moeilijk op te stellen, omdat de hoogte van het bedrag afhangt van wat de tafelsteward V(.or u doet. In het algemeen moet u er rekening mee houden, 4 a 5 per cent van de passageprijs kwijt te zijn aan fooien. Het meest in trek zijn de cruises naar t Middellandse Zeegebied, gevolgd door de bestemmingen in het Caribisch gebied en in de derde plaats die in de Scandinavische landen. Variaties op bestaande arrangemen ten zijn mogelijk In dit verband moet Ci combinatie vliegen-varen worden genoemd U vliegt naar het vakantie oord, blijft er een week en gaat dan per boot terug. DOOR DEZE wat droge beschrijving van een aai. „al aspecten van zo'n natte v. 'cantie op een drijvend hotel doen we het hele verschijnsel cruise eigenlijk hopeloos te kort. Het is echt een totaal andere vakantie dan die in een tentje, een hotel of een bungalow op het land. Zodra het schip zich in de vertrekha- ven los maakt van de wal, stappen de passagiers ongeacht leeftijd, rijk dom en nationaliteit, uit de knellende 'wangbuis van het dageliiks leven. Zij raken in een soort roes, die duurt tot de thuishaven is bereikt Het heerlijk 1 ieri .1 op de zonnedekken, de zalige verwennerij door de bemanning, de C"nietingen die door de koks worden bereid, de ontmoetingen met mensen an vele nationaliteiten, de luisterijke d: nsavonden, de confrontatie met de schoonheid van landen en steden en de zee. dit alles maakt de cruise va- k ntie tot de heerlijkste van alle soor ten vakanties Wel kostbaar, akkoord, maar elk uitgegeven dubbeltje is het waard.

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 21