Grote ravage na ontploffing in Haarlem-Oost WILSON GAAT NAAR NIGERIË PERFECTE LANDING APOLLO Nog geen beslissing over artsentarief I pak tekoop! Dode en ernstig gezvonde Verlammend gevoel in Lagerhuis Til burgers bijna door publiek gelyncht Daders overval op postkantoor aangehouden Invoerstop zeehondjesbont Kernverdrag door de VS bekrachtigd HET WEER Conventie tegen rassendiscriminatie van kracht Nieuw gesprek met minister nodig In België meisje doodgereden Italiaans staatssecretaris in IJmond Woonhunst AGENDA zie pag. 11 Verder in deze krant f tenminste niet boven de f 200: Huntenburg behang |g|gg%$i Enige neerslag Opgelucht Het woord is aan Bonthandel vraagt minister: 14e internationale watersport-en kampeer- tentoonstelling NOG 2 DAGEND AMSTERDAM <11 PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Als steeds naar m m m Telefoon heerlijk 1 64 79 HAARLEM, Zijlstraat 57, 59e JAARGANG NUMMER 109 VRIJDAG 14 MAART 1969 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, 15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directie: Mr. H. C. van der Mfje, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur ..'j; (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een zware explosie in het garagebedrijf Been op de hoek AmsterdamsevaartNicolaas Beets- straat heeft vanmorgen om tien uur één mensenleven en een ernstig ge wonde geëist. De ontploffing, die een grote ravage aanrichtte, deed zich voor bij het lossen van een tank wagen. Doordat de chauffeur er tijdig in slaag de de met benzine gevulde wagen weg te rijden, ontsnapte de Amsterdamsebuurt aan nog groter onheil. Het slachtoffer is de 52-jarige Haarlemmer J. Rejjnders. De 50-jarige heer A. P v. Gent is met levens gevaarlijke verwondingen in het St. Eli sabeth's Gasthuis opgenomen. De explosie is waarschijnlijk veroor- Uit het binnenland 2, 15, 23 Van Dag tot Dag 3 A chtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 15, 23 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 9 Medische verzorging 7 Uitgaan in Haarlem 7 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 A angestipt 11 Kunst i 17 Radio en tv 17 Films 17 FerdinandIS Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Puzzel 23 Sport 23, 25 Luidsprekers 4 Deze krant bestaat uit: achtentwintig pagina's Verwachting van het geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond* Vrij veel bewolking en plaatselijk enige neerslag. Voornamelijk in het midden van het land daling van temperatuur, elders weinig veran dering. Matige tot krachtige ooste lijke wind. zaakt, doordat één van de twee invalide mannen, die niet in vaste dienst werk zaam waren, bij het tanken een sigaret heeft gerookt. De peildop van de benzine tank was op dit moment niet afgesloten. Er ontstond een steekvlam direct ge volgd door explosies van de in de garage opgeslagen olieflessen. Beide mannen, die vlakbij de benzine tank stonden, werden weggeslingerd. Zij konden pas naar buiten worden gebracht nadat de brand, die de garageruimte op de begane grond volledig verwoestte, door de Haarlemse brandweer was ge blust. De ernstig zieke echtgenote van de 59-jarige exploitant W. H. J. Been, die boven de zaak woont, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De heer Been was op het moment van de brand niet aanwezig, omdat hij een klant, die naar een begrafenis moest, had geholpen. In het tegenover zijn garage gelegen koffiehuis „De Amsterdammer" noemde hij het gebouw een rampenhuis. Enkele jaren geleden heeft zich in het acht jaar oude garagebedrijf een instor ting voorgedaan, waarbij één persoon werd gedood. Het complex was enige tijd geleden geheel verbouwd. De garage was tegen brand verzekerd. Aanvankelijk bestond er grote onzeker heid over de vraag hoeveel personen zich op het moment van de explosie in het gebouw hadden bevonden. Pas nadat de brand was geblust kreeg men hierover klaarheid. Zie verder paginc NEW YORK. (Reuter) De interna tionale conventie over de opheffing van rasdiscriminatie waardoor het propageren van ideeën, gebaseerd op rassehaat of de meerderwaardigheid van een bepaald ras, bij de wet strafbaar wordt gesteld, is van k: -ht geworden. De overeenkomst werd geratificeerd door 31 landen. Brandweerlieden in actie bij het rokende garagebedrijf aan de Amster damsevaart, dat vanochtend gedeelte lijk werd verwoest door een reeks ontploffingen. (Van onze correspondent) LONDEN. De grote troef van de Britse regering tijdens het Nigerië-debat in het Lagerhuis was de aankondiging, dat premier Wilson naar Lagos zal reizen. Wilson vertrekt waarschijnlijk aan het einde van de volgende week, om daar een vredespoging te ondernemen. Het beste dat hij daar zou kunnen be reiken, is te helpen een formule te vin den, die een einde kan maken aan de burgeroorlog met Biafra De Britse rege ring kondigde aan 8,5 miljoen gulden adn extra-hulp voor Nigerië en Biafra be schikbaar te stellen. Wilson gaat op uit nodiging van generaal Gowon, de leider van de federale regering en zal ongeveer drie dagen in Lagos blijven. Wilson ziet zichzelf echter niet als be middelaar, hetgeen ook niet mogelijk zou zijn, omdat de Britse regering politiek gesproken, behalve natuurlijk wat de bombardementen betreft, volledig achter de federale regering staat en daarom in Biafra fel wofdt gehaat. Men voelt in Londen, dat de Organisa tie van Afrikaanse Staten op dit gebied meer succes kan boeken. Vandaar dat Wilson op zijn terugreis misschien het hoofdkwartier van deze organisatie in Addis Abeba zal bezoeken. Het Amerikaanse ruimteschip Apollo- 9 heeft gisteren een perfecte landing in de Atlantische Oceaan gemaakt na een succesvolle tiendaagse ruimte- vlucht. De cabine kwam slechts ander halve kilometer uit de „roos" in de woelige zee terecht en binnen vijftig minuten stonden de ruimtevaarders James McDivitt, David Scott en Russell Schweickart op het dek van het vliegkampschip „Guadalcanal", toegejuicht door de bemanning. De ruimtevaarders hebben het de laatste vijf dagen in de Apollo betrekkelijk rustig gehad ha het ruimte-uitstapje van Schweickart en vorige week vrijdag het hoogtepunt: de ge slaagde solovlucht met het maan landingsvaartuig, waarmee de Ameri kanen mogelijk in juli al op de maan zullen landen. (Zie verder pagina 3). (Van onze correspondent) DEN HAAG. De huisartsen hebben woensdag een nieuw gesprek met minis ter De Block van Economische Zaken over hun tarieven. Het overleg van van morgen zal dan naar verwacht worden afgerond. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), die de artsen adviseert in de ta riefstelling, heeft vanmorgen op het mi nisterie een toelichting gegeven op hel standpunt, dat de huisartsen op een le denvergadering die van acht uur gister avond tot vannacht vier uur duurde, is doorgesproken. Minister De Block wil de artsen een prijsstop opleggen als zij hun tarieven, die hier en daar al tien gulden voor een consult en vijftien gulden voor een huis bezoek bedragen, niet terugbrengen tot het peil van medio december 1968. name lijk ƒ9 voor een consult en ƒ13.50 voor een visite. Uit de langdurige vergadering van de LHV wordt afgeleid, dat de artsen het onderling niet eens ziin: een deel zou de priisstOD van de minister willen af wachten. een ander deel wil liever aan sturen op een gesprek. Het feit dat van daag een nieuwe datum voor overleg is vastgesteld wiist erop. dat het gematigde standpunt het heeft gewonnen. De ge sprekspartners houden zich tot nu toe aan de afspraak tot geheimhouding. (Van onze correspondent) TURNHOUT. Inwoners van het Bel gische Turnhout hebben gisterenmiddag bijna vier Tilburgers gelyncht nadat zij met hun auto een 8-jarig meisje, dat op de fiets uit school kwam, hadden over reden en over een afstand van ongeveer drie kilometer hadden meegesleurd. Het kind overleefde dit ongeluk niet. Een oom van het slachtoffertje, die het ongeluk had zien gebeuren, zette samen met een politieman in zijn auto de ach tervolging in. Na drie kilometer wist hij de wagen van de Tilburgers klem te rijden. Met de hulp van omstanders kon den de vier mannen worden overmees terd. De rijkswacht had de grootste moei te het woedende publiek, dat de Tilbur gers te lijf wilde gaan, op een afstand te houden. Het viertal werd in het politiebureau in Turnhout opgesloten. Volgens de poli tie waren alle vier dronken. De Tilbur- ger die de auto had bestuurd, een 26-ja rige kermisreiziger, weigerde een bloed onderzoek te ondergaan. HEERLEN. De Kamer van Koop handel voor Maastricht en omgeving heeft een commissie ingesteld, die gaat onder zoeken of er verband bestaat tussen het sterk gestegen ziekteverzuim (in dit rayon vorig jaar met 27 pet.) en de in 1967 in werking getreden nieuwe ziektewet en de nieuwe regeling voor de controle daar op. De vakbonden doen niet mee; zij me nen dat de Kamer van Koophandel hier mee buiten haar werkterrein komt. Natuurlijk gelooft niemand, dat Wilson de situatie in een handomdraai kan ver anderen. maar men acht het van belang dat hij een poging doet om de Britse in vloed in Nigerië, waarvan Londen altijd zo hoog opgeeft, eindelijk daadwerkelijk uit te oefenen. Groot-Brittannië beperkt zijn wapenle veranties aan Nigerië tot geweren, muni tie en lichte gevechtsvoertuigen. Men voelt zich dan ook opgelucht, dat er geen sprake is van Britse vliegtuigen, piloten of bommen bij de gevechten. Het Lager huisdebat werd echter beheerst door het verlammende gevoel dat achtereenvol gende Britse regeringen veel te laat heb ben beseft wat er in Nigerië aan de hand was. (Van een onzer verslaggevers) TERHEYDEN. De Antwerpse politie heeft in de afgelopen nacht de drie ver moedelijke daders van de overval op het postkantoor in Terheyden, die woensdag werd gepleegd, gearresteerd. Een kapi tein van de rijkspolitie is naar Antwerpen om te onderzoeken of de verdachten de gezochte overvallers zijn. Een van de daders is een 26-jarige zeeman uit Sant poort. Een andere gearresteerde is een 25-jarige zeeman uit Groningen. De mannen zijn na de overval, die een buit van 2690 opleverde met een in Gro ningen gehuurde wagen via Teteringen naar Oosterhout gereden. Daar hebben zij de auto achtergelaten. De politie vond in deze plaats de wagen. Vanuit Oosterhout zijn zij per taxi naar Antwerpen gereden De douane herkende de mannen niet, om dat nog geen signalement was uitgegeven De politie bezat een goed signalement van de man die de overval pleegde. De twee anderen wachtten tijdens de beroving in de auto. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Italiaanse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, spe ciaal belast met emigratiezaken, brengt morgen, zaterdag, een bezoek aan de IJ mond. Staatssecretaris Mario Pedini, die een meerdaags bezoek brengt aan ons land. wordt vergezeld van de Italiaanse am bassadeur, Don Livio Teodoli, en door andere functionarissen van het ministerie, van de ambassade in Den Haag en van het consulaat in Amsterdam. Het gezel schap bezoekt 's morgens eerst de Ita liaanse School in Beverwijk en vervol gens Hoogovens, 's Middags is men in het pensionschip Casa Marina en later in Nue- Josh Billings: Wanneer mij iemand om raad vraagt, geef ik hem de raad die hij graag wil hebben. AMSTERDAM. De Nederlandse Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Bontbedrijf wil een eind maken aan de verkoop van het white seal-bont, dat af komstig is van zeehondenbaby's, die in Canada massaal worden doodgeslagen. De federatie zal de minister van Eco nomische Zaken in een telegram vraaen een invoerverbod af te kondigen. Eén van de initiatiefnemers is de Hilversum- se banthandelaar G. J. van der Ley. Hij heeft verklaard dat de gehele detailhan del in bont voor stopzetting van de ver koop van white seal-bont is. Het besluit, de minister te vragen de invoer te ver bieden is, aldus de heer Van der Ley, genomen om de bonthandel uit de sfeer van de opspraak te halen waarin deze is gekomen door protesten tegen de ma nier waarop het white seal-bont wordt verkregen. WASHINGTON. (AP en DPA) De Amerikaanse Senaat heeft met 83 stem men voor en 15 tegen het verdrag tegen verdere verspreiding van kernwanens be krachtigd. Als president Nixon het stuk heeft ondertekend, zal de ratificatiepro cedure zijn voltooid. Het verdrag is door 8 landen onderte kend. Het wordt van kracht als 43 staten het hebben bekrachtigd, waaronder Groot-Brittannië, de VS en de Sovjet- Unie. Groot-Brittannië heeft dit al ge daan. Men verwacht dat de Sovjet-Unie tot bekrachtiging zal overgaan, als dit in de VS is gebeurd. Senator J. W. Fulbright verklaarde, dat het verdrag de bepaling bevat waarin de mogendheden worden verplicht onder handelingen aan te gaan over verminde ring van het aantal kernwapenen in de landen die ze bezitten. „Ik kan niet aannemen, dat de presi dent van de Verenigde Staten, gezien de uitslag van de stemming (over het non proliferatieverdrag) door zal willen gaan met het ontwikkelen van een anti-raket systeem", verklaarde Fulbright. Nixon zal vanavond om zes uur op een persconferentie zijn besluit bekendmaken. De rede van Nixon wordt in heel het land via radio en televisie uitgezonden. VLISSINGEN/HAARLEM. Het ura nium dat in de bodem van Schouwen Duiveland bij Haamstede zit is van goede kwaliteit. Dat blijkt uit grondmonsters, die de Rijksgeologische dienst in Haarlem heeft genomen. Verondersteld wordt dat winning van het uranium lonend zal zijn. ADVERTENTIES geopend van 10-17 uur en van 19.30- 22.30 uur/zondagen van 10-18 uur toegahg f3,50 1 speciaal Trein-Toegang biljet met3x reductie I verkrijgbaar op 140 NS-stations IN1ËRIEUKS 100U m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 lel 2 08 14 Haarlem VRIJDAG- EN ZATERDAG- REKLAME Boterkoeken IJmuider Tong, 250 gram 1.95 nu Coeostruffels. 250 gram 1,50 nu Zoute pinda's. 250 gram 1,00 nu Petit Suisse, 12 stuks KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN 20109

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 1