Steeds meer gifstoffen in water en lucht bedreigen leven van de mens De Mantelspecialist 19.95 29.95 24: 1995 1495 9® 14. De Mantel specialist Puzzel van de week 95 interieur classique RIJN-CATASTROFE MOET ALARMSEIN ZIJN Ook in huishoudelijke middelen kan gevaar schuilen Bewakingsdiensten mogen prijzen nu met 1% verhogen Natuurfonds koopt moeras in Spanje propagandist van goede mantelmode kan zich te enen male niet permitteren dat artikelen, een jaar geleden gemaakt, nog in zijn collecties hangen. Hij heeft ze er allemaal radicaal uitgehaald en gaat ze nu nagenoeg cadeau geven. Letwehstukvoorstukdragen ze de naam „de Mantelspecialist" met ere. Haarlem: Grote Houtstraat 180 Kiesrecht van 21 jaar af 11 22 mMf%3 S&7? VRIJDAG 27 JUNI 1969 (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM Grote gebieden langs het stroomgebied van de Rijn zijn plotseling geconfronteerd met een ernstige verontreiniging van het water in deze rivier en haar vertakkingen, waartoe enkele grote rivieren in ons land en hun uitmondingsgebieden behoren. De massale dood van miljoenen vissen waarschuwde de mens, die terstond de oorzaak van deze vergiftiging zocht en tegelijkertijd alle mogelijke maatregelen trof om te voorkomen dat ook mensen het slachtoffer zouden kunnen worden. Biologische gevaren Riool van Europa In de huishouding Aangeboren afwijking Reeds in 1630 Mantelkostuums en Mantels mode 1968/69 goed en mooi; u bespaart nu 40 a 50 gulden per stuk. De nieuwste modellen en kleuren in ASTRALON „MOTTE" JAPONNEN O A 95 VESTEN in datzelfde fraaie materiaal „Trevira-2000" VESTEN zuiver wollen of PULLOVERS VELICREN" ROKKEN leuke modellen in Terlenka.Boussac coton of zuiver scheerwol, één prijs M vi'fj 'SaSiftA Op Ned. Antillen de ruiiter De vissen in de Rijn stierven ten ge volge van een duizendste milligram in secticide. Hoe hygiënisch en biologisch zuiver ons drinkwater ook is, het kan en zal ongetwijfeld steeds meer chemische bestanddelen gaan bevatten, zij het in zeer geringe hoeveelheid, naarmate de industrie en de landbouw hun afvalpro- dukten in do rivieren lozen of in de bui tenlucht afvoeren, waardoor ook de lucht allerlei chemische bestanddelen gaat be vatten. Van hun schadelijke werking bij het ontstaan va-" ziekten is nauwelijks iets bekend. Dat zij levende organismen en zelfs dieren doden is nu gebleken. Hoeveel of hoe weinig er van deze giftige stoffen nodig is om op den duur ook mensen ziek te maken of te doden is een vraag die men na de massavergifti ging van de Rijn zou mogen stellen. Het gebeurde zal er zeker toe moeten bijdra gen de bescherming van ons levensmi lieu met alle beschikbare voorzorgs maatregelen krachtig te bevorderen. Zowel artsen als biologen zijn van me ning dat er bij de steeds voortgaande industrialisatie nog te weinig rekening wordt gehouden met de biologische geva ren hiervan: de ernstige verontreiniging van het milieu. Deze verontreiniging be dreigt de leefbairheid van dit milieu, zt /el voor de mens als voor planten en dieren. Deze laatste zijn van primair be lang voor zuurstof en voedsel, waarvan de mens zo afhankelijk is De mens kan niet leven in een wereld die in organisch opzicht niet goed functioneert. Daarvoor is zijn leven té nauw verbonden met en té afhankelijk van al het andere leven op aarde. Daarom is alles wat gedaan kan worden om de leefbaarheid van het mi lieu te behouden en gunstig te beénvloe- den in het bijzonder ook voor de mens van het allergrootste belang. De hedendaagse technische ontwikke ling houdt va~k te weinig rekening met deze leefbaarheid van het milieu. Soms bezint men zich nog tijdig: te elfder ure weigerde Amsterdam de vestiging van een Progil-object. Maar overigens zijn er voorbeelden te over van allerlei ingrij pende, technische en planologische objec ten, waardoor de leefbaarheid van het milieu wordt bedreigd of ernstig wordt benadeeld. Bij de aanleg van nieuwe we gen worden grote gebieden ontluisterd bij de aanleg van nieuwe haven- of in dustrieprojecten worden weer andere streken aan verzilting, of aan intensieve luchtverontreiniging blootgesteld. Bespui tingen met allerlei insecticiden kunnen de bodem vergiftigen, soms in verafge legen streken, waarheen die stoffen door de wind worden overgebracht. In Zwe den bevat de bodem veel meer DDT dan op grond van het binnenlands gebruik mogelijk zou kunnen zijn. Ook dieren vertonen vergif.'~ingsverschijnselen die het gevolg zijn van DDT. In sommige streken van Australië blijken koemelk en zelfs moedermelk veel te veel DDT te bevatten. Er zijn al landen waar DDT niet meer gebruikt mag worden. Het na tuurlijke evenwl .ht, dat in stand wordt gehouden door de talloze kringlopen tus sen bacteriën, planten, insekten, allerlei andere diersoor' n er uiteindelijk de mens. wordt meer en meer verstoord Dat kan ook geu~uren door bepaalde af- wasmiddelen, waarvan de giftige wer king niet door bacteriën ongedaan kan worden gemaakt en die eigenlijk verbo den zouden moeten worden. Dat brengt ons terug bij de vergifti ging van het Rijnwater, veroorzaakt door een bepaald insecticide. De Rijn is al vele jaren door allerlei nitraten, fosfa ten, landbouwvergiften en andere synthe tische stoffen zodanig verontreinigd, dat zij de bijnaam „Riool van Europa" heeft gekregen. Alle landen die enig econo misch, technisch of biologisch belang hebben bij de zuiverheid van het Rijn water, weten hoe gevaarlijk deze toe stand is geworden. Maar ondanks aller lei commissies en het in Straatsburg ge sloten Handvest kon de nu opgetreden catastrofe blijkbaar niet worden voor komen. Men kan stellen dat de bescherming van het milieu een dwingende taak van de overheid is, te meei omdat de gevolgen van milieuverontreiniging schromelijk worden onderschat en aan de weten schappelijke resultaten der verschillende onderzoekers te weinig aandacht wordt geschonken. De laatste tijd wordt bij planologische overheidsbemoeienissen ook rekening gehouden met de bescherming van het milieu en niet alleen met de belangen van industrie en landbouw. Maar ook in elk huisgezin dient men ervan doordrongen te zijn dat het hoog tijd wordt om het milieu waarin wij le ven te beschermen. Het gebruik van al lerlei insectenverdelgers brengt bewezen gevaren met zich mee. Zo wordt bij de mens DDT gevonden in het vetweefsel DDT en aanverwante stoffen zullen voor huishoudelijk gebruik drastisch beperkt, zo niet geheel afgeschaft moeten worden Er zijn ander, werkzame en voor de mens veel minder giftige stoffen die even effectief werken. Of dit voor landbouw insecticide ook nndig is, waar de zo ge noemde fosforesters als parathion zoveel andere dat een te klein aantal vingers niet alleen door thalidomide maar ook door andere terathogene stoffen zoals aminop- terine veroorzaakt kan worden. Ofschoon dergelijke onderzoekingen uiteraard nooit bij de mens verricht kunnen worden, moeten .deze stoffen toch worden opge spoord, Iwant een verhoging van de fre quentie van misvormde kinderen met één percent zou in Nederland al jaarlijks 2500 meer dergelijke patiënten betekenen. Naast dierexperimenten zal men hier gebruik moeten maken van de epidemio logie, de wetenschap, die de gehele be volking onderzoekt op factoren die ziek ten veroorzaken. Wat de aangeboren af wijkingen betreft, zijn hierdoor al tal van dergelijke factoren gevonden: de invloed worden gebru—t, is een aparte vraag. van <je leeftijd van de moeder, de sociale Welke stof er ook voor huishoudelijk ge bruik zal komen, wanneer men deze maar raak gaan spuiten, kunnen de gevolgen niet uitblijven. Om dan nog niet te spre ken over alle anderere scheikundige stof fen, die tegenwoordig zo overvloedig in de huishouding worden gebruikt: was middelen, haarlakken, reinigingsmiddelen enzovoorts. Welke invloed deze stoffen bij voortdurend gebruik op de gezond heid van de mens hebben, is nog niet bekend. Niet minder belangrijk is de vraag, of er ook aan; eboren afwijkingen kunnen ontstaan door de verontreiniging van lucht en water. Na het Softenon-drama is het onderzoek naar terathogene stoffen sterk uitgebreid (Teras is het Griekse woord voor monster). Daarbij is geble ken hoe moeilijk het is om een eventuele terathogene nevenwerking van een stof aan te tonen. Zelfs de werking van thali domide (Softenon) is nog niet geheel op gehelderd, hoewel reeds kon worden vast gesteld dat de afbraakprodukten ervan door alle cel-membranen kunnen passe ren en zo ook in de embryonale cellen worden opgehoopt, waardoor de ontwik keling hiervan wordt beschadigd. Bii mensen blijkt de daarvoor benodigde hoe veelheid kleiner te zijn dan bij een aan tal proefdieren. Men moet zich wel rea liseren dat deze stoffen ook biochemische en zelfs gedragsveranderingen kunnen veroorzaken bij de nakomelingen Dit ;s bijvoorbeeld bij ratten geconstateerd, die tijdens de dracht bestraald waren en wier nakomelingen een verminderde reukzin hadden. Ook bepaalde lever-enzymen bij deze jongen vertoonden afwijkingen. Deze dierproeven geven natuurlijk wel een aanwijzing, maar nooit een bewijs van een terathogeen effect bij de mens Wel kunnen zij een antwoord geven op de vraag hoe een dergelijke afwijking ontstaat. Daarover zijn de laatste jaren vele belangrijke gegevens ontdekt, onder toestand van het gezin, de geografische ligging, de tijd van het jaar. Ook nog an dere invloeden zijn aan het licht geko men. Wil men nagaan of er in het milieu waarin de mens leeft terathogene invloe den bestaan, dan moet eerst worden vast gesteld hoeveel misvormingen spontaan voorkomen. In Zweden is een dergelijk systeem, dat alle afwijkingen registreert en zo elke plotselinge extra toeneming ontdekt, al jaren in werking. Ook in En geland is men ermee begonnen. In ons iand heeft de Gezondheidsraad in 1966 in het rapport-Wester de aangeboren af wijkingen vastgesteld. Het eerste wetenschappelijk onderzoek over het ontstaan van misvormingen is omstreeks 1630 verricht door de ontdek ker van de bloedsomloop, William Har vey. Hij veronderstelde dat de misvor mingen door een remming van de groei ontstonden, op grond van de secties die hij mocht verrichten bij de drachtige herten, die zijn beschermheer Karei I bij de jacht had gedood. Hun gehemelte was nog niet gesloten, zoals Harvey ook wel bij pasgeboren kinderen had gezien. Behalve op aangeboren afwijkingen kan het milieu ook invloed hebben op het ontstaan van ziekten. Voorbeelden hier van zijn de silicose, de longaandoening die door steer.jtof wordt bevorderd, en eigenlijk verder alle andere beroepsziek ten. De luchtvervuiling wordt naast nico tine mede aansprakelijk gesteld voor het ontstaan van longkanker. Niet alleen cLar het inademen van che mische stoffen kunnen allerlei ziekten staan. De geneesmiddelenindustrie heeft vooral door het samenstellen van nieuwe scheikundige stoffen de laatste tientallen jaren een enorme vooruitgang geboekt bij het genezen van ziekten. Maar ook deze stoffen kunnen weer oorzaak zijn van allerlei ernstige aandoeningen, zelfs bij zeer geringe hoeveelheden en soms in combinatie met andere stoffen. Ook hiervan zijn vele voorbeelden be kend. waarvan de ernstige beschadiging der bloedbereidende organen en zelfs shock-toestanden als gevolg van overi gens uitstekende geneesmiddelen ge noemd kunnen worden. Sommige genees middelen zijn vele jaren gebruikt zonder dat hun schadelijke bijwerking was her kend. Zo kan men zich voorstellen dat ook vele soorten chemische stoffen die de lucht en het water verontreinigen, op den duur ziekteverwekkend kunnen zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister De Block (Economische Zaken) heeft nachtveilig heids- en bewakingsdiensten ontheffing verleend van de algemene prijzenbe- schikking. Het is de eerste collectieve ont heffing van de algemene prijsstop. De bewakingsdiensten zijn geconfron teerd met een zeer sterke stijging van de loonkosten. Op grond van de ontheffing mogen deze bedrijven nu deze loonkos tenstijging gedeeltelijk doorberekenen: de prijzen, die per 1 oktober van het af gelopen jaar werden berekend, mogen met 1 percent worden verhoogd. ZEIST. De vorig jaar door het We reld Natuurfonds (Nederland) georgani seerde actie tot het behoud van de moe rassen in de delta van de Guadalquivir- in Zuidwest Spanje die een half miljoen opbracht, heeft nu de aankoop van 3.200 hectare moerasland mogelijk gemaakt. De zogenoemde Marismas de Guadia- mar liggen oostelijk van het reeds eerder door het Wereld Natuurfonds gestichte Coto-Donana-reservaat. Er bestaan plan nen om op den duur één groot nationaal park te stichten, dat dan 150 tot 200 vier kante kilometer groot zou worden. Het nieuwe reservaat herbergt de groot ste steltloper-concentratie van de maris mas en ook de grootste purperreigerko lonie, die ongeveer 400 paren telt, terwijl duizenden andere watervogels er een toe vlucht vinden. Tezamen met de Coto-Donana vormen de Marismas de Guadiamar een van de allerbelangrijkste natuurreservaten in Europa. ADVERTENTIE 9. DEN HAAG ROTTERDAM LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT BREDA TILBURG UTRECHT ADVERTENTIE rC Jii A ■imr v, w PUZZEL NO. 26 Rond de cijfers komen woorden te staan van zes letters, draaiend in de richting van de wijzers van de klok. Het eerste woord begint in het eerste vakje van de bovenste regel. De andere woorden kun nen op elke willekeurige plaats beginnen. OMSCHRIJVING 1. aanspraaktitel; 2. kledingstuk; 3. paar den- en runderziekte; 4. aantrekkelijk heid; 5. weke; 6. barmhartigheid; 7. kwaadsprekerij; 8. overdaad aan rijkdom; 9. bladeren van de paardebloem; 10. lang smal stuk; 11. woestijn; 12 sierplant; 13. notitieboekje; 14. vogel; 15. deel van Afrika; 16. deel van de kachel; 17. roof- diertje; 18. lange smalle golf of inham aan zee; 19. deel van een molentrechter; 20. de vier weken voor Kerstmis; 21. de Morgenlanden; 22. gevat; 23. uitgave; 24. geweldig jager; 25. dichtkunst; 26. steek wapen; 27. kromme blaashoorn; 28. deel van een breuk; 29. trouwhartig en opge ruimd van humeur; 30. land in Europa; 31. niet hetzelfde; 32 deel van een klok; 33. droge kleurstof; 34. onderstuk van een standbeeld; 35. prikkelbaar; 36 kunstige dans; 37. beuren; 38 opstandig; 39. insekt; 40. deel van het oog; 41. hij die peilt; 42. smakelijk; 43. deel van Azië; 44. Plotse ling; 45. mannelijk dier; 46. beroep; 47. kleur; 48. korte tijd; 49. visite. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 25 Horizontaal: 1. Ad; 3. pet; 6. ets; 8. st; 10. lava; 11. hoofd; 14. eelt; 15. pier; 17. Aden; 19. rag; 21. radiaal; 23. het: 25. aga; 27. Eem; 28. sta; 30. belang; 33. straat; 35. d.a.v.; 36. reëel; 39 oir; 40. re; 41. Isar; 42. galm; 43. mi; 44. Lea; 46. Aaron; 48. moe; 50. begaan; 52. klepel; 55. elp; 56. eis; 58. ale; 59. kil; 61. Ierland; 64. nap; 66. Oslo; 67. Goes; 69. Peel; 70. Assen; 72. lood; 74. a.m.; 75. mijn; 76. Eva; 77. es. Verticaal: 1. al; 2. dato; 3. pap; 4. Thea; 5. do; 6. Edda; 7. sen; 8. slee; 9. t.t.; 12. orde; 13. faam; 16. Iran; 18. Eist; 19. Rob; WILLEMSTAD. De Staten van de Nederlandse Antillen hebben woensdag een ontwerp landsverordening aangeno men tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar. Tevoren had de regering een amende ment van een lid van de democratische iregerings-lpartij overgenomen, op grond waarvan stemmen bij volmacht mogelijk is De oppositie was tegen stemmen bij volmacht, omdat dit zou kunnen leiden tot onregelmatigheden bij het verkrijgen van volmachten. 20. gala; 22. ïeme; 23. haai; 24. tot; 26. gaviaal; 29. trommel; 31. edele; 32. graan; 33. slank; 34. armee; 37. ere; 38. ego; 45. egel; 47. rail; 49. open; 50. bok; 51. apis; 53. lade; 54. lap; 56. Eros; 57. sage; 60. idem; 62. elan; 63. none; 65. aloe; 66. olm; 68. sla; 69. pa; 71. si; 73. ds. ADVERTENTIES KENNEMERLAAN 38 IJMUIDEN TEL:1378I 10,00 R. Barnhoorn, Burgemeester Rambonnetlaan 30, IJmuiden. 7,50 J. A. van Rosmalen, Oosterduin weg 53, IJmuiden. 5,00 J. van Klooster, Noorderlaan 26, Velsen-Noord.

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 11