Twintig jaar jeugdfilms van Rex in Schinnen WIE GOED REKENT. KOOPT EEN LEWENSTEIN Haar journaal Vloeibare margarine in flessen JALOEZIE Moord op pater Brazilië enorme Neto wekt beroering in UITGAAN IN HAARLEM Voor ons land uniek continubedrijf „Eskadron van de Dood' zeer actief Boekhandel H. DE VRIES Studieboekcentrum van Kennemerland 2000 m2 SHOW HÊaranka Siieubelen Vaste greep op het publiek Half juli zomers met enkele warme dagen LOOP VRU IN EN UIT BU VRIJDAG 27 JUNI 1969 Limburgs Eenvoudig LEWENSTEIN NAAIMACHINES: H. N. Sengers Stuntwerk Engelse we er prognose: Kwaliteiten C. Boost 'jVmmmwmm RIO DE JANEIRO Over Brazilië en de overige Latijns Amerikaanse landen gaat een golf van beroering na de moord door het beruchte „Eska dron van de Dood" op pater Antonio Enrique Pereire Neto, naaste mede werker van bisschop Helder Camara. De moord heeft tevens reeds geleid tot een protest van de paus en een dertigtal Franse katholieken. De cen suur heeft de mare enige tijd weten tegen te houden. Het bericht van het aartsbisdom van Recife dat tenslotte de buitenwereld bereikte luidde: „Wij vervullen de droeve plicht kennis te geven van de brutale moord op pater Antonio Enrique Pereira Neto, op 26 mei in onze stad Recife". Onafhankelijk f (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM. De enige Nederland se filmproducent die sinds 1948 in nagenoeg ieder jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond vermeld wordt is H. J. van der Linden, die zich nu ruim twintig jaar lang onder de firmanaam „Rex Film" bezig houdt met het maken van jeugd films. Een dergelijk continu werkend filmbedrijf is op zichzelf al iets merk waardigs, nu iedereen spreekt over de malaise in de Nederlandse film, maar gezien het onberekenbare afzetgebied, dat Rex Film bestrijkt, moet het jarenlange bestaan van de onderneming een klein wonder genoemd worden. Want het moge al moeilijk zijn te werken voor een ver wend volwassen bioscooppubliek, twintig jaar lang in de smaak vallen bij de jeugd van tien jaar en ouder is ook geen ge ringe prestatie. De belangstelling van die jongeren is in die twintig jaar uiteraard voortdurend van richting veranderd en de beïnvloe ding door de televisie, de grote zondebok als het om de malaise in ons filmwereld je gaat, zal daarbij eveneens geen gering rol nebben gespeeld. Toch is het Van der Linden gelukt zijn wisselend jeugdig pu bliés gedurende twee decennia plezierig bezig te houden en het om beurten te laien lachen ot van spanning aan de bioscoopstoel te nagelen. Dezer dagen komen de 20ste en 21ste produktie van „Rex Film" in première, respectievelijk „twee jongens en een ou de auto" en „Een Nederlandse Robinson Crusoe" geneien, die misschien bij een nadere beschouwing inzicht kunnen ge ven in de oorzaken van het jarenlang ge prolongeerde succes van H. J. van aer Linden. „Twee jongens en een oude auto" speelt zich ai in een Zuidamerikaanse staat, waar revolutie en tegelijk ook een poKkenepidemie is uitgenroken. Twee Nederlandse werkstudenten, die door een internationale organisatie voor ontwikke lingshulp zijn uitgestuurd, trekken er in een oude auto op uit om voor het zie kenhuis, waaraan zij tijdelijk verbonden zijn, het noaige pokKenserum te bemach tigen, een onderneming die bemoeilijkt wordt doordat hun weg door het rebel- lengebied voert. H. J. van der Linden, die behalve als producent ook als regisseur, cameraman scenarioschrijver en belichter optreedt (en soms zelfs een bijrolletje in zijn films vervult) is van deze ingewikkelde beginsituatie niet in het minst onder de indruk, tenslotte heeft hij haar zelf be dacht. Het Zuidlimburgse landschap, waarin de meeste van zijn films zijn op genomen, kan ook uitstekend dienen om een Zuidamerikaanse omgeving te sug gereren. in het begin van de film, ais de zorge lijke toestand besproken wordt tussen de directeur-geneesheer en zijn assistent, is er even een eenvoudige interieur-opname nodig, voor de rest speelt de intrige zich in ae open lucht af en met wat heuvels en mergel-groeven op de achtergrond kan men zich best in een wat exotisch land wanen. De rebellen zijn woeste kerels in ca mouflagepakken en soms met een Cas- tro-achtige baard, de ongewapende jon gens die zich zo moedig met een oud autootje in vijandelijk gebied wagen, zijn in de ongelijke strijd op eigen list en behendigheid aangewezen. De komische figuur vormt een levenslustige non, die onderweg door de jongens wordt meege nomen en die hen terzijde staat in ge vechten met de rebellen door van haar paraplu een gevreesd wapen te maken. In wezen is Van der Linden met een dergelijk verhaal niet afgeweken van vroe gere successen, waarin twee im eenvoudig zwart-wit getekende partijen tegenover elkaar werden geplaatst en de meestal on gelijke strijd in het voordeel van de (zwakkere) deugd werd beslecht. In „Vier rakkers en een oude jeep" wordt de ondeugd verpersoonlijkt door een woonwagen-bewoner, in „De jongen uit ADVERTENTIE Dit is een goede koop: de LEWENSTEIN TORNADO. Super lichtgewicht zig-zag. 3 naaldstanden. Vele mogelijk heden. In koffer f. 385.- ('nel. B.T.W.) Vrijblijvende demonstratie bjj: Anegang 29, Haarlem. Tel. (023) - 32 10 61 het wilde westen" vormen een paar schurkachtige goudzoekers de tegenpartij, in „Avonturen van een zigeunerjongen" zijn kidnappende zigeuners de boosdoe ners. Op traditionele en voor de jeugd direct aanvaardbare wijze wordt zodoen de de wereld in brave en minder brave mensen verdeeld, zodat de zaal onmiddel lijk partij kan trekken en hartgrondig kan meeleven met de meestal jonge her stellers van wet en orde. Het werken met amateurs, een andere noodzaak voor producent Van der Linden om zijn budget zo laag mogelijk te hou den, dwingt min of meer tot dergelijke eenvoudige avonturendntriges. Speelscè- nes, zoals het gesprek in het begin tus sen de beide doktoren, zijn gebrekkig door gemis aan routine bij de enthousias te vrijwilligers, die Van der Linden uit eigen familie of omgeving recruteert. Vandaar zijn voortdurende ontsnapping naar actie en avontuur, die het gebrek aan acteertalent behendig verbergen. Op daf terrein blijken de vindingrijkheid en technische bekwaamheid van de produ cent-regisseur bijzonder groot. Het op bouwen van spanning, de voorbereidingen tot een climax, maar ook het eenvoudige stuntwerk bij gevaarlijk uitziende ge vechten en achtervolgingen, heeft Van der Linden geheel onder de knie. Staaltjes daarvan vinden we onder meer in zijn „Een Nederlandse Robinson Crusoë", waarin een 15-jarige jongen na een vliegtuigongeval aanspoelt op een eenzaam eiland. Eerst zijn ontmoeting met een daar achtergebleven oude zeero ver en later zijn bemoeienissen met enige schurken die een meisje ontvoerd heb- (Van onze weerkundige medewerker) Waren het enige jaren geleden vooral de Duitse weersverwachtingen op lange re termijn, die de aandacht trokken, ver vat in de publicaties „Grosswetterlagen MittelEuropas" en verstrekt door het Meteorologisch Instituut in Offenbach, de laatste tijd zijn het de Engelse progno ses van het Meteorological Office in Bracknell bij Londen, die in de belang stelling staan. De Engelse prognoses lopen van de ene helft van de maand naar de volgende helft (vier weken). Getoetst aan het wer kelijke weersverloop mogen deze Engelse prognoses ook voor ons land redelijk be trouwbaar worden genoemd. Het nadeel van de Duitse verwachtin gen was in de eerste plaats dat zij vrij laat worden vrijgegeven. De verwach tingsperiode was soms al bijna half ver leden tijd. De betrouwbaarheid liep ook terug. De prognoses werden ondertekend door de meteoroloog dr. Hofmann, met als gevolg dat de prognoses „Hofmanns vertellingen" werden genoemd. De verwachtingen op langere termijn door Engeland verstrekt, zijn stipt op tijd en worden voornamelijk verkregen door berekeningen met een computer, waarop ook de driedaagse verwachtingen van het KNMI berusten. De Duitse verwachtin gen (maandprognoses) werden voorname lijk afgeleid van vergelijkingen met be paalde weertypes van vroeger. Engeland verwacht voor de periode van 17 juni tot 16 juli dat het eerst on bestendig zal blijven, daarna een periode van zonnig en goed zomerweer, slechts af en toe even verstoord door een on weerstoring met plaatselijk veel regen. Meer zonneschijn dan normaal en een gemiddelde temperatuur eveneens boven normaal, in het oosten van Engeland zelfs enkele zeer warme zomerdagen. Re genval vrijwel normaal, in Schotland en Noordoost-Engeland aan de droge kant. Hieruit mag worden geconcludeerd dat Engeland tot half juli geen koele west circulatie verwacht maar een meer con tinentaal weertype, waarbij het ook in ons land meestal zomers is. De prognose voor juni was dat het weer koel zou be ginnen, gevolgd door hogedrukgebieden met zon, rond het midden van de maand enkele warme dagen, maar tegen het ein de van juni weer wat onstabieler weer Natuurlijk komen er, zoals af en toe zelfs nog bij de 24 uur-verwachtingen, teleurstellingen voor, maar onze ervaring over het laatste jaar met deze Engelse prognoses is dat hun juistheid belangrijk boven de 50 percent ligt. Wij mogen zelfs van een zekere betrouwbaarheid spreken. Ook het KNMI in De Bilt zit wat be treft de verwachtingen op langere ter mijn midden in een proefperio: Scène uit „Twee jongens en een oude auto", een jeugdfilm van H. J. van der Linden. ben om er losgeld aan te verdienen, zit ten vol elementaire spanningselementen en voor directe consumptie geschikte sensatie en Van der Linden weet daar best raad mee. Hij heeft ditmaal zelfs zijn vertrouwde Zuid-Limburg verlaten en een eenzaam Middellandse-Zee-eiland voor de handeling gekozen, dat hij voortref felijk weet te gebruiken om er eenzaam heid en beklemming mee te suggereren. De climax in de film, als een oorlogs schip het eiland uitkiest als doelwit voor schietoefeningen, zit ook weer vol op winding. Uit alles blijkt, dat de Zuidlimburgse filmer, die zijn bedrijf in Schinnen uit oefent, over de juiste kwaliteiten be schikt om een levendige en spannende film voor de jeugd te maken, zeker als men geen andere eisen aan dit filmwerk stelt dan dat het van amuserende en on derhoudende aard moet zijn. Men hoeft bij de films van H. J. van der Linden niet naar diepgang of naar speciale pe dagogische of instructieve waarden te zoe ken en dat eventuele tekort heeft mis schien wel gezorgd, dat Rex Film geen moeite ondervindt bij zijn veranderlijke publiek vaste voet aan de grond te hou den. DOIFIMMA ADVERTENTIE naast Bouwes Palace t.o. station Zandvoort tel. 5741 GROOTSS DOLFIJNEN EN ZEELEEUWEN SHOW Dagelijks 12-14-16-21 u. Unieke onderwatergalerij Reductie met NS dagtochten IWWWWWVWWWVWWWVWWWWWW1» rvwvwwwwwwwwwwwwwvwww NA DE RECLAME voor margarine, die „de zachtste" of „de lekkerste" is komt er straks misschien reclame voor de „vloeibaarste" margarine. In Zwe den is na drie jaar research vloeibare margarine op de markt gebracht om te koken en te bakken, de vetbasis is plantaardig. De verpakking bestaat uit doorzichti ge kunstsstofflessen. Huisvrouwen vin den het vooral een voordeel dat het produkt gemakkelijk hanteerbaar is, zo meldt het blad Hotel Revue. Als nadeel wordt genoemd dat vloei bare margarine niet als tafelmargarine kan worden gebruikt, zodat er altijd twee soorten in huis moeten zijn. Maar het succes is toch zo groot dat er nu al vraag is naar een vloeibaar boterprodukt. -4 PARIJSE DAMES DIE laat in de avond onweerstaanbare neigingen krij gen nog even de bloemetjes buiten te zetten behoeven dit niet te laten om hun slordige haardos. Bij de verhuur- inrichtingen van pruiken en haarstuk- ken in de Franse hoofdstad heeft men hier rekening mee gehouden. Er zijn tegenwoordig een paar zaken die tot elf uur 's avonds open blijven om de nachtvogels aan een feestelijk hoofd te helpen. -4 HET MEESTE NIEUWS op make-up gebied komt uit Frankrijk, maar dit maal doet Engeland ook eens mee. Met zeep natuurlijk, want daar heeft dit land een traditie in hoog te houden. De Engelse firma Michael Denham Limited brengt nu in ons land de ex clusieve zeep-serie Italian Marble uit. De aparte vorm „gemarmerde" zeep in drie geuren en kleuren wordt aange vuld met badolie en talkpoeder. De drie soorten dragen de romantische namen Siena, Capua en Mantua. „CRY ME A river", zingt zangeres Julie London, maar daar geeft zij haar ex-geliefde een onmogelijke opdracht mee. Van een rivier volhuilen zal nooit sprake kunnen zijn. Zelfs de hevigste huilbui levert nog niet meer dan vijf kubieke centimeter op. Toch lekker doorgrienen op zijn tijd. Huilen is gewoon gezond, men voor komt er een maagzweer mee. En wel ke man kan er nu tegen een huilende vrouw, gebruik die tranen. -4 EEN PIC-NIC SCHIJNT vooral in Amerika geliefd te zijn. De paden op, de lanen in met een hengselmandje vol versnaperingen en lekkernijen. En om aan ieders wensen wat betreft het drin ken tegemoet te komen is er nu een thermosfles op de Amerikaanse markt gebracht die uit vier delen bestaat. Warme en koude dranken kunnen hier in gelijktijdig en apart worden be waard en er kunnen zelfs ijsblokjes inr -4 EEN WARM HAPJE zo nu en dan is niet te versmaden. Gevulde punt broodjes zijn erg lekker en niet al te veel werk. Vier puntbroodjes, 40 gram boter, 80 gram jonge kaas, 8 Franse vruchtjes, 1 plak ananas, 1 mandarijn, 1 banaan, 2 eetlepels geraspte oude kaas. Hol de broodjes uit en besmeer ze van binnen en buiten met gesmolten boter, ook het afgesneden kapje. Maak een mengsel van de in kleine blokjes gesneden kaas, de gesnipperde Franse vruchtjes, de in stukjes gesneden ana nas, de banaan en mandarijn. Verdeel dit mengsel over de vier broodjes en strooi er tot slot wat ge raspte kaas over. Plaats de broodjes onder de grill in de oven zodat de kaas uitsmelt en een mooi bruin korstje krijgt. Leg de kapjes van de broodjes, die meegegrilleerd zijn, er voor het opdoen weer op. In Amsterdam is deze jalouzieën- zonnebril getoond. Geen glazen maar horizontaal liggende „latjes". Het zou ook in de auto een ideale anti-verblindingsbril zijn. Paler Antonio Enrique was 28 jaar oud. gezet. Dezen zijn echter na enkele dagen Hij was pas drie en een half jaar pries, ter. Hij werkte als zodanig voor de gees telijke verzorging van de studerende jeugd. Het „Eskadron van de dood", dat ge heel onafhankelijk zijn slachtoffers kiest en vermoordt, had reeds geruime tijd van tevoren gewaarschuwd dat pater Antonio Enrique op de zwarte lijst stond. Volgens bisschop Helder Camara staan nog dertig andere priesters in het arme noordoos telijke gebied van Brazilië op deze lijst. De bisschop zelf heeft er reeds her haaldelijk op gezinspeeld dat ook zijn le ven in gevaar is. In verband hiermee heeft de gouverneur van de staat Recife vorig jaar enkele militairen voor de deur van het bisschoppelijk paleis in de stad SCHOUWBURG. Stadsschouwburg, (Wilsonsplein) vrij dag 27, zaterdag 28 en zondag 29 juni 20.15 u.: Herman van Veen met het pro gramma Harlekijn. Kleinkunsttheater (Smedestraat) vrij dag 27 en zaterdag 28 juni 20.30: Gast- cabaret „Soft o Klets" uit Amsterdam met „Ongehoord". Openluchttheater Bloemendaal, zater dag 28 juni 20.15 u.: Toneelgroep Osto met „Don Quichotte". MUZIEK. Grote of St. Bavokerk, (Grote Markt) dinsdag 1 juli 20 u.: Openingsconcert m.m.v. Henry Purcell, Kings College Choir. Woensdag 2 juli 20 u.: Concert derdag 3 juli 20 u.: Concert juryleden. Vrijdag 4 juli 20 u.: Improvisatiewed strijd. Grote Markt, vrijdag 27 juni 20 u.: Uit voering Haarlemse Politiekapel. Zater dag 28 juni 20 u.: Uitvoering drumbands DSV en HHK. Treslong (Hillegom) dagelijks, behalve maandag diner dansant. Hotel Esplanada (Zandvoort): dans- en amusementsmuziek door 't Cosmos-Trio, dagelijks. Cabaret-Dancing Caramella, (Zand voort) dagelijks, dansen met The 5 Ato mics. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks: Italiaans showorkest Tony Dispari. TENTOONSTELLINGEN. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in ADVERTENTIE Tja, als je het over schoolboeken hebt en over boeken lijsten, dan is het vanzelfsprekend dat je dan tegelijkertijd denkt aan Daar werken ze al bijna 65 jaar, dag in dag uit met studie boeken nieuwe, maar ook dikwijls gebruikte voor alle inrichtingen voor onderwijs. Daar zijn ervaring, voorraad en systeem ingesteld op veel, heel veel in korte tijd. Heb je ook een boekenlijst, die op tijd klaar moet zijn, breng deze dan snel bij het aan de Gedempte Oude Gracht 27 te Haarlem, öf stuur je bestelling op onder Antwoordnummer 277 Haarlem (zonder postzegels te plakken) öf bel nummer 0 23-31 14 40. op verzoek van Helder Camara weer ver trokken. „Ik kan niet aanvaarden dat de zelfde politie die mijn priesters arresteert, mij komt beschermen". De moord op pater Enrique werd op een perverse manier uitgevoerd. Na een bijeenkomst met ouders en hun kinderen, waar hij trachtte de generaties te verzoe nen, werd hij opgebracht en afschuwelijk gemarteld. Daarna bonden de leden van het „Eskadron van de dood" hem vast aan een boom en wurgden de jonge priester. Tenslotte werd hij met drie kogels door het hoofd afgemaakt. Het „Eskadron van de dood" bestaat uit enkele honderden leden, die hun or ganisatie „Commando voor Jacht op Com munisten" noemen. De leden zijn voor malige politie-agenten en hebben dan ook uitstekende relaties met de politie. Deze is doorgaans spontaan bereid de moorden toe te schrijven aan „noodlottige ongeval len, zelfmoorden en dergelijke". Herhaal delijk worden moorden, door de organisa tie gepleegd, pas na zeer lange tijd be kend. De pers die onder hevige censuur staat in Brazilië, waagt het nauwelijks te melden dat het „eskadron" weer heeft toegeslagen. De bisschop van Recife, Helder Camara, wordt door de sterk anti-communistische organisatie als een gevaar voor de geves tigde orde beschouwd. Hij is voorstander van landhervormingen met het doel de armoede in het armste deel van Brazilië tegen te gaan. Hij verheugt zich in een enorme populariteit onder de arme be volking van Zuid-Amerika. De regering van Brazilië ziet. hem met zijn pleidooien voor de armen als een tegenstander. De bisschop heeft echter, in tegenstelling tot vele gearresteerde priesters, weinig te vrezen van de overheid. Officiële stappen tegen hem zouden mogelijk een opstand van zijn vele volgelingen tot gevolg heb ben. Iets anders zou eèn actie van het semi-officiele „Eskadron van de Dood" tegen de bisschop zijn. In de Braziliaanse pers is de moord op pater Enrique afgespiegeld als een wraak- moord met een vrouwengeschiedenis als achtergrond. ADVERTENTIE het Prentenkabinet „Een keuze uit de collectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 14-17 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Ge opend maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot 12 u. Galerie-T (Bakenessergracht 67): Per manente verkoop van werk van Neder landse grafici. Bij aankoop 25 percent rijkssubsidie. Tot en met 29 juni: Exposi tie van werken van Shinkichi Tajiri en Siet Zuyderland. Dagelijks geopend van 11-17 u. Zondag van 14-18 u. In 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein). Expositie van tekeningen en schilderijen van Herman van Tongeren, Geopend van maandag tot en met zaterdag van 10-18 en 20-24 uur. Permanente tentoonstelling van de Stich- MACRO). Geopend dinsdag en vrijdag van 14-17 u. bovendien maandag en vrij dag van 19.30-22 u. en zaterdag van 13- 17 u. Galerie Blokker (Bronsteeweg in Heem stede) Expositie omslagen en affiches van Dick Bruna. Geopend maandag tot en met zaterdag van 9-17.30 u. en dinsdag van 9-12 uur. Tot en met eind juli. Kunsthandel Frans Heerkens Thijssen. (Houtplein 13). Tot en met 29 juni, expo sitie van schilderijen, tekeningen en gra fiek van de Amerikaanse schilderes Ber- nice Lehman. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en 14-18 uur. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31): Expo sitie van tekeningen, prenten en schilde rijen van mevrouw Engelien Reitsma- Valenca. Geopend van naandag tot en met zaterdag van 12-17 u. zondags van 14.30-17 u. Maandag, woensdag en vrij dagavond van 20-21.30 u. Tot en met 13 juli. Sociëteit Duysterghast, (Boulevard P. Loot, Zandvoort). Expositie van schilde rijen en gouaches van Alb. Klijn. Alleen zaterdag en zondag van 14-16 uur. Dr. Van Voorthuysenschool (Friese Vlees- en Vishal, (Gr. Markt). Kineti- Varkensmarkt) woensdag 20.30 u. Volks- sche objectenshow. Geopend van maan- dansen. ANEQANQ 39, HAARLEM TEL. 32 47 64 dag tot en met zaterdag 10-17 uur, zon dags van 13-17 uur. Tot en met 24 augus tus. DIVERSEN. Waagtaveerne (hoek Damstraat-Spaar- ne). Dagelijks geopend van 10-24 lur. Vrijdags en zaterdags tot 01.00 uur. Dage lijks weef- en spindemonstraties. (open podium). Vrijdags: kunsttonen. Poppentheater Merlijn zaterdag 28 jun- ni en woensdag 2 juli 14.30: kindervoor stelling. Clubhuis naast d'Appelaar (Damstraat) zaterdag 28 juni 13.30 en 15.30 u.: Film. 19.30 u.: Volksdansen. 4r

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 17