KAMER ACHTER BELEID VAN JUSTITIE naarbe want daar zit stoutenbeek Dröge tft ontslaat 165 man fift 5/ Werkende jongeren betogen voor vormingsonderwijs als. u wilt bent u er een hele dag zoet, zó groot is stoutenbeek Duitse justitie zoekt „gifmenger" op Rijnschip «iff' v#§F interieurs Interpellatie Wolff over Maagdenhuisproces Politici moeten nevenfuncties publiceren Weverij gaat dicht Voor derde keer rellen in Beek Kamercommissie hoort bezwaren tegen bloedproef Alle school- studieboeken bij ^Boekhandel H.COEBERGH Mellema weer CH-fractieleider Prins Bernhard wordt 58 jaar VERDENKING BEPERKT TOT 29 SCHEPEN Et£ VRIJDAG 27 JUNI 1969 woninginrichting beverwijk BEJAARDE LAG DRIE WEKEN DOOD IN WONING I Gedempte Oude Gracht 7U Haarlem Tel.023-313750 Verbeterd PI u 4 Tilburg A arzeling woninginrichting beverwijk Telegram aan Kamer Vragen over leeglopen tijdens herhaling Haarlems expert pleit voor ademtest Schade ADVERTENTIE DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren aan het slot van de debat ten over de politieke pensioenen een P.v.d.A.-motie aangenomen waarin staat dat ministers, staatssecretarissen, gedepu teerden en wethouders de wettelijke plicht zullen krijgen al hun bezoldigde nevenfuncties te publiceren. Verder nam de Kamer een K.V.P.-mo- tie aan waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken dat ook Kamerleden hun ne venfuncties bekendmaken. Het wetsontwerp over de politieke pen sioenen werd tenslotte met ruime meer derheid door de Tweede Kamer aangeno men. ROTTERDAM. In zijn woning aan de Wilgenstraat in Rotterdam is het lijk van een alleenwonende 73-jarige man aangetroffen. De man was het laatst gezien op 6 juni door een broer. Na deze datum is de broer nog enkele malen aan de deur ge weest, maar hij kreeg geen gehoor. Hij verkeerde daardoor in de mening dat zijn broer, zoals hij wel meer deed, bij een zuster in Heino was gaan logeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG E>e meerderheid van de Tweede Kamer is het eens met het vervolgingsbeleid tegen de bezetters van het Amsterdamse Maagden huis. Dat is de voornaamste conclusie uit het langdurige en af en toe ru moerige debat dat de volksvertegenwoordiging gisteren aan deze kwestie wijdde. Moties van de oppositie, waarin staking van de vervolging of een ander vervolgingsbeleid in hoger beroep werd voorgesteld, werden door de regeringsgezinde fracties met steun van de rechtse oppositie verworpen. Minister Polak van Justitie heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij vier kant achter het beleid van het Openbaar Ministerie staat. Hij ontkende dat er in het beleid sprake is van enige politieke actie en wilde ook niets weten van de beschuldiging dat de officier van Justitie in Amsterdam een ongelijk vervolgings beleid voert. „Een democratie kan niet meer func tioneren als de justitie zou tolereren dat openbare gebouwen bij wijze van pressie worden bezet. Wie dat optreden van de justitie als politieke actie bestempelt, blijkt een ideologie aan te hangen die het met de democratie niet ernstig meent", zo was de redenering van de be windsman. Ook de snelheid van de ver volging en de berechting bleek de instem ming van de bewindsman te hebben. „Er is sprake van een duidelijke en ernstige ordeverstoring. Als daartegen niet snel wordt opgetreden, komt de normhandha- vende functie van het strafrecht onvol doende tot uiting. Snelle vervolging in dit soort zaken is noodzakelijk", zo conclu deerde de minister. Het verloop van het debat, dat werd gevoerd onder de nu en dan luidruchtige belangstelling van een grote groep Am sterdamse studenten, werd vooral be paald door de moties van de oppositie. Het verst gingen de voorstellen van de com munist Wolff, die als interpellant de lan ge rij van sprekers opende. Na een scher pe aanval op het vervolgingsbeleid stelde hij door middel van een motie voor de verdere vervolging te staken en voor zo ver nodig amnestie te verlenen. Ook dien de hij een motie in waarin de Kamer ge vraagd werd haar verontrusting uit te spreken over de gevolgen van het vervol gingsbeleid voor de rechtspositie van de Nederlandse burgers in het algemeen Voor deze visie vond hij slechts steun bij de P.S.P., zodat beide moties met grote meerderheid werden verworpen. Meer steun kreeg de motie van mr. Vrolijk (P.v.d.A.) die voor een ander ver volgingsbeleid in hoger beroep pleitte. Hij zei dat zijn fractie al eerder haar be zwaren tegen het vervolgingsbeleid bij de minister persoonlijk had uiteengezet en lichtte die nog eens toe: het individue- 9iiov itgx f. ommuj ,n anig. (Van onze redactie economie) TILBURG-HENGELO De reorgani satie bij de NV wollenstoffenfabriek Ge orge Dröge in Tilburg betekent, dat 165 van de 230 werknemers op korte termijn zullen moeten afvloeien. In de toekomst zal alleen de tricotage-afdeling (65 werk nemers) blijven bestaan, terwijl de we verij met de bijbehorende afdelingen zal worden gesloten. De vakbonden zijn weliswaar ingelicht maar vinden deze kennisgeving te laat om de zaak nog terug te kunnen draaien. De vakbondsbestuurders hebben tijdens het eerste gesprek met de directie gead viseerd, het personeel zo spoedig moge lijk over de reorganisatie in te lichten, Deze week was ook gebleken dat het be drijf er een niet functionerende onderne mingsraad op na hield. Volgens de heer Flipse zouden de moeilijkheden veel min der erg zijn geweest, indien de directie haar besluit eerder had genomen. „Ze heeft veel te lang gewacht". Overigens was het bij de vakbonden al lang bekend, dat de zaken er bij Dröge niet rooskleurig voorstonden. De fabriek had in de eerste twintig weken van dit ADVERTENTIE en (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamerfrac tie van de CHU heeft donderdagavond de heer J. T. Mellema opnieuw gekozen tot fractievoorzitter. De heer Mellema werd precies een jaar geleden veroordeeld wegens het voor oorzaken van een verkeersongeluk. In verband daarmee trad hij af als fractie voorzitter. In de afgelopen periode trad drs. A. D. W. Tilanus op als tijdelijke frac tievoorzitter. jaar al een verlies van twee ton geleden. Sterke kostenstijging, te weinig geschoold personeel en een duidelijk waarneembare tendens naar goedkope stoffen hebben tot de reorganisatie geleid. Aanvankelijk verklaarde de directie, alleen aan de wettelijke verplichtingen ten aanzien van de getroffen werknemers te zullen voldoen. De beide vakbondsbe stuurders waren hierover in het geheel niet te spreken. Vooral niet toen zij ver namen, dat alleen degenen die ouder wa ren dan 62 jaar iets extra's zouden ont vangen. Later kwam de directie met een betere regeling voor de dag: de werknemers met 1-10 dienstjaren krijgen 20 per dienstjaar, van 11-20 dienstjaren 25 en meer dan 20 dienstjaren 35 per dienst jaar. De werknemers, ouder dan 62 jaar zullen hun bedrijfs-pensioenpremie uit betaald krijgen. De opzegtermijn van de werknemers varieert van 1 tot 26 weken. De grootste groep (62 man) van de ontslagen werknemers is tussen de 45 en 60 jaar, dan volgt de leeftijdsgroep van 20 tot 29 jaar (9 man). Verder zijn er 45 werknemers tussen de 30 en 44 jaar, 25 tussen de 14 en 19 jaar en 14 ouder dan 60. De directeur van het bedrijf, de heer R. J. C. Dröge zei desgevraagd, dat hij goede mogelijkheden ziet in de tricotage branche. Ie karakter van de zaken komt niet tot uiting, de maatschappelijke achtergron den worden miskend. Zijn motie kreeg de steun van de P.v.d.A., de P.P.R., de C.P.N. en de P.S.P. Opvallend was dat de heer Goedhart (P.v.d.A.) tegen stemde en dat ook D'66 aan de motie geen steun gaf. De Democraten voerden als argument aan dat de motie-Vrolijk alleen sprak van een herziening van het vervolgingsbeleid in hoger beroep, zonder te zeggen hoe. Wat er zou moeten gebeuren in dit beleid zetten de Democraten uiteen in een eigen motie: de procureur-generaal zou eerst een beperkt aantal typerende gevallen bij het Amsterdamse gerechtshof moeten aanbrengen. Nadat deze paar zaken, even tueel ook in cassatie, waren behandeld, zou vervolgens de grote massa van de zaken behandeld moeten worden. Op die manier, zo zette mej. mr. Goudsmit uit een, zou aandacht kunnen worden be steed aan de motieven en de achtergron den van de bezetting. De burgers moeten de vervolging en de vonnissen kunnen begrijpen, zo lichtte zij haar motie toe. Zoals het nu gaat met de vervolging brengt de justitie' zichzelf in opspraak en daarmee ook de beginselen van de demo cratische rechtsstaat. Bij de beoordeling moeten ook de politieke motieven be trokken worden en dat gebeurt hier niet. De motie van D'66 kreeg de steun van de P.v.d.A. (behalve die van de heren Goed hart en Vellinga), de P.S.P. en de P.P.R. De C.P.N. stemde tegen omdat, zoals de heer Wolff zei, „het nu te laat is voor een soort proefproces." m Een grote groep werkende jongeren heeft gistermiddag in Den Haag een protestdemonstratie gehouden om aan hun eisen, een dag per week vrij voor vorming of onderwijs, kracht bij te zetten. Op de foto: de groep passeert het ministerie van Onderwijs. DEN HAAG Bijna 500 werkende jongeren uit vele plaatsen in het land hebben donderdagmiddag een demonstratieve optocht door Den Haag gehouden om een aantal van hun eisen kracht bij te zetten. Zij willen voor alle werkende jongeren tot en met 18 jaar minstens één dag per week, onder werktijd, voor onderwijs en vorming. Bij artikel twaalf van de Arbeidswet werd dit recht al vijftig jaar ge leden erkend, maar tot een behoorlijke uitvoering ervan is het nog nooit gekomen, aldus de jongeren. DEN HAAG. Gisteravond is het voor de derde achtereenvolgende keer in Beek tot ongeregeldheden gekomen wegens de afbraak van clandestien gebouwde zomer huisjes. De poiitie verrichtte enkele ar restaties. De minister legde de Kamer ook uit Waarom in de affaire Tilburg niet is ver volgd. Aan de Tilburgse bezetting ont brak het wederrechtelijke karakter om dat de rechthebbenden geen bezwaar heb- ben gemaakt tegen de bezetting. Boven dien zijn in Tilburg geen kasten openge broken. „Tilburg", aldus minister Polak, I „liad veel meer het beeld van een intern conflict." Wat de justitie zal doen met de "?eU7a<lmi bezetters van de Vrije Universiteit in Amsterdam staat nog niet vast. De offi- tle gevraag,d of kennis hebben geno cier van Justitie heeft die gevallen nog men van de rellen die zich op 24 juni in behandelin« m vanaf ongeveer 7 uur 's avonds tot een 1 uur 's nachts hebben voorgedaan in Beek, Het Tweede-Kamerlid Schuring (C.H.U.) heeft de ministers Beernink van en Polak van Justi» De minister ontkende dat de verdach ten geen gelegenheid hebben gekregen hun standpunten duidelijk te maken. Ver schillende malen zijn verzoeken om uit stel ingewilligd. Dat de zaken door de meervoudige kamer en niet door de politie rechter behandeld hadden moeten wor den, was een stelling die de minister be streed met het argument dat de zaken niet in de sfeer lagen van de zware criminali teit (moord, doodslag, verkrachting). De V.V.D.'er mr. Geurtsen keerde zich bijzonder fel tegen het optreden van de C.P.N. „Deze partij probeert na de debatten over de bezetting van Tilburg en Amsterdam opnieuw te voorkomen dat het recht zijn loop heeft. Politieke overtuiging", zo vervolgde hij, „kan nooit een rechtvaardigingsgrond zijn." Mej. mr. Haars (C.H.U.) betoonde haar respect voor het rustige optreden van het Open baar Ministerie en prof. Diepenhorst (A.R.P.) vond dat men niet te veel moest verwachten van een sociaal-psychologi sche benadering van de bezetters. „Daar voor is er al te veel gebeurd", merkte hij op. Gisteren publiceerden wij op de voor pagina een foto van prins Bernhard. Zijn trekken daarop waren jeugdig genoeg om te bewijzen dat de prins zondag zijn 58ste verjaardag viert en niet zijn 59ste, zoals in het onder schrift stond vermeld. gemeente Bergh. Verder wil hij weten of het juist is, dat de politie hoewel in de loop van de avond meermalen gewaarschuwd, pas om zeven minuten na middernacht arriveerde. Ten slotte, of de ministers bereid zijn een on derzoek te laten instellen naar de late komst van de politie. Een aantal inwoners van Beek heeft een knokploeg gevormd om, zoals wordt gezegd, herreischoppers uit de plaats te weren. Drie keer brand op kermis. Voor de derde keer binnen één week iis in Rotterdam op het kermisterrein bij het metrosta tion Zuidplein een tent afgebrand. De exploitanten zijn van mening dat de drie branden het werk zijn van een pyro maan. De Rotterdamse politie heeft een man aangehouden die deelnam aan de brandpatrouilles die door de kermis exploitanten georganiseerd waren. ADVERTENTIE vraag onze kleurenbrochure aan In het ministerie van Onderwijs en We tenschappen overhandigde een delegatie van de werkende jongeren staatssecreta ris Grosheide een verklaring, waarin een serie eisen was opgenomen. Zij eisen on der meer, dat de avondcursussen voor technisch onderwijs en voor vorming van jongeren tot en met 18 jaar worden afge schaft, dat er centra voor werkende jon geren komen door heel Nederland en „dat er een eind komt aan de discrimineren de positie van de werkende meisjes." Eenzelfde verklaring werd overhan digd aan Tweede-Kamervoorzitter Van Thiel. In „Amicitia" werd een „protest meeting" gehouden. Er werd een telegram naar de Twee de Kamer „verzonden,, jparin de demon stranten'het „schandalig" noemden, „dat de Tweede Kamer de middagzitting niet wil schorsen om van de eisen van de wer kende jongeren kennis te nemen". De voorzitter van het actiecomité, Wim van Seeters, liet weten, dat de actie van de werkende jongeren adhesiebetuigin gen had ontvangen van de Tweede-Ka merfractie van de K.V.P. Verder sprak hij zijn twijfel uit aan de goede intenties van de politieke partijen in het algemeen en van de vakbonden ten aanzien van de eisen van de werkende jongeren. Staatssecretaris Grosheide kwam n a afloop van het gesprek met de vertegen woordigers van de demonstranten naar „Amicitia" om het resultaat van het over leg mee te delen. Vele malen onderbro ken door gezang en boe-geroep van de demonstranten maakte hij duidelijk, dat hij het in beginsel eens was met de in houd van de in de verklaring gestelde eisen. De staatssecretaris wacht nog op enkele adviezen over deze kwesties, waar van er enkele spoedig gereed zullen zijn. „In de memorie van toelichting op de be groting zullen omtrent deze materie lij nen worden uiteengezet, waarna een con crete discussie in het parlement kan plaats vinden", zo verzekerde mr. Gros heide. Hij wees er nog op, dat een aantal eisen nu eenmaal niet een kwestie van het ministerie van Onderwijs alleen is, maar evenzeer van Sociale Zaken. Giste ren heeft de staatssecretaris over een aantal concrete punten van onderwijs en vorming voor de werkende jongeren nog nader overleg gevoerd met minister Rool- vink. De Tweede-Kamerleden mej. A. A. M. Kessel en de heer P. J. Janssen (beiden groep-Aarden) hebben de minister van Sociale Zaken en de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen gevraagd in de toelichting op hun begrotingen voor 1970 alle aandacht te schenken aan de verklaring, die door de werkende jonge ren aan de regering en de Tweede Kamer is aangeboden. De Kamerleden willen op niet al te lange termijn een parlementai re discussie over deze kwestie. DEN HAAG. De K.V.P.-Tweede-Ka- merleden Kleisterlee, Jansen en Maenen hebben de minister van Defensie ge vraagd of hij niet meent dat de huidige methodiek van herhalingsoefeningen in efficiënt is en of hij iets wil doen aan eventuele geldverspelling tijdens derge lijke oefeningen. DEN HAAG. Tijdens een openbaar gehoor van de Vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid over het voorstel tot wijziging van de Wegenverkeerswet zijn talloze bezwaren ingebracht tegen de bloedproef als middel tot vaststelling van het alcoholpromillage bij weggebruikers. De Koninklijke Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst had bezwaren naar voren gebracht. Deze zijn echter on dergeschikt gemaakt aan de verkeersvei ligheid. De maatschappij heeft de artsen aangeraden zich niet te onttrekken aan het verzoek tot het afnemen van de bloed proef, maar verder geen medewerking te verlenen. (Van onze correspondent) BONN. Deskundigen van de Duitse justitie hebben vastgesteld dat het vergif woensdagmiddag 18 juni tussen 12 en 2 uur in de Rijn gedeponeerd moet zijn, één dag eerder dan men aanvankelijk meende. In die twee uren zijn 29 schepen de Bingerbocht gepasseerd. Op één van deze 29 moet het dan ook volgens de offi cier van Justitie in Koblenz gebeurd zijn. Daar inmiddels ook kon worden vastge steld welke schepen het zijn, behoeft men dus thans alleen nog maar een laatste selectie toe te passen om de daders te achterhalen. Een onderzoek op vier verschillende plaatsen langs de Rijn heeft uitgewezen dat het rivierwater thans vrijwel vrij van vergif is en dat de erin uitgezette vis vol komen gezond is. De miljoenen vissen die door de Endosulvan-vergiftiging zijn om gekomen, zullen worden verbrand. De regering van Noordrijn-Westfalen heeft de beroepsvissers financiële steun toegezegd. Voor dit jaar en het volgende zullen geen visserijrechten worden gehe ven. Aangenomen wordt dat de vissers de komende twee jaar hun bedrijf niet kun nen uitoefenen. In de Tweede Kamer heeft minister Bakker verklaard dat de schade voor Ne derland niet groot is. Alleen de scheep vaart heeft groot nadeel ondervonden, door vertragingen bij gesloten sluizen. Op grond van het volkenrecht kan deze schade op West-Duitsland worden ver haald. De minister had de indruk dat de Bondsrepubliek daartoe zeker bereid zou zijn. De minister betreurde het dat Duitsland zo laat heeft gewaarschuwd. De verant woordelijkheid voor de alarmering is van het waterleidingbedrijf in Düsseldorf overgenomen door overheidsinstanties die de controle zullen verscherpen. Er kan nog niet gezegd worden wanneer weer rivierwater voor de drinkwatervoor ziening gebruikt mag worden. De meeste bedrijven, op Dordrecht en Oud-Beijer- land na, hebben ruim voldoende reserves. In vrijwel de gehele wereld heeft de vergiftiging van de Rijn sterk de aan dacht getrokken. Voor vele deskundigen is het een aanleiding te wijzen op de ge varen die de mensheid bedreigen door het toenemend gebruik van giftige stoffen voor allerlei doeleinden. Het grootste Zweedse avondblad „Ex pressen" heeft absurde verhalen gepubli ceerd over de Rijn-vergiftiging. Onder meer kon men in dit blad lezen dat tien duizend hectaren vruchtbare grond in een woestijn dreigden te veranderen, dat zeven miljoen mensen alleen maar vergiftigd drinkwater ter beschikking hebben, dat de Rijn nu een dode rivier is en zowel Fries land als het IJsselmeer bijna vergiftigd is. De haat in Nederland ten opzichte van de Duitsers die het gif hebben ge loosd is volgens het blad weer even sterk als tijdens de tweede wereldoorlog. De directeur van het Nederlandse VW- kantoor in Stockholm, de heer G. Goebel, heeft reeds gewezen op deze sterk over dreven en onjuiste berichtgeving, welke het toerisme van Zweden naar Nederland en de im- en export grote schade kan berokkenen. 1 Het Verbond voor Veilig Verkeer wil in eerste instantie een ademtest afgenomen zien, onmiddellijk gevolgd door een rij verbod om vervolgens de bloedproef af te nemen. De Haarlemse alcoholconsulent dr. P. H. Esser somde een aantal bezwaren op die aan de bloedproef kleven. Verzending van bloedmonsters gedurende het week einde noemde hij verre van ideaal. Deze specialist wees de commissie op de uit stekende apparatuur voor de ademtest, die onder meer in Australië en in de Ver enigde Staten in gebruik is. Het Bedrijfschap Horeca had bezwaren tegen het promillage van 0,5 dat in de wet wordt voorgesteld. Nederland neemt op dit punt ten opzichte van landen als Bel gië, en Duitsland, die voor ons land van groot toeristisch belang zijn, een uitzonderingspositie in. Daar geldt een promillage van 0,8. Bovendien is volgens het bedrijfschap het alcoholverbruik in ons land bijzonder matig. Een uitzonde ringspositie zal ongetwijfeld een negatief propagandistisch effect hebben. ADVERTENTIE LID GOEDWONEN Wagenweg 1 en 15, Haarlem, Tel. 312172 Hoek Wagenweg-Houtplein, parkeergelegenheid voor de deur!

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 2