Raad van Heemskerk blij met aanleg recreatiebaan Langs sluizen en havens Nieuwe kleuterschool op Koningsplein Sktilffl! ^Msèf Zantingh moet provinciale wielertitel verdedigen Geen straat maar singel UEëfEMIGINGSNIEUWS UIT SE IJM0ND Bom op zee gedemonteerd Carillonklanken over IJmuiden Brandkast gekraakt in IJmuiden Terug naar oude raadszaal Muzikaal voorspel Drumband op bezoek bij „Heliomare" Oude Batavier- schepen Bromfietser zag auto niet rijden VRIJDAG 27 JUNI 1969 5 - - ISll® mm m m m m mm MM - mm wmm - Wmm m- m V elsen-1Jmuiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee IJMOND Het schip op de foto is de Batavier II, die het laatst heeft gevaren in de passagiers- en vracht- dienst van Rotterdam naar Londen v.v. Deze verbinding was alom be kend als de Batavier Lijn en werd tegen het einde van de jaren vijftig opgeheven. De Batavier II kwam in 1921 in bedrijf na te zijn gebouwd door Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam. Arie van der Veer Kort nieuws J i#>x"S\.v. r H v> De nieuwe kleuterschool nadert de voltooiing. i (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Op het Koningsplein in oud-IJmuiden is thans nagenoeg gereed gekomen de bouw van de christelijke kleuterschool die de bouwvallige Mevrouw van Tuyllkleuterschool moet vervangen. Dat het de hoogste tijd is dat de oude school wordt gesloten blijkt uit een hier bij afgedrukte foto van het oude school gebouw, tegen de Comitéschool aanleu nend en door de bouw van het nieuwe gemeentelijke verzorgingshuis voor be jaarden aan de Kanaalstraat volkomen in verval en in de verdrukking geraakt. De nieuwe kleuterschool, van het pre fab Jarinotype, omvat drie ruime en mo derne lokalen. De financiering van deze bouw is mogelijk geworden door een le ning van de Stichting Nutsspaarbank in IJmuiden ten bedrage van 270.000, Met ingang van het nieuwe schoolsei- zoen zullen de kleuters in de nieuwe school kunnen worden ontvangen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In de nacht van donder dag op vrijdag deelde de Koninklijke Ma rine aan de Velsense politie mee, d^t een vissersvaartuig, de Texel 56, met een ge vaarlijke mijn aan boord op weg was naar IJmuiden. Het zou de haven niet binnen lopen, vanwege het gevaar. De Mijn op ruimingsdienst maakte de mijn tegen vijf uur in de ochtend buitengaats onschade lijk. Het bleek een nog gave Amerikaanse bom uit de laatste wereldoorlog te zijn met een gewicht van 500 Engelse ponden. Het programma van de beiaardbespe- ling, te geven door Hein de Ligt op za terdag van 16-17 uur op het stadhuis- carillon te IJmuiden, luidt als volgt: Impro visatie, van H. de Ligt; Londonderry air, Auprès de ma blonde en Klokke Roeland, van J. Destoop; lie Sonate, van Bald. Ga- luppi; Trumpet Voluntary, van Jer Clarke; Allegro uit: „Watermusic", van G. F. Han del; Dorische Suite, van Leen 't Hart; My friend the doctor (Dr. Doolittle), van Lesley Bricusse; On the street where you live, van Fr. Loewe; Edelweiss, van Rich. Rodgers; Impromptu (hommage a Cho pin), van Ferd. Timmermans. De oude school is niet veel meer dan een bouwval. Pal voor de ramen wordt het nieuwe bejaardentehuis aan de Kanaalstraat gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op de hem eigen humoristische wijze heeft de nestor van de Heemskerkse raad, de heer T. Wentink, tijdens de vergadering van donderdag een lans gebroken voor een terugkeer naar de raadzaal. De heer P. Verduin merkte op een bepaalde ogenblik op niet zo bijzonder gelukkig te zijn met het feit, dat de raadsvergaderingen nu in het vereni gingsgebouw „De Vrijburcht" worden gehouden. Naar zijn mening was het voor de raadsleden vaak moeilijk de lijn in een gesprek of discussie te kun nen houden. Over de oorzaak hiervan zei hij in het duister te tasten. Ook wethouder H. J. M. Roozen, die de ver gadering bij ontstentenis van burge meester Nielen voorzat, kon hiervoor geen verklaring vinden; hij was het echter wel roerend met de heer Ver duin eens. De heer Wentink merkte toen heel laconiek op: „Dan maar te rug naar de oude raadzaal". VRIJDAG 27 JUNI Aquariumvereniging Velsen, in het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Lezing met kleurendia's over aquariumplanten. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, in de Burgerzaal. 20 u.: Pianoconcert door prof. Miloslav Mikula, tevens expositie van et sen van Vladimir Komarek. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19 tot 21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaamberg, Wüstelaan 79, 19 lot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, 19 tot 21 u.; r.-k. bibliotheek, fi liaal Velsen-Noord, Banjaertstraat, 19 tot 21 u. ZATERDAG 28 JUNI Bibliotheken: Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Velsen-Noord, Banjaert straat 13, Willemsbeekweg 96 in IJmui- den-Oost, zijn geopend van 10 tot 12.30 u. VRIJDAG 27 JUNI Julianaschool, Prins Bernhardlaan, 19 tot 22 u.: Volksdansen door „Zieme". Het Groene Huis, Raamveld, 19.30 u.: Pottenbakken. Barakkenkamp „Rooswijk", Wester houtweg, 20.15 tot 22 u.: Judo. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 20.15 tot 21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70: Volwassenen en jeugd 19 tot 21 u.; Amstelstraat 44: Vol wassenen 19 tot 21 u.; Parmentierstraat 2: Jeugd 18.30 tot 20.30 u. ZATERDAG 28 JUNI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: Tekenen en schilderen. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat 2. 14 u.: Schaqksociëteit door schaakclub „Weenink". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 9 tot 15.30 u. (doorlopend); 15.30 tot 17.30 u.: Zwem- en waterpolo- training Kennemer Zwemclub. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: Volwassenen en jeugd 10 tot 12.30 u. De Uitkijk, Arendsweg 70, 20 u.: Bieb- bieb-sociëteit. VRIJDAG 27 JUNI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: Geopend van 19 tot 21 u. Buurthuis „De Loods", Geelvinck- straat 28, 19.30 u.: Volleybal heren. Handenarbeidcentrum, Schulpweg: Ge opend van 19 tot 22 u. ZATERDAG 28 JUNI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: Geopend van 19 tot 21 u. Buurthuis „De Loods", Geelvinck- straat 28, 13 u.: „Vrije zaterdag vrij doen" voor volwassenen en jeugd. Handenarbeidcentrum, Schulpweg: Ge opend van 10 tot 12 u. VRIJDAG 27 JUNI Buurthuis „De Zandkraai", Handel- straat 93. 13 tot 18 u.: Bejaardensociëteit. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: Volwassenen 19 tot 21 u. Zaal „Flora", Deutzstraat 11, 19.30 u.: Ruiltafel en kienen postzegelclub Heems kerk. ZATERDAG 28 JUNI Sportpark „De Vlotter", Oosterweg, 8.45 u.: Conditietraining. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45 en Ruijsdaelstraat la: Volwasse nen en jeugd 10 tot 12.30 u. Jeugdgebouw „De Schuilhoek", W. v. Velsenstraat, 16 u.: Tafeltennistoernooi (10 tot 13 jaar). Buurthuis „De Zandkraai", Handel- straat 93, 20 u.: Dansen m.m.v. Froggs. VRIJDAG 27 JUNI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: Geopend van 19 tot 21 u. ZATERDAG 28 JUNI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: Geopend van 10 tot 12.30 u. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De vergadering van de Heemskerkse gemeenteraad in het verenigingsgebouw „De Vrijburcht", wel ke onder voorzitterschap stond van wet houder H. J. M. Roozen, begon donder dagavond ruim een kwartier te laat. Deze stagnatie had overigens een prettige oor zaak. Het fanafarekorps „Skiens Skolen- musik" uit Noorwegen, dat enkele dagen in de jeugdherberg verblijft, bracht de vroede vaderen van Heemskerk een mu zikale hulde. De geste werd door de raadsleden vanzelfsprekend op hoge prijs gesteld. De raad heeft deze avond eenstemmig zijn vreugde uitgesproken over het voor stel tot aanleg van een gedeelte van een recreatiebaan. De heer P. Vos (Prot. chr.) zei, dat het voorstel hem had aan gesproken. Ook mevrouw J. H. Vervelde- Wagenaar (V.V.D.) had grote waardering voor het voorstel en noemde het onderken nen van de verantwoording door het col lege verheugend. De woordvoerder van de P.S.P. de heer P. Veth zei de toegezeg de inspraak van de bevolking waardevol te vinden. De fractievoorzitter van de P.v.d.A.-fractie, de heer M. J. de Groot, merkte op zich op dit gebied altijd als een roepende in de woestijn te hebben ge voeld. Hij was dan ook blij met de omme zwaai van de raad en het college op dit punt. De heer J. Duin van de K.V.P. vroeg tenslotte de aandacht van het college voor speelvijvers, waartegen B. en W. naar zijn mening altijd ongegronde be zwaren hebben. Tevens vroeg hij om een oplossing voor de gevaarlijke oversteek van de Laan van Assumburg. De inspraak van de bewoners noemde hij voorts een experiment, waar zijn fractie weliswaar (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De jeugddrum band „Schulpen-Meerweiden" heeft don derdagavond een zeer gewaardeerd be zoek gebracht aan Wijk aan Zee, waar ten behoeve van de lichamelijk gehandi capten van „Heliomare" onder grote be langstelling, muzikale medewerking werd gegeven aan de opening van de jaarlijkse „Tour de France". Een prachtige zomeravond was overi gens niet vreemd aan de belangstelling vóór het optreden van de band uit Vel sen-Noord onder leiding van de heren P. Koning en L. van Dijk, die een uitge breid reportoire ten gehore lieten bren gen. Na de terugkomst in Velsen-Noord werd een serenade gebracht aan de heer Bert Nagel, een zeer bekende winkelier die zijn vijftigste verjaardag vierde. De bruto inhoud bedroeg 1726 reg. ton, het draagvermogen 960 ton en de afme tingen waren: lengte 79,36 m, breedte 10,68 m, holte 7,09 m en de diepgang 4,85 m. Twee oliegestookte Schotse ketels lever den de stoom voor de 3 cil. triple expan sie machine, fabrikaat Wilton, vermogen 2100 pk voor een vaart van ruim 14 mijl per uur. Het schip voer met 34 beman ningsleden en er was plaats voor 42 pas sagiers. Na bijna 20 jaar de geregelde dienst te hebben onderhouden maakte Wereldoor log II daar een einde aan. De Batavier II kwam in de meidagen van 1940 in Enge land terecht en werd op 12 juli gevorderd door de Koninklijke Marine; ze werd ver bouwd tot logementschip en kwam op 29 juli in Portsmouth om als zodanig dienst te doen voor de bemanning van Hr. Ms. Jacob van Heemskerck. De Batavier II heeft dienst gedaan tot april 1941. Na de oorlog kwam het schip weer in ons land terug en na te zijn verbouwd kon de dienst Rotterdam naar Londen weer worden hervat. Deze lijndienst ein digde tegen het einde van de jaren vijftig. De Batavier II werd opgelegd en is in 1959 voor de sloop verkocht. De Batavier IV, die in 1903 was gebouwd eveneens door Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf kwam in juni 1940 bij de Britse marine. Het schip werd eerst gebruikt voor de evacuatie van kinderen van de Kanaal Eilanden en ging in okto ber 1940 als stafschip dienst doen voor de opwerkingsbasis van de Britse onderzee dienst te Tobermory als H.M.S. Western Isles. Na de oorlog kwam de Batavier IV bij de Koninklijke Marine. Zij werd in gericht tot opleidingsschip voor de on- derzeebootbestrijding en kwam in novem ber 1946 in dienst als Hr. Ms. Zeearend, met ligplaats Den Helder. achter stond, maar dat naar zijn mening ook het gevaar van tweedracht in zich verbergt. In zijn beantwoording toonde wethou der P. de Graaf zich verheugd over het gunstig onthaal van dit voorstel bij de raad. Hij zei voor zich zelf overtuigd te zijn van de belangrijkheid ervan. De hea ring over dit onderwerp door de bewo ners uit de omgeving en andere belang stellenden wilde hij doen houden in de eerste helft van de maand augustus. Ten aanzien van de speelvijver zegde hij toe nieuwe informaties te zullen trekken in andere plaatsen met speelvijvers hoe daar de bevindingen zijn, waardoor het huidige standpunt van het college moge lijk gewijzigd kan worden. De voorzitter deelde nog mee, dat de raad op korte termijn stukken van Gede puteerde Staten te wachten zijn, waarin de adhesie van de raad gevraagd wordt. Hierin komt mede aan de orde het ver vallen van het Van Meurstracé, dat tot nu toe een beletsel vormde voor de rea lisering van de groenstrook. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De wijziging van de straatnamen in verschillende gedeelten van Heemskerk zullen ingaan op 1 janu ari 1970. Tevens zal hierbij een overloop- tijd van twee jaar tot 1 januari 1972 in acht worden genomen. Bovendien zal de onevenzijde van de Ruysdaelstraat wor den gewijzigd In Jacob Marissingel in plaats van in Jacob Marisstraat. Met dit laatste is de raad accoord gegaan na een aanvullend voorstel van wethouder G. Pe tersen, die hij lanceerde op een positieve suggestie van een der bewoners van dit gedeelte van de Ruysdaelstraat. De heer T. Wentink van de Prot. Chr. Groepering zei wel accoord te kun nen gaan met het voorstel maar meende het college toch te moeten adviseren om het dokteren aan straatnamen bij nieuwe plannen te voorkomen. De heer M. J. deGroot (P.v.d.A.) vroeg de wethouder de motieven tot deze wijziging uit de doe ken te willen doen. De heren Van Beek en B o e r e e (K.V.P) vroegen zich af waarom andere straten, die naar hun me ning toch wel in dit voorstel hadden be horen te worden opgenomen niet voor wij ziging waren voorgedragen. Als voornaamste motieven noemde wet houder G. Petersen de snelle groei van de wijken, de verdeelpunten G. van Assendelftstraat, Maerten van Heems - kerekstraat, de Marquettelaan en de Maerelaan, de aanpassing van de straten en het corrigeren van dode straten. Het veroorzaken van zo weinig mogelijk last voor de inwoners van Heemskerk heeft bij de besprekingen over de voorgestelde wijzigingen altijd voprrang gehad volgens wethouder Petersen. Voor het overige leverde de agenda wei nig moeilijkheden op. Een aantal onder wijsvoorzieningen gingen zonder meer on der de hamer door. Slechts de aanschaf fing van een kolkenzuiger en de onbe woonbaarverklaring van het perceel Voor weg 19 waren aanleiding tot een enkele opmerking. De in 1939 in de vaart gebrachte Bata vier III was het nieuwste schip van de Batavier Lijn toen de tweede wereldoor log uitbrak. Dit schip, groot 2687 ton, kon niet meer weg komen: het werd door de bezetter gevorderd en is in oktober van het jaar 1942 in Duitse dienst in het Kat tegat verloren gegaan. De Batavier V, van 1921 en 1573 ton, ging 3 oktober 1941 in Duitse dienst ver loren. Hoewel de Batavier Lijn niet meer be staat, is de naam Batavier nog steeds bij Wm. H. Muller Co te Rotterdam blij ven voortleven. Er is nu nog slechts één Batavier-boot over: de Batavier V, een coaster van 500 bruto reg. ton. De na-oorlogse schepen die de naam Batavier hebben gekregen waren alle coasters. De Batavier I kwam in 1949 ge reed bij de Werf Jan Smit Czn te Al- blasserdam, een coaster van 498 ton, die aanvankelijk Aardenburgh zou heten. Dit schip is in 1968 verkocht naar Beiroet en heet tegenwoordig Maya. G. A. Abou- hamad A. W. Bittar zijn de eigenaren. De Batavier III was eveneens een coas ter, ook 498 ton, afkomstig van dezelfde werf. Dit schip verliet, na 18 jaar voor Wm. Muller te hebben gevaren, de Nederlandse koopvaardijvloot en vond nieuw emplooi in Italië. Het schip behoort van 1967 af thuis te Viareggio in Italië, heet Brixia en is het eigendom van Vittorio Paladini. De Batavier II" van de Batavier Lijn tussen Rotterdam en Londen. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. Op een 4100 meter lang parcours in de omgeving van Venhuizen wordt zondag door „West Frisia" het pro vinciaal wielerkampioenschap van Noord- Holland op de weg georganiseerd. De Aalsmeerder Guus Zantingh, momenteel goed op dreef, moet de titel verdedigen. Hij zal het daarbij bepaald niet gemak kelijk krijgen, want de concurrentie is bijzonder groot en sterk. broers, Harry Jansen uit Westzaan, de Haarlemmers Ted Blom, Roel Snijder, Ron Bakker, Gerard Krom, Jack Groene- veld en Dick Schouten (Jan Aldershof is naar de ronde van Joegoslavië), Jos Dek ker uit Enkhuizen, Nanno Bakker uit Wieringermeer, de Alkmaarder Rob Duin, Klaas Balk uit Badhoevedorp, Marcel Pennings uit Nieuw Vennep, de Zwanen burger Jan Buis, Aad Duyker uit Bever wijk en vele anderen. De start van de amateurs is om twee uur en zij moeten 140 km afleggen. Start en finish zijn op de Markerwaardweg in Venhuizen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN In de nacht van woens dag 25 op donderdag 26 juni is uit de kluis van een machinefabriek aan de Midden havenstraat in IJmuiden 800,gesto len. Men heeft zich door het uitnemen van een klapraam toegang verschaft tot de fabriek. Het kantoor kwam men in door het uitstoten van het loket in de kantoordeur, waardoor de sleutel binnen bereik kwam. Ook de sleutel van de brandkast werd bemachtigd. In het geld kistje met de achthonderd gulden bevon den zich nog enige andere bescheiden. Tot zijn voornaamste tegenstrevers be horen de Amsterdammers Frans v.d. Ruit, Rink Cornelisse, Cor Leunis en Ben Jan- Bij de nieuwelingen, die om elf uur starten voor een race over 63 km, moet Herman Sparnaay uit Aalsmeer de titel verdedigen. Hij treft onder zijn tegen standers de succesvolle Amsterdammer Ben Jurriaans, Gerrit Woudenberg uit Alkmaar, de Haarlemmers Ron Smit en Rini Krom, Rob Schelvis uit IJmuiden, de Heemskerkers Menno Jansen en Jan Kok etc. De Haarlemmers Cor de Looze en Hans van Leeuwen hebben redelijke winstkan sen in de kampioensrace van de aspiran ten over 29 km, waarvoor al om tien uur het startschot wordt gelost. Het kampioenschap van Zuid-Holland wordt zaterdag gehouden op een parcours in de omgeving van Oud-Beyerland. De amateurs starten om één uur voor een wedstrijd over 154 km. Het zal voor de bollenstrekers Paul Koop, Herman Zui derduin, Ton Zeldenthuis en Hans Stee kers niet meevallen om tot winst te ko men. Betere kansen hebben de nieuwelin gen Piet Drost, Red van Trigt, Ruud Onos, Fons, Ton en Peter v.d. Berg. Zij moeten 66 km rijden en starten om half twaalf. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Een 19-jarige Bever- wijker is donderdagavond op het kruia- punt Ruysdaelstraat Jan van Scorel- straat Langestraat gewond geraakt bij een botsing met een personenauto. De jonge man is met verwondingen naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. De Beverwijker verleende als bestuur der van een bromfiets geen voorrang aan de auto, welke bestuurd werd door een 33-jarige inwoner van Wieringerwerf, zo deelde de politie mede. In België veroordeeld. De rechtbank in Hasselt (België) heeft een 54-jarige Maastrichtenaar en een 23-jarige Rot terdammer ieder veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf en een boete van ruim duizend gulden wegens op lichting en verspreiding van pornogra fische lectuur.

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 5