Eerste teken van schaaktoernooi F y - - EKSEPTION: meest opmerkelijke ontdekking in 1969 f§ vrydag in première VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND NEDERLANDSE HAIR Soos agenda Beverwijk Heemskerk Onderzoek in grotesteden naar probleem huisvesting I City vtnew* uit uofictttj IJmond cn H°'iano RIJWIELEN BROMFIETSEN v. BUGNUM WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 7 H IN DE IJMOND Beverwijk Velsen-Noord Velsen-IJmuiden Heemskerk Stadsschouwburg1 Kennemer theater Luxor Wijk aan Zee Cinema Marquette Exclusieve couture §P»S Gemeentepersoneel is deze week be gonnen met het opzetten van het groot formaat Hoogovenschaaktoer- nooiembleem, dat ieder jaar de trein reizigers zowel als de automobilisten die Beverwijk binnen komen wijst op het internationale sportgebeuren dat enkele weken alles in het openbare leven zal overheersen. Het reuzenem- bleem op het Stationsplein is ieder I y y jaar hetzelfde op een kleinigheid na. IJ ttVUlCtQTl het getal wijzigt ieder jaar omdat dit het aantal keren aangeeft dat het toernooi wordt gehouden. Dit keer zal er dus het getal 32 te lezen zijn, want zoveel jaar „loopt" het toernooi al „mee". films WOENSDAG 31 DECEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend tot 15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Alle afdelingen sluiten om 16 uur. DONDERDAG 1 JANUARI Vrijetijdscentrum De Slof, Raamveld 2. 14 u. dansen met The Shoes. VRIJDAG 2 JANUARI Julianaschool, Akerendamlaan. 16.45- 17.45 u. jeugdvolksdansen, 19-22 u. volks dansgroep Zieme. Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 u. repetitie mannenkoor Zanglust. Barakkenkamp Rooswijk, Westerhout- weg. 17.30-18.30 u. judo meisjes. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 -22 u. wandkleden maken. Het Groene Huis Raamveld. 16-17.30 u. meisjesclubs (9-10 jaar), modelbouw (11- 12 jaar), toneelclub (12 jaar en ouder), iportgroep (jongens vanaf 12 jaar), 20 u. sociëteit Labyrinth. Vrijetijdscentrum De Slof, Raamveld 2. 19 u. sociëteit, 19-21 u. cursus kunstschil deren. Sociëteit 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 17 jaar. Clubhuis Scheybeeck, Parallelweg. 20 u. instuif hockeyclub. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwasse nen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentier- straat 2: jeugd 18.30-20.30 u. VRIJDAG 2 JANUARI Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13. Geopend van 19-21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. Clubhuis De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 16.15-17.15 u. kinderclub (5-10 jaar), 19-20 u. meisjesclubs (9-13 jaar), jeugd- EHBO (12-17 jaar), modpub (vanaf 13 jaar), 18.30-19.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar), 19.30-20.30 u. cursus fijne keu ken (volwassenen). Cultureel Centrum De Schouw, Bleijen- hoevelaan. 20-22 u. badminton. WOENSDAG 31 DECEMBER De openbare bibliotheken en leeszalen zijn woensdag 31 december en donderdag 1 januari gesloten. HET NIEUWE JAAR wordt in City tot en met woensdagavond ingezet met een serie wedervertoningen van „Sissi, de jonge keizerin", zoals be kend het vervolg op de succesfilm „Sissi, de romance van een prinses". Men zal zich ongetwijfeld herinne ren dat de hoofdrollen hierin worden gespeeld door Romy en Magda Schneider, Karl-Heinz Böhn en Gus- tav Knuth. Het aantrekkelijke van deze kleurige en fleurige film is het feit, dat hierin de levensgeschiedenis van de jonge keizerin Sissi wordt ge volgd met authentiek historische ge beurtenissen op de achtergrond, net als climax de kroning van het keizer lijk paar tot koning en koningin van Hongarije, op het Kettingbrugplein in Boedapest. ALLE KLEDING zowel van burgers en boeren als van de militaire, en de adel, is eveneens authentiek en werd voor de opstand van oktober 1956 door de oude Hongaarse regering voor deze film beschikbaar gesteld. En ten einde het plechtige ceremonieel van de kroning in historisch opzicht zo getrouw mogelijk te kunnen weergeven, liet regisseur Ma- rischka zich adviseren door enige Hon gaarse deskundigen, die alles nauwkeu rig hebben gecontroleerd en juist bevon den. Met als resultaat een onderhouden de romance in fraaie beelden, waarvoor wellicht opnieuw een grote belangstel ling zal bestaan. Voor de beide maiinees van nieuwjaarsdag en zondag wordt het pu bliek dan nog de keuze geboden uit re spectievelijk „Speedway", een vrolijk musical met Elvis Presley en Nancy Si natra en „Dertien vechtende mannen", welk verhaal uit de Amerikaanse burger oorlog meer op de liefhebbers van een stevige vechtpartij is afgestemd. I luchtgevechten, die zonder veel variatie I verlopen. DIT SOORT oorlogsheldenverering met de daarbij komende verheerlijking van het krijgsbedrijf is trouwens alweer uit de tijd, zoals destijds door lord Mout- batten nog eens op de tv. aanschouwe lijk werd gemaakt, toen hij zich nage noeg likkebaardend de schoonheid van de Engelse vloot voor de geest mocht halen. DEZE FILM draait hier van donder dag- tot en met woensdagavond, voor de matinee van donderdag en zondag ach tereenvolgens onderbroken voor „Sjors van de rebellenclub" en de western „De sterkste man van het wilde westen". DE AMERIKAANSE burgeroorlog heeft ook de motieven geleverd voor „De onverslaanbaren", het verhaal van een aantal Zuiderlingen dat weigert de nederlaag tegen het noorden te accepte ren. De soldaten met hun vrouwen scha ren zich achter een zekere kolonel James Langdon, die hoopt met behulp van kei zer Maximiliaan van Mexico alsnog een overwinning te behalen. Zijn grote ri vaal bij deze plannen is kolonel John Henry Thomas, een vertegenwoordiger van het Noorden en als men dan nog weet dat deze beide rollen worden ge speeld door Rock Hudson en John Way ne, kan hier een boeiende avonturen film uit worden afgeleid, die van donder dag tot en met zondagavond in de Stads schouwburg wordt vertoond. VOORTS VALT hier donderdagmid dag nog onbezorgd plezier te beleven, dank zij Stan Laurel en Oliver Hardy in de klucht „Zet je zorgen opzij", zondag middag gevolgd door „Robur, de ver overaar", een filmbewerking van Jules Verne's fantastische verhaal over een man. die de wereld wilde veroveren. In zijn documentaire roman „In koelen bloede" heeft Truman Capote des tijds in details een misdaad en de weer slag ervan op verschillende mensen be schreven. Hij koos daarvoor een gruwe lijke moord, die in november 1959 de Verenigde Staten opschrikte en als de Clutter-murder" de annalen van de Amerikaanse misdaad is ingegaan. Dit boek is later door Richard Brooks ver filmd, waar een hard, meedogenloos en onafwendbaar drama uit is ontstaan, dat bepaald wordt door typisch Amerikaan se omstandigheden en gestalte krijgt in door die omstandigheden bepaalde ka rakters. De authentieke kant van het drama heeft Brooks prachtig getroffen, waardoor deze film als een cinemato grafische gebeurtenis van de eerste rang kan worden beschouwd. Wanneer „In koelen bloede" zaterdag in de nacht voorstelling wordt vertoond, verdient deze film een bijzonder grote belang stelling. DE REST VAN dit nieuwjaarspro gramma is van donderdag- tot en met woensdagavond voornamelijk ingeruimd voor Jerry Lewis, die in de dolle klucht „Gooi 'm maar open" zijn bekende mal le fratsen komt vertonen. Voor de nacht voorstelling van vrijdag wordt verder „Ontembare Angéllque" nog aangekon digd, terwijl men tenslotte in de mati- nee's van donderdag en zondag Pierre Erice weer kan gadeslaan in de india- nenfilm „Winnetou en de desperado's". H Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks wor den gezonden aan: Redactie Haar lems Dagblad, rubriek Hoppelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermljn voor iedere afleve ring sluit dinsdagmiddag. Het is weer eens zo ver. 31 de- f cember. Dag 1969. Goede morgen 1970. Zul je lief voor ons zijn? Maar vlak voor we met daverende klapzoenen, stevige handdrukken en de beste wensen het nieuwe jaar binnen stappen, moet er op de val reep altijd nog even teruggekeken p worden naar de afgelopen 365 da gen. En dan komen onvermijdelijk de statistieken. Het KNMI vertelt ons hoeveel uren de zon te weinig geschenen heeft. De Bond van Huisvrouwen klaagt dat de boter en de kaas dit jaar al weer een stuk duurder geworden zijn en het Centraal Bureau voor de Statistiek overvalt ons met een stortvloed van cijfers over het aantal gestor venen en geborenen, verkeerson gelukken, hartinfarcten en wat al dies meer zij. Ook in popsferen is men deze maand weer druk aan het enqueteren en cij feren geslagen. Het maandblad „Mu ziek Expres" stelde zijn lezers een aantal vragen over zangers, zangeres sen en groepen. Vóór groepen als Shocking Blue en Brainbox werd de Haarlemse Ekseption door hen geko zen als meest opmerkelijke ontdek king in 1969. In de uitslagen nemen de Volendamse Cats een merkwaardige plaats in. Zowel in de categorie „Meest populaire groep" als in het rijtje „On sympathiekste groep" bezette zij de tweede plaats. Veronica werd met overweldigende meerderheid (92,5 percent) gekozen tot radiostation van het jaar, maar in de serie „Slechtste Radioshows" na men zes Veronicashows de eerste plaatsen in: Men vraagt en wij draai en, Jukebox, Sliep Uit, Klassiek Ver zoek, Met de Benen op Tafel en Rob Out Show. De zangeres Bojoura en zanger Bou- dewijn de Groot zijn als populairste Nederlandse vocalisten naar voren ge komen. Beste popgroepen werden „Gol den Earrings" en „The Beatles", bes te bluesgroep „Cuby and the Blizzards en „Fleetwood Mac", beste under- groundgroep „Brainbox" en „The Doors" en beste soulgroep „Swin ging Soulmachine" en „The Four Tops". Het populairste televisiepro gramma bleek „Jam" (TROS) te zijn, het slechtste „Tween" (NCRV). Wat het buitenland betreft werd M-e- lanie als beste zangeres en grootste ontdekking van 1969 aangewezen, Bob Dylan als beste zanger, en Paul Mc Cartney als beste musicus. Mecartney en John Lennon werden tot beste com ponisten gekozen; Rinus Gerritsen en George Kooymans (Golden Earrings) werden dat voor Nederland, Kooy mans bleek bovendien het meest inge vuld bij „Beste Musicus." Bij de beste binnen- en buitenlandse platen kwamen naar voren de LP's „On the double" (Golden Earrings) en „Abbey Road" (Beatles), de singles „Venus" (Shocking Blue) en „Je t'aime moins non plus" (Jane Birkin en Serge Gainsbourg). Opmerkelijk is dat de teeners Wil lem Duys de grootste t.v.-persoonlijk- heid vonden. Gert Timmerman werd de onsympathiekste zanger en de „Heikrekels" zijn tot de onsympa- tiekste groep gekozen. Ekseption Het Britse popblad „Melody Maker' heeft de popgroep Fleetwood Mac uit geroepen als populairste groep in de categorie singles. In de rangschikking, gebaseerd op stand in de top-30, kwamen de Beat les als tweede uit de bus, gevolgd door de blinde Amerikaan Stevie Won der, Marvin Gaye, Creedence Clear water Revival, Elvis Presley en Frank Sinatra. De laatste hit van Fleetwood Mac, „Oh Well", heeft het in de Top of Pops van de Melody Maker niet ver der gebracht dan de tweede plaats, maar kwam in oktober al op de lijst. VRIJDAG 2 JANUARI Buurthuis De Zandkraai, H&ndelstraat 93. 13.30-18 u. bejaardensoos, 13.30-16 u. kinderoppas. Jeugdgebouw De Vluchtheuvel, M. van Heemskerckstraat. 19-22 u. knutselclub (jongens 12-16 jaar). Herv. Kapel, Const. Huijgensstraat. 1715-18.15 u. repetitie chr. jeugdkoor, 18 30-19.30 u. repetitie chr. tienerkoor. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. VRIJDAG 2 JANUARI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. MET DE OORLOGSFILM „The battle of Britain" wordt een kostbare recon structie aangekondigd van de beroemde luchtstrijd om Londen, die in het najaar van 1940 tussen de Engelse RAF en de Duitse Luftwaffe werd uitgevochten en waarvan de afloop voor de oorlog be slissend is geweest. Met een ware over vloed van beroemde acteurs, zoals Lau rence Olivier, Trevor Howard, Michael Redgrave, Michael Ca'ine en Kenneth More, heeft regiseur Guy Hamilton nog getracht wat menselijk-politieke achter grond aan de zaak te geven, maar het script dwong hem steeds maar weet tot IN DIT HEEMSKERKSE theater van donderdag- tot en met dinsdagavond op nieuw wedervertoningen van „Gejaagd door de wind", een van de grootste mam- moetprodukties uit de voor-oorlogse pe riode. Niettemin is dit geen gewone re prise, want door een technische ingreep is deze classic van het witte doek „op geblazen" tot 70 mm. grootbeeld, zodat de avonturen die de schrijfster Marga ret Mitchell haar helden liet beleven te gen de achtergrond van de Amerikaanse burgeroorlog zich in nog spectaculairder vorm dan in het origineel gebeurde aan de toeschouwer opdringen. Clark Gable als Reth Butler, Vivian Leigh als Scar let O'Hara, Leslie Howard en Olivia de Havilland kan men dus nu eindelijk in monsterformaat ontmoeten, iets waar van zijzelf nimmer zullen hebben ge droomd. Dit nieuwjaarsprogramma wordt dan verder rondgemaakt met „Tarzan contra de Bercumakrtjgers" en „Solo contra Solo", welke films achter eenvolgens op de matinee's van donder dag en zondag te zien zullen zijn. Op oudejaarsavond zullen in Vel- sen, Beverwijk en Heemskerk geen bioscoopvoorstellingen worden gege ven. ADVERTENTIE „Ilair meets the press", ofwel eerst een lekkere fijne knuffelpartij op de harde vloer er uit peuteren bij Indiase, Franse en Spaanse leden van de Nederlandse Hair, waarom z(j zo gelukkig zijn en zo ontzettend veel om „love" geven. Zo wilde Victor Spinet- ti, regisseur van de Engelse en nu van de Nederlandse Hair, dat de vrijblij vende ontmoeting, gisteren, tussen de pers en zijn cast verliep. In de repetitieruimte „De Brakke Grond" in Amsterdam ruikt het naar wierook en hangt een goed geregisseer de love-stemming. Waarom zo'n moeilijk ontmoetingsce- remonieel, waaraan uiteraard maar *en enkeling toegeef? Victor Spinetti: „Omdat wij met dit internationale ge selschap bij het begin van de repeti ties hebben ervaren dat dit de beste manier is om elkaar te leren kennen." Spinetti huppelt van plezier om zijn Hair-kringetje. Op 2 januari moet hij klaar zijn en moet het jonge gezel schap in de juiste „mood" zijn om, spontaan de „American tribal love- rock musical" in de Hair-tent te bren gen. Iedereen gelooft er in. Er wordt keihard gewerkt. Een programmaatje van de bekendste Hair-nummers (Hara Krishna, Hair en Aquarius) galmt door het theatertje van de toneel groep Studio, terwijl Spinetti rollend van de pret en bij tijd en wijle ieder een in zijn buurt omarmend het ko mend succes van zijn Nederlandse Hair al viert. Als iemand aan hem vraagt of hij gegrepen is door het suc ces in Londen, zegt hij: „Succes is niet belangrijk, dat we plezier heb ben, dat we genieten, dat is veel be langrijker." De Hair-familie straalt in het krap pe theatertje een aanstekelijke blij moedigheid uit. Wie vraagt of er hard gewerkt wordt krijgt met een brede glimlach een vriendelijk klopje op de schouder: „Wij werken niet tijdens de repetities, maar vieren feest." Producer Ton Parkinson houdt wel in de gaten of het feestvieren ook re sultaten afwerpt. Binnen de hekken van het Olympisch Stadion moet hij vanaf 2 januari busladingen vol warm- gemaakte Hair-liefhebbers ontvangen, die niet minder wensen dan wat zij uit overlevering weten van het Ame rikaanse en Engelse love-verhaal of van de grammofoonplaat. De vraag naar plaatsbewijzen is nu a] groot (prijzen: ƒ5.-, ƒ10,-, ƒ15,- en ƒ20.). Parkinson is ervan overtuigd dat Hair nog jaren mee kan. De zilverkleu rige poster, die de producenten heb ben uitgegeven is voorbestemd een aantrekkelijk ruilobject te worden, ook voor jaren. Riverside, Spaarne 91. zondag: Lef ty Baker. La Cave, onder Bavo-kathedraal aan de Leidsevaart, zaterdag: DJ Andy. Soos KWJ, gebouw De Bond, Schol laan Bennebroek zaterdag: Third F. Allison, IJmuiden, zaterdag: Dallies. Ring of fire. FVNH-gebouw Enge- landlaan, vrijdag, soos-avond. VIOS, Spaarnrijkstraat, zaterdag: Soulful Blues Quality. Rasputin, hoek Pijnboomstraat- Schoterweg, zaterdag: Nieuwjaarsbal. La Pointe '70, gebouw Domi, Over- veen, zondagmiddag: George Bakker Selection en zondagavond: The Fools. Club Seven De Brug", Harmen- jansweg, donderdag: The Chantays. Jokaka, Eemstraat 6. zondag: Purole Vision. Elektries Ontspanningscentrum, 8a- kenessergracht 1 januari 1970 geopend om één uur 's ochtends met Bedroom •Joe's The Cripple Philophers. Entre Nous, Grote Houtstraat 176, Nieuwjaarsdag, zaterdag en zondag: Blues Experience ABC, Alkmaarseweg, Beverwijk, za terdag: Reflections Barbarella, De Princehof, Glipper- weg, Heemstede, zondag: Sea Side Section en DJ Zoeffff. Vander Geest, Noordwijkerhout, don derdagmiddag en -avond: Soulful Blues Quality De Weyman, Santpoort, woensdag tot 5 uur 's nachts (oudejaarsnacht): ntersoos, georganiseerd door de ge meenschappelijke IJmuidense sociëtei ten met Soulful Blues Quality en teken- 3n slapstickfilms in de pauze; zondag: Soulful. mmm IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft met de grote steden overleg geopend over de vraag op welke wijze een beter inzicht kan worden verkregen in de problematiek van de huisvesting van alleenstaanden. Als antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid H. Wiegel (V.V.D.) deelt minister Schut verder mee, dat inmiddels in Amsterdam, Den Haag en in het Rijn mondgebied begonnen is met een onder zoek naar het huisvestingsprobleem van huishoudens en alleenstaanden in plaats van een beperkt onderzoek bij alleenstaan den. Minister Schut verwacht, dat de resul taten van dat onderzoek waarvoor van rijkswege een financiële bijdrage is toe gezegd binnen afzienbare tijd beschik baar zullen komen. ADVERTENTIE Planetenweg 40 IJmuiden Tel. 15290

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 7