Coach Bailey: „Celtics gaat hier winnen" Heidelberg Celtics stelde kandidatuur voor eindzege FLAMINGO'S - ZWAK GESTART - VELDE WARSCHAU NA RUST WERELDKAMPIOEN GROTE VORM Fornaess bracht Schenk op 5000 m zware nederlaag toe KOERT-FIETSCIRCUS John Olof jeugdkampioen \Beljavski op I dreef in Groningen i/etz- f YoeOC /tietts <2aat Voor M£MMD i 0P2U..// VRIJDAG 2 JANUARI 1970 I Krook seniorentitel lil—li» II HIT li lllllll'W1 IIP Harder DOOR DICK BRUYNE STEYN wm ÓEl^SATIE 16 <3C*3I>. maa&'&IT (SAflT 72= fVan onze sportredactie) HAARLEM Frank Bailey (coach van de Heidelberg Celticsmet een gemillimeterde haardos op zijn blozen de kop gemakkelijk te herkennen tus sen de ruim achthonderd toeschouwers is niet van zijn stuk te brengen; voor hem staat het vast dat zijn twaalf geselecteerden de eerste winnaars van het internationale Flamingo's-toernooi zullen worden. Leek zijn voorspelling voor aanvang van het toernooi nog wat voorbarig, na afloop van de eerste wed strijd van zijn pupillen tegen Blue Stars schenen zijn woorden niet zo hoogdravend meer Want op de eer ste avond ontpopte zijn team zich in derdaad als serieuze kanshebber voor de eerste plaats. „Ik ben tevreden", verklaarde de kleine Amerikaan na de 99-80 over winning op de Amsterdammers, "wij kwamen in het begin alleen wat te langzaam terug in de verdediging, maar dat komt omdat wij nog pas twee maal volgens de internationale regels hebben kunnen spelen". On danks dit schoonheidsfoutje kon Bailey terugzien op een geslaagd debuut m Nederland. Voor het Nederlandse publiek is de eerste kennismaking met de Ameri kaanse militairen aangenaam verlo pen. Daar was voor een niet gering gedeelte de 1 meter 93 lange John Shannon verantwoordelijk voor. Shan non, speelt als burger bij profs van de Pittsburgh Pipers Hij vormde vorig jaar met Harry Todd, (prof bij de St. Louis Hawks) bij de selectiewed strijden voor de Amerikaanse militai ren in West-Duitsland de verrassing voor Bailey, die elk jaar in november uit 20.000 belangstellende dienstplich tige militairen zijn spelers voor de Heidelberg Celtics selecteert. (Van een onze basketbalmedewerkers) HAARLEM. In een overvolle Kenne- mer sporthal begon Flamingo's het eigen toernooi met een onverwachte zege op Warschau. Gestart als underdog tegen de Polen kwamen de Haarlemmers na een aarzelend begin steeds beter in vorm om in de beginfase van de tweede helft genadeloos toe te slaan. Zonder twijfel waren de eerste tien minuten van deze tweede helft het beste deel van de wedstrijd. Juist toen schotelde de Haar lemse formatie de Poolse tegenstanders in een hoog tempo een reeks fraaie com binaties voor, die de Oosteuropese verde diging voor onoplosbare problemen stel de. In minder dan negen minuten werd de bij rust opgelopen 36-43 achterstand omge zet in een 62-54 voorsprong. De start van Flamingo's was overigens weinig hoopgevend. Het statische spel van Warschau stelde Flamingo's in deze beginperiode voor te grote problemen. Bovendien ontbrak in de Kennemer-Sport- 'nal nog de sfeer, die de Haarlemmers i mogelijk in deze periode tot grotere da den had kunnen inspireren. Vele passes waren onzuiver en het balverlies was op- Harry Kip (15), Jan Schappert (14) en Frank Kales (13) proberen de Pool Andrzej Perka het scoren te beletten. merkelijk groot. De lange Poolse spelers, die beter schoten, profiteerden eveneens goed van hun lengte. Fraaie tip-in's van Pasiorowski en Kwiatkowski voorspelden dan ook niet veel goeds voor Flamingo's. Het tij keerde echter toen coach Jan broers in de twaalfde minuut gastspeler Harry Kip van het Enschede Treffers binnen de lijnen bracht. Mede door zijn lengte kreeg Flamingo's verdedigend meer vat op de Poolse aanval en daar Kip ook aanvallend het zijne bijdroeg was bij de basketverwisseling nog van alles mogelijk. Na de rust bleken de Haarlemmers be- i ter bestand tegen de verhogende taktiek van de Polen. Eerst bracht Jan Mart Smeets de stand in evenwicht, 48-48, en nauwelijks was het gejuich verstomd of binnen twee minuten waren het de weer galoos spelende Harry Kip en Jan Schap pert, die Flamingo's een 56-52 voorsprong bezorgden. Tot 62-54 bleef Flamingo's op volle toeren draaien, toen echter ver krampte het spel weer. De persoonlijke fouten gingen hun tol eisen. Na veertien minuten gebeurde het onvermijdelijke. Harry Kip kreeg zijn vijfde persoonlijke fout en moest vertrekken. Kees Renzen- brink verving hem. De rust was echter uit de ploeg. Ook de inmiddels ingezette Wim Franke, die, nog steeds licht gebles seerd, zich niet volledig kon geven, kon het getij niet doen keren. HOORN/NIEUWE NIEDORP. John Olof uit Westzaan is gisteren in Hoorn jeugdkampioen geworden van het gewest Noordholland/Utrecht van de KNSB. Op het tamelijk slechte ijs in Hoorn in een felle, verkillende noordoostelijke wind won Olof de 500 m, werd tweede op de 1500 m. en derde op de 3000 m. Winnaar in de klasse B van de junioren werd Klaas Vriend uit Grootebroek, die zowel op de 500 als de 1500 meter eerste werd. De belangrijkste resultaten zijn: junio ren A: 500 m. 1. Olof (Westzaan) 46,2 sec. 2. De Koning (Purmerend) 48,4, 3. Jonk man (Bovenkarspel) 50,2., 4. Derksen (Amsterdam) 50,5. 1500 m. 1. Derksen 2 31 1, 2. Olof 2.32,2. ,3. Jonkman., 2.53,4 4. De Koning 2.35,8.3000 m. 1. De Koning 5.06.8., 2. Derksen 5.12,14., 3 .Olof 5.17,8 4. Jonkman 5.26,9. Klassement: 1. Olof 149,900., 2. De Ko ning 151,466., 3. Derksen 152,934., 4. Jonk man 156.483. Ab Krook heeft woensdag m Nieuwe Niedorp de wedstrijd om het schaatskam pioenschap langebaan van het gewest Nrd.-Holland-Utrecht gewonnen. Hij won zowel de 500 als de 1500 meter en werd op de 5000 meter tweede achter Piet Vink. In het eindklassement werd Piet Meyer tweede. Het ijs was uitstekend, doch de tijden werden gedrukt door de harde oostenwind. De voornaamste uitslagen zijn: 500 me ter: 1. Krook 47.6, 2. Leegwater 48,9, 3 Meyer 49.0, 1500 meter: 1. Krook 2.22,9., 2. Meyer 2.30,2., 3. Westerveld 2 34,6; 5000 meter: 1. Vink 8.31,1, 2. Krook 8.33,1.. 3. Meyer 8.43,7, Eindklas sement: 1. Krook 146.543, 2. Meyer 151.437, 3. Roozendaal 155.520. GRONINGEN. Rus Belajvski is in I de finalegroep A van het achtste Nie- I meyerjeugdtoemooi schaken uitstekend van start gegaan. In de eerste ronde ver sloeg hij met zwart de Bulgaar Velikov en in de tweede ronde zette hij de Deen Jacobsen op verlies. De grootste con currenten van Beljavski lijken de Hon- gaar Adorjan en de Joegoslaaf Ljuboje- vic te worden. Dit tweetal heeft een half punt achterstand. De Nederlandse jeugdkampioen Gert Ligterink, die op het nippertje een plaats in de hoogste groep miste, begon zwak m finalegroep-B. Tegen Middendorf (Wdld) hield Ligterink de partij nog in even wicht,, maar een schaakblindheid tegen de andere Duitser, Schulze. leidde tot verlies. Christofoor Baljon, die met drie ande re spelers in de finalegroep C speelt, ver sloeg eerst de Belg Roothoofd en ver loor vervolgens zijn partij tegen de Pool Nagrocki. 4i:. agrocki De twee beroepsspelers vormden een welkome aanvulling voor de ploeg, die —omdat zij hoofdzakelijk uit dienst plichtigen bestaat een groot verloop onder de spelers heeft. Voor de peri ode dat zij in Duitsland dienen, zijn de beroepsspelers ingedeeld in het se lectieteam van Bailey. Het houdt in dat zij jaarlijks van november tot april in Heidelberg gelegerd worden, waar dagelijks getraind wordt en van waar de ploeg vertrekt naar de vele toernooien die jaarlijks over heel Eu ropa gespeeld worden. Tegen het einde van elk seizoen wacht de spelers de competitie tussen de Amerikaanse legerteams in West- Duitsland. Vorig jaar eisten de Cel tics niet alleen de Duitse titel voor zich op, maar klasseerden zij zich ook als beste Amerikaanse legerteam in Europa. Bailey: „Bij de jongens is er veel belangstelling voor ons team, omdat zij zes maanden lang geen gewone dienst hoeven te doen als zij geselec teerd worden Onze spelers verrichten alleen 's morgens lichte administra tieve werkzaamheden. 's Middags wordt er geoefend tenminste, als wij niet op weg zijn naar een of ander toernooi". Sergeant-majoor Bailey is zelf bezig aan zijn tweede seizoen bij de Celtics. Voor zijn komst naar Duits land was hij in de Verenigde Staten 15 jaar actief als coach van de mili taire basketballploegen. Bailey's spelers ontmoeten in Haar lem voor hen vreemde ploegen. Al leen Flamingo's zagen de Amerikanen eens spelen tijdens een toernooi m Osnabrück. Gisteren bekeek de coach het treffen tussen de Haarlemmers en Warchau met argusogen. Zijn mening: Deze teams ontlopen elkaar weinig in kracht, maar wij moeten ervan kun nen winnen ondat wij meer grote spe lers hebben en omdat wij tot nu toe meer wedstrijden hebben kunnen spe- len". Flamingo's, dat de Amerikanen niet voor de eindwedstrijden tegen zich kan krijgen omdat hei niet in dezelfde pou le zit, kon niet in de aangekondigde opstelling aantreden omdat gastspe- lers Piet van Tuyll van Serooskerken (Bona Stars) en Hugo Harrewijn in hun eigen clubs uit moesten komen. Harrewijn doet dat met Rotterdam- Zuid in het Flamingo's-toernooi. De Rotterdammer: vielen op het laat ste moment in voor de Nederlandse ploeg. Het selectieteam kon bij nader inzien niet geformeerd worden omdat er bekerwedstrijden op het program ma stonden. Steeds harder werd de strijd. Vooral Wim Franke en de zware Pool Nowak hadden het herhaaldelijk met elkaar aan de stok. Twee minuten voor tijd bij een 74-71 achterstand leek Warschau toch nog op weg naar de zege. Een onver moeibaar zwoegende aanvoerder Frank Kales, een sterk dribbelende Jimmy My ers en een op het beslissende moment scorende Wim Franke bezorgden Flamin go's een zwaar bevochten, maar meer dan verdiende 78-71 triomf. Topscores voor Flamingo's waren Har ry Kip 8-10, Jimmy Myers 7-10, Frank Kales 8-6 en Jan Schappert 7-6. Voor Warschau scoorden Pasiorowski 10-10, Kwiatkowski 14-2, Kalinowski 12-4 en de bikkelharde Nowak 7-8. De tweede wedstrijd tussen The Blue Stars en de Heidelberg Celtics was voor al de eerste helft het aanzien volledig waard. De Amsterdammers die ernstig gehandicapt waren door het ontbreken van Kees Smit en Hans Perrier beiden geveld door de Hong-Kong-griep had den in dit treffen de beschikking over de in de Belgische competitie uitkomen de Nederlander, Karei Vrolijk. De show hadden de Amerikaanse mili tairen reeds voor de wedstrijd gestolen bij het inspelen. Met een ploeg van spe lers met een lengte van bijna twee me ter of meer, werd een demonstratie ten beste gegeven, die het beste deed belo ven. In de eerste helft bleken de Ameri kanen nog bereid The Blue Stars naast zich te dulden. Reeds toen bleek dat het bij de Amsterdammers te veel moest ko- van Karei Vrolijk. De Celtics bleken in mannen als sterspeler Shannon en de balvirtuoos John Wiley nog grotere troe ven te hebben. Na de rust bleek het met The Blue Stars snel gedaan. Vooral door toedoen van John Shannon kon Heidelberg een voorsprong nemen met 69-59. Captain Wil (Van een speciale verslaggever) OSLO. „Ik zal", zei Dag Fornaess tijdens de jaarwisseling, terwijl hij de bij uitzondering toegestane champagne naar de mond bracht, „de eerste drie afstan den winnen. Dan kan ik me sparen op de tien kilometer, zonder dat mijn zege in de nieuwjaarswedstrijden in gevaar komt. En dan houd ik ook nog krachten over voor het Noors kampioenschap, volgende week." De verzamelde, internationale schaats- stemming, kort voor zo'n belangrijke top tóch al niet in een luidruchtige rfVVVW«A«n«VVVVVWVVWVVVVVWVVVWWWVVWVWVVVVVVt VWVWVWWVWWWWVWWWVWVWWWWWW> Ra,mg en ook Armstrong deden in de productie niet voor hem onder. The Blue Stars viel steeds meer terug in indivi duele acties, die steeds gemakkelijker door de Amerikanen ontzenuwd werden. Had Powers in de laatste minuut niet de eerste van zijn twee strafworpen gemist, dan zou Heidelberg zelfs nog gekomen zijn tot een zege met drie cijfers. Bij 99-80 bleek de speeltijd echter verstre ken. Topscores in dit treffen waren: Toon Boot 10-14, Karei Vrolijk 19-3 en de Ame rikanen Shannon 20-15, Armstrong 6-15 en Wiley 14-4. Voor vanavond staat op het program ma: om acht uur het treffen tussen AZC Warschau en Rotterdam-Zuid, gevolgd door de wedstrijd Standard Luik tegen The Blue Stars om half tien. Vooral de ze laatste wedstrijd belooft een extra delicatesse te worden. krachtmeting nam de gemeende prog nose van de bepaald niet bescheiden we reldkampioen voor kennisgeving aan en dacht zich, eenmaal op het ijs, wel te kunnen wapenen. Maar dat was een ijde- le hoop. In Bislet, gisteren met 7000 toe schouwers matig bezet, raasde sprietdun- ne Fornaess zelfs alle gespecialiseerde sprinters in een aparte klas onderge bracht voorbij en staakte het onvoor stelbaar snelle ritme na 40.2 sec. Waarna de titelgrossier nóg een „zevenklapper" (op de 5000 m) achter de hand had, die de concurrentie minstens zoveel schrik bezorgde. Uitgerekend Ard Schenk, die de zeer zelfbewuste student uit Hamar al enkele malen op achterstand had gereden dit sei zoen, stond het dichtst in de buurt toen Fornaess wéér door Bislet joeg. „Ik wist bedacht de Noordhollander, „dat hij op de vijf kilometer razendsnel zou vertrekken. Maar ik vermoedde, dat hij na drie of vier ronden wel in zou tomen. En dat ik daarna dichterbij kon komen en winst kansen zou krijgen." Dag Fornaess was echter niet af te remmen. Pas nadat hij op de drie kilometer een tussentijd van min. 25 sec. had gescoord, schakelde hij terug op een lagere versnelling. „Moest ik zelfs snelheid minderen", erkende de kampioen zowaar, „omdat ik vermoeid werd. Want ik had misschien wel te veel gegeven." Niettemin finishte hij royaal als win naar: in 7.31.3 waarmee hij bijna vier se conden voor bleef op de na zijn rugkwaal weer op krachten gekomen Goeran Clae- son en Ard Schenk met precies acht se conden versloeg. „Toen Fornaess afzakte aldus de toch tevreden Ard Schenk, „lag ik al ruim honderd meter achter. Ik heb toen niet meer geprobeerd dat verschil weg te werken, maar heb rustig mijn eigen tempo gehouden. Hij heeft zich in ieder geval voor de volle honderd per cent moeten geven, en ik niet." Een ge luid, dat men ook bij de Zweed Claeson kon beluisteren. „Ik ambieer de rol van outsider en wil beslist geen favoriet zijn zei hij. „Pas op het laatst van de vijf ki lometer heb ik meer energie gebruikt." Toen ook was Claeson sneller dan For naess: in die fase ook werkte hij van het verschil van acht seconden, dat na drie kilometer geboekt stond, meer dan de helft weg. „En dat is een bewijs", meldde George Pettersson, voorzitter van de Zweedse technische commissie, lachend, „dat Goeran in vorm is. Bovendien heb ben we nog drie weken de tijd vóór de Europese kampioenschappen." Claeson, die in het voorseizoen vooral gestreefd heeft naar verbetering van de s print (maar ongelukkigerwijs in Bislet op de 500 meter bijna ten val kwam), zal die periode echter hard nodig hebben om fa voriet Fornaess van de troon te kunnen stoten. Zoals alle concurrenten trou wens „Onze enige houvast is het feit, dat de winnaar van de nieuwjaars wedstrijden nog nooit Europees of wereldkampioen is geworden", wist Peter Nottat. Nottet ove rigens om bij de Nederlanders te arri veren had gisteren ook weer reden om aan zichzelf te twijfelen. De door aam beien gekwelde Loosduiner startte voor treffelijk met 41.8 op de sprint. „En dus veronderstelde ik, dat de vorm t erug was", dacht hij hardop. De vijf kilometer verstoorde evenwel deze illusie. Tot vier ronden voor het einde ging het goed, wist hij zich in de buurt van opnieuw sterke Groenvold en langzaam naar de top groeiende Jan Bols. Maar toen gleed Not tet weg. „Toen stortte ik in", verklaarde hij zelf. „En ik kwam uit op 7.45. Niet zo slecht natuurlijk, maar toch vijf secon den langzamer dan Verheyen en Van Dijk. Ik ben waarschijnlijk nog niet hele maal op krachten." Bij de vooral om zijn mentaliteit door coach Pfrommer geprezen Eddie Ver heyen signaleerde men hetzelfde pro bleem, maar in een andere volgorde. „Die 500 meter in 43.1 was ronduit teleurstel lend", erkende de Deventer onderwijzer. „Toch een reactie, dacht ik, op de lichte griep die ik in Toensberg opliep. Daarom verwachtte ik niet veel van de 5000' 'Maar die afstand viel juist mee: „het ging in eens erg goed, en ik heb zelfs hoop, dat het nog beter kan." Op de tweede afstand van de eerste dag was Jan Bols Nederlands beste man met een tijd van 7.38.1. De Hoogevener, die op de 500 meter met 42.9 vergeefs contact zocht met de sterkste sprinters onder de klassementrijders, ging vooral snel naarmate het einde naderde: als een typische stayer zonder demarrage. Een hinderlijke rem, die topsuccessen in de weg kan staan. Wat Bols ook beaamde: „Als je met 36.5 sec. de op één na beste Jan Bazen deed het voortreffelijk in de wedstrijden voor de sprintspecialisten. tijd in de laatste ronde maakt, heb je niet alles gegeven. Ik had dan ook eerder moeten versnellen." De ongecompliceerde Fries Jappie van Dijk zou de door Bols „verzaakte" tus- sensprint beslist niet gemaakt kunnen hebben. Hij vocht als een terriër aan de flanken van de opkomende Noor Sten Stensen. En hij had redelijke mogelijkhe den op een ritoverwinning. „Maar op het laatst kon ik niet meer, ik was doodop kapte Jappie alle goedbedoelde suggesties Waarop Leen Pfrommer inhaakte met: ,Ik ben met vier man bij de eerste tien op de vijf kilometer tevreden. Bovendien weet ik, dat de meeste concurrenten zich volledig hebben gegeven, uitgezonderd misschien Per Willy Guttormsen. Van onze jongens hebben Schenk, Bols, Ver heyen en Van Dijk het goed gedaan. Op de sprint liggen we natuurlijk iets ach ter, maar dat weten we. En bij een groot kampioenschap wil die 500 meter vaak ook wel eens meezitten." Uitslagen: 500 m. (sprintersklasse): 1. Holmgren (Zw.) 40.45 sec.; 2. Koning (Zw.) 40 46' 3. Blatchford (VS) 40.51: 7. Bazen (Ned.) 41.05. 500 m. (all-round-klasse)1. Fornaess (Noorw.) 40.27 sec. (Noors record) 2. Tho massen (Noorw. 40.77; 3. Groenvold (Noor- w.) en Schenk (Ned.) beiden 41.18; 11. Not tet (Ned. 41.83; 15. Nooitgedagt 42.36; 18. Eriks 42.70: 20. Bols 42.98; 21. Van Dijk 43.03 24. Verheijen 43.11; 25. Te Wmkel 43.22: 29. Gilling 44.33. 1000 meter (sprintklasse): 1. Lind (Noorw.) 2. Bazen (Ned.) 1.23.9; 3. Holmgren (Zw.) 1.23.9. Stand na twee nummers: 1. Holmgren 82.400 pnt.; 2. Koning 82.560; 3. Bazen 83.050; 4. Iversen 83.120; 5. Herjaune 83.450; 6. Erik- sen 83.630. 5000 m (allround-klasse): 1. Fornaess 7.31,3; 2 Claeson 7.35.1; 3. Guttormsen 7.36,8; 4. Groenvold 7.37,3; 5. Bols 7.38,1; 6. Schenk 7.39,3; 9. Verheijen 7.40,4; 10. Van Dijk 7 40 5; 11. Thomassen 7.41,0; 12. Tveter 7.42,9; 13 Nottet 7.45.0; 20. Giling 7.517; 21. Nooit gedagt 7.57.0: 22. Te Winkel 7.59,5; 29. Eriks 8 12.4. Klassement na de 500 m en 5000 m.: 1. Fornaess 85.400; 2. Thomassen 86.870; 3. Groenvold 86.910: 4. Schenk 87.110; 8. Nottet 88 330- 12. Bols 88.790; 14. Van Dijk 89.080; 15. Verheyen 89.150: 20. Nooitgedagt 90.060; 24. Te Winkel 91.170; 26. Giling 91.500; 27. Eriks 91.940.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17