m W atervoorziening Rotterdam stagneerde Regering beziet reorganisatie geheime dienst Jongen van 15 doodgeschoten FRONTALE BOTSING: DRIE DODEN KOOT PlANO's Truck met oplegger brandde uit Engeland laat reisdeviezen vrij Bij branden zeven mensen om het leven gekomen GROEN Co „Mirabel" 2000 m2 SHOW ÊÈaranka meubelen Jongen na gebruik „drugs" overleden Jaarzvisseling in grote steden verliep rustig VUUR TEISTERT OUD- EN NIEUWJAAR LOOP VRIJ IN EN UIT BIJ /RIJ DAG 2 JANUARI 1970 2 (Vervolg van pagina 1) NIEUW-RODEN Op nieuwjaarsmorgen zijn bij twee branden vijf mensen om het leven gekomen, in het Drentse Nieuw-Roden drie en in Rotterdam twee. In Nieuw-Roden werd omstreeks half vijf 's morgens brand ontdekt in de woning aan de Beukenlaan. In het huis bevonden zich negen personen, onder wie een echtpaar uit Den Haag met zijn twee kinderen, die bij de moeder van de vrouw logeerden. Kalme nacht Boerderijen Kogels als vuurwerk Installatie bij Hoge Raad ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 31 45 01 Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels BOUTIQUE Rokken 50 Blouses 40 Pullovers 30 Japonnen 20 Tassen 10 ADVERTENTIE AHEQANO St, HAARLEM TEL S3 43 4* (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 20-jarige machine bankwerker uit Middenbeemster, die met een aantal jongeren in een leeg pand in Amsterdam woonde, is in de nacht van dinsdag op woensdag dood op zijn kamer getroffen. Aangenomen wordt dat hp is overleden na zich een te grote dosis van een ver dovend middel te hebben ingespoten. In de kamer werd een injectiespuit ge vonden. Een klemband die gebruikt wordt bij het inspuiten zat nog om de arm van de jongeman. De politie neemt aan dat hij per ongeluk een te grote dosis heeft gebruikt. De aard van het gebruikte mid del moet nog worden vastgesteld. Bij de overige bewoners, die met het «lachtoffer het lege pand tijdelijk van de gemeente ter beschikking hadden, zijn geen verdovende middelen gevonden. Zes mensen, volwassenen en kinderen, brachten zich in veiligheid doch de 37 jarige heer J. Tijssen uit Den Haag en zijn twee zoontjes van respectievelijk ze ven en, vijf jaar kwamen om. De heer Tijssen was nog uit het raam gesprongen, doch hij had zodanige brandwonden op gelopen, dat hij even later overleed. De verkoolde lijkjes van zijn beide kinderen werden in de afgebrande woning gevon den. De oorzaak van de brand, die door een thuiskomende zoon werd ontdekt, is niet bekend. Het tweede drama speelde zich af in een bovenwoning aan de Joost van Geelstraat in Rotterdam. Daarbij kwamen de twee jarige Anja Heyligers en haar één jaar oude broertje Frederik om het leven. Zij stierven in een ziekenhuis door rookver giftiging. De ouders slaagden erin met hun oud ste zoontje Bertus van 10 jaar het huis, dat geheel uitbrandde, te verlaten, even als een aantal mensen dat op bezoek was. Drie kinderen, de vierjarige Klazina, de tweejarige Anja en de eenjarige Frederik moesten door brandweerlieden, voorzien van persluchtmaskers, uit de woning wor den gehaald. Bewusteloos werden zij met een politieauto naar het Sophiazieken- huis gebracht. Klazina kwam weer bij, doch de twee jongste kinderen overleden, ondanks de mond-op-mond-beademing, die tijdens de rit naar het ziekenhuis werd toegepast. De brand werd ontdekt door een buur man, die de familie waarschuwde en de brandweer alarmeerde. De ouders waren in paniek het huis uitgerend, zonder dat zij in staat waren hun jongste kinderen mee te nemen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een meisje van anderhalf jaar is op oudejaarsdag om het leven gekomen bij een brand in Bussum. Het meisje sliep in een kamertje boven de kapperszaak van haar ouders. Haar bedje vatte vlam, ver moedelijk als gevolg van de uitstraling van een elektrisch kacheltje. Bij reddings- (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De gemeentelijke Drinkwaterleiding van Rotterdam heeft tijdens de jaarwisseling te kampen ge had met grote moeilijkheden. Er waren afwisselend defecten in de bedrijven aan de Honingerdijk en de Berenplaat. Oor zaak was in alle gevallen de vorst. Met name in Rotterdam-Zuid stagneer de watervoorziening. Industrieën en zie kenhuizen moesten een beroep doen op hun noodreservoirs en konden de proble men maar net de baas. Om zes uur 's avonds rezen er proble men bij de inname van water aan het eerste produktiegebouw aan de Beren plaat. Even later zat het inlaadkanaal helemaal dicht. Een duiker slaagde erin na vele pogingen de horren los te trek ken, die vol ijs zaten. Na half tien kon weer worden begonnen met de normale levering. Om half elf was het niet mogelijk om water in te nemen aan de Honingerdijk, door moeilijkheden in het chemisch be drijf. Hier is men tot acht uur gister morgen bezig geweest om de situatie weer op te lossen. Toen ging het weer fout op de Beren plaat, waar om half negen de open ver binding tussen voorraadbekken en water- onttrekkingskanaal verstopt raakte door de ijsschotsen, die klem kwamen te zit ten in de opening. Er moest een dragline aan te pas komen om de opening vrij te maken. In de ochtend van nieuwjaars dag kwam er een eind aan de moeilijk heden. met stenen bekogelden en barricaden op wierpen. De brandweer rukte 30 keer uit om straatvuren te blussen. Dat het betrekkelijk stil is geweest wordt door de politie toegeschreven aan de felle kou. Voor zover bekend is, is niemand bij het afsteken van vuurwerk gewond. In Epe is de jaarwisseling tamelijk ru moerig verlopen. De rijbaan van de hoofd weg in het dorp werd door jongelui ge barricadeerd. Vuilniscontainers werden omvergeworpen en de inhoud ervan in brandgestoken. De politie had de groot ste moeite de daders te verspreiden. Een man die de politie ongevraagd kwam assisteren werd uitgejouwd en gemoles teerd. Hij werd licht gewond. Er zijn geen arrestaties verricht. pogingen het kind te bereiken, liepen twee brandweerlieden brandletsel op. Eén van hen is op nieuwjaar overleden. Het is de 30-jarige H. M. W. Overhaart uit Bussum. Vanmorgen omstreeks zes uur is in Zwolle een woning uitgebrand. Van het gezin werd de man vrij ernstig gewond. De vrouw en haar twee kinderen bleven ongedeerd. In Ter Apel is gisteravond het hotel café-restaurant Schot tevens concertzaal en kegelbaan totaal door brand verwoest. De schade wordt geraamd op meer dan ƒ500.000. Vermoedelijk door een defect in de ver warmingsinstallatie is op oudejaarsavond een boerderij in Garrelsweer in de as gelegd. Alleen het woongedeelte is be houden; 20.000 eendagskuikens, 13 koeien, een hond en een bok zijn in de vlammen omgekomen. Bij een felle brand in een kuikenmes- terij in Winterswijk zijn op oudejaars avond meer dan 10.000 mestkuikens ge dood. De schade wordt geschat op 75.000. Gistermorgen heeft in Kiel-Windeweer een felle brand gewoed in een veeschuur. Vonken uit een kachel waren op stro ge sprongen, waardoor dit vlam vatte. Een aantal biggen en varkens kwam in de vlammen om, terwijl ook landbouwwerk tuigen verloren gingen. Donderdagmorgen is in Janum een boerderij gedeeltelijk uitgebrand. De in ventaris van het huis ging geheel verlo ren. De schade wordt op ongeveer 50".000 geraamd. In nieuwjaarsnacht is een houtloods door vuur verwoest in Nederhorst den Berg. Twee garages liepen brandschade op. Twee personenauto's werden vernield. De schade bedraagt 55.000. Op nieuwjaarsmorgen is brand uitge broken in een werkplaats in Schoorldam. Een aantal machines en materialen ging verloren. De schade wordt op 300.000 gul den geraamd. Bij de jaarwisseling heeft een rotje dat via een rooster in een kelder van een mo demagazijn in Steenwijk kwam brand veroorzaakt. Het vuur breidde zich uit tot de etalage, maar verdere uitbreiding werd door de brandweer voorkomen. Vier bewoners, de vrouw van de eige- aar en drie van zijn kinderen moesten met een brandladder in veiligheid worden gebracht. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering overweegt of zij op niet te lange termijn de Ne derlandse inlichtingendienst kan reorga niseren. Mogelijk wordt de Buitenlandse Inlichtingendienst dan opgeheven. Basis voor de studie van de regering is een doorlichting van de inlichtingendiensten die is verricht door oud-marine-man H. Bos, coördinator tussen de verschillende diensten. De heer Bos zou tot de ontdekking zijn gekomen, dat het werk van de Buiten landse Inlichtingendienst voor een be langrijk deel ook wordt verricht door de Binnenlandse Veiligheidsdienst (B.V.D) en de militaire inlichtingendienst (M.I.D.) Opheffing van de B.I.D., waar ruim 40 man werkt, zou een besparing van en kele miljoenen guldens per jaar opleve ren. De resten van het door brand ver woeste huis in Nieuw-Roden. HEERLEN. Kort voor de jaarwisse ling is de 15-jarige Philip Schneider door zijn 41-jarige neef achter diens woning in de Cronjéstraat te Heerlerheide neerge schoten met een kogel uit een flobertge weer. Het fatale schot werd rond elf uur af gevuurd. De neef, vluchtte het veld ach ter zijn woning in. Ondertussen bleef de 15-jarige jongen bijna drie kwartier lig gen voordat men hulpi voor hem had ge haald. Hij overleed in de ambulance op weg naar het ziekenhuis. Rond twaalf uur meldde de neef zich telefonisch bij de politie met de medede ling dat hij Philip had neergeschoten. Hij werd door een politiepatrouille opge haald. Volgens de politie is het nog niet dui delijk of hier sprake is van een misdrijf of van een tragisch ongeval. Volgens de voorlopige bevindingen zou de jongen het achterplaatsje van de woning van de neef zijn opgelopen toen deze met het geweer enkele schoten aan het lossen was als bij drage tot het feestrumoer rond de jaar wisseling. Een van deze schoten er zijn meerdere hulzen gevonden zou de jongen in het voorhoofd hebben getroffen. Feit is voorts dat drankgebruik een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld. Gis ternacht rond twee uur verklaarde com missaris Gielens: „We hebben iemand die zegt, ik ben helemaal dronken, sluit me maar in. Als ik nuchter ben praat ik wel. We proberen hem nu op te kikke ren." Volgens de vader van Philip zou de jongen de jaarwisseling bij zijn neef vie ren. Hij zou volgens hem al meerdere malen het achterplaatsje zijn opgelopen voordat het fatale schot viel. De heer Scheider, vond het wel vreemd dat de man al zo vroeg begonnen was met het inschieten van het nieuwe jaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Mr. F. C. Kist, is van morgen geïnstalleerd als advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad der Nederlan den. Hij volgt mr. P. s'Jacobs op, die hij al sinds augustus 1967 heeft vervan gen. Prof. mr. G. E. Langemeijer, de procureur-generaal bij de Hoge Raad, requireerde tot installatie. Hij noemde mr. Kist als een „rustig, degelijk en evenwichtig mens, met wie hij reeds ge ruime tijd op uitstekende manier heeft samengewerkt". BAARN Een verkeersongeluk op rijksweg 1 onder Baam heeft woensdag middag aan drie mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn de 30-jarige mr- W. F. U. de Graaf uit Amsterdam en de beide zwagers, de 27-jarige B. Alberts en de 34-jarige B. Mink, respectievelijk uit Amersfoort en Hoofddorp. Volgens een getuige is het ongeval vermoedelijk veroorzaakt door een inhalende automobilist. De beide zwagers die uit tegenovergestelde richting naderden met een kleine vrachtwagen, moesten daardoor krachtig afremmen. Hun wagen raakte aan het slingeren en botste tegen een tegemoetkomende truck. De beide zwagers waren op slag dood. Een achter de vrachtwagen rijdende personenauto week naar links uit en kwam toen eerst in botsing met een tegemoetkomende personenauto en vervolgens ook met de truck. De bestuurder van eerstgenoemde personen wagen, mr. de Graaf, bezweek korte tijd later aan zijn verwondingen. Zijn naast hem zittende verloofde werd ernstig gewond. GULPEN. Op Nieuwjaarsmorgen om' streeks kwart over vijf is op de rijks weg Maastricht-Vaals ter hoogte van Gulpen een Duitse personenauto tegen een boom gebotst, nadat de bestuurster in het ter plaatse bochtige en dalende deel van deze rijksweg de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De bestuur ster, de 20-jarige studente R. Conrads uit Stolberg, (West-Duitsland), was op slag dood, alsmede de naast haar zit tende Adar Kiskery, een in Aken wo nende Hongaarse vluchteling. Van de drie andere inzittenden werden er een ernstig en twee licht gewond. VRIES. Op de rijksweg Groningen-As- sen ter hoogte van Vries is donderdag morgen tegen vijf uur de 24-jarige E. Kwant uit Groningen door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg ge raakt en tegen een boom gebotst. De heer Kwant was op slag dood. MIDDELHARNIS. Woensdag is de 86- jarige A. J. Hartensveld uit Sommels- dijk bij het oversteken in Middelharnis door een auto aangereden. De man overleed later in een ziekenhuis. ADVERTENTIE KLEINE PIANO'S (ook voor huur) BECHSTEIN FÖRSTER PLETEL IBACH- en andere. WEERT. De 30-jarige F. Stal uit Weert is donderdag omgekomen in Bree in Belgisch Limburg, toen hij met zijn bromfiets tegen een boom naast de rij weg reed. GELEEN. De 9-jarige Anja Smeets uit Geleen is donderdagavond bij het over steken van de rijksweg in haar woon plaats aangereden door een personenau to. Het meisje overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. ST. OEDENRODE. In de afgelopen nacht is in St. Oedenrode de 39-jarige heer Th. F. Berkvens uit deze plaats, die met zijn fiets links reed, aangere den door een tegemoetkomende auto. Hij was op slag dood. (Van onze correspondent) LONDEN. Roy Jenkins de uiterst behoedzame Britse kanselier van de schatkist heeft op nieuwjaarsdag de hand over het hart gestreken en de algemeen gehate beperking van de reisdeviezen, die jaarlijks 50 pond (ruim vierhonderd gulden) bedroeg, opgeheven. Ook de Nederlandse „toeristenindus trie" kan daar voordeel van ondervinden. Door deze beperking waren de Britten de arme verschoppelingen onder de toeris ten in het buitenland. De opheffing is niet alleen een symptoom van de lang zaam in aantocht zijnde nieuwe algeme ne verkiezingen, maar in de eerste plaats van een na lange mistroostige jaren thans daverend overschot op de betalingsba lans. Voortaan mag iedereen voor elke bui tenlandse reis maximaal driehonderd pond (2400 gulden) aan deviezen meene men, terwijl het aantal reizen per jaar vanzelfsprekend onbeperkt is. Wanneer men aan de driehonderd pond aan buitenlands geld per persoon niet ge noeg heeft, kan men op aanvraag bij de Bank van Engeland nog meer meekrij gen zolang men tenminste kan aantonen dat dit geld niet uitsluitend voor reis- doeleiniden is bestemd en niet voor het kopen van een huis of van effecten in het buitenland. Zakenlieden kunnen bovendien nog een toelage krijgen van veertig pond aan de viezen per dag (350 gulden) met een maximum van 2000 pond (17000 gulden) en op aanvraag nog meer. Nieuwjaarsnacht is in de grote steden over het algemeen rustig verlopen. In Amsterdam werden een auto en drie auto wrakken in brand gestoken. De hoofdste delijke brandweer rukte 23 keer uit. Geen der branden was van ernstige aard. Eén keer, in de Van Hallstraat, werd de brandweer door de bewoners bij een straatvuur niet toegelaten. Om moeilijk heden met de feestvierenden te voorko men keerde de brandweer naar de kazer ne terug. In Den Haag voerde de politie twee keer korte charges uit toen jongelui auto's ADVERTENTIE ADVERTENTIE iwwwwwwwwwvwwwwvwvwvvvwwvwwww moet plaats maken voor de nieuwe collectie. ZATERDAG en MAANDAG Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 3108 73 -UWMAAJWVWIMVywwIlWIJUWWWVWWVtMWWWWWWWVIAAAAAi VINKEVEEN Tijdens de jaarwisseling is op de rijksweg Utrecht-Amsterdam nabij Vinkeveen een truck met oplegger, beladen met balen geperst papier en stro, uitgebrand. De schade wordt geraamd op ongeveer 70.000. Niemand werd gewond. Het verkeer ondervond uren lang hinder van de brand en later van de gladheid, die het bluswater had veroorzaakt. Het verkeer werd over de oude rijksweg Amsterdam-Utrecht omgeleid. Kortsluiting is vermoedelijk de oorzaak van de brand geweest. De brandweer had aanvankelijk nogal wat moeite om aan bluswater te komen, omdat alle sloten in de nabije omgeving waren bevroren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2