EGYPTE TEVREDEN OVER FRANSE MAATREGELEN Pompidou gaf Eytan alleen een hand mp „Doe alsjeblieft iets om me terug te krijgen Agnew trots op „Wij jullie zijn Westduits aan eigen parlement werkt modernisering Svoboda: Dit was een zeer moeilijk jaar KANONNEERBOTEN GEMEERD IN K1SHONHAVEN Bom-ontploffing in Athene Weer aardbeving in Ban ja Loeka Brief van ontvoerde Britse vrouw: Staat van beleg in Midden-Java opgeheven Vliegtuig gekaapt in Brazilië Dodental stijgt boven 40.000 JAN VAN DER PIGGE 170 jr. „Sterck door eigen merek" BLANCO COMPUTER GAAT AFGEVAARDIGDEN DWINGEN ZELF BESLISSINGEN TE NEMEN WIE WAT WAAR 1970 VRIJDAG 2 JANUARI 1970 Deuk Prijs ƒ4.—. Slachtoffer bomaanslag in Milaan overleden Geen woord m 99 IN TOESPRAAK TOT AMERIKAANSE MILITAIREN IN ZUID-VIETNAM *5 (Van onze correspondent) BONN Enkele jaren lang hebben Westduitslands parlementariërs het onbehaaglijke gevoel gehad dat de be volking zich meer vertegenwoordigd voelde door de ministers dan door haar afgevaardigden in de Bondsdag. Vooral bondsdagpresident Kai-Uwe von Hassel laat nu geen gelegenheid ongebruikt voor de geruststellende verklaring dat dit gevoel verdwenen is. De scherpe, bondige en deskundige debatten in de Westduitse „Tweede Kamer" zijn de vele directe TV-uit zendingen die in dit land aan het par lement worden gewijd weer ten volle waard. Assistenten Computer Nieuwjaarsboodschappen CAIRO, (AFP) Politici in Egyp te hebben de maatregelen die de Franse regering na de kanonnenboot- affaire heeft genomen, gunstig ont vangen. Gezegd wordt dat daaruit duidelijk de „rechtvaardige en men selijke" politiek hlijkt die Frankrijk sinds het begin van de crisis in het Midden-Oosten heeft gevoerd. Met de maatregelen heeft Frankrijk „zijn eer, principes en soevereiniteit ver dedigd". De vtff kanonneerboten uit Cherbourg liggen gemeerd in de Kishonhaven in Haifa en Frankrijk zit met de gebakken peren. Van de Franse vergeldingsmaat regelen is in Israel niemand „kapot". Wel verbaast men zich over de scherpe reactie van Parijs op iets wat hier gezien wordt als een transactie, die weliswaar een wat ongebruikelijk verloop had, maar toch niet tegen recht, wet en commerciële ethica indruiste, aldus meldt onze corres pondent in Jeruzalem. Israel deed afstand van de boten en droeg ze over aan de werf, waar zij ge bouwd waren. Deze werf verkocht de schepen aan een Noorse maatschappij, die ze verder ter beschikking van Israel stelde. Dat alles gebeurde met medeweten en goedkeuring van de competente Franse autoriteiten, in casu een staatscommissie, die onder meer tot taak had te waken over de nakoming van het wapenembargo Wat is daar fout aan vraagt men zich hier af. Was er misschien ergens een clausule, die de nieuwe eigenaars van de boten verbood ze aan derden te verko pen? Geen sprake van. Ethisch en juri disch was de zaak volkomen in orde en de represaille van Parijs is in Israëlische ogen dan ook absurd. Frankrijks vergelding wordt in Israel gezien als een manifestatie van ongemo tiveerde woede. Als er iemand kwaad moet zijn, zo zegt men, dan is het wel Israel, dat tot twee maal toe eerst in het geval van de vijftig „Mirages" het slachtoffer van contractbreuk en van Frankrijks „neutraliteit ten gunste van de Arabieren" dreigde te worden en ge deeltelijk al is geworden. Bovendien zijn hier commercieel ge sproken geen Franse belangen geschaad. Zeker, het prestige van Frankrijk heeft in de opwindende kerstweek wel een stevige deuk gekregen, maar in Israel ziet men die schade geheel in de geest van het spreekwoord dat zegt: „wie zijn ach terste brandt, moet op de blaren zitten". Intussen stelt men in Israel vast, dat de crisis in de Frans-Israelische betrek kingen, die dadelijk na de juni-oorlog van 1967 inzette, zich door de mysterieuze escapade van de vijf boten nog verscherpt heeft. Men betreurt dat, maar rouwt er niet om. Frankrijk, zo redeneert men, heeft nu eenmaal om politieke en economische re denen op het Arabische paard gewed en voorlopig zal geen macht ter wereld in staat zijn het van koers te doen ver anderen. Israel heeft daar geen vrede mee, maar moet erin berusten. Maar dat houdt nog niet in, dat het niet op zijn recht zou staan en niet van Frankrijk zou eisen, dat het zijn verplichtingen nakomt, voort vloeiend uit transacties, die overeenkom ATHENE, (AFP). Tijdens het spits uur is in de Griekse hoofdstad Athene het verkeer bij de universiteit in de om geving van 't Omoniaplein tot stilstand ge komen door twee ontploffingen. Er zou den geen slachtoffers zijn. Niemand werd gewond. Er is nauwelijks schade aangericht door de ontploffingen. Na een snel onder zoek heeft de politie de gearresteerde 18 jarige jongen weer vrijgelaten. Onder de voorbijgangers veroorzaakten de ont ploffingen grote consternatie. BELGRADO, (Reuter en AFP). In de Joegoslavische plaats Banja Luka, die op 27 oktober zwaar getroffen wercl door een aardbeving, heeft zich opnieuw een aardbeving voorgedaan. Gebouwen die door de vorige waren beschadigd zijn nu ingestort. De bevolking rende in paniek de straat op. Duizenden mensen die door de vorige aardbeving dakloos geworden waren wo nen nu in geïmproviseerde onderkomens, maar het grootste deel van de bevolking van de stad was in de woningen getrok ken die het minste te lijden hadden gehad MILAAN (AFP). Eén van de gewon den bij de bomaanslag van 12 december vorig jaar op de landbouwbank in Milaan is vannacht overleden. Daardoor is het aantal doden op zestien gekomen. Zoals gemeld werden aanvankelijk veertien mensen gedood en meer dan negentig ge wond. stig internationale regels zijn aangegaan. Al die overwegingen zinken bij het Israëlische publiek echter in het niet tegenover dat ene triomfantelijke feit: dat ook de vijf boten, die van hun eerder afgeleverde zeven makkers waren ge scheiden, zich nu in Israëlische wateren bevinden. Wat ze daar doen zullen is maar uiterst weinigen hier duidelijk. Gaan zij op zee naar olie zoeken? Of zullen zij Israels tegenwicht versterken tegen de Egypti sche oorlogsvloot, die een veelvoud is van de Israëlische. Met andere woorden: krijgen zij toch hun oorspronkelijke bestemming? Hoe het ook zij, de Israëliërs gnuiven. De stand van zaken tussen Frankrijk en Israel kwam gisteren duidelijk aan het licht tijdens de nieuwjaarsontvangst voor diplomaten, door president Pompidou, in het presidentiële paleis, aldus AP. President Pompidou drukte iedereen de hand en wisselde dan enkele woorden, behalve met de ambassadeur van Israel, Eytan. Die kreeg een korte handdruk, maar er werd geen woord gezegd. Wel tegen de man die toen aan de beurt was, een Afrikaanse ambassadeur. (Van onze correspondent) LONDEN. Het mysterie van de ver dwijning van de 55-jarige mevrouw Mu riel McKay, echtgenote van de vice-voor- zitter van het zondagsblad „The News of the World" is na drie dagen nog steeds niet opgelost, hoewel de politie gister- pier geschreven en in Noord-Lomden ge post. Mevrouw McKay wordt waarschijn lijk in dat deel van Londen vastgehouden. Het is niet bekend of er verband be staat tussen de brief en het telefoonge sprek, waarin 8,5 miljoen gulden losgeld wordt geëist. Dit gesprek werd vanuit een telefooncel bij het bos van Epping gevoerd. De man die belde zei dat de maffia bij deze zaak is betrokken. Het telefoongesprek werd gevoerd op het mo ment dat het publiek de naam en het adres van mevrouw McKay nog niet ken de Het lijkt er op dat mevrouw McKay wanhopige pogingen doet om een nieuw te ken van leven te geven. Dit zou de ver klaring kunnen zijn van het feit dat het huis van de McKay's gisteren tot dertig maal toe werd opgebeld. Zodra de hoorn van de haak werd genomen heerste er aan de andere kant van de lijn volko men stilte. Soms hield de telefoon op te bellen voordat de hoorn werd opgenomen. In een brief, die vandaag is onderzocht door de Britse politie, staat dat mevrouw McKay gevangen wordt gehouden van wege de sex-verhalen die in de kranten van haar echtgenoot verschijnen. Een van de vijf kanonneerboten met volle kracht vooruit op weg naar de haven van Haifa. De foto werd op oudejaarsdag genomen op 60 kilo meter buiten de haven van Haifa. DJAKARTA, (Reuter). President Soeharto heeft bij decreet de staat van beleg opgeheven, die vier jaar geleden ten tijde van de mislukte staatsgreep voor Midden-Java was afgekondigd. Volgens een woordvoerder van de pre sident is het in het betrokken gebied rus tig. Aanvankelijk zouden aanhangers van de afgezette president Soekarno hier de overhand hebben gehad. BUENOS AIRES (Reuter) Een Ca- ravelle van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij „Cruzeiro do Sul", dat met 21 passagiers en zeven bemanningleden op weg was van Montevideo naar Rio de Janeiro, is gisteravond gedwongen koers te zetten naar Cuba. Vijf met pistolen gewapende personen gaven de piloot opdracht eerst naar Bu enos Aires te vliegen om brandstof in te nemen. Vervolgens zette het toestel koers naar de Chileense stad Antofagasta om nog eens te tanken voor de laatste etappe naar Cuba. BASIS KIEN, Zuid-Vietnam (Reuter) De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam gisteren verteld dat de be volking van de Verenigde Staten „ver duiveld trots is op hen en op hun pres taties in Vietnam". Agnew zei dat zijn gehoor een compagnie infanterie die juist van een patrouille door het oer woud was teruggekeerd zich niet moest laten misleiden door wat ze in sommige publikaties kunnen lezen. Die weerspiegelen volgens Agnew niet „de gevoelens van het Amerikaanse volk over het werk dat Amerikaanse soldaten in Vietnam verrichten". De Amerikaanse vice-president bezocht de artilleriebasis Kien, ten noordwesten van Saigon, nadat hij in Saigon een on derhoud had gehad met president Thieu, en een informatief bezoek had gebracht MEVROUW MCKAY avond verklaarde „enkele vorderingen" te hebben gemaakt. Er is een helderzien de ingeschakeld bij het onderzoek. De bezorgdheid omtrent het lot van de uit haar woning in Wimbledon ontvoerde vrouw is toegenomen, aangezien haar dokter heeft verklaard dat het ontbreken van medicijnen voor arthritis, waaraan zij lijdende is, toenemende pijn zal mee brengen welke gevaarlijk is voor haar hart. Drie dagen geleden al had mevrouw McKay een vitamineinjectie van haar huisarts moeten krijgen. In feite staat de gezondheid van twee mensen op het spel aangezien de heer McKay hartpatiënt is. Door de schok van het gebeurde moet hij het bed houden en worden hem sterke kalmerende middelen toegediend. Op oudejaarsdag was de enige nieuwe ontwikkeling dat de heer McKay een briefje ontving in het handschrift van zijn vrouw. In het briefje zegt zij dat ze geblind doekt is en dat zij het koud heeft: „Doe alsjeblieft iets om me terug te krijgen. Werk alsjeblieft mee, anders houd ik het niet vol". Zij drukte bezorgheid over haar gezin uit en voegde eraan toe: „Wat heb ik ge daan dat ik dit verdien? Waarom moet mij zoiets overkomen? Help alsjeblieft". Ondertekend „Muriel". Het briefje was op een velletje wit pa- ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER Grote Houtstraat 81 Haarlem 1800 1970 Wij vieren dit met enkele speciale jubileumaanbiedingen. Als eerste Een ongematteerde bolknak van 40 cent. Alléén in kistjes van 25 stuks. Die verandering is grotendeels te dan ken aan de politieke verhoudingen na de parlementsverkiezingen van september Na een periode waarin de twee grote par tijen de regering vormden en de kleine FDP een bijna te verwaarlozen oppositie leverde, zijn nu CDU en CSU een uiterst strijdbare en heel sterke tegenpartij voor de regering. Maar in bescheiden mate speelt ook een andere ontwikkeling mee de parlementshervorming waarvoor met name Von Hassel zich heeft ingespannen sinds hij vorig jaar de smadelijk afge dropen Eugen Gerstenmaier opvolgde ais president van de Bondsdag. Von Hassel redeneerde: tegenover een goed georganiseer.! regeringsapparaat staat nu al twintig jaar een improvise rend parlement, waarvan de leden 'i maandags nog niet weten hoe het week- programma precies verloopt. Het goed voorbereiden van debatten is daardoor dikwijls miserabel Dit beïnvloedt boven dien de activiteit van vele parlementa riërs. Een kwart van de ruim 500 bonds dagleden maakt geen gebruik van de vak- documentatie waarover het parlement beschikt. Duizenden kilo's „kamerstuk ken" verdwijnen jaarlijks ongelezen in de prullemanden den. der geachte afgevaardig- Hervormingscommissies hebben de af gelopen maanden nuttige voorstellen ge daan. Sinds kort is bijvoorbeeld de spreektijd van de graag pratende Duise parlementariërs tot een kwartier beperkt. Verder heeft tegenwoordig elk bondsdag lid recht op een extra vergoeding van 1500 mark per maand op voorwaarde dat hij een assistent in dienst neemt. Daar mee valt het verschil weg tussen wat hier wel werd genoemd „de afgevaardigden te paard en de afgevaardigden te voet". Bondsdagleden, d ie belangengroepen als vakbonden of boerenorganisaties ver tegenwoordigen (te paard), hadden over assistentie doorgaans niet te klagen. Van het voetvolk, dat de meerderheid in de Kamer vormt, kon slechts een enkeling zich een goede medewerker financieel veroorloven. Nu de mogelijkheid er wel is blijkt niet elke afgevaardigde duidelijk te zien hoe met zo'n wetenschappelijk ge schoolde medewerker moet worden omge sprongen (er bestaat nogal wat ontevre denheid in dat nieuwe assistenten-insti tuut), maar geen bondsdaglid behoeft meer te tobben met „onbegonnen werk". Daar komt bij dat zij sinds kort ope reren vanuit een dertig verdiepingen tel lend modern wolkenkrabbertje naast het pretentieloze bondsdaggebouw, waar iedere afgevaardigde een riant bureau toebedeeld heeft gekregen. Dat hoge ge bouw, indertijd naar de toen nog geachte bondsdagpresident Eugen Gerstenmaier de „Lange Eugen" genoemd, maakte het mogelijk het parlementaire bedrijf met de assistenten uit te breiden. Zelden is bedrijfsuitbreiding echter opgewassen tegen de „parkinsonische" groei van een ambtelijke bureaucratie. Het nog niet af gewerkte gebouw is nu al te klein. De bijnaam die tegenwoordig wordt gehoord luidt: „Eugens wraak". Intussen zijn de laatste ontwikkelingen vooral voor de grote groep zwijgzame parlementariërs van veel belang. De jongste verkiezingen hebben veel nieuwe lingen naar voren gebracht, goed ge schoolde jongeren, zakelijker dan hun oudere collega's en zich ook bewust van de waarde die een bekwaam assistent kan hebben. Doch niet alleen staan de zwijgzamen tegenover een actieve „con currentie", zij zullen bovendien in de toe komst veel vaker dan tot nu toe het ge val is zelfstandig een oordeel moeten vellen. Als de bestelling op tijd wordt af gele verd, zal namelijk voor Pasen in de Bondsdag een computer worden geïnstal leerd voor het verwerken van de nu zeer tijdrovende stemmingen. Het Westduitse parlement stemt bij hand opsteken of via de „Hammelsprung" de afgevaardigden verlaten de vergaderzaal, voor- en tegen standers door verschillende deuren. In de toekomst zetelt ieder bondsdaglid achter een reeks knopjes op een elektrn nisch apparaat, dat pas functioneert als een gewicht van tenminste 40 kilo op de zitplaats druk. Nooit zal een slimmerd ongemerkt de knopies van een afwezige buurman kunnen misbruiken Dit hypermoderne systeem heeft tot ge volg dat de afgevaardigde, die de deur placht te kiezen waardoor hij zojuist zijn fractieleider zag verwijnen en die zijn hand opstak omdat de voorman het deed zelfstandig en in het geheim moet beslis sen. Het verlangt verantwoordelijkheids voel en kennis van zaken. Zo moderniseert de Bondsdagrepu bliek haar parlement. Er wordt nog ge discusieerd over het voor een tegen van het Britse systeem (met zijn scheiding tussen regering en regeringspartijen enerzijds en de oppositie anderzijds) en het „klassieke", zoals Nederland het kent maar intussen ontstaat een eigen stijl. En wie vertrouwd is met het Nederlandse systeem, vindt het afwisselend dat man nen als Brandt en Scheel nu eens vanuit de regeringsbank, dan weer vanuit de par- tijbanken (zij zijn immers ook parle mentslid) hun bijdrage leveren aan de debatten nooit langer dan een kwar tier volgens het vernieuwde protocoL aan het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger. Agnew zei te begrijpen dat de compagnie zo snel mogelijk terug wil de keren naar huis, maar hij dacht niet dat zij zo maar weg zouden willen lopen uit een situatie, „met als gevolg dat jullie zonen en kleinzonen iets af zouden moe ten maken, waar jullie niet de moed voor hadden". Agnews toespraak lokte een sarcasti sche grijns uit bij een deel van zijn ge hoor, dat in een stoffig en gescheurd ge- vechtstenu naar hem luisterde. Toch werd hij over het algemeen enthousiast ontvangen op de basis. De Amerikaanse vice-president sprak ook met Zuidvietnamese militairen in Kien. Hij zei grote waardering te hebben voor hun prestaties: „laat niemand jullie vertellen dat de mensen thuis niet achter jullie staan". Agnew is vandaag naar Formosa vertrokken. Sinds 1 januari 1961 zijn er bij de strijd in Vietnam meer dan veertigdui zend Amerikanen gesneuveld, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder gisteren in Saigon meegedeeld. Hij zei dat de Vietcong en de Noordvietnamezen in die periode 586.543 man aan doden hebben verloren. Het Amerikaanse leger heeft bekendge maakt dat sergeant David Mitchell voor de krijgsraad terecht zal staan op be schuldiging van aanvallen met opzet tot moord in verband met het bloedbad van My Lai. Sergeant Mitchell behoorde tot de com pagnie van luitenant William Calley van de ,„Americal divisie" tegen wie al be schuldiging van moord op 109 burgers in het Zuidvietnamese gehucht op 16 maart 1968 is ingebracht. PRAAG (AP, Reuter) President Lud- vik Svoboda van Tsjecho-Slowakije heeft gisteren in zijn nieuwjaarsboodschap ge zegd dat 1969 „een van de moeilijkste en ingewikkeldste jaren in de geschiedenis van het land" is geweest. Svoboda zei niet waarom 1969 zo moei lijk is geweest. Hij was een van de „gro te vier" van de liberalisatie in Tsjecho- Slowakije. Svoboda heeft tot nu toe geweigerd ee te doen aan de hetze tegen ex-pre mier Alexander Dubcek. Hij zei in zijn nieuwjaarstoespraak verder: „Wij moe ten allen beseffen dat wij slechts zullen leven volgens de normen die wij door ons werk zelf zullen bepalen". Volgens de president is een van de zekerheden „waarop wij onze toekomst kunnen bou wen" de vriendschap met de Sovjet-Unie. Paus Paulus heeft in zijn nieuwjaars boodschap een beroep gedaan op de rooms-katholieken bij de feestelijkheden voor het nieuwe jaar en de „fantastische voorspellingen" die worden gedaan, hun eigen sterfelijkheid niet te vergeten. Hij sprak voor een omvangrijk gehoor in de Sint Pieter. Hij zei dat de „zorgeloze" sfeer van de vakantie het moeilijk maakt om aan God te denken en aan de „onbe stendigheid" van het leven. De Nigeriaanse leider Jakoeboe Gowon zei woensdagavond in zijn nieuwjaarstoe spraak dat de berichten van alle fronten „zeer bemoedigend" zijn maar hij vroeg de Nigeriaanse bevolking zich voor te be reiden op nog meer opofferingen. Hij be loofde in zijn radiorede dat Nigerië zal blijven strijden voor de hereniging van het land. Hij deed een beroep op de vakbonden mee te helpen bij de handhaving van de rust in federaal Nigerië. Hij dreigde met strenge straffen als de nieuwe anti-sta- kingswet zou worden overtreden. Gowon zei dat zijn regering blijft openstaan voor vredesinitiatieven maar dat het leger in tussen naar een militaire oplossing zal streven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3