Radarstation buitgemaakt in ISRAËLIËRS ONTVOEREN) 21 LIBANEZEN Zware strijd in Biafra IMinister gaat praten met groot-metaal Burgemeester van Heemstede laat politie op receptie ingrijpen Sneeuwbuien verwacht Kaper toont foto van „Che" B Noodlanding op snelweg Israel wijst géén Fransman uit AGENDA pag. 8 Verder in de krant HET W-ER 7 I 'Z'7 VANDAAG IN ERBIJ: Brinkmann sluit Hildebrandzaal Nog geen beslissing over CAO j Leden van Aktiegroep Oorlogsweek verwijderd Fotograaf moest film op bureau laten zien Arrestaties van communisten in Indonesië ZATERDAG 3 JANUARI 1970 60e JAARGANG NUMMER 51 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adru. 15437, chef bezorging tot 7 u 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewyki E. Koning Om het vriespunt Niet reageren Het woord is aan Openbaar vervoer in talië staakt De zaak-Dreyfus Piraten, vroeger en nu „Luchtkasteel" werd werkelijkheid Henriëtte Roland Holst als mens en dichteres Kunstmatig „leesoog" voorblinden Per 1 juli Sluiting hele bedrijf met klem ontkend fSi Autobedrijf KONING N.V. Gelukkig Nieuwjaar H. van Heerd IJmuider Boodschappendienst „VLBEGENSVLUG" Tel. 14979 Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 14,35 per kwartaal, 16,00 franco per post, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129Zöö. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur v— TEL AVIV, (Reuter en AFP) - Israëlische militairen zijn vannacht de Libanese grens overgetrokken. Zij hebben in totaal 21 Libanezen elf burgers en tien militairen, uit het dorp Kefar Kela „voor onderzoek naar Israel ontvoerd. De actie was bedoeld als represaille voor de ontvoering van een Israëlische boer, die onlangs door vanuit Libanon operende Palestijnse guerrilla-strijders werd meegenomen. Het Libanese dorp Ke far Kela ligt vlakbij de Israëlische grens. Pas nu is bekend geworden dat Israë lische commandotroepen in de nacht van 26 december in Egypte een zeer geheim I radarstation hebben buitgemaakt. Zij de den dit bij een overval op de haven van Ras Ghareb aan de golf van Suez. Het ra darstation woog zeven ton en was on langs door de Russen aan Egypte ge schonken. I De Israëliërs zouden het station aai speciaal gericht was tegen laagvliegende toestellen, met twee hefschroefvliegtui- gen in stukken over het Suezkanaal heb ben vervoerd. Het zou nu in h et Weiz- mann-instituut bij Tel Aviv nauwkeurig worden onderzocht. Het Britse blad ly Express" dat van de actie melding maakte spreekt van een „zware slag voor het prestige van Nasser". Naar in Tel OWERRI, (Reuter en AP) Sinds enkele dagen voeren Nigeriaanse en Bia- fraanse troepen verwoede strijd in de buurt van Ohoba, op enkele kilometers ten zuidwesten van Owerri. Oween is het administratieve centrum van Biafra. Volgens Nigeria zou eenderde van het Biafraanse gebied zijn afgesneden van het overige Biafraanse gebied. Biafra daarentegen heeft tegengesproken dat Ni geriaanse troepen enige vorderingen heb ben gemaakt bij de recente gevechten. Volgens Biafra zijn honderden Nigeriaan se militairen gesneuveld. Er zouden zeker driehonderd gewonden zijn. Aan Bia fraanse zijde is het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking gestegen door „willekeurige beschietingen" van dorpen. Volgens de interkerkelijke hulporgani satie „Interchurch" zijn sinds het op laaien van de strijd 200.000 Biafranen op de vlucht. Secretaris-generaal Mollerup van de organisatie „Joint Church Aid heeft verklaard dat de voedselsituatie er ger is dan ooit. „Biafra is de verbinding met een voedselrijk gebied kwijtgeraakt aldus Mollerup. „Vooral voor de vluchte lingen is het een ernstige situatie. Zr) zijn al tweemaal door de federale troepen verjaagd". Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Kerkdiensten 4 Stad en streek4, S, 6 Kunst 1 Radio en tv7 Agenda van IJ mond en Haarlem Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen 3 A angestipt Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs Sport4.1 Erbij 13-23 Luidsprekers 10 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I. tot zondag- avond Nu en dan sneeuwbuien, maar ook af en toe opklaringen. Ma tige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. i Aviv is vernomen is het verhaal in de I „Daily Express" waar. De Israëlische minister van Buitenlanü- se Zaken, Abba Eban, heeft de uitwijzing van admiraal Mordechai Limon door Frankrijk „onrechtvaardig" genoemd. Hij gaf echter te kennen dat Israël niet zal reageren met de uitwijzing van een Het miniatuur doodkistje van de Ak tiegroep „Oorlogsweek", een cadeau voor TTir. Van Rappavdbereikte Heemstedes burgemeester gisteravond niet. De drager mocht naar binnen, het kistje moest op order van ge- uniformeerde agenten op de stoep worden gezet. Franse diplomaat. „Een onrechtvaardige daad wordt niet opgelost door een andere onrechtvaardige daad", verklaarde hi] op een openbare bijeenkomst. Frankrijk vroeg donderdag Israel om terugroeping van de admiraal, (hooid van de Israëlische missie voor wapenaan- kopen in Parijs) naar aanleiding van de kwestie met de „kanonneerboten van Cherbourg". De Israëlische regering zou zeer spoe dig, mogelijk morgen al op de wekelijk se kabinetsberaad, de houding bepalen op admiraal Limons uitwijzing, zo deelde Eban mee. Israël wenst „de sfeer van zijn traditionele betrekkingen met Frank rijk te hernieuwen". De bilaterale contacten van de Vb met de Sovjet-Unie over 't Midden-Oosten zijn op het ogenblik onderbroken. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver- klaard. Er is ook geen tijdstip voor de hervatting ervan vastgesteld. (Zie verder pagina 3) Mr. C Bake: Onze gevaarlijkste gebreken zijn die, welk ons het minst hinderen. Een passagiersvliegtuig van de Brazi liaanse luchtvaartmaatschappij „Cru zeiro do Sol" dat twee dagen geleden is gekaapt, staat met motorstoring op het vliegveld van de Peruviaanse stad Lima. De kapers zijn aanhangers van de vermoorde guerrilla-strijder „Che Guevara; dit hebben zij duidelijk la ten blijken door een grote foto van „Che" te tonen. Gewacht wordt op een nieuwe accu die vanuit Chili moet worden aangevoerd. De kapers pro testeren tegen marteling van ge vangenen in Brazilië. ROME. (Reuter) Italië heeft vrij dag zijn eerste staking van het nieuwe jaar al weer gehad. Bij het openbare vervoer legden 90.000 werknemers het werk vijf uur neer om looneisen inge willigd te krijgen. (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De directie van het café-restaurant Brinkmann heeft besloten de grote Hildebrandzaal aan de Smede- straat per 1 juli af te stoten. De Hildebrandzaal, die plaats biedt aan 500 personen, zal worden verhuurd aan de Haarlemse meubelzaak Oosten N.V. Geruchten als zou Brinkmann binnen af zienbare tijd definitief worden gesloten, worden door de directie fabeltjes ge noemd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Roolvink (So- I ciale Zaken) gaat op aandrang van het kabinet op zeer korte termijn praten met werkgevers en werknemers in de groot metaal over de nieuwe CAO, waarover I een maand geleden door partij en overeen stemming werd bereikt. Na afloop van het kabinetsberaad over deze zaak werd gisteravond in Den Haag bekend dat het kabinet nog geen definitieve beslissing heeft genomen. Het feit dat minister Roolvink eerst nog wil overleggen, houdt niet zonder meer in dat het kabinet on overkomelijke bezwaren tegen de metaal- CAO voor 1970 en 1971 heeft, aldus wel- I ingelichte politieke kringen. Wellicht vindt het eerste gesprek al maandag plaats. Het is bekend dat vooral minister Wit- teveen (Financiën) zich verzet heeft te gen de CAO, waarin naast de jaarlijkse loonsverhogingen van 2% percent voor zien is in extra verhogingen in verband met de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Die extra verhogingen mogen maximaal 6 percent bedragen vol gens het contract. Minister Witteveen heeft al eens laten weten van mening te zijn dat door deze halfjaarlijkse verhogingen de inflatie wordt versterkt. Bij de CAO voor het groot-metaal zijn in totaal rond 250.000 werknemers be trokken. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. „Dictatuur, censuur van bovenaf". Dat waren de laatste op- I gewonden geschreeuwde leuzen, die oe gasten op de open nieuwjaarsreceptie van Heemstedes burgemeester mr. A.G. A. ridder Van Rappard gisteravond hoor den toen rechercheurs in burger een tien tal leden van de aktiegroep „oorlogs week' 'uit de grote raadszaal verwijder- den. Burgemeester Van Rappard verbood de aktiegroep de avond voor Kerstmis een wagenspel in Heemstede op te voeren. De eigenlijke opzet van de groep, burge meester Van Rappard en miniatuur dood kist te overhandigen waarin zich de door de groep opgestelde antwoorden bevonden op door vier raadsleden gestelde vragen naar aanleiding van de wagenspelweige- ring, mislukte. Het kistje werd de betogers I bij de deur van het raadhuis afgepakt. I Door de aanwezigheid van de recher cheurs, die op verschillende strategische punten in het raadhuis stonden opgesteld en de aanwezigheid van agenten op net Raadhuisplein, heerste er op de receptie een uiterst gespannen sfeer, die haar hoogtepunt bereikte toen de leden van de l aktiegroep een nieuwjaarswens wilde voordragen. Burgemeester Van Rappard griste opgewonden de gestencilde tekst uit de handen van enige jongelui. Een knik met zijn hoofd was daarna voldoen de om de rechercheurs, die met korps chef Schuerveld Schrijver al naar het tiental waren opgedrongen, te laten in- erii oen. Zolang u geen manieren hebt geleerd, zolang u spreekt van de dood, terwijl u er niets van weet, kunt u gaan. Ik heb niets toegestaan", riep de burgemeester. Enkel de eerste regels van de nieuw jaarswens bereikten de gasten. „Sta op verdoemden van de aarde. Sta op, en speel in wit en zwart". De rest ging in het tumult verloren. De nieuwjaarsrecep tie werd met een glimlach voortgezet. Verschillende raadsleden, onder wie dr De Ruiter (PCG) lieten in hun gezelschap duidelijk horen dat ze met de aanpak van het incident niet bijzonder gelukkig wa ren. Tevoren was de aanwezige fotograaf van het fotopersbureau De Boer, Hans Warnars, door zeker vijf rechercheurs meegedeeld dat terwijl leden van de aktie groep in het raadhuis aanwezig waren, niet gefotografeerd mocht worden. Eer der op de avond was dit door burgemees ter Van Rappard telefonisch al aan het fotopersbureau gezegd. Toen de fotograaf het naar buitengeleiden van de jongelui op de trappen toch fotografeerde werd hij aangehouden en onder bewaking naar een van de wethouderskamers gebracht. Na ongeveer een uur kon hij vertrekken, na geweigerd te hebben zijn film in te leve ren, maar na de toezegging de ontwikkel de film vannacht op het politiebureau te tonen. Met deze voorwaarde werd door het bureau ingestemd. Commentaar van de heer De Boer op het tóch knippen: „Een volkomen natuurlijke reactie, daar is het een fotograaf voor". En over het verplicht inleveren van vier negatiefjes waarop het politieoptreden te zien was, laconiek: „Ik heb beloofd niet te fotograferen, dat moet ik dan ook niet doen". Een ander incident deed zich in de hal van het raadhuis voor, waar aan een ver- slaggever van de TROS~aktualiteitenru briek Aktua de toegang werd ontzegd De verslaggever die buiten op het plein enkele leden van de aktiegroep inter viewde, werd niet in de gelegenheid ge steld burgemeester Van Rappard om com mentaar te vragen. DJAKARTA. (ANP) Het Indonesi sche persbureau Antara meldt dat de In donesische militaire autoriteiten de afge lopen weken vijftig communistische lei ders hebben gearresteerd. In Noord-Cele bes werd een komplot van „ondergrondse communistische elementen" ontdekt. Volgens Antara hebben verscheidene gevangen gehouden communisten de af gelopen maand geprobeerd uit de gevan genis naar het oerwoud te ontsnappen, maar hun plan werd ontdekt. Voorts hebben verscheidene communistische lei ders geprobeerd zich in de gevangenis van het leven te beroven. Toen de motor van zijn zakenvlieg- tuigje begon te sputteren, maakte de 30-jarige Baron Baker een noodlan ding op een snelweg bij Los Angeles. Hij raakte - slechts - één auto. De chauffeur werd licht gewond, evenals de piloot. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Een depressie boven Scan dinavië houdt in ons land een noord westelijke stroming in stand. Boven het zeewater dat 4 a 5 graden warm is ontstaan sneeuwbuitjes, die zich voorna melijk tot de kustprovincies beperken. En kele dringen tot boven het binnenland door. Overdag is er lichte dooi, 's nachts over het algemeen lichte vorst. In gebieden met lange opklaringen kan het kwik, wan neer er een sneeuwlaag je ligt, tot onge veer 5 graden dalen. Het is in deze tussenfase nog niet te zeggen of we opnieuw in de richtng van een vorstperiode gaan. ADVERTENTIES Official dealer v./h. W. ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141* ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Onze specialiteit Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer station

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1