Luchtkasteel werd werkelijkheid 4ÉSS II KUNSTMATIG „LEESOOC" VOOR BLINDEN? Medische kroniek Puzzels Twee etages Pil en sigaret Net een klein theater koffers in zeven minuten te laden of te lossen! Twee keukens, groot en modern, zijn er in het toestel. Veertien ste wardessen zijn no^ig. Via een toch nog vrij ruime draaitrap komt men in een tweede passagiersruimte op de eerste verdieping, waarin de ene maatschappij een conferentiekamer maakt, de andere een lounge, de der de een bar. er daardoor bijna niet meer: aan de raamkanten zit men met zijn drieën naast elkaar, in het middenvak met zijn vieren op rijen. Veel verschil met een klein bioscoop-theater is er dan niet meer. Bagagerekken heeft de Boeing 747 niet: elke passagier heeft boven zijn hoofd een eigen plas tic koffer, die gemakkelijk open en dicht gaat en waarin hij zijn spullen kan bergen. De rest van de bagage voor de laadruimen gaat in contai ners, waardoor het mogelijk is 3400 DE PASSAGIER ervaart van het vliegen niet veel meer dan enig mo torgeruis, niet groter dan bij de be staande straalvliegtuigen, een gerief lijke start en een nauwelijks v**"oare landing. De Boeing 747 is uitgerust met de nieuwste apparatuur om lou ter op de instrumenten te kunnen landen. Op een proefvlucht van New York naar Seattle kwam de gezag voerder vlak voor de landing tussen zijn passagiers zitten met de mede deling, dat de landing op de instru menten zo perfect gaat, dat zijn aan wezigheid in de cockpit niet meer nodig was. Men voelde het bij de landing 564 ton wegende gevaarte nauwelijks de landingsbaan raken. DE EERSTE BOEING 747 is voor de Pan am, die er niet minder dan 33 van heeft besteld. Waarschijnlijk komt het toestel in januari in een lijn dienst. De KLM kwam er pas begin 1971 mee gaan vliegen. Aan de ene kant is dat rijkelijk laat (de KLM was er bij andere nieuwe toestellen eerder bij), aan de andere kant krijgt zij toestellen in een zwaardere uit voering, die pas in 1970 in produktie komen, en in die B-types zullen waarschijnlijk alle eventuele „kin derziekten" wel overwonnen zijn. Raamplaatsen (die kleine raampjes zijn eigenlijk de enige herinnering aan het „traditionele" vliegtuig) zijn pen er van voren naar achteren, met tussen elk compartiment loketten en dienstruimten voor de stewardessen. DE KENNISMAKING met de Boeing 747 is overrompelend. Hij heeft, met zijn in de nok gebouwde cockpit, het uiterlijk van een dolfijn. Hoe groot? Stel u voor: een normaal 200-persoons vliegtuig anderhalf maal zo groot. De top van het staart vlak zit dan een kleine twintig me ter boven de grond, zo ongeveer de hoogte van een flatgebouw met zes verdiepingen. De vleugelwijdte is bij na 60 meter. Bukken bij de deuren hoeft niet meer: vier dubbele deuren geven de Boeing 747 een entree of men een zaal binnenloopt: dat is het verschil tussen een breedte van 3.70 meter bij alle oudere commerciële machines en die van 6.50 meter in de Boeing 747. Die breedte en de lengte van ruim 70 meter (normaal was tot nog toe een „span" van tus sen de veertig en vijftig meter) ge ven een onvoorstelbare ruimtewer king. DE BOEING 747 kan maximaal 490 mensen vervoeren, maar dat hangt af van het aantal stoelen dat een maatschappij erin wil plaatsen. De KLM die zes van deze Boeings heeft besteld heeft gekozen voor een indeling voor 320 gewone passagiers en 32 eerste klas-fauteuils. Dan zit men bijzonder ruim. De passagier in de toeristenklas krijgt dan een stoel, die in afmetingen en ruimte overeen komt met de ruimte die nu de eerste klasse-passagiers hebben. Overigens staan de maatschappij en nog voor grote problemen bij de behandeling van de passagiers. Deze vereist op de luchthavens een grotere verwerkingscapaciteit, zowel bij ver trek als aankomst, bij grenscontrole en douane. In het vliegtuig zelf zijn ook nog niet alle puzzels opgelost. Want hoe gaat de passagier zich ge dragen als hij zoveel ruimte heeft? De vraag is of er niet teveel geloop gaat ontstaan, want dat veroorzaakt natuurlijk opstoppingen in de niet op massale wandelingen berekende gangpaden en die zouden het stewar dessen moeilijk maken, hun werk te doen. UITERAARD hopen de luchtvaart maatschappijen dat deze vliegtuigen voor massavervoer een nieuwe sti mulans zullen vormen voor de popu larisering van de luchtvaart, maar dat hangt natuurlijk goeddeels af van de tarieven en van de bezettings graad van dergelijke peperdure „luchtreuzen". DE BOEING 747 is geen vliegtuig meer, waarin de passagiers vrijwel allemaal bij elkaar zitten. De ruimte is verdeeld in vijf compartimenten, waarvan de eerste tot vooraan in de neus doorloopt. De cockpit zit er niet meer voor, maar erboven, in een soort opkamer. Twee gangpaden lo- imÊÊ 3 >---*.,owx—-.. r Een Boeing 747 in aanbouw in de gigantische montagehal. BOEING 747 STARTKLAAR een (Van een onzer verslaggevers) HET PRILLE BEGIN van 1970 wordt keerpunt in de burgerluchtvaart. Deze maand gaat de eerste Boeing 747 de lijndienst in; het grootste passagiersvliegtuig dat ooit gebouwd werd en daarmee is een „luchtkasteel werkelijkheid ge worden. Vliegen met de Boeing 747 is gewoon iets totaal anders voor luchtreiziger en bemanning en dat niet alleen omdat je met 350 - 500 man tege lijk de lucht ingaat of omdat de kruissnelheid 1000 km per uur is. Het andere zit vooral in het feit dat je niet meer merkt dat je vliegt, met zoveel ruimte om je heen en met motoren die eenmaal op vlieghoogte werkend, in het immense interieur al leen duidelijk te horen zijn als alle passagiers even hun conversatie staken (Van onze medische medewerker) HET ALBERT EINSTEIN-Instituut van de medische faculteit der Yeshiva-univer siteit in New York wil een model vervaar digen van een „kunstmatig oog" waarmee blinden zullen kunnen lezen. Deze schok kende mededeling in Medical News-Tribu ne is afkomstig van dr. Herbert Schimmel, docent in biologische wiskunde en fysica aan dit instituut Hjj wil zijn doel bereiken met behulp van een miniatuur televisie camera, die zal worden vervaardigd door de NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart. De camera, die niet meer dan lVicm lang zou moeten zijn, zal in de oog kas van de blinde worden aangebracht. MEN HEEFT REEDS kunnen aantonen dat elektrische prikkeling van de hersenschors een bepaalde reeks visuele waarnemingen ver oorzaakt die „phosphenen" worden genoemd. Dr. Schimmel meent nu dat het blinden met behulp van een 4000-punten systeem mogelijk zal zijn om normale drukletters te lezen. Hij wil hiervoor een speciale „matrijs" construe ren. Het ingewikkelde schema omvat de tele visiecamera, een „codeerzender", een „decoder stimulator", die code en stroomimpulsen via inductie ontvangt, en een buigzame stof die de 4000 platina elektroden bevat. De „decoder stimulator" zou ergens onder de huid in het lichaam van de blinde worden aangebracht. Voor niet-deskundigen zijn dit onvoorstelbare plannen. Als alles volgens plan verloopt, kan dit sys teem in 1972 zo ver ontwikkeld zijn dat het bij dieren kan worden beproefd. De voorlopige tests bij mensen zouden wellicht in 1973 of 1974 verricht kunnen worden. Het lijkt allemaal erg spectaculair en moei lijk te realiseren, maar de technische wonderen waarmee de NASA-geleerden de ruimte ver overen, zijn ook werkelijkheid geworden. Als het inderdaad zou lukken, zoals dr. Schimmel en neuroloog prof. Herbert G Vaughan, met wie hij samenwerkt, het zich voorstellen, be tekent dit voor blinde mensen veel meer dan zij ooit van de wonderen der techniek hebben durven verwachten. AMERIKAANSE onderzoekers beschikken over statistische bewijzen dat de achteruitgang in het gehoor die boven de vijftigjarige leeftijd optreedt, bij sigarettenrokers veel vaker voor komt dan bij niet-rokers. Deze achteruitgang van het gehoor bedraagt gemiddeld niet min der dan 15 tot 25 decibels en zij betreft vooral de lagere geluidsfrequenties. Bij proefpersonen onder de vijftig jaar bleek geen verband te bestaan tussen rookgewoonten en capaciteit van het gehoor. Het onderzoek werd verricht bij 97 personen, van wie 20 nooit hadden gerookt, terwijl de overige 77 sterke rokers of ex-rokers waren. Onder hen bevonden zich 65 sigaret ten-, acht sigaar- en vier pijprokers. Wanneer werd geconstateerd dat er een gehoorverlies van 15 decibels of meer bestond, werd bij de proefpersoon in kwestie een uitgebreider ge- hoortest verricht. Dan bleken vooral de zware rokers (20 of meer sigaretten per dag), sterke afwijkingen te vertonen. Ook bestond er ver schil tussen rokers van lichte en van zware sigaretten, welk verschil vergelijkbaar was met dat bij rokers en niet-rokers. De teruggang van het gehoor in de lagere frequenties berust waarschijnlijk op een geleidingsstoornis van het gehoormechanisme. EEN RECENT onderzoek, verricht door 1400 Britse huisartsen bij 32.000 vrouwen, allen ge- bruiksters van de anticonceptiepil, heeft aan het licht gebracht dat pillensliksters méér si garetten roken dan vrouwen die geen pil ge bruiken. Het onderzoek werd geleid door de faculteit voor sociale en preventieve genees kunde van de universiteit "an Manchester. De gevolgtrekkingen uit deze waarnemingen laten niet op zich wachten. Alle schadelijke bijwer kingen die aan de pil worden toegeschreven, komen nu op losse schroeven te staan, omdat deze (mede) veroorzaakt kunner worden door sigaretten roken. Zelfs de door velen geuite beschuldiging, dat de pil de oorzaak zou zijn van trombo-embolische processen en de ernsti ge gevolgen hiervan, moet opnieuw worden nagegaan. IN ALLE GROEPEN waarin de onderzochte vrouwen werden ingedeeld, bleek dat zij die de pil gebruiken "éél mee- roken dan hun seksegenoten in de controlegroepen van niet- rooksters. Zowel leef' jd, sociale omstandighe den als andere factoren bleker hierbij dezelfde resultaten op leveren. Er is nog weinig be kend van de invloed van veel sigaretten roken op het ontstaan van ziekten bij jonge vrouwen, hoewel de sigaret op dat gebied al een slechte reputatie geniet. Het verschil in het aantal sigaretten dat door pilgebruiksters en de con trolegroep-vrouwen elke dag werd gerookt, was steeds opvallend groot. DE VRAAG waarom zij zoveel meer roken werd door het onderzoek niet opgelost. Wel bleek dat vrouwen die de pil riet gebruiken indien zij zwanger worden op advies van haar dokter niet meer roken. Ook be staat de mogelijkheid van een „bepaalde per soonlijkheid" bij vrouwen lie roken en tevens de pil gebruiken, aldus is dor één der leiders van het onderzoek, prof. Alwvr Smith, tijdens een interview hierover naar voren gebracht. Het rapport verscheen ook in The Lancet, het vooraanstaande Engelse medische tijdschrift. Dr. J. Kater

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21