Mr. Marijnen voorziet komst van „vierde bestuurslaag" Diefstal van drugs berecht Kort geding op TV over „wat is pornografie V9 Overval op spaarbank Hoofdredacteur ANP benoemd SLIPPARTIJ Bisschop van Rotterdam neemt ontslag Tunesiërs dragen onze jongens op de handen Beschuldigd van twee moorden SCHIJNDELSE GIFMENGSTER KOMT 7 JANUARI VOOR HAAR RECHTERS Misdadige praktijken tijdens een losbandig leven Op een otter PAUW J I *»P NIEUWJAARSREDE IN HAAGSE RAAD Gemeente vroeg gratificatie terug LT.-GENERAAL W. VAN RIJN: Hotel Bouwes Zandvoort NVV heeft kritiek op ontwerpresolutie voor PvdA-congres üv 11 Diner Dansant The New Stars ZATERDAG 3 JANUARI 1970 2 11111 - Toen zeven otters aan de Linge Een portie levertraan ontvingen Van een bewonderaar uit Vught Was het gejuich niet van de lucht, En door hun zwaarbetraande huigen De lucht ook niet van hun gejuigen. Trijntje Fop Losbandig1 leven Eerste huwelijk Argwaan Terug van Schijndel Vadermoord Bekentenissen de .expert AMSTERDAM. Wegens het wegne men van een grote partij opium en andere verdovende middelen uit een che mische fabriek in Amsterdam is een 37- jarige classificeerder uit de hoofdstad door de rechtbank conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en terbeschikkingstelling van de regering. Tijdens de behandeling van de recht zaak twee weken geleden had de officier van justitie gezegd dat de man geestelijk gestoord is en dat de kans op recidive groot is. De classificeerder was tot zijn daad gekomen omdat hij geen slaapta bletten meer van zijn dokter kreeg voor zijn slapeloosheid, die het gevolg was ge weest van een ontwenningskuur voor zijn verslaafdheid aan de drank. Daarbij was de man verslaafd geraakt aan de verdo vende middelen. Toen hij ze niet meer van zijn dokter kreeg had hij ingebroken in de chemische fabriek, waar hij zoveel wegnam dat „hiermee de helft van de Amsterdamse bevolking" onder de in vloed gebracht had kunnen worden. DEN HAAG Het lijkt niet voor de hand te liggen, dat een komende zoge noemde vierde bestuurslaag het democratisch beeld zal verdoezelen. Wie dit vreest, denkt te veel vanuit de huidige wettelijk vastgestelde gegevens van „rijk", „pro vincie" en „gemeente", elk met zijn historisch gegroeide en vastgestelde gereed schapskist van grenzen en taken, die wij ongewijzigd zouden moeten laten. Als die grenzen en taken niet meer kloppen moeten wij echter nieuwe schema's van beheer en bestuur maken, die beter kunnen werken. (Van onze correspondent) OLDENZAAL. De oud-secretaris van Oldenzaal de heer M. B. van Hoek moet de gratificatie van 4.000 die hij bij zijn afscheid heeft ontvangen, aan de gemeen te terugbetalen. Het bedrag zal worden afgehouden van zijn pensioenuitkeringen. Dit heeft het ambtenarengerecht in Zwolle bepaald in zijn uitspraak over het beroep dat de heer Van Hoek heeft in gesteld tegen besluiten van het college van B. en W. Het college besloot vorig jaar aan de heer Van Hoek een gratifi catie toe te kennen. Later kwamen B. en W. op dit besluit terug. Van Hoek ging hiertegen in beroep. (Van onze correspondent) HILVERSUM Een jury van 21 Nederlanders uitgekozen door een bureau voor marktonderzoek en enigermate representatief voor de Nederlandse bevol king heeft de stelling verworpen „het is juist dat het wetboek voor strafrecht het uitgeven en verspreiden van pornografie verbiedt". Dit zal te zien zijn in het NOS -televisieprogramma „Kort Geding", dat zondagavond wordt uitgezonden. Van die 21 zijn 14 juryleden tegen en 7 voor de stelling. In dit programma wordt in een joort kort geding-procedure gediscussieerd over stellingen, die maatschappij en samenle ving raken. Zo werd onder meer in een vorig programma gepraat over de al dan niet bestaande noodzaak er in Nederland een beroepsleger op na te houden. Zondagavond verdedigt mr. K. van (Van onze oorrespondent) AMSTERDAM. Een gewapende over val op het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan het Dam rak in de hoofdstad heeft een nog onbe kende man gisteren een buit ter grootte van 20.000 gulden opgeleverd. Het was onge veer half twee toen de man het kantoor binnenstapte. „Geld, geld, ik heb niets te verliezen", riep hij tot de aanwezige personeelsleden. Dezen vulden de tas, die de man op de balie wierp. Toen dit gebeurd was, ver dween de man. Het signalement dat de slachtoffers van de overval hebben opgegeven komt er op neer dat de man ongeveer 28 jaar oud was een snor had en een bruine diploma- tentas meedroeg. Volgens de politie is de man een Nederlander geweest. De kassier toont een deel van het overgebleven geld. Rijckevorsel het artikel in het wetboek voor strafrecht, dat de pornografie ver biedt. Hij gebruikt als getuigen mr. dr. P. R. H. Dresen s. j., Mevrouw dr. L. Rulandknaven en drs. A. G. W. Schapenk. Zijn opponent, die dus graag schrappen van het pornografieverbod wil, is prof. mr. W. H. Nagel, die als getuigen op roept de heer Chr. de Ruig, dr. C. van Emde Boas en mevr. mr. H. M. de Kat- Presser. Uit de discussie komt als voornaamste bezwaar tegen het wetsartikel te voor schijn, dat er geen enkele lijn zichtbaar is in de normen, die officieren van justi tie hanteren in de vervolging van volgens hen obscene lectuur en afbeeldingen. Aldus mr. V. G. M. Marijnen, oud premier en burgemeester van Den Haag, in een nieuwjaarstoespraak tot de Haagse gemeenteraad. Mr. Marijnen constateerde, dat er ge leidelijk aan regio's ontstaan zijn, gebie den, waarin een natuurlijke samenhang is te onderkennen voor wat betreft de problematiek van het wonen, het werken, het vervoer, het verkeer, de recreatie en de milieuhygiëne. Het zijn kortom sociaal- economische en demografische eenheden. Daarnaast zijn er talrijke andere vraag stukken van niet minder gewicht, waar voor zulk een regio niet of niet in die mate werkzaam kan zijn. Naar de mening van burgemeester Marijnen moet dat ook niet. Hij doelde hierbij op de vervulling van die taken, waarbij het directe contact met de individuele mens of groep of de sterk gedetailleerde zorg voor het leef milieu op de voorgrond staat. Voor de goede vervulling van deze taken achtte hij een kleine afstand tussen bestuur en bestuurden een absolute noodzaak. Het zijn volgens mr. Marijnen deze taken die bij de gemeenten zullen blijven berusten en in het gemeentelijk bestel het best kunnen worden behartigd. „Voor dat beperkte gebied van proble men, die als gemeenschappelijk kenmerk hebben, dat ze in de onderscheiden ge meenten en binnen de enge territoriale begrenzing daarvan, niet meer op eigen kracht kunnen worden opgelost omdat zij grensoverschrijdend zijn moeten wij evenwel trachten te groeien naar een nieuw bestuursorgaan", aldus mr. Marij nen. DEN HAAG. De Raad van Beheer van de stichting Algemeen Nederlands Persbureau ANP heeft benoemd tot hoofdredacteur de heer J. A. Baggerman, thans correspondent van het ANP te Brus sel. De heer Baggerman is 46 jaar en sinds 1946 indienst van het agentschap. Voor zijn aanstelling te Brussel was hij gedurende enige jaren redacteur voor Europese Zaken. De heer Baggerman zal op 1 mei in functie treden. Hij volgt de heer J. W. M. Martinot op, die met ingang van die da tum benoemd is tot adjunct-directeur, hoofd perszaken van de nv Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Bij Vianen raakte een met nieuwe auto's geladen auto met oplegger in een slip. Hij kwam terecht op de par keerplaats van Hotel Vianen. Daar werden enkele geparkeerde wagens beschadigd. Ook de eigen lading liep schade op. ROTTERDAM. De bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen heeft uit Rome bericht ontvangen dat paus Paulus zijn ontslagaanvrage heeft aanvaard. Mgr. Jansen vroeg dit ontslag e nige maanden geleden, omdat hij in augustus van dit jaar 65 jaar zal worden. De bis schop is van mening dat een bisdom als Rotterdam een zeer valide en geestelijk veerkrachtige man als leider nodig heeft. De paus heeft de bisschop nu met in gang van vandaag tot aan de benoeming van zijn opvolger, benoemd t ot aposto lisch administrator van het bisdom Rot terdam. Tegelijkertijd is mgr. Jansen formeel benoemd tot titulair bisschop van Basti, een niet meer bestaand bisdom in Zuidoost-Spanje. De keuze van een opvolger geschiedt uiteindelijk door de paus, maar het kapit tel van het bisdom heeft recht om drie kandidaten voor te stellen. Het kapittel wil hierover graag de wensen vernemen van het hele bisdom, zo is door het bis dom meegedeeld. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „Ik had grote verwach tingen, maar wat ik heb ondervonden was een stemming die boven die ver wachtingen lag". Aldus luitenant-generaal W. van Rijn, bevelhebber der landstrijd krachten, die gisteren terugkeerde van een driedaags bezoek aan de Nederlandse genie-compagnie in Tunesië. „Onze jon gens worden in het rampgebied op han den gedragen door de bevolking en de plaatselijke autoriteiten. Men heeft ver trouwen in ze. Steeds meer mensen ko men ook met hun kwalen bij de luite nant-arts Suurmond die, omdat er bij de Nederlanders geen enkele zieke is, al meer dan duizend Tunesiërs heeft kunnen hel pen". Onder leiding van majoor Schokker werkt de genie-compagnie aan drie pro jecten, de reparatie van een stuk water leiding bij het dorp Sousse, waarvan men reeds 900 van de 2600 meter gereed heeft en de waterleidingbuis van Sidi bu Ali, die over een afstand van 200 meter werd weggeslagen. Luitenant-generaal Van Rijn maakte tevens trots bekend dat de Nederlanders er in zijn geslaagd waterputten dieper zandvrij te maken dan zij ooit zijn ge weest. „De minister van Landbouw heeft mij verzocht de technische rapporten sa men te stellen, zodat de Tunesiërs straks ook in de gelegenheid zijn met hetzelfde materiaal de putten, zoals wij doen, 25 (Van onze correspondent) HEERLEN Vijf kinderen uit de Van Berghenstraat in het Noord-Bra bantse Schijndel hebben het Kerstfeest weer moeten vieren zonder moeder. Zij zit in het Huis van Bewaring in Den Bosch. Woensdag 7 januari moet zij voor haar rechters verschijnen. De 46-jarige vrouw wordt ten laste ge legd moord op haar eerste man, moord op haar vader, poging tot moord op haar tweede man en poging tot moord op de ex-echtgenote van een gewe zen minnaar. De dagvaarding is zo gesteld, dat in dien moord niet tot haar veroordeling leidt, haar doodslag ten laste zal worden gelegd. Bewezen zal moeten worden, dat zij haar vader en haar eerste man op zettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd. In dat geval kan zij worden gestraft met levenslange ge vangenisstraf. VERGIF was het moordwapen, dat de vrouw hanteerde. Zij strooide het in de soep, schudde het in de koffie of smeer de het op het brood. De giftige poeders kocht zij in drogisterijen. Het waren mid- delen om ratten en insecten te verdelgen. Om de rechtbank over de aard en wer king van deze giften te kunnen inlichten heeft de officier van Justitie mr. J. Boos ter mejuffrouw dr. H. Jansen, de ver gifspecialiste van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium in Den Haag, gedagvaard. Eén van de andere deskun digen is dr. J. Zeldenrust, de anatoom patholoog van het gerechtelijk genees kundig laboratorium, die sectie verricht te op de lichamen van de slachtoffers. Totaal zijn 15 getuigen opgeroepen, bij wie ook een aantal uit de westelijke mijn streek, waar de vrouw ruim tien jaar heeft gewoond en haar misdadige prak tijk begon. Zij wordt verdedigd door mr. H. van der Putt uit Eindhoven. Verwacht wordt dat de behandeling van de zaak zes dagen zal duren. De 46-jarige vrouw heeft een bewogen verleden. Zij trouwde twee keer, maar had naast deze echtgenoten tal van min naars. Wie een belemmering was voor haar rosse levenswandel werd met ver gif bestreden. Op een kermis in Schijndel leerde de vrouw in 1949 haar eerste man kennen, een bouwvakker uit Vught. Met hem trouwde ze op 9 mei 1949. Amper waren de wittebroodsweken om of de man ont dekte de eerste symptonen van ontrouw bij zijn echtgenote. De bouwvakker wilde daarom uit Schijndel weg. Hij kreeg de vrouw zover dat ze instemde met verhui zing naar Zuid-Limburg, waar de man werk vond op de mijn Maurits. Het echt paar kreeg vier kinderen. Maar weer ging het mis en weer verhuisde de bouw vakker naar een ander dorp, waar de vrouw een uit Kerkrade afkomstige kleermaker in de kost nam, die binnen de kortste tijd haar minnaar werd. Uit deze verhouding werd een dochtertje ge boren. De kleermaker werd opgevolgd door een getrouwde mijnwerker. Zij besloten hun respectieve echtgenoten uit de weg te ruimen. Eens bij de mijnwerker op vi site schudde de vrouw vergif in de koffie van diens echtgenote, een Francalse. De ze was geruime tijd onder behandeling van haar huisdokter, die meende met een galaandoening te doen te hebben. Ook werkte de vrouw ijverig aan de liquidatie van haar man. Zij deed vergif in zijn koffie en besmeerde zijn boter hammen met rattenpasta. Maar de man kreeg telkens door de nare smaak van het vreemde beleg argwaan, waardoor hij totaal zeven aanslagen op zijn leven overleefde. Bij zijn zuster liet hij wel eens doorschemeren dat hij het thuis niet meer vertrouwde. Toen een zuster van de vrouw naar Australië emigreerde bleef haar vader al leen in Schijndel achter. In januari 1961 trok zij bij haar vader in. Toen daar de kleermaker weer kwam opdagen, zette haar man hem de deur uit. De vrouw was daarover zo verbolgen, dat zij een flinke scheut van een zwaar vergif in zijn koffie deed. Binnen vijf minuten viel hij dood neer. „Hersenbloeding", constateer de de dokter. De bloemen op het graf waren nog niet verwelkt of de vrouw had weer mannen op de koffie. Met één van hen, een 18 jaar oudere grondwerker, trouwde zij in november 1963. Zij liet er geen twijfel over bestaan wie in het huis van de grondwerker de baas was. Binnen de kortste tijd stond de man op straat. Op aandrang van de parochiegeestelijke werd het huwelijk herbonden. Alles leek weer koek en ei. Maar de vader van de vrouw wist echter beter. Hij hief ge regeld de vermanende vinger op naar zijn dochter, die haar losbandig leven in dans zalen en ook thuis voortzette. Daarbij waren hij en haar echtgenoot een blok aan het been. Zij besloot beiden uit de w eg te rui men. Ze haalde poeder in huis, dat haar tweede man in de soep en haar vader in een glas water kreeg. De echtgenoot, die de soep na de eerste lepel liet staan, over leefde de aanslag. De vader bleek tegen het sterke gif niet bestand. Hij stierf op 26 juni 1964, volgens de doktersverkla ring „aan ouderdomsverschijnselen." Begin 1968 deed de vrouw twee keer rattenkorrels in de koffie van haar man, vier keer in de soep. De grondwerker had de koffie onmiddellijk uitgespuugd en de soep na de eerste lepel laten staan. Tegenover een familielid luchtte hij bange vermoedens dat zijn vrouw be zig was hem „kapot te voeren". Hij ver telde van de koffie en de soep, waar door een vermoeden van een broer van de eerste man van de vrouw zekerheid werd. Later ging hij naar de nieuwe groepscommandant van de rijkspolitie in Schijndel. Deze stelde terstond mr. J. Booster, substituut-officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch, op de hoog te. Deze gelastte opgraving van de stof felijke resten van de vader en de eerste man van de vrouw. De anatoom-patho loog dr. J. Zeldenrust van het gerechte lijk Geneeskundige Laboratorium in Den Haag verrichte de sectie. De volgende dag ontbood de politie de vrouw op het bureau, waar ook mr. J. Booster aanwezig was. Bij haar ver hoor dat tot vier uur in de nacht voort duurde, bekende zij snikkend haar eer ste man te hebben vergiftigd. De volgen de dag heropende mr. Booster het ver hoor. Laat in de nacht bekende zij in 1964 te hebben gepoogd haar tweede man van het leven te beroven en haar vader „op diens verzoek" te hebben vergiftigd. Na een van de vele twisten had de va der gemompeld: „Was ik maar uit alle ellende". De vrouw had uit deze woorden de plicht gedistilleerd om haar vader van het aardse leed te verlossen. Na een volgende bekentenis van zes pogingen om de grondwerker te vergif tigen verplaatste het onderzoek zich naar Zuid-Limburg. Daartoe werd in Amster dam een gewezen minnaar van de vrouw, de ex-mijnwerker, aangehouden, die op het politiebureau in Geleen bekende sa men met de vrouw zijn Franse echtge note te hebben willen ombrengen. De ..Schijndelse giftmengster" zal nu op 7 januari terechtstaan, beschuldigd van twee moorden en zes pogingen daartoe. meter i.p.v. 6 meter diep te gra ven. Ook heeft de genie-compagnie nog een aantal „stopwerken" onderhanden om voortdurend bezig te kunnen zijn. Er zijn reeds twee dorpen die met anderhalve meter zand bedekt waren zandvrij ge maakt, terwijl men voorts een landbouw school uitgraaft en ondergestoven land bouwmachines repareert. Nederlandse voertuigen hebben ten behoeve van de boeren in de verschillende dorpen reeds 270 ton graan en kunstmest naar diverse plaatsen vervoerd". Een onvergetelijk feest noemde de ge neraal de feestavond, die de plaatselijke autoriteiten van Kairouan de Nederland se soldaten en veertig ouders en verloof den hebben aangeboden in de oudejaars nacht. „Eer was een uitgebreid diner en men had zelfs voor toeters en slingers ge zorgd. Het is een werkelijk onvergetelijk feest geworden, of zoals een der vaders aan mij toevertrouwde: het mooiste mo ment van mijn leven". De generaal verwachtte dat de Neder landse genie-compagnie de eerste helft van maart in Nederland zal terugkeren. ADVERTENTIE Tel. 02507 -5041 In 't nieuwe jaar een nieuw geluid. Tijdens de week-ends vanaf 19 uur orkest UTRECHT. „Niet goed doordacht" noemt het NVV de ontwerpresolutie „in komens- en vermogensverdeling", die ter discussie is voorgelegd aan het verkie zingscongres van de Partij van de Ar beid dat op 16 en 17 januari wordt ge houden. Het NVV staat sympathiek te genover de resolutie als uitdrukking van een streven naar een rechtvaardige ver deling, maar dat neemt niet weg dat de vakcentrale op onderdelen de nodige kri tiek heeft. Uit „de vakbeweging", het wekelijks orgaan van het NW, blijkt dat de gram schap zich met name richt tegen het ont breken van een uitspraak over het over heidsingrijpen in individuele contracten („de knevelwet van Rooi vink"). Het NVV beschouwt dat als een pijnlijk ge mis. Het NW suggereert de resolutie op dit punt wat aan te Vullen. Met begrip voor de noodzaak resoluties kort te hou den, geeft het NW in overweging het deel dat handelt over de uitbreiding van de werkingsfeer van de CAO's dan maar te schrappen. Het NVV ziet daarin even min een taak voor de overheid. Het zou volgens het NVV voorts van een wijdse visie getuigen, indien in de PvdA-resolutie met betrekking tot de eco nomische machtsvorming zou worden ge pleit voor actieve medewerking van de overheid tot het scheppen van democra tische ondernemingsstructuren, waarin de werknemers zowel individueel als collec tief een daadwerkelijke zeggenschap krij gen. Deze democratisering van onderaf kan van veel grotere betekenis voor de inkomensverdeling zijn dan de expansie van de overheid als superbeleggings maatschappij, zo oordeelt het NVV. ADVERTENTIE De fantastische Tab- bert Caravan, zoals die in de ..Toeristenkam pioen" van januari is afgebeeld staat in onze showroom om te be kijken. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2