Grote kans op afschaffing van verplichting tot celibaat Spanning over houding van episcopaat i DE STERRENHEMEL IN JANUARI "Haar journaal Weer in 1969 was somber Vals vlechtwerk SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELE PASTORAAL CONCILIE IN NOORDWIJKERHOUT Marine bezoekt Indonesië in '70 c Sf§É| WM TEL. 15000 Modern wonen ZATERDAG 3 JANUARI 1970 6 (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT Er is bijna geen twijfel over mogelijk: het pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie, dat van zondag tot en met woensdag weer in plenaire ver gadering bijeenkomt, zal zich uitspre ken vóór opheffing van de verplich ting tot het celibaat van de priester. De bereidheid hiertoe is duidelijk gebleken op voorgaande plenaire zit tingen. Enquetes onder het katholieke kerkvolk hebben reeds aangetoond, dat een meerderheid deze opheffing wenst. Deze wens zal nu haar offi ciële bekrachtiging vinden in een be sluit van vertegenwoordigers, die dit kerkvolk daartoe heeft gekozen. Belangrijk Grote spanning TAXI 3000 TEL. 23000 Eindpunt POOLSTER ÈCÜPÜ&- IN FRANKRIJK IS het al niet anders dan hier. „Modern wonen" betekent tegenwoordig vaak het bewonen van een afgepast aantal kubieke meters in een tien tot vijf tien verdiepingen hoog woonge bouw, neergezet op de grens van stad en platteland. 1 iPf vi Hulde aan de politie Dozen met huisvuil Democratie Badmintonprogramma Onsmakelijk Dit gekozen zijn geldt althans de 70 vertegenwoordigers van de 7 bisdommen uit elk bisdom 10 en de 10 verte genwoordigers van de religieuzen. De overige leden van deze plenaire verga dering zijn lid krachtens hun functie 7 bisschoppen, 1 hulpbisschop en de 5 leden van de centrale commissie of krachtens aanwijzing door het episcopaat. In totaal zijn er 108 stemgerechtigde leden. Het pastoraal concilie meent, dat de bisschoppen dit moeten bepleiten op grond van de bisschoppelijke collegiali teit in de wereldkerk. Deze collegialiteit mag niet zijn een wachten op maatrege len totdat alle bisschoppen dezelfde me ning hebben, maar moet zijn een gezind heid van onderling vertrouwen en een open uitwisseling van gedachten en erva ringen over wat in de diverse kerkpro vincies om verandering vraagt en veran- erd wordt. Vast staat, dat het Nederlands pasto- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Twee gTote Nederland- ge marineschepen, de fregatten Van Speijk en Van Galen, zullen in juni voor het eerst sinds Indonesië zelfstandig werd, bezoeken brengen aan Djakarta en Soe- rabaja. Beide havens zijn opgenomen in de wereldreis van de schepen die wordt gemaakt naar aanleiding van de wereld tentoonstelling in Osaka (Japan.) De fregatten, die op 28 januari uit Den Helder vertrekken, reizen via het Pana makanaal naar Osaka en Kobe. In april en mei volgen Australië en Nieuw-Zee- *and, dit op uitnodiging van de beide re geringen omdat het tweehonderd jaar ge leden is dat James Cook de Australische oostkust aandeed. Via Indonesië en Kaap- »tad keren de van Speijk en van Galen begin augustus in Nederland terug. raai concilie, indien het al deze „aanbe velingen" aanvaardt, zich tegenover de wereldkerk gaat opstellen, wier standpunt inzake de celibaatskwestie door de pause lijke encycliek en door jongere uitspra ken van de paus genoegzaam bekend is. Er heerst dan ook een grote spanning over de houding, die het Nederlands episcopaat op deze pleinare vergadering gaat innemen. Reeds hebben bisschoppen bekendgemaakt, dat zij kort na de plenai re vergadering hun beleid zullen vast stellen en bekendmaken. Daarmee handelen ze geheel conform de opzet van het pastoraal concilie. Dit concilie is geen parlement: uiteindelijk kan het niet anders dan aanbevelingen uitbrengen aan de bisschoppen. Geduren de de voorgaande zittingen is echter wel duidelijk geworden, dat de bisschoppen dit willen verstaan als een „in gezamen lijk overleg met de gelovigen tot beslis singen komen". Tot dit overleg noopt hen overigens wel het stemgerechtigd lid zijn van de plenaire vergadering en de plicht als zodanig deel te nemen aan de dis cussies. De bisschoppen staan dus voor het feit zich ter vergadering en waarschijnlijk individueel uit te moeten spreken over de celibaatsverplichting. Over de rest van ADVERTENTIE De plenaire vergaderingen vertoonden tot dusver een tamelijk homogene sa menstelling. Groeperingen als confronta tie, Michael-legioen of Katholiek Leven kwamen nauwelijks aan het woord en zelden door figuren, die zich volledig met deze groepen identificeerden. Deken Joos- ten van Echt, die een zuivere vertegen woordiger van katholiek leven zou zijn geweest, ontbreekt deze keer op het appèl. Ook progressieve groeperingen als Septuagint hebben zich als zodanig althans nooit op de plenaire zittingen gemanifesteerd. Zeker één Septuagint-lid Joost Reuten uit Amsterdam maakt nu deel uit van de Haarlemse vertegen woordiging. Met spanning wordt uitgezien naar een eventueel optreden van de nieuwe mid den-groepering Aktiegroep Wereldkerk op deze zittingen; nóg meer naar de op stelling van deze groep in de celibaats kwestie. Opvallend is dat onder de 58 leken, die naast 16 religieuzen en 34 priesters aan deze vergadering deelne men, zich slechts twee handarbeiders be vinden, een machine-bankwerker en een piipfitter. De rest stamt geheel uit in tellectuele beroepen als we daar de ene analiste ook toe mogen rekenen. Er is zeker een tiental „huisvrouwen", onder wie echter heel wat intellectuelen schuil gaan. Buiten twijfel staat ook, dat het Ne derlands pastoraal concilie hier aan één van haar belangrijkste zittingen toe is. Wanneer het concilie zich uitspreekt vóór opheffing van de celibaatsverplichting, zal dit consequenties hebben voor het Nederlands episcopaat. Omtrent zijn be leid gaat deze pleinaire vergadering im mer ook enige wensen uitspreken. Vol gens de aanbevelingen gaat het de bis schoppen vragen voortaan van toekom stige priesters niet meer te eisen, dat zij oneehuwd zullen blijven. Het vraagt de bisschoppen verder dat zij in de wereldkerk de principiële be reidheid zullen bepleiten om gehuwden tot het ambt toe te laten en de moge lijkheid daartoe binnen de eigen kerkpro vincie te scheppen en het vraagt tenslotte nog dat priesters, die dispensatie van het celibaat vragen en krijgen, in principe In al hun pastorale taken gehandhaafd zullen blijven; voorlopig nog als experi ment na verkregen toestemming van de betrokken gelovigen, collega's en bis schop. IJMUIDEN en Tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55 de aanbevelingen die wensen omtrent hun beleid raken, zullen zij zich met recht en reden van stemming kunnen ont houden. In de discussies erover zullen zij zich echter moeten laten gelden. Nu is de houding van de Nederlandse bisschoppen ten aanzien van de celibaats kwestie na Chur wel bekend. Zij waren tijdens het Europese bisschoppen-sympo sium al bereid te pleiten voor toelating van gehuwden tot het ambt. Of zij in middels echter ook al de celibaats-eis voor toekomstige priesters willen laten vallen en of zij ook de gedispenseerde priester zij het als experiment in het volledige ambt willen laten, zal in Noordwijkerhout moeten blijken. Daar zal ook moeten blijken in hoeverre er eensgezindheid onder de Nederlandse bis schoppen heerst. Bekend is inmiddels ook, dat een groep Nederlandse priesters rond Septuagint de positieve uitkomst van Noordwijkerhout zal beschouwen als het eindpunt van hun „lange weg" en met of zonder bisschop pelijke instemming het experiment van de gehuwde ambtsdrager zal beginnen. Ook dit zal een overweging zijn, die de bisschoppen in hun beleidsbepaling zul len moeten betrekken naast de uitdrukke lijke wensen die het pastoraal concilie gaat uitspreken. Als men dan bedenkt, dat de celibaats- wet in de kerk geen geloofpunt is, maar slechts een disciplinaire maatregel, dan lijkt het ons niet te gewaagd te veron derstellen dat de Nederlandse bisschop pen zich in Noordwijkerhout zullen wil len beraden op een beleid, dat overeen stemt met de wens van de Nederlandse kerkprovincie zoals die althans in de niet geheel vlekkeloos gekozen vertegen woordiging tot uiting komt en dat aan Rome voorgelegd kan worden als een op lossing van één van die gevallen, waarin een plaatselijke kerk naar eigen aard en wezen moet voorzien in eigen noden. Om trent de waarde van de plaatselijke kerk heeft de paus althans op de laatste bis schoppen-synode in Rome enige positieve dingen gezegd. NOCH MERCURIUS noch Venus kunnen we deze maand bewonderen. Beide planeten staan zo dicht bij de zon dat hun glans volkomen verloren gaat in het ver blindende zonlicht. Mars daarentegen zal 's avonds zichtbaar zijn iri het zuidwesten. De planeet gaat ongeveer vijf uur na de zon onder. Haar afstand tot de aarde bedraagt tijdens deze periode ongeveer 250 miljoen km. Mars onderscheidt zich duidelijk van de andere hemellichamen door zijn rode kleur. Dit gaf in de oudheid aanleiding zijn verschijning te verbinden aan voorstellingen van bloed en oorlog, vandaar de naam van de Romeinse oorlogsgod. Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, ver toont zich 's morgens in het westen. Jupiter staat dan in het sterrenbeeld Maagd. Deze planeet springt dadelijk in het oog door haar helderheid, die wordt veroorzaakt door haar grootte en haar sterke vermogen om het zonlicht te weerkaatsen. De middellijn van deze planeet bedraagt 143.000 km, die van de aarde slechts 13.000 km. Satumus, de planeet met de ring, is 's avonds zichtbaar in het sterrenbeeld Vissen. Deze planeet is heel wat zwak ker dan Jupiter want niet alleen is zij kleiner maar ook staat zij verder weg. Men kan de planeet, die ondanks alles toch een vrij helder hemellichaam is, in de late avond vinden in het zuidwesten en tot iets na midder nacht in het westen. Vanzelfsprekend kan men met het blote oog de ringen niet waarnemen, daarvoor is een teleskoop vereist. Na Jupiter is Saturnus de grootste pla neet van ons zonnestelsel; er zijn nog twee andere reu zenplaneten in ons zonnestelsel namelijk Uranus en Nep- tunus, maar deze zijn door hun enorme afstand niet met het blote oog zichtbaar. Op 2 januari om 20 uur staat de halve maan in con junctie (samenstand) met Jupiter. Op dit ogenblik be vinden beide hemellichamen zich echter onder de hori zon; wie de volgende morgen een blik werpt op de oos telijke horizon kan deze samenstand nog bewonderen. Dit herhaalt zich op 30 januari om 9 uur; de maan vertoont zich dan in haar laatste kwartier. Op de avond van 12 januari staat de maansikkel bij Mars. De halve maan op 14 januari bevindt zich 's avonds nabij en rechts van Satumus. Van 31 december 1969 tot 31 januari 1970 lengen de dagen met 1 uur 2 minu ten. Voor de dag neemt men de periode, die begint bij de aanvang der schemering vóór zonsopkomst en eindigt bij het ein de der schemering na zonsondergang. QARTLIJN AÏËÏKWEG DRIEHOEK Maan: Nieuwe Maan op 7 januari om 21.36 Eerste kwartier op 14 januari om 14.18 Volle Maan op 22 januari om 13.55 Laatste kwartier op 30 januari om 15.39 Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke ho rizon. De stand van de hemel is die op 15 januari om 20 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor la tere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getal len duiden de dag van de maand aan. Ook WAyWWWVSAAAAAAAAA/WWtAAAAAAAMUW Er is een enquête gehouden onder de bewoners van de grote nieuwbouwwij ken in de omgeving van Parijs. Vier van de tien ondervraagden blij ken tevreden over deze hedendaagse manier van wonen, twee op de tien zelfs zeer tevreden, de overige vier ontevreden tot zeer ontevreden. Van de mensen die al enkele jaren in de nieuwe wijken wonen, verklaart ruim 85 percent „volledig aangepast" te zijn, ruim drie percent weet het nog niet, ruim tien percent bekent niet te kunnen wennen. Meer dan vijftig percent wil niet meer van woonruimte veranderen, maar meer dan veertig percent zou wel een ander soort wo ning willen hebben. Als de bewoners van de nieuwe wij ken vertrekken, blijkt dit in drie van ie tien gevallen te gebeuren omdat men de afmetingen van het apparte ment te klein vindt, terwijl vijfentwin tig percent de „algemene woonsfeer" in de grote woonkolommen niet prettig vindt. Op het verlanglijstje staan voorzie ningen voor sportbeoefening, winkel centra, postkantoren en telefooncellen, verbetering openbaar vervoer en crèches en parken. Acht van de tien bewoners vinden het ontbreken van ontspannings- en uitgaansmogelijkhe den een groot gemis. WEES LIEF VOOR uw rug, dat ar me beestje heeft het zwaar. Vrouwen verwaarlozen hun rug, het ruggesteun- tje van schoonheid en gezondheid. Veel vrouwen klagen over hun rug. Oorzaken: een verkeerde stoel en ma nier van zitten bij kantoorwerk, het hangen in een te luie stoel bij het tele visiekijken en lezen, het lopen op te platte of te hoge hakken, het kramp achtig naar het stuur gebogen zitten tijdens het autorijden (zet die bril op!) en alle verkeerde manieren van buk ken en tillen in de huishouding. Zoek dus steun bij de rugleuning van goede stoelen en zak wat meer door de knieën bij het bukken. VEEL MENSEN HEBBEN het moei lijk om zich aan te passen aan het feit dat er ook medeburgers zijn die een andere mening en smaak hebben dan hun buren, oma's en tantes. Hebben zij zich na veel moeite eindelijk ver doend met de mini-rokken, r.u ko men er zomaar eventjes maxi-rokken. Meisjes in de niet zo praktische maar wel heerlijk warme maxi-jassen zien hoe van sommige vrouwen en mannen op straat zowat de ogen uit het hoofd rollen van stomme verbazing. Lange rokken, het moest verboden worden! Oma, moeder, buurvrouw van boven en buurvrouw van onder heb ben immers gezegd dat zo iets bespot- t Tri- --- - l».' Met valse haarstukken valt heel wat te versieren. Wie behoefte aan een ander kapsel heeft kan kiezen uit vele dure en minder dure haarwerken. Losse staarten en vlechten te kust en te keur. te-lijk is, en hoe durft zo'n kind het dan toch te dragen. Ook het voor veel „hippe" kleding gebruikte velours ondervindt de nodige kritiek, waarvan de meest gehoorde te gen jongen in velours pak: „Héé, hij heeft zijn moeders gordijnen aan." „GELD MAAKT NIET gelukkig", is de handige slagzin die is uitgevonden om minder rijke mensen zoet te hou den. Maar Elizabeth Taylor is nog steeds gelukkig, ondanks al haar geld. Haar man Richard Burton laat geen gelegenheid voorbijgaan om haar een nieuw sieraad aan te bieden dat zo mogelijk nog mooier en zeldzamer is dan het vorige. Lies je heeft een collec tie edelstenen ter waarde van veertig miljoen. Er is één bezwaar. Als mevrouw Burton naar een opera of bal gaat, moeten er enkele bewakers mee. Dat zijn de „Diamant-gorilla's". "**"*nf<wwwMV)fwvinnnnnnn is de positie van Mars (M) en van Sa tumus (S) aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste pla neten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. Op de ijselijke avond van zondag 21 december, toen de ondergekoelde regen de wegen in spiegelgladde ijsbanen had veranderd, probeerde onze gastvrouw ons in haar auto naar het station Zandvoort te brengen, om vandaar de reis per trein naar Velsen voort te zetten. Halverwege, waar de weg omhoog ging, liep dat spaak. Wat te doen, als zowel rijden als lopen onmogelijk blijkt! Gelukkig bevonden wij ons vlakbij Zandvoorts politiebureau en dat was onze redding. De auto werd achteruit rijdend langs de stoeprand ge parkeerd, een paar stoere agenten kwa men naar buiten en loodsten ons over het gladde trottoir veilig naar binnen. Daar mochten wij in een goed verwarmd ver trek bij een gezellige kerstboom wat op ons verhaal komen. Vijf minuten later reed een sterke politieauto voor en wer den wij verzocht in te stappen. En zo konden wij, meer glibberend dan rijdend, het station bereiken, waarna onze gast vrouw en nog enkele onderweg op gepikte slachtoffers keurig voor hun huis deur werden afgezet Dit alles gebeurde op zo'n correcte en prettige manier, dat het meer op een zomeruitstapje dan op een winteravontuurtje geleek. Graag wil ik -juist in deze tijd hier eens wijzen op deze bijzondere en ongevraagde servi ce van Zandvoorts politie. Waarvoor hul de en dank! H. J. CALKOEN, Velsen. Zoals veel inwoners van de gemeente Velsen zullen hebben gemerkt, wordt door de vuilophalers van de gemeentere! niging uitsluitend meegenomen wat in de vuilnisemmers zit en wat in plastic zak ken is verpakt. Als de voor de gegeven opdracht verantwoordelijke personen daarmee de bedoeling hebben gehad de ophalers te vrijwaren van lastig en tijd rovend buk- en raapwerk tengevolge van allerlei bij de vuilnisemmers gedeponeer de losse stukken, dan kunnen wij hier mee alleen maar accoord gaan. Maar als de opdracht zo wordt uitgelegd,, dat stevige kartonnen dozen, met of zonder inhoud, eventueel op de vuilnisemmer geplaatst, door de ophalers worden ge weigerd, ja, als zij zelfs moeten bukken om deze dozen naast de emmer op de grond te zetten, dan is volgens mij een bezopen situatie ontstaan, die een beetje op ambtenarij lijkt Dezer dagen vroeg zo'n sterke vuilnisman, die de hele dag zware vuilnisbakken tilt, aan mijn vrouw, toen zij net het huis verliet: Wilt u die doos zelf even in de auto gooien, me vrouw? En dat betrof een kleine niets wegende kartonnen doos, die ik voor het gemak bovenop de bak had gezet. Ik hoop dat de directie van de reinigings dienst de opdracht aan de ophalers zal willen uitbreiden door toe te staan ook dozen mee te nemen, eventueel onder voorwaarde dat bij slap karton een kruis- touw is gebruikt om uit elkaar vallen na regen te voorkomen. G. SIERAAD, Driehuis. Dat de democratie in ons land nog ver te zoeken is blijkt uit het volgende: Ik wilde lid worden van. de Algemene Ne derlandse Grafische Bond en weldra kreeg ik dan ook een aanmeldingsformu lier thuis gezonden. Maar tot mijn verba zing moest ik om lid te worden van de sympatiseer met de Communistische bond verklaren dat ik geen lid ben van of Partij of derzelver mantel organisaties. Deze stelling is mijn inziens verkeerd en is sterk in strijd met de rechten van de mens die voorschrijven, dat een ieder het recht heeft zich bij een vakvereniging aan te sluiten ter bescherming van zijn eigen belangen. Met dit punt kan ik mij niet verenigen en heb daarom onmiddellijk een brief ge schreven maar na 4 weken heb ik er nog steeds geen reactie op gehad. J. T. F. SNOEKS, Haarlem Hoofdklasse: H.B.C. '57-Drop Shot 1; Haarlem-Ragazzi; Duinwijck 2-Victoria; Drop Shot 2-Duinwijck 1. Eerste klasse, afdeling één: Eindhoven - Fl. Rackets; Amstelstad-B.C.H.; Venlo- Idunna; Duinwijck 4-'t Goirke. Afdeling twee: D.K.C.-Duinwijck 3; M.V.O.-Haarlem 2; Vyfsluizen-Venlo 2; Duinwijck 5-Velsen. Pater Chapel heeft in de kerk van de parochie Berkenrode het wagenspel doen opvoeren dat de burgemeester van Heemstede voor openbare vertoning in zijn en onze gemeente ongeschikt achtte. Hij Chapel heeft die opvoering ge pland en gerealiseerd nadat diezelfde burgemeester in datzelfde kerkgebouw het kerstevangelie had voorgelezen. Ten overvloede moesten de aanwezigen een protest aanhoren dat door pater Cha pel werd voorgedragen namens degenen die de mening waren toegedaan dat het gewraakte spel wel in het openbaar de Heemsteedse burgerij getoond had moe ten worden. Pater Chapel deelde mee achter dit protest te staan hetgeen de toehoorders overigens uit zijn handel wijze als zodanig reeds hadden kunnen concluderen. De eerwaarde liturgist is een hard leerse jongen. Na de ezelsopvoering in de Vondelkerk te Amsterdam had hij zich mogen afvragen of de pastoor waar hij gastvrijheid genoot van deze zijne activiteiten wel gediend zou zijn. Hij dwingt bedoelde pastoor tot dezelfde be lijdenis als diens collega in de hoofdstad. Zulks niet alleen t.a.v. de eerste burger doch t.a.v. de gehele burgerij,, inzonder- lijk t.a.v. hen die uif deze burgerij onder zijn herderschap geplaatst zijn. Hier ra ken we de functie van het kerkgebouw. Een plaats van gebed waarvoor zij die bidden willen hun materiële offer bren gen. Zij brengen dit niet om aldaar door gastarbeiders in de wijngaard des Heren geërgerd te worden De eerwaarde liturgist is een bijzon der grove jongen. Hem ontbreken de elementaire regels van het fatsoen. Het wagenspel is een gewaagd spel. Op iede re plaats, op ieder tijdstip, voor ieder publiek. Het wordt een onaanvaardbaar spel op deze plaats (in de kerk), in deze tijd (de advent), voor dit publiek (burge meester temidden zijner gemeentena ren). De eerwaarde liturgist is een bijzon der domme jongen. Hij bedoelt de vre desboodschap uit te dragen. In feite schrééuwt hij om agressie. Hij behoort tot de grote groep die dag en nacht de vrede op grote afstand (Vietnam, Zuid- Afrika, Griekenland Angola) van de daken predikt maar de bewoners van het eigen huis en de directe omgeving met gevoelens van onvrede vervult. Zelfs de gewapende macht noodwendig maakt. In het Huis des Vredes. In de kerk waren zeven agenten. Zij grepen niet in. Dank zij de wijsheid van de eer ste burger en diens burgerij. Niet dank zij hem die een kwalijke representant van de Kerk genoemd moet worden. Voor die Kerk schaam ik mij. Diep. J. A. BOMANS, Heemstede. Kerstmis 1969. DE BILT. Het weer in het afgelopen jaar is in de meeste streken aan de som bere kant geweest, hoewel vooral april en september bijzonder zonnige maanden wa ren. Januari en mei brachten daarentegen veel somber weer, zo zegt het KNMI. In De Bilt werden 1535 uren zon ge registreerd tegen 1572 uren normaal. De kust van Noord-Holland, waar de zon in Den Helder ongeveer 1575 uur scheen, behoorde tot de zonnigste streken. In Gel derland en Twente werd evenwel niet meer dan 1360 uur zon geregistreerd. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen een beetje onder de normale waarde, gemiddeld viel ongeveer 730 mm tegen 742 mm normaal. In Zeeland en in Zuid-Limburg was het aan de natte kant, evenals in de IJsselmeerpolders en in Overijssel. In de Achterhoek was de hoe veelheid neerslag het meest onder nor maal. Augustus was verreweg de natste maand, gevolgd door september, ditmaal de droogste maand. De temperatuur was gemiddeld onge veer normaal. De koudste maand was de cember. Er waren drie maanden (februa ri, maart en december) die kouder waren dan januari, wat de koudste maand van het jaar is. In De Bilt werden 29 zomerse dagen en 81 vorstdagen ongetekend te gen respectievelijk 23 en 64 dagen nor maal. Het afgelopen jaar bracht meer warmte en meer koude dan een normaal jaar, waardoor de gemiddelde temperatuur van 1969 nauwelijks van de normale waarde afwijkt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6