Heidelberg Celtics 1 en Flamingo's konden Belgen niet stoppen I Van Leeuwen kreeg I Anton nog juist op tijd aan kop GRANDIOOS STANDAARD LUI! WISTE FOUT VAN VRIJDAG UIT Janbroers in rust: op spektakel Voor herhaling vatbaar Itill MAANDAG 5 JANUARI 1970 y i :i, fit&ftMtttt* René Aerts (links) en Willy Steveniers hebben reden tot lachen. Rechts coach Guy van den Broeclc. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Het groots opgezette basketbaltoernooi van het Haarlemse Flamingo's heeft alles meegehad om uit te groeien tot een jaarlijks terug kerend evenement. Ook op de laatste avond heeft de tot de laatste plaats bezette Kennemer Sporthal kunnen genieten van in Nederland wemig vertoond basketbal. Standaard Luik, vrijdag nog de grote verliezer, heelt zaterdag op niet misverstane wijze aangetoond, dat het verlies tegen T Blue Stars beschouwd kan worden als een „vergissing .Pas op deze laats dag bewees het Belgische basketbalfenomeen, Willy Steveniers, met ten onrechte gerekend te worden tot de Europese topspelers. Zijn spel stimu leerde Standaard Luik tot prestaties, die na de nederlaag van vrijdagavond niet meer verwacht werden. In de finale heeft Flamingo's niet zoals tegen AZS Warschau voor een sensatie kunnen zorgen. Tot de stand 10-9 konden de Haarlemmers bijblijven, toen was het snel met de ploeg van coach Janbroers gedaan. Het Haarlemse spel werd kramp achtiger, de combinaties liepen steeds minder goed en veel balverlies en kost bare missers maakte het Standaard Luik gemakkelijk een ruime 30-16 voorsprong te nemen na tien minuten spelen. Toen bovendien Harry Kip geblesseerd het veld moest verlaten vloeide de laatste overtui ging uit Flamingo's weg en werd de af stand steeds groter. De 30-56 ruststand bood Flamingo's weinig perspectief meer. Alleen een eervol resultaat was voor de Haarlemmers nog mogelijk. Het strekt Flamingo's tot eer, dat in de tweede helft weinig terrein meer prijs gegeven moest worden. Dat het basket ballfenomeen Willy Steveniers niet te be teugelen was, is bepaald geen schande. Fraaie combinaties met Aerts, de Ame rikaan Vic Dheil en een trefzekere Scho liers stelden de Haarlemse verdediging, die bepaald niet het sterkste van de ploeg was, voor meestal onoplosbare problemen Akerboom en Heimig voldeden opnieuw waarbij het opmerkelijk was dat vooral laatstgenoemde opmerkelijk veel aanval- rebounds had. In de aanval excelleerde eveneens Myers, die vaak voor de Belgen een te groot probleem was. Bij de stand 79-113 vond coach Guy van den Broeck dat ster Willy Steveniers I zijn plicht had gedaan. Onder een ap plaus mocht de Vlaming de strijd stop pen. Ondanks de 79-115 nederlaag kon Flamingo's met opgeheven hoofd het veld verlaten. Uitstekend was opnieuw de lei ding van arbiter Piet Leegwater, geas sisteerd door Van Dishoeck. Topscorer was in deze wedstrijd Willy Steveniers met 22-26, die eveneens de prijs voor de topscorer van het tournooi kreeg. Voor de Flamingo's-treffers zorgden Jimmy Myers 2-15, Frank Kales 8-12 en Jan Schappert 14-6. De aan deze finale voorafgaande strijd tussen AZS Warschau en Heidelberg Celtics heeft de toeschouwers van de eer ste tot de laatste minuut geboeid. Aan vankelijk leek de zóne-verdediging waar mee de militairen van start gingen het nodige succes te gaan sorteren. Fraaie combinaties tussen aanvoerder Armstrong en de uitblinkers Wiley en Shannon hiel den de stand tot aan de achtste minuut in evenwicht. Het betere schot van de Polen, met name van de ongrijpbare Kahnowski werd toen doorslaggevend. De sterk ver dedigende Polen, strafte het balverlies van de Celtics zo perfect af, dat in nau welijks vijf minuten^ de Poolse voor- sprong groeide van 35-26 tot 55-30. Mentaal bleken de Amerikanen direct I na het beginsignaal voor de tweede helft nog niet verslagen. Fenomenen als Shan- j non en Wiley zetten met hun teamgeno- ten een geweldig offensief op. Slechts Nowak kon bij vlagen voor Warschau nog scoren. Na negen minuten was Heidel berg tot 56-64 teruggekomen. Het Ame rikaanse spel verkrampte toen weer enigs zins, het schieten werd minder zuiver, maar nog voor het ingaan van de laatste vijf minuten waren de Celtics toch weer tot 70-76 genaderd. De krachtsinspanning bleek te groot. Warschau schakelde over op een hogere versnelling en via de uit blinkers Pasiorowski (2-13), Kalinowski (26-12) en Nowak (9-10) grepen de Po len verdiend de winst en de derde prijs. Shannon 6-16 en John Wiley 13-14 scoor den voornamelijk voor Heidelberg. Na afloop werd de Poolse achterspeler Jedlinski door de pers tot de meest waar devolle speler van 't toernooi uitgeroepen. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Vóór Anton gister middag schijnbaar met speels gemak in de eindsprint langs zijn concurrenten ging had de buine hengst heel wat werk moeten verrichten. „Ik heb verschillen de keren geprobeerd om buitenom aan kop te komen, maar steeds weer werd ik afgestopt door Christiaan de Wet of Alchimist", legde pikeur Siem van Leeu wen na de 2400 meter lange race uit. Bij het uitkomen van de laatste bocht viel er een gat tussen de koplopers en kon Van Leeuwen Anton binnendoor aan de leiding sturen. Eigenaar Ham uit Nieuw-Vennep werd door deze oberwin ning in het Midwintercriterum op de Hil- versumse baan 3.500 rijker. „Alle lof is voor Anton. Wat een prach tig paard", zei Van Leeuwen, die giste ren pas voor de tweede maal met de elf jarige Anton reed. Op nieuwjaarsdag moest de Hilversummer voor de eerste maal invallen voor de zieke Heskes, de vaste rijder van Anton. Ook het debuut van het tweetal resulteerde reeds in een eerste plaats. Van Leeuwen: „Anton is geen moeilijk paard. Het is een plezier om met hem te rijden. Hij kan alles; snel sprinten, maar ook uitstekend stay- eren". Als Van Leeuwen over Anton praat lijkt hij of hij het over een kind heeft. Slechts twee races waren er voor nodig om hem te overtuigen van An ton's klasse. Lang zal het verbond van het tweetal echter niet meer duren. Over twee weken staat Anton ingeschreven in dezelfde race als Royal Hannover, het paard waar Van Leeuwen pikeur bij de Hilversumse stal Middenmeer nor maal mee rijdt. De Hilversummer zal dan voor Hannover moeten kiezen. Anton kwam met zijn zege van giste ren dicht in de buurt van de twee ton aan totale verdiensten. Dit bedrag hep Anton, een zoon van Double Six M en Petulance K., bijeen in de laatste zes jaar. De eerste vijf jaar van zijn leven waren de verdiensten van de jonge dra ver, toen nog in het bezit van Van Dooye- weerd, vrijwel nihil. Het succes kwam voor Anton pas nadat hij voor enkele duizendjes was overgegaan naar Ham. De tweede koers van gisteren leverde een overwinning op voor For Ever, met als pikeur de Beverwijker Pools. Met de eerste plaats in deze wedstrijd over 2000 meter won Pools duizend gulden voor eige naar Braams. De uitslagen van de draverijen zijn: Araprijs (240 ml: 1. Galathea (T. H. Kooyman) 3 04 1 1.30.2; 2. Haroldine, 3. Gerda Kraan. Winn. 2.40, pl. 1.40 2.20 1.80, koppel 8.70 cov. 8.—. Boomvalkprijs (2000 m met autostart) 1. For Ever (H. J. Pools) 2.54.-, 1.27.-; 2. Gonda Mac. 3 Gracia Peterhof. Winn: 14.80, pl. 4.30 1.70 1.70, koppel 12.-, cov. 4.10, trio 399.10. Amateurwinterkampioenschap 1 (2000 m, voor amateurrij ders1Billy Boy2 Eric Kinley 3. Ger Westlandia. Winn. 10.90, pl. 1.90 1.40 1.60. koppel 9.80, cov. 3. Midwintercriterium (2400 m). 1. Anton (S. J. v Leeuwen) 3.23.9. 1.22.9; 2. Esmeraud, 3. Beach comber. Winn. 3.-, pl. 1.40 2.- 3.60, koppel 7.-, cov. 5.50. Bosduifprijs (2000 m, met autostart). 1. Flying Lady (E. F. Schwartz) 2.52.8 1.26.4; 2. Francisco, 3. Filippine. Winn. 2 50, pl. 1.10 1.30 1.20, koppel 10.80, cov. 3.90, trio 25.10. Buizerdprijs (2920 m). 1. Freddy Scotch (S. v. Dooyeweerd) 4.17.1 1.27.4; 2. Dora William:s, 3. Gaston v. d. Lente. Winn. 5.-, pl. 1.60 1.50 1.50, koppel 7.-, cov. 4.10. Bosuilprijs (1600 m met autostart) 1. Beautiful Star (C. A. v. Leeuwen) 2.14.6 1.24.1; 2 Bonnie Mars, 3. Dochter van Our Bonni. Winn 4.10 pl. 1.70 1.40 1.40, koppel 3.30, cov. 4.90, trio 28.60. Aasgierprljs (2400 m met autostart) 1. Heer du Commerce (K. Woudstra) 3.32.2 1.28.4, 2. Heros 3. Gaudy Way. Winn. 5.90, pl. 3.50 2.90, koppel 15.90, cov. 4.10. Een moment uit de beginfase van het Midwintercriterium Anton ™etnog aenoegen nemen met een plaatsje m de middenmoot. Later zou hij nog naar voren komen. Harry Kip (links) en Frank Kales van Flamingo's doen een vergeefse poging y y Vic Dheil het scoren te beletten. Daar was dan eerst zaterdagmiddag het treffen tussen de Heidelberg Celtics en Standaard Luik. De Belgen moesten met zestien punten verschil winnen om zich voor de finale te kwalificeren. Vrijwel ieder twijfelde aan de kans van slagen. Niet echter coach Guy van den Broeck. die zijn topformatie reeds voor de basket verwisseling een kloof van achtentwin tig punten zag slaan. De finale was be reikt. De slotwedstrijd, die ging tegen het organiserende Flamingo's, dat s de vergissing" van Rotterdam definitie! had uitgewist door Rotterdam-Zuid naar een gevoelige 99-62 nederlaag te spelen, werd van Belgische zijde een ware bas ketbalshow. Met virtuoos spel werd de Haarlemse formatie ondanks het in de tweede helft fel meelevende publiek naar een nederlaag van 79-115 gespeeld. De strijd om de derde en vierde plaats was al even spectaculair. Het Poolse AZS War schau was opnieuw in grote vorm en schudde achteloos de Amerikaanse mili tairen met 98-78 van zich af. Het treffen tussen Flamingo's en Rot terdam-Zuid in de vroege zaterdagmid- daguren was een eenzijdige vertoning. Voor de ook nu weer goed bezette tribu nes moet het een raadsel zijn, hoe Fla mingo's in het oude jaar van deze ploeg voor de competitie kon verliezen. Zo veel sterker waren de Haarlemmers, dat coach Janbroers zich kon veroorloven in de tweede helft gastspeler Harry Kip var» Treffers op de bank te houden en zijn jeugdspelers Adriaan Heimig en Kees Akerboom alle gelegenheid kon geven ook in een dergelijk tournooi weer ervaring op te doen Reeds bij de rust leidde Fla mingo's met 53-27, vooral dankzij de coed passende Jimmy Myers. Na de rust liepen de Haarlemmers steeds verder uit. Een opzicht „blonken" de Rot terdammers uit en wel door hun veelvul dig gepraat tegen de scheidsrechters als onderling. Was Flamingo's in de slotfase niet zo onnauwkeurig geweest, ongetwij feld zou de nederlaag voor Rotterdam- Zuid nog gevoeliger zijn aangekomen. De Haarlemse schutters waren Frank Kales 12-6, Eric Jager 0-16 en Harry Kip 15-0. Hugo Harrewijn 7-15 en John van Lek 12-6 scoorden voor Rotterdam-Zuid. Het duel tussen Heidelberg en Stan daard had een finale kunnen zijn. De Amerikaanse coach Bailey had zijn spe lers het veld ingestuurd met de opdracht een eventueel verlies tot zestien punten te beperken. Het harde spel van de zware en lange Amerikanen moest het echter toch afleggen tegen de techniek en het raffinement van de Belgen. Vijf minuten lang kon Heidelberg naast de Belgen blijven 10-12, maar pas toen begon de opmars van Standaard Luik. Na vijftien minuten spelen wisten de Heidelberg Cel tics zeker, dat de finaleplaats verloren was. Steveniers, Vic Dheil en Scholiere waren er oorzaak van, dat de 37-65 rust stand betekende, dat Heidelberg zelfs met in aanmerking kwam voor de strijd om de derde en vierde plaats. Na de rust lieten de Belgen de teugels vieren. Er werd minder sterk aangedron gen Aan Amerikaanse zijde vielen de persoonlijke fouten als rijpe appelen uit de boom en snel op elkaar volgde de dis- kwalificatie van Williams, Powers, O Neill, Armstrong, Shannon en Wiley. De zone verdediging van Heidelberg behoedde de Amerikanen voor een voortijdige aftocht. De schutters in dit door Standaard met 109-87 gewonnen duel waren: Willy Ste veniers 21-8, Vic Dheil 12-9, John Wiley 8-8 en Armstrong 8-6. competitiewedstrijd tegen Brusseliers de vijftig volgemaakt. Met deze cij fers in het hoofd was het enigszins te begrijpen van Van den Broeck aan de toernooileiding verzocht om de eer ste wedstrijd tegen een Nederlandse team te mogen spelen om „warm te kunnen worden". Als sparringsparter zou Blue Stars moeten dienen. Zoals bekend hadden de Amster- mers echter geen zin in een onderge schikte rol en brachten Standaard een verdiende nederlaag toe. Willy Steve niers wilde na het uiteindelijke suc ces nog wel even op de eerste match terugkomen: „Eerlijk gezegd hadden wij Blue Stars onderschat. Ik mocht voor onze voorzitter Tilkin slechts vijf minuten meedoen om te voorkomen dat ik geblesseerd zou worden. Wij be gonnen met het idee dat het toch wel gemakkelijk zou gaan. En dat viel te gen". Een betere instelling hadden de Bel gen zaterdag, eerst tegen de Heidel- berg Celtics Steveniers: „Technisch goede spelers, maar geen conditie" en later tegen Flamingo's opdracht gegeven om in de eerste fase verde- dogend te spelen. Het duurde toen lang of we stonden met vijftien punten 'er- schil voor. Op dat moment wist ik al dat het gebeurd was". Waarschijnlijk heeft een gesprek tus sen de organisatoren en de heer Til kin, na de eerste wedstrijd van vrij- dagavond er toe bijgedragen dat de Belgen met meer inzet gingen spelen. Flamingo's voorzitter Massaro: „Toen Tilkin over de scheidsrechters kwam klagen, hebben wij hem duidelijk ge maakt dat wij op onze beurt ontevre den waren over zijn ploeg". Na de Heidelberg Celtics waren het de Haarlemmers die aan den lijve on dervonden wat het spelen tegen een geïnteresseerd Standaard inhoudt. Coach Janbroers bleef er nuchter on der: „Het was jammer, dat Franke door een kuitblessure niet mee kon spelen. Door zijn afwezigheid was het verschil tussen de teams te groot geworden". Na de eerste helft besef - de hij al dat het een verloren zaak was. „Ik heb in de rust opdracht ge geven om alleen nog maar op spek takel te blijven spelen, zodat het toch een aantrekkelijke wedstrijd zou blij ven", aldus Janbroers. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het bestuur van Fla mingos heeft met het eerste interna tionale basketbaltoernooi bewezen dat een succesvol basketbalevenement m Haarlem geen fictie hoeft te zijn. Ruim drieduizend toeschouwers lieten met hun komst naar de Kennemer Sporthal zien dat de pessimisten onge lijk hadden toen zij beweerden dat er voor een groot basketbaltoernooi geen belangstelling zou zijn. De mensen zul len komen als er maar voldoende klas- seploegen worden aangetrokken om het geheel interessant genoeg te ma- HfniïwnwiMVim n-r"- Guy van den Broeckvol vuur langs de lijn. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Als één man ston den zaterdagavond veertienhonderd toe schouwers op om Standaard Luik met een lang applaus te bedanken voor het virtuose spel dat het in de finale tegen Flamingo's ten toon had ge spreid. Een minuut voor deze ovatie losbrak had men reeds de handen warm geklapt toen Willy Steveniers, die met 48 punten in de laatste wed strijd zijn naam als topscorer waar maakte, de wedstrijd verliet. De Bel gen ondergingen de hulde uiterlijk on bewogen. Zij zijn gewend aan het suc ces. Voor de mannen van coach Guy van den Broeck was de finale tegen Flamingo's reeds de zevende wed strijd van deze week, en de 49e van deze competitie. In het begin van de vorige week wonnen de Luikenaars reeds een eigen toernooi door in de eindstrijd tegen de Amerikaanse TWA formatie met 126-104 te verslaan. Gisteren werd met de belangrijke Massaro (voorzitter van Flamingo's, links) en toernooileider Remeijer; ver- VClllK-T UUIl J twiii'i'ii'yi/ 9 w.v.v«, - - tegenwoordigers van een succesvol organisatieteam. ken, redeneerden de bestuursleden, en zij kregen gelijk. Hoewel men met dit toeschouwers aantal niet helemaal uit de kosten komt, wordt dit eerste toernooi als een eclatant succes gezien. Flamingo's hoeft slechts een gedeelte van de ga rantie van de Stichting Sportinitiatie- ven aan te spreken om rond te kun nen komen. Het is daarom zo goed als zeker dat er volgend jaar een tweede toernooi zal komen. Als er mogelijkhe den voor zijn zal men dan proberen om op vier avonden te spelen, zodat het niet meer voor kan komen dat een ploeg op een dag in twee zware wed strijden moet uitkomen. Of Standaard Luik volgend jaar de kans zal krijgen om de eerste plaats te verdedigen is nog de vraag. „Wij willen hier graag terugkomen, ver klaarde Guy van den Broeck, die vol gens zijn zeggen was verschoten van het grote aantal toeschouwers De wil is er, maar daar is men bij de Luike naars nog niet mee klaar. Om de ploeg van Tilkin te krijgen moet er geld op tafel komen. Hoeveel? Voor zitter Massaro: „Het is geen groot bedrag. Ik zou het een ruime reiskos tenvergoeding willen noemen. Maai daar komen dan de verblijfskosten bij". De Luikse coach bevestigt dat: „Wij hebben hier niet veel gevraagd. Er bestaan al lang goede contacten tus sen Standaard Luik en Janbroers. Daarom hebben wij geen hoge eisen gesteld. Voor de prijs waarvoor wij hier speelden, komen wij normaal liet". Onvermeld mag tenslotte niet blij- /en het werk dat toernooileider Re meijer met zijn assistenten verzette Zij zorgden ervoor dat dit eerste expe riment zonder een wanklank kon ver lopen. Bij zo n eerste krachtproef min stens even belangrijk als de komst van topploegen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11