Lid technische commissie KNSB Mulder over zijn voorzitter: WYNIA HAD ZIJN MOND MOETEN HOUDEN" Hockeyteam verloor met 2-1 Nederland begon weer erg zwak tegen Japan Walcheren profiteerde slechts gedeeltelijk van misstap van Niloc ROERMONDS SWIFT BRENGT SPANNING AAN TOP TERUG AMVJ verrassend goed Cardinals en Lions bekeren weer verder NIEUW RECORD JOHNNY OLOF DIJC naar Alma Ata Noor Vea won in Deventer „Na kampioenschap uit technische commissie... Lubbers en Huppen mogen weer boksen Dames De Blinkert boekten zege Go Ahead kampt met financiële moeilijkheden MAANDAG 5 JANUARI 1970 12 IHH Gebelgd Te gek Gelacht Misstap (Van onze sportredactie) „Ik HAARLEM/DEVENTER «nap niet hoe Wynia in het radiopro gramma „Goal" durft te stellen: „De landelijke technische commissie van de KNSB is het niet eens met de op zet van het jeugdtoernooi Lage Lan den. Ik ben ook lid van die technische commissie. Hfj heeft met mjj niet over deze zaak gesproken en boven dien, de technische commissie heeft zich niet uit te spreken over de opzet van een toernooi Aldus breide gistermiddag op de De venter ijsbaan de secretaris van de lan delijke technische oommissie, de heer H, E. Mulder, een nieuw hemd, dat kan worden gevoegd bij de reeds aanzien lijke hoeveelheid vuile was ^ie de KNSB deze week buiten de deur hing. Het begon zoals wij vorige week al meldden aldus: in plaats van de regio west nodigden de organisatoren van het toernooi lage landen, de ijsclubs DYC (uit Deventer) en Thialf (uit Heeren veen), de Amsterdamse vereniging HCA uit. Vooral het uit Purmerend afkomsti ge derde lid van de landelijke technische commissie, Jacques de Koning, vader van een talentvolle jonge schaatsenrijder, was daarover zeer gebelgd. De heer De Ko ning stak zijn mening niet onder stoelen of banken. Integendeel, de publiciteit die hij ontketende rond dit vierde lage lan- dentoernooi was zo groot, dat de organi satoren gisteren op de Deventer kunst ijsbaan zeiden: „voorgaande jaren kwam er ternauwernood iets over ons toernooi in de kranten. Nu worden hele kolommen gevuld met (negatief) nieuws over het lage landentoernooi". Zaterdag was Jacques de Koning bereid om via de telefoon de hele zaak nog eens nader te belichten. Ondanks het feit, zo zei hij, dat de heer Mus (een bestuurs lid van DYC) mij beloofde een uitnodi ging te sturen naar de regio west, ont vingen wij niets. Wèl werd de HCA (Hardrijders Club Amsterdam) gevraagd een groep b-rijders te sturen. Later werd HCA alsnog verzocht om ook een aantal a-rijders mee te nemen naar Deventer. Na overleg tussen de regio west en HCA werd besloten in het geheel geen ploeg af te vaardigen. Het is toch te gek dat DYC en Thialf pas aan de westelijke rijders denken als AMSTERDAM. De Westzaner John ny Olof heeft zondagmorgen tijdens na tionale schaatswedstrijden op de Jaap Edenbaan het Nederlands juniorenrecord op de 1000 meter verbeterd. Olof finishte in 1 minuut en 25,6 seconden, 1,9 secon den onder het oude record, dat op naam stond van Piet Kleine en Jacques de Ko ning. Ook Jos Valentijn uit Ter Aar, die tweede werd, bleef onder het oude record met 1.26,7. Valentijn verbeterde op de 500 meter het baanrecord met een tijd van 41,7 seconden. Hij bleef negentiende se conde voor op Olof. Doordat Marcel Pennings zich wegens griep teruggetrokken heeft voor de strijd om het Nederlands kampioenschap, die het komende weekeinde in Deventer wordt gehouden, kwam er een plaats vrij. Arend Klos en Theo Roozendaal waren kandidaten voor een deelnemingsbewijs. De resultaten van Klos (500 meter in 44,2 en 5000 meter in 8.06,0) bleken iets beter dan de tijden van Roozendaal (45,0 en 8.05,4) zodat de Zoetermeerder in Deven ter mag uitkomen. De voornaamste resultaten waren: Junioren: 500 meter: 1. Valentijn 41,7 sec. (nieuw baanrecord); 2. Olof 42 6 3. Derksen 43,4, 4. De Koning 44,0. 1000 meter: 1. Olof 1.25,6 (nieuw jeugd- record); 2. Valentijn 1.26,7. Senioren: 500 meter: 1. Krook en Vink 43,0 sec., 3. Meyer 43,4. 1500 meter: 1. Vink 2.13,0; 2. Meyer 2.14 4 3. Van Os 2.18,5. DEVENTER De Deventer IJsclub zal een afvaardiging zenden naar Alma Ata. Henk Beltman, Henk Waanders, Hans ten Hag, Piet de Rijke, Gerard Demkes, Jan Pasman, Gerard van Gelder en Adrie Hekman vertrekken met trainer-coach Peter Schotting op 18 januari per trein naar Moskou. De ploeg uit Deventer zal in Alma Ata, dat voor het eerst Westerse rij ders ontvangt, deelnemen aan clubwed strijden met Japanners, Tsjechen, Polen, Oostduitsers en Russen. Op 31 januari hoopt men weer in Nederland te arriveren. DEVENTER. In de internationale jeugdwedstrijden op de Deventer kunst ijsbaan leverde de 18-jarige Noorse stu dent Erik Vea, de beste prestaties bij de a-junioren. Hij won 1000 meter en de 5000 meter. Zijn tijd op de kilometer, 1.25,7 betekende een nieuw baanrecord voor ju nioren. Van de Nederlanders viel de 17-ja- rige Gerard van Gelder uit Diepenveen op. Hij werd tweede op de 1000 meter achter de Noor Geir Nyland en won de 3000 meter in de goede tijd van 4.37,7. enkele buitenlandse ploegen het laten af weten. Het westen notabene, waar Ne derlands sterkste junioren wonen. Het westen bovendien, dat vier jaar achtereen wèl werd uitgenodigd en dat nu plotse ling niet nodig is. Ik vind het vooral zo erg omdat het toernooi wordt gesubsi dieerd door de bond. Ik snap DYC en Thialf ook niet. Waarom worden dure buitenlanders van ver gehaald, als je binnen handbereik veel betere rijders kunt krijgen, die ten eerste snakken naa' internationaal contact en ten tweede bij na niets kosten De heer De Koning gaf daarna onge vraagd zijn kijk op de structuur van d' regio's oost en noord. Die is, zo oordeel de hii. ongezond. Zelfs zeer discrimine rend. Thialf en DYC hebben het namelijk volledig te vertellen op respectievelijk df ijsbanen in Heerenveen en Deventer. De andere clubs in de regio oost en noord worden daardoor gediscrimineerd. In west kennen wij dit patroon gelukkig niet Bij ons schaatsen de ploegen, zover zij interesse hebben, alle op de Amsterdamse ijsbaan. De resultaten van onze rijders bewijzen dat we op de goede weg zijn In Deventer zaten gistermiddag na terechtwijzingen van de technische com missieleden De Koning en Wynia niet '''VWWWVWWWWVNA/VWWWWVWWXA/WWWVs x,vv*/w^VWV\/VWWWWW\AA<VWWWWWWWWW JAC. DE KONING A/VVWVVVVVWWWVWVWWWWVWVVVWWWVVVV minder dan zeven man in zeer revolu tionaire sfeer bijeen om hun licht te la ten schijnen over de kwestie. Onder hen de heren W. E. Mulder, E. Lebbink (voor zitter DYC en secretaris van het gewest Overijssel) en J. Harkema (Fries en con sul van de KNSB). De heer Lebbink: „Wij wilden een meerdaagse clubwed strijd. Die zou worden verreden op de banen van Amsterdam, Heerenveen en Deventer. Met Heerenveen kwamen wij vlug tot een akkoord, maar Amsterdam (lees HCA) kon niet meedoen, omdat het niet de beschikking had over een ijsbaan. Desondanks nodigden wij HCA toch uit. Later, toen enkele buitenlandse ploegen verstek lieten gaan, vroegen we HCA zelfs naast een b-ploeg ook a-rijders te sturen. Wij hebben uit telefoongesprek ken de indruk dat HCA graag had willen komen, maar dat de club onder druk van de regio west, een brief heeft geschreven waarin werd meegedeeld dat HCA om technische en principiële redenen niet kon komen", aldus de heer Lebbink. De door tc-lid De Koning zo sterk be nadrukte punten als subsidie en de dure buitenlandse rijders werden door de zeven getrouwen met gelach ontvangen. „Wij krijgen 500 gulden subsidie van de KNSB. Het toernooi kost ongeveer tien duizend gulden. Buiten de 500 van de bond krijgen we geld van de gemeente, provincie en van de industrieën. Boven dien beide kernploegen van de KNSB rijden gratis op de Deventer ijsbaan op uren van DYC. De kernploeg van de regio oost ook. Laten we dus maar niet over die 500 gulden praten. Wat de bui tenlanders betreft. De Koning had beter moeten weten. Wij hoeven slechts de reis kosten van de grens naar Deventer te vergoeden". Lebbink tenslotte over de structuur van regio oost en noord: „De structuur van de regio oost en noord is niet fout, maar die van de KNSB. De bond wil tegen woordig liever van boven naar beneden werken. En zij wil bij het langebaan- hardrijden de clubs liever vergeten. In het westen gebeurt dat al min of meer. Wij werken van beneden naar boven; vanuit de clubs dus. Dat lijkt ons logi scher en beter. Ondanks de veel kleinere bevolking hebben wij toch maar vier rijders(sters) in de kernploegen en kun nen wij wedstrijden organiseren zoals het Lage Landentoernooi. Het westen heeft zoiets nog nooit van de grond gekregen. Wat kun je overigens van de KNSB ver wachten (de heer Mulder knikte instem mend). Daar oordelen kunstrijders, schoonrijders, kortebaan-rijders en clubs die niets met sport uitstaande hebben over de langebaan-sport. Het is belache lijk. Tijdens het gesprek deelde de heer Mulder mee, dat hij verwachtte na de Nederlandse kampioenschappen op de schaats uit de landelijke technische com missie te worden gezet. DEN HAAG. De Nederlandse ama teurboksers Rudi Lubbers, Jan Huppen en Herman Schregardus, die op 16 juni naar aanleiding van gebeurtenissen bij de Europese kampioenschappen in Boeka rest, door de Nederlandse Boks Bond werden geschorst, mogen weer in de ring komen. De commissie van beroep van de NBB bestaande uit de heren Nijgh, Posthuma en Elzinga besloot zaterdag de schorsin gen van een jaar voor Lubbers en Hup pen om te zetten in een verbod om gedu rende een half jaar in buitenlandse wed strijden uit te komen. Omdat die termijn op 16 december verstreken was, kan het tweetal nu weer normaal uitkomen. Schre gardus, die voor een half jaar geschorst was, zag zijn straf veranderd in een be risping. Henk Baars die destijds voor drie maanden geschorst was, is niet in beroep gegaan omdat zijn straftijd op 16 sep tember reeds voorbij was. BOMBAY. Een wat vervelende tra< ditie wil dat het Nederlandse hockey-elf tal grote internationale toernooien slecht begint. Door een vrij magere bezetting (Argentinië, Italië, West Duitsland, Ne derland, België, Japan, India-a en India b) moge het zaterdag in Bombay begon nen toernooi misschien niet tot de groten behoren, de start van Nederland was ge woontegetrouw zwak. In de openingswedstrijd tegen Japan die eindigde in een nederlaag van 1-2, lag het tempo voor rust zeer laag bij de Ne derlanders en maakte de ploeg in zijn ge heel de indruk weinig geïnspireerd te zijn. Mogelijk een reactie op de zware tournee voor het echte toernooi, begon mogelijk een resultaat van de warmte, het was rond dertig graden in de scha duw. Zeker is echter dat het Nederlands elftal in de eerste helft tactisch weinig slim speelde. Frans Christis, die met zijn broer Jos in een echte interland-wedstrijd debuteer de, had tot taak op het middenveld de verbindingslijnen tussen verdediging en aanval te leggen. Die opdracht was voor Frans Christis te zwaar. Van de tactische fout van het Neder lands elftal maakte Japan een dankbaar gebruik. Steeds weer bouwden de Japan ners op het middenveld, waar hen veel te veel vrijheid werd gelaten, aanvallen op. Door uitvallen was de Nederlandse voorhoede ook een paar keer gevaarlijk geweest, maar een goed schot van Piet Weemers werd subliem gekeerd door de onnavolgbare Japanse doelman Satokazo tsuka en Jeroen Zweerts schoot ver naast. Tien minuten voor rust leverde een lange hoekslag de sterkere Japan ners hun eerste doelpunt op. Rechtsbui ten Hideo Miyammoto scoorde en vijf mi nuten later bracht Kwamura uit een straf hoekslag de stand op 2-0. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. Het grote duel in de dames-hoofdklasse tussen het Roermond- se Swift en Niloc uit. Amsterdam (tot gis teren nog ongeslagen) is in een 7-4 over winning voor de Limburgse dames geëin digd, waardoor de spanning aan de top weer terug is. De winst kwam de thuis club volkomen toe, omdat het sneller en taktisch beter speelde dan de Amsterdam se dames. De stevig ingrijpende Swiftse defensie gaf Niloc aan de cirkel geen kans. Swift nam door Suzanne Geerdink, Thea Hendrix en Wil Kroket (2x) een 4-0 voorsprong. Voor de rust kon slechts Carry Piller tegenscoren. In de tweede helft werkte de 5-1 verdediging van Ni loc beter dan de 6-0 van voor de rust en langzaam kwam de ploeg van coach Hul- scher dichterbij. Zes minuten voor 't ein de had Swift haar tegenstander naast zich. Toch won de thuisclub, omdat en kele snelle uitvallen doeltreffend werden afgerond, 7-4. Walcheren profiteerde van deze mis stap maar gedeeltelijk door een teleur stellend gelijkspel bij Verburch. In dit op behoorlijk peil staande duel leidde de thuisclub kort voor het einde, maar Ma rianne de Meurichy schoot haar ploeg op de valreep naar 5-5. Bij ZeeburgQuintus werden eveneens de punten gedeeld. De Amsterdamse da mes speelden ongeïnspireerd. Door hard werken hielden de dames uit Kwintsheul aan deze ontmoeting verdiend een punt over (6-6). Doordat Hellas met 10-7 de baas bleef over stadgenoot Hygiëa bezet laatstge noemde ploeg nu eenzaam de laatste plaats. De heren van het Haagse Opera tie '55 zorgden voor een daverende ver rassing door Olympia met een kleine 12- 11 nederlaag naar Hengelo terug te stu ren. De thuisclub speelde met een enor me inzet en had in Joop Meershoek een waardevolle afwerker. Liefst achtmaal passeerde hij de Hengelose doelman. Hal verwege leidde Operatie '55 met 5-3, maar via 10-7 werd het kort voor het einde 10-11. Na de gelijkmaker leverde een arbitrale blunder de Haagse ploeg de overwinning op. In de laatste seconde schoot Visschers hoogopspringend een vrije worp in het Hengelose doel en aan gezien de beide scheidsrechters dit op springen blijkbaar ontgaan was greep de Haagse ploeg met 12-11 de eerste winst. Niloc klom naar de derde plaats door een overwinning op het Geleense V en L. In dit harde treffen leek de Amsterdam se ploeg naar een grote overwinning te gaan, toen het door snel spel na dertien minuten met 7-1 leidde. De Limburgers onttrokken zich aan de Amsterdamse druk en kwam voor de rust tot 9-5 terug. In de tweede helft kreeg Niloc duidelijk moeite met een steeds beter draaiend V en L. Ondanks goed werk van Niloc- doelman Geerts, kwamen de gasten tot 9-8. Toen een van de Limburgers voor vijf minuten naar de kant werd verwe zen, kon Niloc van de numerieke meer derheid profiteren en kwam op 12-8. De tegenstand was toen zo kort voor het einde uiteraard gebroken. Kees Keyzer had met negen doelpunten een belangrijk aandeel in de 14-11 overwinning. Keyzer van Niloc lost een schot, dat Meuffels van V en L volkomen ver rast. Het belangwekkende duel voor de bo venste plaats tussen Sittardia en het Arn hemse Swift is voor de Arnhemmers op een teleurstelling uitgelopen. De Limbur gers verkeerden namelijk in een glanzen de vorm en ook George van Noesel kon weinig doen aan dit geweld. In hoog tem po werd keer op keer de Swift-defensie voor onoverkomelijke problemen gesteld en na een 9-3 ruststand won Sittardia met liefst 21-10. De beste man bij de Limbur gers was de concurrent van George van Noesel voor de nationale ploeg, doelman Ger Norbart. In een weinig aantrekkelijke ontmoe ting won AHC'31 in Arnhem met 13-9 van ESCA VC. Er werd vaak te hard ge speeld en de scheidsrechters wezen geza menlijk achtmaal naar de 7-meterlijn. Al bij de rust leidden de Amsterdammers met 8-4. AHC'er Bob' Sondaar was met vijf doelpunten de beste schutter. 'i^v/"wwwwwwwwwvvwwwwww"wvwwwvwww^^^ AMSTERDAM. Landskampioen AMVJ heeft door een overwinning op de Europese bekerhouder CSKA Sofia het internationale Energietoernooi als eerste beëindigd. De Amsterdammers versloegen de Bulgaren in de Amsterdamse Apollo- hal met 3-2. De setstanden in dit enerve- ende duel waren 16-18 15-13 15-9 5-15 15- 13. In de laatste set maakte AMVJ nog een achterstand van drie punten goed. Blokkeer verloor ook de derde wed strijd. Na de goede prestatie van vrij dagavond toen in de Voorburgse sporthal ,,De Vliegermolen" ternauwernood met 2- 3 van CSKA Sofia werd verloren, stelden de Hagenaars teleur. Orawi uit Dordrecht had weinig moeite om met 3-0 te zege vieren. De setstanden waren: 15-11, 15-5 15-10. De eindstand: 1. AMVJ 3 gespeeld 6 punten; 2. CSKA Sofia 3-4; 3. Orawi 3-2; 4. Blokkeer 3-0. t#vvwwwvwv%AA#vwuwvwwwwtfwwwvwwwvvwwvwvwwwvwwwwwwwvwvtfiA/vwvvwwwvwwwwwwvwwwvwvwvw«A#wwwwwvwwwvwwwwwvvwwwwwwwwwwwwwwwwvwvwwwwwwwvv* In de tweede helft speelde Nederland een stuk beter. Met Ebbens was de kracht van de nationale ploeg op het middenveld een stuk groter geworden en Frans Spits kwam op de rechtervleugel veel meer tot zijn recht. In de elfde mi nuut kreeg Nederland een strafbal toege wezen, na een doelworsteling volgend op een lange hoekslag waarin de Japanse doelman op de bal was terecht gekomen. Maar ook uit de strafbal liet doelman Ot- suka zich niet passeren. Bij het stoppen van de door Weemers ingepushte bal, maakte Otsuka echter sticks en daardoor kreeg Nederland een strafdoelpunt. Ne derland verstevigde zijn greep op het duel en Japan verdedigde herhaaldelijk met negen of tien man om de voorsprong vast te houden. Nederland kreeg wat kansen en veel hoekslagen, maar de laat ste hindernis bleek onpasseerbaar. In de eerste wedstrijd van gisteren ver sloeg het donkerblauwe team van India de Italiaanse ploeg met 6-0 na een rust stand van 3-0. W.-Duitsland speelde doel puntloos gelijk met India-b, de lichtblau we ploeg zoals de organisatoren zeggen omdat zij de beide Indiase elftallen als gelijkwaardig willen beschouwen. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Omdat de basketbal competitie het eerste weekend in het nieuwe jaar nog stil stond, hebben vele verenigingen van de gelegenheid ge bruik gemaakt hun bekerwedstrijden te spelen. Over het algemeen waren de Haarlemse ploegen zeer succesvol. Na Flamingos drongen nu ook de dames van The White Stars en de heren van Lions en Haarlem Cardinals tot de derde ronde door. The White Stars, dat thuis reeds ruim van Zeemacht had gewonnen, overbrug de in Den Helder gemakkelijk de handi cap van tien punten. Zonder onder ande re Janke Nijdam en Conny Broere werd dankzij vooral Betty Veenstra 12-15 en Roos de Vries 10-15 gewonnen met 42-76. In de volgende ronde ontmoet The White Stars het Leidse Bona Stars. Haarlem Cardinals won in Amstelveen van die club met die naam met 52-79 na achtendertig minuten spelen. De Am- stelveense ploeg was op dat ogenblik na melijk gereduceerd tot een speler. In de volgende ronde wacht de derby tegen Flamingos. Ook Lions won probleemloos. Racing Amsterdam moest ondanks een 10-0 voorsprong met een grote 99-33 neder laag de badplaats verlaten na een 53-15 voorsprong bij de rust. Topscorers wa ren hier Lex Kroder 18-16 en Rob Boo gaard 13-9. In de volgende ronde zal Pi rates uit Eindhoven of Wilskracht uit de hoofdstad de tegenstander zijn. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. In distrikt West A was slechts een beperkt zaalhandbalprogram ma vastgesteld en van de districtklassers uit onze omgeving kwam alleen de dames- ploeg van de Blinkert in aktie. In de sporthal aan de Van Hogendorpstraat in Amsterdam behaalden de Haarlemse kampioenskandidaten een wat geflatteer de 14-5 overwinning op AHC'31. Geflat teerd, omdat het kwaliteitsverschil tus sen beide ploegen een dergelijk verschil in doelpunten niet rechtvaardigde. De opbouw van de Amsterdamse aan vallen was dikwijls goed, maar de cir kelloopsters waren niet balvast en boven dien stond een goed keepende Jannie Meinema veel Amsterdamse treffers in de weg. Bij de Blinkert bleven in de aan val de hoeken slecht bezet, maar in het centrum kregen de gasten ook voldoen de kansen, waarvan er in de eerste helft vijf benut werden. AHC '31 stelde hier twee doelpunten tegenover. Na de rust leek het spannend te worden, toen de gastvrouwen snel voor 3-5 zorgden. Twee schoten van Nelleke Rubach betekenden 3-7 en hoewel AHC'31 goede tegenstand bleef bieden, maar slecht afwerkte, kon den de Haarlemse dames deze aardige wedstrijd met 14-5 winnend afsluiten. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Het ziet ernaar uit dat Go Ahead het lopende seizoen '69-'70 zal afsluiten met een tekort van tussen de 250.000 en 300.000 gulden. Dit is gebleken uit de begrotingscijfers die voor het eerst in de geschiedenis van de Deventer ere divisieclub door het bestuur zijn vrijgege ven. Geraamd was een begrotingstekort van ongeveer twee ton, maar door de ver minderde publieke belangstelling bij de thuiswedstrijden zal dit tekort in de buurt van de drie ton komen. Go Ahead denkt aan inkomsten totaal 750.500 gulden te ontvangen, daarentegen- over staan personeelskosten (187.435 gul den), contractspelers 335.250), bedrijfs kosten (f267.670). KNVB, BTW en ver makelijkheidsbelasting eisen dan nog een bedrag op van f 158.360. AMVJ valt aan

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 12