„Newsweek" over Midden-Oosten crisis: MOSKOU TERUGGEKOMEN OP AKKOORD MET V.S. Weer conflict I in Libanon Kardinaal waarschuwt tegen breuk met Rome Sinterklazen van Peron Aardbeving in China Erdal koopt Mijnhardt Bij inbraak zestig mille gestolen Biafraanse stad Owerri onder kanonvuur GRIEP: Dode in Haarlem HAAR VOOR HEM Libanezen gevangen Bij opening Pastoraal Concilie Pauselijke gezant bleef weg mS HET WEER Britse zege in luchtrace I Onderzoek naar I censuur bij AFN V oedselvluchten teruggelopen AGENDA pag. 6 Verder in de krant Het woord is aan - Winterweer Vakwerk in Beverwijk ZANDBERGEN Uw slager DINSDAG- AANBIEDINGEN üüRÜItl WOENSDAGAANBIEDINGEN 500 gram gehakt 1.85 100 gram boterhammenworst 45 ct KENNEMERLAAN 43 TEL 14310 TOPPER HAIR-FASHION TOPPER HAIR-FASHION 60e JAARGANG NUMMER 52 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijka E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 5 JANUARI 197 0 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 14,35 per kwartaal, f 16,00 franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJTnuider Courant no. 129288 Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Kardinaal Alfrink tijdens zijn rede. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT. Zondag avond heeft kardinaal Alfrink de vijfde plenaire vergadering van het Pastoraal Concilie in Noordwijkerhout geopend met de waarschuwing, dat een conflict tussen de kerk van Nederland en de wereldkerk alleen vruchtbaar kan zijn, als dit con flict die gemeenschap en verbondenheid niet verbreekt. Kardinaal Alfrink sprak deze waarschu wing uit op de vooravond van de behan deling van een der heetste hangijzers in de kerk: het priestercelibaat. Zoals be kend is, wordt in de aanbevelingen op ontkoppeling van celibaat en priester schap aangedrongen, terwijl juist de laat ste jaren van Rome uit sterk deze kop peling verdedigd wordt. Behalve het priesterambt wordt ook de vernieuwing der religieuze orden en congregaties doorgesproken. Aan het slot van zijn openingsrede deelde kardinaal Alfrink mee, dat de pro-nuntius, mgr. Felici,_ niet aanwezig kon zijn. De kardinaal zei dat hij er her haalde malen op had aangedrongen, zo wel bij mgr. Felici als in Rome, dat de pro-nuntius als vertegenwoordiger van de apostolische stoel deze concilievergade ring zou bijwonen, zoals hij dit ook bij de voorgaande plenaire zittingen heeft gedaan. De kardinaal verzekerde zijn ge hoor dat hij de laatste dagen alle pogin gen heeft gedaan om de nog resterende misverstanden rond het Pastoraal Conci lie uit de weg te ruimen. Waarnemers zijn van mening dat üe afwezigheid van de pro-nuntius gezien moet worden als een protest tegen de aanbevelingen van het priesterrapport, met name inzake het celibaat, die noch door de paus, noch door het Concilie eni noch door het wereldepiscopaat worden p Vünse WüpenS gedeeld. NEW YORK (AFP, AP en Reuter) I Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" schrijft dat de Sovjet- Unie via een geheime boodschap die persoonlijk door de Russische am bassadeur op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington is afgegeven is teruggekomen van I een eerder overeengekomen formule voor het oplossen van de crisis in het Midden-Oosten. Deze formule was ge- I vonden door de Russische ambassa- j deur Dobrynin en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken Joseph Sisco, na bijna één jaar I onderhandelen. Onze correspondent in Beiroet meldt: Het bestaande uitzicht op een vreedzame oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten tussen althans een deel van de Arabische wereld en Israel is door het stijgende geweld van de laatste da gen op zijn minst weer voor lange tijd verdwenen. De Israëlische aanval op het zuiden van Libanon, de kaping van het Russische radarstation bij de Golf van Suez en de hernieuwde vernietiging van het agrarisch belangrijke Ghorkanaal in Jordanië doen de vredeskansen van het Israelisch-Arabische conflict afnemen. Het nut van de acties voor Israel zelf is beperkt. De efficiency, waarmee ze steeds opnieuw worden uitgevoerd, vormt de bevestiging van een militaire superio riteit, die de Arabieren allang hebben ingezien. In het weekeinde hebben Libanese troepen en Palestijnse guerrilla's elkaar bij het dorp Qala beschoten. Na de Is raëlische overval zou de aanwezigheid van de commando's in Libanon opnieuw ter discussie zijn gesteld. Israel heeft in middels drie van de 21 mensen die m het Zuidlibanese grensdorp gevangen werden genomen vrijgelaten. Anna Dix: Te weinig erkenning is even schade lijk als te veel lof. In de monding van de Westerschelde, op de zogenoemde Spijkerplaat, is gisteren met het vallen van de eb deze potvis van zestien meter lengte aangespoeld. Het dier bleek over leden door verwondingen in het on diepe water. Het skelet zal na prepa ratie worden tentoongesteld in het Zoölogisch Museum in Leiden. (Zie verder pagina 4) Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Stad en streek 4, 3 Sport 4, 9, 10, 11, 12, 13 Weerrapport 6 Feuilleton 6 Beeldverhalen f> A angestipt 6 Kunst - 7 Radio en tv7 Ferdinand 8 Sport 11-17 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 43 Luidsprekers 14 Deze krant bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.NJit.i. tot dins dagavond: Opklaringen maar voornamelijk in de kuststreken ook hier en daar een sneeuwbui. Vanavonc en vannacht plaatselijk mist. Zwakke wind en ongeveer de- «elfde temperaturen als vandaag BUENOS AIRES. (Reuter) Drie man- nen en twee vrouwen hebben in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires speel goedwinkel overvallen en de gehele in houd in een vrachtauto geladen. Ze reden daarmee door de achterbuurten, waar zij het speelgoed uitdeelden en tegelijkertijd de lof verkondigden van de voormalige Argentijnse dictator Juan Peron. Daar voor werd gebruik gemaakt van een luid sprekerinstallatie, die evenals de vracht auto, ook door de bende in beslag was genomen. Het vijftal onder wie een persoon in priestergewaad kon nog juist de vlucht nemen voordat de politie arriveer de. SYDNEY. (Reuter) Een Britse bom menwerperpiloot uit de Tweede Wereld- j oorlog heeft vandaag de luchtrace van I Londen naar Sydney over 19.300 km ge wonnen. De tweede plaats ging naar een Australisch vliegtuig en de derde plaats I weer naar een Britse inschrijving. Het winnende vliegtuig, een Britten- Norman luchttaxi, werd gevlogen door de 46-jarige kapitein Bill Bright uit Ascot I en de 45-jarige kapitein Frank Buxton uit Bournemouth in Zuid-Engeland. Hun toestel ging als 33ste over de eind- streep op het vliegveld van Bankstown van de 59 vliegtuigen die de race hebben j voltooi. Volgens het Britse blad .Sunday Tele graph" heeft president Nasser van Egyp te contact gehad met de Franse regering over wapenleveranties. Het zou om een contract gaan van 2,5 miljard gulden, voor de levering van vliegtuigen en ra ketten. Dit zou volgens het blad de op merkelijke gematigde houding van Egyp te verklaren bij het kanonneerbotenin- cident. Oud-minister George Brown van Enge land heeft zaterdag in Cairo gezegd dat Israel de resolutie van de Veiligheidsraad moet aanvaarden. Volgens een in Frankrijk verschijnend links weekblad heeft president Nasser onlangs Palestijnse guerrillaleiders ge zegd, dat een politieke regeling met Is rael de Arabische landen voor onafzien bare rampen zou behoeden. Het doorgaans welingelichte blad „Africasia", dat geen bron opgaf voor dit bericht, meldde dat het Egyptische staats hoofd een realistisch beeld van de mili taire toestand had geschetst, een toestand die gekenmerkt werd door de superiori teit van de Israëlische strijdkrachten: „Die superioriteit komt vooral in de lucht tot uiting niet omdat Israel meer vlieg tuigen bezit maar omdat het over zoveel meer ervaren piloten beschikt", aldus zou Nasser gezegd hebben. (Zie verder pagina 3.) HONGKONG. (Reuter) Het ko- kinklijk observatorium in Hongkong heeft vanmorgen meegedeeld, dat in Chi na een ernstige aardbeving heeft plaats gehad. De aardbeving, die op de schaal van Richter een sterkte had van 1.5 a 8, zou een gedeelte van Koenming, de hoofdstad van de zuidelijke provincie Yoennan, hebben verwoest. Peking heeft tot dusver nog geen mei ding gemaakt van slachtoffers en aange richte schade. Zondag had het meteorolo gisch instituut in Tokio al een ernstige aardbeving in Yoennan gemeld. Het in stituut berekende het epicentrum op 25 graden noorderbreedte en 97 graden oos terlengte. Dit ligt bij de Chinees-Bir- maanse grens. Het observatorium in Hongkong heett het tijdstip van de beving op zondag 18.03 uur onze tijd gesteld. Volgens het in Hongkong verschijnende blad „China Mail" zouden duizenden mensen in Koenming, dat een bevolking van ongeveer één miljoen zielen heeft, dakloos zijn geworden. Duizenden inwo ners zouden onder het puin bedolven liggen. j AMERSFOOR T.— Het totale uitstaan de aandelenkapitaal van Mijnhardt NV te Zeist is door het Erdal-concern over genomen tegen betaling in contanten. Het is de bedoeling dat met ingang van 1970 Mijnhardt binnen het Erdal- concern zijn aktiviteiten normaal zal I voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een bedrag van naar schatting ƒ60.000 is het afgelopen week end ontvreemd uit de brandkast van sla ger De Boer aan de Markt in Beverwijk. Op vakkundige wijze heeft men zich met behulp van een snijbrander toegang ver schaft tot de kluis waarin de brandkast staat, waarna de snijbrander weer dienst heeft gedaan bij het openen van de brand kast. Men is binnengekomen via een plat dak aan de achterzijde en heeft vervolgens van binnenuit de voordeur geopend om een gasfles en een zuurstoffles binnen te zetten die voor de snijbrander nodig wa ren. Slager De Boer heeft de kluis van aannemer Koelman aan de Markt in ge bruik. Uit de brandkast is een bedrag tussen ƒ50.000 en ƒ80.000 verdwenen; naar voorlopige schatting gaat het om ƒ60.000. Uit kasten in het kantoor is waarschijnlijk nog voor enkele duizenden guldens aan „klein geld" gestolen. Ad ministratiepapieren uit de kluis en va kantiebonnen ter waarde van een halve ton werden op de vloer van het kantoor gevonden. Bij het werken met de snij brander is overvloedig gebruikgemaakt van water, waarschijnlijk om brand te voorkomen. Zondagavond, toen de in braak werd ontdekt, werd behalve een grote ravage ook het gebruikte materiaal gevonden dat de inbrekers hadden achter gelaten. Enigszins verkreukeld stappen en kele van de 21 uit Libanon ontvoer de mensen uit een Israëlische vracht auto. Zij werden vrijdagnacht na een overval op een grensdorp meege voerd. Drie burgers zijn inmiddels vrijgelaten. Tien militairen en negen burgers worden nog vastgehouden. SAIGON, (Reuter). De Amerikaanse J militaire leiding in Vietnam heeft gister een officieel onderzoek gelast naar bewe ringen dat er censuur wordt uitgeoefend bij de radio en televisie van de Ameri- kaanse strijdkrachten (AFN). Deze beschuldiging is geuit door de 27- jarige korporaal Robert Lawrence, die na het lezen van het nieuws van 11 uur 's avonds zich erover beklaagde, dat de samenstellers van de nieuwsuitzendingen I niet vrij waren om de waarheid te ver tellen. Zo waren bijvoorbeeld een vredes- j demonstratie in Saigon, waarbij Ameri kaanse militairen door de Amerikaanse militaire politie waren uiteengejaagd, be richten over de zwarte markt in Saigon I en commentaar op de Zuidvietnamese re- 1 gering van uitzending uitgesloten. (Van onze speciale verslaggever) BIAFRA. Ondanks het Biafraanse optimisme van de laatste weken, is het offensief dat Nigerië eind november heeft ingezet, hard aangekomen. Volgens de laatste berichten zouden nu twee grote stukken van Biafra zijn afgesneden. Volgens de federale regering zou het thans mogelijk zijn over de grote wegen van Port Harcourt naar Enoegoe te rei zen. Men geeft echter toe dat deze rit tussen de twee grootste steden van het voormalige Biafra nog zeer gevaarlijk is door herhaalde aanvallen van Biafraanse zijde. De federalen zijn volgens deze berich ten nog slechts vijftien kilometer verwij derd van Owerri, de laatste grote stad van Biafra, nu onder het bereik van I het Russische lange afstand geschut dat I een jaar geleden aan Nigerië is geleverd- De stad wordt voortdurend beschoten. Hevig artillerievuur wordt ook gemeld vanuit Oemoeahia in noordelijke richting, I waar het zeer veel slachtoffers veroor- I zaakt onder de samengepakte bevolking. In feite is de militaire situatie in Bia fra te vergelijken met die van september 11968, toen de federale troepen Owerri had- I den veroverd en op 12 september nog maar op zes kilometer afstand stonden I van het vliegveld Oeli. Acht maanden la ter lanceerden de Biafranen een tegenof- I fensief en heroverden ruim duizend vier- I kante kilometer. De vraag hoe lang Biafra nog stand kan j houden tegen de Nigeriaanse overmacht hangt af van het feit of de Nigerianen in staat zijn hun offensief voort te zetten. In dat geval lijkt het lot van Biafra be- I zegeld. I De laatste weken is het aantal voed' selvluchten van de „Joint Church Aid aanmerkelijk teruggelopen. De voomaam- I ste oorzaak daarvan is het gebrek aan I voedselvoorraden in Sao Tome en in Li breville. Nu honderdduizenden vluchtelin I gen opnieuw het restant van het Biafraan se grondgebied binnenstromen dreigt een verslechtering in de voedselsituatie, even als een jaar geleden. Toen stierven er tenminste duizend mensen per dag. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Hongkonggriep heeft voor zover bekend in Haarlem haar eerst* slachtoffer gemaakt Vrijdagavond over leed de 52-jarige Haarlemse rechercheur K. J. Spaans, nadat er bij deze ziekte complicaties waren opgetreden. Overigens bestaai bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid sterk de indruk dat de griep, die duide lijk een minder kwaadaardig karakter heeft dan in 1968. thans over haar hoog tepunt heen is. Dat zou dan vier weken eerder zijn dan vorig jaar. Dat de Hongkong-griep milder is, blijkt ook uit het feit dat er in december 1968 dertig mensen om het leven kwamen tegen in de vorige maand twaalf. Nieuwe gegevens zijn nog niet bekend. De resul taten van de 50 peilstations van het mi nisterie moeten nop worden verwerkt. ADVERTENTIE 500 gram magere doorregen varkenslappen 500 gram riblappen 3.28 BON VOOR NADERE INFORMATIE OMTRENT Naam: Ad res. Woonplaats in een enveloppe zonder post zegel verzenden aan ANTWOORDNUMMER 919 - AMSTERDAM U kunt ons elke dag bezoeken. Kerkstraat 128, Amsterdam - Ook zaterdags.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1