Posttarieven zullen dit jaar niet verder omhoog gaan PTT in cijfers I Boze student ging oude vrouw met mes te lijf „Studenten intolerant en ondemocratisch" Brutale roof snel opgelost Vrees voor actie leidde tot afgelasting Roel van Duyn eist publikatie sabotage-nota Intocht studentenorkest in Bergen P7 7 -DIRECTEUR IN NIEUWJAARSREDE: Secretaris Utrechtse universiteit: Premier van Suriname in ons land: Vijf jongens grepen aanrander van 18-jarig meisje MSLia !eWde„'!eb e"uur GEHEIME „NAVO-CONFERENTIE" LEKTE UIT Bejaarde overleden ij dens douchen MAANDAG 5 JANUARI 1970 «f» «gr.» ftó.tn l,g. Wachtlijst Matimt KOmt nift tpr cnrcilrp tl®vraaï rij"n het tW *r<*P«n in wwen gaat om verbetering van de l rVVJllIL lllV/L ld öpi ddvti I turen de universiteiten. Dr. Schamhardt meent deze vraag ontkenn Getorpedeerd Dr. Festen voorzitter Raad Volksgezondheid DEN HAAG. De telefonische klantensevice 0017 van de PTT blijkt in een behoefte te voorzien, aldus de directeur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud in zijn nieuwjaars rede. De bezetting van deze service is gemiddeld 10 a 12 employés per dag. Van de honderd gesprekken die wor den gevoerd hebben er 3 tot 4 betrek king op klachten, de overige betreffen informaties. Het postverkeer toonde in 1969 grote groei. In oktober deed zich een ver- keersexplosie voor die de PTT heeft verrast: er was 10 tot 15 percent meer verkeer dan in oktober 1968. Bij de Rijkspostspaarbank steeg in 1969 het tegoed tot 5,6 miljard gul- den. Bij een minder bekend onderdeel van de PTT, namelijk de Rijksautomo- bielcentrale, steeg het aantal in be heer zijnde PTT-auto's van ruim 3800 tot 4100. Daarnaast heeft de RAC nog de zorg voor 3800 auto's van andere rijksdiensten en voor 2900 bromfiet sen. Er werd in 1969 in nieuwe gebou wen voor 85 miljoen geïnvesteerd. In 1970 zal dit bedrag moeten stijgen tot ruim 115 miljoen. Het totale saldo-tegoed van de reke ninghouders bij de geldinstellingen van de PTT bedraagt bijna 10 miljard gulden De postgiro zag het aantal re keninghouders toenemen met ruim 250.000 tot 1.925.000. Vijf jaar nadat de miljoenste rekening werd uitgegeven wordt binnenkort de tweemiljoenste verwacht. De giro verwerkte in 1969 355 miljoen opdrachten. Er werden 290.000 nieuwe telefoon aansluitingen aangelegd (1968: 272.000). Binnen enkele dagen wordt de aansluiting van de tweemiljoenste abonnee verwacht De wachtlijst be loopt nu 120 000 aanvragen (1 januari 1969: 116 000). Er zijn 11000 telexaan sluitingen. C^e zu^en dit jaar geen tariefsverhogingen voor fn Sr. Fvinden- Men verwacht dat de post mede daardoor ptt w hitT3werkJte waJchten staat». De directeur-generaal van de de heer H. Reinoud, zei dit vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede tot het personeel. In 1970 zullen de tarieven voor het internationale telefoon- en telexverkeer per saldo aanmerkelijk worden verlaagd. Met deze verlaging zijn miljoenen gemoeid die bijna geheel ten laste van de exploitatiereke ning komen. Wanneer het verkeer verder toeneemt zal dit bedrag nog be langrijk hoger worden, zo deelde de heer Reinoud mee. Op grond van internationale overeenkomsten is een beperkte tariefsverhoging nodig (per 1 juli 1970) van de tarieven voor de telegrafie. De heer Reinoud liet doorschemeren dat er belangrijke ontwikkelingen in de telecommunicatietechniek voor de deur staan. Binnenkort komen daarover nadere mededelingen. Het rendement op het totale netto-be-1 Een sterke uitbreiding van hoger t>er- Van IS PTT, Jan onSe* soneel, in het bijzonder van® La veer 4200 miljoen gulden, bedraagt 333 mici, is noodzakelijk. Het in 1970 en vol huirHvp percent, dus bijna de gende jaren benodigde aantal academi kapitaalrente. Het rendement ci bedraagt minimaal zestig per jaar. In Reinoud berekend 1969 reikte de wervingskracht van de huidige werd door de h eer exploitatiewinst ad. 190 miljoen PTT niet verder dan tien van deze func tellen bij de 143 miljoen gulden aan tionarissen. De oorzaak ligt in het hii je geld. Buiten beschou- onvoldoende huisvestingsmogeliikhe- milinon ,Ven J d€ re?te van 43 den. aldus de heer Reinoud. Het tekort Hii °Pu Vïf ®?r-eY.on?d,e reserves aan postbesteUers dat begin 1969 500 die buiten het bedrijf zijn belegd en de man beliep, kon niet worden vermin winst van 18 miljoen van de postcheque- derd vermin- en girodienst. De omzet van de PTT (ex clusief de Rijkspostspaarbank) steeg Het financiële zorgenkind van de PTT van 1900 miljoen in 1968 tot bijna 2150 de telegrafie. Het verlies overschrijdt miljoen in 1969, waarvan 96 miljoen de tien miljoen gulden. Besloten is over door tariefsverhogingen. te gaan tot concentratie van d e tele- tt., j gramdienst in de drie telegraafkantoren Het bedrag van de inkopen overschreed Amsterdam, Rotterdam en Den Haag het miljard. Met de loonkosten voorl zal in eerste aanleg een besparing het ruim 65.000 employé's tellende per- van twee milj°en gulden opleveren. soneel is rond 1200 miljoen gemoeid. Dit weekeinde zijn de leden van het Studentenorkest in Bergen (N)-H.) bijeengekomen om zich voor te be reiden op een tournee die hen nog deze maand langs twaalf steden zal voeren, besluitend met een galacon cert in Amsterdam op 30 januari. De orkestleden, die spelen onder leiding van Jan Brussen, werden bij hun traditionele intocht voorafgegaan door een koe. Omdat vorig jaar een groot deel van de 66 leden door ziekte uitviel wil men zich nu namelijk ver zekeren van gezondmakende verse melk", zo werd meegedeeld. GRONINGEN De politie heeft een 26-jarige student in de psychologie aan gehouden, die bekend heeft na een mislukte wurgpoging de 80-jarige hospita van zijn vriendin ongeveer vijftig messteken te hebben toegebracht. De 20-jarige vrien din, die ook psychologie studeert, is ook ingesloten, omdat de politie in haar kamer hasjiesj heeft gevonden. De heer Reinoud wees telecommunicatienet erop, dat het een integrerend deel van het automatiseringssysteem van het bedrijfsleven is geworden. Daardoor is een wachtlijst voor telefoon aansluitingen thans een euvel en uit de tijd, aldus de heer Reinoud, die daaraan toevoegde de hoop te hebben dat de wachtlijst over enige jaren vergaand is gereduceerd. P i i t I mitneranie nouaing van de studente (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Er wordt te veel over onafhankelijkheid van Suriname ge sproken zonder dat men bedenkt dat de drie leden van het koninkrijk in staat kundig opzicht gelijkwaardige partners zijn. Men zou net zo goed over de onaf hankelijkheid van Nederland kunnen spreken". Dit zei de nieuwe premier van Suriname, dr. J. Sedney, zaterdagmiddag hij zijn aankomst opt Schiphol. Het eerste doel van zijn bezoek is kennis te maken met de koningin en de Nederlandse re gering. Daarna zal hij besprekingen voe ren over extra financiële steun, over in voering van sociale wetten zoals de AOW In Suriname, en over vorming van een eigen troepenmacht. De besprekingen zul len waarschijnlijk drie weken in beslag nemen. De Surinaamse premier zei, dat het niet zijn bedoeling is een gesprek te openen over een wijziging van het Koninkrijks statuut en zei ook niet te verwachten, dat van de kant van de Nederlandse re gering dit onderwerp zal worden aange sneden. De extra financiële steun is no dig om Suriname uit het financiële slop te helpen waarin het land onder het re- gime-Pengel is geraakt. Eén van de groot ste problemen is volgens dr. Sedney de aflossing en de rentelast van de leningen die door de regering-Pengel zijn opgeno men. Deze lasten belopen rond zeven per cent van het totaal van de uitgaven. De regering-Pengel is er te veel van uitge gaan, dat de leningen zoveel rendement zouden afwerpen dat rente en aflossing ermee betaald zouden kunnen worden Dat is echter niet gebeurd. Samen met de nieuwe premier arri veerde de voorzitter van de staten, de heer J. Lachmon. Hij zal op verzoek van de Surinaamse regering Nederlandse par lementsleden inlichten over de gebeurte nissen van de afgelopen maanden in Suriname. In Nederland is te veel aan dacht besteed aan mislukkingen en an dere negatieve zaken en te weinig aan goede dingen die in Suriname zijn en (Van onze correspondent) DORDRECHT Binnen drie kwartier loste de Dordrechtse politie in de nacht van vrjjdag op zaterdag een juwelenroof op. Gadegeslagen door in pyjama gestoken omwonenden graaiden twee mannen in de binnenstad 200 ringen uit de etalage van een juwelier, nadat ze met een steen de ruit hadden stukgegooid. Vervolgens ren den de twee mannen weg, terwijl ze en kele kostbare ringen verloren. Zjj namen niet de moeite deze op te rapen. De snel gewaarschuwde politie kon de inbrekers niet meer vinden, maar besloot na overleg een bezoek te brengen aan een pand op De Boogjes, waar een „goede be kende" van hen woont. Deze bekende, een 49-jarige man, heeft zich al eerder schul dig gemaakt aan dergelijke brutale inbra ken. De gok bleek goed. De man stond met zijn 25-jarige vriend uit Papendrecht juist klaar om weg te gaan. De buit had den ze gedeeltelijk verdeeld. Honderd ringen hadden ze in de schoorsteen ver stopt. moeten beantwoorden. „Men wil via een totale omwenteling bij de universiteiten de maatschappij ver anderen", aldus dr. Schamhardt, die voorts te kennen gaf dat de indiening van een wetsontwerp door minister Ve- ringa tot vernieuwing van het weten schappelijk onderwijs dit jaar wel niet de rust zal brengen die de universiteiten no dig hebben. Dr. Schamhardt staat posi tief tegenover de democratisering van de I universiteit. Bezwaar heeft hij evenwel tegen het feit, dat iedereen over één kam wordt geschoren. Overigens meent dr. Schamhardt, dat de grote meerderheid van de studenten zich afzijdig houdt van de acties van studentengroepen. Zijn bedenkingen zijn niet zozeer gericht tegen de acties, maar wel tegen de methoden die daarbij wor den toegepast. Hij meent dat de studen ten met hun eis tot medebeslissingsrecht op de verkeerde weg zijn. Een universi teit is niet te vergelijken met een ge meente of een provincie. Deskundigheid zal bij de besluitvorming wliswaar niet altijd doorslaggevend zijn, maar toch wel van zeer veel gewicht blijken. Besturen is niet zomaar besluiten nemen, maar op grond van adviezen van diverse instan- worden bereikt, aldus de heer Lachmon ties t°t een.besluit komen. Studenten kun- die niet in opdracht van de Surinaamse' ^en daarbij een bijdrage verlenen, maar Staten naar Nederland is gekomen. Schamhardt ziet de taak zuiver als Gisteren is ook de nieuwe gevoimach- adviserend en niet als een besturen- tigd minister van Suriname, dr. J. D. van votóm'r Lim"! Hij De sPannin«en aan de universiteiten oigt mr. Lim A Po op, die na het ver- worden naar zijn oordeel nog verhoogd eetrerWi V&n regering-Pengel is af- door de ongelimiteerde toelating van stu- geireaen, I denten, hoe verheugend het ook is, dat H u *ecretaris van de rijksuniversiteit in Utrecht, democratiseringsacties bijzonder intolerant. „Men moet het met de studenten eens zijn of anders stop de conversatie. Dat vind ik ondemo cratisch en dat frustreert ieder redelijk overleg", aldus dr. Schamhardt tijdens een VOOf dC medewerkers h« bureau van de rijksuniversi teit m Utrecht. Afdwingen van aaken door ontoelaatbare acties kan niet worden 5!a.C.!!P..e!=^ ^democratische en intolerante houding van de studenten doet struc- vraag ontkennend te PREMIER SEDNEY De student had LSD gebruikt en was naar de kamer van zijn vriendin gegaan. Het meisje was echter niet thuis. De stu dent bleef op haar wachten en zette de radio aan. Hij liet het toestel kennelijk te hard spelen want tot twee keer toe kwa men buren bij de bejaarde hospita kla gen. Deze ging naar boven en vroeg de student de radio af te zetten en weg te gaan. De jongeman is daarover kwaad ge worden en even later naar de woonka mer van de hospita gegaan. De vrouw had juist met een aardappelschilmesje een appel geschild. Zij vroeg de student I of hij ook een stukje wilde. Als antwoord op deze vriendelijke vraag greep hij de oude vrouw bij de keel. Zijn poging haar te wurgen mislukte. Hij greep daarna het aardappelschilmesje en bracht in het wilde weg de vrouw ongeveer vijftig steken toe. „Ik had de innerlijke drang die vrouw op dat moment van het leven te beroven. Ik dacht door die vrouw te vermoorden de oude Eva om het leven te brengen en daarmee de agressie in de mensen teniet in principe elk jong mens met een di ploma van de middelbare school naar de universiteit kan gaan, Het hoger beroeps onderwijs kent wel de beperkte toelating, de universiteit wonderlijk genoeg niet. Een soort mammoetwet voor het hele tertiaire onderwijs kan misschien uit komst bieden, opdat er wegen worden ge vonden waardoor de jonge mensen die opleiding krijgen die het meest past bij hun aard en aanleg. De individuele mens en de samenleving als geheel zijn beter gediend met een goede hbo'er dan met een matig universitair afgestudeerde. De voorzitter van de Utrechtse Studen-1UI1_ tenfaculteiten, P. van Asseldonk, zei „met der bedreiging met een mes gedwongen f6ï ?euV van droefheid kennis genomen mee te gaan naar een nabijgelegen steeg, te hebben van de rede van dr. Schamhardt. Daar vergreep hij zich aan haar. Toen het J betreurt dat dr. Schamhardt voortdu- meisje daarna, achtervolgd door de man rend wantrouwen toont met betrekking tot naar huis rende en om hulp riep werd dé het vermogen van ieder universiteitQiiH I aanrander door vijf jongens gegrepen en V(An onze correspondent) AMSTERDAM. Een 18-jarig meisje dat voor de deur van het ouderlijk huis in Amsterdam stond is door een man on vermogen van ieder universiteitslid om mee te besturen. vastgehouden tot de politie kwam. Hij bleek een 28-jarige monteur uit de hoofd stad te zijn. De heer Van Asseldonk voorspelt dat 1970 geen rustig jaar zal worden omdat de studenten niet bij de pakken gaan I j neerzitten. Met betrekking tot de intole- J OUfifdl OllUCr tfGITI rantie van de actievoerende studenten, I stelt hij dat de studenten zich helaas niet UTRECHT. De 17-jarige Gerrit Wil de inerte tolerantie van de autoriteiten lems uit Rijssen is zaterdagavond bil kunnen veroorloven. „De studenten hebben Wierden otkW h» v mets en moeten dus wel hard schreeu- onder de sneltrein naar Ensche- wen om niet onopgemerkt te blijven" de terecht gekomen en op slag gedood. macht en de studenten 'zijn afhankelijk L°P dienstoverweg bij het station in van hun welwillendheid als het gaat om Wierden- De jongen maakte gebruik van inwilliging van hun eis tot medebeslissen deze overweg om de laatste trein naar over hun studie. huis te kunnen halen. (Van onze correspondent) ALKMAAR „De Navo-conferentle vindt geen doorgang". Dit stond zater dagmiddag op een bord bij de ingang van het Zeehuis in Bergen aan Zee. De conferentie was georganiseerd door de At lantische commissie die zich bezighoudt met de bestudering van Atlantische pro blemen en met name in het kader van het buitenlandse beleid van Nederland. Vijftig leerlingen van middelbare scho len, onder wie redacteuren van school kranten, waren voor deze conferentie uit genodigd. Het was de bedoeling van de Atlantische commissie deze driedaagse conferentie die zou besluiten met een be zoek aan de marinehaven Den Helder in het geheim te houden. Die bedoeling bleek ijdel te zijn want tijdstip en plaats van de conferentie lek ten uit. Een aantal progressieve jonge rengroepen, zo heet het in een gezamen lijk communiqué van het Landelijk On- derwijsfront, de Socialistische Jeugd, de Bond van Dienstweigeraars en de scho lierenactiegroep „Vaag", had het plan opgevat om een actie tegen deze confe rentie te ondernemen omdat ze van me ning waren dat de Atlantische commis sie de conferentie organiseerde om de scholieren eenzijdig te indoctrineren met de Navo-ideologie." Maar ook deze plan nen die tot een actie in het Bergense Zee huis zouden moeten leiden, lekten uit. De Atlantische commissie stuurde daarom vrijdag naar ongeveer twintig deelnemers aan de conferentie een tele gram dat de conferentie „om technische redenen" geen doorgang zou vinden. Ondanks het feit dat de Atlantische commissie telegrammen had gezonden aan die deelnemers van wie zij verwacht te dat zij bezwaren hadden tegen de Navo, arriveerde er een grote groep deelnemers op het Alkmaarse station. Maar het waren niet alleen zij die zater dagmorgen van tien uur af een rol speel den in de verwikkelingen die, tenslotte hebben geleid tot de afgelasting. SJ'ers verontruste middelbare scholieren en Alk maarse linkse jongeren hadden zich op het stationsplein verzameld. De politie hield een oogje in het zeil. Omstreeks half twaalf reed bij het sta tion een bus voor die de deelnemers naar het Zeehuis zou rijden. Bij die deelne mers was ook een aantal dat een tele gram had gekregen. Bij het instappen van de bus werd echter geselecteerd door leden van de Atlantische commissie. Zij lazen de namen van een lijstje af van mensen die de conferentie wel mochten bijwonen. Een aantal werd uitgeselec teerd. Activisten mochten de bus niet in. De anti-Navo gezinde jongeren volg den vervolgens de door de politie bege leide autobus. Doordat de bus door een stoplicht reed werden de achtervolgers afgeschud. De conferentiegangers bega ven zich naar Scheveningen. „Voor het reisdoel, het Scheveningse hotel „Op Gou den Wieken", stonden ruim honderd jon geren. Het hotel werd bewaakt door po- litie-agenten. Jan Mulder van het Ond'er- wijsfront die naar binnen ging werd te ruggestuurd. De conferentie ging tenslot te niet door, omdat, zo zei een van de mensen van de Atlantische commissie „de sfeer niet goed was". Deze commissie is overigens van plan eenzelfde congres te organiseren voor le raren. Dit zal geschieden op 8 januari er gens in Zeeland. Mr. J. Kortenhorst, secretaris van de Atlantische commissie Nederland, die ook optreedt als secretaris van de sub commissie die conferenties voor middel bare scholieren organiseert, merkte over de selectie in Alkmaar en de verplaatsing naar Den Haag op. „Deze bijeenkomst was bij voorbaat ge torpedeerd door acties die voortsproten uit het anti-Navo-congres dat vorige maand in Amsterdam is gehouden. Daar heeft men kennelijk besloten op dit week einde te infiltreren in Bergen. Wij hebben getracht bij de inschrijvingen, om niet- scholieren uit te schiften, maar dat is niet helemaal gelukt. Bij het vervoer naar het conferentie-oord hebben wij dat nogmaals gedaan, maar er dreigde ook een binnendringen van ongewenste gas ten in het conferentie-oord. Vandaar dat wij hebben besloten de zaak te verplaat sen". Waarom tenslotte uitstel van de confe rentie? Mr. Kortenhorst: „Toen eenmaal via de radio bekend was gemaakt dat de con ferentie in Den Haag zou worden gehou den, leek het ons beter de hele zaak af te gelasten. Deze bijeenkomsten zijn be doeld voor middelbare scholieren en be paald niet voor studenten en tegenstan ders van de Navo. Wij willen slechts een grotere belangstelling kweken voor de Navo. Natuurlijk willen we ze niet in een bepaalde richting dringen, dat zou onmo gelijk zijn met de critische jeugd van nu. Maar een gesrek met een verklaarde tegenstander is nu eenmaal zinloos. Bij afgelopen conferenties is het zonder in filtranten ook vaak tot boeiende polemie ken gekomen". te doen", zei hij later tegen de politie. Toen zijn vriendin thuiskwam zei de student haar dat hij de oude vrouw had gestoken. Zonder zich om de gewonde vrouw te bekommeren zijn beiden toen naar de kamer van de student gegaan in een an der deel van de stad. Op die kamer zijn beiden de volgende dag aangehouden. Hoewel zij tal van steekwonden had, heeft de hospita 's avonds niemand meer gewaarschuwd. De volgende morgen is ze bij buren binnengestrompeld, die de politie hebben gewaarschuwd, waarna de vrouw naar een ziekenhuis werd ver voerd. Haar toestand is redelijk. AMSTERDAM. Het Amsterdamse gemeenteraadslid Roel van Duyn (Provo) heeft burgemeester Samkalden in een open brief laten weten er op te staan, dat zijn nota over sabotage en andere niet-militaire verzetsvormen op de een of andere officiële wijze wordt gepubliceerd en in behandeling wordt genomen. „Wan neer dat niet gebeurt acht ik het niet langer zinvol om aan de raadsvergade ringen deel te nemen", aldus Roel van Duyn, die er aan toevoegt, dat in dat geval een stenen tuinkabouter de zetel van de provofractie tot de nieuwe ver kiezingen zal bezetten. Wie een levend raadslid tot een on mondige pop wil maken zal op die ma nier zijn zin krijgen", aldus het Provo raadslid. De nota is slechts met enkele woorden vermeldt in het gemeenteblad. Hij schrijft erg verbitterd te zijn. „Ik heb erg mijn best gedaan op deze nota omdat ik denk met de ideeën ervan een wezenlijke bijdrage te leveren aan de discussie over de democratisering van on ze maatschappij en ik heb me daartoe zelfs over vernederd dat ik deze nota gesteld heb om de inhoud ervan in uw gelederen zo toegankelijk mogelijk te maken". Hij zegt te weigeren lid van de ge meenteraad te zijn, alleen als „demon stratie van uw opvattingen van demo cratie, of liever gezegd, om voor het volk de schijn van democratie op te hou den. Ik weiger alleen voor spek en bo nen, als een soort hofnar uw vergade ringen bij te wonen als dat niet een reele democratische inhoud heeft, als de ze nota zelfs niet in behandeling wordt genomen". BLERICK In zijn woning in Blerick is zaterdagmiddag tijdens het douchen de 74-jarige H. Roddeman om het leven ge komen. Toen de huisgenoten ongerust wer den over het lange wegblijven van de man, forceerden zjj de deur van de badkamer en troffen de bejaarde bewusteloos aan. Pogingen om de levensgeesten van de man weer op te wekken waren vergeefs Bij onderzoek is gebleken, dat de venti- latie in de door een elektrische kachel verwarmde badkamer onvoldoende was, waardoor gebrek aan zuurstof was ont staan. DEN HAAG Op 12 januari zal in de plenaire vergadering van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid dr. H. Festen uit Oisterwjjk worden geïnstalleerd tot voor zitter van die raad. Dr. Festen is met in gang van 1 januari 1970 in deze functie benoemd. Sinds 1955 is dr. Festen als medisch ad viseur verbonden aan het Algemeen Zie kenfonds voor Tilburg en omstreken. Hij is voorts onder meer lid van de commissie die door de Sociaal Economische Raad is ingesteld ter voorbereiding van het door de minister en de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid gevraagde advies met betrekking tot de structuur van de ziektekostenverzekeringen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2