Steen in de vijver ISRAELS HUZARENST SLAG VOOR EGYPTE ,VS blijven macht in Azië" Westen heeft interesse Olifant met oorkleppen H-bom Incidenten in Londonderry Nog steeds geen spoor van Muriel McKay Botsing tussen Mende en Scheel verwacht Vandaag begint gerechtelijk onderzoek van Kennedy-zaak MEEGENOMEN RADARSTATION ULTRAGEHEIM Agnew in Thailand: lAuto reed door begrafenisstoet Ts j echoslo waken vragen asiel in Italië Chinees-Russisch grensgesprek vandaag hervat Bomaanslag op bank in Turijn f- MAANDAG 5 JANUARI 1970 Censuur Opwinding' Vijf doden f r m MÉ*' mm r Je ff -ijs I ECHTGENOOT VRAAGT LOSPRIJS TE NOEMEN Wraak? DUITSE LIBERALEN MORGEN BIJEEN De gisteren begonnen vijfde zitting van het Pastoraal Concilie der r.k. kerk in Nederland wordt ook in het buitenland met Argusogen gevolgd. De voornaamste reden van die buitengewone belangstel ling ligt in het feit, dat het concilie een uitspraak voorbereidt over een van de ge wichtigste problemen der kerkvernieu wing, namelijk het verplichte celibaat. Het is niet moeilijk te raden hoe het concilie over deze aangelegenheid zal oordelen. Reeds nu staat vast dat de meer derheid zich zal uitspreken voor ontkop peling van het celibaat van het priester schap, met andere woorden, voor ophef fing van de verplichting tot celibatair le ven voor priesters. Dat wil niet zeggen dat de kerk in Nederland zich eenzijdig zal onttrekken aan de tot dusver geldende wet van het kerkelijk recht der Romeinse wereldkerk, doch wel dat zij voor de bis schoppen het recht zal opeisen deze wet onverbindend te verklaren voor hun res pectieve bisdommen. Het valt te verwachten dat de Ro meinse Curie zal trachten, een eventuele beslissing van het Pastoraal Concilie in dit opzicht teniet te doen door bijvoor beeld de bevoegdheid van het Pastoraal Concilie inzake de celibaatskwestie in het geding te stellen. Toch moet men reke ning houden met de mogelijkheid dat de tegenstand in Rome uit tactische over wegingen wellicht minder fel zal zijn dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, vooral omdat het Nederlandse voorbeeld overal ter wereld navolging zal vinden en op die manier waarschijnlijk tot een meer derheids-overtuiging in het college van kerkvaders zal leiden. Het is bekend dat de Romeinse Curie een fijn gevoel voor nuances heeft, waar door zij op zekere momenten in staat is Ogenschijnlijk een stap terug te doen om grote ongelukken te voorkomen. Dat grote ongeluk zou uiteraard bestaan in een openlijke breuk tussen de Nederlandse kerkprovincie en Rome. Het is bekend dat binnen de kring der Nederlandse rooms-katholieken geen eenstemmigheid heerst over tal van nieuwe denkbeelden die in de kerk worden geïntroduceerd Ook over de celibaatskwestie heerst ver deeldheid. Een breuk tussen Rome en de Nederlandse r.k. kerk zou zonder twijfel een secundaire breuk tussen de Neder landse rooms-katholieken veroorzaken. Kardinaal Alfrink bevindt zich in een verre van benijdenswaardige positie, nu hij aan de ene kant de opdracht heeft lei ding te geven bij de kerkvernieuwing irt Nederland en aan de andere kant de een heid in de Nederlandse schaapstal moet zien te behouden Er is alle reden om aan te nemen dat de uitspraak van het Pastoraal Concilie over het celibaat zodanig zal worden om schreven, dat gevoeligheden bij behou dende rooms-katholieken en bij de Ro meinse Curie zoveel mogelijk zullen wor den ontzien. Toch zal het Concilie niet kunnen verhelen, dat het de gehuwde priester aan het altaar en op de preek stoel wil zien en dat het geen enkele af breuk van bevoegdheid of ambtstaak zal gedogen ten opzichte van de priester, die gehuwd is of wil huwen. Op dit punt zal het moeilijk zijn, zodanig te manoeuvreren dat Rome zal afzien van sancties. Er komen op het thans in zitting zijnde Pastorale Concilie nog enkele andere be langrijke onderwerpen aan de orde, zoals bijvoorbeeld de toelating van de vrouw tot het priesterambt en de verdere ont wikkeling van de oecumenische samen werking met andere kerkgenootschappen. Het zal van de reactie in Rome afhangen, of de Nederlandse bisschoppen ook aan andere ingrijpende vernieuwingen in de r.k. eredienst zullen kunnen medewerken. Wordt hun door Rome met harde hand verhinderd, de besluiten en denkbeelden van het Pastorale Concilie volledig te ho noreren, dan is het gevaar van een fatale scheuring in de eenheid der Nederlandse kerk niet denkbeeldig. In het algemeen echter verwacht men niet, dat Rome het daarop zal laten aankomen. De ontwikke ling der kerkvernieuwing heeft hier en ook elders reeds te ver doorgewerkt om door middel van straffe penitentie te kunnen worden stopgezet. Een geheel nieuwe relatie tussen Rome en de kerk provincies zal moeten worden opgebouwd, waarin de modernisering van het r.k. ge loofsleven gestalte kan krijgen. Gebeurt dat niet, dan komen tal van katholieken „in de kou" te staan en dreigt het gevaar van een algehele chaoé (Van onze correspondent) JERUZALEM In Israëlische legerkringen is men opgetogen over het buitmaken van een ultramodern Egyptisch mobiel radarstation van Russisch fabrikaat. Het werd op tweede kerstdag in Ras Ghareb. on geveer driehonderd kilometer ten zuiden van Suez, door een speciale commandogroep gedemonteerd, in twee helikopters geladen en ondanks zijn zeven ton 27 kilometer verder oostwaarts in het bezette Sinaï aan de grond gezet. Israels nieuwe huzarenstukje heeft een zware slag toegebracht aan de Egypti sche luchtverdediging. Bij de bijna da gelijkse aanvallen van de Israëlische luchtmacht op radar-installaties en ra ketbatterijen tussen Port-Said en de Rode Zee was het de piloten opgevallen, dat hun nadering door de Egyptenaren al gesignaleerd was, ofschoon zij op zeer geringe hoogte vlogen om aan het spie dend oog van de radarstations te ontsnap- pen. De Israëlische geheime dienst onthul de al spoedig waar de schoen wrong en besloten werd een poging te wagen om het geheim te ontsluieren door het gehe le station in Ras Ghareb naar Israëlisch territorium over te brengen en het daar grondig te bestuderen. Op het ogenblik is men daarmee bezig, maar niet, zoals de „Daily Express" meldde, in het Weiz- mann-instituut in Rechowot, waar men zich, volgens een officiële woordvoerder, „niet bezig houdt met geheim wapenon- derzoek". Intussen mag worden verondersteld, dat ook de westerse staten zullen trach ten Israël over te halen zijn geheim met hen te delen. Een Reuter-bericht maakte al melding van „ongewone opwinding" in het hoofdkwartier van de Amerikaanse „Strategie Air Command". Het is niet waarschijnlijk, dat Jeruza lem de Amerikaanse nieuwsgierigheid zal bevredigen. Ook toen geruime tijd geleden een Egyptische Mig-21 de Israëliërs in han den was gevallen heeft Israël de resul taten van het onderzoek van deze machi ne strikt geheim gehouden ofschoon de Amerikanen er veel aan gelegen is de technische bijzonderheden en aeronauti- sche eigenschappen van dit vliegtuigty pe te weten te komen. Na de Israëlische overval op het ra darstation gaf de woordvoerder van het leger een communioué uit, waarin uitslui tend de gevangenneming van vier Egyp tische soldaten werd bek"nd gemaakt. Die verklaring is nog steeds niet aange vuld. Het Israëlische kwam de gehele waarheid pas te w»t"n. toen de pers de ..Dailv Express" «'teerde. Het is niet de eerste keer, dat de Is raëliërs belangrijk front nieuws via het buitenland moeten vernemen. Een paar weken geleden besloot '7e vereniging van buitenlandse correspondenten in Israël een in Jeruzalem gehouden vergadering er bij de regering op aan te dringen de militaire censuur op te heffen. De Egyptenaren deelden na de com mando-aanval mede, dat een radarstation In politieke kringen te Jeruzalem wordt de betekenis van de overval vooral daar in gezien, dat dit wellicht de leiders in Moskou ertoe zal brengen zich af te vra gen of het wel zin heeft Nasser de be schikking te geven over oorlogsmateriaal dat zijn weerga nergens heeft. De buit gemaakte apparatuur zal de Israëlische technici waarschijnlijk weinig moeilijkhe den bieden. Bij onderzoek van de Russi sche oorlogsbuit, die de Israëliërs in 1956 en 1967 in handen viel, is namelijk gebleken, dat de electronische installa ties betrekkelijk eenvoudig zijn. PARIJS. (Reuter) Generaal Fer nand Gambiez, een vooraanstaand Frans militair deskundige heeft in het tijd schrift voor nationale defensie, een uit gave, van het ministerie van Defensie, in Parijs met nadruk gewaarschuwd voor de mogelijke ontwikkeling van een nieu we waterstofbom. De kosten daarvan zou den zo laag zijn dat vele landen de bom zouden kunnen maken, waardoor de kans op een kernoorlog sterk zal toenemen. Generaal Gambiez, zegt dat d e bom, die een bijna onbeperkte vernietigende kracht kan hebben, tot explosie zal wor den gebracht met behulp van een laser straal, een lichtstraal van enorme con centratie. De omslachtige en kostbare manier om uranium 235 de brandstof voor A-bom- xnen te produceren zal dan niet meer nodig zijn. Zoals bekend dient een A-bom als „slagkoordje" voor de water stofbom. Het materiaal om krachtige la serstralen te produceren is nu nog te log en ingewikkeld om deel uit te maken van de waterstofbom. Maar, aldus de ge neraal, de langs chemische weg geprodu ceerde laserstraal, waar nog aan gewerkt wordt, kan de oplossing brengen. Krijgt men dit procédé onder de knie, dan komt de vervaardiging van de waterstofbom binnen het financiële bereik van elk land dat over bekwame technici beschikt. Dan zal ook het op angst en wederzijd se afschrikking gebaseerde machtseven wicht van de grote kernwapens bezitten de mogendheden verstoord worden. De „mini" H-bom zal van een onderzeeër of trawler gelanceerd kunnen worden. Daar zal elk klein land, zelfs een onderontwik keld, een kernoorlog kunnen ontketenen, aldus generaal Gambiez. LONDONDERRY, (AFP). In del nacht van zaterdag op zondag hebben zich in Londonderry nieuwe incidenten de eerste sinds twee maanden voorgedaan. Britse troepen moesten optreden tegen enige tientallen jongelui, die een feest in de wijk Bogside verstoorden. De militai- j ren werden bekogeld met flessen en ste nen. VERCELLI (Reuter). Gisteren zijn vijf mensen om het leven gekomen en ongeveer twintig gewond toen een auto op een begrafenisstoet in de Italiaanse plaats Vercelli inreed. De omgekomen personen zijn een pries ter, twee misdienaars, een koster en een vrouw. Volgens de politie is de bestuurder van de auto, die probeerde te stoppen, ge slipt en in de stoet terechtgekomen. Hij raakte eerst de priester, vervolgens de misdienaars en daarna ongeveer dertig andere mensen. Toen de versufte bestuur der uit zijn auto stapte, werd hij door de mensen van de stoet fel aangevallen, ge schopt, gestompt en gekrabd. Hij slaagde er evenwel in te ontsnappen en werd la- j ter eveneens naar een ziekenhuis ge- I bracht. MILAAN (Reuter). Dertig Tsjecho- slowaken, onder wie zeven vrouwen, heb ben gisteren politiek asiel in Italië ge vraagd. Zij arriveerden enkele dagen geleden i als toeristen in Italië met veertig andere Tsjechoslowaken en hadden Genua en Florence bezocht. Zij zouden vandaag uit Milaan naar huis terugkeren. was aangevallen, maar verzwegen, dat de gehele installatie naar Israël was ver huisd. Gisteren verklaarde de officiële woordvoerder van Cairo, dr. Esmat Ab- del Meguid, dat hij over de Londense be richten niets had op te merker. Datzelf de had ook zijn Israëlische collega ge zegd. Maar luitenant-generaal Bar-Lev, die meestal niet erg scheutig is met compli menten aan zijn mensen, betitelde, zon der de feiten bij hun naam te noemen, de raid als „iets, dat meer deed denken aan een filmstunt dan aan de wereld van de werkelijkheid". BELGRADO. (AP) De Chinees-Rus sische besprekingen over grenskwesties zjjn vandaag hervat in een atmosfeer die een ongunstige verandering heeft onder gaan, zo meldt het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg uit Peking. Gemeld werd dat terwijl de besprekin gen tijdelijk waren geschorst, China de Russische politiek en de leiding in de Sovjet-Unie herhaaldelijk krachtig heeft aangevallen met beschuldigingen dat de Sovjet-Unie met de imperialisten samen spant. In het bericht van Tanjoeg werd er op gewezen dat in de jongste en heftigste aanval van China op de Sovjet-Unie in het nieuwjaarshoofdartikel van het Pe- kings Volksdagblad de Russische partij leider Breznjev met name is genoemd. Heet Volksdagblad is het officiële orgaan van de Chinese communistische partij Het Volksdagblad is het officiële orgaan sische leiders ervan een „revisionistische renegatenkliek" te vormen en voorspel de hen een slechtere toekomst dan de „versmade en verlaten Nikita Kroesj-1 tsjev de vader van het Sovjet-revisionis- me". BANGKOK (Reuter). De Ameri kaanse vice-president Spdro Agnew heeft gisteren de leiders in Thailand de verze kering gegeven, dat de Verenigde Staten van plan zijn, een zodanige macht in het gebied van de Stille Oceaan te blijven, dat zij in staat zijn Aziatische landen te be schermen „tegen openlijke communisti sche agressie". Agnew zei, dat de uitvoering van de „Nixon-leer" die gericht is op het zelf standig handelen van de Aziatische bond genoten van de V.S.. nog niet betekent, dat de V.S. zich volledig van Azië zouden losmaken. De Thailandse leiders kregen ook de verzekering, dat de V.S. hun Aziatische verplichtingen zullen blijven nakomen. Agnew beloofde hun nauwer overleg over economische aangelegenheden. Agnew is vandaag vertrokken naar Nepal. M h' ALICK MCKAY (Van onze correspondent) LONDEN. Na zes dagen was er ge durende dit weekeinde nog steeds geen enkel contact met de ontvoerders van mevrouw Muriel McKay, die vorige week donderdagavond spoorloos verdween uit haar villa in Wimbledon. De enige hoop is thans, dat degenen die mevrouw Mc Kay in hun macht hebben, zullen reage ren op een nieuwe dramatische oproep, die haar echtgenoot de krantendirecteur Alex McKay van zijn ziekbed heeft ge daan. Hij vroeg opnieuw of geld het motief was van de ontvoering en zo ja, hoeveel losgeld er wordt geëist en waar dit tegen zijn vrouw kan worden ingewisseld. Een eerder verzoek om geld (1 miljoen pond) dat dinsdag werd ontvangen, maakte niet de indruk van de werkelijke ontvoerders afkomstig te zijn. De heer McKay, bleek en met een door zorgen diep doorgroefd gelaat, deed de ze oproep tegenover journalisten, geze ten op de sofa met een kamerjas over zijn pyama. Hij hield deze persconferen tie tegen het verbod van zijn dokter in, die vreest dat de heer McKay na twee hartaanvallen als gevolg van de ondraag lijke spanning een derde zal krijgen. De mysterieuze telefoontjes gaan door, maar er meldt zich nog steeds niemand aan de andere kant van de lijn. Hoewel er andere theorieën worden op geworpen, twijfelt de McKay-familie er geen ogeblik aan dat mevrouw McKay wel degelijk is gekidnapt Het lijkt ech ter onwaarschijnlijk dat de reden hier voor het afdwingen van losgeld is ge weest. (Van onze correspondent) BONN. Op een hoofdbestuursvergade ring van de Vrije Democratische Partij (FDP) in Stuttgart komt het morgen tot een treffen tussen het progressieve par tijpresidium, onder leiding van voorzitter Walter Scheel, en diens conservatieve voorganger Erich Mende. De tegenstellin gen tussen laatstgenoemde, die kan wor den beschouwd als de woordvoerder van de behoudende groep in de FDP. en de I groep-Scheel hebben zich de laatste da gen dermate verscherpt, dat in regerings kringen enige ongerustheid bestaat over de positie van de regering-Brandt. De liberale FDP is de kleine coalitie partner van Willy Brandts SPD in de 1 Duitse regering. Msnde verlangt van de partijleiding, dat zij de liberale beginse- I len niet onder invloed van de sociaal „Windsor", een van de olifanten in de Engelse dierentuin Windsor Sa fari Park, is warm aangekleed tijdens het winterweer. Haar oorkleppen zijn oorspronkelijk gemaakt tegen het lawaai van grote straalvliegtuigen. Nu ze ook nog een sjaal om haar oren heeft, heeft Windsor heslist geen last meer van de Europese kou. ADVERTENTIES EDGARTOWN (Reuter). In het Ame rikaanse stadje Edgartown in Massachu setts begint vandaag het gerechtelijk on derzoek naar de oorzaak van de dood van Mary Jo Kopechne de medewerkster van wijlen senator Robert Kennedy die op 18 juli vorig jaar verdronken is in een auto van senator Edward Kennedy. Als getuigen zullen worden gehoord se nator Kennedy die de verongelukte wa gen bestuurde en meer dan twintig an deren, onder wie de vijf vrouwen en vijf mannen, met wie Edward Kennedy en Mary Kopechne voor het ongeluk een feestje hadden. De pers wordt op verzoek van senator Kennedy bij de verhoren niet toegelaten. Niettemin wemelt het stadje van de ver slaggevers uit alle delen van de wereld. De president van de rechtbank, James Boyle, zal beginne met het vaststellen van de procudure, in overleg met de ju ridische vertegenwoordigers van de ge tuigen. Er moet worden beslist of het de advocaten zal zijn toegestaan getuigen aan een kruisverhooi te onderwerpen. De advocaten van Kennedy zijn van mening dat het onderzoek „beschuldigend van aard" is en dat daarom de normale pro cedure dient te worden gevolgd, waartoe het kruisverhoor en het oproepen van getuigen behoren. democraten prijsgeeft. Verontrust door het grote aantal uittredingen uit de par tij en het overstappen van vooraanstaan de liberale politici naar de CDU heeft hij zich de afgelopen weken scherp ge keerd tegen de huidige koers van de per traditie conservatieve partij. Dit bezorgde hem vorige week een scherpe, berispende brief van het presidium. In interviews met Die Welt" en „Weit am Sonntag" heeft Mende verklaard dat hij in Stuttgart een reeks duidelijke uit spraken zal vragen Hij eist o.a. de ver zekering dat volkenrechtelijke erkenning van de DDR niet zal worden geduld. Op Duitse bodem mag geen regime worden erkend, dat niet overeenkomt met de wil van het volk, aldus de oud-partijleider. Hij schaart zich daarmee aan de zijde van CSU-voorzitter Strauss, die van ie regering verlangt dat zij vasthoudt aan de oude eis van vrije verkiezingen voor het gehele voormalige rijk. Mende wenst bovendien dat de regering geen tegemoetkomende gebaren maakt of rechtsposities prijsgeeft, waaromtrent de geallieerden indertijd hebben bepaald, dat ze via een vredesverdrag dienen te worden geregeld. Met andere woorden: Bonn mag de Oder-Neisse niet als Po- lens westgrens erkennen. Ook op een aantal onderwerpen van bin nenlandse politiek (afwijzing van verder gaande medezeggenschap en garantie van het eigendomsrecht) vraagt Mende een duidelijke uitspraak van de vergadering in Stuttgart. Mocht het tot een stemming over zijn eisen komen, dan is slechts eeri meerderheid van tweederde voor hem ac ceptabel, naar hij tegenover „Welt am Sonntag'' verklaarde. De eisen behoren naar zijn oordeel tot de „grondbeginselen van het politieke liberalisme." waarvan niet alleen Scheel en diens presidium, maar vooral ook de liberale jongeren te> veel zouden afwijken Lord Robens, voorzitter van de gena tionaliseerde Britse kolenindustrie en een intieme vriend van de McKays, heeft in een verklaring gerefereerd aan het ge opperde denkbeeld dat de kidnapping een wraakneming is tegen de manier, waar op de bladen waaraan de heer McKay is verbonden, worden geredigeerd. Hij noemde hem een vooraanstaand en volko men integere figuur uit de Britse pers wereld en prijst de McKays als een be minnelijk en hoogstaand echtpaar, dat zich geheel aan de publieke zaak en aan liefdadigheid wijdt. De heer McKay begon zijn loopbaan als journalist in Adelaide bij een krant die het eigendom was van de vader van de heer Murdoch, die aan het hoofd staat van de „News of the World" en „The Sun". Daarna werd de heer McKay alge meen directeur van een dagblad in Mel bourne, dat tot het Londense „Daily Mir ror" concern behoorde. Toen deze krant ophield te bestaan, kwam de heer Mc Kay naar Londen als advertentiedirecteur van de „Daily Mirror." Enkele weken geleden kwam hij bij het Murdoch-con cern. In de parochiekerk van Wimbledon, die tegenover de woning van de McKays is gelegen, is zondago 'htend in tegenwoor digheid van enkele familieleden gebeden voor mevrouw McKay. Het kantongerecht van Wimbledon heeft zaterdag gevangenisstraf geëist te gen een 18-jarige kelner, die zich bedrieg lijk voordeed als een van de ontvoer ders en probeerde 500 pond van de Mc Kays los te krijgen TURIJN, (AFP). In de nacht van zaterdag op zondag is op een bijkantoor van de „Banca d'America e d'Italia" in Turijn een bomaanslag gepleegd. De bom, die een geringe explosieve kracht had, heeft alleen de ruiten van het gebouw ver nield. De politie stelt een onderzoek in. Dodenstad. Bij het dorp Pulsano, in Zuid- Italië zijn ongeveer 100 graven ontdekt, die dateren uit de elfde of tiende eeuw voor Christus. De graven zouden al be staan hebben eeuwen voor de oude Griekse nederzettingen in het gebied. t

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3