Ministers vandaag opnieuw bijeen èM Opnieuw gerucht over aftreden van mr. De Block SPANNINGEN IN DE METAAL-CAO Werkgevers en werknemers tornen niet aan akkoord KABINET DOOR „Inventum" door brand verwoest Wagenspel was in strijd met de openbare orde Goud, zilver en robijntje in maansteen gevonden r*r~=r I 1 r„ rswsna w srss szCr„r»r HSr: Vragen over receptie in Heemstede Auto slipt en [rijdt in op drie meisjes Dit jaar één maanreis minder Nog ruim voldoende aardappelen Gerald Brooke werkt weer tGf. AGENDA pag. io Verder in de krant HET WEER Man van 180 jaar 3 weken IJMUIDER COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1970 60e JAARGANG NUMMER 53 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Daimate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijk» E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 14,35 per kwartaal, 16,00 franco per post 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJTnuider Courant no. 129288. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Het woord is aan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het kabinet-De Jong zijn ernstige spanningen ontstaan over het al dan niet goedkeuren van de nieuwe CAO voor de metaalindu strie. Vanmiddag om twee uur zou het kabinet voor de vierde keer bijeen komen om over het metaalcontract te spreken. De ministers Witteveen (Financiën) en De Block (Economische Zaken) hebben grote bezwaren tegen de in het contract vervatte automatische aanpassing van de lonen aan de prijzen voor 1971, minister Roolvink (Sociale Zaken) wil nader be raad in de Sociaal-Economische Raad over het aanpassingsmechanisme, maar hij wenst de CAO te handhaven. Mr. Van Rappard: I Een ernstig gewonde iSiH Lichte vorst MAtf ELKE DAG NIEUWS Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u IJmuider Courant Grillparzer: Mijn vrind, ik beoefen de moeilijk kunst in deze tijd te leven. Minister Roolvink (tweede van links) aan tafel met de ROM-delegatie. Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie, verenigd in de Raad van Over leg in de Metaalindustrie (ROM), hebben minister Roolvink gisteren tijdens een informatieve bespreking laten weten dat zij niet bereid zijn te tornen aan het aan passingsmechanisme van de metaal.CAO voor 1971. De bewindsman is van plan de SER advies te vragen over dit aanpassingsmechanisme. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Den Haag circuleert op nieuw het gerucht dat minister De Block binnenkort zou willen aftreden. De minis ter die verantwoordelijk is voor het prijs beleid, zou de metaal-CAO niet voor zijn rekening willen nemen zolang het loon verwijderd. Hij heeft bovendien genoeg van het ministerschap dat hem alleen maar te leurstelling heeft gebracht. Geruchten dat K V.P.-fractieleider drs. Schmelzer van zijn vertrek op de hoogte is en hem wellicht op Economische Zaken zo opvolgen, worden in welingelichte kringen WOLVEGA Binnen een uur is van morgen de fabriek van elektrische appara ten „Inventum" in Wolvega door brand verwoest. De brandweren van Wolvega, Oosterwol- de, Scherpenzeel en Steenwij k waren vrij wel machteloos daar er vrijwel geen druk op het water stond. Ook uit de kantoren kon vrijwel niets gered worden. Het be drijf bood werk aan ongeveer 110 man. De schade wordt geraamd op drie en een half miljoen gulden. Ook de meubelfabriek „Uniek n.v." in Delden is vannacht voor het grootste deel uitgebrand. Naar schatting is voor een miljoen gulden schade aangericht. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Stad en streek4, 5, Luidsprekers 6 Ferdinand 3 Kunst Radio en tv Weerrapport 10 Agenda van IJ mond en Haarlem 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 A angestipt 10 Economisch nieuwsU Scheepsberichten U Beurs U Sport13 Deze krant bestaat uit veertien pagina's (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Aan het verbod het Wagenspel in Heemstede te laten uitvoe ren is overleg met de kerkelijke autori teiten vooraf gegaan. Dit antwoordt Heemsteeds burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard op de vragen van de raadsleden Verkouw (P.v-d.A.), Van der Hulst (K.V.P.), Beyen (V.V.D.) en dr. De Ruiter (PCG). De pastoor van de Bavokerk zou de burgemeester hebben laten weten dat tot, de uitvoering van het spel op het kerk plein onder geen voorwaarde toestem- ming zou worden verleend. Daarop heeft j de burgemeester de politie opdracht ge geven de organisatoren te laten weten dat de vertoning niet zou worden toege laten, dit mede omdat geen ontheffing was gevraagd van het betreffende ver-1 Enkele uren na het onderhoud van mi- I nister Roolvink met partijen kwam het was kabinet in spoedberaad bijeen. Alleen de bod van de Algemene Politie Verorde- ministers Witteveen (Financiën) en Luns I (Buitenlandse Zaken) ontbraken. In de HOUSTON (AFP) In het door de be manning van de Apollo-11 meegebrachte loop van de avond werd meegedeeld dat het kabinet nog niet tot een beslissing over de metaal-CAO was gekomen en dat een nieuwe vergadering op korte termijn noodzakelijk was, omdat woensdagavond laat de beoordelingstermijn van drie we ken voor deze CAO afloopt. „Wij willen met de CAO, zoals die in de nacht van 10 tot 11 december tot stand is gekomen, twee jaar werken" zo zei werkgevervoorzitter A. Prins gistermid dag na afloop van het bijna twee uur du rende gesprek met minister Roolvink. Werknemersvoorzitter M Zondervan her- mng. De burgemeester zegt over het spel, dat hij tevoren in Haarlem op de Grote Markt had gezien: „Het daar ten gehore gebrachte met zijn godlasterende en op ruiende teksten en het misbruiken van ons volkslied, het Wilhelmus, was mijns inziens wel degelijk een met de openba re orde en zedelijkheid strijdige verto ning, waartegen de burgemeester uit hoofde van artikel 221 der gemeentewet heeft te waken." De heer Van Rappard zegt het wagenspel bovendien „een wal gelijke vertoning te vinden die zeker tal lozen voor en na een kerstbijeenkomst zou hebben gekwetst, terwijl verstoring UU1\,1UL, "J" OL I „Het kabinet wordt door deze CAO, waar- bij een reële koopkrachtstijging van 2.75 percent voor 1970 en voor 1971 is gekop peld aan een automatische aanpassing van de lonen aan de prijzen, op de gevol gen van zijn beleid gedrukt." Het kabinet heeft drie mogelijkheden: I w Het ongehinderd laten passeren van het contract. Dit zal er waarschijnlijk toe leiden dat in tal van andere contracten het systeem van de automatische aan passing van de lonen aan de prijsbewe ging zal worden gevolgd, hetgeen moei j lijkheden kan geven, omdat in het ko- I mende jaar de omzetbelasting fors moet stijgen en de sociale premies sterk om hoog zullen gaan; Een ingrijpen in het contract, hetgeen (Van onze corresponded HEEMSTEDE. De Tweede-Kamerle den H. Wiegel (V.V.D.) en drs. J. J. Voogd (P v.d.A.) vragen minister Beer- I nink (Binnenlandse Zaken) op grond van uotcrppn welke bepalingen de burgemeester van hot 1 nonfront Heemstede op de nieuwjaarsreceptie uit grote moeilijkheden aan het loontron I hgt raadhuiS( dat tijdens een openbare zal geven en bovendien weinig bevorder- i pJ 2ln hnnrDrine Volgens dr. Edward Anders van de uni versiteit van Chicago kunnen deze sporen alleen maar met behulp van zeer gevoelige instrumenten worden ontdekt. Naar zijn mening kunnen zij slechts afkomstig zijn van meteorieten, die op de maan zijn in- geslagen. De andere Amerikaanse geleerde, dr R M. Walker, van de Washington-uni- versiteit in St. Louis, heeft met behulp van een zeer sterke microscoop een uiterst kleine robijn in een maanmonster kunnen ontdekken. De Finse professor dr. Birger Wnk, een van degenen die een maanmonster voor analyse heeft ontvangen, zegt in zijn rap port enige zeer zeldzame elementen te hebben gevonden. Hij somt 29 stoffen op. Prof. Wiik heeft zijn onderzoek verricht in Helsinki. rekening willen nemen zölang het io rematu^r genoerrH en naar het rijk der prijsmechanisme niet uit het t ont a fabelen verwezen. De woordvoerder van de fractie Het vanmorgen weten dat drs. Schmelzer de minister na diens kerstva kantie gezien noch gesproken heeft. Vorige maand was er reeds sprake van dat minister De Block zou aftreden na de aanvaarding door de Tweede Kamer van de motie-Goudzwaard/Nelissen over 't in stellen van een college van onderzoek naar fusies in het bedrijfsleven Minister De Block heeft zeer duidelijk laten blijken de ze motie een onverteerbaar brok te vinden. Hij wilde hierover eerst het bedrijfsleven uitspraak laten doen. door middel van een SER-advies. Volgens zegslieden in Den Haag zou de bewindsman gezwicht zijn niet af te tre den op aandrang van zijn geestverwanten Schmelzer en premier De Jong. Overigens zim in de afgelopen weken in de kring van de regeringspartijen stemmen opgegaan te komen tot tussentijdse wij ziging van het kabinet-De Jong, waarmee wellicht gedoeld werd op mr. De Block. De fractievoorzitter van de V.V.D., mr. Geertsema liet zich op zijn partijraads vergadering in Hilversum in deze zin uit, evenals Ir. Jac. Stienen, de voorzitter van de K.V.P.-jongeren, op een congres vorige week in Breda. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Een Beverwijkse automobilist is maandagmiddag op de Heemskerkerweg geslipt en op dne fiet sende meisjes ingereden, die zich tever geefs op het trottoir in veiligheid pro beerden te stellen. Zij werden alledrie gewond. Eén van hen liep zwaar letsel oP- De meisjes van wie er twee in Uit geest wonen en één in Akersloot, zijn res pectievelijk 16, 16 en 15 jaar oud. Zij fietsten op weg van school naar huis. de auto tegemoet en bemerkten te laat dat de wagen ging slippen op het vrij plot seling glad geworden wegdek. Zij pro beerden op het trottoir te ontkomen, doch de auto maakte een halve slag en schoot achterwaarts de stoep op. Hij raakte de twee meisjes uit Uitgeest zijdelings, doch reed recht op het Akerslootse meisje m, dat later met moeite onder de wagen van daan gehaald kon worden door voorbij gangers. Zij liep zware verwondingen op, onder meer aan haar hoofd terwijl beide armen op diverse plaatsen gebroken ble ken te zijn. De beide andere meisjes Deze sterk vergrote foto van een stukje maanstof toont een microkra ter die kennelijk is gevormd door de inslag met grote snelheid van een stofdeeltje. De „krater" 3400 is hier 9700 maal vergroot. De foto s zijn ge nomen door dr. G. J. Wassenberg van het laboratorium voor straalaan drijving in PasadenaCalif or me. HOUSTON (AFP). Dit jaar zullen er slechts twee maanlandingen komen in plaats van drie, heeft de ruimtevaartfunc tionaris Julian Sheer meegedeeld. Het Amerikaanse ruimtevaartprogramma is om financiële redenen op verscheidene punten gewijzigd. Zo zullen dit jaar de voorgenomen maanreizen in maart en in september worden ondernomen. In 1971 volgen in maart en in de zomer opnieuw twee maanreizen, in 1973 nog eens twee en in 1974 de laatste. gehandhaafd zullen dus in 197— geen Amerikanen op de maan landen- Tot voor kort had men drie maanrei zen voor dit jaar op het programma staan, in maart, juli en november, voor volgend jaar twee en drie in 1972. van hen een shock opliep Zij werden naar het St. Jozefziekenhuis in Heems kerk gebracht. De wagen, die pas tot stil stand was gekomen nadat hij een hek had geramd, liep zware schade op en ie drie fietsen werden volkomen vernield zal geven en uuvenwv.*. -0 --- lijk is voor de sfeer rond de komende behandeling van de omstreden Loonwet van minister Roolvink in de Senaat; I 0 Een verlenging van de beoordelingster mijn van drie weken. In dat geval is ech ter inschakeling van de loonadviescom missie, een college van „wijze mannen noodzakelijk. Ook dat kan bezwaren op leveren, gezien het feit dat NVV en NKv zich tegen de Loonwet hebben gekeerd en de vertrouwensmannen van de werk nemers in deze commissie, de heren Roe mers en Middelhuis, zich vorig laar heb- I ben afgevraagd of zij nog wel medewer king zouden kunnen geven aan werkzaam heden van deze commissie. receptie een open huis moet worden ge acht, een aantal jonge mensen heeft la ten verwijderen. De Kamerleden willen verder graag weten of het waar is dat de burgemees ter een persfotograaf heeft verboden foto's te maken van het gebeuren en een om- roepverslaggever de toegang tot het raad huis heeft ontzegd. De heren Wiegel en Voogd vragen de minister tenslotte of hij zich bij het in winnen van inlichtingen over het gebeur de niet alleen wil wenden tot de burge meester en de politie, maar ook tot de jongelui die werden verwijderd of de toegang werd ontzegd. Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond Aanvankelijk nog veel bewol king met sneeuw- of hagelbuien, maar morgen ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Overwegend lichte vorst, maar in het binnenland plaatselijk matige vorst. De Britse leraar Gerald Brooke, die in oktober door de Sovjet-Unie na ruim vier jaar gevangenis en straf kamp werd uitgewisseld tegen het spionage-echtpaar Kroger, heeft zijn oude leraarsfunctie hervat. Hij do ceert Russische, politieke en econo mische geschiedenis aan een Londens instituut voor rechtswetenschap, talen en handel. Brooke zei, dat hij eerst nog moet wennen vooral omdat hij langere tijd gevangen heeft ge zeten dan hij ooit leraar is geweest. Want kort nadat hij zijn docenten- baan begon werd hij in Moskou ge pakt. Daarom was hij bang dat hij het contact met de studenten kwijt zou zijn. DEN HAAG. Er zijn op dit moment nog ruim voldoende aardappelen beschik baar. Hoe echter de exportvraag naar Nederlandse consumptieaardaupelen zich in de komende maanden zal ontwikkelen en hoe verder 't verloop van de consump tie zal zijn is nog niet duidelijk, aldus minister Uardinois (Landbouw en Visse rij) in antwoord on schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Gortzak P.S.P. en De Bekker en Hermsen (beiden K.V.P.) i Volgens de voorlopige oogstraming in september zijn er in totaal 1.810.000 ton aardappelen beschikbaar. De behoette voor het binnenland wordt geschat op 1.120.000 ton en het exportoverschot be- draagt dus 610.000 ton. Tot 1 januari werd ongeveer 265.000 ton geëxporteerd, zodat nog 345.000 ton kan worden uitgevoerd. Minister Lardinois is van mening dat het te voeren beleid gericht moet zijn op een gewaarborgde aardappelvoorziening in ons land, alsmede op het in stand hou den van goede handelsrelaties met onze traditionele buitenlandse afnemers. De voorraad consumptieaardappelen is nu nog zo groot, dat deze doelstellingen nog geen gevaar lopen. Mede in overleg met het bedrijfsleven wordt de ontwikkeling nauwlettend gevolgd. TEHERAN (AFP). Een Perzische journalist heeft in een bergdorpje in het oosten van Iran, de oudste mens ter we reld ontdekt. Het is een boer van 1H« jaar, Kerbelai Yaoub. De man vertelde dat hij was geboren tijdens het bewind van sjah Fath Ail, de tweede vorst uit het huis Kadjar, die van 1797 tot 1835 op de pauwentroon zat. Hij was ongeveer 140 jaar geleden getrouwd. Zijn oudste dochter was op 61-jange leef tijd in 1890 overleden. 'Volgens de verslaggever kon de oude man zich moeilijk voortbewegen en bijna niets meer zien, maar hij zou nog een uitstekend geheugen hebben. ONDERSTAANDE BON GEEF! Bon opsturen aan IJmuider Courant, Postbus 18, IJmuiden Onderqetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal ƒ1.13. NAAM ADRES: WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1