„Bij onderwijzers huiver om ouders in te schakelen" Bewoners verzetten zich tegen provincie Utrecht 4 1 Twee militairen verongelukt Kamer wil delegatie naar Lagerhuis sturen Ruim 4000 studenten voor m.o.-akten in staking Amerika was te duur voor nierpatiënt CONFERENTIE „DEMOCRATIE IN DE SCHOOL": Bejaard echtpaar op zebra geschept Jongeman bedolven onder schotten Woonschepen naar dwanghaven Hardnekkige brand in Rotterdams groothandels- gebouw Kolonelsbewind kan schoolreizen gaan misbruiken Witte raaf onder de gemeenten Conflict Nigerië-Biafra Bij Katholieke Leergangen in Tilburg NA 13 JAAR TERUG IN NEDERLAND Voor journalisten geen bevredigende regeling Twee kinderen bij brand omgekomen „DE SPAARNESTAD" nv WIE WAT WAAR 1970 DINSDAG 6 JANUARI 1970 2 Aarzelend beleid MOEILIJKHEDEN MET UW AUTO??? AUTOPOLIKLINIEK Kamerlid meent: U iteenzeting Reorganisatie HVV AMSTERDAM. Op een zebrapad op de Postjesweg nabij de Jan Tooropstraat in Amsterdam is vanmiddag de 76-jarige mevrouw A. J. Pieters-Hardijzer tesamen met haar 78-jarige man geschept door een personenauto, bestuurd door een 19- jarige dakdekker. De vrouw is later aan de opgelopen verwondingen overleden in het ziekenhuis, waar haar man met een gebroken linker onderbeen werd opgeno men. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De 18-jarige G. J. Brinks uit Medemblik is gisteren om het leven gekomen bij een arbeidsongeval op een terrein in Amsterdam-Noord, waar een nieuw laboratorium voor Shell in aanbouw is. Collega's van het aannemersbedrijf Nelissen NV. uit Haarlem vonden de jongen bedolven onder een stapel bekis tingsschotten die was omgevallen. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Bijna vijftig onderwijsmensen uit zeven Europese landen hebben tijdens een bijeenkomst de eerste dagen van de jaren zeventig besteed aan het inventariseren van de thans bestaande maatregelen en experimenten op het gebied van de interne democratisering van het schoolsysteem. Slotsom van dr. J. J. A. Verlinden, leider van de bijeenkomst: „In het algemeen is er bij allen een huivering om de ouders erbij te betrekken". Het was de eerste maal dat onder auspiciën van de Raad van Europa aandacht werd besteed aan de democratisernig binnen de school. Het Nederlandse departement van Onderwijs was gastheer. Dr. Verlinden zei na afloop van de con ferentie in Amersfoort, dat Noorwegen en Denemarken al wettelijke regelingen kennen voor het bevorderen van „de de mocratie in de school" en dat er in Lu xemburg en West-Duitsland ontwerpen voor bestaan. Voor Nederland vindt hij echter een dergelijke wettelijke regeling niet nodig.: „Het klimaat voor die demo cratie, dat is veel belangrijker". De heer Verlinden, gepensioneerd top functionaris van het departement van O. en W„ is voorzitter van het Nederlandse comité „Europese Schooldag", dat de conferentie had belegd. Hij zei dat de deelnemers onmogelijk al tot gezamen lijke conclusies konden komen: invoering van de democratisering is overal pas in het allereerste stadium. Wel meende hij dat in Nederland de ouders meer invloed op het onderwijs hebben, dan in de ande re Europese landen, hoever men daar ook (Van onze correspondent) UTRECHT De provincie Utrecht handelt met de in gebruikstelling deze maand van een provinciale „dwanghaven" in Vreeland (gemeente Loenen) in strijd met de in 1918 aangenomen Wet op de woonwagens en woonschepen. Deze conclusie deed mr. R. J. Polak uit Amsterdam gisteren in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank. Mr. Polak trad als raadsman op voor acht eigenaars van woonschepen in de Vechtstreek, die van de provincie Utrecht te horen kregen dat hun schepen naar de dwanghaven worden gesleept als zij gemeerd blijven op hun illegale ligplaat sen. Omstreeks 5 december werden zestien bewoners van woonschepen door de pro vincie aangeschreven, dat zij hun lig plaatsen moeten verlaten omdat zij van de provincie geen ontheffing krijgen van het verbod om op plaatsen in de Vecht te liggen, die het landschap naar maat staven van Gedeputeerde Staten ontsie ren. De eventueel onder politiegeleide uit te voeren verplaatsing is volgens G.S mogelijk krachtens de in juli 1963 in werking getreden Woonschepenverorde ning, die enige tijd later werd vervangen door een Woonschepen- en Vaartuigenver- ordening. Mr. Polak verzocht om onverbindend verklaring van de verordening. De raadsman van de provincie, mr. F. B. Keulen uit Utrecht, betoogde dat de van 1918 daterende wet heel andere doel einden beoogt dan mr. Polak suggereer de. Hij noemde: bescherming van zede lijkheid en gezondheid, bestrijding van bedelarij en landloperij en bevordering van het onderwijs aan kinderen. Mr. Polak vroeg of juist de woonschepen het natuurschoon aantasten en waarom de andere schepen dat niet zouden doen. Naar zijn oordeel moeten woonschepen mede op grond van enkele arresten van de Hoge Raad in elke gemeente worden toegelaten, zolang deze gemeenten daar voor ruimte hebben en aan de plaatse lijke eisen wordt voldaan. Hij verweet de provincie een aarzelend beleid. Mr. Keulen voerde aan, dat de aange schreven woonschipbewoners door adver tenties in tal van bladen al in februari 1968 in kennis werden gesteld van de on mogelijkheid om voor een ontheffing in aanmerking te komen. Schepen, die al een ligplaats hadden voordat in 1963 de verordening in wer king trad, zijn ongemoeid gelaten. Sche pen, die daarna geen ontheffing kregen, hebben jarenlang illegaal een ligplaats mogen innemen, omdat de dwanghaven nog niet klaar was. Nu deze bijna is vol tooid moet men niet spreken van een willekeurig beleid. De provincie heeft ADVERTENTIE b.v. slecht aanslaan met starten hoog benzineverbruik problemen met meerdere carburators wielbalans WELK PROBLEEM OOK, KOM BIJ ONS Exclusief Elektro Techno Test en Diagnose Centrum Friese Varkenmarkt 2-10, Haarlem Telefoon 023-31 04 40 thans eindelijk de mogelijkheid om dwangmatig op te treden," aldus mr. Keulen. Hij ontkende dat de provincie wil lekeurig zestien bewoners heeft aange schreven. „De provincie heeft systema- matisch een lijst aangelegd van 35 tot 40 personen, die een woonschip zonder ontheffing in de Vechtstreek bewonen. Degenen, die nog niet werden aangeschre ven, staan op een wachtlijst en krijgen te zijner tijd een brief thuis." De uitspraak is op 14 januari. in andere opzichten weer op ons voorligt Het werd hierbij duidelijk dat de heer Verlinden doelde op de wettelijk vastge stelde rechten van de ouders en niet op de feitelijke inspraak. Hij voegde er trou wens aan toe, dat er in Nederland niets voor de leerlingen bestaat op dit gebied en juist daarin zijn de andere landen ons weer voor. De inbreng van de bijna 50 congressis ten zal binnenkort in de vorm van een eindrapport worden verspreid. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In het Rotterdamse groothandelsgebouw heeft een felle en hardnekige brand gewoed in de expeditie ruimte van de fa. Dehnert en Jansen nv in woningtextiel, gevestigd in de zuidweste lijke vleugel van het vele etages hoge gebouw. De brand werd met zestig man en veel materieel bestreden. Bij het blussings- werk, dat tot laat in de morgen duurde, werden twee brandweerlieden door de rook bedwelmd. De enorme rookontwikkeling was tot ver in de omtrek te zien. Bij het begin van de brand had de brandweer moei lijkheden met de watervoorziening, daar de druk onvoldoende bleek te zijn. Met eigen pompen werd dit euvel snel ver holpen. Voorkomen kon worden dat het vuur zich de afgelopen nacht via een brandgang naast het naastliggende pand van Van Gend en Loos uitbreidde. Het blussings- werk nam daarna nog vele uren in beslag. Vanmorgen om tien uur werd een nieu we vuurhaard ontdekt op de tweede ver dieping, zodat de brandweer opnieuw in actie moest komen. De 5000 man kantoor personeel zijn vanmorgen naar huis ge> stuurd omdat door de hevige rookontwik keling in het gehele gebouw niet gewerkt kon worden. De brandweer vermoedt dat het blussingswerk nog wel enkele dagen zal duren. VCCÏN'-V-.V.. IdUNK Een ééntonner met aanhangwagen van de Koninklijke Landmacht is gis teren op de afrit (van rijksweg 26) naar IJsselstein van het talud afge gleden. Twee dienstplichtigen kwa men bij het ongeval om het leven. De 23-jarige soldaat R. J. Wallinga uit Wirden (Fr.) en zijn collega A. L. H. G. Jansen uit Eijgelshoven (L.). Beiden behoorden tot het 44ste Pantser Infanterie Bataljon te Zuid- Laren. Het voertuig reed, in een co lonne die op weg was naar Roosen daal. DEN HAAG. Het organiseren van reizen in schoolverband naar Grieken land acht het Tweede-Kamerlid C. La- ban (P.v.d.A.) strijdig met de officiële Nederlandse houding ten opzichte van het kolonelsregiem aldaar. Het Kamerlid heeft daarom de staats secretaris van Onderwijs en Wetenschap pen schriftelijke vragen gesteld over de stichting voor educatieve reizen, corres pondentie en uitwisseling „RQ", die in het komende najaar een vijftal tiendaag se reizen voor gymnasiasten naar Grie kenland organiseert.' De stichting „RQ" draagt een semi- officieel karakter. De heer Laban vreest dat het kolonelsbewind van deze semi- officiële reizen misbruik zal maken voor politieke propagandistische doeleinden. BERKEL-ENSCHOT. De Noord-Bra bantse gemeente Berkel-Enschot zal dit jaar enkele baatbelastingen verlagen. Bo vendien is besloten dat andere gemeen telijke belastingen en tarieven niet zul len worden verhoogd. Dat is mogelijk omdat de bouwactiviteit en de migratie vestiging in deze snelst groeiende ge meente van Nederland woongebied voor velen die elders in Noord-Brabant werken zo groot zijn. Hierdoor ont vangt Berkel-Enschot steeds meer aan baatbelastingen en bijdragen van het rijk in verband met de toeneming der bevol king. DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de speaker van het Britse Lagerhuis gevraagd of deze bereid is een afvaardiging van de Tweede Kamer te ontvangen. Dit naar aanleiding van de aanneming door de Kamer van de motie van de heer Mommersteeg (K.V.P.) inzake Biafra. De vertalingen van de tekst van deze motie zijn verzonden aan de voorzitters van de Franse Nationale Ver gadering en de senaat en aan de voorzitter van de Opperste Sovjet in de Sovjet-Unie. De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer heeft op de fractie van de Labour- partij in het Lagerhuis een dringend be roep gedaan haar beleid ten opzichte van het conflict Nigerie-Biafra te veranderen. In een op oudejaarsdag verzonden brief, dat de handtekening droeg van fractie leider drs. J. M. den Uyl, wordt de over tuiging van de P.v.d.A.-fractie uitgespro ken dat de Britse regering en de labour- fractie als geheel door het stopzetten van wapenleveranties zodanige politieke druk op de federale regering in Lagos kunnen uitoefenen dat Nigerië wordt bewogen tot onderhandelingen, waarbij het een grote mate van autonomie van de Ibo's zou moeten aanvaarden. In de brief wordt verwezen naar de resolutie die het congres van Labour op 4 oktober 1968 aanvaardde en waarin een beroep op de Britse regering werd gedaan de wapenleveranties aan Nigerië stop te zetten en in plaats daarvan voedsel en medische hulp ter beschikking te stellen aan beide partijen. In de brief wordt een uiteenzetting ge geven van het debat in de Tweede Ka mer, op 22 december, over de activitei ten van de Nederlandse regering inzake de Nigeriaanse kwestie. De meerderheid van de kamer wees de voorstellen van de P.v.d.A.-fractie af omdat zij vreesde dat de humanitaire hulp bij de verwezen lijking hiervan in gevaar zou komen. Ook werd twijfel geuit aan de effectiviteit van de beoogde maatregelen. De P.v.d.A.-fractie stelde onder meer voor om, zo mogelijk met andere landen, stappen te ondernemen gericht op het tot- TILBURG De ruim vierduizend studenten voor m.o.-akten van de Katholieke Leergangen zijn begonnen aan een collegestaking. Deze zal een week duren. De studenten protesteren daarmee tegen de examendiscriminatie, die volgens hen be staat tussen studenten, die op instituten en studenten die op universiteiten voor een middelbare akte studeren. De instituutsstudenten eisen, evenals de m.o.-akten- studenten op de universiteiten, absolverende tentamina, meer examenzittingen per laar en eigen docenten als examinatoren. De stuurgroep van de Tilburgse stu denten is maandagmiddag op het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen in Den Haag nog eens duidelijk gaan maken waarom het bij de actie, die ge steund door vrijwel alle studenten van erkende m.o.-opleidingsinstituten in Nederland gaat. Staatssecretaris Gros heide had vorige week gezegd dat het probleem wordt bestudeerd, maar dit achten de studenten niet voldoende. In de aula van de Tilburgse leraren zijn deze week allerlei activiteiten, die met het leraarsberoep en de leraaroplei ding te maken hebben. Zaterdagochtend is er een openbaar politiek debat waarvoor vertegenwoordi gers van alle politieke partijen zijn uitge nodigd. Zaterdagmiddag wordt een de monstratie door Tilburg gehouden. De leiding van de leergangen heeft aan de stakers de aula beschikbaar gesteld. Aan de docenten is gevraagd zoveel mo gelijk aan de wensen van de studenten tegemoet te komen. Hieruit valt het posi tieve standpunt van de leiding ten op zichte van de staking af te leiden. Dit was ook wel te verwachten: de eisen van de studenten zijn nagenoeg gelijk aan die van de m.o.-overlegraad, welke in februari vorig jaar bij het ministerie wer den ingediend. t (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Enkele dagen geleden zjjn de 46-jarige J. van der Sanden, zjjn vrouw en zjjn twee kinderen in Neder land teruggekeerd na dertien jaar in Ar cadia, Californië, te hebben gewoond. De heer Van der Sanden lijdt aan een ern stige nieraandoening en ligt thans in het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen. Een jaar geleden werd hij ernstig ziek. Beide nieren bleken aangetast te zijn. Hij kwam van het ene ziekenhuis in het andere. In maart kreeg hij een kunstnier thuis, die hij zelf kon bedienen. Mevrouw Van der Sanden vertelde dat de ziekte van haar man erg veel geld heeft gekost. „In Amerika zijn de sociale voor zieningen niet zo als hier. De kosten voor ziekenhuis en medicamenten zijn enorm hoog. Een groepje vrienden in Arcadia heeft een fonds gesticht, dat voor tachtig percent voorzag in de aankoop van de kunstnier, die 20.000 dollar kostte. Met verschillende acties is dat geld er geko men. De rest hebben we zelf betaald". De heer Van der Sanden, geboren in Breda, was in Arcadia accountant. Zijn ziekte maakte het hem echter onmogelijk dat beroep te blijven uitoefenen. Om toch het hoofd te kunnen bieden aan de enor me kosten ging zijn vrouw voor halve dagen werken. En als zij thuiskwam was zij verpleegster om haar man met de kunstnier te helpen, daarna moeder en dan nog eens huisvrouw. Zij schreef over de moeilijkheden aan een zwager in Nijmegen. Die heeft toen stappen ondernomen bij verschillende in stanties in Nederland. Het gezin Van der Sanden woonde wel dertien jaar in Ame rika, maar ze hadden nog de Nederland se nationaliteit. Daardoor kon een beroep worden gedaan op de Bijstandswet, voor al wat betreft de ziekenhuiskosten en het onderhoud van de kunstnier. Het derde moeilijke punt was een woning. Daar is het gezin gelukkig in geslaagd. Er stond een mooie flat gereed. De familie Van der Sanden heeft haar huis in Amerika verkocht en de koffers gepakt. De reis is door het fonds van de vrienden betaald. Voor het vervoer van de kunstnier in het vliegtuig moesten enkele problemen uit de weg worden geruimd. De vloeistoffen in de kunstnier kunnen snel bevriezen en transport in de vrachtruim te over de Noordpool was dus uitgeslo ten. De luchtvaartmaatschappij was zo bereidwillig zes stoelen voor de kunst nier te verwijderen en vor de patiënt drie plaatsen beschikbaar te stellen. De kunstnier is op het ogenblik bij een firma in Bilthoven, om omgebouwd te worden op 220 volt (Californië heeft 110 volt). De heer Van der Sanden wordt zolang in het Nijmeegse ziekenhuis ver pleegd. standkomen van een internationaal wa penembargo tegen Nigerië en Biafra, het beëindigen van de politieke steun van En geland aan Nigerië en het uitoefenen van politieke en economische druk op de Ni geriaanse regering. Een woordvoerder van de P.v.d.A.-frac tie zei gisteren dat de brief aan Labour dient te worden los gezien van het Ka- merbesluit om een parlementaire missie naar Engeland te zenden die de door de Kamer aanvaarde motie gaat aanbieden. (Van onze correspondent) UTRECHT. De Amsterdamse jour nalisten van het dagblad Het Vrije Volk hebben nog steeds geen antwoord gekre gen op de vraag wie en op welke voor waarden er bij de verhuizing van het be drijf naar Rotterdam zullen moeten af vloeien. Het geschil hierover tussen de directie van de Arbeiderspers en de jour nalistenvakbond, de N.V.J. is nog niet opgelost. Per 1 mei zullen 22 journalis ten worden ontslagen. De overplaatsing van de centrale redactie naar Rotterdam moet op 6 april zijn beslag hebben. De N.V.J. heeft zich verzet tegen het directieplan om de Amsterdamse journa listen schriftelijk te laten verklaren of zij al dan niet bereid waren naar Rot terdam te gaan. Volgens de journalis ten-cao zou de directie aan de hand van deze lijst mensen, die hiertoe niet bereid zijn, wegens werkweigering en dus zonder afvloeiingsregeling op straat kunnen zet ten. De journalistenvereniging adviseer de de betrokken journalisten geen enkel papier te tekenen. Inmiddels zijn hoofdredactie en direc tie van de Arbeiderspers toch in het be zit van deze lijst gekomen. De redactie commissie van de Amsterdamse HVV- vestiging is, zonder dat van directiezijde concrete toezeggingen zijn gedaan, door de knieën gegaan. Door een redactione le tussenpersoon werden in opdracht van de commissie na een interne enquête cij fers verstrekt van het aantal redacteu ren dat wel of niet van plan was mee te gaan naar Rotterdam. Eind vorige week volgden ook de namen. Naar verluidt heeft de directie beloofd dat voor jour nalisten die sociale argumenten kunnen aanvoeren voor een weigering naar Rotterdam te worden overgeplaatst een afvloeiingsregeling geldt. Dit betreft een te verwaarlozen aantal. President-direc teur Claus weigerde voor alle journalis ten, die tengevolge van een sluiting van het Amsterdamse bedrijf ontslag willen of krijgen, een regeling te treffen. Overigens wordt ook de basis waarop eventueel een afvloeiingsregeling wordt getroffen, door de N.V.J. betwist. De Ar beiderspers stelt zich op het standpunt dat er sprake is van een reorganisatie van het bedrijf. De journalistenvereni ging zegt argumenten te hebben voor een afvloeiing via de structuurwijzigingsclau sule van de journalisten-cao, die aanzien lijk gunstiger is voor de werknemer. WASSENAAR. In een pand in Was senaar, bekend als de „oude pastorie van de hervormde gemeente", zgn gisteravond laat twee jongetjes, respectievelijk drie en zes jaar oud, in de slaap gestikt door rookontwikkeling, vermoedelijk als ge volg van kortsluiting in de elektrische leiding. Twee oudere kinderen, die in een andere slaapkamer sliepen en die bijtijds wakker werden, hebben door het raam om hulp geroepen. Hun slaapka mer, evenals die van de beide omgeko men kinderen, was op slot. De moeder, een gescheiden vrouw, was niet thuis. Ons jaarboekje dagelijks verkrijgbaar aan onze kantoren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2