Gerechtelijk vooronderzoek begonnen KENNEDY: „IK BEN BLIJ DAT HET ZO VER IS Frankrijk zou Libië wapenhulp bieden Hongarije wil betrekkingen met Bonn verbeteren Spreekverbod opgelegd aan advocaten Husak maakt balans op over partijbeleid sinds Dubcek Griekse krant vraagt om censuur Biafraans toestel neergeschoten bij Awka Vliegtuigongeluk I in Zweden LIBERALISERING WAS BOZE ILLUSIE' Slappe resolutie over My Lai van Zuid vie tname se Senaat Geen akkoord over nieuwe coalitie in Italië Vakbondsleider in VS doodgeschoten dag in Londen WIE WAT WAAR 1970 i 1 m uw matras haarlems matrassenhuis DINSDAG 6 JANUARI 1970 99 Makarios in Athene Omstuwd Eerste Vijf doden I Tanks ,jBetreurenswaardig incident Zoon van. ness een verkiezingen voor het voorzitterschap van Als uitvloeisel van de Kamerdebatten lig zou kunnen blijken voor het niet i 14 rl a mooct P1P TY1PD- over de houding van de regering inzake het conflict Nigeria-Biafra zijn twee initiatieven uit de Tweede Kamer tot stand gekomen, die beide beogen invloed uit te oefenen op de Britse regerings pol itiek. De socialistische fractie in de Tweede Kamer heeft door middel van een brief aan de Labour-fractie in het Britse Lager huis een beroep gedaan op de Britse socialisten om hun regering aan te sporen, de wapenleveranties aan Nigeria stop te zetten. Namens de gehele Tweede Kamer heeft voorzitter Van Thiel de Britse par lementariërs gevraagd of zij een delegatie uit de Tweede Kamer willen ontvangen om over die wapenleveranties van ge- dachten te wisselen Ofschoon een eventuele stopzetting van wapenleveranties door Engeland volgens de mening van minister Luns niets zou uithalen, is men er in Nederlandse parle mentaire kringen toch van overtuigd dat de oorlog in Nigeria-Biafra zijn grootste stimulans vindt in die Engelse wapen leveranties. Engeland verdedigt die leve ranties met een politiek argument. Het wil zijn invloed in dit deel van Afrika niet prijsgeven ten bate van een even tuele Russische infiltratie. Dat is een ar gument van de soort waarvoor in het Westen altijd welwillend gehoor wordt gevonden. Vandaar ook dat minister Luns geen pogingen heeft willen ondernemen in Londen om de regering-Wilson tot een wapenembargo te bewegen. De Russische invloed in Nigeria is in derdaad zeer sterk maar er is geen enkele aanwijzing dat Moskou niet gevoe- politieke argument dat de meest elemen taire humaniteit in deze situatie de hoofd rol dient te spelen. Er is evenmin reden om te veronderstellen, dat Rusland nu plotseling bereid zou zijn Nigeria gratis wapenen te verstrekken, nadat het tot dusver zijn leveranties duur heeft laten betalen. In ieder geval zijn de mogelijk heden tot een afspraak met Moskou nog niet uitgeput, of liever, die mogelijkheden zijn nog in geen enkel opzicht aan gegrepen. Een eventueel wapenembargo tegen Nigeria is overigens geen onfeilbaar mid del tegen alle kwalen. De oorlog op Biafraans gebied is in zijn laatste fase gekomen en het is best mogelijk dat Nigeria met de wapenen die het al heeft Biafra volkomen kan vernietigen. Het is duidelijk dat iedere poging om het laatste restje Biafranen nog te redden, veel te laat is gekomen. Er is veel en vaak over gepraat, ook in Londen, maar intussen heeft de tragedie zich voltrokken en er is weinig hoop op dat de Nederlandse initia tieven, zo zij al succes zouden hebben, nog iets ten goede zouden kunnen uit richten. Wat in Biafra is gebeurd, vult een bladzijde van de wereldgeschiedenis met de zwartst mogelijke taferelen: de dood van miljoenen is door de rest van de wereld bijgewoond alsof er geen bescha ving, geen humaniteit en geen interna tionale samenwerking bestonden. Een be schamende episode voor allen, die enige verantwoordelijkheid voelen voor wat in voormalig koloniaal gebied met mensen gebeurt. EDGARTOWN (Reuter en AP) In het stadje Edgartown in de Ameri kaanse staat Massachusetts is het gerechtelijk onderzoek dood van Mary Jo Kopechne, die vorig jaar juli m een auto van senato Edward Kennedy verdronk. „Ik hoop dat hiermee een k®mt aan wat een uitzonderlijk langdurige zaak is geworden en een gnto de senator gisteren na zijn aankomst ln «en prive-vliegtu.g uit Hyann^ Port Ik wil graag de vragen beantwoorden. Ik hoop dat dit liet slot is, LTW weer aS krach.» kan gaan wijden aan he. werk v,n de Amen- kaanse Senaat", aldus Edward Kennedy. ATHENE. (DPA) President Maka rios van Cyprus is in Athene voor be sprekingen met de Griekse regering. Aan leiding tot het bezoek is het feit dat de anderhalf jaar geleden begonnen dialoog tussen de Turkse en de Griekse bevol kingsgroep op Cyprus de afgelopen we ken in een kritiek stadium is gekomen. Edward Kennedy verlaat glimlachend het gerechtsgebouw in Edgartown. enkele aanwijzing dat Moskou niet gevoe- gebeurt. tuige, gedurende meer dan een uur et verklaring af. Daarna verliet hij het ge rechtsgebouw om de lunch te gaan ge bruiken. Achtervolgd door tientallen journlisten en cameralieden wandelde hij van het gerechtsgebouw langzaam naai het witte houten huis op 150 meter af stand, dat door zijn advocaten voor de duur van het onderzoek is gehuurd. De rechter heeft in het vooronderzoek alleen de taak door ondervraging van getuigen vast te stellen, wanneer, waai en onder welke omstandigheden een per soon de dood heeft gevonden, en of e; sprake is van schuld. Hij stuurt daarover dan een rapport aan een hogere gerech telijke instantie. BOEDAPEST, (DPA). Hongarije is, blijkens een verklaring van de Hongaar se minister van Buitenlandse Zaken Janos Peter, bereid zijn betrekkingen met West-Duitsland te verbeteren en urt te breiden j In een vraaggesprek met de Westduit- Omstuwd door journalisten, fotografen Se televisie zei Peter dat daarvoor voor- arrivopi-ripn Edwardl.il on economisch gebied vele mogelijk Het onderzoek zal vermoedelijk vier tot vijf dagen in beslag nemen, waarna rech ter James Boyle beslist of er een proces moet volgen of dat de zaak geseponeerd zal worden. Op verzoek van Kennedy s advocaten wordt het onderzoek met ge- sloten deuren gevoerd. Er is een rnaan- denlang juridisch steekspel aan voorafge gaan. Een door officier van justitie Ed mund Dinis ingediend verzoek om lijk schouwing werd door een rechtbank Er zullen waarschijnlijk 25 tot 30 ge tuigen worden gehoord, onder wie de vijf vrouwen en vijf mannen, met wie Edward Kennedy en Mary Jo, die secre taresse van Edwards vermoorde broer Robert was geweest, voor het ongeluk een feestje hadden. De auto met het tweetal reed van een brug in een meertje. Pas in de loop van de volgende ochtend werd Mary Jo's lijk uit de wagen gehaald. Se nator Kennedy ging pas acht uur na het ongeluk naar de politie. PARIJS. (Reuter en AFP) Ameri kaanse functionarissen hebben bij recente besprekingen met de Franse regering de berichten over mogelijke wapenleveran ties van Frankrijk aan Libië aangeroerd. De Amerikaanse regering zou bezorgd zijn, dat dergelijke leveranties het mili taire evenwicht in het Midden-Oosten kunnen verstoren. Franse regeringsfunctionarissen hebben verklaard dat Libië onlangs de Franse ambassadeur in Tripoli hebben benaderd met het verzoek of Parijs een eerder ge dane bestelling van tien tot vijftien Mi- rage-straaljagers alsmede verscheidene andere w.apens nog eens in overweging wil nemen. In officiële Franse kringen zijn berich ten tegengesproken, dat Frankrijk on ei- handelingen zal gaan openen over een belangrijke wapenovereenkomst mei Egypte. Deze berichten worden „volko men vals" genoemd. Men zegt. dat er geen onderhandelingen met Egypte zijn. Volgens de berichten zou president Nas ser van Egypte Frankrijk polsen over de aankoop op grote schaal van wapens_ (Frankrijk heeft sinds de oorlog van 1967 in het Midden-Oosten geen wapens aan Egvpte geleverd) Howel Frankrijk geen wapens aan Egypte, Syrië en Jordanië levert, ver koopt het wel wapens aan enkele andere LAGOS, (Reuter en AFP). Het Ni- geriaanse ministerie van Voorlichting heeft bekendgemaakt, dat een Biafraans vliegtuig is neergeschoten toen het tracht te Nigeriaanse troepen in de stad Awka te bombarderen. Het neergeschoten toe stel was een „XJnicon", van Zweedse ma kelij. De piloot kwam om het leven. Het toestel is volkomen vernield. Een Biafraanse woordvoerder heeft over de jongste verklaring inzake Biafra van secretaris Oe Thant van de VN gezegd, dat deze volslagen negatief is en neer komt op een onvoorwaardelijke overgave van de Biafranen. De opmerking is op nieuw een bewijs van de gedweeheid van Thant, zoals ook al is gebleken uit zijn houding tegenover het communistische blok aldus de woordvoerder, die wera geciteerd door de Biafraanse persdienst in Genève. De secretaris-generaal deed zondag een beroep op generaal Ojoekwoede Bia fraanse leider, „genoeg edelmoedigheid te tonen om zich te schikken naar de m Addis Abeba door de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid aangenomen resolu tie, waarin beide partijen is gevraagd het vraagstuk van de burgeroorlog m Nigerie op te lossen". De Biafraanse woordvoerder besloot met te zeggen, dat het beter zou zijn wan- neer secretaris-generaal Thant „zich als vroeger aan zijn steriele standpunt ten aanzien van dit wereldvraagstuk zou hou den, in plaats van onmenselijke meningen te verkondigend' Het Franse Comité van Actie voor Biafra dat onder leiding staat van de vroegere ambtenaar in Nigerië, Raymond Offrey heeft secretaris-generaal Thant naar aanleiding van diens verklaring een protest-telegram gezonden. Arabische landen. In het afgelopen week einde bijvoorbeeld werd 200 ton Franse munitie naar Irak verscheept. De Israëlische minister van Financiën, Pinhas Sapir. heeft op een persconferentie meegedeeld dat de Israëlische defensie begroting voor 1970 vier miljard pond beloopt. Dat is drieëneenhalf maal zoveel als in juni 1967. Zondag zal Sapir de begroting over 1 april 1970 tot 31 maart 1971 indienen. Goed ingelichte kringen schatten het totale bedrag op tien mil jard Israëlische oond. en televisieploegen arriveerden Edward Kennedy en zijn vrouw bij het streng bewaakte gerechtsgebouw. Er waren in het vriesweer echter niet meer dan en kele tientallen burgers uit het stadje op afgekomen. Politiemannen moesten een weg voor de Kennedy's banen door de op dringende pers. Bent u blij dat het eindelijk zover is? riep een verslaggever tegen de senator. Deze keerde zich even om, knikte en zei zacht: „Ja, dat ben ik' Edward Kennedy was kort over de in een vorige week verschenen boek naar voren gebrachte theorie, volgens welke Mary Jo alleen in de auto had gezeten toen die van de brug reed. „Onzin ant woordde hij op een vraag daarover. 't Is weer bar interessant ons jaarboekje al op economisch gebied vele mogelijk heden aanwezig zijn. Het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Duitse Bondsrepubliek kan echter pas dan ac- tueel worden wanneer dit in overeenstem ming is met de Europese veiligheid. Volgens de minister moet aan de in stelling van diplomatieke banden tussen Bonn en Boedapest een volkenrechtelijke regeling van de betrekkingen tussen de Duitse Bondsrepubliek en de D.D.R. voor af gaan. Kennedy werd door rechter Boyle als eerste gehoord, vertelde later een advo caat van een der getuigen, die anoniem wenste te blijven. De rechter had voor het begin van het onderzoek een twaalf tal advocaten, circa dertig getuigen ver tegenwoordigend, op zijn bureau on bo den om hun een strikt spreekverbod op te leggen. Ze mochten de zaak niet onder elkaar, laat staan met vertegenwoordigers van de pers bespreken. Hij had duidelijk gemaakt dat hij „passende maatregelen zou nemen als hij een „lek zou ont dekken. Senator Kennedy legde, als gewoon ge- STOCKHOLM (AFP). Vijf mensen zijn om het leven gekomen en vijf ge wond bij een ongeluk met een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Spantax", die vannacht bij het vliegveld Stockholm-Arlanda is neergestort. De vijf overlevenden zijn naar zieken huizen in de Zweedse hoofdstad vervoerd. Zij hebben betrekkelijk lichte verwondin gen opgelopen maar daarentegen wel vrij ernstig bevroren lichaamsdelen. In Zwe den vroor het gisteren 28 graden. Het achterstuk van het vliegtuig is vol komen vernield. (Van onze correspondent) PRAAG In het partijblad „Rude Pravo" van gisteren heeft de Tsjecho- slowaakse partijleider Gustav Husak een uitgebreid overzicht gegeven van de ontwikkelingen in zijn land in de jaren 1968 en 1969. Het is een soort winst- en verliesrekening voor de communistische partij, met als kri tieke punten het vervangen van An- tonin Novotny door Alexander Dub cek op 5 januari 1968 en het ver vangen van Dubcek door hemzelf op 17 april 1969. Daarbij laat Husak er in dit interview geen twijfel aan be staan, dat de balans duidelijk ten gun ste van zijn eigen periode doorslaat. „Onder mijn voorgangers" aldus Hu sak, „was het socialisme in Tsjecho-Slo- wakije ondermijnd en de zogenoemde li beralisering was een boze illusie. Er heersten bourgeoisie-denkbeelden over het marxisme, hetgeen vijanden van het socialisme de kans gaf onder een masker binnen te dringen. De interventie van de strijdkrachten van het Warschau-pact was dan ook volledig gerechtvaardigd. In de afgelopen maanden is de partij erin geslaagd haar leidende rol in het maatschappelijke leven opnieuw te be vestigen en tevens de economie te laten expanderen. 1970 zal het jaar van de defi- nitieve consolidatie worden, zodat het ook niet nodig is al een datum voor het partij congres en voor de verkiezingen vast te stellen. Helaas zijn er nog kleine groepen die zich door verderfelijke geruchten en roddels laten misleiden en de zuiveringen in de vakverenigingen, de jeugdorganisa ties etc. zullen dan ook onverminderd doorgaan, maar de crisissituatie, zoals die 17 april van het vorige jaar manifest is I geworden, is definitief ten einde con- I cludeert Husak tenslotte. Nu, voor de volle honderd percent klopt die rekening in ieder geval niet en het Tsjechoslowaakse lezerspubliek zal van daag weinig moeite hebben gehad om Hu- saks thesen één voor één te weerleggen De leidinggevende rol van de communis tische partij bestaat alleen bij de gratie van de Russische bezetting. De gebeurte nissen op 21 augustus, de eerste verjaar dag van de invasie, hebben dat ondubbel zinnig bewezen, toen ruim 50 tanks van het bezettingsleger uit hun schuilplaatsen te voorschijn moesten komen en over de bruggen van de Moldau de binnenstad van Praag inreden om aan de demon straties tegen Husak en zijn medewerkers een einde te maken. Van een economische expansie is geen sprake. Het is de nieuwe partijleiding tot op heden niet gelukt een saneringscon cept op te stellen, getuige het feit, dat tot twee keer toe de beloofde plenaire vergadering van het centrale comité ovei de economische sanering zonder opgaal van redenen is afgezegd. Ondanks dras tische prijsverhogingen van levensmidde len en industrieprodukten gaat de infla tie door. Dank zij de slechte arbeidsmo raal blijven de produktiecijfers beneden het plan en moest de zesdaagse werkweek weer worden ingevoerd. De voorziening van consumptiegoederen stagneert meer en meer. De ongunstige ontwikkeling is in december 1969 bijzonder duidelijk to uiting gekomen, toen door produktie- en transportproblemen grote delen van West-Bohemen zonder steenkool kwamen te zitten en er een spaarprogramma voor de gas- en elektriciteitsvoorziening moest worden ingevoerd. SAIGON (AP). De Zuidvietnamese senaat heeft vandaag inzake My Lai een afgezwakte resolutie aangenomen waarin wordt gesuggereerd maar met met zoveel woorden wordt gezegd dat Amerikaanse militairen zich in maart 1968 inderdaad schuldig hebben gemaakt j aan het afslachten ven burgers in dat gehucht. Van de 29 aanwezige senatoren (de se naat heeft 60 leden) stemden er 25 voor de resolutie waarin over My Lai werd ge zegd dat het een „betreurenswaardig inci dent" was, waarbij „doden vielen en be zit van burgers werd beschadigd Het zou „het werk zijn van een Amerikaanse 66nh6id." De resolutie, waarover 8 uur werd ge debatteerd, vormde wel een schril con trast met het oorspronkelijke voorstel, waarin botweg werd gesteld dat de Am rikanen in My Lai een massaslachting onder de burgerbevolking hadden aange richt. ROME (AP) De vier oude coalitie partijen van centrumlinks in Italië zijn er gisteren niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over de vorming van een nieuwe regering, die op steun I van de meerderheid in het parlement an I rekenen. I De vergadering tussen vertegenwoordi gers van de christen-democraten, de re publikeinen, de socialisten en de sociaal democraten, werd na twee uur beëin digd. De christen-democratische ParWI; leider Arnaldo Forlani liet weten dat het gesprek „openhartig en nuttig was ge weest en dat binnen enkele dagen op nieuw vergaderd zou worden. Woorden als openhartig en nuttig worden in diplo matieke kringen vaak gebruikt als eufe misme voor scherpe onenigheid. te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie f 10,— tot ƒ25,- voor uw oude spiraal of ledikant. ATHENE (Reuter) Het regeringsgezin de blad „Estia" vindt dat de overheid de perscensuur maar weer moet instellen. Da,t lis beter dan de tegenwoordige toestand, waarin de redacteuren steeds strenge straffen boven het hoofd hangen wegens publikatie van berichten die het bewind niet welgevallig zijn. De perswet, aldus het blad, berooft da bladen van hun voornaamste taak, name lijk critiek op verkeerde handelingen van de overheid. Het blad herinnert aan de uitspraak van premier Papadopoulos dat dat de strenge bepalingen van de nieuwe perswet de bladen er wel eens toe zouden kunnen brengen hem te verzoeken de censuur weer in te voeren. „Wij zijn er nu van overtuigd dat hij gelijk had. Onder deze omstandigheden is censuur te ver kiezen. Wij zijn er zeker van dat alle kran ten het hiermee eens zijn", aldus Estia. GUSTAV HUSAK Het partijcongres en de pariementsver- i kiezingen, die oorspronkelijk voor 1969 waren beloofd, zijn in de huidige situatie uitgesloten, omdat de politieke scheuring zich daar veel te duidelijk zou openbaren. Zelfs nadat de partij binnen een jaar door zuiveringen en opzeggingen van l,b miljoen leden tot minder dan 800.000 le den is gereduceerd, kan Husak geenszins op de steun van een meerderheid voor zijn huidige beleid rekenen. Hij maakt zich daarover ook geen enkele illusie, zo- min als hij enige illusie kan koesteren, dat het volk zijn rooskleurige uitspraken in „Rude Pravo" voor zoete koek zal slikken. Het interview is ook helemaal niet voor de huiskamer bedoeld, het heeft maar één intentie: de grote broer voor te spiegelen dat alles weer in beste orde is CLARKSVILLE. (AP) Gisteren zijn in de Amerikaanse plaats Clarksville de lichamen gevonden van Joseph Yablonski en twee vrouwen, vermoedelijk zijn vrouw en zijn dochter. De drie mensen waren doodgeschoten. De lichamen werden gevonden in het huis van Yablonski. Yablonski heeft on- Aón I langs zonder succes, deelgenomen aan de de Amerikaanse verenigde bond van mijnwerkers. Toen hij in december de verkiezing, met 81.000 stemmen tegen en 45.000 voor had verloren, had Yablonski zich erover beklaagd dat er bedrog was gepleegd en dat zijn tegenstander Boyle de „verkie zing had gestolen". Hij stelde zich toen in verbinding met het ministerie van Ar beid en vroeg om alle documenten en stemlijsten in beslag te laten nemen. Maar na negen dagen liet het ministe rie weten dat men niet voldoende gronden aanwezig achtte om op dit verzoek van Yablonski in te gaan. Overleden In Göttingen is op 87-jarige leeftijd overleden, de Westduitse na tuurkundige en nobelprijs winnaar d: Max Born. (Van onze correspondent) LONDEN. Wolf Hess, de zoon van Rudolf Hess, is gisteren in Londen ge weest om hulp te zoeken voor de pogin gen zijn vader uit de gevangenis te krij gen. De 75-jarige Rudolf Hess bevindt zich al enige weken in het .Britse militaire ziekenhuis in Berlijn. Hij lijdt aan een maagzweer. In Engeland is al enige tijd een cam pagne gaande om Hess, die als de enig overgeblevene van de nazileiders de hele gevangenis van Spandau voor zich alleen heeft, los te laten. Daartegen verzetten de Russen zich.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3