Dr. M.Albrecht, directeur Wij komen er op de Maasvlakte wel uit" KAN PLEZIERIG GAAN Atletiekprogramma Belangrijke wedstrijden in Haarlem en Beverwijk STUDENTEN GESCHORST OP KWEEKSCHOOL Klas krijgt geen les Een verheugende mededeling: 'Kaas uit het vuistje' heeft niets met sex te maken. Modernisering in atletiekunie Geen vrees voor concurrentie In „week van rust" AANWIJZING RESULTATEN NOG ONZEKER WOENSDAG 7 JANUARI 1970 John Bindels Vele mensen hebben het gevoel dat sex pas in 1963 of daaromtrent is uitgevonden. Er is niet meer zoveel drukte om iets gemaakt sinds de uitvinding van de veiligheidsspeld. Het heeft ook z'n goede kanten misschien, maar je wordt er wel eens tureluurs van. Wij houden ons in elk geval er buiten. U zult hier geen blote juffrouw zien die guitig een stukje kaas vasthoudt. U zult ook geen suggestie lezen alsof mannen kerels zouden worden als zij met het mes in de hand naar de keuken stappen om daar bruut een kloek stuk kaas af te snijden. Kaas uit het vuistje is gewoon een lekker hapje tussendoor (en wij verzoeken u deze zin met reine geest te lezen). IJMUIDEN Redt Hoogovens het straks op de Maasvlakte? Zullen er genoeg mensen beschikbaar komen om het nieuwe bedrijf in 1974 op gang te helpen? Hoofdinspecteur-directeur dr. K. Lewin, die zich bezig houdt met de arbeidsvoorziening in het Rijnmondgebied, twijfelt daaraan. Maar dr. M. Albrecht, kort geleden benoemd tot algemeen directeur van de com binatie Hoogovens-Hoesch in Rotterdam, denkt er wel uit te komen. Hij ziet zijn aanstelling als een uitdaging. Er wordt op de Maasvlakte niet voortgebouwd op een bestaand gegeven. Het gaat om iets volkomen nieuws, dat ter plaatse vorm moet krijgen. Een moeilijke opgave, vindt hij zrelf. Maar met de staven en de ervaringskennis van twee grote bedrijven achter zich, heeft hij het gevoel dat het hem en zijn Duitse collega wel lukken zal. Dr. Albrecht is van plan het toekomstige personeel vooral ple zierig te laten wonen. Het is de les van het onbehagen over het kleurloze leven in het Rijnmondgebied. In de aanloopperiode zijn er bij die huis vestingsplannen 2.500 mensen betrokken, in de tweede fase 3.500-4.000. Pas veel later, als het bedrijf zo ver is uitgegroeid dat er 10 miljoen ton staal per jaar wordt „gedraaid" kunnen er 15.000 mensen werken. Voorlopig heeft de directie dus de ruimte. Kan die ook volledig worden benut? Dr. Albrecht: „Wat Lewin over Rotter dam heeft gezegd, is waar. Maar het geldt niet alléén voor die agglomeratie. In Utrecht, waar wij óók een staalbedrijf hebben, kunnen we evenmin mensen krij gen. En ons aluminlumbedrijf in Delfzijl heeft zelfs in Limburg moeten werven. Ik wil daarmee maar zeggen: er is in heel Nederland spanning op de arbeidsmarkt. Het zou dus weinig zin hebben om Rot terdam daarom links te laten liggen. Het leven in het Waterweg-gebied is dan eer der een reden". „Het is daar niet bijster aantrekkelijk en daarom hebben we een ander woon gebied op het oog. We denken aan Helle- voetsluis, Den Briel, Spijkenisse en aan Oostvoome voor mensen die snel bij de hand moeten zijn. Die plaatsen liggen bui ten het eigenlijke industriegebied. Ik ben er eens doorheen gereden en dan zie ie dat het er nog helemaal agrarisch is. Daar willen wij voor onze mensen huizen laten bouwen". We proberen er beleggingsfondsen voor te interesseren en EGKS-leningen voor los te krijgen. Kortom, wij willen al le initiatieven nemen ter bevordering an een actief bouwbeleid in de gemeenten waar het om gaat. Het is de bedoeling dat er zoveel mogelijk eengezinshuizen komen en zo min mogelijk flats. Voor eia- gebouw blijken de mensen steeds minaer te voelen. In Alkmaar, waar wij ook per soneel in een buitenwijk hebben wonen, is het al gelukt de verhouding, die eerst 20-80 lag in het voordeel van de flats, vol ledig om te draaien ten gunste van de eengezinshuizen". Is er al een plan de campagne voor de werving? Dr. Albrecht: „Daar zijn we mee be zig. Allerlei gegevens zijn daarvoor van belang. Waar kunnen we bouwen en tegen welke prijs? Wat worden onze arbeids voorwaarden? Moet het beloningspeil dat van Hoogovens blijven of worden aan gepast aan het niveau van het Waterweg gebied? Welke functies komen er pre cies? Al deze zaken zijn onderwerp van een onderzoek. Voor de eigenlijke werving kunnen we putten uit vier bronnen. Dat zijn: Hoogovens IJmuiden, Hoesch Dort mund, de Nederlandse arbeidsmarkt en het buitenland. Wij denken zo'n 40 per cent van het benodigde personeel uit de eigen bedrijven te kunnen recruteren. Voornamelijk voor de kaderfuncties. De rest moeten we dan van elders zien aan te trekken. Om 'n indicatie te geven voor de mogelijkheden: dit jaar hebben we in IJmuiden alleen al 2600 man in dienst genomen". Hoe zijn de protesten tegen de plannen van Hoogovens-Hoesch beoordeeld? Dr. Albrecht: „Wij hebben begrip voor de vrees dat het leven in de Rijnmond ondraaglijker wordt, naarmate er lucht-, vervuilers bij komen. De marge voor Rot terdam zal wel niet zó groot meer zijn. Maar de komst van het staalbedrijf zal de situatie niet verergeren. Als je de Zuidhollandse gegevens projecteert op het Noordhollandse kaartje van Hoog ovens, dan zie je dat Hoek van Holland dat ook bezwaren maakte verder van de Maasvlakte weg ligt dan de bui tenrand van Heemskerk ten opzichte van ons bedrijf in IJmuiden. Oostvoorne ligt volgens die vergelijking op de hoogte van Santpoort. En het tuinbouwgebied van Heemskerk-Beverwijk jgt dichter onder de rook van IJmuiden, dan het Westland ten opzichte van de Maasvlakte is gesi tueerd. Misschien spreekt nog het meest aan dat Amsterdam nog dichter bij de IJmuidense Hoogovens ligt dan Rotter dam bij de Maasvlakte. Het gebied Ro zenburg, dat zich in Zuid-Holland 't meest „bedreigd" zou kunnen voelen, ligt altijd nog op 15 kilometer afstand van het staalbedrijf. De kaartjes tonen dus aan, dat we op de Maasvlakte verder van de woongebieden zitten dan in IJmuiden. Bo vendien werken we in Rotterdam straks met modernere apparatuur en met schone re brandstof. Absoluut schoon kan er na tuurlijk nooit worden geproduceerd, maar we zullen er toch een heel eind mee komen". Toch heeft een deel van de Rotterdam se gemeenteraad tegen gestemd. Dr. Albrecht: „Ja, die fracties wensten zich niet te binden. Ze willen eerst de re sultaten van een onderzoek afwachten, waarbij de gecombineerde effecten van milieu-verontreiniging in de Rijnmond op hun gezamenlijke schade zullen worden bekeken. Er zitten allerlei nieuwe din gen in dat onderzoek waaraan tot dusver geen aandacht is besteed. Zo hebben ze ons gevraagd, of er misschien sporen-ele menten in onze rookgassen zouden kun nen zitten. Die zijn mogelijk van invloed op het ontstaan van hart- en vaatziek ten. Ze schijnen in hele kleine concen traties voor te komen. Maar het is de vraag, wat ze op het totaal aan schade lijke stoffen betekenen. We hebben er zelf geen idee van, wat dat totale Rotter damse onderzoek zal opleveren. Het enige wat wij nu kunnen zeggen is, dat in Dr. M. Albrecht, algemeen directeur van de nieuwe combinatie Hoogovens- Hoesch op de Rotterdamse Maasvlak te, werd op 10 september 1932 in Haar lem geboren. Daar behaalde hij in 1951 het einddiploma gymnasium B. In 1956 studeerde hij te Amsterdam af in de rechten. Van 1952-1957 was hij als werkstudent werkzaam op het we tenschappelijk bureau van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. In 1960 promoveerde hij op een proef schrift over kiesstelsels. In 1962, na zijn diensttijd, kwam hij op de eco nomische afdeling van Hoogovens. Hij was daar in het bijzonder belast met kwesties die verband hielden met de Europese integratie. In 1964 werd hij chef voorlichting bij Hoogovens en in 1968 secretaris van de Raad van Be stuur. Het nieuwe bedrijf, dat dr. Albrecht gaat leiden, moet in 1974 gaan draaien met zo'n 2500 man personeel. De ca paciteit in de eerste fase is 2,5 mil joen ton staal. Er is dan voor 1,5 mil jard in het bedrijf geïnvesteerd. Op de Maasvlakte staan in die fase een hoogoven, een cokesfabriek, een erts- voorbereidingsinstallatie, een oxystaal- fabriek en een blokwalserij of een con- tinu-gietinstallatie. In de tweede fase wordt het personeelsbestand uitgebreid tot 3500 a 4000 man. Er wordt dan nog een miljard geïnvesteerd in o.m. een tweede hoogoven, uitbreiding van de oxystaalfabriek en eventueel een warmbandwalserij. Die tweede fase moet z'n beslag krijgen in de perio de 1978-1979. De produktie wordt dan opgevoerd tot 5 miljoen ton staal per jaar. Uiteindelijk groeit het bedrijf uit tot een capaciteit van 10 miljoen ton. Het is dan een volledig geïntegreerd staalbedrijf, dat eindprodukten levert. Hoogovens-Hoesch heeft de Maas vlakte als vestigingsplaats gekozen om dat het bedrijf bereikbaar moet zijn voor diepstekende schepen. De ertstan kers hebben nu een maximaal tonna ge van 100.000, maar dat kan uitgroeien tot 200.000 ton. Er is een ontwikkeling gaande in de richting van zelflossen de ertstankers. Dat kan betekenen dat in de toekomst in de ontvangende ha ven de kostbare walapparatuur over bodig wordt. MMUUWn)w|WWUWIMnMWInnMWUUVWWUWUUUUWMA«UVUVVWUWVVUUVVVUUVVUVVUVVUUVUVUVVVVVVVVVVVWUUVVW Noord-Holland tweederde van ons perso neel in een straal van 5 kilometer om het bedrijf woont. Intussen is gebleken dat niet voornamelijk Hoogovens verant woordelijk is voor het spuien van zwavel- dioxyde. Bij metingen in het Noordzeeka- naalgebied is vastgesteld dat de woon- concentraties in veel ruimere mate scha delijke stoffen de lucht in jagen. Voorna melijk het autoverkeer en de op olie ge stookte centrale verwarmingsinstallaties zijn daar schuldig aan". „Als je nu Oostvoorne neemt, dan valt dat gebied maar nét in die straal van f. kilometer. Hoek van Holland al niet meer. En Vlaardingen ligt net zo ver van het Rotterdamse bedrijf als de Zaanstreek van IJmuiden. De meeste mensen komen hemelsbreed net zo ver van de Maas vlakte af te wonen, als het gebied Haar- lem-Halfweg van IJmuiden verwijderd ligt". Wat wordt er aan de bestrijding van schadelijke stoffen gedaan? Dr. Albrecht: „Dat is niet in een vast percentage van de investeringen uit te drukken. Het is afhankelijk van de aard van de installatie. Bij de oxystaalfabriek in IJmuiden was het 10 percent van 130 miljoen. Het grijpcijfer voor Rotterdam is in de eerste fase 70 miljoen op een in vestering van 1,5 miljard. We kunnen daarvan nog zo'n 40 miljoen aftrekken, als we het economisch gewin bij die ver beteringen terugrekenen". Voelt Hoogovens-Hoesch zich „geno men", als straks de Duitse combinatie August Thyssen-Mannesmann-Krupp in het Europoort-gebied zou komen? Dr. Albrecht: „Als dat gebeurt maar daarover bestaat nog geen enkele zeker heid wordt er voor ons het aantrekken van personeel bepaald niet gemakkelijker op. Maar concurrentie vrezen wij niet. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat die drie ondernemingen daar een gecombi neerd bedrijf gaan opzetten. Daarvoor zou de toestemming van de Europese commissie van de zes EEG-landen ver eist zjjn. En omdat Thyssen al het grootste staalconcern is. betwijfelen wij of dit met Krupp In Nederland mag gaan samen doen. We weten dus niet óf zo'n combi natie haalbaar is en evenmin wat er komt mocht de toestemming toch worden ver leend. Er is sprake geweest van een staal fabriek, maar burgemeester Thomassen van Rotterdam hield het op een walserij. Overigens is hun terrein maar 190 hec tare. Een groot bedrijf kan het dus nooit worden". Welke Nederlandse bedrijven gaan met Hoogovens en Hoesch meedoen op de Maasvlakte? Dr. Albrecht: „Dat is nog een open zaak. We zijn daarover in bespreking, maar er waren andere aangelegenheden die hogere prioriteit hadden. Vast staat in ieder gevat dat Hoogovens en Hoesch voor een gelijk percentage deelgenoten worden tot een maximum van 40 elk" Tenslotte: wat vindt de nieuwe direc teur van de visie van de Rotterdamse burgemeester op de haven-ontwikkeling? Dr. Albrecht: „Ik meng me liever niet in de discussies, laat ik zeggen dat rk bewondering heb voor de energie, waar mee de heer Thomassen de havendienst beheert. Maar een zekere relativering en temporisering bij de uitbreiding van het industriegebied is naar mijn mening wel op z'n plaats". (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. In grote lijnen is de atletiekwedstrijdkalender voor het komen de seizoen vastgesteld. Zowel in Bever wijk als in Haarlem zullen enkele bij zonder belangrijke wedstrijden worden gehouden. Op Hemelvaartsdag 7 mei zal D.E.M. de strijd om de Noordhollandse atletiektitels organiseren. Na enkele jaren van grote wedstrijden verstoken te zjjn i- weest wordt dus bij het begin van het atletiekseizoen in het sportpark Adrichem eindelijk weer eens een ontmoeting van enige importantie op de sintelbaan ge houden. In Haarlem staan hoogstwaarschijnlijk twee grote wedstrijden op het program ma. De AV Holland zal op zondag 24 mei als gastvrouwe optreden voor de jaarlijkse wedstrijd tussen de drie groot ste nationale atletiekdistricten Noord-Hol land, Zuid-Holland en district Zuid, waar bij vrijwel alle nationale cracks in ac tie komen. Deze ontmoeting geldt oor de nationale technische commissie reeds vele jaren als de grote selectie voor de landenwedstrijden. Voorts is de kans bijzonder groot dat Haarlem voor het eerst sinds vele ja ren de topper van het seizoen, namelijk de strijd om de nationale titels voor se nioren, binnen haar muren krijgt te ver werken. De AV Haarlem heeft deze wed strijden bij de bond aangevraagd en om dat deze vereniging dit seizoen jubileert staan de papieren zeer gunstig. Deze wed strijden worden gehouden op zaterdag 25 juli en zondag 26 juli. Op grond van het feit dat de DEM- meisjesploeg in 1969 clubkampioene van ons land werd, is de verwachting ge rechtvaardigd dat DEM de finale van de meisjesclubkampioenschappen krijgt toe bedeeld. De zes beste nationale ploegen treffen elkaar op zondag 20 september. De navolgende wedstrijden prijken op de agenda van het baanseizoen:- 3 mei: eerste competitiedag senioren; 7 mei: pen te Beverwijk (DEM); Noordholland se jeugdkampioenschappen te Heiloo (Tri- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Er komt weinig te recht van de „week van rust", waarmee de Katholieke Pedagogische Academie het nieuwe jaar zou openen. Dinsdag zijn ongeveer zestien studenten voor een week geschorst en vanmorgen zijn er bij een andere klas nieuwe moeilijkheden ont staan. Een student uit die klas werd ge schorst, waarop de hele klas zich soli dair verklaarde met hem. De docenten hebben toen geweigerd om deze klas, die in de school blijft, les te geven. Met de schorsingen voert de school leiding de maatregelen uit. welke waren aangekondigd in een brief aan ouders en studenten die in de kerstvakantie is ge stuurd. Daarin was geschreven dat acti viteiten buiten het lesrooster niet meer getolereerd konden worden omdat anders de examens in gevaar kwamen. De kwestie-kweekschool loopt namelijk al meer dan twee maanden, waarin de stu denten op school zich druk hebben bezig gehouden met onderwijsvernieuwing, maar in feite weinig onderwijs hebben genoten De afgescheiden groep, de Alternatievf Pedagogische Academie APA, heeft af gezien van colleges door docenten uit het hele land, ook niets aan onderwijs ge daan. Vrijdagavond is door de APA protest aangetekend op een vergadering met het schoolbestuur, waarbij is afgesproken dat deze week het normale lesrooster ge volgd zou worden om partijen de gelegen heid te geven te acclimatiseren. De moei lijkheden begonnen echter maandag toen drie meisjes plaats hadden genomen in een klas met APA-studenten, hoewel zij in een andere klas waren ingedeeld. Toen zij door een docent het lokaal werden uitgestuurd, verklaarde de klas zich soli dair, waarop de hele groep werd ge schorst. Vanmorgen hebben zich nieuwe moei lijkheden voorgedaan toen een student een grote mond had tegen een docent omdat deze hem verboden had pamflet ten op te hangen. Aangezien dit een acti viteit was die niet strookte met de week van rust werd de jongeman geschorst Zijn klas verklaarde zich daarop solidair doch bleef in het lokaal zitten. De do centen hebben vervolgens geweigerd les te geven aan deze klas. AT.MA ATA. Bij schaatswedstrijden in Alma Ata is dinsdag het wereldrecord dames op de 500 meter tweemaal verbe terd. Nieuwe recordhoudster is de Russi sche Tatjana Sidorova met een tijd van 43,9 seconden. Ook Vera Krasnova bleef met 44.1 seconden nog ruim beneden het bijna een jaar oude wereldrecord, dat met 44.6 seconden op naam staat van de Oostduitse Ruth Schleiermacher. ADVERTENTIE as); 10 mei: eerste competitiedag AB- junioren; 24 mei: Drie districtenontmoe ting te Haarlem AV Holland)31 mei: twee competitiedag senioren; 10 juni: In- stuifwedstrijd te Beverwijk (DEM)-Su mi); 14 juni: tweede competitiedag junio ren; 1 juli: seniorenwedstrijd te Haarlem (Holland); 4 juli: CD-jeugdwedstrijd te Haarlem (afd. Kennemerland)5 juli: AB-jeugdwedstrijd te Beverwijk (DEM- Suomi); 25-26 juli: Nationale kampioen schappen senioren te Haarlem (AV Haar lem); 1 augustus: CD-jeugdwedstrijd te Haarlem; 15 augustus: CD-jeugdwedstrijd te Beverwijk 16 augustus: derde compe titiedag senioren; 22 augustus: Pupillen- wedstrijd te Beverwijk (DEM-Suomi); 3 september: Pupillenwedstrijd te Haarlem (afd. Kennemerland); 13 september; se niorenwedstrijd te Haarlem (afd. Kenne merland); 20 september: finale jeugd AB- competitie. De competitiedagen voor de CD-junio- ren zijn: 9 mei, 30 mei, 20 juni en 29 augustus, terwijl de finale op 20 septem ber te Heiloo wordt gehouden. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK. Volgende week zaterdag valt of staat de modernisering van 1® letiek-unie. Jaren had de KNAU het druk met allerlei binnenbrandjes te doven. Af gelopen maanden bleven incidenten nit, waardoor eindelijk een vooruitstrevend structuurplan op papier kon worden gezet. Over tien dagen spreekt in Utrecht een buitengewone algemene vergadering zich over het project uit. Hoewel er bezwa ren zij, geloof ik niet dat het wordt weg gestemd", keek voorzitter Jutte vooruit. „Ik verwacht wel amendementen". Het structuurplan behelst drie hoofdthe ma's. Allereerst de instelling van een unieraad, wat bij realisatie een primeur voor de Nederlandse sport betekent. De unieraad moet zowel de jaarlijkse alge mene vergadering als de jaarlijkse tech nische -vergadering vervangen. De heer A. Koomen, voorzitter van de structuurcom missie, in zijn toelichting gisteravond op een besloten nieuwjaarsreceptie van de KNAU: „vaak bleek die algemene ver gadering een log lichaam. Niet alles kwam goed over de groene tafel heen". De unieraad telt minder leden dan de algemene vergadering (42 in plaats van 75). Het voornemen is dat het gezelschap niet één maar vier keer in het jaar bij eenkomt. Dan wisselt zij van. gedachten met het uniebestuur (tweede kernpunt van het project). Schriftelijke verkiezin gen door de verenigingen zullen de unie raad formeren. Eén kwaliteitsstelsel is ge reserveerd voor een afgevaardigde van de TCC, de Topsport Contact Commissie. Ook daarmee verricht de atletiek-unie baanbrekend werk. Want in geen enkele andere Nederlandse bond heeft een top sporter enig bemoeienis met beleidskwes ties. De KNAU drong aan op een reorgani satie van de TCC met actieve, militante jongeren. Die werden gevonden in de fi guren van Piet van der Kruk (voorzitter en binnenkort ex-secretaris van het top sport comité). Ed de Noorlander (die dat comité eveneens zal verlaten) Henk van der Horst, Coen Jansen, Mieke Sterk, Wil- ma van den Berg. Els van Noorduyn en Marjan Ackermans. De TCC bleek gisteravond niet ten volle voldaan met het structuurplan. Ook in en kele districten broeit een oppositie, die echter niet alle ideeën kritiseert. Een in feit vrij nietig detail hindert voorname lijk het district zuid. In de nieuwe for mule is immers geen plaats meer voor (negen) districten, die een vrij leventje leiden, maar komt er een .ruilverkave ling" in vijf gelijkwaardige regio's. Luide bijval daarentegen lijkt verzekerd voor het derde thema van het structuur plan. de jeugdatletiek, die met vee) privi leges wordt omringd. Zo verschijnt -r een aparte NTC (nationale technische com missie) voor junioren, naast de al iaran gevestigde voor de senioren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7